Weg naar bedrijfstop vaak via politiek TO staat in Seattle uitputtingsslag te wachten Economie Machtigste vrouw komt uit Vlaanderen traFlow bestrijdt ïionella-bacterie uitsers manipuleren met penning Een supermarkt voor stroom Kamerlid vraagt opheldering over rol Heineken in Rwanda IDAG 27 NOVEMBER 1999 linders dupe vrije van stroommarkt' aag» De glastuinders zijn bijzonder teleurgesteld dat het iet hen niet tegemoet komt in de hoge kosten van de vrije jiemarkt. Minister Jorritsma (economische zaken) wil de ers in 2001 versneld de vrije keus geven waar ze gas en m kopen. Het basistarief wordt volgens de tuinders echter jgebouwd dat de gasprijs schoksgewijs fors omhoog gaat. inbedoeld neveneffect van de vrije gasmarkt. Land- en O.® louworganisatie LTO-Nederland en het Productschap 0.2 jouw willen dat het kabinet de energieplannen uitstelt en 3 2 ast. De 10.000 glastuinbouwbedrijven verstoken jaarlijks 3.o liljard kuub aardgas. 2.3 uwe Ikea-vestiging komt in Breda Meubelgigant Ikea bouwt in Breda zijn tiende vestiging. 3,2 weedse bedrijf zal een winkel van 17.000 vierkante meter '.5 bouwen bij de Bredase Meubelboulevard, nabij de A16 ;6 erdam-Antwerpen)Om aan de wensen van Ikea te vol- ',2zal de raad van Breda eerst het bestemmingsplan moeten assen. Voor Breda aan de beurt komt, wil Ikea de bouw 5;8 en vestiging bij Barendrecht afronden. Het bedrijf is in 2.5 irhout bezig met de bouw van een distributiecentrum voor nelux. 6^2! n oudkoorts na gerucht in Pakistan 0,9 abad» In Pakistan heerst sinds enige tijd de goudkoorts. ontstaan door het gerucht dat er in de muntstukken van roepie die dit jaar zijn geslagen, goud zou zitten. De Pakis- 5.5 agen op de muntjes en zijn bereid er veertig keer de waar- j 3 or te betalen. De Pakistaanse centrale bank poogde giste- 2,5 e geruchten te ontzenuwen en heeft laten weten dat er spoor van goud in de muntjes zit. „Ik heb geen idee waar 0;, erucht vandaan is gekomen", aldus een woordvoerder. De machtigste vrouw uit het Nederlandse bedrijfsleven komt uit Vlaanderen. De econoom Lutgart van den Berghe voert de lijst aan met commissariaten bij onder andere CSM, ING en SHV. Ze is geboren in het Belgische Eerlo en studeerde economische wetenschappen aan de universi teit van Gent. In het decembernummer van Avanta Maga zine vertelt ze dat ze in het Nederlandse bedrijfsleven te recht kwam via de Erasmus Universiteit in Rotterdam. Op die universiteit is ze bijzonder hoogleraar aan de faculteit der economische wetenschappen. Verder is ze directeur aan de Vlerick Leuven Gent management School. Van den Berghe komt niet uit de politiek maar heeft een economi sche achtergrond en is gespecialiseerd in management. Van den Berghe is iemand die van een doortastend op treden houdt. Van vertrouwen durven geven en durven de legeren. Haar bewondering gaat niet uit naar personen, maar naar iemand zijn managementstijl. „Ik houd niet van personencultus", aldus 'de machtige' Van den Berghe. Ook heeft ze zich nooit tot de vrouwenbeweging aange trokken gevoeld. „Je hebt geen recht op een voorkeursbe handeling omdat je een vrouw bent", zegt ze in het inter view. Vrouwen moeten volgens haar zelf hun weg zoeken Lutgart van den Berghe: „Ik houd niet van personencultus" FOTO GPD P. DRIESSEN naar de top. Daar moeten ze niet teveel hulp van bedrijven bij verwachten. Ze heeft wel waardering voor de vrouwen beweging, omdat vrouwen anders misschien niet zover waren geweest. Van den Berghe heeft contacten met verschillende men sen uit raden van bestuur. Er is echter geen sprake