Bescherming van kustlijn vergt drastisch ingrijpen Plankgas en toch niet harder dan 18 kilometer per uur Leerlingen hebben iets te veel foute motieven voor onderwijsstaking' Verblijfsrecht vrouwen waak zaak van willekeur Verloskundigen niet in ictie in millenniumnacht Binnenland PKK-lid wil politiek asiel Snelle boot voor iedereen 'Zet polders Hollandse Waterlinie weer blank' Kunst-ijsbaan Ton boete in Heerenveen voor snelle verkoop huis Nieuwe tips in zaak Vaatstra ifeuwarden Bij justitie in Leeuwarden zijn de afgelopen weken twintig nieuwe tips in de zaak Marianne Vaatstra binnengeko men. Over de inhoud wil de justitiewoordvoerder geen mede delingen doen. Een 26-jarige Irakees is medio oktober na DNA- onderzoek afgeschreven als verdachte. Marianne Vaatstra werd in de nacht van 29 op 30 april in de weilanden bij Veenklooster om het leven gebracht. Meer biologische landbouw haarlem Biologische landbouw slaat aan in Noord-Holland. Er worden nu op 175 hectare grond producten zonder kunstmest en bestrijdingsmiddelen geteeld. Het provinciebestuur vindt dat het vorig jaar in gang gezette pilotproject voldoet en is bereid tot 2005 elk jaar anderhalf miljoen gulden beschikbaar te stellen ter ondersteuning van de biologische landbouw. Van dat bedrag subsidieert de provincie projecten van derden voor de helft. Het jeld is tevens bedoeld voor de organisatie van een ecologische iloembollenplantdag voor scholen en gemeenten. LTO heeft moeite met Van den Brink ben haag De land- en tuinbouworganisatie LTO-Nederland heeft moeite met de benoeming van Wien van den Brink als be stuurder van productschappen. Van den Brink heeft zitting ge waagd in het bestuur van het Productschap Diervoeder. Hij is al vice-voorzitter van het Productschap Vee en Vlees. LTO-voorzit- ter Doornbos noemt het onacceptabel dat Van den Brink in ok tober borden heeft geplaatst met de tekst 'Brinkhorst: killer van 10.000 boerengezinnen' en het mestbeleid 'een soort etnische zuivering' noemt. Verhoogde kans op hartinfarct rotterdam Vrouwen met een vroege menopauze hebben een groter kans op aderverkalking in de halsslagaders en op een hartinfarct. Ook een vroege verwijdering van beide eierstokken geeft een verhoogde kans op aderverkalking en een hartinfarct. Mogelijk kan het toedienen van hormonen hiertegen bescher ming bieden. Het is nog te vroeg om definitieve conclusies te kunnen trekken over het effect van hormoontherapie, aldus I. Westendorp die onderzoek verrichtte bij 4.853 vrouwen van 55 jaar en ouder. Daarvoor zijn grotere vervolgonderzoeken nodig. Westendorp promoveert dinsdag aan de Erasmus Universiteit Rotterdam op haar onderzoek Drie jaar geëist tegen portier alkmaar Officier van justitie Groenhuis heeft voor de Alkmaar- se rechtbank drie jaar cel geëist tegen een 34-jarige Heemsker ker. Hij wordt beschuldigd van openlijke geweldpleging tegen een bezoeker van café Shooters in Bergen, waar hij op 1 juni 1997 als portier werkte. De bezoeker, een man uit Akersloot, be- landde levensgevaarlijk gewond in het Medisch Centrum Alk- f maar. Daarmee liep een aanvankelijk sfeervolle vrijgezellenpar- ty voor hem uit op een medische lijdensweg, die hem tot tien maal toe op de operatietafel bracht. Het geld dat dit heeft ge- t( kost, ongeveer 160.000 gulden, wil verzekeraar Univë nu verha len op de verdachte. Uitspraak 8 december. - lochtone vrouwen die voor verblijfsvergunning afhan- ilijk zijn van hun partner, zijn lak overgeleverd aan willekeur :u, in justitie. Als hun partner verlijdt of zij scheiden, kun- en zij lang niet altijd rekenen een persoonsgebonden ver- dlijfsvergunning. Dit blijkt uit nderzoek van het Clara Wich- lann Instituut, dat zich inzet ior de rechten