iLeiden Regio 'Zonder fusie gaat de WBL kapot' De Stemming J-EZERSSERVJCR J oningbouwvereniging leden ruziën verder ondag a.s. Wijkgroepen vragen om meer aandacht jeen dank Gekrakeel om woonwagen duurt voort ERDAG 27 NOVEMBER 1999 971 ubbledeck grijpt naast trofee Het Leidse bedrijf Bubbledeck, dat genomineerd was )r de Jeugdtrofee van de Milieuprijzen voor de Industrie 19, is niet in de prijzen gevallen. De jeugdjury wees het bedrijf efferink Oldenzaal aan als winnaar. Dit bedrijf maakt plastic rven waarin regenwater tijdelijk kan worden opgeslagen, om :rbelasting van riolen tegen te gaan. Bubbledeck was geno- neerd omdat dit bedrijf betonvloeren met holle kunststof len maakt. Bij sloop van panden met deze vloeren is er min- bouwafval. eiden en Alphen op Japanse toer ien_ï Leiden en Alphen gaan reclame voor zichzelf maken in lan. Zij willen met de Kamer van Koophandel Rijnland be- jvenstands inrichten op het marineschip waarmee een Ne- landse delegatie in april 2000 naar Japan vertrekt. Deze dele- ie - waar onder andere kroonprins Willem-Alexander deel uitmaakt - reist af in het kader van de 400-jarige relatie tus- Japan en Nederland. Nederland wil hiermee haar contacten Japan benadrukken. Op 14 december is er in museum Na- alis een speciale dag voor bedrijven, met informatie over hoe :en te doen met Japan. Werknemers Woningbouwvereniging Leiden maandag in staking Vervolg van voorpagina De ledenvergadering van de Woningbouwvereniging Leiden moet en zal instemmen met de fusie. Het perso neel zet alles op alles om de tegenstanders te overtuigen van de fusie met Woonstichting Portaal. Daarom kiezen de werknemers vanaf maandagmorgen voor een opmer kelijk en vergaand middel: de bezetting van het kantoor. weg. Als de algemene ledenver gadering tegenstemt, zijn we overgeleverd aan de leeuwen." De WBL kampt met tekorten. Om enigszins uit de zorgen te komen, moet de corporatie 1.100 woningen verkopen. Voor achterstallig onderhoud is am per geld genoeg. De WBL staat momenteel al onder financieel toezicht. Het risico bestaat dat leiden robbert minkhorst „Zonder fusie gaat Woning bouwvereniging Leiden kapot", zeggen Rita Schoen, Tom van Hemert en Anneke van der Zwan van het actiecomité. „Alle medewerkers zijn voor. Dit is dé mogelijkheid om een gezond bedrijf te worden. Na jaren van onrust zijn we nu op de goede de woningbouwvereniging na verkoop van de huizen over en kele jaren opnieuw in de pro blemen komt. Het loopt dan hoogstwaar schijnlijk veel slechter af met de WBL dan wanneer ze samen gaat met het schatrijke Portaal, vreest het personeel. Volgens het actiecomité beseffen de te genstanders van de fusie niet hoe zorgelijk de situatie op dit moment al is. Gaat de fusie niet door, dan kan een bewindvoer der worden aangesteld, moge lijk al op korte termijn. Van der Zwan: „Die moet zo snel moge lijk orde op zaken stellen. Delen van de woningvoorraad moeten bijvoorbeeld worden verkocht aan beleggingsmaatschappijen. Die hebben een winstoogmerk. Dat is niet in het belang van de huurders." „We doen dit zeker niet voor al voor ons brood", zegt Van Hemert. „Meestal is het perso neel in zo'n situatie bang voor wat komen gaat. „Wij zijn alle maal voor. We doen dit ook voor het belang van de volks huisvesting in Leiden." Gaat de fusie door, dan hoeven er min der huizen worden verkocht. Er is ruim voldoende geld voor het onderhoud en opknappen van woningen en flatgebouwen. De huurstijgingen blijven beperkt. De verkoop van de 1.100 wo ningen moet ervoor zorgen dat de financiële huishouding van de corporatie in 2007 weer op orde is, maar de werknemers betwijfelen