'Opening SoW-centrum belangrijk moment voor kerke Geloof Samenleving 1,0 Zijn ziel was gehecht aan Dinade dochter van Jacob ZATERDAG 27 NOVEMBER 1999 VANDAAG 27 De oudste zoon was in adellijke middeleeuwse kringen meestal erfgenaam en opvolger. Voor één van de andere zonen lag een kerkelijke car rière in het verschiet. Dat scenario hanteerde ook de Brabantse hertog Godfried III. Zijn in 1166 geboren zoon Albrecht twijfelde over het ridderschap, maar de kaarten waren al geschud. Eerst werd Albrecht kanunnik in Luik. Hij vervulde zijn taken met verve, want driejaar later was hij bisschop van de stad. Alles verliep volgens plan, ware het niet dat de Duitse keizer Hendrik VI in de benoeming van Albrecht een bedreiging van zijn positie zag. Hij benoemde een 'tegenbisschop'. In die dagen speelde her en der nog de zogeheten investituurstrijd, waarin de vraag was wie de bisschoppen mocht benoe men: de paus of de vorst. Voor Albrecht brak een ellendige periode van ballingschap aan. Hij beklaagde zich bij de paus. Die stelde hem in het gelijk, maar zijn ballingschap werd niet opgeheven. Zijn aanhangers in Luik werden ver volgd. Drie Duitse ridders besloten hun keizer te steunen en brachten in 1192 Albrecht om het leven. Zo had hij zijn leven gegeven voor de kerk. Dat leverde hem een heiligver klaring op, en een feestdag op 27 november. aa In sommige christelijke huishoudens wordt L. O vandaag één kaars ontstoken. Volgende week NOV zondag zijn dat er twee, de daaropvolgende drie, dan vier en de week daarna is het kers tweekeinde aangebroken. Het is het begin van de ad ventstijd. het begin van het kerkelijk jaar en een periode van geestelijke voorbereiding op 25 december: volgens de kerkelijke traditie de dag dat 2000 jaar geleden Jezus werd geboren uit de maagd Maria. Dat de moeder van Christus een tot de verbeelding spre kende rol speelt in dit verhaal, blijkt onder meer uit de ge schiedenis van de heilige van vandaag: Catharina Labouré (1806-1877). Rond 1830 zou zij als leerling-non bij het Pa- rijse klooster Rue du Bac, van Maria persoonlijk de op dracht hebben gekregen een medaille te laten maken met de inscriptie: 'O Maria zonder zonde ontvangen, bid voor ons'. Aanvankelijk werd ze door haar biechtvader - de eni ge die wist van haar visioenen - niet geloofd. Door vol te houden, kreeg ze hem zover dat hij naar de bisschop ging om raad. Die zag geen kwaad in het verhaal en gaf op dracht 1500 amuletten te laten vervaardigen. Dat waren er vlak voor Catharina's dood een miljard. Het is nog één van de meest gedragen amuletten ter wereld. Protest van heilige mannen new delhi Indiase 'heilige mannen' protesteren bij het kantoor van de Australische ambassade in New Delhi. De hindoe's zijn boos dat beelden van hun goden en godinnen werden gebruikt op een homofestival, vorige week in Australië.Heiligen staan de vernedering van onze goden en godinnen niet toe", staat er op de spandoeken. foto ap Avondmaal met druivensap runsburg* Philadelphia, de protestants christelijke vereniging voor mensen met een verstandelijke handicap, houdt zondag middag een aangepast gezinsdienst in de hervormde Bethelkerk aan de Brouwerstraat 4 in Rijnsburg. In de dienst, waarin domi nee A. Tromp voorgaat, wordt het heilig avondmaal gevierd. In plaats van wijn wordt druivensap gedronken. De dienst begint om 15.00 uur. BEROEPINGSWERK GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Haastrecht (SoW), mw. A.C. van Alphen-Keijzer, kandidaat uit Brakel. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te 's Gravenhage-Cen- trum en Zuid en te Nieuw-Beijer- land, W. Visscher te Amersfoort; te Ridderkerk-Slikkerveer: J.J. van Eckeveld te Zeist. Bedankt: voor Haamstede, C. Ha- rinck te Houten. WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met zaterdag. Finland: Half tot zwaar bewolkt en af en toe regen, in het noorden ook sneeuw. Vooral zaterdag veel wind. Middagtemperatuur van rond het vriespunt in het noor den tot ongeveer 4 in het zuiden. Noorwegen: In het zuidoosten overwegend droog en opklaringen. Verder bij zonder wisselvallig met veel be wolking