Boeren blazen mestoverleg op Binnenland De Bijenkorf brengt afval aan de man Thanksgiving in Amsterdam Woede over afwentelen kosten TV West ilidaridad komt met rlijke betaalbare kleding Verloskundigen zien af van landelijke staking Duizenden Marokkaanse vrouwen durven niet op vakantie te gaan Een leven in dienst van de hulpverlening DAG 26 NOVEMBER 1999 ssenaar Bewoners van verpleeghuis Duinstede in Wasse- ir kunnen zich laten inenten tegen de bacterie pneumokok. ze bacterie is aangetroffen bij een van de vijf mensen die de elopen week overleden aan de gevolgen van een nog onbe- id virus. Hoewel er volgens directeur J. Groen van het ver eghuis geen epidemie van pneumokokken is, wil hij de be- ners de mogelijkheid bieden zich te laten inenten. De bacte- veroorzaakt longontsteking. In het verpleeghuis zijn nog vier ivoners ziek. Zij hoesten, zijn neusverkouden en hebben >rts. Ook in het Gelderse Twello gaat het onderzoek door ir het virus dat vijf bewoners van een verpleeghuis het leven ;tte. In de dependance van verpleeghuis Casa Bonita in Apel- arn zijn zevenentwintig mensen ziek geworden. is: 30 maanden voor hypotheekfraude idelburgDe officier van justitie in Middelburg heeft gisteren en een 49-jarige man uit Roermond een gevangenisstraf van tig maanden (waarvan tien voorwaardelijk) geëist wegens vangrijke fraude met hypotheken. Een vordering van 375.000 den in het kader van de 'Pluk-ze-wetgeving', bedoeld om criminele verdiensten af te pakken, wordt medio april vol- ad jaar behandeld. De Limburger wordt ervan verdacht met i bedrijf 'Hypotheekservice' in Middelburg in de jaren 1995 1998 op grote schaal te hebben gefraudeerd met werkgevers- klaringen en loonstrookjes waarmee hij zijn klanten aan ho- gre hypotheekbedragen kon helpen. Sommige klanten waren Rrvan zelf niet op de hoogte. Zo werden er voor totaal 15 mil- In gulden aan hypotheken verstrekt voor de aankoop van zes- ^panden op verschillende plaatsen in Zeeland en Amsterdam. esdagpatiënt opnieuw veroordeeld )ningen t De rechtbank in Groningen heeft een 40-jarige pati- uit de Mesdagkliniek in die stad veroordeeld tot twee jaar 'angenisstraf en tbs. De man had op 11 mei een sociothera- ite van de kliniek verkracht. Er was vier jaar en een nieuwe maatregel tegen de man geëist. De vrouw begeleidde de pa- ït tijdens een verlof om te sporten in het Noordlaarder bos. !heeft het volgens justitie aan haar professionele reactie te ':en dat zij nog leeft. Daardoor zag ze kans na de verkrach- l de 'regie' weer in handen te krijgen. De verdachte verblijft ds 1992 in de kliniek. Hem was een jaar eerder een tbs-maat - ;el opgelegd wegens verkrachting met doodslag. amervragen na overlijden arrestant ihaag» D66 wil dat de ministers Korthals (Justitie) en Borst duidelijk maken wat de regels zijn wanneer Hpoütie te maken krijgt met psychotische mensen. Aanleiding ir de vragen is het overlijden van een man in Amsterdam, die kele dagen eerder door de politie in verwarde toestand uit huis was gehaald. De samenwerking tussen politie, justitie de geestelijke hulpverlening loopt slecht, aldus Tweede-Ka- 'rlid Van Vliet. Zij wil weten waarom er geen psychiater be- ïikbaar is wanneer de politie verwarde mensen moet aan- uden. Een woordvoerder van de Amsterdamse politie zei ensdag dat de psychiaters van de crisisdienst alleen naar het litiebureau komen. De politie wil dat de crisisartsen ook ko- n wanneer zij moet