Sport j De kern van de zaak is winnen Randje BUITENSPEL TERDAG 27 NOVEMBER 1 Henk-Jan Piket terug bij Blitz Aan talent voor sport heeft het Henk-Jan Piket nooit ontbroken. De Leidenaar was in zijn jeudjaren een meer dan gemiddelde voetballer, maar koos tot afgrijzen van zijn vader voor basketbal. De voormalig international keerde dit seizoen op 34-jarige leeftijd terug bij zijn eerste club, Blitz. Vanavond speelt de promotiedivisionist de derby tegen MSV. Henk-Jan Piket over zijn basketbalcarrière, de strijd met zijn vader en het vaderschap op afstand. „Als ik Benjamin vier dagen bij me heb gehad, kan ik er weer anderhalve maand tegenaan." door GERTJAN VAN GEEN ffliiki Jitgerekend nu hij een paar weken vakantie heeft, leeft het griepvirus toegeslagen. In een lunch- oom in Leiden zet Piket zich achtereenvolgens an warme chocolademelk, een colaatje, een spa ood en een kop thee. Hij voelt zich een beetje, ammel, maar vertelt uitgebreid over de zaken die em bezig houden. Sinds de scheiding van zijn rouw, die hij in Denemarken leerde kennen, ziet ij zijn zoon een keer in de zes weken. Normaal esproken gaat hij hem zelf ophalen en brengt hij iem ook weer terug. Vanwege zijn werk als purser iij de KLM kost deze regeling niet al te veel geld. Doordat ik goedkoop kan vliegen, gaat het. Ik ïoet toch drie tickets betalen. Gelukkig is het ontact met mijn ex-vrouw goed. Ik heb er in het egin best veel moeite mee gehad, maar je moet (rmee leren leven. Ik doe er alles voor om hem zo (aak mogelijk te zien. Ik neem mijn verantwoorde- jkheden. Pas als ik het laat versloffen, wordt het cht pijnlijk." Vierbander' 'iket houdt van zijn vrijheid en beseft maar al te oed, dat hij daardoor niet de makkelijkste is om ïee samen te leven. Door zijn beroep kwam hij p de meest onmogelijke plaatsen ter wereld. „Ik leb mensen in India zien poepen op straat. Ik ben de Taj Mahal - één van de zeven wereldwonde- n - geweest, terwijl buiten mensen aan lepra lij den. Dat leert je respect voor het leven op te bren gen. Dit is mijn leven. De ene dag zit ik in Stock holm en de andere dag in Madrid. Waar anderen een tiendaagse vakantie houden in een stad, doe ik het tien keer één dag." Inmiddels is hij 'vierbander', purser dus. „Ik ben de baas", zegt hij lachend. „En dus heb ik geen ge zeik meer van anderen. De purser is sfeerbepalend in het vliegtuig. Je werkt in een kleine ruimte dus je moet goede afspraken maken. Je vliegt toch met mensen, die niet steward of stewardess zijn ge worden om koffie te schenken in de lucht. Ieder een die eraan begint neemt zich voor het een paar jaar te doen om zo wat van de wereld te kunnen zien. Maar je kan er ook leuk carrière maken. Ik ben nu toch een soort manager." Als zoon van de bij leven in Leiden al bijna le gendarische Henk Piket was de eerste (en enige) optie uiteraard voetballen bij LDWS. Maar basket bal werd steeds populairder in Nederland en toen er een pleintje kwam bij het ouderlijk huis aan de Brahmslaan, was hij er niet meer weg te slaan. Op het moment dat Henk-Jan de kicksen inruilde voor basketbalschoenen, had hij thuis een hoop uit te leggen. „Ik moest een keuze maken en dat is me niet in dank afgenomen. Mijn vader vindt bas ketbal niets en is ook niet al te vaak komen kijken. Misschien als ik in de buurt speelde op zaterdag, maar echt niet op zondagmiddag. Dan ging hij „Als je tien dagen lang niets anders dan basketbal aan je kop