van vrouwen? echts zes procent van de touwen met een verbroken re- tie krijgt bij de eerste aan- :aag een nieuwe verblijfsver- MSTERDAM ANP erloskundigen in Amsterdam tan tijdens de jaarwisseling v laken. Vrouwen die in die bic acht bevallen moeten naar de tveekschool voor vroedvrou- en, waar vier vrijwilligers ienst doen. Het naastgelegen lotervaart-ziekenhuis neemt problematische bevallingen ver. inzet van de staking is voor 2000'. Daarmee 'J11 fordt zowel het lage honorari- im voor verloskundigen als het rote tekort aan vroedvrouwen an de kaak gesteld, aldus een 'oordvoerster van de verlos- itndigen. Verloskundigen krij- en voor een bevalling, de be reiding van de zwangerschap n nacontroles in totaal onge- eer duizend gulden. ,,De izorg voor tien dagen is al ïurder, dus dat is veel te wèi- ig", aldus C. de By van de Ver- askundige Kring Amsterdam. Volgens De By is de millenni- iimnacht zeer geschikt voor de >nS taking. „We hebben van de n Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Dienster tilburg anp Hij noemt zichzelf een pittige rijder en zijn vrouw ergert zich daar regelmatig aan. Vandaar dat de 69-jarige R. Lemmens wel eens wilde weten hoe het is om niet sneller te rijden dan officieel is toegestaan. Lem mens is één van de twintig be woners van de Tilburgse wijk Campenhoef die de afgelopen twee maanden een auto met snelheidsbeperker mochten proberen, een aangepaste Volkswagen Bora. Dat gebeur de in het kader van een proef met Intelligente Snelheidsaan passing (ISA). Doel van het ISA-project is te kijken hoe het in de praktijk werkt als auto's exact 18, 30, 50 of 80 kilometer per uur rijden. Elke proefauto heeft een boordcomputer waarin alle straten in de wijk zijn inge voerd. Via een satelliet kan de computer lezen waar de auto rijdt en wat de maximumsnel heid daar is. Wil de bestuurder harder rijden, dan wordt de brandstoftoevoer naar de mo tor verminderd. Buiten Cam penhoef rijdt de auto hetzelfde als elke andere. Testrijder Lemmens had wei nig aanpassingsproblemen met de speciale Volkswagen. „Je kunt het pedaal indrukken zover je wilt, maar als je dertig mag, gaat de auto toch niet harder". Ook andere testrij ders zijn enthousiast over het experiment, zoals A. Schuur- kes. Vervelende reacties van collega-automobilisten heeft Schuurkes niet gehad. De con ciërge op een Tilburgse basis school wordt soms ingehaald, maar daar blijft het bij. „De begrenzing is wel eens lastig, want op een parkeerplaats snel even een vak inschieten is er met 18 kilometer per uur niet bij. Het is ook even uitkijken als de maximumsnelheid van 30 naar 50 schiet. Dan krijg je een flinke dot gas als je op dat moment het pedaal ingedrukt hebt." De 35-jarige M. Mermans heeft met haar losse rijstijl al de no dige bekeuringen gekregen. „Laatst nog eentje van 300 gul den, dus voor mij is het juist goed als een auto niet harder kan dan de maximumsnelheid. Maar het is wel een raar ge zicht als je 50 rijdt en er achter je een heel lint auto's zit en de weg voor je vrij is." den haag anp Vooraanstaand PKK-lid Murat Karayilan heeft zaterdag asiel gevraagd in Nederland. De Im migratie- en Naturalisatiedienst (IND) beoordeelt de asielaan vraag. Dit heeft staatssecretaris Cohen (justitie) gisteren ge schreven aan de Tweede Ka mer. De man beweegt zich in 'kringen rond PKK-leider öca- lan'. Justitie bekijkt nu of de man zich schuldig heeft ge maakt aan 'militante of geweld dadige acties'. Als dat het geval is, wordt de asielaanvraag afge wezen op grond van artikel 1 F uit het Vluchtelingenverdrag. Amsterdam De snelle veerboten die de verbin ding tussen Lelystad en Amsterdam onderhouden zijn sinds gisteren beter toegankelijk voor rolstoel