optreden bij een gestoorde persoon. ulp voor Waterland Neeltje Jans ltjejans» Het ministerie van verkeer en waterstaat is bereid gespreid over twee jaar een bedrag van zeven ton beschik- ar te stellen voor Waterland Neeltje Jans. Daarmee is het odlijdende Zeeuwse themapark voorlopig uit de geldzorgen. erim-directeur van Waterland G. van der Veen: „Staatssecre- ff is De Vries heeft ons in een brief laten weten dat het ministe- voor de jaren 1999 en 2000 de onderhoudskosten voor het complex voor haar rekening wil nemen en gedurende die ee jaar ook de verzekeringspremie voor de expositie wil beta- i", zegt Van der Veen. De rekening-courant van het thema- rk staat ruim een miljoen gulden in de min. cht anp iaridad, organisatie voor nkkelingssamenwerking, in 2001 een 'eerlijke' en mi- vriendelijke kledinglijn op aarkt brengen. a de Max Havelaar-koffie en )ké-bananen kan de consu- ook naar de winkel voor ïrbroeken, sweatshirts en I "ris. jt producten worden ge- te in Zuid-Mexico en zijn rankelijk voor 25 procent [ecologisch materiaal uit Pe- pe bedoeling is dat dat 100 fent wordt, vertelt N. ten van Solidaridad. De "ven in de naaiateliers krij- 2,5 maal het minimumloon ïald. Er zijn op dit moment Minister verbijsterd over opstappen LTO De boerenorganisatie LTO is uit het overleg gestapt over het mestplan van landbouwminister Brinkhorst. LTO ziet een 'onoverbrugbare kloof tussen kabinet en boe ren over het tijdstip waarop het nieuwe mestbeleid moet ingaan. Minister Brinkhorst heeft verbijsterd gereageerd. Tot gistermiddag wees er volgens hem niets op dat LTO geen perspectief meer zag in het mestplan. dem haag gpdden zullen failliet gaan. Vorig jaar hebben we met de minis ters Pronk en Apotheker afge sproken in 2010 aan de normen te voldoen. Nu zegt Brinkhorst dat dat al in 2003 moet. Dat gaat gewoon niet. De minister zegt dat Brussel die eisen stelt, maar op dit moment voldoen dertien van de vijftien EU lid staten niet aan die normen." LTO-voorzitter G. Doornbos verklaarde echter dat verder onderhandelen geen zin meer heeft omdat de minister vast houdt aan zijn termijn van 2003. „We zijn niet tegen de mestnormen maar de invoering ervan gaat te snel. De gevolgen voor de boeren zijn onaan vaardbaar groot. Tienduizen- Brinkhorst, die 'van zijn stoel viel van verbazing' toen Doorn bos vertelde het overleg te sta ken, stelt dat hij wel wil blijven praten met LTO. „De discussie eindigt niet op een regenachti ge donderdagmiddag in de blauwe zaal van het ministerie. Dit is een tussenstand." De mi nister overlegt vandaag in het kabinet hoe het nu verder moet. Hij is niet bang ten val te komen vanwege het mestpro bleem zoals zijn voorganger Apotheker. „Ik heb wel veel zorgen maar die niet. Ik heb al eerder gezegd: ik ben een op losminister, geen opstapminis- ter." Een deel van de Tweede Ka mer verweet Brinkhorst deze week dat hij de boeren tegen zich in het harnas joeg. Zo had de minister de leider van de mi litante varkenshoudersvakbond W. van den Brink betiteld als 'rattenvanger van Hameien'. Toch vreest hij nu geen moei lijkheden in de Kamer, ook al staat de WD niet zonder meer achter het mestplan: „Wie het beter weet, mag het zeggen", aldus Brinkhorst. Doornbos weet het wel: „We hebben een project waarbij boeren proberen de strenge mestnormen in de praktijk te halen. Dat is tot nu toe voor slechts 20 procent gelukt. De boeren hebben gewoon meer tijd nodig." De