'Extremisme destabiliseert delen Azië' rklaring UDA zaait i j fel in Noord-Ierland Buitenland Opwinding in modewereld Milaan over BBC-documentaire Wolken krabben Onderzoek naar corruptie van Surinaamse minister Israël geïrriteerd over nieuwe aandacht voor atoomverrader NDERDAG 25 NOVEMBER 1999 >rsche in fonds voor dwangarbeiders [cart Porsche gaat deelnemen in een fonds dat schade- goedingen uitkeert aan voormalige dwangarbeiders uit de "itijd. Dat deelde een woordvoerder van het bedrijf gisteren Vlak daarvoor verloor een Poolse dwangarbeider wegens aring de zaak die hij voor het gerechtshof in Stuttgart tegen )uitse autofabrikant had aangespannen. Porsche zal via het ds eenieder die gedwongen heeft gewerkt bij het bedrijf een ladevergoeding van zo'n 11.000 gulden betalen. Een woord- irder van de sportautofabrikant verwachtte dat het in totaal circa honderd arbeiders gaat. Eerder hadden zich vijf bui- landse ex-dwangarbeiders bij het hof gemeld. spert: Toestel stortte neer na explosie Een topambtenaar van het Egyptische ministerie van roer heeft gisteren gezegd dat het EgyptAir-ongeluk voor de erikaanse oostkust het gevolg is van een explosie in de staart het toestel. Generaal Issam Ahmed, die bij het ministerie trainingsprogramma leidt en geldt als deskundige op het ge- Ivan vliegrampen, gaf aan dat de explosie een 'interne of irne' oorzaak zou kunnen hebben: een bomontploffing of raketinslag. Amerikaanse onderzoekers hebben dat juist jesloten. Zij denken aan een opzettelijke actie van één van co-piloten. Op de cockpit-voicerecorder is te horen hoe een piloot een gebed opzegt voordat de automatische piloot dt uitgeschakeld. Alle 217 inzittenden kwamen bij het onge- om het leven. ipon is Legion d'Honneur kwijt De Franse regering heeft Maurice Papon zijn Legion onneur afgenomen. De intrekking van de hoogste Franse lerscheiding betekent opnieuw een vernedering voor de 89- ;e voormalige Vichy-functionaris, die tien jaar gevangenis- f uitzit wegens betrokkenheid bij de deportatie van joden in Tweede Wereldoorlog. Papon, die ooit gold als een van de htigste mensen van de republiek, mag niet langer de bijbe- :nde versierselen dragen. Na de oorlog maakte Papon een zende carrière door. Onder president De Gaulle diende hij loofdcommissaris van de Parijse politie en onder d'Estaing hij minister van begrotingszaken. In 1998 werd hij schuldig mden aan misdaden tegen de menselijkheid, die hij beging hij tussen 1942 en 1944 politiecommandant was in het de- tement Gironde. jechië en Slowakije verdelen bezit sla va» Tsjechië en Slowakije hebben ruim zes jaar na hun :ling een oplossing gevonden voor de verdeling van.de ge- ïnlijke staatseigendommen. De Slowaakse minister-presi- Dzurinda en zijn Tsjechische collega Zeman hebben giste- ti Bratislava een akkoord gepresenteerd dat daarin voorziet, het akkoord ging een jarenlange strijd vooraf. Tsjechië gde met een schadeclaim van ruim 1 miljard gulden omdat •chische staatseigendommen door Slowakije zouden zijn ge- Ssqueerd. Slowakije eiste daarentegen enkele tonnen goud fan de Tsjechische centrale bank. Door het akkoord ziet ag nu van de schadeclaim af, terwijl 4,5 miljQjen ton goud It teruggegeven aan Slowakije. Ook ruilen de landen staats- names in banken uit. oatische grondwet gewijzigd Het Kroatische parlement heeft gisteren de grondwet ijzigd om een tijdelijke vervanging van president Tudjman ;elijk te maken. Op deze manier moet een uitweg worden inden voor de constitutionele crisis die door de ziekte van staatshoofd dreigde te ontstaan. De Kroatische grondwet rzag tot nu toe alleen in de vervanging van het staatshoofd, le president overlijdt of permanent niet in staat is zijn func- it te oefenen. Tudjman kan momenteel geen decreten teke- maar zijn partij, de HDZ, wil de mogelijkheid openhouden 'udjman weer beter wordt. Volgens de gewijzigde grondwet de president zelf schriftelijk verklaren dat hij tijdelijk niet in is zijn functie uit te oefenen. Als het staatshoofd ook daar liet in staat is, kan de regering het constitutionele hof vra- dat te