dat. De verkoopop brengsten blijven ver achter bij de prognoses. „Dat dwingt tot een flinke aanscherping van het saneringsplan. Forse inkrim ping van de woningvoorraad en het personeelsbestand komen op ons af', schrijven de werk nemers in hun verklaring. De actievoerders vinden het onbegrijpelijk dat een groep le den koste wat kost de vereni ging in stand wil houden. De WBL moet een stichting wor den, maar dat is zo ongeveer het enige wat zij moet inleve ren. Medezeggenschap voor de huurders is vastgelegd. Woon stichting Portaal slokt de Leidse corporatie niet op. De Gelderse corporatie bulkt van het geld en weet niet waar het dat aan moet uitgeven. Een volgende huwelijkskandidaat is ongetwijfeld beduidend minder vrijgevig, voorspellen de mede werkers. „Nu hebben we nog de keuze", zegt Schoen. „Nu zijn we nog een gelijk waardige partij. We betwijfelen bovendien of de algemene ver gadering nog wel blijft bestaan, als de fusie niet doorgaat. De bewindvoerder kan de leden vergadering namelijk buiten spel zetten." eric-jan berendsen eh woningbouwvereniging leutels en Huurders Belan- ereniging Sleutels (HBS) is ernstig conflict ontstaan, ruzie gaat over een be- :sfimctie voor de niet her- iare voorzitter Patricia van i van de woningbouwver- ng. De Sleutels wil haar idagavond aanstaande op ledenvergadering benoe- tot vice-voorzitter. Dat is de HBS onaanvaardbaar, luurdersbelangenorganisa- il niet verder gaan dan een one' bestuursfunctie, gen Van Zelm werd op 14 op een eerdere ledenverga- ig door de HBS een motie wantrouwen ingediend, aannemen van de motie voor Van Zelm reden haar :ie als voorzitter beschik te stellen en gewoon be- :slid te worden. Inmiddels eede penningmeester Ron p bereid gevonden haar op Dlgen. Vice-voorzitter Aad zou dan tweede penning- iter moeten worden en Van van winsen tuincentrum lerenweg 54 Warmond 071 - 3010282 5e meest gezellige sfeer en kerstbeurs Zelm zou doorschuiven naar de positie van vice-voorzitter. „Zo kan de huidige voorzitter met haar lange ervaring in de volks huisvesting van Leiden en bij De Sleutels als steun voor de nieuwe voorzitter behouden blijven voor de vereniging", al dus een brief van De Sleutels aan haar leden. De Sleutels heeft het voorne men tot herverdeling van de bestuurlijke functies onlangs gemeld aan de HBS, die de gang van zaken echter onaan vaardbaar vindt. Het bestuur van De Sleutels zegt in het HBS-standpunt geen zakelijke argumenten te kunnen ontdek ken. „Het wekt de indruk van een persoonsgerichte actie en een beschadiging van perso nen." Dit laatste wordt door de HBS ontkend. De huurdersorganisa tie benadrukt in een persverkla ring dat er niet is gekeken naar de persoon Van Zelm maar naar het functioneren van voor zitter Van Zelm. „De voorzitter is er op aangesproken dat zij op verschillende ledenvergaderin gen de leden onbehoorlijk heeft benaderd. Daarnaast heeft zij geweigerd door leden ingedien de punten op de agenda te zet ten en ordepunten te honore ren. De voorzitter is hier meer malen op gewezen, maar zon der resultaat. Alleen zakelijke argumenten zijn voor de HBS doorslaggevend geweest. Van daar dat de HBS vindt dat de voorzitter op basis van haar in zet in het verleden wel welkom blijft in het bestuur van De Sleutels maar niet als voorzitter of vice-voorzitter. Een fototen toonstelling was een van de onderdelen van het wijkgroe- penfeest in het Stadsbouwhuis. FOTO MARKLAMERS Informatiestands, optredens van cabaret duo Turkse Troel en de multiculturele band Sobry, een fototentoonstelling met foto's uit de wijk en de officiële overhandi ging van drie gloednieuwe folders