en perioden met regen, in de bergen sneeuw. Langs de kust vooral zaterdag kans op storm. Maxima dalend naar 5 graden aan zee en tot rond het vriespunt in het binnenland. Zweden: Veranderlijk bewolkt en af en toe regen, in het noorden ook sneeuw. Veel wind. Middagtem peratuur van iets boven nul in het noorden tot ongeveer 8 gra den in het zuiden. Denemarken: Overwegend veel bewolking en af en toe regen of motregen. Tame lijk veel wind. Maxima ongeveer 9 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: In het oosten van Engeland nu en" dan zon. Verder veel bewol king en vooral zondag flink wat regen. Middagtemperatuur rond 10 graden. België en Luxemburg: Zaterdag kans op wat regen. Ver der droog en vooral zondag hier en daar zon. Maxima van 4 gra den in de Ardennen tot 10 in het westen. Noord- en Midden-Frankrijk: Wolkenvelden afgewisseld door zon en langs het Kanaal kans op wat regen. Middagtemperatuur van 5 graden in het oosten tot 13 in Bretagne. Portugal: Veel zon, in de loop van zondag in het westen meer wind en be wolking, gevolgd door regen. Maxima aan zee tussen 15 en 18 graden, landinwaarts iets minder zacht. Madeira: Perioden met zon en droog, zon dagavond kans op een bui. Maxi ma ongeveer 20 graden. Spanje: In het zuidoosten nu en dan wol kenvelden, maar droog. Elders veel zon, maar zaterdag op de hoogvlakte lokaal mist en zondag later op de dag in Galicie regen. Toenemende wind. Maxima op lopend naar ongeveer 12 graden, aan zee naar 15 tot 20. Canarische Eilanden: Veel zon bij maxima tussen 21 en 25 graden. Marokko: Westkust: veel zon bij maxima van ongeveer 20 graden. Tunesië: Overwegend veel bewolking, pe rioden met regen en tamelijk veel wind. Maxima rond 18 gra den. Zuid-Frankrijk: Droog en op de meeste plaatsen vrij zonnig, maar in de dalen eerst nog hier en daar hardnekki ge mist of laaghangende bewol king. Geleidelijk toenemende wind. Middagtemperatuur onge veer 10 graden, in mist lager, maar langs de Middellandse Zee lokaal 15 graden. Zondag aan de voet van de Pyreneeen door föhn maxima tot 18 graden. Mallorca en Ibiza: Droog en af en toe zon. Geleide lijk meer wind en maxima rond Weerrapporten 26 november 17 uur: ZONDAG 28 NOVEMBER 1999 Zon- en maanstanden Zon op 08.21 Zon onder 16.33 Maan op 22.31 Maan onderl3.02 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 07.05 19.21 06 38 18.54 Laag 02.45 15.00 02.26 14.41 MAANDAG 29 NOVEMBER 1999 Zon- en maanstanden Zon op 08.23 Zon onder 16.33 Maan op 23.45 Maan onder 13.33 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 08.05 20.25 07.38 19.58 Laag 03.25 15.44 03.06 15.25 Bi relona Boedapest Bordeaux Brussel Cyprus Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Luxemburg Madrid Malaga Mallorca zwaar bew. ono 6 regenbui zw 6 onbewolkt wzw 1 onbewolkt w.s. 0 onbewolkt wzw 2 onbewolkt ver 1 hall be onbewolkt wzw 1 half bi bewolkt onweer V warmtefront regen •«a sneeuw koufront opklaringen hagel lagedruk mist windrichting ft hogedruk zonnig 19 temperatuur luchtdruk in 1000 hecto pascal 11 8 30 Malta 10 7 4 0 Nice 11 8 5.0 Praag licht bew, onbewolkt onbewolkt onbewolkt licht bew 16 graden. Italië: Flinke zonnige perioden en droog, in de Po-vlakte kans op mist. In het zuiden wolkenvelden en vooral zondag kans op regen. Maxima rond 14 graden, op Sici lië wat hoger en bij mist in de Po-vlakte beduidend kouder. Corsica en Sardinië: Geregeld zon en droog bij maxi ma van ongeveer 16 graden. Malta: Veel bewolking en vooral zondag enige tijd regen en veel wind. Maxima rond 18 graden. Griekenland en Kreta: Wolkenvelden, ook nu en dan zon. Zondag in het westen kans op regen. Op de Egeische Zee waait een gure noordenwind. Maxima van 10 graden in het Vlissingen licht bew zlO 10 8 2.0 Maastricht half bew z4 9 7 2.0 Aberdeen regenbui zzw8 8 8 0.1 Athene half bew. nno6 13 9 00 noorden tot circa 15 in het zui den en zuidwesten. Turkije en Cyprus: Flinke perioden met zon en droog. Iets minder wind. Maxima van 8 graden op de Dardanellen tot 16 op Cyprus en in Zuidoost- Turkije. Duitsland: Zaterdag wolkenvelden en in het noorden kans op wat regen. Zon dag