doen. nii da oodtoestand voor Atjeh onnodig' :ta« Tegen de wens van de Indonesische strijdkrachten in, ft president Wahid gisteren besloten dat het onnodig is de dtoestand af te kondigen in Atjeh. Het leger riep de regering Ier op de krijgswet in te stellen in de onrustige provincie. Aid liet weten dat een dergelijke maatregel voor meer pro llen zal zorgen. „Het is beterom de situatie onder con té houden door de vrede te bewaren", aldus de 59-jarige iident in zijn eerste concrete reactie op de crisis in Atjeh. De unesische politie maakte eerder bekend dat zij haar aanwe- leid in de Noord-Sumatraanse provincie met bijna negen- derd man versterkt. De ordetroepen zijn bang voor aanval- van separatische rebellen, voorafgaand aan de verjaardag de oprichting van de militante afscheidingsbeweging Vrij op 4 december. anse vissers blokkeren havens Boze Franse vissers hebben gisteren vijf uur lang de Ka- Ihavens van Calais, Boulogne en Duinkerken geblokkeerd, vissers protesteerden hiermee tegen de steeds kleiner wor de vangstgebieden, aldus de Franse autoriteiten. De vissers keerden met hun boten de doorgang van alle schepen, be- fe vissersschepen, in beide richtingen. Door de acties kwam veerbootvervoer naar Groot-Brittannië lange tijd stil te lig- De demonstranten klagen over de verkleining van hun itzones door de verbreding van vaarwegen, de bouw van Imolens aan de kust van Duinkerken en plannen om uit de kust zandafgravingsprojecten te beginnen. in lekke boot naar Nieuw-Zeeland (land In een lekke boot en zonder geld, visum of voedsel Bikte een Russisch duo gisteren de kust van Nieuw-Zeeland. Russen zeiden de zeilwedstrijd Americas Cup te willen bekij- Het is nog onduidelijk waar de twee, een 46-jarige man en ""-jarige vrouw, precies vandaan kwamen. Ze hebben bei- Ie Russische nationaliteit, maar de vrouw werkte als exo- danser in Japan. Hun laats.te aanlegplaats voor het strand Manukau in West-Auckland was het eiland Tonga, op 2000 meter afstand. Volgens de Nieuw-Zeelandse politie was het uitgehongerd. Het tweetal wordt het land uitgezet. bestuur gevormd kan worden. De IRA benoemt een onderhan delaar die, als de Noord-Ierse regering is gevormd, met de ontwapeningscommissie gaat praten. Maar de kans is groot dat verklaring van de UDA er nu toe leidt dat ook andere groeperingen zullen besluiten af te zien van compromissen en concessies. Voor het welslagen van het jongste plan was het juist zo belangrijk dat de verbo den paramilitaire organisaties van protestantse en katholieke zijde zouden beginnen te on derhandelen met de ontwape ningscommissie Gerry Adams, de leider van de politiek vleugel van de IRA, Sinn Fein, reageerde koel. Hij zei dat hij toch al niet verwacht had dat de UDA aan tafel zou gaan zitten met de ontwape ningscommissie. rome hans geleunse correspondent Een BBC-documentaire over misbruik van jonge modellen heeft de Milanese modewereld in rep en roer gebracht. Volgens de, met verborgen camera op genomen, reportage worden aspirant mannequins en fotomodellen seksueel uitgebuit en aan de drugs geholpen door gewetenloze vertegenwoordigers van modellenagentschappen. Vier personeelsleden van het gere nommeerde agentschap Elite hebben volgens het Italiaanse persbureau Ansa tijdelijk het werk neergelegd omdat zij in de documentaire in weinig flatteuze situaties worden getoond. Verhalen over schandalen in de glitter van de Milanese modescene zijn er regelma tig, maar dankzij de verborgen camera is de documentaire bijzonder onthul lend. In de Italiaanse dagbladen regende het ontkenningen. „Dit is een aanval op onze reputatie en op de modewereld", zei Elite-directeur Casella tegen de Corriere della Sera.Als je met een ver borgen camera in de Milanese nacht clubs aan het werk gaat, kom je mak kelijk met dit soort verhalen thuis." BBC-journalist Donald Maclntyre zegt zeer zorgvuldig te werk zijn gegaan. Hij liet de camera zes maanden lang een verslaggever volgen die poseerde als een naar werk zoekend model. Vol gens de documentaire lokken model lenbureaus hoopvolle meisjes met be loften