aan wet houder J. Laurier: het was gistermiddag een beetje feest in het Stadsbouwhuis. Een feest om de wijkgroepen Slaaghwijk, Leiden Noord en Oostelijke Binnenstad eens wat meer onder de aandacht te bren gen. Want niet iedereen weet dat wijkgroe pen bestaan uit bewoners, ambtenaren van de gemeente en vertegenwoordigers van al lerlei maatschappelijke organisaties, die zich met elkaar voor de wijk inzetten. Gistermiddag waren ze allemaal aanwe zig om aan de hand van stellingen te praten over het belang en de doelstellingen van wijkgroepen. Zo vonden de meeste leden dat de wijkgroepen wel in meer wijken van de stad mogen worden ingevoerd. Ze zijn niet de enige clubs die weten wat er in een wijk speelt, maar vormen wel een goed platform, zo luidde het eensgezind. Door wijkgroepen raken bewoners meer betrokken bij hun wijk en weten ambtena ren wat er in een buurt speelt, vonden de leden. Voorwaarde was voor de meesten dan wel dat dit platform alle groepen be woners moet representeren. Daarom moesten niet speciaal allochtonen bij de groepen worden betrokken, maar juist ie dereen. Met de verspreiding van de nieuwe fol ders en de tentoonstelling van winnende foto's van de fotowedstrijd 'Samenleven in 2000' hoopten de groepen daar in ieder ge val weer een steentje aan te hebben bijge dragen. Het zuivere vertrek van een onalledaagse plannenmaker vertrekkende gemeentesecreta ris Klaas de Vries. „Ik wilde die zekerheid hebben omdat amb telijke organisaties in Leiden een zekere vrijheid hebben. Ze kunnen in grote lijnen hun ei gen weg uitstippelen. En de kans bestaat dat de nieuwe in terim-manager een nieuwe koers inslaat. Daar wil ik niet aan meewerken. Ik zou dat niet kunnen verkopen aan alle men sen die zo hard hebben gewerkt aan de huidige veranderingen." Wethouder Baaijens, verant woordelijk voor personeelsza ken, zegt dat Castelein niet hoefde te vrezen voor zijn plan nen. „Het college staat erach ter, en zal dat ook blijven doen." Schriftelijke garanties wil de wethouder desondanks niet geven. Baaijens respecteert de stap van Castelein, ook al vindt hij dat de topambtenaar veel te vroeg zijn conclusies heeft ge trokken. Castelein op zijn beurt benadrukt dat het louter om een zakelijk meningsverschil gaat. „Ik ben teleurgesteld, ze ker. Maar ik heb absoluut geen rancuneuze gevoelens. Ik wil ook zeker niet natrappen of zo. Het college heeft een besluit ge nomen, waar ik het principieel niet mee eens ben. Dat is jam mer, maar meer ook niet. Het zou eigenlijk vaker moeten ge beuren dat een ambtenaar hier om vertrekt. Dat is zuiverder dan maar te blijven zitten en het besluit mokkend uit te voe ren." leiden wim wegman vervolg van voorpagina Topambtenaar Jan Castelein, die vrijdag zijn vertrek heeft aangekondigd, begon eind fe bruari van dit jaar bij de ge meente om heilige huisjes bij de Sector Burger omver te ha len. Zijn plannen waren op z'n minst onalledaags. Zo vroeg hij zich in een interview, enkele maanden nadat hij was begon nen, hardop af waarom Leide- naars geen paspoort konden krijgen op het postkantoor. En waarom mensen niet gewoon geboorten konden aangeven bij het LUMC. Dat soort plannen begonnen achter de schermen net een beetje vorm te krijgen, verklaart hij nu. „De gemeentelijke be lastingdienst bijvoorbeeld wil begin volgend jaar een grote publiekscampagne beginnen rond de onroerende-zaakbelas- ting. De dienst wil de huidige 'burcht' verlaten en mensen er op wijzen hoe ze een optimale service kunnen' krijgen. De ambtenaren zelf zijn daar ook heel enthousiast over. Maar als ik het college vervolgens vraag of ik zwart-op-wit kan krijgen