droog en zonnige perioden, maar in het zuiden kans op mist of hardnekkige wolkenvelden. i L O F O LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) 5 -6 0.0 8 5 00 22 18 0.0 14 7 0.0 9 -3 0.0 13 11 0.7 5 4 0.8 13 -1 0.0 10 0.0 -14 -20 00 2 -3 0.0 Stockholm zwaar bew w.s.O 6 0 0.0 Warschau motregen wzw 3 2 -2 0.4 Wenen onbewolkt zo 4 4 1 00 Maxima van 4 graden in het zui den tot circa 8 in het noordwes ten. Zwitserland: Droog en vooral zondag flink wat zon. In de dalen in het noorden kans op mist. Maxima tussen 2 en 6 graden, bij Locarno mid dagtemperatuur tot 10 graden. Oostenrijk: Zonnige perioden, vooral in het noorden ook enkele wolkenvel den. Droog. Maxima tussen 1 en 6 graden. KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071 -512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.MJ. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) W. F REDACTIE a. Maandag, chef eindredactie algemeen t Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D C van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin-en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden Familieberichten: 023-5317 3 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie 071-5315921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag v, 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIE Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 071- 5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging v( het automatisch afschrijven van het abonnements- geld, ontvangen 1,- betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (bini worden verzenden geldt een toeslag) aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSE1 Voor mensen die moeilijk lezen, sl hebben of blind zijn (of een ander leeshandicap hebben), is c van het regionale nieuws Dagblad op geluidscassette beschi informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur, K E N H U I Z ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u (uitgezonderc feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111. is De opening van het Samen-op- Weghoofdkantoor is een be langrijk moment in de geschie denis van de Nederlandse ker ken. Na eeuwen van scheurin gen en naast elkaar leven is het nu zover, dat die drie kerken vanuit één centrum hun plaat selijke gemeenten zullen ver zorgen. „Dat is iets waarvan wij hoopten dat koningin Beatrix daarbij zou willen zijn", zegt secretaris-generaal B. Plaisier van de Nederlandse Hervormde Kerk. „Zij is meelevend lid en betrokken bij de oecumenische beweging. Beatrix staat in dit opzicht in de lijn van haar groootmoeder Wilhelmina en haar moeder Juliana, die bei den voortrekkers in de oecume ne waren." In aanwezigheid van de ko ningin wordt woensdag het lan delijk dienstencentrum van de drie kerken in Utrecht geopend. De Nederlandse Hei-vormde Kerk, de Gereformeerde kerken en de Evangelisch-Lutherse kerken, die samen 2,8 miljoen leden tellen, schuiven dan hun arbeidsorganisaties in elkaar. Plaisier noemt het Samen- op-Wegproces 'onomkeerbaar'. „Als we heel eerlijk tegenover elkaar zijn, kunnen we eigenlijk niet meer terug." Maar het laat ste woord is aan de drie syno den. In de Hervormde synode moet minstens tweederde van de leden met het besluit tot hereniging instemmen. Plaisier hoopt dat het voor 2005 zover is. „Een spannend moment." Hij erkent dat het niet meer zo vanzelfsprekend is, dat de drie kerken één worden. Dat komt enerzijds door de bezwa ren in de behoudende gemeen ten in de Hervormde kerk en de Secretaris-generaal B. Plaisier van de Nederlandse Hervormde Kerk: „Het Samen op Weg-proces is onomkeerbaar." foto anp zorg van de synode om die ge meenten een veilige plek bin nen de verenigde kerk te geven. Anderzijds worden de samenle ving en de gelovigen steeds in- dividualistischer. Er is minder belangstelling voor kerkelijke instituties. „Wat dat betreft hebben we de wind tegen." „De rechtervleugel in de NHK, de Gereformeerde Bond, zou het samengaan veel meer als een missionaire uitdaging dan als een bedreiging moeten zien. De Bond zou ook mogen bedenken dat alle kritiek op Sa men op Weg het beeld van