gebruikers. Flevoferries en Traxx (onderdeel van ver voersbedrijf Connexxion) namen samen met het Ge handicapten Overleg giste ren de nieuwe voorzienin gen in gebruik. Traxx zorgt voor aanvullend busvervoer van en naar de boot. foto anp marco okhu&en Meest uiteenlopende plannen op tafel van provincies gunning. Bijna alle anderen moeten daar gemiddeld twee jaar en drie maanden op wach ten. Vrouwen die in het kader van gezinshereniging naar Ne derland komen en tijdens de eerste drie jaar van hun verblijf hun partner verlaten, verliezen in beginsel hun recht op ver blijf. Alleen onder bepaalde omstandigheden komen zij in aanmerking voor een verblijfs vergunning. Zo maakt een vrouw met kinderen uit een is lamitisch land, die door haar partner (seksueel) is mishan deld, de meeste kans op een verblij fsvergunning. Op korte termijn zijn drastische maatregelen nodig om kwetsbare delen van de kust beter te beschermen. Er lig gen op dit moment 29 studies op tafel om de stijging van zeespiegel het hoofd te bieden. Op het provinciehuis in Haarlem werd gisteren het startschot gegeven voor 'Visie Hollandse Kust 2050'. De meest uiteenlopende - en soms elkaar tegensprekende - standpunten werden daarbij uit de doeken gedaan. de boulevards, 'korsetten' van havenhoofden en pieren kun nen verdwijnen en zelfs de star re Hondsbossche Zeewering kan plaatsmaken voor een sluf ter die zeewater binnenlaat. Voor grootscheepse plannen moet de mens volgens Natuur monumenten geen zand ver plaatsen, dat doet de zee wel. Het Hoogheemraadschap van Rijnland zet het decennia oude beleid het liefst voort. De duinen moeten flexibel blijven zonder starre bouwconstruc- haarlem theo van der kaaij Bestuurders, ambtenaren, mi lieugroepen en maatschappelij ke organisaties uit Noord- en Zuid-Holland willen binnen an derhalf jaar duidelijkheid scheppen in de wijze waarop het land het beste kan worden beschermd tegen de zee. Natuurmonumenten ziet de kust van Den Helder tot Hoek van Holland het liefst als een aaneenschakeling van blanke toppen der duinen. Verstoren- ties. P. van den Berg van Rijn land is pessimistisch: „Wat nu nog een veilige kustzone is, zal straks niet meer veilig zijn. Op veel plaatsen langs de kust staat bebouwing op de zone van kustafslag. Badplaatsen moeten rekening houden met een bre de, onveilige strook." Dat is precies de reden waar om de gemeente Noordwijk in conflict is gekomen met Rijn land vanwege het nieuwbouw- plan voor de boulevard. De badplaats wil meer toeristen lokken door parkeergarages in en onder de duinen te bouwen en een pier in zee te maken. P. Vellinga van het Instituut voor Milieuvraagstukken van de Vrije Universiteit Amsterdam vat de dilemma's samen: „Er is een toenemende confrontatie tussen wat we economisch wil len met steeds meer verkeer en gebouwen, de consequentie daarvan dat er minder natuur en landschap overblijft en de klimaatsverandering die water overlast geeft." Het instituut stelt vast dat de kustlijn niet overal veilig is, maar raadt ver regaande maatregelen af. De kust zou veiligheidszones moe ten krijgen, waarbij het normaal moet zijn om bijvoorbeeld vijf tig bewoners bij zware storm voor de zekerheid te evacueren. Ontwerper W.Bos (van de Bos-variant voor de HSL) pleit te wel voor ëen drastisch plan door de kust tussen de bad plaatsen zo.'n drie tot acht kilo meter te verbreden. Golfdem- pers kunnen voor een natuurlij ke zandaanwas zorgen en op het nieuwe zand zal genoeg plaats zijn voor natuur, recrea tie en bedrijvigheid. groenekan gpd Sommige polders van de Nieuwe Hollandse Waterli nie zouden weer onder water kunnen worden gezet. Dan krijgt de Waterlinie weer een functie en is er tegelijk een oplossing voor de berging van