van huisvesting en opleiding naar Milaan. Daar zouden ze een ge makkelijke prooi zijn voor 'modeli- zers', zich als PR-functionarissen uit gevende lieden die hen in de wereld van drugs en prostitutie trekken. Beppe Modenese, erevoorzitter van de associatie van Milanese modehuizen, zijn de beschuldigingen totaal uit de lucht gegrepen. „Corrupte figuren kom je overal tegen, ook in de pasta industrie om maar iets te noemen", sneerde hij. Concreter was Richard Gay, eigenaar van een modellenagent- schap. Serieuze bureaus verbieden hun modellen met onbekenden uit te gaan. Maar voor ieder fatsoenlijk agentschap zijn er minstens 45 die de meisjes misleiden en uitbuiten, zei hij tegen de Corriere. Tokyo Deze Japanse wolkenkrabbers doen hun naam eer aan. Zij waren de enige gebouwen die boven de dikke mist, die Tokyo vanochtend bedekte, uitstaken. De mist wordt gecreëerd door warme, vochtige lucht die van zee het land indrijft. foto »ap» mainichi shimbun Eredoctoraat voor Van der Stoel De Hoge Commissaris voor de Nationale Minderheden van de OVSE, de Nederlander Max van der Stoel, heeft gisteren in Boedapest opnieuw gewaarschuwd voor het gevaar dat groepen gewapende religieuze extremisten voor diverse Centraal-Aziatische landen vormen. Dit soort groeperingen dreigt landen als Oezbekistan, Kirgi zië en Tadjikistan verregaand te destabiliseren, aldus Van der Stoel. boedapest hans gertsen correspondent Van der Stoel noemde de situa tie in Centraal-Azië 'zeer alar merend'. „Het is nodig dat Eu ropese en Centraal-Aziatische landen beter gaan samenwer ken om dit soort gevaren het hoofd te kunnen bieden. Dat geldt ook voor de bestrijding van de drugshandel in de regio waarin dit soort groepen ver wikkeld zijn", aldus Van der Stoel. Volgens de Nederlandse diplomaat hebben regeringen van landen die met dit soort groeperingen te maken krijgen, de plicht om er tegen op te tre den. Maar die tegenmaatrege len moeten dan wel gepast zijn en niet ten koste gaan van de eigen bevolking. „Buitenpro portionele acties houden het gevaar in dat de bevolking in de armen van de extremisten wordt gedreven. Dat is momen teel het probleem in Tsjetsje nië", aldus Van der Stoel. De Hoge Commissaris van de OVSE (Organisatie voor Veilig heid en Samenwerking in Euro pa) ontving gisteren in de Hon gaarse hoofdstad een eredocto raat van de faculteit Rechten en Politieke Wetenschappen van de Pazmany Peter Katholieke Universiteit. Van der Stoel kreeg het eredoctoraat voor zijn grote verdiensten voor de rech ten van nationale minderheden waarvoor hij zich al sinds 1992 inzet. Van der Stoel maakte be kend dat hij het voorzitterschap van de Rondetafel-conferentie voor Mensenrechten en Min derheden van het zogenaamde Stabiliteitspakt voor de Balkan op korte termijn opgeeft. Van der Stoel nam die functie in september op zich omdat hij er toen van uit ging dat hij zijn werkzaamheden als Hoge Com missaris van de OVSE eind dit jaar zou afsluiten. Tijdens de recente OVSE-top werd Van der Stoel echter gevraagd nog een jaar langer aan te blijven omdat er geen overeenstemming be stond over zijn opvolging. tel aviv ad bloemendaal correspondent Israëlische politici hebben geïr riteerd gereageerd op de publi catie van een deel van het ge tuigenis van Mordechai Vanu- nu, de atoomtechnicus die een gevangenisstraf van achttien jaar uitzit wegens verraad. Het dagblad Yediot Acharonot maakte gisteren negen pagina's vrij voor een gecensureerde neerslag van het getuigenis van Vanunu tijdens het twaalf jaar geleden achter gesloten deuren gevoerde proces. Vanunu heeft in 1986 zijn verhaal al uitgebreid verteld aan de Britse Sunday Times. Dat leidde destijds tot zijn ont voering door de Israëlische ge heime dienst en zijn veroorde ling in 1988. Het artikel in Yediot bevat geen nieuwe fei ten. Dat het toch consternatie heeft veroorzaakt, komt door dat het opnieuw de schijnwer per richt op het Israëlische atoomwapenarsenaal. Vanunu, die jarenlang werkzaam was in de kerncentrale bij Dimona, onthulde destijds dat Israël erin was geslaagd materiaal voor