Dierentuin werpt zich op natuurbescherming Honger naar kennis van de natuur Veluwe begint concurrentieslag met Schiphol 132 int et v ndse en zieke exemplaren worden hei t eerst uit de weggeruimd. Als wij in )es( dbeheer de rol van de roofdieren 3t tien, moeten we niet - zoals de jagers u'st de mooiste en sterkste exemplaren 'a i, maar de zielepoten. En daar valt ailt h glorie aan te beleven. Voor dieren- in mers noch jagers is er daarom plaats ers ekomstige natuurbeheer, pai etei de vormen van landbeheer zoals de cPn en veenafgravers toepasten, moeten om ekt worden, om in Nederland de na- ste in te laten bestaan zoals die het afge- ten nillennium onder boerenhanden is en! 1. En omdat de Nederlandse natuur en ture neigt naar versaaiing, zie het «e\ |d van het Naardermeer, zal steeds 1 I1 s er weer aan te pas moeten komen P irlei oude cultuurlandschappen in hl e houden of te herstellen waarbij de schade van de ruilverkavelingen 'lt( m moet worden gemaakt. Als we de Hen terugwillen, en willen voorko- •ve* t heide in bos verandert, moeten ivij 1922. De natuurbeschermer Jac. P. Thijsse, leraar in Bloemendaal, ontvangt een ere doctoraat van de Amsterdamse universiteit. 1932. De voltooiing van de Afsluitdijk ver andert de woelige Zuiderzee in het IJssel- meer. 1942. Een 'voorlopige lijst natuurgebieden' wordt opgesteld in opdracht van de rijks overheid. 1953. Watersnoodramp na stormvloed in Zeeland. De Deltawerken worden versneld uitgevoerd. 1954. De nieuwe jachtwet regelt de jacht op zoogdieren en vogels. Een aantal soor ten krijgt bescherming. 1956. Ontsnapte Amerikaanse muskusrat ten beginnen met de verovering van Euro pa. De graafgrage dieren blijken hier een bedreiging voor de dijken. 1962. In Limburg wordt 's lands enige berg, de St. Pietersberg, ondanks protesten van natuurbeschermers verder afgegraven voor cementfabricage. 1963. Rijnoeverstaten beginnen een over leg om de ernstige vervuiling van de Rijn te beperken. 1968. Flevoland is ingepolderd. De Oost- vaardersplassen, voorbestemd tot industrie terrein, ontwikkelen zich spontaan tot een uniek natuurgebied. 1972. In het alarmerende rapport 'Grenzen aan de groei' voorspelt de Club van Rome de ondergang van industrielanden door vervuiling, overbevolking en het uitputten van natuurlijke hulpbronnen. 1975. Het aantal zeehonden in de Wad denzee bereikt een dieptepunt als gevolg van de watervervuiling. Veel dieren blijken onvruchtbaar. WYBREN VERSTEGEN De auteur is docent milieugeschiedenis aan de Vrije Universiteit Amsterdam. De Veluwe moet zich ontwikkelen tot het grootste natuurgebied van Noord-West-Europa. Er ontstaat een gebied met de allure van het Krugerpark in Zuid-Afrika zodra alle hekken worden verwijderd. Dat stellen enkele natuurorganisaties verenigd in het Platform Veluwe Ecologische Mainport. Het klinkt allemaal als een grap, maar volgens woordvoerder N. Koffeman kan de Veluwe straks werkelijk de concurrentieslag aan met de 'echte' mainports Schiphol en Rotterdam. „Door ons plan zullen er meer toeristen naar de Veluwe komen, voor meerdaagse trektochten bij voorbeeld. Dat kan evenveel inkomsten opleveren als Schiphol en Rot terdam. Maar we hebben de naam van ons platform natuurlijk wel een beetje met een knipoog geko zen." De Veluwe lijkt schitterend, maar in werkelijkheid gaat het volgens Koffeman om een ecologisch rampgebied. „Van boven ziet het gebied eruit als een doolhof. Het is helemaal vergeven van de hek ken en roosters." De Veluwe moet volgens het platform daarom hoognodig 'onthekt' worden, zodat het wild zich ongehinderd kan verplaatsen. „De hekken zijn vooral bedoeld om het eigen wild te scheiden van dat van de buurman", aldus Koffeman. „Er is spra ke van een soort extensieve veehouderij. De dieren worden eerst bijgevoerd en daama afgeschoten." De