ty CENTER PARCS Toerisme Door de lucht naar sneeuw bang y .A \G 27 NOVEMBER 1999 166 27 weken st±l legt. „Verpakt als mum mies worden ze vervoerd. Eenmaal op het park krijgen ze speciale zorg, want ze hebben namelijk met nieu we omstandigheden te maken. Zoals een constante temperatuur en een andere lichtintensiteit. In tegenstel ling tot het land van herkomst is er voor de bomen in onze vakantiepar ken geen plaats voor gewone bewor- teling. Ze hebben meestal maar één meter grond ter beschikking, terwijl in de vrije natuur de bomen boven het aardoppervlak evenveel ruimte innemen als onder het aardopper vlak." Het nadeel van tropische bomen is dat ze bepaalde inheemse insecten meebrengen. Maar bij de bestijding daarvan wordt geen gebruik gemaakt van chemische middelen. Om een biologische evenwicht te scheppen importeert center Pares daarom bij voorbeeld sluipwespen uit Tsjaad of schimmelsoorten uit Abidjan omdat die weer de meegekomen schadelij ke mieren onvruchtbaar maken. Henkens: 'Leuk hè? Natuur, econo mie, de samenhang daartussen, dat intrigeert me geweldig." ED BLAAUW Zweeds schaatsen De 'Vikirigarënnet', een schaatstocht over 80 kilometer tus sen Uppsala en de hoofdstad van Zweden Stockholm, wordt volgend jaar op 13 februari gehouden. Aan de rit zullen naar verwachting zo'n 8000 schaatsers deelnemen. Voor Neder landers is een beperkt aantal startbewijzen gereserveerd. Eventueel kan het verblijf in Zweden met enkele dagen wor den verlengd. Gedurende die periode is het mogelijk mee te doen aan zowel schaats- als langlauftochten. Informatie: Nederlands Informatie Centrum voor Zweeds Schaatsen, tele foon (010). 295.72.24. Gutenbergjaar Mainz, de hoofdstad van de Duitse deelstaat Rijnland-Palts, viert in 2000 het feit dat Johannes Gutenberg precies 600 jaar geleden werd geboren. De man wordt (vooral in Duits land) gezien als uitvinder van de boekdrukkunst. Hoogtepunt van het jubileum is de expositie 'Fascinatie Gutenberg. Een idee verandert de wereld.' Er komt ook een internationale ten toonstelling onder de naam 'Zeit der Zeitungen. News and ti mes'. Informatie: Touristik Centrale Mainz, Brückenturm/Rathaus, D—55116 Mainz. telefoon (0049) 613.128.62.10. Millennium Op de Dam in Amsterdam zal vanaf half december een 50 meter hoge klok de seconden naar de eeuwwisseling aftellen. Rond het uurwerk speelt zich op 31 december een feestpro gramma af. Als voorproefje brengt festival 'De Parade' van 17 tot en met 30 december doorlopend theater, muziek, raritei ten en ander millenniumvertier in de Westergasfabriek. Alle evenementen rondom kerstmis en het millennium staan ver meld in een gidsje, dat voor 2,50 gulden te koop is bij de VW-kantoren in Amsterdam. Maar het kan ook worden aange vraagd bij de Amsterdam Tourist Board, telefoon (0900)- 400.40.40. Elke maand verschijnt een actuele versie. Vrouwen van Zuid-Afrika 'Vrouwen van Zuid-Afrika, van protestbeweging tot leider schap' is de titel van een fototentoonstelling van de Zuid-Afri kaanse fotograaf Peter Magubane, die nog tot en met 31 ja nuari is te zien in het Afrika Museum aan de Postweg 6 in Bergen Dal (bij Nijmegen). Een aantal van de in totaal zestig foto's is afkomstig uit het in 1993 verschenen fotoboek 'Wo men of South Africa. Their fight for freedom'. Het geeft een indringend beeld van de vrouwen, die vooraan stonden in het verzet tegen de apartheid. Op speciaal verzoek van het Neder lands Instituut voor Zuidelijk Afrika hangen er ook recente fo to's van Peter Magubane. Informatie: telefoon (024).684.12.11. Center Pares. Dat is een paar dagen er tussen uit. Dat is vakantievieren achter de slagboom. Klimwanden, zwembaden, tennisbanen, iuisjes met alles d'r op en d'r i. Maar Center Pares (dertien een verdeeld over vijf landen; miljoen gasten per jaar) staat voor verantwoord natuur- en nilieubeheer. Een gemiddeld iark (3000 mensen) verbruikt 90C i procent minder energie dan me ten dorp met hetzelfde aantal je anti ïwoners. En jaarlijks is er een en 3ratnplant van 200.000 meuwe lomen en struiken. Waarvoor loog Jean Henkens al veertien jaar verantwoordelijk is. Een vroege zondagochtend. Vankan- tiepark De Vossemeren, nabij het Belgische Lommei. Kinderen rennen achter elkaar in het overdekte Mar ket Dome, een Braziliaans ogend oerwoud annex westers winkelcen trum vol exotische bomen, slinger paden, houten bruggetjes en gorge lende watervalletjes. Jean Henkens, bioloog en landschapsarchitect, ver antwoordelijk voor