van een 'old-boys network' legt ze de onderzoekers uit. Toen ze werd benaderd door een headhunter voor een commissa riaat bij CSM belde ze Ververs die ze kende van haar com missariaat bij ING. Die zei; „Gek dat ik er niet aan gedacht heb om u te vragen, daar had ik ook aan kunnen denken." Wie een hoge positie wil bereiken in het bedrijfsleven, doet dat het beste via een carrière in de politiek. Onderzoeker J. van Hezewijk en journalist M. Metze deden voor Avanta Magazine, 'het blad voor vrouwen met ambitie', een onderzoek naar de honderd machtigste vrouwen in het Nederlandse bedrijfsleven. den haag gpd Criteria voor de 'macht' waren de functies en het eigen vermogen van de bedrijven waar ze werken. Er werd alleen gekeken naar topfuncties als lid van de raad van bestuur, een directie zetel, lid van de raad van commissa rissen of van de raad van advies. Dat de weg naar de top vaak via de politiek loopt, blijkt volgens de onder zoekers uit het feit dat 37 van de 100 vrouwen een politieke achtergrond hebben. In de top tien zijn dit er zelfs vijf. Zo staat T. Lodders-Elfferich, af komstig uit de CDA gelederen, op de vierde plaats. De Rabobank, die haar binnenhaalde in de raad van beheer, maakt volgens de onderzoekers hier door een duidelijke keuze. Neutraler noemen ze de keuze van ABN Amro, die L Groenman (D66) op nam in de raad van commissarissen. De onder zoekers concluderen dat de meeste vrouwen in de top 100 een WD-ach- tergrond hebben. Maar zij scoren niet het hoogst in de ranglijst. De hoogste WD-vrouw is N. Kroes op de veer tiende plaats. Toch is een politieke carrière ook kwetsbaar in het bedrijfsleven, schrij ven de onderzoekers. Veel vrouwen met een politieke achtergrond heb ben functies bij semi-overheidsbedrij- ven. En dit zijn bedrijven die de laat ste jaren nogal eens fuseren of wor den overgenomen, waardoor vrou wen - vaak eerder dan mannen - hun commissariaat kwijtraken. Ook de po litiek zelf is een onzekere factor, aldus Metze en Hezewijk. Veel vrouwen ver liezen hun functies bij bedrijven doordat ze hun politieke positie kwijt raken. ie merle tip i.3|kenreis naar Italië kreeg idee. Een kleine installa- twerpen waarmee hotels kenhuizen zuiver drink- cunnen maken voor hun en patiënten. Loed van directeur van het bedrijf $ow HealthCare in En- had het idee nog in zijn j ïoofd, toen in februari de jilla-bacterie in Neder- j.coesloeg. Vanaf dat mo- liet het probleem hem eer los en zocht hij naar .^piossing om alle onge- 10;3;heden uit het water weg oiferen. Heek: „Bij grote water- 'jjngsbedrijven worden •9or membraanfilters ge- Maar alleen op locaties 3!ae bodemfiltratie het wa- 8.^voldoende zuivert. Voor 4Qsing op kleine schaal zo- siaiotels en ziekenhuizen is jjj'|eem te duur", is'richtte het bedrijfje op dat o.yels een samenwerkings rad heeft gesloten met No- 2]^rktleider op het gebied :mbraanfiltratie. De ont- ig en bouw van het Üëhalige bacteriologische iveringssysteem duurde [aanden. Inmiddels is oc- lagd en werd het exemplaar geplaatst bij siotlrzorgingshuis De Maria- hof in Oldenzaal. „Een desinfectie-barrière", noemt Van Heek het nieuwe systeem. „Bacteriën, zoals de legionella, komen niet door het filter, dat bestaat uit een bundel van 11.000 rietjes met ragfijne poriën, net als bij een koffiefil ter. Elke dag wordt het filter met schoon water en chloor ge reinigd." De oplossing, voor het le- gionella-probleem waaraan de overheid denkt is volgens direc teur Van Heek niet erg prak tisch. „In feite komt het neer op het verwarmen van water. Om de bacterie te