Shell investeert in Iran ondanks tegenstand YS IN DiTWP Personeel Philips Terneuzen in staking }p7HE -louw grootste privéjacht ter wereld Spanning over toekomst van Lange Producten groeit snel Economie mm Ruim helft Nederlanders maakt gebruik van internet Allochtonen willen geen voorkeursbehandeling Philip Holzmann gered Benzinebranche weer van prijsafspraak beschuldigd 3NDERDAG 25 NOVEMBER 1999 iappige kersen blijken sierappeltjes .-*■ v V - chten Fruittelers keken van de week op de fruitveiling in het ;elderse Ochten verbaasd naar de aangevoerde 'sappige zo- aerkersen'. De aanvoer van deze soort eind november is niet ibruikelijk. Nadere beschouwing leerde dat een vergissing in >t spel was. Het ging namelijk om een groot aantal dozen sie- ippeltjes, die als twee druppels water lijken op harde zomerse ersen. Sierappels doen het op dit moment erg goed in de han- el, omdat ze veel gebruikt worden in bloem- en kerststukjes. foto anp hername Orangina gaat niet door mus De Franse minister van economische zaken Sautter geeft óca-Cola geen toestemming om de Franse frisdrankfabrikant Irangina over te nemen. Hij volgt hiermee een advies van de ranse mededingingsautoriteit. Coca-Cola had een bod van 4,7 liljard francs (bijna 1,6 miljard) op tafel gelegd. De kern van de ezwaren tegen de overname ligt in de verkoop van frisdranken ihet commerciële circuit, zoals in café's, hotels, restaurants, ioscopen, stadions en dergelijke. De vrees bestaat dat Coca- bla via inlijving van Orangina te dominant wordt. andis neemt 4U Group over irechtAutomatiseerder Landis uit Utrecht neemt het oplei- ingscentrum 4U Group over. De 4U Group boekt met 125 ïensen een omzet van 16,5 miljoen gulden en richt zich op omputernetwerken. Hoeveel Landis betaalt voor de onderne- üng is niet bekend gemaakt. Landis boekte vorig jaar een om- >t van 1,3 miljard. Jesteggel over restbelang Skoda olfsburgAls Volkswagen de resterende dertig procent van de sjechische autoproducent Skoda wil hebben, moet het daar en miljard mark (1,12 miljard gulden) voor neertellen. VW, dat eventig procent van Skoda bezit, wil nog niet de helft betalen, ie Tsjechische overheid zegt dan niet te verkopen. JAK wil af van 170 vaste werknemers msterdam Bij de uitkeringsinstantie GAK zijn 170 vaste werk- emers overbodig geworden. Dat heeft de directie gisteren la- in weten aan de vakbonden. Eerder deze maand werd bekend at het GAK, de grootste uitkeerder van WW en WAO, door de alende werkloosheid gedwongen is te reorganiseren. Hoeveel ïensen er moeten afvloeien, was tot dusver onduidelijk. Naast 170 vaste werknemers, zouden ook nog eens circa 70 tijdelij- arbeidskrachten moeten afvloeien. De vakbonden bestrijden analyse van de directie. Overigens hebben de bonden al eer- er de garantie gekregen dat overbodige GAK-werknemers aan :n andere baan worden geholpen. Iconomische groei naar vier procent dorburg De economische groei is in het derde kwartaal uit- ekomen op vier procent. Dat is duidelijk hoger dan de voor- aande vier kwartalen. De goede cijfers zijn voor een deel toe te hrijven aan de hoge landbouwoogst. Dit jaar is die veel hoger an die van het zeer natte derde kwartaal van vorig jaar, aldus et Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Vrijhandelsakkoord EU en Mexico russel De Europese Unie en Mexico hebben een principe-ak- oord bereikt over een vrijhandelszone tussen beide economi- che blokken. Dat is gisteren bekendgemaakt door Europees andelscommissaris P. Lamy en de Mexicaanse minister van andel H. Blanco. De EU en