Sluit ze op met water en Sport Contract Cees Tempelaar niet verlengd UIT DE DEKKING Klassement topscorers '99-'00 WOUT BERGERS SRCA wint squashderby 'Jullie land is de beste plaats om kinderen te laten opgroeien' IJDAG 26 NOVEMBER 1999 3C kan Quick Boys het tij keren? lick Boys heeft dit sei- |n nog maar een keer Jvonnen: op zaterdag 13 Itember werd SHO ver- jgen met 1-0. De Katwij- zijn inmiddels afge- kld naar de laatste plaats I de hoofdklasse A en leten morgen in de leekderby tegen Ter Ide proberen het tij te [en. Maar hoe? (uk janet van puk itonoom Ted Troost van eau Sport Management in terdam: it is een lastige vraag, epsprocessen zijn over het niet eenvoudig te rgronden. Eigenlijk moet je beetje weten hoe de struc- van de club is. Maar ik k dat je die jongens gewoon dag moet opsluiten, met er en sla. En dan moeten ze ir eens zeggen wat ze te ver- n hebben. Er zit altijd een :ht achter de klacht. Maar er t wel een vent bij met ver- id van zaken, om de signa- op te vangen." k Wotte, oud-trainer van Lisse, nu trainer van FC echt: jn advies is: praten en rustig en. Ik heb zelf met FC :cht ook in een behoorlijk gezeten, toen we vier wed den op rij verloren. Dat ;de bij de club voor een p onrust. Het enige wat je doen is praten met de ïsen om wie het gaat, de ers. Je moet de spelers deel- oot maken van de situatie liet denken dat je alles zelf oplossen. De spelers zul- heel kritisch moeten zijn op eigen functioneren en dat ;t de trainer ook zijn. Wij na die vier nederlagen ook z'n allen, met de hele staf j, bij elkaar gaan zitten: ver- naar wat er aan schort. Zo er je saamhorigheid en kun ok samen oplossingen zoe- 1 Je moet kijken wat er aan land is: is het domme pech, groep niet goed op elkaar itemd, zijn er misschien te ego's in de groep, zit de ler op het verkeerde spoor. a moet de trainer een be- iing nemen, en daar moet Een van de dieptepunten van het seizoen voor Quick Boys. Een scheidsrechterlijke dwaling leverde Katwijk een vrije trap op vlakbij het doel waar- uit de Katwijkers de winnende treffer scoorden. archieffoto kees van hoocdalem dan ook iedereen achter staan. Met elkaar moet je dan voor el ke wedstrijd knokken." Hans Parrel, was tien jaar coach van waterpoloclub LZ 1886: „Ik vind het heel moeilijk om er iets over te zeggen, want je moet de situatie kennen. Maar rust in de tent is heel belangrijk, goed blijven trainen, je best doen, proberen de mensen op een lijn te krijgen. Het merk waardige is altijd: je kunt maan den en maanden trainen, en als je een keer wint heeft dat meer effect. Dat zijn van die ongrijp bare aspecten. Met waterpolo en in een heleboel andere spor ten is het zo dat je wint als je sterker bent dan je tegenstan der. Met voetbal is dat niet zo. Je kunt beter zijn en toch verlie zen van een stug verdedigend en hard werkend team. Als je dan geforceerd gaat proberen om toch te winnen, word je nog kwetsbaarder en kom je nog dieper in de problemen. In elk geval moet wel duidelijk zijn wat er aan de hand is. Maar daar moet je geen ellenlange ouwehoersessies over houden, je moet een keer de vinger op de zere plek leggen, luisteren naar de spelers." Peter Moormann, mentaal be geleider van NOC*NSF in de regio Zuid-Holland, werk zaam bij de faculteit klinische en