doden, moet het water bij het laatste tappunt zestig graden zijn. Dat betekent dat het water in de ketel min stens zeventig is. Veel ketels moeten daarvoor aangepast worden. Vervolgens moeten overal thermostaatkranen ge plaatst worden om de tempera tuur te controleren. Een grote investering voor bedrijven en instellingen." Van Heek vraagt zich af of verhitting alleen voldoende is. „De koudwaterleidingen liggen niet ver van de warmwaterlei ding af. Als het water lang stil staat, kan het koude water op gewarmd worden, waardoor er ook in de koudwaterleiding bacteriegroei kan optreden. Verder is er nog het risico dat mensen zich branden aan het Waterleidingbedrijven samen verder dat er geen sprake is van een fusie. De afzonderlijk waterlei dingbedrijven blijven bestaan, zodat ook de aandeelhouders - de gemeenten en de provincies - hun invloed blijven houden. De aandeelhouders moeten nog wel hun eindoordeel uit spreken. Net als in de energiésector is de laatste maanden sprake van het vormen van steeds grotere samenwerkingsverbanden en fusies. Gisteren werd bekend dat Waterbedrijf Gelderland volgend jaar fuseert met de wa terleidingmaatschappijen Lim burg en Oost-Brabant tot de nieuwe maatschapij Aquilex. utrecht gpd Het Waterleidingbedrijf Mid den-Nederland (WMN), de Wa termaatschappij Zuid-Holland- Oost (WZHO) en de Flevoland se Drinkwater Maatschappij (FDM) willen samen een co- operatie vormen. Personeel van de bedrijven wordt maandag middag ingelicht over de gevol gen voor de werkgelegenheid. Dan wordt ook de nieuwe naam bekendgemaakt. De co- operatie moet onverhoedse 'vij andige' overnames tegengaan. Samen hebben deze waterlei dingbedrijven een miljoen aan sluitingen. Het trio benadrukt Loed van Heek(links) en Egbert Kolkman bij de waterfilters in het verzorgingshuis De Mariahof in Oldenzaal. foto gpd carlo ter ellen hete water. Ons systeem heeft al deze nadelen niet. Het is bo vendien veel milieuvriendelij ker. Ga maar na hoeveel extra gestookt moet -worden om het water op zeventig graden te houden." aldus Van Heek. Een delegatie van het minis terie van volksgezondheid (VROM) kwam onlangs naar Ol denzaal om het systeem te be kijken. Van Heek: „Ik hoop dat de overheid dit als alternatief aandraagt en ons product een certificaat geeft. Het is naar mijn mening de beste en mi lieuvriendelijkste oplossing." In afwachting van de defini tieve regeling heeft het ministe rie het systeem al wel opgeno men in een tijdelijk protocol. Door het energiebesparende karakter valt het onder de Ener gie Investering Aftrek die op loopt tot 52 procent van het aankoopbedrag. De definitieve regeling moet voor het eind van het jaar gereed zal zijn. Ook de Waterleiding Maatschappij Overijssel is volgens Van Heek geïnteresseerd in zijn systeem. aeplan voor vrijere wereldhandel lappendeken vol gaten 39,3 pondent 18,S 30^6 ïinistersconferentie van Istaten van de WTO, de lhandelsorganisatie, die ig in Seattle begint, wordt ^urproef voor de roem- 'globalisering' van de 36.1 mie en voor de WTO zelf. directeur-generaal Mike aankondigt als een 'uit- jsslag van drie dagen en jachten' is bedoeld als voor de 'Millennium een marathon van drie nderhandelen over verde- »2 5jmaking van de wereld handelsministers zou een lar document worden I ezet als handleiding voor monsterronde. Maar na den touwtrekken konden WTO-baas Mike Moore: 'Kleine jongens zijn slecht aan hun trekken irmanente vertegenwoor- gekomen'. foto ap Beatrix stampfli in Genève het niet eens in over een basisdocu- gaten, die in Seattle moeten