steden en dorpen hoeven volgens Koffeman geen belemmering te vormen voor de ontwikkeling tot 'ecologische mainport'. „De steden liggen aan de rand. De dorpen vormen geen probleem, als de mensen bereid zijn zich als gast in de natuur te ge dragen. Een aantal provinciale wegen zal bij voor beeld 's nachts moeten worden afgesloten." De ver- blijfsrecreatie moet meer naar de randen van het gebied toe, aldus Koffeman. „Een paar caravan- parkjes middenop de Veluwe moet worden opge doekt." De plannen passen in de trend om de natuur weer ruim baan te geven. Er is een kentering gaan de in het land van ANWB-paddestoelen, nestbe schermers en vistrappen. De duinen mogen weer stuiven en in de polder bij Zoetermeer zal zelfs een heus oerbos worden aangelegd. Koffeman denkt dat de tijd rijp is om de Veluwe om te vormen tot 'ecologische mainport'. De natuur laat zich ook niet onbetuigd. Inmiddels is op de Veluwe onlangs weer een eerste lynx gesignaleerd, een grote roofkat. En kele natuurclubs denken zelfs alweer aan de herin troductie van de wolf. RICHARD MOOYMAN Het gaat niet goed met de leeuwen in Afrika. Mogelijk zullen bevruchte eicellen van dierentuin-leeuwen worden geïmplanteerd. foto archief gpd De Nederlandse dierentuinen hou den zich steeds meer bezig met na tuurbescherming. Fokprogramma's - met 'seksvakanties' voor dieren - moeten bedreigde soorten behoeden voor uitsterven. De dierentuinen doen tegenwoordig ook mee aan na tuurbeschermingsprojecten in het land van herkomst. Niet alleen spec taculaire soorten als tijger en olifant kunnen rekenen op hulp, maar ook bij voorbeeld de onbekende Balis- preeuw. Het gaat goed met de dierentuinen in Nederland, zo meldt directeur Koen Brouwer van de Stichting Na tionaal Onderzoek Dierentuinen. Bij de stichting zijn elf dierentuinen aangesloten, waaronder Artis, Blij- dorp en Vogelpark Avifauna in Al phen aan den Rijn. De bezoekers aantallen zijn gestegen tot zo'n ne gen miljoen per jaar. De dierentuin floreert als nooit tevoren. „Onze dierentuinen behoren tot de beste ter wereld", aldus Brouwer, die kantoor houdt in Artis. „Zij heb ben zich ontwikkeld van een raritei tenkabinet tot gespecialiseerde in stellingen, die zich sterk richten op educatie en natuurbehoud. Natuur lijk komen de mensen voor een dag je uit. Maar er bestaat bij het publiek ook veel interesse voor natuurbe scherming." Het aloude beeld van een verza meling zielige dieren achter tralies gaat steeds minder op. De dierentui nen mikken nu op een kleiner aantal soorten, die zo veel mogelijk bijel- kaar worden gezet. De recent ge opende Afrikaanse savanne met ze bra's en gnoes in Artis is daarvan een voorbeeld. Een jaar of vijftien geleden begon nen enkele Europese dierentuinen schuchter samen te werken om een handjevol bedreigde diersoorten te fokken. Dit initiatief, waarbij onder meer Artis en Blijdorp waren betrok ken, is uitgegroeid tot een Europees gecoördineerd fokprogramma voor tweehonderd soorten. Met behulp van de computer wordt uitgezocht welke dieren met elkaar voor nako melingen kunnen zorgen, zonder het risico op inteelt. Zo gaat de komende tijd een groot'aantal Aziatische oli fanten binnen Europa op 'seksva- kantie'. Voor het uitwisselingsprogramma was volgens Brouwer wel een omslag nodig. Dierentuinen waren namelijk gewend om flink veel geld voor die ren te vragen. „Bij de meeste dieren tuinen is de waarde van dieren in de boeken teruggebracht tot een sym bolisch bedrag. Ook al wil een die rentuin in Japan een half miljoen be talen voor een gorilla, dan geven we dat dier nu liever weg als het om een goed fokprogramma gaat." De Ne derlandse dierentuinen overwegen wel een heffing in te voeren per afge staan dier, aldus Brouwer. „Dat geld zou dan moeten gaan naar een na tuurbeschermingsproject in het land