hebt, dan krik je je niveau vanzelf op." toch echt naar zijn cluppie. Dat mijn vader het er niet mee eens was, is trouwens wel een stok achter de deur geweest om echt te willen presteren. Ik dacht: 'Wacht effe, ik kan hier heel goed in zijn'." Oefenstage Piket speelde op z'n zestiende reeds in het eerste van Blitz en besloot daarop naar BV Leiderdorp te vertrekken, waar spelers als Marcel Huybens en Daan van Egmond in de junioren speelden. Later vertrok hij naar Leiden, dat destijds nog in de ere divisie uitkwam. Het Amsterdamse Canadians, DAS Delft en Haarlem volgden. Hij zat redelijk dicht tegen de Nederlandse top aan en behoorde tot de selectie van het Nederlands team. Mede door zijn werk heeft hij nooit alles kunnen geven. „Vliegen loopt als een rode draad door mijn bas ketballoopbaan. Op mijn 27ste ben ik met basket bal gestopt, omdat ik intercontinentaal ging vlie gen. Dan ben je wel eens tien dagen van huis en houdt het op. Toen ik als steward alleen binnen Europa vloog, kon het nog. Maar ik heb me wel eens afgevraagd wat er zou zijn gebeurd als ik niet om vijf uur 's ochtends had moeten opstaan om bijvoorbeeld heen en weer naar Nice te vliegen, terwijl ik 's avonds weer een wedstrijd moest spe len. Wat dat betreft heb ik die oefenstage met het Nederlands team in Amerika altijd als het beste voorbeeld beschouwd. Als je tien dagen lang niets anders dan basketbal aan je kop hebt, dan krik je je niveau vanzelf op. We speelden zes wedstrijden tegen top universiteiten en verloren zes keer. Wel had ik het idee dat ik tegen die Amerikaanse pointguards op kon spelen. In de eredivisie zaten er wedstrijden bij dat ik in de 30 punten scoorde en jaarlijks stond ik in de top tien met assists. Ik had redelijk kunnen presteren, maar ik heb voor mijn werk gekozen en ik moet dus niet zeuren." Arrogant De afgelopen drie jaar speelde hij bij BV Leider dorp op kern- en rayonniveau. Toen bekend werd dat hij weer binnen Europa ging vliegen, besloot Henk-Jan Piket bij BV Leiderdorp te vertrekken om weer op een hoger niveau te spelen. „Als je maar zestig procent van de wedstrijden mee kan doen, moet je niet in de promotiedivisie spelen. Het is nu al een keer gebeurd dat ik een wedstrijd moest missen en daar baal ik van." Het niveau kan hij nog makkelijk aan, ook al slaat hij af en toe een training over. „Om het simpel te zeggen: ze waren er wel blij mee dat ik kwam spelen." FOTO HIELCO KUIPERS Piket is overtuigd van zijn kunnen. Dat leidt er regelmatig toe, dat hij als arrogant wordt bestem peld. Ook wordt hem verweten meer voor zichzelf dan voor het team te spelen. En eerlijk is eerlijk: iedereen mag het weten als hij weer eens ruim in de dubbele cijfers zit. Piket: „Je kan geen goede sporter zijn als je geen zelfvertrouwen hebt. Vol gens mij verschilt mijn denkwijze niet van die van een bankzitter. Iemand die weinig speelminuten krijgt, is ontevreden. Die vindt van zichzelf dat hij langer in het veld moet staan, omdat hij daar goed genoeg voor is. Ik weet dat ik een beetje kan bas ketballen en dat wil ik best bewijzen. Ik weet ook wat mijn sterke en minder sterke punten zijn. Ik kan goed passen, penetreren en schieten en niet rebounden. Ik ben een scorer en dus moet ik sco ren, al wil dat niet zeggen dat het alleen om mijn punten gaat. Mijn team heeft genoeg andere kwa liteiten om afhankelijk te zijn van mijn scores al leen. Als ik de keuze heb tussen zelf schieten