WD-fractie is bezorgd over de breuk tussen LTO en amsterdam anp Verkoopsters van warenhuis de Bijenkorf op de Dam in Amster dam stonden de afgelopen da gen voor een raadsel. In de schappen vonden ze enkele ar tikelen die er niet thuis hoor den, niet nieuw waren, maar wel waren voorzien van een prijskaartje. Het raadsel werd gisteren op gelost. Het was een actie van een actiegroep met de naam In stituut voor Economische Dis harmonisatie. Een groep van vijftien mensen had 200 artike len, die ze bij het straatvuil had den gevonden, in de winkel ge plaatst en voorzien van een prijskaartje. Ze wilden daarmee laten zien dat de verhouding tussen win kelwaarde en de waarde voor gebruikers volledig zoek is. Ze visten ondermeer borden, sjaals en bestek uit het afval in de rijkere buurten van Amster dam. Volgens de actievoerders is de kans groot dat een paar van de artikelen zijn verkocht. Een woordvoerster van de Bijenkorf gelooft dat niet. Medewerksters ontdekten zelf al dat bepaalde artikelen niet in het assortiment pasten. Elk artikel is voorzien van een eigen unieke code, zo dat bij verkoop onmiddellijk opvalt als er iets niet in de haak is. Ook valt het op als de bevei liging van de artikelen ont breekt, aldus de woordvoerster. Het Instituut voor .Economi sche Disharmonie benadrukt dat de actie niet tegen de Bijen korf gericht was. Het Instituut bestaat volgens een woordvoer der voornamelijk uit studenten. Een deelneemster haalde eer der het nieuws toen zij ge schenken uitdeelde aan rijke mensen in Bloemendaal als dank voor hun bijdrage aan de sociale voorzieningen. den haag gpd De WD en D66 in' Zuid-Hol land zijn woedend over het voorstel van het provinciebe stuur om de financiering van TV West volgend jaar over te nemen van de aandeelhouders (Wegener en Casema). De twee politieke partijen vinden het niet acceptabel dat de bevol king door dat plan plotseling te maken krijgt met een forse ver hoging van het kijkgeld. Als de plannen van Gedeputeerde Sta ten doorgaan, moeten inwo ners van Zuid-Holland vanaf 1 januari 15,75 gulden per jaar gaan betalen voor regionale te levisie. Dat is nu nog een tien tje. De oppositie-parüjen WD en D66 vinden dat Wegener en Casema moeten worden ver plicht tot nakoming van een in 1998 met de provincie gesloten contract. Daarin werd afgespro ken, in ruil voor aanvullende miljoenensteun van provincie, gemeente Den Haag en rijk, dat de aandeelhouders het Haagse tv-station tot 1 januari 2001 in leven zouden houden. Maar Wegener en Casema voelen daar niet meer voor. Zij zeggen al 9,8 miljoen gulden verlies te hebben geleden op TV West. Volgend jaar zou er een verlies van 3 miljoen bijkomen. De twee aandeelhouders zijn daar toe niet meer bereid. Ze hebben inmiddels besloten tot opzeg ging van het contract uit 1998. Provinciale Staten moeten op 15 december besluiten of ze dit accepteren. Volgens D66- woordvoerder De Leur-van Os lijkt een meerderheid van de re genboog-coalitie (CDA, PvdA, Groenlinks en SGP/GPV/RPF) daartoe bereid, „Omdat ze te laf zijn de aandeelhouders te ver plichten tot nakoming van het contract." twee naaiateliers en een ververij opgezet. Volgens Roozen is het absoluut niet de bedoeling om de kledinglijn als een soort Max Havelaar op de markt te bren gen. Aan dragers van een eco- broek moet niet af te zien zijn dat ze 'eerlijk' gekocht hebben, zegt Roozen. „Het moet geen product voor watjes worden. De consument