waar het dier oorspronkelijk van daan komt." Het plan past binnen het streven om een soort natuurbeschermings organisatie te worden. „We gaan te genwoordig ook naar het land toe om te kijken wat we ter plekke kun nen doen." Volgens Brouwer gaat het bij voorbeeld in heel Afrika slecht met de leeuw. Door de oprukkende bebouwing en wegenaanleg leven de afzonderlijke groepen steeds meer geïsoleerd van elkaar. Veel dieren kampen ook met besmettelijke ziek tes. De Stichting Nationaal Onderzoek Dierentuinen is al enige tijd bezig met een project in Uganda. Het leeu wenbestand is daar mede door slachtpartijen onder de vroegere president Amin fors geslonken. Een verwaarloosde dierentuin in Entebbe is omgebouwd tot educatiecentrum. „Tienduizenden kinderen die nog nooit een leeuw hebben gezien, wor den daar voor het eerst geconfron teerd met wilde dieren. De bevolking weet niet eens dat er een probleem is met de leeuwen. Educatie is echt es sentieel." De leeuwen in Artis zullen overigens niet naar Uganda worden gebracht. „Die dieren blijven hier. Ze zijn natuurlijk wel de 'ambassadeurs' voor hun wilde soortgenoten. Die dieren spreken een groot publiek aan. Je kunt moeilijk een hele die rentuin volstoppen met alleen kleine bruine beesten." Vanuit Nederlandse dierentuinen worden wel andere diersoorten uit gezet. Zo heeft Artis meegeholpen aan het terugzetten van steenbokken in de Alpen en het loslaten van vale gieren in Frankrijk. Toch zullen de dierentuinen maar een beperkte bij drage kunnen leveren aan het red den van soorten, zo beseft Brouwer. „Een tijd lang dachten we dat we een soort Ark van Noach konden zijn. Maar we zijn afgestapt van het idee dat we alle soorten kunnen redden." Bij het uitzetten van dieren is bo vendien grote voorzichtigheid ver eist. „Je kunt wel ergens hekken bou wen en tijgers uitzetten, maar zon der het betrekken van de lokale be volking en educatie bereik je niets. Als de mensen werkloos zijn en hon ger hebben, dan gaan ze toch het park in om beesten te stropen en hout te kappen." Brouwer voorspelt dat de grenzen tussen dierentuinen enerzijds en wildparken en natuurreservaten an- derszijds zullen vervagen. In Zuid- Afrika is al het plan opgevat om bij in het wild levende vrouwtjes van een kwakkelende leeuwenpopulatie be vruchte eicellen te implanteren. „Je hoeft dan geen dieren meer uit te zetten. Je bespaart daarmee geld, transportproblemen en voorkomt stress bij de dieren die in het wild een plekje moeten veroveren. De dierentuinen kunnen bij zo'n project helpen, want wij hebben ervaring met kunstmatige inseminatie en em bryo-transplantatie. Het klinkt alle maal science-fictionachtig, maar dit soort dingen gaat echt gebeuren." RICHARD MOOYMAN 1986. Grote hoeveelheden radio-activiteit komen vrij door een explosie in een kern centrale in Tsjernobyl (Oekraïne). Er is ook sprake van een verhoogd stralingsniveau in Nederland. Uit milieu-overwegingen krijgt de Ooster- schelde een afsluitbare waterkering, waar door de getijden zo veel mogelijk worden gehandhaafd. 1987. In het rapport Our Common Future van de Verenigde Naties is sprake van het nieuwe begrip 'duurzame ontwikkeling'. Door milieuvervuiling te beperken is een verantwoorde economische groei mogelijk In het Canadese Montreal stellen de indu strielanden een limiet aan de productie van CFK's, die de ozonlaag aantasten. 1988. De bever is terug in Nederland. Zes dieren uit Oost-Duitsland worden losgela ten in de Biesbosch. 1989. Het kabinet presenteert het eerste Nationaal Milieubeleidsplan met maatrege len om de milieuvervuiling in te dammen. 1990. Geboorte van de eerste reageerbuis tijgers in een Amerikaanse dierentuin. 1997. In het Japanse Kyoto maken de indu strielanden een afspraak over het beperken van de uitstoot van het broeikasgas C02. 