dat we er ook mee kunnen doorgaan, is het antwoord 'nee'. Daar snap ik dus niets van." Castelein vroeg de garantie op het moment dat de gemeen te op zoek ging naar een inte rim-manager, die tijdelijk de plaats inneemt van de eveneens leiden herman joustra it: een vuilnisbak op het dhuis, de dag nadat oud- ïthouder Huib Kruijt liet 'eten dat hij liever geen toespraken op zijn fscheidsreceptie wilde. luib kreeg vaak het verwijt lij een beetje stille jongen Onzin, kunnen we achter ststellen. Kijk maar eens lij een paar maanden gele van leer trok. Er ging bijna dag voorbij dat je niet van hoorde. hij deed zijn mond alleen i de krant open. En vooral net modder naar ons te ten. Maar toch, voor ie- d die de naam had moeilijk immuniceren was hij op de Ie weg. Jammer alleen dat illemaal na zijn ontslag d van Rij ^-burgemeester m te beginnen wil ik de ge- nte bedanken voor de fijne ptie in deze gezellige Bur- aal. Verder is een dank- rd aan het adres van de lo- lurgemeester op zijn plaats het werk dat hij voor onze heeft verricht. Al die lun- al die diners, al die ge kken om hem het vak te le- dat is voor Huib vast heel aam geweest. Uiteraard wil »k de oud-wethouder zelf inken. En mag ik dan met- opmerken dat mij van een ite communicatie met hem bekend is? Hij heeft alle Jepjes van mij op zijn voicè- orri eens wat meer te ver- n over de scherpe uitspra- in zijn afscheidsinterview, onen enkele dagen na zijn intie stuk voor stuk beant- rd. Fijn was dat, Huib. Be et..." jan de Jonge •fractievoorzitter ien ander verwijt was dat hij moeilijk mensen kon over tuigen. Onzin. Hij heeft ons er snel van doordrongen dat we van het CDA af moesten..." Nogmaals Tjeerd van Rij loco-burgemeester Graag had Berry Vos hier persoonlijk nog iets gezegd te gen Huib, die toch immers zijn voorganger als wethouder was. Maar hij moet zich helaas ver ontschuldigen wegens drukke herstelwerkzaamheden op de afdeling financiën. Daarom doe ik maar even het woord..." Melanie Schultz WD-wethouder „...Ik geef toe dat ik destijds in derdaad heb gezegd dat ik het helemaal had gehad met Hans Baaijens. Maar ik heb nooit ge roepen dat hij moest opstappe- n, zoals Huib in een interview beweerde. Nee, het ging om het voortdurende getreuzel van Hans, als we samen ergens naar toe moesten. Ik heb gezegd dat hij eens moest doorstappen." Alexander Pechtold D66-wéthouder Als ik er nu op terugkijk, heeft Huib best wel wat voor el kaar gekregen. Een flinke door stroming onder zijn ambtena ren, bijvoorbeeld..." Ron Hillebrand PvdA-fractievoorzitter "...Huib, ik vind het een beetje onzin dat je alles wat ik wil zeg gen op je receptie van tevoren op papier wil zien. Maar goed, het is jouw feest. Bij deze dan maar: 'Eén pilsje graag'. 'Doe er nog maar één'. 'Best wel druk, hè?' 'Zo, ik ga maar weer eens." Ruud Breedveld ex-raadslid CDA In de buurt Tijd niks gehoord van Filip van As van de RPF. Da s niet zo vreemd, want Filip is de rede lijkheid zelve. Wars van zen dingsdrift verzet hij zich nau welijks tegen zoiets als koop zondagen. Alleen als de kerk ganger des zondags parkeergeld dreigt te moeten betalen springt hij in de bres. Verder heeft hij reformatorisch politiek gezien weinig om zich te profi leren. Maar deze week gooide Van As het over een andere boeg. Hij ontpopte zich als pleitbezorger van de bewoners van zijn Tuin- stad/Staalwijk. Alsof we in de Nederlandse politiek ook het districtenstelsel kennen. Nou is er voor Van As, die be halve reformatorischen ook staatkundige en andere gerefor meerden vertegenwoordigt, in de Tuinstadwijk nog wel het een en ander om zich druk over te maken. Het