kiest kleding al leen vanwege kwaliteit, snit en prijs." Anders dan bij de koffie en de bananen komt er geen keurmerk. Marketingmanagers die eerder succesvol Diesel en G-Star groot hebben gemaakt, zullen helpen om de kledinglijn als een kwaliteitsmerk te intro duceren. De prijzen zullen wel lager zijn: een broek zal rond de honderd gulden gaan kosten. amsterdam anp Duizenden Marokkaanse vrouwen die in Ne derland wonen, durven niet met hun kinderen op vakantie naar Marokko. Zij zijn bang dat ze worden ontvoerd of dat ze hun kinderen kwijt raken. Dat zegt voorzitster F. Ulichki van de Marokkaanse Vrouwen Vereniging Nederland (MWN). Volgens Ulichki worden in Marokko de mensen rechten van vrouwen geschonden en zij vraagt zich af of de Nederlandse regering niet meer voor ze kan doen. „Als de Nederlandse overheid wil, dan lukt het wel. Ze zijn et tenslotte ook in ge slaagd om Nederlanders uit de Marokkaanse ge vangenis te halen." Vandaag opende Ulichki in Amsterdam een con ferentie over de oorzaak van al het leed: de Mudawwanah. Dat is het in 1957 tot Marokkaan se wet verheven islamtische familie-, erf- en per sonenrecht. In de Mudawwanah is het slecht ge steld met de rechten van de vrouw. De Marok kaanse overheid past namelijk het nationaliteits beginsel toe op Marokkanen die in het buiten land wonen. Dat betekent dat de Mudawwanah ook gevolgen heeft voor Marokkaanse vrouwen in Nederland. En vooral voor de ongeveer 4000 in Nederland gescheiden vrouwen. Een volgens Nederlands recht verlopen echt- Brinkhorst. „Brinkhorst is door ons gewaarschuwd dat de steun voor zijn beleid afnam", zegt WD-woordvoerder G. Oplaat. Hij is benieuwd wat het kabinet nu gaat doen. Dat geldt ook voor D66 en oppositiepartij CDA. PvdA'er Waalkens pleit voor een commissie van wijzen die de partijen weer bij elkaar brengt. Het kabinet vindt dat boeren die dieren houden zelf moeten zorgen dat ze die mest milieu verantwoord kwijtraken. Het voorstel leidt tot een verminde ring van de varkensstapel met dertig procent, tot twintig pro cent minder kippen en dertig procent minder rundvee. Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten Vrijlating van Hennies nadert, maar niet snel istanbul gpd Ondanks de bekentenissen van een Turkse verdachte zijn de van heroïnesmokkel in Turkije verdachte Hennie Idzes en Hennie van Doeselaar uit En schede en hun buurvrouw gis teren nog niet vrijgelaten. De Turk gaf toe dat hij in tassen die het paar zou meenemen, heroï ne had verstopt. De rechtbank in Istanbul heeft de zaak nu verdaagd tot 25 januari in af wachting van een onderzoek naar de toerekeningsvatbaar heid van het Twentse stel. Er is een kans dat ze dan vrijkomen, hetzij omdat ze vrijgesproken worden, hetzij omdat ze dan op een paar maanden na de tijd uitgezeten hebben die ze als straf opgelegd zouden krijgen. rotterdam anp Er komt tijdens de komende jaarwisseling geen landelijke staking van verloskundigen. De beroepsorganistie van verlos kundigen (KNOV) is niet van plan om de staking van Amster damse vroedvrouwen landelijk over te nemen. Dat heeft een woordvoerster van de KNOV donderdag bekendgemaakt. Er is bij de KNOV overigens veel begrip voor de actie van de Amsterdamse verloskundigen. „Het laat zien hoe hoog de nood is", aldus de woordvoer ster. De Amsterdamse vroed vrouwen maakten woensdag avond bekend dat ze gaan sta ken tijdens de millenni umnacht. Inzet van de staking is '2000 