Mexico hebben vanaf november orig jaar een serie gesprekken gevoerd. Over de inhoud wil La- ly niets kwijt. Er moet nog een aantal technische details-gere- eld worden, zo zei hij. iterke groei van economie VS Washington De economie in de Verenigde Staten heeft in het Conflict dreigt met regering in Washington erde kwartaal een veel hoger groeitempo bereikt dan deskun- igen hadden verwacht. De toename van het bruto binnenlands iroduct was 5,5 procent op jaarbasis. Dat blijkt uit de definitie- e cijfers die gisteren in Washington zijn bekendgemaakt. Een naand geleden schatte het ministerie van handel het groeicijfer iver de periode juli-september nog op 4,8 procent. linke order voor Den Oudsten woerden Den Oudsten, de busbouwer uit Woerden, gaat voor iet stadsvervoerbedrijf in Gothenburg (Zweden) 69 bussen louwen. De busbouwer ontving deze order nadat hij eerder dit aar al 27 bussen aan hetzelfde bedrijf had verkocht. De op- Iracht heeft een waarde van ruim 35 miljoen. den haag gpd De oliemaatschappij Shell is vastbesloten haar investe ring van 800 miljoen dollar in Iran door te zetten. Zelfs als het concern daarmee in een ernstig conflict raakt met de Amerikaanse overheid. In de VS is een wet van kracht die het bedrijven verbiedt zaken te doen met landen die het internationaal terrorisme steunen. biedt dat buitenlandse maat schappijen eigenaar kunnen worden van de natuurlijke hulpbronnen. We krijgen daar om niet in olie uitbetaald, maar gewoon ons geld terug en een vergoeding voor geleverde diensten en materialen." Shell weet niet of die con structie de Amerikanen kan overtuigen dat het niet gaat om directe investeringen in de olie industrie. „Eventuele sancties van de VS zullen we aanvechten voor de rechter", aldus voor- Shell tekende op 14 november een akkoord met de Iraanse staatsoliemaatschappij NIOC voor de levering van geld, ken nis, diensten en materialen voor de herontwikkeling van twee olievelden. In totaal gaat het om en investering van 800 miljoen dollar (1,73 miljard gul den) in vier jaar tijd. „We zitten daar als contrac tor", aldus een woordvoerder van Shell. „De Iraanse wet ver lichter B. de Beer van de Shell Groep. „De investering wordt een testcase voor de Europese poli tiek", denkt president-directeur M. van den Bergh van Shell. „Volgens de Nederlandse, Brit se en Europese wetten mogen wij gewoon investeren in Iran. Wij houden ons dus aan de wet." Van den Bergh wijst er nog op dat de Franse oliemaat schappij Elf al eerder geld in de Iraanse oliewinning stak. „Daar heeft de Amerikaanse regering geen actie tegen ondernomen." Elf heeft echter niet zulke grote belangen in de VS als Shell. Shell Oil, de Amerikaanse doch ter, is een van de grootste doch ters van de Shell Groep en goed voor een kleine 3 miljard gul den winst in de eerste negen maanden van dit jaar. Vandaar dat men er bij Shell niet helemaal gerust op is. „De operatie loopt helemaal via het hoofdkantoor in Londen. We benadrukken ook steeds dat Shell Oil helemaal buiten deze operatie staat. Zelfs vragen van Amerikaanse journalisten wor den niet beantwoord door de persdienst in de VS, maar door gesluisd naar Londen", aldus De Beer. Van den Bergh verwacht dat de Amerikaanse overheid de wet die de investeringen ver biedt op den duur in zal trek ken. „Nu zijn het vooral de Amerikaanse bedrijven die kla gen, want zij kunnen niet inves teren in een aantal aantrekkelij ke landen." mun mm Wtmi/K terneuzen ^anp Wilde stakers bij de poort van de Philipsvestiging in Terneuzen. Het plan van de directie