en passen zal ik altijd de beste oplossing kiezen. Na tuurlijk is dat niet altijd de juiste beslissing. Als je dat denkt, ben je niet goed bezig. Maar de kern van de zaak is winnen. Ik heb een hekel aan verlie zen, ook als ik in een discussie zit met mijn vader. Dat lijkt me een redelijke basis voor een sporter." MOOIER dan GOUD thui Ik heb gekozen voor mijn vrouw. Sport is hartstikke mooi, maar je privéleven is veel be langrijker dan alles wat met sport te maken heeft. Mijn vrouw en mijn kleine jongen zijn mij meer waard dan alle andere zaken, lijn vrouw heet Sannah en zij is 28 jaar oud. Ik ken ir uit de paar denwereld, wij reden bij dezelfde manege Mplien aan den Rijn. Ik heb haar tien jaar geleden le ken nen. Ze sprak me direct aan, het was een mooie uw, ze was heel ontspannen. 'ijf jaar geleden zijn we getrouwd. Op 30 juni 1994. Het heel warm. We zijn in Alphen op het gemeentehuis en le kerk getrouwd, en daarna hebben we een feest gehad bodegraven. Het was een mooie dag. IIs je ziet wat ze allemaal doet...Ze springt bij op de '.rderij en ze steunt me ook in mijn sport. We doen alles nen. Zij gaat ook mee naar schaatswedstrijden. Zelf ze wel schaatsen, maar niet goed. Na de wedstrijd ken we elkaar altijd even op. ga ook wel met haar mee naar dressuurwedstrijden, aag 11elp haar dan met het opzadelen van de paarden en het en uitladen en alles wat er verder bij komt, zoals het vlezen van de dressuurproeven. In de zomer wil ik zelf nog wel eens op een paard stappen. 'ij is ook wel rustig, wat dat betreft lijken we wel op el- Maar zij is wel iets eerder gestresst dan ik. )p 28 mei hebben we een zoon gekregen, Dit is toch echt het belangrijkste in het f: JANET VAN DIJK» HIELCO KUIPERS Henk Angenent werd dertig jaar geleden geboren in YVoubrugge, op de boerderij waar hij nu woont met 7 Sannah en Boyd. Angenent won in 1997 de Elfstedentocht. De schaatser maakt tien jaar deel uit het marathonpeloton, dat vanavond een wedstrijd in Amsterdam rijdt. Vorig jaar won Angenent het algemeen klassement. Zijn doel is om Nederlands kampioen te worden op natuurijs of kunstijs. Vorig jaar eindigde hij op deze kampioenschappen op de veede plaats, beide keren achter Leiderdorper Ruud Borst. Op een vrijdagavond belde ik mijn aanvoerder. Ik kreeg zijn vrouw Annet aan de lijn. Rob, haar man, was net bezig hun oudste zoon Tim onder de wol te stoppen. Het had heel wat voeten in aarde gehad om de zevenjarige bedwaarts te krij gen. Tim had herhaaldelijk ge klaagd dat zijn buik vol kriebels zat. 'Wat is er loos?', informeerde ik, 'is de kleine man een beetje ziek?' 'Nee hoor', verzekerde zijn moeder, 'Hij is alleen te opge wonden om te kunnen slapen. Morgen wordt het een spannen de dbg voor hem. Tim voetbalt net als zijn vader bij RCL en zijn elftal, de F5, staat bovenaan. De volgende ochtend stond de belangrijke uitivedstrijd tegen UDO uit Oegstgeest op het programma. En 's middags zou Tim pupil van de week zijn bij RCL 1. Tja, zie dan als voetbaldiertje de slaap maar eens te vatten. Ik stelde voor om Tim met zijn voetbalshirt onder het kussen in te stoppen. Dat hielp. De woel- muis viel met een gerust hart in slaap, in de vaste overhdging dat hij UDO én de mannen van RCL 1 wel eens een poepie zou laten ruiken. De volgende och tend verpletterde RCL F5 con current UDO met 8-1 en uiter aard nam Tim een van de doel punten voor zijn rekening. Daarna werd het pas echt een spannende dag. Tim heeft mij er naderhand met rode konen van opwinding verslag van gedaan. Dit is zo'n beetje zijn verhaal. 