water ten tijde van over stromingen of zware regen val. Volgens Th. de Jong van het Hoogheemraadschap de Rijnlanden wordt dit over wogen bij het samenstellen van de zogeheten 'Waterber- gingskansenkaart', die in op dracht van het rijk wordt ge maakt. De bergingsgebieaen moeten soelaas bieden tegen de gevolgen van nattere win ters, een stijgende zeespiegel en vaker Overstromende ri vieren. Het idee om sommi ge 'inundatiegebieden' van de 19e-eeuwse verdedigings werken van de Waterlinie weer deels onder water te zetten is niet nieuw. In 1993 bevatte het rapport 'Water lijn' van de Universiteit Wa- geningen soortgelijke idee- en. Maar er was toen te veel weerstand onder provincie besturen en boeren. Sinds dien is vrijwel niets onder nomen voor het opkalefate ren van de linie en de 65 in drukwekkende forten. Maar nu staat de ontwik keling van 'een hernieuwde Hollandse Waterlinie' weer volop in de aandacht, zo bleek gisteren op een bijeen komst in het Utrechtse Groe- nekan. Staatssecretaris Faber (natuurbeheer) sprak in een bomvol Fort Voordorp kri tisch over de rol van de over heid tot nu toe. „Alle pogin gen om de waterlinie weer een toekomst te geven, lie pen vast in een bestuurlijk moeras." Zij wil daarom een 'krijgsberaad' houden tussen het rijk en de vijf betrokken provincies, om versnippe ring van de linie te voorko men. Inmiddels heeft ze al negen miljoen gulden voor het project uitgetrokken. nood een deugd gemaakt. Om dat mobiele telefoons en sema foons het niet doen, moesten we toch al wat regelen." In principe duurt de staking van tien uur 's avonds tot twee uur 's nachts. „We hebben gezorgd voor adequate opvang, en ons millennium-probleem is goed opgelost, maar thuisbevallen kan die nacht dus niet", zo zegt Dè By. De ziekenhuizen in de hoofd stad en de cliënten worden met een brief geïnformeerd over de actie. Die wordt overigens ge steund door de afdeling verlos kunde van het Slotervaart-zie- kenhuis. Ook de landelijke beroepsor ganisatie KNOV is inmiddels over de staking ingelicht. De KNOV staat er volgens de Am sterdamse Kring positief tegen over en bekijkt nu of hij lande lijk kan worden overgenomen. „Het lijkt in ieder geval een be langrijke steun in de rug bij de onderhandelingen met het mi nisterie", aldus De By. den haag De aanleg van de kunstijsbaan op het Spui in Den Haag is in volle gang. De ijsvloer wordt vanaf maandag beschilderd door het kun stenaarsechtpaar Marcello&Els. Die schildering is gebaseerd op het kunstwerk 'Pollock on Ice'. De liefhebbers kunnen van 1 december tot en met 15 januari een baantje trekken op de kunst-ijsbaan. foto anp hans steinmeier heerenveen anp De gemeente Heerenveen gaat 100.000 gulden boete eisen als particulieren hun nieuwbouw huis binnen drie jaar verkopen. Hiermee hoopt de gemeente speculanten buiten de deur te houden. „Wij houden er niet van als particulieren in hun up pie projectontwikkelaartje gaan spelen", meent wethouder Feenstra. Afgelopen jaren waren er di verse kavels, vooral in het duur dere segment, waar het nieuw bouwhuis nooit door de eerste bewoners werd bewoond. De gemeente geeft de komende ja ren veel nieuwbouwkavels uit en wil snelle doorverkoop in de toekomst voorkomen, in de nieuwe wijk Skoatterwald wor den tot 2005 duizend nieuwe huizen neergezet. In het koopcontract van be- woners-in-spe wordt de bepa ling opgenomen dat het huis al leen mag worden verkocht als de gemeente een ton krijgt. Uit zonderingen zijn er wel, onder andere in geval van overlijden van een van de bewoners. Ook voor verplichte verhuizing door verandering van werk wordt een ontheffing verleend. Het plan van de gemeente komt nog in de raad. Verschil lende politieke partijen hebben