ruim honderd kernkoppen te produceren. De huidige minister voor re gionale samenwerking, Peres, wordt beschouwd als de drij vende kracht achter Israëls in spanningen een atoomwapen- arsenaal op te bouwen. Hoewel hij de afgelopen jaren regelma tig in bedekte termen heeft ver wezen naar het bestaan van een Israëlische kernmacht, reageer de hij gisteren furieus. „Als ik iets over die Vanunu-affaire lees, begint mijn bloed meteen te koken", vertelde hij. Peres zei verder wat hij het laatste jaar al een paar keer heeft herhaald, namelijk dat Israël het nucleai re tijdperk niet is binnengestapt om naar Hiroshima te gaan, maar naar Oslo. Met andere woorden: de wetenschap dat Is raël over atoomkracht beschikt, heeft de Arabieren doen beslui ten het vredespad te kiezen. paramaribo armand snuders correspondent De Surinaamse president Jules Wijdenbosch laat een diep gaand onderzoek instellen naar mogelijke corrupte praktijken op het ministerie van handel en industrie. Minister Robby Drag- man zou daar zelf ook betrok ken bij zijn. Wijdenbosch deed zijn aankondiging na overleg met de ministerraad en enkele parlementariërs. Dragman en zijn ambtenaren hebben volgens enkele parle mentariërs flinke sommen geld ontvangen voor het afgeven van importvergunningen. Goederen waarvoor volgens een staatsbe- sluit geen importvergunning nodig was, werden door een ei genhandig door Dragman en de directeur van zijn ministerie ge schreven beschikking wel ver- gunningplichtig. Handelaren die voor een vergunning bij het departement aanklopten, moesten daarvoor eerst flink betalen. Enkele oppositieleden zeggen over bewijzen te beschikken dat Dragman en enkele topambte naren onder tafel zijn betaald. „Het ministerie moet op de ontleedtafel worden gelegd, want er gebeuren daar vreemde dingen", concludeert opposi tielid Fred Derby. Hij eist dat Dragman opstapt, als wordt aangetoond dat er inderdaad gesjoemeld is op zijn ministe- Partij eist onderzoek naar publicatie Times Dubieuze vrijage van Russen en Wit-Russen Nieuwe rampspoed treft Britse Conservatieven moskou hans hoogenduk londen anp-ap Het kan altijd nog erger. De Britse Conservatieve partij tui melt de afgelopen dagen van de ene rampspoed naar de andere. Dinsdagavond is een nieuwe rel losgebarsten over hoe de Con servatieven hun kas spekken. Dagblad The Times meldde dat de partij tegen de eigen voor schriften in voor miljoenen aan 'buitenlandse' donaties incas seert. Het geld komt vooral van de nieuwe .partijpenningmeester zelf, Michael Ashcroft (53). Ash- croft is een miljonair die als be lastingballing ook de nationali teit van het Centraal-Ameri- kaanse Belize heeft verworven. De miljonair heeft de Conserva tieve Partij met miljoenen schenkingen uit de rode cijfers gehaald. Hij heeft het geld over gemaakt via zijn eigen Belize Bank Trust. Daar is niets mis mee, vol gens de Conservatieven. Wat niet deugt, is dat The Times de vertrouwelijke bankstaatjes heeft kunnen inzien. De partij eist een politieonderzoek. Maar dat onderzoek zal de partij niet redden, want de el lende voor de Conservatieven is vorige week al begonnen met de bekendmaking dat de La bour-premier Blair nog een kind krijgt en uitgerekend met zijn wettige echtgenote Cherie. Dat levert hem absoluut extra sympathie op in het land. ter wijl de glans van Labour er juist af leek te gaan. Zaterdag ging de Conserva tieve kandidaat voor het burge meesterschap vart Londen, lord Archer, reddeloos ten onder in oude schandaaltjes die met na me het blad News of the World speciaal voor de gelegenheid oprakelde. Maandag vroeg stapte Scot land Yard in beeld met de be vestiging dat ze een strafrechte lijk onderzoek doet tegen lord Archer. Hij heeft mogelijk der tien jaar geleden een proces te gen een krant gewonnen door een vriend te laten liegen. correspondent Boris Jeltsin, president van 145 miljoen Russen, en Aieksandr Loekasjenko, abso luut heerser over tien miljoen Wit-Russen, zetten morgen hun handtekeningen onder het verdrag dat uiteindelijk één staat moet opleveren. Over het unieverdrag is sinds 1996 