de kerk naar beneden haalt. En dat in een tijd waarin de buiten wacht weinig belangstelling heeft voor kerkelijke zaken." Dat laatste bleek deze week uit een NIPO-enquete in op dracht van de SoW-kerken. Slechts drie van de tien Neder landers is op de hoogte van dit proces. Niet meer dan 5 pro cent wist de precieze namen van de betrokken kerken te noemen. Bijna 40 procent wist niet dat de kerk zich inzet voor daklozen en drugsverslaafden. Plaisier toont zich 'licht ver bijsterd' over deze cijfers. „Er is in ons land een leemte in de kennis over kerkelijke zaken. Maar er is ook iets mis met de communicatie van de kerkelijke boodschap", zegt hij. „Wij moeten ons deze uitslag aan trekken en de samenleving dui delijk maken waar de kerk voor staat." „Er is een nieuwe vorm van oecumene ontstaan", consta teert Plaisier. „Bij de EO spreekt men van de oecumene van het hart in tegenstelling tot de insti tutionele oecumene. Die oude vorm spreekt niet erg meer aan. Je ziet toch weinig jongeren be zig met de thema's die op de Wereldraadvergadering in Ha rare aan de orde waren." „Maar jongeren zijn wel geïn teresseerd in gesprekken over basiszaken van het christen zijn. Dan interesseert het hun niets of men hervormd, katho liek of pinksterachtig is. De Sa- men-op-Wegkerken moeten oog voor deze verschuiving hebben", zegt Plaisier. Hij wijst op de groei van de evangelische beweging. Niet minder dan 55 procent van de EO-aanhang is lid van een van de SoW-kerken. „Enkele jaren geleden is het Evangelisch Werkverband op gericht, dat binnen de SoW- kerken het evangelisch gedach- tengoed wil verbreiden. Er vin den reeds gesprekken verband plaats over sar king." Plaisier kan zicC stellen dat er vanuit he| lijk dienstencentrum ee voor toerusting in evan zin wordt aangesteld. De secretaris-generaa Hervormde Kerk zegt e I van te begrijpen dat het ontstaan, dat het sani van de SoW-kerken eenl ging voor de oecume j zijn. „Dat SoW anti-( nisch is, is niet waar, is tekening van de situai erkent echter „dat wijz i bepaalde uidatingen I standen hebben opgerofl Volgens het beleidspla^ 2002 van de SoW-kerkej voor een goed draagvld gemeenten 'noodzakelj het werk zo veel mogelj de eigen arbeidsorg wordt gedaan en zo welt gelijk aan interkerkelij Ie; nisaties wordt uitbestep interkerkelijk karakter ai al moeten worden gevoe gezamenlijke projectenle de nadrukkelijke intern de SoW-kerken dat de p van de verenigde kerkn een belemmering voor mene, maar als een stje wordt opgevat. h „Het is jammer dat <j( ken in een controversie terecht zijn gekomem Plaisier. Hij noemt hetjr lang dat het werk 'dicht o zelf wordt uitgevoerd. I staat nogal wat op het hl fondswerving kan sonc gevoelig liggen. Enkele jij leden wekte een foldeijl hervormde raad voor |i ding de indruk dat in dn met de moslims de dia- zending had vervangt! heeft veel onrust in de g ten gegeven." p I. De modejongens zijn kwaad. Vooral de mannen die zich in die wereld bezighouden met de mo dellen die over de plankiers lopen zijn ernstig verstoord. De BBC heeft een documentaire ge maakt waaruit blijkt dat de 350.000 meisjes tus sen de 13 en 17 jaar die jaarlijks proberen gecon tracteerd te worden door Elite Model Manage ment, gevaar lopen in een wel <heel vuige wereld terecht te ko men. Een wereld waarin drugs m en drank gewoon zijn, waarin de vijftien supermagere kleer- hangertjes met de volmaakte snoetjes die uitverkoren worden 2 de kans lopen met seks te moe ten betalen voor de gunst een m nieuwe Linda Evangelista, Nao mi Campball, Claudia Schiffer of Cindy Crawford te worden. De garantie aan de bezorgde X ouders dat er goed voor hun bri bes wordt gezorgd, is zo stevig als een hand lucht. Wajisjlach, de naam van het bij- jT belstuk van deze week, gaat ook over verkrachting. Hoofdstuk <32:4 van Genesis begint met het relaas over Jakobs tocht terug naar Kanaan. Hij is met zijn vrouwen Lea en Rachel, kinde- ren en kuddes weggetrokken uit <het land van schoonvader La- ban en keert naar huis terug. De H ontmoeting met zijn broer Esau en de strategie die Jakob volgt om de confrontatie met zijn en voor de