Waterwolf ligt nog steeds op de lc Weg met de hek om de nati 'Ooit Nobelprijs voor klonen' TT In de bijbel staat het verhaal over de zond vloed. Noach redt met zijn ark naaste fami lie en een paar van elke diersoort. Ca. 590 v.C. De Atheense staatsman Solon waarschuwt tegen de rampzalige gevolgen van ontbossing. Vierde eeuw v.C. De Griekse wijsgeer Aris- toteles (384-322 v.C.) beschrijft 500 dier soorten en brengt een eerste ordening aan in de natuur. 77 n.C. Volgens de Romeinse schrijver Pli- nius woont er in de noordelijke kuststreek van de Lage Landen een 'ongelukkig volk' op zelfgebouwde heuvels. De mensen lijken op zeevaarders wanneer de zee het land overstroomt, en op schipbreukelingen als de wateren zijn teruggeweken. Begin dertiende eeuw. Franciscus van Assisi toont respect voor de natuur en praat met dieren. Hij breekt met de christelijke traditie om dieren alleen als gebruiksartikelen te be schouwen. Ca. 1346. Uitbraak eerste pestepidemie, die in Europa miljoenen doden zou eisen. Een kwart van de bevolking sterft aan de 'zwar te dood'. Middeleeuwen. Door ontbossing wordt het boomrijke Nederland steeds kaler. Akkers, graslanden, heide, zandverstuivingen en veenplassen gaan het landschap domine- 1421. Dijken bezwijken onder de Sint Eliza- bethsvloed. De Biesbosch ontstaat. Ca. 1550. Het klimaat koelt af. In deze 'klei ne ijstijd' tot 1850 groeien de gletsjers. 1594. De eerste Nederlandse tulpen bloeien in de Leidse Hortus Botanicus. Ze zijn inge voerd door directeur Clusius. Hij importeert ook andere vreemde soorten als paarden- kastanje, plataan en jasmijn. 1598. Hollandse zeelieden ontdekken op H het eiland Mauritius de dodo, een vogel die 2 niet kan vliegen. Het beest wordt uitge- g roeid. g 1735. De in Nederland woonachtige H Zweedse natuuronderzoeker Linnaeus pu- E bliceert een eerste versie van zijn systemati- sche indeling van planten en dieren. 1838. Stichting van Artis in Amsterdam, de eerste Nederlandse dierentuin. 55 2 1852. De Haarlemmermeer is na jaren g pompen met stoomgemalen drooggelegd. z u 1859. De Engelse natuurvorser Darwin pu- g bliceert het bewijsmateriaal van zijn evolu- K tietheorie. Hij introduceert het principe van de natuurlijke selectie. Slecht aan hun om- H geving aangepaste individuen en soorten jjjj hebben de kleinste overlevingskansen. 2 to 1871. Het laatste Nederlandse oerbos Beek je bergerwoud bij Apeldoorn wordt gekapt. 1890. De introductie van kunstmest staat 2 aan de wieg van de latere ontwikkeling van Nederland tot agrarische wereldmacht. jjl 1905. Oprichting van de Vereniging tot Be- 55 houd van Natuurmonumenten. Het plan 2 van Amsterdam om vuil te storten in het 5 Naardermeer wordt verijdeld. 1906. Wettelijke bescherming voor sterns, g die gedood worden voor veren op modieu ze dameshoeden. De mens overleeft al driedui zend jaar in de drassige Lage Landen. Eeuwenlang lukte dat zonder noemenswaardige dijken te bouwen, want er was ruimte genoeg om weg te vluch ten voor overstromingen, stormvloeden en watersnoden. Hooggelegen terpen en strandwallen boden de bewoners veiligheid. De problemen kwamen pas toen de bevol king sterk groeide, terwijl tegelijkertijd de aanvallen van de waterwolf woester werden. Bij steeds terugkerende overstromingen in de Middeleeuwen zijn er tienduizenden mensen verdronken. Noordzee, Zuiderzee en binnenmeren waren oppermachtig. De roep om veilige grond voor huizenbouw, landbouw en veeteelt werd steeds sterker. „Overal slijt het goede land weg, jaar na jaar," schreef Jan Mens in 'Goud onder Gol ven', een indringend relaas over de strijd te gen het water in de zeventiende eeuw. „De Beemster wrijft haar natte lichaam langs de landen en schuurt zich als een krolse poes tussen het riet. Zo lief en vreedzaam lijkt ze, pas d'r op. Want het meer is nooit stil, het geeft altijd geluid. Het gromt en fluistert en kabbelt een vreemd lied. Eeuwenlang ligt onder dit vreugdeloze water de vette klei ver scholen, waarop het goed kan zijn te leven." Hoofdpersoon Jan Adriaanszoon 'Leegh- water' peinst wandelend langs de