de flora en fauna van alle vakantieparken van Center Pares houdt het spelende grut nauw lettend in de gaten. „Ik broed op het idee kinderen en dieren, zoals konij nen, katten en noem maar op, nog dichter bij elkaar te brengen. Als ze op het park komen, schieten wij ze aan. Zo van: zie je dit beestje? Nie mand wil er voor zorgen. Nou ben jij hier toch een weekje. Heb jij mis schien zin om...?" •Henkens weet zeker dat kinderen met volle overgave aan zijn verzoek willen voldoen. „Ik moet het idee al leen nog intern zien te verkopen." Dat moet op zich geen onoverkome lijk probleem zijn voor een man die zijn collega's weet te overtuigen dat hij voor Center Pares bomen en struiken moet halen uit Birma, Costa Rica of welke afgelegen plek ter we reld ook. Jean Henkens, de man die de vermaakindustrie koppelt aan ecologisch bewustzijn. Zijn werk, zijn filosofie is zichtbaar in alle der tien vakantieparken. „Respect voor mens en dier, daar gaat het mij om." Klimwanden, tennisbanen, tropische zwemparadijzen. Comfortabele huis jes. Luieren, kuieren, recreëren ach ter de slagboom. Maar Center Pares is ook: uitgestrekte bossen, kabbe lende beekjes, vennen, planten, die ren. Henkens: „Wij willen onze drie miljoen gasten per jaar laten zien dat de natuur zich om ons heen herstelt; dat er weer roofvogels verschijnen op plaatsen waar ze al lang verdwe nen waren; dat beken en rivieren schoner worden; dat er weer koren bloemen en papavers in de bermen zijn; dat de eekhoorn best naast mensen wil wonen; dat een lijster wel degelijk gebruik wil maken van de vensterbank; dat een bos rijker wordt doordat er mensen in leven." Intens blij Zijn liefde voor alles wat groeit en bloeit, het druipt er vanaf. Een geest driftig bioloog met een missie. „Kijk hier in De Vossemeren, een voor beeld van hoe die natuur zich kan ontwikkelen en herstellen in een dorp waar wekelijks drieduizend mensen wonen. Ik zie die vooruit gang met eigen ogen en dat maakt me intens blij." Als ecoloog maakt hij deel uit van het management team. Hij legt zijn handen op tafel: stevige knuisten vol eelt. De handen van een boerenzoon. „Binnen het team van Center Pares ben ik een vreemde eend in de bijt. Winstcijfers, bezettingspercentages, natuurlijk, ze zijn van groot belang. Maar mensen bewust maken van hun leefomge ving, ze emotioneel in contact bren gen met de natuur, het groene ge zicht van Center Pares uitdragen, daar sta ik voor en daar ga ik voor." Een groepje kinderen speelt verstop pertje en verschuilt zich achter exoti sche bomen in het overdekte winkel centrum. Bomen en struiken die Henkens persoonlijk ophaalt uit ver re vreemde oorden. Normaal gespro ken doet Center Pares een beroep op gespecialiseerde kwekerijen, maar als ze daar niet voor handen zijn... Henkens vertelt dat bijzondere bo men altijd eerst in stadsontwikke- lingsgebieden worden gezocht. „Want daar moet de natuur toch al wijken voor bebouwing. En als ze daar niet te vinden zijn, dan gaan we de jungle in. Maar we halen natuur lijk nooit bomen uit beschermde ge bieden of reservaten." De bomen worden voor de lange zeereis in een rusttoestand gebracht door ze in te spuiten met een stof die het groeiproces en andere functies van de boom gedurende drie a vier In het Belgische Henegouwen, ten zuiden van Charleroi, wordt begin zomer volgend jaar een nieuw vakantiepark ge opend. Het complex omvat 88 villa's van verschillende groot te en ligt aan een van de stuwmeren van het reusachtige re creatiegebied I' Eau d'Heure bij Cerfontaine. L' Eau d'Heure ontstond zo'n vijftien jaar geleden en ontwikkelt zich lang zaam maar zeker tot één van de populairste vakantiegebieden voor Belgen. Informatie: Verkeersbureau voor de Ardennen en Brussel in Haarlem, tele foon (0900).202.01.07. Vakantievilla's Fietscrossen De Nederlande Toer Fiets Unie (NFTU) geeft ook dit jaar weer een boekje uit met daarin de data waarop in ons land fiets- crosstochten worden georganiseerd. Dat is deze winter bijna elk weekeinde. De 'veldtoertochtkalender', zoals het overzicht officieel heet, is gratis verkrijgbaar bij de kantoren vart de Ra- bo-bank en bij de WV's. Crossair vliegt vanaf Schiphol rechtstreeks naar de wintersportgebieden van het Zwitserse kanton Wallis. foto pi schappijen naar tien verschillende wintersportstreken. Een overzicht Oostenrijk De luchthavens van Salzburg en Innsbruck worden meerdere keren per week aangevlogen door zowel Tyrolean als Transavia. Retourtickets zijn