Solo-actrice in maatpak tart het vooroordeel I f JV TV- WEER Het Gesprek van de Dag Eerste jeugdbewonerscommissie adviseert over spelen in wijk 35 Reclame toiletpapi ZATERDAG 27 NOVEMBER 1999 152 COMMENTAAR Risico's met voedsel Over genetisch gemanipuleerd voedsel wordt in Nederland, in te genstelling tot in sommige andere landen, (nog) niet bijzonder verhit gediscussieerd. Worden er al grote woorden gebruikt, dan komen die meestal van de tegenstanders van Het 'Frankenstein- voedsel'. Zij vinden dat onverantwoord grote risico's worden ge nomen als de mens diep ingrijpt in de voorheen ongenaakbare na tuur. Deze week kwam daar opeens verandering in, toen minister Brink horst van landbouw op een vergadering van voedselproducenten flink uithaalde naar Greenpeace. Volgens de bewindsman is die milieuorganisatie bezig met een ongefundeerde kruistocht tegen een techniek die in zijn ogen wel eens de redding van de mensheid zou kunnen betekenen. Het is ongetwijfeld waar dat genetische manipulatie van gewassen kan leiden tot een hogere en minder kwetsbare productie van be tere levensmiddelen in een steeds vollere wereld, waar alsmaar meer mensen om eten zullen vragen. Het staat ook vast dat in de discussie over de mogelijke voordelen en gevaren van deze mani pulatie het anti-geluid de overhand heeft. Het is echter de vraag of het nu juist aan de bewindsman is om het andere geluid in de discussie te laten horen. De levensmiddelenin dustrie is mans genoeg gebleken om voor de eigen belangen op te komen, maar bovendien mag vooral van een minister iets meer objectiviteit worden verwacht. Net als Greenpeace heeft ook Brinkhorst immers niet de beschik king over ervaringsgegevens. Met andere woorden: net zo min als de tegenstanders op grond van hard bewijs kunnen beweren dat manipulatie alleen maar slecht is, kan Brinkhorst met cijfers of on derzoeken in de hand beweren dat we rustig kunnen gaan slapen. Daarvoor is de techniek simpelweg te nieuw. Voordat één van die zekerheden kan worden gegeven, zullen er nog jaren van diepgravend onderzoek en goede discussie nodig zijn. Het zou Greenpeace én Brinkhorst sieren als ze er in goede samenwerking voor zorgen dat een vruchtbaar klimaat voor die discussie ontstaat. Met de toekomst van ons voedsel mag immers geen enkel risico worden genomen. Laatste novemberzaterdag Het lijkt een kleinigheidje. Een simpel zinnetje. Maar het is langza merhand uitgegroeid tot een van de grootste ergernissen op tv-ge- bied. Het duikt ook in andere media op, zeker. En ook daar veroorzaakt het een rood waas voor de ogen. Maar om de een of andere reden zijn ti'-makers er het dolst op. Nergens wordt het vaker gebruikt, dat vreselijke zinnetje: 'Dames en heren, u bent getuige van het laatste van de eeuw'. Met af en toe de nog verschrikkelijkere variant 'het laatstevan het millennium'. Het is onzin, om mee te beginnen - een collega die de irritante ge woonte heeft bijna altijd gelijk te hebben, heeft ons al tijden geleden voorgerekend dat de nieuwe eeuw en het niéuwe millennium offici eel pas op 1 januari 2001 beginnen. Los daarvan is het langzamerhand ook wel een erg suf zinnetje ge worden. Ongetwijfeld ooit verzonnen dooreen presentator die met de meest oprechte bedoelingen een diep historisch besef met zijn kij kers wilde delen. Maar inmiddels is het verworden tot een stan- daardkreet waarmee inspiratieloze kletsmajoren het verslag van een