ZATERDAGS BIJVOEGSEL De mens als opgejaagd wild ZATERDAG 27 NOVEMBER 1999 Gaat de mens als soort ten onder aan milieuvervuiling, overbevolking en verwoesting van de natuur? De vraag vloekt hevig met de herfstige kleurenpracht van de duinen. In Overveen buigen deskundigen zich onder het genot van koffie en appeltaart over de toekomst van de homo sapiens als bedreigde diersoort. Aan tafel: milieubeschermer van het eerste uur Wouter van Dieren, Henk van de Wetering (Corus), Mare Janssen (Duinbehoud), Hans van Weerd (Artis) en Jaap Hanekamp (Heidelberg Appeal Nederland). Moeten we echt een Rolls Royce kopen om het milieu te redden? Rond het nieuwe bezoekerscentrum 'De Zandwaaier' van het Nationaal Park Zuid-Kennemerland gloeien duizend tinten rood en bruin op in het zon licht. Hoezo, strijd om het bestaan? Op deze uitbundige herfstdag lijkt verval een feest en overleven vooral een uiterst aangename bezig heid. De toonzetting van het gesprek is dan ook' aanvankelijk bepaald niet somber. Directeur Mare Janssen van de Stichting Duinbehoud uit Leiden gelooft niet in een on dergangsscenario. „Mensen zijn bijzonder cre atief, vooral in bedreigende situaties. De kwali teit van de samenleving heeft natuurlijk wel ernstig te lijden onder milieuproblemen. Over bevolking is daarbij' nog het grootste pro bleem." Hij krijgt bijval van Hans van Weerd, hoofd zoölogische dienst van dierentuin Artis. „De mens is als soort inventief en creatief ge noeg om niet te verdwijnen." „Wat een somber thema hebben jullie uitge kozen", plaagt Wouter van Dieren, directeur van het milieu-adviesbureau IMSA. Als lid van de Club van Rome sloeg hij al in 1972 alarm over de milieuvervuiling en aantasting van de natuur. Van Dieren vertelt hoe het roemruchte gezelschap ondanks het destijds geschetste doemscenario al voorspelde dat er altijd men sen zullen overblijven die gewoon koffie drin ken en appeltaart eten. „De mensheid zal altijd op een of andere manier overleven. Maar niet dankzij creativiteit en inventiviteit, maar dank zij zijn aantallen. Door overbevolking voedselgebrek en een explosie 1 bacteriën. Door ziekte en uitputting zullen een paar miljard mensen verdwijnen. De wereldbe volking komt uiteindelijk niet uit op tien of twaalf miljard, maar op twee miljard." Nee, dat is geen ondergangsprofetie, beklem toont Van Dieren. „Het is juist een gunstige ontwikkeling. Want met twee miljard mensen heb je kans dat meer plant- en diersoorten zul len overleven. Er blijft anders weinig over. Zo verdwijnt ook de ecologische buffer die ons helpt om gezond te blijven." De milieugoeroe raakt op dreef. Van Dieren is gewend om te vertellen, grote bedrijven hu ren hem graag in voor spreekbeurten en advie zen. „Toen ik midden jaren zeventig in Afrika kwam. was het een mooie en rijke wildernis. Giraffen aten bijna uit je hand. Nu zie je een geërodeerde bodem met arme boertjes die wei nig overlevingskansen hebben. Je schrikt je dood. We kennen de ramp dus al." Jaap Hanekamp reageert zuinigjes. Hij is co ordinator van het Heidelberg Appeal Neder land, een organisatie die hamert op een weten schappelijke benadering van het milieudebat. „Ik betwijfel of er sprake zal zijn van zo'n colla ps. De mens maakt al duizenden jaren gebruik van de natuur. We zijn nu met wat meer en moeten dus goed nadenken of het verstandig is wat we allemaal doen", zo klinkt het nuchter. Omslag Hoofd milieubeheer Henk van de Wetering van Corus (het voormalige Hoogovens) gelooft in het geleidelijke aanpassingsvermogen van zo wel mens als natuur. „Ik hoop dat we bijtijds de bakens verzetten. In het Nationaal Milieu beleidsplan van tien jaar geleden is al gesteld dat we een omslag moeten maken. Dat we minder gaan reizen, minder auto's hebben en zovoorts." De staal- en aluminiumindustrie heeft al een omslag achter de rug, zo betoogt Van de Wete ring. „Tot en met de jaren zeventig deden we bijna niks aan het milieu. Als je ziet waar we nu staan wat betreft emissies en lozingen, dan is 'Een wereldbevolking van twee miljard, da's prima' Henk van de Wetering (Corus/Hoog- Mare Janssen (Duinbehoud): „Het ovens): „We hebben negentig procent broeikaseffect is te vergelijken met e van ons bordje schoongeveegd." mammoettanker." Hans van Weerd van dierentuin Artis: „De mens is als soort inventief en ere atief genoeg om niet te verdwijnen." dat onvergelijkbaar. We hebben negentig pro cent van ons bordje schoongeveegd." Hij te kent daarbij aan dat het bovenmatig veel geld en inspanningen zal kosten om die laatste tien procent vervuiling aan te