alend aantal ïektegevallen t Duinstede 'Een prettig leven is veel belangrijker dan Regio erstboomverkoper ïist standplaats op Resultaat legionellatest 'twijfelachtig' ia TRAGE KOGELS IN CONCERT Noordwijkse wint hoofdprijs in puzzelactie 'Willem van den Bergh' Vrees voor zelfstandigheid Oegstgeest DAG 27 NOVEMBER 1999 U .EDEGANG dorper L. de Jong, in de n he ïond beter bekend als _s indt het onbegrijpelijk, jdsti g jaar lang stond ik ie- brit dnter met mijn kerstbo- ;rt - ip de hoek van de Van I lavelaan en sinds die va e burgemeester er is, ik geen vergunning Gistermiddag stond hij fn jn klacht voor de com- ideri voor de beroep- en be- ndeilchriften- ston lat De Jong analfabeet Me voddenboer niet kon j va3111611 is hij in de bloe- :n planten gegaan. „De landse staat heeft mij jd een vergunning ver voor het beheren van iloemenstand en een omenkraam in novem- december", aldus De vergunning werd vol- em elk jaar automatisch „En dat is altijd zo en. Tot die nieuwe bur ster kwam, die heeft me het moment dat hij in 4 dorp kwam dwars geze- at is dus nu al zes jaar )e Jong wil dat de ge- e hem zo snel mogelijk een vergunning verleent. „Want", zegt hij, „straks is het kerstbomenseizoen voorbij en dan heb ik er niet zoveel meer aan." Volgens de gemeente is dat niet zo makkelijk. Leiderdorp heeft vastgelegd, dat er jaar lijks maximaal drie seizoens plaatsen te vergeven zijn. Op het moment dat De Jong zijn verzoek indiende, waren er al drie vergunningen verstrekt. Uitzonderingen op de regel maakt de gemeente liever niet. „Want dan is het hek van de dam", aldus ambtenaar F. van der Peet. „Bovendien was de heer De Jong te laat met zijn aanvraag. De aanvraag voor een seizoensplaats moet mini maal zes maanden van te vo ren worden gedaan. De aan vraag van meneer De Jong kregen we pas op 10 novem ber binnen." Dat de kerstboomverkoper te laat was met zijn aanvraag wilde er bij de commissie be roep- en bezwaarschriften niet in. „Er was nog iemand die te laat was en die heeft wel een vergunning gekregen. Dat argument telt dus niet." Over twee weken brengt de commissie advies uit aan bur gemeester en wethouders over de standplaats. Nieuw bestaan voor Leiderdorps kruideniersechtpaar Will en Marianne van Gessel leiderdorp afke van der toolen Hij: „We willen van de werk druk af. Niet meer alleen goede ren verstouwen. Zij: Het voor onszelf wat gezel liger maken. Dit is gewoon niet leuk! Hij: „We maken samen 130 uur in de week. Zij: „'t Is gewoon een keihard le ven. Na tientallen jaren kruideniers- bestaan gooien ze het over een andere boeg. Will (56) en Mari anne (53) van Gessel. Eigenaren van de Spar in Leiderdorp. De winkel blijft, één wand met kruidenierswaren ook. Maar de rest van het pand aan de Hoofdstraat wordt onderwor pen aan een bijzonder experi ment. Dit wordt de eerste 'Spar Historie Promotie Winkel' al ler tijden. Een mengeling van kruideniersmuseum, toonka- mer, toeristisch bureau en buurtwinkel. Will van Gessel moet er zelf een beetje om giechelen als hij naar de beige tegelvloer van zijn Spar wijst. „Kijk, de streep jes heb ik al gezet." Zwarte vilt- stiftstrepen geven aan wat waar moet komen. Waar nu de bierk ratten staan: een uitstalling van allerlei historische winkelattri buten en Sparproducten. Waar nu nog de vleeswaar gesneden wordt: een nagebootst ouder wets winkeltje, mét een feplica van de toonbank van Van Ges sels opa. Op de plaats van de iilieleden bieden helpende hand Vervolg van voorpagina [ee ,intal ziektegevallen in verpleeghuis Duinstede in de naar neemt