matige voetbalwedstrijd of een slaapverwekkende spelshow nog een beetje hopen op te peppen. Dames en heren, welkom bij de laatste RBC-TOP/Oss van deze eeuw'. Tegelijkertijd is het een vorm van stemmingmakerij. Het zinnetje voedt elke keer weer het idee dat er over ruim een maand - naast het verspringen van toevallig alle vier de cijfers in de jaarteller - iets héél bijzonders gaat gebeuren. (Terwijl, als er al iets voorvalt, erop 31 december waarschijnlijk alleen maar even een watertekort zal zijn. Niet vanwege computerproblemen, maar omdat iedereen om 23.55 uur gauw nog zijn laatste plas van het millennium wil doen). Maar goed, nog een paar weken dan zijn we van deze ergernis af. Hoewel dan ongetwijfeld in tv-programma's het zinnetje 'welkom bij de eerstevan het nieuwe millennium'zal opduiken. Ik voorspel nu al dat wij de eersten zijn die de volgende eeuw bij zo'n programma het record wegzappen scherper zetten. WIL BUYS MENSELIJK Porrino, een klein plaatsje in de autonome Spaanse regio Gallicia, blijkt de dikste burgemeester van de wereld te hebben. De 179 kilo zware burgervader JOSE MANUEL BARROS is daarom opgenomen in het Guinness Book of Records, meldt de Spaanse krant El Pais. Ik heb niets gedaan om dit te verdienen, behalve non-stop eten", luid de Barros' eerste reactie. „Liever was ik benoemd tot Mister Univer se", aldus de burgemeester, die zei vooral een liefhebber van pens te zijn. Enige regen en wind De depressieactiviteit op het noordelijk deel van de Aüantische Oceaan is sterk toegenomen. Tussen IJsland en Schotland daalde de luchtdruk gisteren tot 960 hPa. Het lagedrukgebied veroorzaak te gisternacht stormweer in het noordwesten van Ierland. Er wer den daar windstoten gemeten tot 110-115 km/uur en op de Fae- röer (eilandengroep benoorden Schotland) ging het weerglas in Thorshavn tussen 4 en 7 uur met 11 hPa onderuit. Bovendien viel daar 's nachts 38 mm. Het front van de naar de Noorse Zee koer sende depressie trekt vanochtend over ons land. De passage gaat gepaard met enige regen en motregen. Vanmiddag klaart het van het westen uit af en toe op, maar in een tijdelijk wat rustiger at mosfeer (wind neemt af) kan wel plaatselijk mist ontstaan. De temperaturen bereiken waarden van omstreeks 9 graden. Mor gen blijft het droog. Het ziet er echter wel naar uit dat de bewol king een belangrijk stempel op het weerbeeld blijft druk ken en de zuid tot zuidwestenwind veert weer op. Aan de t kust komt opnieuw een krachtige tot harde wind te staan, j De temperaturen stijgen tot maximaal 10 graden. Na het weekeinde is het ook op maandag waarschijnlijk nog droog. Daarna voltrekken zich een aantal veranderin gen in de Euro-Adantische drukverdeling. Het stu rende hogedrukgebied keert weer terug op honk (de Azoren) en dijt later naar het zuidwesten van Europa uit. Aan de noordflank van het hoog komt de westcir culatie goed op gang. Uitlopers van de sterk uitdijende IJslanddepressie dringen het Noordzeegebied binnen en veroorzaken periodiek regen en veel wind. In het temperatuurverloop komt weinig verandering. Het blijft aanhoudend zacht. jan visser Nel Kars doet alles in haar eentje, ook in 'Prinses Marianne, de romantische Oranje Plotseling zit prinses Marianne aan tafel. Actrice Nel Kars heeft net wat karaktereigen schappen belicht van deze eigenzinnige Oranjetelg uit de negentiende eeuw en glijdt als vanzelfsprekend in de rol. De prinses beklaagt