gezondheidspsychologie van de Leidse universiteit: katwijk»Haagse trainer niet te verlengen. Het bericht komt niet als een verrassing. Tempelaar is aan Cees Tempelaar is aan zijn laatste jaar bij Quick zijn derde seizoen bij de hoofdklasser bezig. Boys bezig. Het bestuur van de Katwijkse club Onder zijn leiding heeft Quick Boys niet de maakte gisteravond bekend het contract met de prestaties geboekt die werden verwacht. „Ik zou toch wel eerst een ana lyse maken van het elftal. Wat is de kwaliteit, hoe is de motiva tie, hoe vaak trainen ze. Als het zo is dat er op de training wel goed gepresteerd, en in de wed strijden niet, dan is dat raar. Het eerste wat ik zou willen we ten is of er inderdaad goed wordt gepresteerd op de trai ning. Als mensen onder stress, in een wedstrijd met publiek erbij, minder presteren dan op de training, dan moeten zij zich over hun negatieve gedachten heen zetten. Je moet ze van te voren vragen: hoe denk je dat het gaat, wat zijn je verwachtin gen. Als de antwoorden nega tief getint zijn, moet je er wat aan doen, want dat werkt ver lammend. Je hebt soms ook mensen erbij die dominant zijn en moedeloosheid uitstralen. Dat is besmettelijk, dus dat moetje ook ombuigen. aam: Bob Visser. Sport en club: voetbal bij eidsche Boys ■eboren: 1 maart 1981 te: eiderdorp. Woonplaats: Leiden. .lubs: Roodenburg, Docos en iu al vijfjaar Leidsche Boys. Iroers/zussen: een zus van 1, José. leroep: ik werk bij mijn vader de dierenwinkel. Ipleiding: ik zit nu een dag de week op school, op het OC in Leiden. Ik hoop later zaak van mijn vader over nemen. Als dat niet gaat, jkt politieman me wel wat. 'artner: Desiree, mijn vrien- lin. engte: 1 meter 86. lewicht: met mijn kleren aan 3,3 kilo. 'ositie: sinds dit seizoen sta in de spits. Daarvoor heb ik Itijd gekeept, ook in het eer- te. Maar ik had een concur- ent die altijd speelde. Einde- jk kreeg ik een keer de kans ne te bewijzen, was ik een laar minuten te laat. Zat ik Isnog op de bank. Ik was dat ezeik zat en ben gestopt. Na ijf maanden begon het weer e kriebelen en ben ik terug- [ekomen, alleen wilde ik niet meer keepen. Binnen drie we ken zat ik bij het eerste. Ik heb nu drie wed strijden ge speeld en zes keer gescoord. Links- of rechtsbenig: tweebenig. Sterke punt: ik vind het moeilijk om iets goeds over mezelf te zeggen. Zwakke punt: ik pingel te veel. De trainer zegt dat ik af en toe te veel wil, waardoor ik in de tweede helft te moe ben. .Trainers: nu is dat Marcel Groenendijk. Daarvoor kan ik me eigenlijk niet herinneren. Groenendijk is een hele goe de. Vooral zijn conditietrai ningen, erg zwaar maar zeer nuttig. Hoogtepunt: afgelopen week scoorde ik vier goals tegen GOL Sport. Mijn schenen wa ren helemaal blauw, maar dat was het wel waard. Vooral na de wedstrijd, in de kantine, was het mooi. Iedereen felici teerde me. Dieptepunt: afgelopen dins dag op de training. Iedereen was het weer vergeten. Blessures: eigenlijk heb ik nooit wat. Als je een schop krijgt, moet je gewoon doorlopen. Anders moetje maar bij de effies gaan spelen. Leukste tegenstander: Gol Sport. Als ze verliezen, gaan ze lopen schelden. Dat vind ik prachtig. Vervelendste tegenstander: Hagenezen, die schoppen je helemaal lens. Favoriete club: het interes seert me niet zo, maar hou