om de productie van spaarlampen te verplaatsen naar Polen associëren ze met het horrorscenario in de speelfilm 'Silence of the lambs.' foto anp wim van vossen de productie van spaarlampen in Terneuzen te handhaven. De Philips-directie ziet daar niets in. Toen de vakbonden FNV Bondgenoten en CNV Metaal en Elek- tro gisteravond de mening van de leden peilden, besloten deze al snel te gaan staken. Vakbond de Unie verklaarde zich solidair. De bonden voorzien vooralsnog een staking voor onbepaalde tijd. Philips kondigde begin oktober aan de productie van spaarlam pen van Terneuzen te gaan verplaatsen naar het Poolse Pila. De verplaatsing van de spaarlampenproductie kost 280 van de 500 ba nen bij Philips Lighting in Terneuzen. Alle 480 werknemers van Philips Lighting Terneuzen hebben het werk neergelegd. Een actiegroep van-werknemers begon gister avond een wilde staking, die na korte tijd door de bonden werd overgenomen. Aanleiding is het besluit van de Philips-directie om een plan van de Ondernemingsraad af te wijzen om 280 bedreigde arbeidsplaatsen te redden. De werknemers van Philips Lighting in Terneuzen hebben de l vanmorgen voortgezet. Doel van het plan van de OR was utrecht anp De populariteit van internet in Nederland blijft toenemen. Ruim de helft van de Ne derlanders maakt inmiddels actief gebruik van het nieuwe medium. De grootste groep betreft hoger-opgeleide jongeren. Van de mensen die nog niet online' zijn, denkt eenderde dat volgend jaar wel te zijn. Daar mee zijn de Nederlanders wereldwijd kop loper. Onderzoekers van Intomart en M &I/Partners, die de gegevens verzamelden, schrijven de groei vooral toe aan de lance ring van 'gratis internet' door verschillende aanbieders. Veel mensen blijven echter sceptisch: men begrijpt heel goed dat 'gra tis internet' wel geld kost. Een van de redenen om nog geen inter netaansluiting te nemen is dan ook dat het nog steeds te duur is, aldus de onderzoe kers. Bovendien zijn zij bang dat hun per soonlijke gegevens worden misbruikt. Door mond-op-mond-reclame durven amsterdam gpd-anp Onderzoek Hogeschool van Utrecht: rijst het beeld dat allochtone studenten hun kansen op de arbeidsmarkt het grootst ach ten. Als ze op zoek gaan naar een baan vragen ze eerst aan vrienden en bekenden of die een vacature weten. Ook schrij ven ze vaak open sollicitaties naar bedrijven. Grote bekende bedrijven hebben hierbij hun voorkeur omdat ze binnen die bedrijven beter door kunnen stromen naar een andere func tie. Opvallend is dat ook de over heid hoog op het verlanglijstje staat. Terwijl autochtone werk nemers de overheid vaak geen aantrekkelijke werkgever vin den. Volgens de onderzoekers komt dit voor een deel doordat veel - vooral lager opgeleide - allochtonen graag bij een dienstverlenende organisatie willen werken. Veel allochtone jongeren hebben intensieve begeleiding nodig om aan het werk te ko men. Uit de ervaringen met sti muleringsprojecten voor Antil liaanse, Arubaanse, Turkse en Marokkaanse jongeren blijkt dat individuele begeleiding in veel gevallen effectief is, aldus minister De Vries van sociale zaken en werkgelegenheid van daag tijdens de conferentie 'Al lochtone jongeren naar werk' in Rotterdam. Hoger opgeleide allochtonen willen niet anders behandeld worden dan hun autochtone collega's. Ze stellen dezelfde ei sen aan het werk en hun werk gever. Dit blijkt uit een onder zoek van de Hogeschool van Utrecht in opdracht van Ar- beidscommunicatie Adviesbu reau ACA, dat gisteren werd ge presenteerd. Lager opgeleide allochtonen