zich over de roddelpers. Hoe zij daar on der lijdt. Veel meer dan ogenschijnlijk lijkt. Terug in het heden, brengt Nel Kars hulde aan Ton Vorstenbosch: „Hij schrijft een taal die ik elke avond weer koester. De tekst is bijna niet uit je hoofd te leren, maar als die eenmaal in je kop zit is die zo mooi. Het Voorburgse stadstheater de Tobbe beleeft morgenmiddag de première van het solotoneel- stuk 'Prinses Marianne, de ro mantische Oranje'. Zoals altijd doet Nel Kars alles in haar een tje. Ze ontwierp en maakte voor een groot deel zelf de (romanti sche) kostuums, de sieraden, hoeden en noem maar op. Ze rijdt bovendien zelf stad en land af, is haar eigen technicus, kleedster en grimeur. Bouwen en belichten, kleden en schminken, Nel Kars tekent voor alles. Op de vloer van de huiskamer liggen drukproeven van het programmaboek, waarin onder meer stambomen staan. Ja hoor, ook die heeft ze zelf hele maal uitgeplozen. „Welke actri ce doet dat?", vraagt ze vrolijk. Dat de eerste officiële voorstel ling in Voorburg is, ligt min of meer voor de hand. Prinses Ma rianne. jongste kind en lieveling van koning Willem 1bracht ve le zomers door in Voorburg. De stad eerde haar al met een ex positie. De historische vereni ging Voorburg laat een herziene derde druk van haar biografie verschijnen die zondag op de première ten doop wordt ge houden. Prinses Marianne koos, zoals zij het uitdrukte, 'de liefde tot lei draad van haar leven'. Zij scheidde van een Pruisische prins en ging openlijk samen wonen met koetsier Johannes van Rossum die zij tot secreta ris promoveerde. Uit de relatie werd een zoon geboren. Nel Kars, die eerder koningin Sophie en Anna Paulowna speelde (beide stukken van Ton Vorstenbosch), had haar twij fels over Marianne. Ze ook Ton Vorstenbosch. Het was zijn partner, wijlen Guus Vleugel, die alle onzekerheid wegnam. „Ton en ik overwogen Wilhel- mina van Pruisen te doen, de grootmoeder van Marianne. Maar dat is zo'n complexe ge schiedenis. Die kun je in een avond niet kwijt; het is meer iets voor een televisieserie. Ma rianne vonden we eigenlijk de Bouquetreeks. Guus Vleugel heeft het doorgedrukt en hij had gelijk. Als je in haar ge schiedenis duikt, ontdek je wat een prachtig verhaal het is." Ze verschijnt later dan gepland op toneel met het solostuk. Nel Kars doet alles in haar eentje. Ze ontwierp en maakte zelf de kostuums voor 'Prinses Marianne, de romantische Oranje'. „Welke actrice doet dat?" foto CPD „Tussendoor kreeg Ton de op dracht voor 'Wilhelmina'. Ik heb er geen punt van gemaakt. 'Wilhelmina' is geen solostuk. Als dat wel het geval was ge weest, had ik het er moeilijk mee gehad. Ja, ik heb het gezien en heb ervan genoten. Anne- Wil Blankers is een van onze mooiste actrices. Misschien komt ze ooit ook naar mij kij ken. 't Gebeurt maar zelden dat een collega belangstelling toont'. In 2000 is ze veertig jaar aan het toneel, waarvan ze er zesender tig alleen speelt. Een keuze die uit nood is geboren, vertelt ze. „Ik kreeg bij gezelschappen geen pest te doen." In 1988 ontmoette ze Ton Vorsten bosch en ontstond er een hech te samenwerking. „Ton maakt een maatpak voor mij. Natuur lijk heb ik mijn wensen en houdt hij rekening met mij; ik heb wel degelijk van alles te vertellen. Maar Ton begrijpt me zo goed dat ik niets hoef te ver anderen." De try-outs van 'Prinses Mari anne, de romantische Oranje' zijn intussen gespeeld. Een van de