het maar op Ajax. Favoriete voetballer: Jaap Stam vind ik wel stoer. Mooiste shirt: dat van Man chester United. Lelijkste tenue: die achterlij ke paarse shirts van WSB. Hobby's: heel af en toe hard lopen. Verder eigenlijk niet. Krant: Leidsch Dagblad en de Het op Zondag. Eten: bami. Drinken: Fugel. Een soort li monade met alcohol. Huisdier: drie honden, twee katten, een papegaai, een ca via en vissen. Respect voor: mijn ouders en mijn zwager. Die staan altijd voor me klaar als ik proble men heb. Hekel aan: als mensen achter mijn rug om lullen. Vakantieland: ik ben nog nooit in het buitenland ge weest, maar ik zou wel graag naar Spanje willen. Mooiste plekje in de regio de burcht. Kampioen in eigen klasse: SJZ. We hebben thuis van ze verloren, maar ik kan er niet zoveel van zeggen, want ik heb nog maar weinig ge speeld. Bijgeloof: de ketting van mijn vriendin, die brengt geluk. Voetbalhumor: er zitten bij ons wel een paar van die de bielen waar je mee kan la chen. Leidsche Boys - Real Zoeter- meer: dat wordt 3-1 voor ons en ik scoor er twee. Toekomst club: ik denk wel dat we nog gaan groeien. We zijn de gezelligste club van Leiden. Toekomst persoonlijk: ik blijf bij Leidsche Boys tot ik niet meer kan. tekst jeroen bal foto hielco kuipers Leidsch Dagblad Voor spelers die heel nerveus zijn of slaapproblemen hebben kunnen ontspanningsoefenin gen goed zijn." Ted Troost: „Zegt een psycholoog dat ze geen negatieve gedachten mo gen hebben? Wat een onzin, zonder negatieve gedachten zijn er ook geen positieve ge dachten. Iemand mag best ne gatieve gedachten hebben, als hij er maar wat mee doet en er wat van leert." Mark Wotte: „Wij hebben het daarna zo po sitief mogelijk opgepakt door niet de nadruk te leggen op de dingen die fout gaan, maar juist op de dingen die goed gaan." Hans Parrel: „Ik geloof helemaal niet in zo'n Ratelband die dan iedereen Tsjakka laat zeggen, nee, daar geloof ik helemaal niet in." Mark Wotte: „Het is ook belangrijk dat de mensen eromheen rustig blij ven. Een trainer ontslaan heeft bijna nooit zin, dat blijkt wel uit statistische gegevens. Het is het laatste middel, dat je mijns in ziens alleen moet toepassen als er sprake is van een verstoorde relatie tussen de spelers en trai ner." Hans Parrel: „Zelf heb ik altijd het standpunt gehuldigd dat het bestuur zich niet tussendoor met mijn be leid moest bemoeien. Een trai ner moet je met rust laten, be halve als hij de club tegen werkt." Mark Wotte: „Ik ken Cees (Tempelaar, de trainer, red vrij goed omdat ik samen met hem heb gevoet bald en ik ken hem ook van de opleiding. Ik ben ervan over tuigd dat Cees met zijn kwali teiten wel weer in het linkerrij tje terechtkomt." Joris van den Bergh in zijn boek 'Mysterieuze krachten in de sport' uit 1941: „Thans, na zovele jaren een studie te hebben gemaakt van de sport en van den sportman, en na ons te hebben verdiept in het wezen van de sport, thans zeggen wij, dat de geest van overheersende waarde is, dat het in de sport gaat om de psy chische bijstand, dat het gaat om de innerlijke krachten, wel ke men achter zijn oefeningen en achter zijn sportverrichting schaart." Doelpuntenmaker van de week: Doelp. Pntn. Bob Visser (Leidsche Boys) 04 Alex Barendse (RCL) 02 19 19,00 2) Marlijn van de Bosch (Altior) 01 13 13,00 3) Marcel de Bruin (Leiden) 00 12 12,00 4) Sander de Wolf (ASC) 01 13 09,75 5) Barry Dubbeldeman (Katwijk) 00 09 09,00 O Martin van Zaanen (ASC) 00 12 09,00 2) Edwin Oudshoorn (Stompwijk) 01 12 09,00 8) Ben Kottenhagen (Meerburg) 01 11 08,25 1 9) Peter Wubben (Alphense Boys) 02 08. 