laar. Daarbij komt, dat de we- van 35 pagina's. „Dit ac- worden gestopt", zegt een Ne- reldhandel tegenwoordig in het is een lappendeken vol derlandse WTO-onderhande- centrum van de publieke be- langstelling staat. Een internationale alliantie van vakbonden, consumenten belangen, milieubeschermers en mensenrechtenactivisten heeft in Seattle een strijdmacht gemobiliseerd van 40.000 de monstranten, die de oorlog hebben verklaard aan de WTO. Alles wordt in het werk gesteld om de conferentie, die door president Clinton wordt ge opend, te ontwrichten. WTO-baas Mike Moore, zelf ex-vakbondsleider uit Nieuw Zeeland, is er niet bang voor. „Het gaat hier om een collectief misverstand over de WTO, die niet meer of minder is dan een reglement om de wereldhandel in goede banen te leiden." Dat is in het verleden vrij aardig ge lukt, dank zij de GATT, de voor loper van de pas vier jaar be staande WTO. De GATT, de 'Al gemene Overeenkomst over Ta rieven en Handel' was een in 1948 opgerichte club van voor namelijk rijke landen. Die heeft in een aantal 'ronden' het na oorlogse wereldhandelsverkeer bevrijd van hoge tariefmuren, het protectionisme terugge drongen en de in- en uitvoer opgestuwd tot een waarde van duizenden miljarden dollars. Maar zelfs Moore geeft toe, dat in de nieuwe WTO 'de kleine jongens slecht aan hun trekken zijn gekomen.' Ontwikkelingslanden eisen meer markttoegang voor hun landbouwproducten, grond stoffen en textiel alvorens hun deuren te openen voor de Wes terse dienstensector, zoals ban ken, verzekeringen en telecom- giganten. De afgeschermde landbouwsector blijft het groot ste obstakel bij de liberalisering van de wereldhandel. Als de EU en andere landbouw-protectio- nistische landen zoals Japan, Zuid-Korea en Zwitserland, niet met concrete concessies ko men, dan zou de nieuwe Mil lennium Ronde alleen daardoor al tot mislukken zijn gedoemd, zo waarschuwt Washington. Anderzijds zien de ontwikke lingslanden de Amerikaanse agitatie tegen hun 'concurren tievervalsende' lage lonen als een poging hun exportpotenti- eel te ontkrachten. Dat multi nationals hun productiebedrij ven steeds meer verplaatsen naar lage-lonenlanden staat buiten kijf. Westerse markten worden overspoeld met textiel, schoeisel, electronica en speel goed uit ontwikkelingslanden, waartegen Amerikaanse en Eu ropese producenten niet meer kunnen concurreren. Moore denkt toch dat de mi nisters er in Seatüe te elfder ure uit zullen komen. „Als de WTO inderdaad zo'n kapitalistisch uitbuitingscollectief is", zegt Moore, „dan vraag ik me af waarom China en 34 ontwikke lingslanden staan te trappelen om er lid van de worden. Vrije wereldhandel, mits in goede banen geleid, is een levensbe lang voor de hele mensheid." 002 chrooten gpd luitse bedrijf probeert op e wijze voor de tweede dit jaar adresgegevens van .irlanders te verzamelen hen te lokken met een 71 lal Europa-muntje. Regi- aasekamer en De Nederland- unt waarschuwen voor de ngactie, die 'riekt naar op- ng'. januari kregen circa één en Nederlanders al per adresseerde brief het 'per- 1 ijke' aanbod om voor een gulden de 'Europa Ecu aan te schaffen. Deze ld volgde een nieuwe aan- g van dezelfde ondeme- Benelux Muntkantoor uit het Limburgse Echt, 'dom van een bedrijf uit Beieren. Voor een tientje kan nu een gouden penning met de titel 'Eredruk Europavlag 2000' besteld worden. Volgens directeur Erik van Schouwenburg van De Neder landse Munt gaat het de aan bieders er niet om geld te ver dienen aan de muntjes zelf. „Met de legering 585/1000 spe len ze voor een tientje mis schien net quitte," aldus de waarnemend muntmeester, die verwijst naar de diameter van 13,5 millimeter. Dat staat in kleine lettertjes naast een af beelding van het muntje. De fo to suggereert dat het om een forse penning gaat. „De actie is heel goed in el kaar gezet," zegt Van Schou wenburg. Eigenlijk is het verbo den om een munt te maken die lijkt op de euro. „Maar ze ver mijden het woord 'munt' zorg vuldig." Ook tegen problemen met privacywetgeving heeft de aanbieder zich ingedekt. 