proefvoorstellingen voerde ze op voor de stichting die zich inzet voor de Grote Kerk in Apeldoorn, waar prins Maurits en prinses Marylène zijn ge trouwd. „Een groot succes", knikt ze. „Ik moest na afloop bijna op de schouders." De voorstellingen in de Tobbe in Voorburg waren binnen de korste keren uitverkocht. In ja nuari zijn daarom extra voor stellingen ingelast op woens dagmiddag 26 januari en don derdagavond 27 januari. Elders in het land is de belangstelling ook groot. De voorstelling bij voorbeeld die ze in maart in de Singer Concertzaal in Laren geeft, is al bijna uitverkocht. Dat geldt ook voor Groningen. Den Haag blijft wat theaters be treft tot nu toe achter, verzucht de actrice. „Ik heb al wel veel boekingen, maar de meeste voorstellingen zijn georgani seerd door particulieren en he- ben een besloten karakter. Vrije voorstellingen zijn er nog maar weinig. Dat is mijn frustratie. Bij schouwburgdirecties leeft een groot vooroordeel over mijn werk. Heb ik er eenmaal gespeeld, dan zijn ze door het dolle heen." Ze pakt foto's van de voorstel ling. Een laat Marianne zien in een fraaie scharlaken japon met hoepelrok. „Dit is een soort Sisi-jurk; het stuk speelt in de zelfde tijd." De actrice zal zich in meer creaties hullen. Naast de levensgeschiedenis geeft 'Prinses Marianne, de romanti sche Oranje' ook een beeld van de negentiende eeuwse mode. Dat vergt veel van Nel Kars. Be halve jurken, moet ze ook zes pruiken, zes paar schoenen en zelfs kousen verwisselen. „Het is doodvermoeiend. Voor één voorstelling ben ik twaalf uur in de weer. En speel ik in Groningen, dan moet ik ook nog eens vier uur rijden. Eigen lijk is het topsport. Maar ik heb wel altijd pret." joke korving In de politiek? Poeh, da's een vraag zeg. „Nee, voorlopig nog even niet", verzekert de 14-jari- ge Tamara Krieger. Donderdag werd ze door staatssecretaris Remkes (ruimtelijke ordening) geïnstalleerd als voorzitster van Nederlands eerste jeugdbewo nerscommissie. Deze club gaat de belangen behartigen van alle kinderen in het Staatslie denkwartier in Zeist. Alsof ze al een hele mediatrai ning achter de rug heeft, zo legt Tamara het nut van de jeugd bewonerscommissie uit. „In de wijk is eigenlijk nauwelijks speelgelegenheid voor oudere kinderen te vinden. Natuurlijk zijn er wel speeltuintjes, maar dat is meer voor kinderen tot tien jaar. Daar kunnen oudere kinderen natuurlijk niet gaan spelen. Wij willen er voor zor gen dat bijvoorbeeld die speel gelegenheid er wel komt voor kinderen van tien jaar en ou der." De jeugdbewonerscommissie, die een adviserende functie krijgt, is een initiatief van de al langer bestaande bewoners commissie in de wijk. Deze overlegt regelmatig met de wo ningverhuurder over bepaalde zaken. De bewonerscommissie vond echter dat de belangen van het kind in de wijk niet goed werden behartigd. Daar om werd het idee geopperd voor de jeugdbewonerscom missie. Netwerk, agenda en actiepun ten. Het zijn allemaal begrip pen die Tamara en haar zes commissiegenoten nog vreemd zijn. „Maar we zitten nu op een cursus vergadertechniek en daar leren we een hoop", verze kert de kersverse voorzitster. Van een netwerk is er volgens haar nog geen sprake. „Maar ik ken wel een hele hoop mensen in de wijk." En belangrijker, ze weet ook wat de wensen zijn van die kinderen. En dat is vol gens haar in eerste instantie het beter onderhouden van de al aanwezige speelvoorzieningen in de