1999. De aarde telt zes miljard bewoners. Nederland worstelt met enkele hardnekkige milieuproblemen, zoals de toenemende mobiliteit en het mestoverschot in de inten sieve veehouderij. 2010. In Drenthe wordt het eerste Neder landse 'duisternis-reservaat' ingesteld. 2050. Een groep gekloonde mensen in de VS roept eenzijdig een onafhankelijke staat uit. 2250. De stijgende zeespiegel verwoest dij ken en duinen. Op de boulevards van Velu we Aan Zee halen vluchtelingen herinnerin gen op aan de verdronken Lage Landen ingrijpen. Als we willen dat de Veluwe ver wildert, dan moeten wij daarvoor zorgen. De natuur in Nederland kan in de toekomst niet zonder de mens, maar dat is nooit anders geweest Verlatenheid op de Veluwe. Nederland verlangt massaal naar de rust van de natuur. Alsof de laatste kans geboden wordt om nog iets te zien van het ongerepte in Nederland, zo groot is de belangstelling voor de natuur. Naarmate de bebouwing toeneemt en steeds meer groen ver dwijnt, groeit de interesse in wat er nog rest aan flora en fauna. Nederland hongert naar kennis der natuur. De Vereniging Natuurmonumenten zag haar ledental de afgelopen jaren groeien van een on beduidend cijfer naar niet minder dan 935.000. Dat is tevens de oplage van haar lijfblad 'Natuur behoud'. Geen flodderig clubblaadje dat meteen door kan naar het oud papier, maar een volwas sen magazine van 64 pagina's vol boeiende ver halen en werk van fotografen van naam. Op regionaal niveau staan de. provinciale Landschappen volop in de belangstelling. Ook met ledenaantallen die almaar groeien en maga zines die het bewaren waard zijn. De randstad provincies worden daarin op hun voordeligst neergezet, alsof ze uitsluitend bestaan uit zompi ge veenweiden met molens in de rode schittering van de ondergaande zon. Een apart fenomeen zijn de excursies en lezin gen van de natuurorganisaties. Het loopt storm bij uitgezette wandelingen, vaartochten, foto- doe-excursies, spinnenlezingen en winterkam pen voor jongeren. Nog niet zo lang geleden was het niet nodig je daarvoor aan te melden. Die tijd is dus voorbij. Zo werden boswachters gecon fronteerd met honderd liefhebbers bij de ingang na een oproep van anderhalve regel in de krant voor een zoektocht naar wild in de schemering. Voor elke activiteit dient gereserveerd te worden en de organisatoren moeten de liefhebbers vaak teleurstellen. Steeds meer mensen vinden groepsgewijs hun weg in de natuur. De organisaties krijgen zelfs verzoeken uit kringen die nooit eerder op het idee kwamen de natuur als uitje te zien. Perso neelsverenigingen willen hun eigen beestjest- ocht, bedrijven een privé-nachtvlinderexcursie THEO VAN DER KAAIJ en rotaryclubs een exclusief kijkje in voor pu bliek verboden terrein. Als het even kan graag koffie met koek vooraf. Soms is er zelfs sprake van een compleet arrangement met, afhankelijk van wat betaald wordt, een snertmaaltijd of wild- schotel. Nieuwe bezoekerscentra bij de natuurgebie den schieten als paddestoelen uit de grond. De een nog fraaier en inventiever van inrichting dan de ander en allemaal trekken ze volop publiek. Dat alles wil niet zeggen dat de natuurgebie den elke dag afgeladen vol zijn. De ervaring leert dat de meeste mensen zich niet te ver van de in gangen wagen. Diep in de Waterleidingduinen bijvoorbeeld, zijn nooit mensen te vinden. Het tijdstip is ook van belang. Op zondagmiddag is het overal dringen in het groen, maar kom eens op vrijdagmiddag vijf uur, wanneer half autorij dend Nederland in de file staat. Dan zijn duinen, bossen en velden volstrekt verlaten. De stilte be staat nog. 1980. Eerste grootschalige bodemvervuiling ontdekt onder een woonwijk in Lekkerkerk. Later blijken duizenden plaatsen in Neder land vervuild te zijn.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 47