verder af. Momenteel schommelt het zoelzieken tussen de vier en de vijf. Eerder deze week ^p'j'nog vijftien andere patiënten ziek. ;der en (ar De Spar-winkel in 1938. FOTO ARCHIEF VAN GESSEL melk: foto's van de eerste Spar- winkels en 'rollend materieel' - bakfietsen, hondenwagens, be stelauto's. En voorts nog schap pen met eco- en Groene Hart- producten, fiets- en wandel- kaarten en ijsjes en blikjes voor de passant. De winkel aan de Hoofdstraat bestaat sinds 1936. „Praktisch de oudste nog bestaande Spar", zegt Van Gessel. „Er zit er nog eentje ergens die zegt dat-ie nog eerder was." Zijn vader be gon de winkel. „Hij begon met lege blikjes in de schappen, om de boel vol te hebben. Van lie verlee kwamen er meer produc ten. Dat zou nu niet meer kun nen, zo klein beginnen." Zelf staat Will sinds zijn zes tiende in de winkel. „Mijn va der kreeg een beroerte. Toen moest ik aan de slag." Er was geen keus: ^ijn moeder stond er ineens alleen voor. „Het was met vallen en opstaan. Maar we hebben het toch bol weten te werken." Of hij anders iets an ders was gaan doen? Hij zou het niet weten. Toen geen gele genheid gehad om erbij stil te staan. „Ik had denk ik graag iets scheppends gedaan. Heb wel m'n hele leven geschilderd." Marianne van Gessel rolde tien jaar later in het winkeliers leven, door haar huwelijk met Will. Het was erg wennen na haar jaren als verpleegster, ver telt ze. „In de winkel is de klant koning. In het ziekenhuis was ik dat. Het scheelt nogal of je ie mands verpleger bent of dege ne waar je je boodschappen haalt. Dat was in het begin best moeilijk, dat je altijd de minste moet zijn.' Hij: „Er borrelde altijd wel wat. Zij: „Zo van: wat zullen we op termijn doen. Hij: „Op een gegeven moment heb je 't. Zij: Dit wordt 't. Will van Gessel haalt een dikke map tevoorschijn. Hier blijkt de winkelier met de kunstschilder een huwelijk te zijn aangegaan. De Spar Historie promotie- winkel blijkt op papier namelijk al te bestaan. Op grote witte vellen waar de schappen en ar tikelen, displays en vitrines mi- nitieus staan ingekleurd. Een )renpEGANG i fly a no directeur J. Groen valt ckenniets zinnigs te zeggen slgrd verdere verloop van de ral ie. „Het lijkt de goede /an i te gaan, maar niemand >rdt De het er morgen voor Engrwijl de één aan de be- kuni hand is, krijgt de ander ;ede| last van een neusver- n." id, koorts of hoesten. limert een beetje, het Dof Hkaar af." e pbnder het personeel van ner. ide is het ziekteverzuim evelg van het virus. Om de tan erkzaamheden toch aan len mógehfkteeen helpen* hZ Douches UDO en LOHC blijven verboden terrein toe te steken. „Het belangrijkste is dat iedereen voldoende te •eten en te drinken krijgt. Daar kan de familie prima bij hel pen", aldus Groen. Overigens sluit Groen uit dat er een realtie bestaat tussen de sterfgevallen in zijn tehuis en die in verpleeghuis Casa Bonita in Twello. „Ik heb deze week twee keer contact gehad met het verpleeghuis in Twello, maar we kunnen op geen enke le manier een verband tussen de twee gevallen ontdekken." suzanne barbier Het is nog altijd onduidelijk of de douches en kleedkamers van de voetbalvereniging UDO en hockeyclub LOHC legionella- vrij zijn. Het laboratorium dat in opdracht van de gemeente de watermonsters heeft onder zocht, noemt de uitslag 'twijfel achtig'. De onderzoekers den ken maandag met zekerheid te kunnen zeggen of de besmet ting is geweken. Tot die tijd kunnen de verenigingen geen gebruik maken van de douche- en kleedruimtes. Voorzitter van hockeyclub LOHC, R. van den Wall