voor 2000' en daarmee wordt zowel de aanpassing van de la ge beloning als het grote tekort aan verloskundigen bedoeld. Het. KNOV is al enige tijd in overleg met het ministerie van Volksgezondheid over het ho norarium en het tekort aan ver loskundigen. Maar er wordt ook gepraat over een verhoging van het aantal opleidingsplaatsen en een verkorte opleiding van herintreders en mensen met een buitenlands diploma. Er zijn op dit moment ruim 1400 praktiserende verloskun digen. Nog eens 600 geregi streerde vroedvrouwen zitten thuis. Die zijn om uiteenlopen de redenen gestopt, maar zou den zo weer kunnen beginnen. „Als ze nu zouden gaan wer ken, kunnen ze net de oppas betalen." Waarnemen en part time werken is voor deze wou wen vaak geen optie, omdat dat een enorme administratieve rompslomp met zich mee brengt. Amsterdam In de nieuwe gaarkeuken van het Amsterdamse opvangcentrum De Veste is gisteren een speci ale Thanksgiving-maaltijd geserveerd aan daklozen. De feestmaaltijd werd niet alleen geserveerd ter gele genheid van de Amerikaanse feestdag, maar ook omdat De Veste een nieuwe keuken in gebruik heeft geno men. De Veste verstrekt dagelijks 1200 maaltijden. foto anp olaf kraak Gedeputeerde Staten zeggen op hun beiut dat er nu een kans ligt om de toekomst van TVWest definitief veilig te stel len. De wijze van kijkgeld-beta ling verandert (via de belas ting), en in 2001 zou er toch een nieuwe regeling moeten ko men. TVWest krijgt na aanvaar ding van het nieuwe GS-plan vanaf volgend jaar van de pro vincie, uit de inkomsten van de kijkgeld-bijdragen, een jaarlijks bedrag van 3,5 miljoen gulden. Het rijk doet daar dezelfde som bij. scheiding is in Marokko pas geldig als deze ook door de Mudawwanah is bekrachtigd. Volgens dat recht kan een man eenvoudig scheiden door drie keer te zeggen dat hij zijn wouw verstoot. Voor een wouw die bij haar man weg is, is de ontbinding van haar huwelijk vrijwel onmogelijk. En dat geldt ook voor de in Nederland wonende wouwen. Volgens W. Timmer van het Bureau Is lamitische Gemeenschappen in Houten duurt het al snel een half tot soms drie jaar voordat zo'n zaak rond komt. Soms lukt het helemaal nooit. Een ander probleem zijn de voogdijregels, vertelt F. Ulichki. In Marokko krijgt de wouw vrijwel au tomatisch de verzorging en de man de voogdij toegewezen. Maar als een man kan aantonen dat de wouw onzedig of een slechte verzorgster is kunnen haar kinderen al worden opgepakt. Dat geldt ook voor een Nederlandse die hij tijdens een vakantie betrapt op het zoenen van een an dere man, of die te vaak met een man gezien is. De Mudawwanah maakt het ook heel makkelijk voor mannen om hun kinderen uit Nederland te ontvoeren en bij zijn familie in Marokko onder te brengen, zegt Ulichki. Want als het kind ook in zijn paspoort staat kan hij het makkelijk de grens over krijgen. „De enige manier waarop de wouw het kind dan nog terug krijgen is het weer te ont voeren." KLAAS BRIJDER, 1920 -1999 Klaas Brijder was een be scheiden man. Toen begin ja ren negentig het Noordhol lands Centrum voor versla vingsproblematiek werd om gedoopt tot Brijderstichting reageerde hij op zijn eigen ty pische manier. „Het is na tuurlijk leuk. Maar er zijn in dit werk veel grotere figuren geweest die veel meer voor de verslaafdenzorg hebben bete kend." Die Klaas Brijder over leed de afgelopen week in zijn woonplaats Soest. In fe bruari zou hij tachtig jaar zijn