oevers van het uitgestrekte meer over de vreemde ver halen van zijn grootmoeder zaliger: „Ouwe Griet Maartens kon goed vertellen. Van de Allerheiligenvloed in november zeventig. Toen het water zó hoog opzette, dat de Zijpe doorbrak en er nauwelijks één man afkwam die het leven behield. En overal weergalmde het gehuil van vrouwen en kinderen en daar bovenuit klonk het gekraak der instortende daken. De bomen werden uit de aarde ge rukt en de beelden uit de kerk. De lijken en de doodsbeenderen spoelden uit hun graven en dreven tot een ijselijk aanzien ginds en derwaarts." Het recept was betrekkelijk eenvoudig, maar zonder machines een hels karwei. Bin nenmeren zoals Schermer en Beemster kre gen een dijk en het water werd weggepompt met windmolens. Zo kwamen grote lappen vruchtbaar land beschikbaar voor nieuwe bewoners. De Haarlemmermeer viel nog Paniek in de Noordoostpolder. Een wal van zandzakken moest een jaar geleden de bebouwing beschermen tegen het opkomende water. foto archief cpd maar 150 jaar geleden droog. 'Graan voor visch' vertelt het trotse wapenschild. Helaas waren de eenvoudige dijken kwets baar en bij storm kon het zeewater nog steeds gruwelijk huishouden, vooral wan neer springvloed en storm samenspanden. De zee die tot in het hart van Nederland klotste werd in 1932 onschadelijk gemaakt met de Afsluitdijk en daarmee werden Noordoostpolder en de Flevopolders moge lijk. In 1953 sloeg de watersnood nog een maal meedogenloos toe in Zeeland en er was een Deltaplan nodig om zuidwest Nederland voor de toekomst te behouden. De Nederlandse leeuw 'worstelt en komt boven', maar nog steeds is het land niet vei lig voor het wassende water. Door de opwar ming van de aarde stijgt de zeespiegel lang De inmiddels gepensioneerde transgene stier Herman. Nederland staat huiverig tegenover het knutselen aan erfelijk materiaal. De ge ruchtmakende transgene stier Herman van het Leidse bedrijf Pharming maakte een heftige discussie los die uitmondde in wet telijke beperkingen. Sinds de geboorte vo rig jaar van de kloonkalfjes Holly en Belle van Pharming is het klonen van dieren voorlopig taboe. Vice-president prof. dr. G. van Beynum van Pharming betreurt de beperkingen. Een aantal baanbrekende biotechnologi- sche ontwikkelingen zal nu aan Nederland voorbij gaan en elders plaatsvinden, zo meent hij. „Als je een grote steen in de ri vier gooit, moet je niet verbaasd zijn dat het water toch gewoon doorstroomt." Het Leidse biopharmaceutisch bedrijf heeft al enkele activiteiten overgeheveld. Zo is in de VS een speciale boerderij ge bouwd. Genetisch gemanipuleerde - Phar ming spreekt liever van 'genetisch gemodi ficeerde' - koeien gaan daar melk met een menselijk eiwit leveren voor de productie van medicijnen. Door de uit Nederland verbannen celkerntransplantatie-techno logie te gebruiken kan de melk jaren eer der in grotere hoeveelheden worden gele verd. In de biotechnologie heeft zich in de ja ren negentig een revolutie voltrokken. Het pioniersbedrijfje Pharming heeft daarbij een grote rol gespeeld, aldus een trotse Van Beynum. Aan de wieg van het succes stond de in 1990 geboren genetisch gema nipuleerde stier Herman. Zijn afstamme lingen produceren de melk met menselijke eiwitten, waar het Pharming om begonnen was. Het betekende een doorbraak. „Het klinkt wat aanmatigend, maar ik vergelijk het wel eens met het Apollo-pro- ject. Er was ook eerst visie en ambitie no dig om een man op de maan te krijgen." Pharming heeft binnenkort ook zijn man op de maan, aldus Van Beynum. „We kun nen met behulp van transgene dieren menselijke eiwitten maken voor genees middelen." Eind volgend jaar hoopt Pharming een geneesmiddel op de markt te brengen dat werkzaam is tegen de ziekte van Pompe, een dodelijke spierziekte. Pharming waagt foto archief gpd zich niet aan de productie van genetisch gemodificeerde voedselingrediënten, want daarvoor is de maatschappelijke weer stand volgens Van Beynum in Nederland te groot. Klonen - oftewel ongeslachtelijke voort planting door celkemtransplantatie - wordt volgens