Bake, maakt zich geen zorgen. „In het ergste geval moet er nog een As tri d Frey d: 27 e: Junior beleids werker ontwikke- ganisatie Bilance [eest >laats: Leiden lijke staat: vrijgezel bjl rda üj en g uw sre 'Jn heeft u zich geërgerd ie open week? me al een aantal we- dus ook deze week, aan aanieerschaos op de Rijns- ist, 'eg en de Geversstraat, _!i tondes worden aange- sten de fiets was dat al lek- verzichtelijk, maar die is jn zi 'eek gepikt. Nu ik de m, erger ik me weer lie helemaal omrijdt bij f IC. Ik denk dat ik maar it uw motto? even bewust, hoe cli- ig dat ook klinkt. Hoe beurt het niet dat je na e pojkend denkt, 'zo die weer voorbij, maar wat aaijiou eigenlijk gedaan?' leven betekent dat je in stilstaat bij positieve maar ook bij de nega- 3ad an kun je je best shit als je maar wat voelt. de al oi Ik goed doel zou u een /oor 'en geven? ;em< ld gaat naar de Vasten- stefl en organisatie die klein- houihulp biedt in de ge- 3. Al idszorg en het onder- are v ken wel wat van hun •een en. Ik weet dat dat geld eI ordt besteed. •or bent u bang? Ik ben bang voor de ouderdom. Het lijkt me afschuwelijk om geestelijk en lichamelijk steeds minder te kunnen. Het idee om afhankelijk te worden en niet van je laatste jaren te kunnen genieten; ik moet er niet aan denken. Waarheen zou u willen emigre ren? Ik weet hoe het voelt om niet in Nederland te wonen: van mijn negende tot mijn twaalfde woonde ik in Canada. Als ik hier weg ga, zou ik dat alleen voor mijn werk doen. Ik zou best voor twee jaar naar Afrika willen worden uitgezonden, als ik achter in de dertig ben. Op dit moment wil ik nergens heen, ben ik erg tevreden in -Nederland. Bent u gelovig? Ja, ik ben christelijk, zeg maar oecumenisch. Oorspronkelijk heb ik een gereformeerde ach tergrond, maar in Canada heb ik op een katholieke school ge zeten en ik werk nu voor een katholieke organisatie. Ik ga wel eens naar de Ekklesia in Leiden. Wat is uw ambitie? Wat ik wil bereiken ligt in de persoonlijke sfeer, niet per se in de carrièresfeer. Ik wil geen af delingshoofd worden of zoiets. Ik wil een goede baan zoals ik nu heb, een leuke vrienden kring en gezond zijn. Erg hè, huisje-boompje-beestje. Wat is uw beste en uw slechtste eigenschap? Beste eigenschap is mijn door zettingsvermogen, omdat het me ver heeft gebracht. Daar door heb ik mijn scriptie afge maakt en heb ik de baan gekre gen die ik graag wilde. Slechtste eigenschap is onzekerheid, te weinig zelfvertrouwen. Dat is een combinatie die ervoor zorgt dat ik opensta voor ideeën van anderen. Welk taboe zou je willen zien sneuvelen? Er zijn geen taboes meer. Gods dienst, sex, discriminatie, alles is bespreekbaar. Mensen kun nen de meest extreme dingen tegen elkaar zeggen, zonder dat iemand ervan opkijkt. Ik proef heel vaak zoiets van 'wat ik ook doe, het maakt toch niet uit'. Onzin, er gebeurt heel veel, ik zie dat ontwikkelingshulp bij voorbeeld wél werkt. Doe wat als je een betere wereld wilt, en laat het niet alleen bij roepen. Wat staat er bovenaan je ver langlijstje voor Sinterklaas? Ik vier Sinterklaas niet omdat mijn familie eigenlijk Duits is, en daar vier je Kerst. Voor deze Kerstmis heb ik mijn zinnen ge zet op een lekker geurtje. tekst suzanne barbier Will en Marianne van Gessel: „Er zijn klanten die zeggen: ga jij ook al dicht?" plattegrond op schaal toont hoe rigoureus de verandering zal zijn. „We zijn naar het hoofdkantoor van Spar ge weest. Hebben het idee voorge legd. En zij hebben ermee inge stemd, mits het niet teveel op het verleden alleen is gericht. We