geworden. IGaas Brijder was de zoon van een binnenschipper uit Kam pen. Zijn vader vervoerde on der andere turf richting de bollenstreek en begon later een brandstoffenhandel in Leerdam, waar de jonge Klaas zijn jeugd doorbracht. Na de middelbare school kwam hij terecht bij de sociale dienst van de gemeente Rotterdam. In die baan hield hij zich voornamelijk bezig met alco- holproblematiek. In een interview vertelde hij over die periode: „Het waren de jaren dertig. Als je na drie keer openbare dronkenschap werd opgepakt, ging je naar de gevangenis in Veenhuizen. De mensen werden als mis dadigers behandeld, maar hoorden eigenlijk thuis in een kliniek." Na de oorlog begon Klaas Brijder als ambtenaar bij de reclassering in Rotterdam. Hij stapte over naar het Centrum voor Alcohol en Drugs in Arnhem en later in Den Haag. Brijder ontpopte zich als een fel tegenstander van het gra tis verstrekken van heroïne en andere drugs. Volgens hem loste dat niets op. Ook schuwde hij de confrontatie niet met collega's die een be paalde behandelmethode 'voor heilig' verklaarden. Brij der was van mening dat daar de hulpverlening te complex voor was. „Verschillende me thodes kunnen wel degelijk tot hetzelfde resultaat lei den", vond hij. Voor de 'zachte' hulpverle ning was men bij Klaas Brij der aan het verkeerde adres. Een patiënt die van zijn ver slaving af wil, was in de ogen van Brijder alleen gebaat bij een harde aanpak. Ook na zijn werkzame leven bleef hij zijn stempel op de verslavingszorg drukken. Brij- der zat in tal van overlegorga nen en commissies. Veel in stanties uit de verslavingszorg hebben dan ook dankbaar gebruik gemaakt van zijn kennis en adviezen. Klaas Brijder was een sociaal bewogen mens die zich altijd nauw betrokken heeft ge voeld bij de mensen die zijn hulp nodig hadden. Zonder daar ingewikkeld of gewichtig over te doen. Ook relativeren was hem niet vreemd. Getui ge de uitspraak: „Niets is hier blijvend, daar moet je aan denken." Nederlandse Rode Kruis, Oranje Kruis, Mensen in Nood/Cordaid, Stichting Oecumenische Hulp j oorstop Westerscheldetunnel [NEUZENDe twee boormachines van de Westerscheldetunnel lan al ruim een week stil. De tunneldirectie is ontevreden èr de manier waarop de tunnel tot nu toe is opgeleverd. Er a te veel afwijkingen bij de plaatsing van de tunnelsegmenten stgesteld. Aanvankelijk ging het om een geplande 'stop' van eerste machine die de oostelijke tunnelbuis boort en inmid- [s ruim 450 meter ver is. Eind vorige week werd ook de twee- tunnelboor stilgezet. Dat gebeurde na crisisberaad tussen de (Westerscheldetunnel en tunnelbouwer Kombinatie Middel lat Westerschelde (KMW). „Voordat we onder de Wester- terechtkomen, willen we dat de onvolkomenheden ver- aldus directeur T. Buis van de NV Westerschelde. De moet medio maart 2003 in gebruik worden genomen. begraafplaats beklad De aula en twee graven van een Joodse begraafplaats beklad. Met rode verf zijn antisemitische leu- Het is niet duidelijk wanneer de teksten zijn Een bezoeker van de begraafplaats aan de Scheve- heeft de politie jiirect gewaarschuwd. Volgens een ewoordvoerder worden'de teksten zo snel mogelijk verwij- Vorige week werden in de stad al drie bekladde Joodse inumenten ontdekt. Het Centrum Informatie en Documenta- Israël heeft met ontsteltenis kennisgenomen van het bericht. foto akke van eck enting tegen pneumokokken

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5