wijk. Tamara zit in de tweede klas van de havo in Zeist. Ze heeft nog twee jaar voor de boeg als voorzitster. Want, ze zegt zelf dat ze er niet al na twee maan den mee wil stoppen. En wel licht dat ze nog langer beschik baar is, want ze denkt dat ze na de havo toch wel naar het vwo wil. En het huiswerk dan? „Daar heb ik nog tijd genoeg voor", zegt ze. „Ik weet wanneer de vergaderingen zijn. Bovendien zijn ze wat later in de avond, dus heb ik tijd genoeg voor het huiswerk." Jan dankbaar Wim de Bie Stukjes waarin iemand geprezen wordt, zijn doorgaans erg saai. Rodiielen is nu eenmaal leuker dan ophemelen. Maar laat ik het ge vaar van onleesbaarheid eens op de koop toe nemen en vandaag iemand in het zonnetje zetten: Wim de Bie. Aanleiding is natuur lijkzijn serie 'Nachtcrème'. Ik vind het al mooi van Wim dar hij na het afhaken van zijn maat stug doorgegaan is met televisie maken. En bovendien hou ik erg van zijn types en zelfs van zijn moralisme. De als clown verpakte dominee sterft uit. Moraal is niet in de mode, misschien ook nooit ge weest. Dat weet De Bie natuurlijk ook maar toch blijven zijn waarschuwingen over wat wel en niet deugt zichtbaar in bijna alles wat hij schrijft en speelt. Ik heb er weinig last van, misschien omdat ik het bijna altijd met hem eens ben. Trouwens als het op moralisme aankomt ben ik zelf geen haar beter zoals spoe dig blijken zal. Eerst dat Nachtcrème. Ik fris even uw geheugen op. Hij speelt in dat programma een parodie op die Veronica-mevrouw die 's nachts raadseltjes opgeeft als: Hoeveel is drie maal zeven. Als u het JOOST PRINSEN antwoord weet kunt u nu bellen.Tevens speelt De Bie een aantal mensen die naar die mevrou w zitten te kijken. Een zedendelinquent, de helft van een be jaard echtpaar en een pr-figuur met een dwarse echtgenote. Mooie rol van Carolien van den Beig trouwens. Langzaam maar zeker blijkt dat die kij kers iets met elkaar te maken hebben. Dwarse echtge note doet bv. reclasseringswerk bij zedendelinquent en is de dochter van het bejaarde echtpaar. Mooi idee; ik kijk er graag naar. Dan nu mijn eigen moralisme. Ik ga Wim wat tips geven voorde rest van de serie want ik heb ook een beetje versland van televisie en sketches. Ik geef toe, het lijkt op een wiskundeleraar die Einstein van ad vies dient maar dat moet dan maar. Ik ga er voor het gemak nu maar van uit dat u de serie kent Om te be ginnen de Veronica-mevrouw. In die rol heeft hij ie dere week dezelfde dame als gast die sexadviezen geeft. Die adviezen worden wat voorspelbaar. Ik be grijp wel dat Wim een plat programma-onderdeel nodig heeft waar de rest zijn figuren zich tegen kan afzetten maar wat meer variatie in Veronica-gasten zou welkom zijn. Belangrijker zijn de andere vaste figuren. Het zijn er nu Vijf: oud echtpaar, pr-echtpaar en delinquent. Dat aantal mag wat mij betreft gerust verdubbeld worden. Hoeveel personages stop je in een program ma? Zo'n vraag is altijd lastig te beantwoorden. Wat kun jezelf aan en wat kan de kijker aan. Maar 'Nachtcrème' staat nu zo stevig in de stijgers dat ik als kijker best meer types baas kan. Wim zou wat makkelijker zijn ei kwijt kunnen en de mogelijkheid om kruisverbanden aan te leggen tussen de figuren onderling zou belangrijk toenemen. Wat mij betreft mag De Bie gerust creaties gebruiken die wij uitzijn verleden kennen. De gepensioneerde leraar Duits was een van mijn favorieten maar misschien heeft hij