moeten ook laten zien dat de Spar een moderne, interna tionale winkelketen is", vat Will samen. Wat ze van het idee vonden? Marianne: „Wel leuk, maar toch een beetje van: o, dat zijn idealisten." Hun Spar is een survivor. Wa ren er in de beginjaren van de oude Van Gessel nog 26 winkel tjes in het Doeskwartier, in de jaren zeventig al was zo'n beet je alleen de Spar er nog. Finan cieel zouden de Van Gessels de ze ommezwaai niet hoeven te maken. Terwijl: „Je zit geogra fisch niet gunstig hier. Déar is water, ddér zijn koeien," waar mee Van Gessel doelt op de Ou de Rijn achter z'n winkel en het Groene Hart een eindje verder. „Maar desondanks kun je toch je boterham verdienen." De verandering had rigoureu zer kunnen zijn. Will had eerst een galerie in zijn hoofd. „Dat mag je in je eentje doen, zei ik tegen hem", vertelt Marianne. „Ik vind dat zo droog. Zit je daar, kijken of er iemand komt." De zoete inval, die wil len ze houden. Recreanten op weg naar de polder, liefhebbers van eco-artikelen en onvervals te zuivel uit het Groene Hart, mensen die geïnteresseerd zijn in winkelhistorie. Maar natuur lijk ook: de klanten van nu, die de Van Gessels niet kwijt willen. Wat vinden de klanten nu ei genlijk van al die 'wilde' plan nen? Will: „We hebben er nog geen grote ruchtbaarheid aan gegeven, maar een aantal weet het natuurlijk al. Er zijn er die zeggen: ga jij ook al dicht? Tja, zo gaat dat: als je hier je pols breekt is bij de Doesbrug je arm eraf." Hij benadrukt: de klanten kunnen voor hun dagelijkse boodschappen nog gewoon bij winkel terecht. Niet alleen tij- FOTO HIELCO KUIPERS dens de verbouwing, die hij met een vriend tussen januari en september verricht, maar ook daarna. Er blijft een soort kern-assortiment van Sparpro ducten en een aantal vaste merken. Wat verdwijnt is vooral de franje, de overvloed. Dat wat de Van Gessels eigenlijk toch al kwijt willen. Will: „Je zou je hele winkel kunnen vullen met twee artikelen. Zoutjes en toetjes. Daarvan komen er wekelijks twee tot vijf merken bij. Wat verandert: binnenkort verkopen we geen tien jams, maar één." „Sparjam", vult Marianne aan. En Will: ,,'t Is toch een beetje: genoeg is genoeg. Klinkt ideologisch. Dat is het ook, zeggen de twee in koor. En Will van Gessel besluit: „Na veertig jaar mag dat ook wel." Zij: „Dat kleinschalige hè. Hij: Grote winkeliers hebben geen feeling met de klant. Zij: „De kwaliteit van leven is belangrijker dan geld. Hij: „Groot is altijd sores. keer worden schoongemaakt en kunnen we er ook volgend weekeinde niet in. Dat overle ven we wel. Het belangrijkste is dat er niemand ziek is gewor den. Het geeft wat ongemak, maar dat nemen we graag op de koop toe, als het daar bij blijft." Van de Wall Bake is niet ver baasd over de vertraging. „Wij gingen er eigenlijk al van uit dat we pas maandag zekerheid zouden hebben. Dus hebben we maatregelen getroffen voor dit weekeinde. Het competitie programma gaat gewoon door als gepland, alleen kan er niet worden gedoucht. De tegen standers hebben daar bericht over gehad. Ons eigen clubhuis is wél geopend, in tegenstelling tot vorige week. Dat is veilig omdat er een gescheiden wa tersysteem is." Secretaris van voetbalvereni ging UDO, J. Louter, laat weten dat er op het complex in De Vo- scuyl evenals vorige weekeinde helemaal niet wordt gespeeld. „Wij hadden al besloten de wedstrijden van zaterdag niet door te laten gaan. Met deze onduidelijkheid gelast UDO de paar seniorenwedstrijd van zondag ook af." Het clubhuis van UDO is afgelopen week wel weer gewoon