pakken. Die energie kan volgens hem beter in andere, effectievere milieumaatregelen elders worden gestopt. „Er is inderdaad een geweldige prestatie ge leverd", zo complimenteert Van Dieren. „Vroe ger was Hoogovens ontzettend smerig. Het is in feite een succes-story." Met een ondertoon van ironie begint Van Dieren nu uitvoerig de chemische industrie te bedanken voor de ver vuiling. De hormoonhuishouding wordt daar door volgens hem in de war gestuurd, zodat de vruchtbaarheid van de mens afneemt. „We krijgen een geweldige populatieachteruitgang. Dat is uitstekend voor de mensheid. Een mooie bijdrage van de chemische industrie aan de op lossing van het wereldbevolkingsvraagstuk." Hanekamp veert op. Een onzinverhaal, oor deelt hij. De natuur produceert volgens hem stoffen die bijelkaar miljoenen malen de kracht overschrijden van chemicaliën die de vrucht baarheid aantasten. „De effecten vanuit chemi sche hoek zijn verwaarloosbaar." De heren zijn het hartgrondig oneens. De directeur van Duinbehoud maakt zich vooral zorgen over de wereldwijde omzetting van natuur in landbouwgronden. „Het doem beeld wat ik zie is dat er over honderd jaar al leen nog maar een aantal bloempotjes natuur over zijn. Wij hebben in het westen nu wel het besef dat we moeten ingrijpen. Maar in Azië en Afrika zijn ze helemaal nog niet toe aan het denken over dit soort processen." „Dertig jaar geleden was het hier ook een grote bende", zo relativeert de vertegenwoordi ger van Corus. „Maar sindsdien hebben we wel wat tot stand gebracht. Je mag nu niet van mensen elders op de wereld verwachten dat ze even ver zijn. Die hebben daarvoor ook twintig of dertig jaar nodig." Noodzaak Alle aanwezigen zijn het erover eens dat bij het grote publiek dringend een gedragsverandering nodig is om het milieu te sparen. Maar volgens het milieu-instituut RIVM lukt dat alleen met dwingende maatregelen. De consument blijft immers onbekommerd autorijden, vliegreizen maken en wasdrogers kopen. Van Dieren schetst het dilemma: „In Neder land is het nooit meer donker en nooit i stil. Natuurgebieden zijn kleine eilandjes de Jaap Hanekamp van Heidelberg Ap peal Nederland: „De consument wil een auto, daar zijn er zes miljoen var in Nederland, en goedkoop eten." milieu-actiegroep laat zijn, dan doen Van de Wetering: „Je dat uitstekend. Iedereen beseft dat Milieudeskundige Wouter van Dieren: „Door ziekte en uitputting zullen een paar miljard mensen verdwijnen." worden. In die omstandigheden is het moeilijk je lid wordt v gedragsverandering te bewerkstelligen. Zo gebeurt het dat geëngageerde mensen op mijn kantoor eens per jaar in een vliegtuig stappen om een schitterende tocht door Brazi lië te maken. Zelf moet ik regelmatig de oceaan overvlie gen naar ons kantoor in Arizona. Kranten schrijven dat het schandelijk is dat ik - iemand met een milieuverhaal - vlieg. Ik heb wel eens aangeboden om te gaan zwemmen, maar dat schiet niet op. We zitten allemaal in dubbelrol len." Van Dieren pleit ervoor om de milieukos ten volledig door te berekenen, bij voorbeeld in de voedselproductie. Ook moet er een extra heffing komen op het gebruik van energie en grondstoffen. Hanekamp waarschuwt voor ondemocrati sche trekjes in dwingende maatregelen om het milieu te ontzien. „Dat stuit mensen tegen de borst. Je ziet dat mensen gewoon niet willen re keningrijden. De consument wil een auto, daar zijn er zes miljoen van in Nederland, en goed koop eten. Als aan die wensen niet wordt vol daan, dan zie ik die maatregelen heel snel stranden." „Zelfs al is er een goed alternatief voor mi lieu-onvriendelijk gedrag, dan levert dat vaak minder comfort op of is het net iets duurder", zegt Janssen. „Mensen moeten dus verschrik kelijk gemotiveerd zijn. Of je moet ze inder daad dwingend gaan sturen. Maar dan kom je bijna in een marxistische maatschappij te recht." De dierentuinen geloven in educatie als mid del om een gedragsverandering te bewerkstelli gen. Van Weerd: „We proberen te assisteren bij het instandhouden van soorten. We leggen steeds vaker de link met natuurbehoud. Zo is er een bepaald koraalvisje dat alleen ten oosten van Sulawesi voorkomt. Het gaat niet om dat leuke visje, maar om het feit dat het koraalrif actiegroep als e snel weg door jouw achtertuin wordt aangelegd. Ik heb een keer een spelletje Greenpeace gedaan met de marinetop. Die mensen spelen Green peace beter dan Greenpeace zelf." Corus wil nou wel eens af van de beschuldi gende vingers die richting industrie wijzen. Van de Wetering: „Er wordt vaak gedacht dat de in dustrie bepaalt