Van Beynum veelal volstrekt verkeerd geïnterpreteerd. Het wordt vol gens hem niet gebruikt voor allerlei gru wel- en griezelexperimenten. „Men denkt vaak dat we bezig zijn met het kopiëren van individuen, maar daar is geen zinnig mens mee bezig. Hij erkent dat het in theorie mogelijk is om mensen te klonen, een techniek die al om wordt afgewezen. Maar de professor verwacht niet dat er onverantwoorde ex perimenten zullen worden gedaan. „Alles kan, maar simpel is het niet. Je hebt geld, wetenschappers en apparatuur nodig. Mij zijn ook geen voorbeelden bekend van idi oten die onverantwoord bezig zijn geweest met micro-organismen, terwijl de technie ken om die te manipuleren al zo'n 25 jaar bestaan." Maar de ontwikkelingen staan bepaald niet stil. In Texas is bij voorbeeld een be drijf opgericht dat klonen wil gaan maken van huisdieren. „De kans is best aanwezig dat er daar voor veel geld kopieën van be staande hondjes worden gemaakt. In Ne derland zou je daarvoor geen vergunning krijgen, maar ik heb er niet veel moeite mee. Zelf zou ik het niet doen, ik vind dat zoiets doorschiet. Maar je moet niet alles gaan reguleren." Van Beynum is ervan overtuigd dat de wetenschappers die aan de basis stonden van de kloontechnieken daarvoor ooit de Nobelprijs zullen ontvangen. Voorlopig kampt de branche echter nog met een se rieus imagoprobleem, beseft Van Beynum. Maar niet overal. „In België, Finland en de VS wordt Pharming op handen gedragen. Hier word je met scheve ogen aangekeken. Dat is typisch Nederlands. In Nederland weten we onze helden niet op de juiste waarde te schatten." RICHARD M00YMAN zaam maar zeker. Tien jaar geleden schreef Rijkswaterstaat: „Als er niet wordt opgetre den zullen rond de eeuwwisseling tientallen kilometers duinen zodanig zijn aangetast dat de veiligheid van het polderland niet meer is gegarandeerd." Om de kustlijn te handhaven worden grote hoeveelheden zand uit zee gezogen en op het strand gedeponeerd, de zandsuppletie. Bij fikse winterstormen pakt de zee dat zand weer terug met als resultaat dat het strand op sommige plekken compleet verdwijnt en de branding aan de duinvoet vreet. Terwijl alle ogen gericht zijn op de kust, valt het water totaal onverwacht in de rug aan. Door smeltende sneeuw in de Alpen en zware regenval dreigden de afgelopen jaren de grote rivieren buiten hun oevers te tre den. Complete dorpen en polders werden ontruimd. De dijken houdei nieuw is een Deltaplan nodi mogelijk op te hogen. Limbu natte voeten. De uiterwaard met daarin gebouwde woon onder water te staan. Extreem harde en langdu vormen voor het hele land e gevaar. Staat de wind boven gunstige hoek, zodat er onvo pompt kan worden naar zet dan lopen de polders snel o cent gebeurde dat in Noo Westland kwam blank te st Noordoostpolder en Gronii hooggelegen Drenthe is niet het water. Het is niet uitsluitend de zware regens en gezwollen i tuurlijke capaciteit om overtt slaan is in Nederland vrijwel bebouwing verdwenen. Bin den drooggemalen en ingep bieden ontwaterd en afgeg en uiterwaarden bedijkt, riv rellen werden rechtgetrokk< brede riviermondingen vers grachten gedempt. Van nature hoge waterpei nog eens verlaagd ten geriei bouw. Tot overmaat van rar dem langzaam maar zeker e spiegel. Dan is het geen wor voudig geen plaats is voor o1 stortend hemelwater. Eind vorig jaar werd zon: bergend vermogen van de rond de laagstgelegen poldei meten. De besturen van N Holland en de deskundigen schappen zijn sindsdien me cussie over wat nu beter is: ken en nóg krachtiger gemal tollig water tijdelijk opberger kan polders onder water te ze Dijkgraaf Tiesinga van 1 Noordoostpolder zei tijden) herfst van 1998: „Wij zouden weten, natuurlijk nooit meei wen op het diepste punt van THEO VAN DER KAAIJ et gaat niet goed met de na- B tuur in Nederland. Overbe- JÊL JÊLm mesting en luchtvervuiling (zure regen) voorzien natuurgebieden van een veel te grote hoeveelheid voedingsstof fen. De meeste bossen kunnen er wel tegen gelukkig, èn brandnetels varen er wel bij. Maar er zijn nogal wat soorten die juist