gebruikt na trai ningen. Een twee uur durend vir tuoos hilarisch muzikaal en theatraal feest. Leidsch Dagblad Perfecte Symbiose jazz en toneel. Een perfecte voor stelling van geestige, char mante dwaasheid met een dramatische ondertoon. NRC Handelsblad Leidse Schouwburg Dinsdag 30 november Reserveren: 071 513 19 44 Onze lezers hebben met de ruim 4800 puzzelinzendingen de afgelopen zes weken in to taal bijna 15.000 gulden bij el kaar gepuzzeld voor het Wil lem van den Bergh Zorgcen trum in Noordwijk. U gaf ge nereus. Vaak was er meer dan drie gulden bijgeplakt of ge stort. We ontvingen ook spon tane stortingen tot een bedrag van 100 gulden. Allemaal heel hartelijk dank. Het slotwoord was WILLEM. Prijswinnaars hoofdprijzen: 1. W. Steenvoorden-Das uit Noordwijk heeft de Super hoofdprijs gewonnen: twee weken naar Cuba voor twee personen. Martinair zorgt voor de vliegreis en NBBS Reizen biedt twee weken verblijf aan in hotel Gran Caribe Interna tional in Varadero. Totale waarde van deze prijs is 5600 gulden. 2. De tweede hoofdprijs, gaat naar familie Vos-Meelker uit Rijnsburg. Zij wint twee lijn diensttickets naar Alicante ter waarde van 1298 gulden, be schikbaar gesteld door Transa- Prijswinnaars puzzel 6: Het sleutelwoord van puzzel 6 •was AANLEGPLAATS 1 A. v.d. Werff uit Katwijk, wint het tweedaags arrangement in Bilderberg Hotel ter waarde van 450 gulden. Dit arrangement is voor twee personen en bestaat uit een overnachting, driegangendiner, uitgebreid ontbijt, gebruik van fietsen en zwembad. 2 P. v.d. Poel uit Stompwljk wint vier kaarten voor Sauna Thermen 5 mei, totale waarde 150 gulden. 3. A.P. van Leuveren uit Warmond wint een kledingbon ter waarde van 100 gulden te besteden bij Henny's Rits. 4. J. Terhorst-Lokhorst uit Wou- brugge wint een dinerbon voor twee personen ter waarde van 100 gulden van restaurant Shooters. 5. L. van Egmond uit I Praxis cadeaubonnen ter 100 gulden. 6. C.E. van Emmerik-Bax uit Rijp- wetering, wint het houten kistje met "Oude Vijf Jenever', een fles Grande Champagne l'Orange likeur met twee glaasjes ter waarde van 93 gul den, beschikbaar gesteld door Rutte Zn. 7. H.M. Gode uit Noordwijk wint de cadeaubon voor vijf personen voor Space Theater van het Omniversum in Den Haag of Imax Waterstad The ater in Rotterdam ter waarde van maximaal 87,50 gulden. 8. B. de Best-Stokman uit leider dorp wint 4 kaarten voor hei Tikibad van Duinrell, totale waarde 84 gul- 9. D. Venema uit Lelden wint een flacon eau de toilette 'Eau d'Eden'. winkelwaarde 82 gulden, beschikbaar gesteld door Parfums Cacharel. 10 K. Ratain uit Hazerswoude wint een 10-muntenkaart ter waarde van 80 gulden om te zonnebaden bij Siës ta Beach in Leiden. 11. C. Bonnet uit Lelden, wint 1 maand fitness bij Action Club ter waarde van 79 gulden. 12. De heer en mevrouw Kuljt-Van Toren uit Rijnsburg winnen 4 kaar ten voor Space Expo ter waarde van 54 gulden. Alle prijswinnaars ontvangen schrif- foto dick hocewoninc oegstgeest Leidse regio en de Duin- en Bollenstreek heeft geschreven. De partij maakt zich zorgen over Leefbaar Oegstgeest (LO) houdt maandagavond het Leidse streven naar gebiedsuitbreiding dat een openbare ledenvergadering in het Gemeen- daarin naar voren komt. Dit betekent volgens tecentrum aan de Lijtweg. Een van de onder- LO een bedreiging voor de zelfstandigheid en werpen is de 'Regiofoto', een rapport dat het het groene karakter van Oegstgeest. De verga- ministerie van binnenlandse zaken over de dering begint om 20.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17