'Om u verder een goede service te kunnen verlenen, worden uw persoonsgegevens in ons be stand opgeslagen', meldt de brief. Want wie zo stom is om in te gaan op dit aanbod, moet wel een interessant persoon zijn om meer spullen aan te slijten, redeneert Van Schou wenburg. „En je achteraf ver zetten is moeilijk." Maar niet onmogelijk, zegt E. Bogaards van de Registratieka mer, die zegt dat dergelijke ver sluierde mailingacties met een luchtje vaker voorkomen. „Je kunt na ontvangst van de munt het bedrijf aanschrijven om verder gebruik en verhandeling van je gegevens te staken." Wat valt er nog te wensen... den haag hans jacobs haags redacteur Bierbrouwer Heineken ligt on der vuur. Het bedrijf zou geen belastingen afdragen aan de re gering van het Oost-Afrikaanse Rwanda. Het GroenLinks-Ka- merlid Karimi vindt dat onfat soenlijk en heeft daarom aan minister Van Aartsen (buiten landse zaken) en staatssecreta ris Ybema (economische zaken) vragen gesteld over het gedrag van Heineken. Karimi wil weten of Heineken inderdaad geen belasting be taalt aan Rwanda, een van de armste landen van de wereld. NRC Handelsblad meldde eer der deze week vanuit de Rwan dese hoofdstad Kigali dat de bierbrouwer regelmatig over- ECONOMIE WIJZER hoop ligt met de autoriteiten. Heineken zou zich volgens de Rwandezen aanmatigend ge dragen door te redenen dat de investeringen die het bedrijf in het land pleegt als zodanig al een voldoende bijdrage aan de staatskas zijn. Belasting betalen zou daarom achterwege blijven. Heineken wenste tegenover NRC geen enkel commentaar te geven op de bedrijfsactiviteiten in Rwanda. Karimi vraagt nu om opheldering van het kabi net. Ze wil onder andere weten welke afspraken de bierbrou wer heeft gemaakt over het be talen van belastingen. Van Aartsen moet de Kamer vertel len of er klachten zijn over Ne derlandse investeerders die zich in ontwikkelingslanden niet aan de regels houden. Nauwelijks is de elektriciteits markt opengesteld voor inter nationale concurrentie of er zijn de eerste oprispingen van spijt en wroeging. In de con currentieslag valt de ene na de andere stroomproducent in buitenlandse handen. Tegelijk wordt er zo bitter hard ge vochten om grote klanten dat de marges zakken tot op of onder het nulpunt. Wie krijgt straks de rekening gepresen teerd van de cadeaus die nu worden weggegeven? Was het wel zo'n goed idee, iets zo vi taals als ae stroomvoorziening prijs te geven aan de vrije markt? Van oudsher is de Nederland se stroomvoorzie ning in handen van overheidsmo- nopolies. Het openbare mono polie hoeft niet slecht te zijn, inte gendeel. Het voor deel is dat er geen privé kapitaalver schaffers zijn die winst verlangen. Je kunt de winst van de ene activi teit gebruiken voor het in standhouden van een andere activiteit, die weliswaar verlies maakt, maar die toch erg nut tig is. Overheidsmonopolies zijn door gebrek aan concurrentie meestal lui en vadsig, verspil lend, duur en fameus klanton vriendelijk. Maar het valt niet te ontkennen dat het soms toch de beste bedrijfsvorm