ge baat zijn bij weinig voedsel en die de 'kunst mest' van zure regen kunnen missen als kiespijn. Voor al die planten zijn landbouw en verkeer een ramp. Net als voor veel dier-' soorten, die vermalen worden in landbouw machines of door de asfaltering zijn geredu ceerd tot 'platte fauna'. Deze 'zegeningen' van de moderne tijd roepen nostalgische gevoelens op. De gang bare gedachte daarbij is, dat vroeger de na tuur zoveel rijker was en mensen leefden in harmonie met het hen omringende land schap. Het eerste klopt, het tweede niet. Hoe beter we de geschiedenis leren kennen, hoe meer we te weten komen hoezeer er de afge lopen millennia met het landschap en de na tuur werd gesold. Grote delen van Europa en zo ongeveer heel Nederland werden al in de Middeleeu wen van hun bebossing ontdaan. De vrijko mende grond was nodig voor de landbouw. Het hout werd gebruikt als bouwmateriaal voor huizen en bedrijven en als brandstof voor verwarming en de industrie. Dieren werden in de Middeleeuwen op grote schaal bejaagd. Op een paar voor de jacht interessante soorten na, was namelijk zo ongeveer alle wild schadelijk, ledereen die arenden, vossen, wezels, haviken, buizerds en ander 'ongedierte' doodde en op het stadhuis inleverde, kreeg daar een leuk be dragje voor. Ook was er al overbevissing. De eerste conflicten in Nederland daarover stammen uit de zestiende eeuw toen Gelder land en Holland slaags raakten over het feit dat de Hollanders de Zuiderzee dreigden leeg te vissen om de snel groeiende stad Am sterdam van voedsel te voorzien. In harmonie met de natuur leefde nie mand. De natuur was vijandig, het kappen van bossen een daad van beschaving. Het ontginnen van bessen tot bouwlanden werd gezien als een vervolmaking van Gods schepping. En van de wilde natuur genieten was er al helemaal niet bij. Nederland werd in de Gouden Eeuw door rèizigers niet ge roemd om zijn fraaie natuur, maar juist om zijn orde, zijn symmetrie, zijn onnatuurlijk heid. Reizigers in vroeger tijd moesten na melijk niets hebben van natuur. Bij de Alpen lieten zij de gordijnen van hun koetsen neer om de lelijke bergtoppen maar niet te hoe ven zien. Heidevelden vond men verschrik kelijk vanwege hun lege. kale uitgestrektheid. Maar de onnatuurlijke nat! land was door al dat kappeJ jagen opvallend genoeg niJ eerder rijker geworden. De natuur gingen heel ver, ml waarin het landschap verar zienlijk lager dan tegenwoor de natuur zich aanpaste. E ook Nederland, werd een mt schapstypes. Het verhaal gaat dat vroe het oudste Nederlandse na het Naardermeer, bezoeke naar het meest ongerepte s van Nederland, ergens in het bied. Biologisch gesproken b dood in de pot. Weinig soc was, behoorde tot de doorsni derland. Nee, dan de rest van het la veengebieden, afgeplagde he gen en houtwallen rond de het oosten van het land, ha weilanden langs de rivieren, beweging zijnde duinen. D variatie in landgebruik én de economische ontwikkeling le wat natuur betreft vroeger i stand. Dat wil zeggen: er kw meer soorten voor dan er 2 weest zonder al die ingrepe schap. Mensen leefden dus derland niet in harmonie me lukkig nieL Ze groeven, ploej plantten dat het een aard ha werd er alleen maar rijker vai Dat betekent dat wil de n< land in de volgende eeuw inti er aan alle kanten fors moet n, pen. Het idee dat je een hel moet zetten om het te bes jj- zaak verder zijn gang moet 1; ie taal. De hekken moeten juist autowegen doorsneden la l( worden 'ontsnipperd', want tuurgebieden met elkaar in m hoe groter de kans dat diers den. Als we wensen dat bepa; blijven voortbestaan, moete: tekorten aanvullen met fokpr ei Anderzijds moet voorkom ej het wild doordringt in de ste ,r want niemand zit te wachten nj en halfverwilderde runderen j tes. Overtollige exemplaren u rest van de natuur in de weg jc worden afgeschoten. Aan 'l 5 hebben we niets. Jacht op !r] daarentegen zal belangrijk bl e laas voor de jagers, niet als je jacht zal zich moeten richt tuurlijk' beheer. En in de je zwakke exemplaren het kwel

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 46