onderhandeld en Jeltsin en Loekas jenko hebben al diverse keren op plechti ge wijze tussenakkoorden getekend. In de praktijk veranderde er echter niets. De Wit-Russen bleven even arm en de Russen werden er evenmin beter van. Maar nu begint het er allemaal wat serieu zer uit te zien. De twee landen behouden nog hun soevereiniteit en nationale iden titeit, maar vormen een confederatie met aan het hoofd een staatsraad bestaande uit de leiders van beide landen. Uiteinde lijk moeten er in 2005 een munteenheid zijn, een gezamelijk belastingstelsel en een "iike grenscontrole. Op ilands politiek gebied zal met één stem worden gesproken. Daarmee komt de droom van veel Russen en veruit de meeste Wit-Russen weer een stap dichter bij de realiteit. Een stukje van het voormalige Sovjetimperium kan, acht jaar nadat het rijk uiteen is gevallen, her rijzen. En er komt een einde aan het kunstmatige gedrocht Wit-Rusland, een land dat eigenlijk nooit echt heeft bestaan. Hitier en Napoleon raasden er op weg naar het 'gouden' Moskou overheen met hun legers. Ze lieten een brandend, ge plunderd en verkracht land achter. Eeu wenlang was het gebied een twistappel tussen Rusland en Polen, terwijl ook Li touwen zo nu en dan iets in de melk te brokkelen had. Na de ondergang van het communisme werd Wit-Rusland. Het volk koos de ex- voorzitter van een collectieve boerderij, Aieksandr Loekasjenko, tot president. De 44-jarige leider met mini-snor en piep stem zorgde kort daarna voor veel op schudding door Adolf Hitler als een groot staatsman te omschrijven. En later zei hij dat de mensen hem steeds vroegen 'me neer de president, geef ons de dictatuur, geef ons de tijden van Stalin terug'. En er zijn inderdaad parallellen te trekken tussen de nazi-dictator Hitier, diens com munistische tegenvoeter Staiin en de hui dige Wit-Russische heerser. Stalin en Hit- Ier waren absolute heersers die geen enke le oppositie duldden. Loekasjenko denkt er precies zo over, al gaat hij heel wat min der rigoureus met de tegenstanders om dan zijn twee voorbeelden. Maar sinds hij in 1996 zijn heerschappij in een buitenge woon omstreden referendum voor nog eens vijf jaar liet bevestigen, heeft hij wel korte metten gemaakt met de oppositie. Wie nu nog durft te demonstreren, wordt in elkaar geslagen of korte tijd achter de tralies gezet. Desalniettemin draagt de overgrote meerderheid van het verpauper de volk hem op handen. En in Rusland wordt de nostalgische viool ook door vrijwel iedereen bespeeld. Oud premier Primakov is bijvoorbeeld een fer vent voorstander van een fusie en de com munisten en nationalisten vinden het prachtig. Loekasjenko werd als een held onthaald toen hij een paar weken geleden het Russische parlement, de Doema, toe sprak. Alleen de liberalen van Javlinski verlieten de zaal, omdat zij Loekasjenko niet als legitiem staatshoofd erkennen. De meeste Russische partijen zien hun steun voor de eenwordingsplannen als een prima stemmentrekker bij de parle mentsverkiezingen van 19 december. Het past uitstekend bij de groeiende anti-Wes terse sfeer in het land. Het zit de Russen nog altijd vreselijk dwars dat de NAVO zich, ondanks fel verzet van Moskou, naar het Oosten heeft uitgebreid. Een confede ratie met Wit-Rusland zou een kleine troost zijn. De nieuwe staat grenst dan aan het prille NAVO-lid Polen en kan nog meer invloed uitoefenen op de Baltische kandidaat-leden. Mede daarom staat Boris Jeltsin pal achter het akkoord. Maar er speelt nog meer. In Moskou gaan al tijden geruchten dat Jeltsin, als de unie met Wit-Rusland een feit is, aan wil blijven als hoofd van deze nieuwe confederatie. Als president van Rusland is hij in 2000 niet meer herkiesbaar, maar hij zou zich wel, bijvoorbeeld begin volgend jaar, in een referendum kunnen laten kronen tol hoofd van de Slavische Confederatie. Maar daarover zal morgen, als de glazen worden geheven, nog niet worden ge praat. Net zo min als over de vraag hoe het bepaald niet rijke Rusland de hele Slavi sche operatie wil betalen.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7