daar geen zin meer in. Of misschien zijn daar afspra ken over met Van Kooten. Gemeenschappelijke noemer van mijn tips: laat Wim het keurslijf waar hij nu in zit wat ruimer maken. Dat kan hij zich makkelijk veroorloven. Zondag jl zei hij dat hij drie weken niet zou uitzenden. Mis schien kan hij in die tijd iets van het bovenstaande meepikken. Volgende week weer een onderwerp waar we alle maal verstand van hebben. Al zou ik nog niet zo gauw weten welk. MILLENNI I nog dagen Nog 35 dagen en het we millennium bree] Reden voor deze kra in een dagelijkse seri rug te kijken op bela gebeurtenissen die p grepen op correspon rende data in de afge 1000 jaar. Deze week nov 1963: moord op F.Kennedy; 23 nov II eerste juke-box geïns leerd; 24 nov 1642: A Janszoon Tasman or Tasmanië; 25 nov 19 Suriname onafhanke 26 nov 1962: TV-uitzi ding Open het Dorp; nov 1852: Ada Baron computerprogramm 27 NOVEMBER 1852 Een van haar biografen, Toole, noemt haar 'de oi staanbare verleidster vai len' en prijst Ada Baron i haar profetische gaven a gaat om de toekomstige die ze toekende aan con en hun berekeningen. A beschrijven de Engelse v minder lovend en sprekl van 'een luie wetenscha Toch is de naam van Ad - Lady Lovelace genaam dochter van de beroemt ter Lord Byron - voor ve een unieke manier verbi met de wereld van de cc ters en wordt ze liefkoze eerste computerprogran genoemd. Het is een erk die ze lang na haar overl als 36-jarige op 27 novei 1852, zal krijgen. Eigenli beurt dat pas ruim honc jaar na haar dood wann Amerikaanse ministerie fensie een naam verzint een nieuwe programme Ada. Zo blijkt nog niet v< dat Ada Baron in 1843 ef kei schrijft waarin de tod sing van Charles Babbag kenmachine, algemeen I schouwd als de eerste c<| ter ter wereld, wordt uitj en verfijnd. Hoewel haai meuze vader haar op joif leeftijd verlaat, beschikt Lovelace ontegenzeggeli zijn talenten: haar bescl gen zijn doorspekt met tasie en de beeldspraak groot dichter. henkruul» Een Duitse firma gaat tc pier met reclame op de brengen. De advertentie ten het wc-papie'r uitein gratis maken voor de ve ker. „Het zijn de langste meboodschappen ter w aldus firma-oprichter G Hemmerstoffer uit Saar- brücken. Al sinds 1981 li decorateur met zijn idee Gerenommeerde fabrika vreesden echter een ach gang van hun inkomstei Duitser besloot toen ma eigen bedrijf te beginnei Hygiënepapier Reclame laat de rollen in het buit maken. Het is de bedoel adverterende bedrijven pier kostenloos aan part ren, de horeca, verenigij scholen ter beschikking Ruim 150 onderneming! len adverteren, waaronc Oostenrijkse luchtvaarti schappij LaudaAir, een die rioleringsbuizen reit maciebedrijven en een middelfabrikant. De Bei band Knorkator laat op len de teksten van de lie van de nieuwste cd drul De première is voor een marktketen. In verband millennium verkoopt Li drie weken rollen met e kurkte champagnefles e jaartal 2000. „Iedereen moet naar he Meestal breng je daar el minuten door, aldus He stoffer. „Op de wc werk boodschap intensiever, men meer ontspannen i vankelijker voor indruk De voetbalvereniging li serslautern voelde er ec niets voor de clubnaam letpapier te laten drukk willen niet dat onze tegi ders zich met ons logo 1 terwerk afvegen", verkil voorzitter tegen Hemmi fer. Volgens de Wishi-dii is het echter een kwestie tijd voordat merkenfabii die nu nog aarzelen, ove

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2