rabbijnse commentatoren. In n gevallen er van verkrachting sprake is hete rabbijnen 1500 jaar geleden al vastgelegdg Talmoed. Als een man zich aan vrouw dier zijne is vergrijpt, op een plek waar ze niet» ren om hulp kan roepen, is het verkrachtili een vrouw dronken is of slaapt is het verba ting, want zij heeft niet kunnen zeggen wjt wil. De dronken vrouw kan wel in de seksb ben toegestemd, maar haar woord kan ni| eus worden genomen. Als de copulatie gq| dadig begint, maar de vrouw zich er later Ij overgeeft blijft het verkrachting, zeggen dl bijnen, want de natuur heeft slechts zijn l| nomen. En ook seks binnen het huwelijk krachting als de echtgenoot geweld gebrifl Seks met een minderjarig meisje, dat wil jonger dan 12 jaar, is verkrachting, want c bijnen gaan ervan uit dat zo'n meisje nog over een vrije wil beschikt. De jonge meisjes die topmodellen willen zijn volgens de joodse wet meerderjarig (i betekent dat joodse meisjes zo jong trouv tegendeel). Ook al worden er zoete woorc j gen ze gesproken die, net als bij Dina, 'to hart spreken', dan nog blijft het verderfel hen wordt aangedaan. Afslachten is niet orde, maar iets zou je deze ontspoorde m lenronselaars toch willen aandoen voor li nische seksuele uitbuiting. (PS: Mijn geheugen speelde mij vorige wet >p ten. Boertange is een prachtig plaatsje, nu Ic Meijer groeide er niet op. Door zijn pracht dicht erover, koppelde ik Meijer aan Boerl Fout. Meijer werd geboren in Winschoten. broer aan te gaan, vormen het thema van hoofd stuk 32 en 33. De vrees dat Esaü hem en alles wat hij heeft zal vernietigen - boos als Esau nog zal zijn over het eerstgeboorterecht en zijn vaders zegen die Jakob hem heeft ontfutseld - blijkt on gegrond. De broers vallen elkaar in de armen en Jakob vestigt zich in de stad Sjchem, het huidige Nabloes. De stad wordt bestuurd door Chamor (Hebreeuwse voor 'ezel') en het is zijn zoon, die ook luistert naar de naam Sjchem, die on heil zal brengen over het huis van Jakob en over de stad. Twaalf zonen heeft Jakob en een dochter, Dina. Dina aardt naar haar moeder Lea. Ze gaat het huis uit om contact te ma ken met 'de dochters van het land'. Zo krijgt Sjchem de kans Dina te zien. „En hij nam haar, lag bij haar en deed haar geweld aan", vertelt het tweede vers van hoofdstuk 34. Volgens com mentator Rasji betekent 'lag bij haar' dat hij gewone seks met haar had en 'deed haar geweld aan', dat hij ongewone seks met haar had. Verkrachtte Sjchem Dina? Het ziet ernaar uit. Maar onmiddellijk na deze zinsnede staat: „En zijn ziel was gehecht aan Dina, de dochter van Jakob; en hij beminde het meisje, en sprak het meisje tot het hart'. Hoe anders klinkt dat dan het relaas over Amnon die niet van zijn halfzuster Tamar af kan blijven en haar verstoot, nadat hij met haar naar bed is geweest. Sjchem houdt van Dina en vraagt zijn vader er voor te zorgen, dat hij het meisje kan trouwen. Niet Jakob heeft daar problemen mee, maar zijn zonen. Althans, als Jakob hoort wat Sjchem heeft gedaan zwijgt hij. Als zijn zonen horen wat er is gebeurd, zijn zij 'zeer gegriefd' dat hun zuster is onteerd. Zij willen wraak. Hun haat maakt hen uitgekookt. Als Chamor en Sjchem komen praten over een huwelijk tussen Sj chem en Dina, zeggen ze: goed, maar dan moeten eerst alle mannen van de stad zich laten besnijden. Niet de seks met hun jonge zusje lijkt het probleem, maar het niet be sneden zijn, oftewel het feit dat het volk van de Chiwie- ten, waartoe Chamor en Sj chem behoren, geen band hebben met de God van Isra el. Chamor en Sjchem gaan ak koord, want zij willen goede relaties met Jakob en zijn fa milie. Op het huwelijk van Sj chem en Dina moeten, zo is hun visie, nog vele andere huwelijken tussen Chiwieten en Israëlieten volgen. Dus alle mannen van de stad Sjchem laten de voorhuid weghalen. En dan slaan twee zonen van Jakob, Simon en Levi, toe. Ze slachten alle mannen - verzwakt doorde besnijdenis - af, en de andere negen broers (Benjamin is nog niet geboren) plunderen de stad. Verkrachting is een ernstige zaak voor de bijbel

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 14