welke producten er op de markt komen. Dat is helemaal niet waar. De consu ment bepaalt dat." Van Dieren voelt zich uitge daagd. „Dat is geweldige hypocrisie, met alle respect. Het bedrijfsleven jaagt de consument met allerlei prikkels en reclame wel degelijk op tot consumptie." Maar de Corus-man laat zich niet uit het veld slaan. „We zijn wereldwijd bezig met systemen waarbij de auto 35 procent lichter wordt. Al leen de consument, die is niet bereid om daar extra voor te betalen. We kunnen als bedrijfsle ven niet zo maar gaan produceren en dan de boel neerzetten in de duinen. Waarom zijn er geen auto's die twintig jaar meegaan? Omdat iedereen vindt dat na zes jaar het model verou derd is." Duurzaamheid De Rolls Royce is het toonbeeld van duurzaam heid, zo betoogt Van Dieren nu. „Die gaat hon derd jaar mee en gebruikt dan een fractie van het milieu en de energie die nodig is voor de twintig Japannertjers die je anders moet kopen. De Rolls Royce is aan het begin duur, maar over zijn gehele levensduur goedkoper." Van de Wetering verlangt zelf terug naar de aloude Citroën Deux Cheveaux. „De Eend was een ideale auto. Hij liep 1 op 25 en je kon er bij een sloperij zo een nieuwe deur inzetten." Ten tijde van het gesprek buigen de geïndu strialiseerde landen in Bonn zich opnieuw over de dreigende klimaatsverandering. De opwar ming van de aarde is al begonnen, zo doceert bedreigd wordt. Dat is de bewustwording die Van Dieren aan de hand van grafieken. Het wij beogen." Hanekamp reageert sceptisch. „Dat koraal en dat visje verandert helemaal niks aan ons consumptiepatroon, dat wel effect kan hebben op koraalriffen." Ondanks alles meent Van Dieren dat het mi lieubewustzijn bij de mens is ingebakken. „Het zit diep in onze genen om te zorgen voor ons erf en nageslacht. Als je managers bij wijze van LEON KLEIN SCHIPHORST broeikaseffect wordt toegeschreven stoot van kooldioxide (C02) bij de verbranding van olie, kolen en gas. „Dit soort informatie is zo ondertussen geïntegreerd in de top van het verstandige bedrijfsleven." Noodzakelijke maatregelen als energiebesparing kosten het RICHARD MOOYMAN bedrijfsleven uiteindelijk niets, zegt hij. „Dat le vert juist geld op." je eerst realiseren dat het probleem er is. Zo ver zijn we nu zo langzamerhand wel. Op een gegeven moment zie je ook alternatieve energiebronnen opko men. Shell heeft daarvoor nu heel nadrukkelijk scenario's. Maar de consument moet ook een keer zijn bijdrage gaan leveren en de helft min der energie gaan gebruiken." Hanekamp staat wat sceptisch tegenover het voorspelde broeikaseffect. Maar hij erkent dat maatregelen om energie te besparen geen kwaad kunnen. „We zijn nu op extreme schaal verkwistend bezig." Janssen maakt zich grote zorgen. „Het broeikaseffect is te vergelijken met een mammoettanker. Je hebt een hele lan ge remweg. Voordat er grote rampen gaan ge beuren is het bijna niet meer te stoppen." Van Dieren komt tot een opmerkelijke con clusie: „Het bedrijfsleven is het probleem niet. De overheid is als aanjager van destructieve processen een veel groter gevaar. Er is een hele merkwaardige constellatie ontstaan. Het be drijfsleven en de milieubeweging treden steeds vaker samen op tegen de overheid. Die handelt namelijk niet rationeel." Een tirade over Schiphol volgt. „De overheid heeft ons de oren gewassen dat Schiphol zo be langrijk is. De luchthaven zou twee procent van het bruto nationaal product genereren. Nou, het is maar één procent want de rest zijn kos ten. Nergens vind je een bedrijf dat het recht heeft zoveel overlast te veroorzaken als de luchtvaart. Schiphol is eigendom van de over heid. Als Hoogovens zo veel geluidsoverlast zou veroorzaken, dan zou het bedrijf worden gesloten en de directeur achter slot en grendel verdwijnen. Schiphol mag ook een hoeveelheid C02 uitstoten per eenheid product die een veelvoud is van wat Hoogovens mag. Maar we zitten wel onder dezelfde stolp." Terwijl de woorden van Van Dieren nog nag almen, maakt het gezelschap de balans op. De deelnemers zijn het met elkaar eens dat het be drijfsleven serieus werkt aan een toekomst met minder vervuiling. Nu politiek Den Haag nog. O ja, en het grote publiek natuurlijk. Overleven doet pijn, vooral in de porten Zie verder elders in dit Bijvoegsel. In Overveen bijeen voor een gedachtenwisseling de Wetering. de toekomst van de homo sapiens: (van links rechts) Mare Janssen, Jaap Hanekamp, Wouter van Dieren, Hans van Weerd en Henk FOTO'S UNITED PHOTOS DE BOER CYNTHIA VA,

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 41