08,00 I 10J Peter Drost (Alkmania) 04 08 08,00 Wout Bergers stelt voor de topscorer van de week een waardebon van vijftig gulden beschikbaar. De bon wordt naar de club gestuurd. De Topscorer van de maand ont vangt een bon van honderd vijftig gulden. Voor de drie voetballers die aan het einde van het seizoen het totaalklas sement aanvoeren, zijn aan trekkelijke prijzenpakketten beschikbaar gesteld. Wim van Duivenbode is dagelijks tussen 10.00 en 16.00 uur bereikbaar LEIDEN NOORDWIJK VOORSCHOTEN voor vragen en opmerkingen over het topscorersklasse ment, tel. 071-5356461. squash peter klein steeds net iets vaster, tweemaal 9-7. In de derde game kon de amper van een flinke ziekte herstelde Ron Prins tot 9-5 bij blijven. Denise Sommers, Babette Hoogendoorn, Lien van Eeghen en Natasja Bovee waren voor het eerstedivisieteam van Sport City in het Gooi snel klaar met gastvrouw Blaricum. De Leidse koplopers behoefden in hun partijen geen game af te staan. Tegen de kracht van koploper Squash World 2 was bij Steijn Sports alleen Marco Wiesehahn opgewassen. De kopman van de Voorschotense formatie gaf nationaal top-10 speler Seph van der Dussen vijf games lang goed partij, maar verloor ten slotte met 2-3. De overige sin gles eindigden met een 0-3 sco re. Dekker Squash versloeg op eigen Warmondse baan De Leyens met 4-1. De singlewinst van Fred van Dijke hing bij een 0-2 stand in games en een 5-8 achterstand in de derde game lang onzeker. De Dekker-kop man herpakte zich echter en won met 10-8 in de vijfde game. Jaap de Zwart kwam tot een 3-0 score, terwijl Ton Creighton dank zij listige drop shots in totaal maar twee pun ten behoefde af te staan. War mondse Hugo, invaller voor de licht geblesseerde Luyke Tjeb- bes, boog met 8-10 in de beslis sende game. SRCA heeft ook in de retouront moeting in de tweede divisie van de landelijke competitie ESA/Estec met eenvoudige cij fers teruggewezen. Na de eer dere 5-0, klopten de Alphena- ren de bezoekende Noordwij- kers op eigen baan met 4-1. Bij de hoogst spelende ploëgen uit de regio (Divisie 1) werd een maximale 5-0 score bereikt. De vrouwen van Sport City hadden een gemakkelijke avond bij Bla ricum, bij de mannen van Steijn Sports was die stand in het voordeel van koploper Squash World 2. Van een echte derbysfeer was bij Hill Safety/SRCA bepaald geen sprake. Het bezoekende ESA/Estec trad door blessures en verblijf in het buitenland van de vaste krachten verzwakt aan. Rien van Gemert had op single vier een 'makkie' en ook Patrick Cicuttini werd niet echt getest. Tegen invaller John Si mon behoefde de Alphense nummer drie maar zes punten af te staan. Andrea Toni rende naar alle hoeken in de squash- ruimte, de ESA-man was echter niet bij macht SRCA-er Ferdi Captein serieus te bedreigen. Toch haalden de Noordwijkers nog een individuele 3-0 zege binnen. Kopman Mike Bear- man was in de eerste twee games in de langdurige rally's SCOREBORD Lucky 10 van donderdag 25 november: 3 - 5- 