vinden het prettig als de werk gever interesse toont in hun cultuur, zo werd verder ont dekt. Ondanks de krapte op de arbeidsmarkt zijn veel allochto nen minder positief dan au tochtonen over hun eigen kan sen bij het vinden van werk. Volgens recente berekenin gen van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) is de werkloosheid historisch laag. Toch is zo'n zestien procent van de allochtonen werklcfos. Dat is ruim vier keer zoveel als de werkloosheid onder autoch tonen. Volgens ACA weten bedrijven vaak niet hoe ze allochtonen kunnen bereiken. Het advies bureau onderzocht hoe ze te genover de arbeidsmarkt staan en wat ze van werkgevers ver wachten. Uit interviews met tachtig al lochtonen en acht werkgevers Meeste van 28.000 banen veiliggesteld naar Frankfurt gekomen, de thuisbasis van Holzmann. Voor de beslissende onderhande lingsronde met de banken had hij overleg gevoerd met de mi- nister-president van de deel staat Hessen, R. Koch, en Frankfurts burgemeester P. Roth. Na afloop dankte de sociaal democratische kanselier beide christen-democratische politici voor hun bijdrage aan de oplos sing van de crisis. Ook voor de banken had Schroder waarde rende woorden. Ze hadden 'hun maatschappelijke verant woordelijkheid begrepen'. De banken hadden gisteren eerder een lening van 100 mil joen mark toegezegd om het bedrijf dat dinsdag uitstel van betaling had aangevraagd, nog enige armslag te geven. Ze wa ren de afgelopen dagen door de politiek en de publieke opinie onder druk gezet om alsnog over de brug te komen. De Duitse bouwgigant Philip Holzmann is gisteravond op de valreep van de ondergang ge red. Bondskanselier G. Schro der en de banken bij wie het concern voor 2,5 miljard mark in het krijt stond, werden het eens over een saneringsplan waardoor de meeste van de 28.000 banen veilig gesteld kon den worden. Holzmann is ook eigenaar van de Nederlandse bouwonderneming Hillen en Roosen. De details van de regeling zijn gisteravond niet bekendge maakt. Naar alle waarschijnlijk heid heeft de regering zich ga rant gesteld voor de naar schat ting 280 miljoen gulden die banken en concemleiding in het saneringsplan tekort kwa men. Schroder was voor de verga dering met de banken speciaal den haag anp desondanks steeds meer mensen hun schreden op het wereldwijde pad te zetten. Als iemand in zijn vriendenkring veel web surfers heeft, maakt dat de stap een stuk makkelijker, aldus M&I. Vorige maand bleek uit ander onderzoek dat vooral bedrijven producten kopen via het internet, waardoor de online handel in het algemeen explosief toeneemt. De totale uitgaven komen dit jaar naar verwachting uit op zo'n 2,8 miljard. Meer dan 2 miljard komt voor rekening van het bedrijfsleven. tlenhove gpd i - het naastgelegen zwembad de- vestigde dochterbedrijf Rondal van de brug in Vollenhoven fïnitief van de baan. Op die plek (masten, gieken, scheepsstaal) moeten er voor zorgen dat de verrijst volgend jaar een enor- komt naar de hoofdlocatie. Een superjachten ook in de toe- me scheepsbouwhal. Ook het nieuw te bouwen ponton (800 komst naar de Noordzee geva- nu nog elders in Vollenhove ge- vierkante meter) en aanpassing ren kunnen worden. Zeshonderd werknemers wachten op besluit Corns umuiden richard mooyman van het ECD-rapport de con cerns gaat vervolgen. Aanlei ding voor dit rapport was het vermoeden dat de maatschap pijen de Wet op de Mededin ging overtraden. Het is de vervoersorganisatie opgevallen dat de adviesprijzen van Esso en Shell precies even hoog zijn. Op enkele uitzonde ringen na