er vanaf minder dan 400 gulden, maar dan moet wel zelf voor verder vervoer worden gezorgd. Op beide vliegvelden een vrij omslachtige be zigheid. De stations van Salzburg en Innsbruck liggen op redelijk verre af stand en pas van daar kan verder worden gereisd. Lange wachttijden zijn eerder regel dan uitzondering. Handiger en bijna altijd ook goedko per, is het om via een touroperator een pakketreis (vliegen, transfer en logies all in) te boeken. Zwitserland Geen wintersportland heeft het ver voer naar zijn skidorpen zo goed ge regeld als Zwitserland. Al sinds 1989 offreert Swissair het Alpenlift pro gramma. Voor 598 gulden retour (ex clusief luchthavenbelasting ad 52,95 gulden, maar inclusief de treinkaart jes) kan er dagelijks vijf keer vanaf el ke plaats in Nederland rechtstreeks naar de uiteindelijke bestemming worden gereisd. Ski's en skischoenen worden gratis vervoerd. De vliegvel den van Géneve en Zürich hebben beide een spoorwegstation. Een succes is ook de dienst die elke zaterdag door Crossair wordt onder houden tussen Schiphol en Sion (hartje Wallis). In Sion zorgen aan sluitende busverbindingen voor ver voer naar zo'n twintig populaire win tersportplaatsen waaronder het op nog geen uur rijden liggende Vey- sonnaz, Crans Montana en Verbier. Prijs: 598 gulden, maar wie via een touroperator tegelijk de accommo datie boekt, is al vlug honderd gul den minder kwijt. Frankrijk Na wat aanloopproblemen is de dienst die luchtvaartmaatschappij Transavia tussen Amsterdam en het kleine Chambéry uitgebreid. Het aan de voet van de bergen gelegen Al penstadje wordt nu twee keer per week (op zaterdag en zondag) aange vlogen. Vanaf het vliegveld brengt aansluitend busvervoer de passa giers in korte tijd naar belangrijke wintersportgebieden als Les Trois Vallées en Les Arcs. Retourtickets zijn bij de Nederlandse touropera tors alleen verkrijgbaar in combina tie met logies en transfers. Overige Het succes van chartervluchten op dicht bij wintersportcentra gelegen vliegvelden heeft ertoe geleid dat Transavia dit jaar voor het eerst ook een dienst heeft geopend op Verona in Italië. Vandaar is het ongeveer 100 kilometer rijden naar de slddorpen van het Trentino en 140 kilometer naai- die van de Dolomieten. Voor de vlucht (op zondag) zijn geen afzon derlijke tickets te koop. Transfers vanaf en naar het vliegveld worden verzorgd door Nederlandse reisorga nisaties waarbij slechts all in-arrangementen kunnen worden geboekt. Transavia gaat verder normaal door met de wintersportvluchten op Fa- gemess in Noorwegen (zondag) en Plovdiv in Bulgarije (op donderdag en vrijdag). Ook voor deze diensten geldt dat tickets alleen verkrijgbaar zijn als ze samen met logies en der gelijke worden geboekt. ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Verdere informatie: het reisbureau. De leukste vakanties zijn de vakanties waarin ik bang ben ge weest. Ik zoek het gevaar nooit op, want ik heb teveel fantasie om geen angst te hebben. Maar na de goeie afloop mag ik graag vertellen hoe ik zittend op een smalle graat van de Kleinglock- ner naar de top van de Grossglockner schoof. Of over knalhard ijs van de 3800 meter hoge Adlerpas tussen Saas Fee en Zermatt afski'de. Afgelopen september wandelden mijn vrouw en ik over de Septi- merpas boven Maloja in Zwitserland. Het was schitterend weer. Duizend meter beneden ons wisselden de Engadiner meren om de minuut van tint. Van mysterieus groen tot hard blauw, van hard blauw tot leigrijs en van leigrijs weer terug naar dat myste rieuze groen. Prachtig Maar als ik nu aan die ochtend terugdenk, een ochtend vol wit herfstlicht en lange schaduwen, dan denk ik toch vooral aan dat moment waarop een dikke mist plotseling alles grijs maak te. En ik voor heel eventjes geen steun vond voor mijn langs de rotswand schrapende linkervoet. Want dat maakt je vakantie pas echt onvergetelijk. Die ene se conde waarin het bloed tot in de toppen van je vingers begint te tintelen en waarop het zweet in een grote guts op je voorhoofd komt te staan. De nevel bleef gelukkig niet langer dan een minuut of twintig z hangen en we bereikten ver voor donker Bivio. Een schitterende wandeling door een uit ansichtkaarten bestaande wereld. Ik kan hem u aanraden. Maar wat maakte die wandeling nu echt onvergetelijk? Die gedeeltelijke misstap. Dat moment vol angst. Het zijn dat soort gebeurtenissen die je vakantie voor altijd markeren.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 27