15-19-22-24 -28-30-34-39- 41 - 44 - 50 - 55 - 56 - 57 - 67 - 69 - 74 - 76. (onder voorbehoud) DAMMEN Stadskanaal. Vrouwen, NK. Achtste ronde: Alink - Chub 0-2, Wanders - Van Lith 0-2, Schnieders - Graas 0-2, Van Tiel - Fung 1- 1, Hoekman - Poepjes 2-0 Stand: 1 Hoekman 14 punten, 2. Chub 13, 3. Van Lith 11, 4. Schnieders, Wanders 8, 6. Alink, Graas 7, 8. Poepjes, Fung, Van Tiel PRIJSVRAGEN (120+155). Trekken: I llie (Roe) 170, 2. Kiapakaktsjan (Arm) 170,5 (WR), 3 Jel- jaskov 170; Wahab 135 (NR). (llie wint wegens geringste lichaamsgewicht; voor de rangschikking tellen allen gewichten deel baar door 2,5 kg) Stoten 1 Badr 205. 2. Mitrou 205, 3. Nader 202,5. GEWICHTHEFFEN Athene. WK. Mannen, -77 kg, tweekamp: 1. Badr (Qat) 370 kg (trekken 165 sto ten 205), 2 Mirtou (Gri) 370(165+205), 3. Jeljaskov (Bul) 370 170+200). 4 Xu- gang Zhan (Chn) 365, 5. Nader (Qat) 360, Wahab (Ned) 307,5 ederlands record (135/NR+172.5), Rozalina (Ned) 275 GOLF Poipu Bay. PGA Grand Slam. Finale: Woods (VSt) - Love (VSt) 3-2. Om de derde plaats: Olazabal (Spa) - Lawrie (Sch) opga TENNIS Hannover. Mannen, WK. 7,2 miljoen gul den. Witte groep: Kafelnikov (Rus/2) En- qvist (Zwe/4) 7-5 3-6 6-4, Kiefer (Dui/6) - Martin (VSt/7) 6-3 6-2. Stand 1. Kafelm kov 2-4. 2. Enqvist 2-2 (3-2), 3. Kiefer 2- 2 (2-2), 4. Martin 2-0. Rode groep: Agassi (VSt/1) - Kuerten (Bra/3) 6-4 7-5. Stand: 1 Agassi 3-6, 2. Sampras (VSt/5) 2-2. 3 Kuerten 3-2, 4 Lapentti (Ecu/8) 2-0. Agassi naar halve finales. In Leiden en omstreken wonen steeds meer buitenlanders. Dat heeft ook invloed op de regionale sport. Mensen met een andere nationaliteit hebben ook andere sportnormen, -waarden en -be leving. De vraag is of er verklaringen voor deze verschillen te ge ven zijn. In de dertiende aflevering is het woord aan Alexei Yan zon, een 24-jarige Oekraïner die basketbalt bij universiteistclub LUSV. OVER de GRENS IN de REGIO Toen Alex, of eigenlijk Alexei, Yapzon vaer jaar geleden in de zomer naar Nederland kwam, was het weken achter el kaar bloedheet. „In mijn eerste weekeinde kocht ik gelijk een paar skeelers en elke dag ben ik naar het strand geskeelerd. Heerlijk, het leek wel of ik in een soort van paradijs terecht was gekomen. Ik dacht dat het altijd zo was bij jullie. Al snel begreep ik dat die zomer een uitzondering was. Ik heb met een daarna ook een erg koude winter meegemaakt maar die was ik wel gewend van thuis." Thuis is voor de 24-jarige Yan- zon ('Mijn vader kopit uit Let land, daar is het dezelfde naam als 'Jansen' hier is') Charkov, een plaats in het oosten van Oekraïne met anderhalf miljoen inwoners, waar het momenteel tien graden onder nul is. Char kov ligt ongeveer vijfhonderd kilometer ten oosten van Tsjer- nobyl, de plaats waar ooit de kernreactor ontplofte. Yanzon, die in Nederland op de Natuur - kunde-faculteit werkt als Assis tent in Opleiding (AIO), heeft zijn herinneringen aan die da gen in april 1986. „Ik was toen maar elf, maar ik weet nog wel dat er veel ge heimzinnigheid was in het nieuws, maar iedereen besefte wel dat het ernstig was. Geluk kig voor onze streek waaide de wind de andere kant op. Om de brand te blussen hebben ze ge bruik gemaakt van vloeibaar stikstof die is vervoerd met on der andere een vrachtwagen van de faculteit waar mijn