raadslid woont zo'n beetje in het Sodom en Gomorra van Leiden. Op He renstraat 7 ('wij garanderen niet dat het laken groen is, wel dat u uw eigen keu mag gebruiken') wordt dagelijks gezondigd. Wie de coffeeshop op nummer 33 passeert ruikt de hasjwalm al van verre. En in de kroegen in het winkelstraatje is nog nooit een bijbelkring gehouden. Het raadslid stelde zich deze week aan het hoofd van een stoet boze bewoners, die plei ten voor een veiliger Heren straat. Maar Van As trok niet ten strijde tegen wereldse ver lokkingen. Hij wilde simpelweg aandacht voor fietsers en voet gangers. Die zijn op de Heren: straat hun leven niet zeker, zei hij. En Van As kan het weten, want hij woont om de hoek en komt er dagelijks doorheen. Deden alle raadsleden dat maar: opkomen voor hun eigen 'district'. Dat zou de politiek een stuk overzichtelijker ma ken. Tal van kleine problemen zouden eindelijk worden opge lost. Wethouder Jan Laurier (woont aan de Herenstraat en doet milieu) zou de vervuiling in de Drie Octoberstraat kun nen aanpakken. Olav Welling en Alexander Pechtold van D66 (wonen allebei aan de Franchi- montlaan) kunnen mooi in de Professorenwijk de burenhulp organiseren. Raadsleden in de Merenwijk (en dat zijn er nogal wat) verenigen zich in een co mité dat van de Kopermolen een bruisend evenementen plein maakt. Elk vindt in zijn ei gen buurt wel een nuttig werk je. En Leiden wordt er beter van. tekst: wim wegman en aad rietveld zet. Wel is alle bewoners mondeling uitgelegd, wat Leiden zou doen, als er na 1 januari 1997 nieuwe wagens zouden komen op het centrum: weghalen. En dat was dan ook precies wat was gebeurd met de woonwagen van mevrouw. Die was er na die datum neergezet. Mus ontkende dat. De wagen stond er al voor die datum en had dus nooit mogen worden weg gehaald. Bovendien zei hij te vermoeden dat de door de gemeente genoemde datum van 1 janua ri niet klopte. Hij had zelf het idee dat de datum waarna zou worden opgetreden oorspronkelijk op 1 juni 1997 was gesteld. Om dat te kunnen na gaan, wilde hij zien wat de gemeente daarover precies op papier had gezet. Dat was niet het enige wat hem en zijn cliënte stak: de brief waarin de gemeente aankondigde de wagen weg te halen, indien de bewoonster hem zelf niet binnen dertien weken van het cen trum zou verwijderen, had haar nooit bereikt, volgens Mus. De commissie probeert binnen acht weken B en W over deze kwestie te adviseren. De gemeente heeft in strijd met haar eigen regels deze zomer de woonwagen van een vrouw aan het Trekvaartplein verwijderd. Bovendien zou de gemeente hebben verzuimd de bewoonster op een juiste manier bericht te sturen van het voor nemen. Met dat verhaal stond de advocaat van de vrouw, mr. J. Mus, gisteren voor de commissie voor beroep- en bezwaarschriften. Hij eiste daar om teruggave van de wagen en terugkeer van de vrouw op het woonwagencentrum. Aanvankelijk was hij niet eens van plan ge weest te komen, zei Mus. Hij had gevraagd om toezending van het gemeentelijke gedoogbeleid, de regels die de gemeente hanteert voor het ver wijderen van in haai' ogen illegale bouwsels op het Trekvaartplein. Die regels had hij echter nog nooit op papier zien staan. En dat maakte het volgéns hem een stuk moeilijker de handelwijze van de gemeente aan te vallen. Leiden heeft steeds volgehouden dat het ge meentelijke gedoogbeleid nooit op papier is ge- Leidsch® Dagblad Blijft het rijm voor u een groot geheim Kom naar De rijmredacteuren van het Leidsch Dagblad maken gratis uw gedicht. Per bezoeker één rijm tekening: maarten wolterink

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13