is. Voor stroom geldt dat waar schijnlijk niet. Want het distri butienet ligt er, en de kans dat sommige gebruikers niks gele verd krijgen omdat het trans port onrendabel is, is nul. Af gezien van de vraag naar het milieu-effect heeft het open stellen van de markt veel voordelen. De monopoliewin sten worden weggevaagd, de prijs springt omlaag en de klantvriendelijkheid omhoog. De rollen zijn omgedraaid. Klanten als Hoogovens en de NS zijn koning. De cultuur omslag is goed op weg bij stroomproducent Eneco, die de opmerkelijk stap deed de kolommen van haar eigen huisblad open te stellen voor grote klanten, die er oude frustraties en nieuwe wensen kunnen ventileren. Zo was het voor Philip van Beek, hoofd inkoop van NS Reizigers (stroomrekening van 200 mil joen gulden) - in de oude cul tuur blijkbaar niet mogelijk de directeuren van zijn stroomle- veranciers te spreken te krij gen. „Tot in de haarvaten moet de leverancier zich het belang van de klant bewust zijn," doceert Van Beek nu. En: „als ik de telefoniste bel, wil ik eigenlijk al aan haar klank horen: oh, dat is een be langrijke klant." In de slag om de 650 belang rijkste klanten (éénderde van Pauline van de Ven Econome en publiciste de totale markt van 79.000 gi- gawatt-uur) is de prijs voor de grootverbruikers gezakt met zeker vijftien procent. Dat er onder de kostprijs wordt aan geboden, wordt ontkend, maar producenten verwach ten zelf dat er slachtoffers gaan vallen. Het is te hopen dat de rekening niet bij de klanten belandt die nog tot het jaar 2002 of 2003 niet van leverancier kunnen verande ren: het midden- en kleinbe drijf en de consument. Vol gens woordvoerster M. Wester van Economische Zaken is aan toezichthouder DTE op gedragen dat de prijsdaling in het grootverbruik ook aan de r overige afnemers wordt doorbere kend. Veel keus heeft Nederland niet. Voor een klein land met een open economie die sterk afhanke lijk is van energie verslindende ex port, is liberalise ring eigenlijk de enige weg. Om de eenvoudige reden dat het bui tenland het óók doet. Ameri ka, Scandinavië, Engeland en Duitsland zijn er al verder mee gevorderd. Daar daalde de stroomprijs met sprongen. Waar de prijsdaling werd doorgegeven aan afnemers en consumenten, zijn forse con- currentieverschillen ontstaan. De Franse overheid, die de stroommarkt hardnekkig ge sloten houdt, krijgt daardoor steeds scherpere kritiek van de eigen industrie. Interessant is dat de pioniers, vooral Scandinavië en Califor- nië, op het ogenblik meer geld schijnen te verdienen aan bij komende voordelen "an hun vrije stroommarkt, dan aan die stroom zelf. Die bestaan uit een levendige handel in energiecontracten. Marktpar tijen verhandelen via de com puter pakketten energie. Er zijn eindverbruikers die bin nen tien minuten in een piek- behoefte willen voorzien en de kilowatturen echt gèleverd willen hebben. Er is ook veel handel - en speculatie - in ter mijncontracten. Gesloten lan den als Frankrijk, Italië en Spanje missen de markt. Nederland sluit zo'n beetje dé kopgroep. Sinds kort heeft Amsterdam, in navolging van de APX in de VS en de Scandi navische Nord Pool, een eigen beurs voor de aan- en verkoop van stroom, de APX in Am sterdam. Deze maand wordt er voor het eerst een prijsin dex genoteerd. De ontwikke ling van de stroomprijs en van deze prille energiebeurs zelf, is op de voet volgen op http: //www.apx.nl. Op 23 novem ber kostte een megawattuur stroom, bij een magere omzet van krap 300 megawatt-uur, 28,2 euro.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9