va der werkte. Die vrachtwagen was besmet, er stonden alle maal rode vlaggetjes omheen, maar op weg naar school liepen we er iedere dag op twintig me ter afstand langs. Ik geloof niet dat ik er iets aan over gehouden heb, als ik doodga zal dat eer der zijn van de slechte stoffen waar ik nu dagelijks mee te ma ken heb." Yanzon, die basketbal speelt bij LUSV, doet in het Kamerlingh Onnes laboratorium onderzoek naar zo dun mogelijke draden van edelmetaal als goud en pla tina en natrium. ('Wij doen het fundamentele onderzoek. Op de TU Delft moeten ze later de praktische toepassing van ons werk vinden') Het lukte het Leidse team, in samenwerking met Spaanse natuurkundigen, om de draad van goud stabiel te maken, volgens Yanzon een prestatie van jewelste. In het wetenschappelijk tijdschrift Nature heeft het team waar hij deel van uitmaakt dan ook al tweemaal een artikel gepubli ceerd. Voor natuurkundigen is de wetenschappelijk toekomst dan min of meer verzekerd. „Daardoor kan ik later waar schijnlijk voor een groot deel kiezen waar ik wil werken. Na een tussenstop in Berkely, Noord-Califomië is de kans erg groot dat ik in Nederland wil gaan wonen. Ik vind jullie land een van de beste plaatsen om kinderen op te laten groeien." Op sportief gebied gaat het Yanzin nu redelijk aJf. De bas ketballer, die Charkov mee speelde in de stedelijke compe titie tussen tien academische instituten, moest wel eerst om schakelen. Hij was gewend aan fysiek spel. „In Oekraïne is het spel meer pleintjesbasketbal, meer een soort lichamelijk sur vivalspelletje. Ik heb er bijvoor beeld mijn been en mijn pols gebroken. Hier moest ik in het begin elke wedstrijd met vijf persoonlijke fouten uit het veld. Ik heb me daar in het begin aan aangepast door naar andere spelers te kijken. Ik moet eerlijk zeggen dat ik pas hier goede training heb gekregen. Hier ben ik begonnen met goed basket bal." Het 'trash-talken', het praten tegen de tegenstander om hem uit zijn spel te halen, had Yan zon sneller onder de knie. „Dat moet ook wel, want het uitda gen met woorden hoort bij zo'n macho-sport. Ik heb ooit een jaar in Amerika gewoond dus Engels, de taal van het basket bal, sprak ik wel. Wat ik er nu bij geleerd heb is trash talken in het Nederlands." Alex Yanzon praat vloeiend Ne derlands. Als hij zich voorstelt, klinkt het als 'Alex Jansen' en even wordt er gedacht aan een flauwe studentengrap. Is deze buitenlander wel een buiten lander? „Geloof je me niet? Wil je dan mijn verblijfsvergunning zien?" Terwijl hij dat vraagt, dikt hij ter geruststelling zijn Russische accent eventjes wat aan. „Nederlands heb ik op straat, van mijn vrienden en van mijn vriendin geleerd. Pas in mijn derde jaar hier was ik een beetje tevreden over mijn praten. Ik heb de eerste twee ja ren veel van mijn aandacht ge geven het werk. In het laborato rium praat iedereen Engels, omdat dat de taal van onze we tenschap is en omdat er veel andere buitenlanders werken. Ik had Nederlands in het begin niet eens zo nodig. Toch bleek ik her en der wat te hebben op gepakt en kon ik de taal makke lijk leren. Ik merk aan mijn vriendin, die nu veel moeite heeft om Russisch te leren, dat Nederlands zelfs een makkelij ke taal is."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 27