'Eerst moest ik in de bestuurska mer komen en mijn gewone kle ren uitdoen. Ik kreeg nieuwe voetbalkleren en een trainings pak. Toen ging ik met Jan Rot mensen naar de scheidsrechter om hem een handje te geven. Ik vond het helemaal niet eng, want ik ken meneer Rotmensen. Hij is de oom van mijn tante. Toen ging ik met de spelers van het eerste heen en weer rennen over het veld. Dertig keer of zo. Ik begon erg te zweten en ik werd heel moe. Daarom heb ik tien keer niet meegehold. Daar- Ik was liever een bakje patat in de kantine gaan halen naging ik met de spelers die re serve waren de bal overschieten. Dat was leuk. Mijn naam werd omgeroepen en ik mocht mee luisteren toen de echte scheids rechter iets ging uitleggen aan de scheidsrechters die een vlag getje hadden. Ik snapte het niet zo goed, maar toen ze kop of munt gingen doen, begreep ik het wel. Toen de wedstrijd begon, moest ik met de spelers die reserve wa ren in zo'n hut naast het veld gaan zitten. Dat was niet zo leuk, want ik kon alleen maar naar het voetballen kijken. Ik was liever een bakje patat in de kantine gaan halen. Op het laatst werd het wel leuk. RCL had al drie goals gemaakt, maar de scheidsrechter telde ze niet. In de allerlaatste minuut maak te het eerste weer een goal en in de blessuretijd nog één. Die telde de scheidsrechter wel. Bij ons in die hut werden ze echt helemaal gek. Ze renden allemaal het veld in. Ik? Mwah, ik werd maar een heel klein beetje gek. En toen? Toen moest ik me weer uitkleden. Die voetbalkleren wilden ze terughebben, maar dat vond ik niet erg. want ze waren toch veel te groot. Ze moesten de mouwen wel vijftien keer oprollen. In een kamer met allemaal vrouwen zijn we toen broodjes gaan eten en ik kreeg ook nog een vaantje met een speld en een bal met alle hand tekeningen van het eerste. In de kantine mocht ik nog een keer aan het rad van avontuur draaien en van Charly en Leo, die bij mijn vader in het elftal zitten, kreeg ik vijf gulden. Toen werd het opeens weer een gewo ne zaterdag. 's Nachts bleef het spannende avontuur door Tims hoofd spo ken. 'Tuurlijk' had hij over voetbal len gedroomd. 'Maar het was een beetje enge droom. Ik moest meedoen met het eerste en op eens had ik een gebroken been. Ik werd wakker, het was donker, ik kon niets zien. Heel voorzich tig ging i^ over mijn been wrij ven en toen dacht ik: er is hele maal niets aan de hand joh. l-Iet was maar een droom. Nu hij pupil van de week bij RCL is geweest, wil Tim hoger op. Rob, zijn vader, is aanhan ger van Ajax en heeft hem ver teld dat Patrick Kluivert vroeger pupil van de week bij Ajax is ge weest. Daar bestaat een prachti ge foto van. De kleine Kluivert poseert stralend van trots naast de grote Frank Rijkaard, zijn la tere ploeggenoot. Tim vond het een mooi verhaal van zijn vader en het heeft hem aan het den ken gezet. Wie pupil van de week bij Ajax is geweest, kan dus Patrick Kluivert worden. Daarom wil Tim nu pupil van de week bij Ajax worden. Zijn ouders hebben hem nog niet verteld dat je daarvoor lid van Ajax moet zijn. En dat kun je al leen maar worden als je met RCL F5 niet één, maar acht keer tegen UDO scoort. Zijn ouders laten Tim voorlopig lekker dro men. Met zijn shirt onder het kussen. JAAP VISSER

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 21