hebben de wijzigin gen ook op dezelfde dag plaats. Transport en Logistiek Ne derland (TLN) ondersteunt het verzoek. TLN zegt dat 'het geen kwaad kan' de prijsvorming nog eens onder de loep te ne men. Shell en Esso ontkennen bei den dat er prijsafspraken zijn gemaakt. De prijsverhogingen volgen de verandering op de wereldmarkt en de dollarprijs, aldus de concerns. Sinds begin dit jaar is diesel bijna 23 procent duurder ge worden. Vanwege de zware concurrentie in de bedrijfstak durven de bedrijven de hogere brandstofprijzen niet aan hun klanten door te berekenen. Benzinemaatschappijen zijn opnieuw onderwerp van ver denking dat zij onderling prijs afspraken maken. Transportor ganisatie Koninklijk Vervoer Nederland (KVN) heeft de kar telpoli tie NMa gevraagd naar de prijspolitiek van de concerns te kijken en zonodig in te grijpen. In juni sloot de Economische Controle Dienst (ECD) een on derzoek af naar de handel en wandel van concerns als Shell en Esso. Het Openbaar Ministe rie (OM) in Rotterdam moet nog beslissen of het op basis De spanning onder de zeshonderd werkne mers van Hoogovens Staal Lange Producten neemt met de dag toe. De directie van het staal- en aluminiumconcern Corus (Hoog- ovens/British Steel) wil maandag bekendma ken of hun afdeling 'Lang' dicht moet of afge slankt verder mag. Voorzitter L. van Leeuwen van de onderne mingsraad van Lange Producten waagt zich niet aan een voorspelling. Hij noemt het in ie der geval een pluspunt dat een einde komt aan de jarenlange onzekerheid over de toekomst. Het personeel blijft hopen dat de gefuseerde Brits-Nederlandse combinatie de eenheid open wil houden. De afdeling Lange Producten fabriceert smeedstaal en betonstaal, gericht op onder meer de automobielindustrie ep de bouwsec tor. Het Corus-onderdeel krijgt te maken met een tekort aan grondstoffen als begin volgend jaar in IJmuiden een efficiënte, gecombineerde gietwalsinstallatie (kosten circa zevenhonderd miljoen) in gebruik wordt genomen. Voor 'Lang' een nadeel, want daardoor valt een groot deel van de benodigde ruw-ijzerstroom weg. Volgens Van Leeuwen kan Lange Producten met een kleinere bezetting van 350 a vierhon derd personeelsleden toch openblijven als Co- rus bereid is circa 190 miljoen gulden te inves teren. Voor dat geld zouden een electro-oven en combiwalserij moeten worden gebouwd, die noodzakelijk zijn voor de voortzetting van de productie. Op die manier kan schroot als grondstof gaan dienen. Corus zelf wil geen cijfers naar buiten bren gen over de investering voor een eventuele 'doorstart'. Topman Van Duyne heeft eerder gezegd dat zonder een partner een investering in een electro-oven te risicovol is. In september werd overigens al wel besloten een onderdeel van 'Lang', de staaf- en draadwalserij, te slui ten. Het is de vraag of de kansen van 'Lang' zijn toegenomen door de recente fusie tussen Hoogovens en British Steel. De Britse staalgi- gant beschouwt de eigen afdeling lange pro ducten als een kernactiviteit, in tegenstelling tot de Nederlandse Corus-vestiging. De pro ductie ln Groot-Brittannië is velen malen gro ter dan in IJmuiden. Toch denkt Van Leeuwen dat er kansen zijn. „British Steel zit in een heel ander marktsegment dan wij." Gedwongen ontslagen zullen niet vallen als de Corus-directie besluit dat de eenheid dicht moet. Eerder zijn in een sociaal plan afgespra- ken gemaakt dat overtollig personeel in- of ex- tem wordt herplaatst, eventueel na omscho- ling. Wat valt er nog te wensen...

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9