positief op het plan gereageerd, maar de meningen verschillen over de vraag of de verkoopter mijn met boeteclausule drie of vijf jaar moet zijn. De Vereniging Eigen Huis vindt het goed dat de praktijken van speculanten worden aan gepakt. Maar de boete moet dan ook alleen gelden voor mensen die een huis kopen zonder de bedoeling te hebben erin te gaan wonen, zegt direc teur ledenbelang van Eigen Huis, Van Loon. De maatregel zou bovendien alleen betrekking moeten heb ben op huizen die voor een prijs onder de marktwaarde te koop zijn. „In sommige plaat sen maken gemeente en pro jectontwikkelaar een dealtje. De vraagprijs is dan niet de kost prijs, maar de marktwaarde die veel hoger ligt. In dat geval zou een boete van een ton ontzet tende onzin zijn", aldus Van Loon. Hij vindt bovendien de termijn van drie jaar eigenlijk al te lang. „Als iemand na twee jaar zijn huis wil verkopen, is hij natuurlijk geen speculant." ocioloog Dronkers zet vraagtekens bij scholierenactie AMSTERDAM ACHILLE PRICK Onderwijssocioloog Jaap Dronkers zette 'wee jaar geleden het hele onderwijsland opzijn kop door in dagblad Trouw scho en te beoordelen met een cijfer. Nooit Ofrder waren scholen zo afgerekend op hun prestaties. Ouders waren blij, want ze hadden eindelijk vergelijkingsmateriaal, "actoren die een drie kregen voor hun school vlogen in de gordijnen. Dronkers' onderzoek zou niet deugen. pologie van de Universiteit van Amster dam. In zijn afscheidscollege kon hij het niet laten om zijn licht weer te late'n schij nen over het onderwijs. Ditmaal deugen de schoolonderzoeken niet. - U neemt afscheid in stijl, want in uw af scheidscollege veegt u weer de vloer aan met sommige scholen. „Ik beantwoord geen schuldvraag, maar stel vast dat er grote verschillen zijn tussen scholen in de beoordeling van schoolon derzoeken. Zo geven scholen in Friesland hogere cijfers dan scholen in Zeeland en krijgen vwo'ers hogere cijfers dan mavo- leerlingen. Zo beïnvloeden scholen het eindexamenresultaat. - Hoe verklaart u die verschillen? „Het kan komen door de concurrentiestrijd tussen scholen. Als je veel gezakten hebt, is dat geen reclame. Door de leerlingen een hoog gemiddelde voor de schoplonderzoe- ken te laten scoren, is de kans groter dat zij ondanks een slecht centraal schriftelijk eindexamen toch slagen." - Onderwijs is een belangrijk instrument om achterstanden weg te werken. Maar uit uw onderzoek blijkt dat vwo'ers meer geholpen worden met hogere cijfers dan mavo-leer lingen. „Dat kan komen door hun sociaal-maat schappelijke achtergrond. Vwo'ers hebben vaker hoogopgeleide ouders die, meestal onbewust, druk op de school uitoefenen. Die leerlingen hebben enige culturele ba gage en kunnen aardig uit hun woorden komen. Dat beeld past niet bij slechte cij fers voor het schoolonderzoek. Andersom is voorstelbaar dat kinderen met laagge schoolde ouders minder indruk maken op hun docenten en daardoor lagere cijfers krijgen. Dat is zorgwekkend want het wordt steeds moeilijker om de kwaliteit van het onderwijs in de gaten te houden." - Die kwaliteit wordt nu ter discussie gesteld door de leerlingen zelf. Zeven Vlaardingse leerlingen mobiliseren duizenden scholieren om op 6 december te staken tegen de tiveede fase. Dat moet u goed doen, want u was al tijd al tegen de tweede fase? „Ik sluit mij niet aan bij deze scholieren, want zij hebben iets te veel foute motieven. Zij vinden hun school te zwaar omdat zij niet meer toekomen aan hobby's en bij baantjes. Ja, dank je de koekoek. De sa menleving investeert fors in iemand die een onderwijscarrière wil doorlopen. Dan mag een bijbaantje toch niet concurreren met het belang van onderwijs?" „De leerlingen komen met argumenten ais: 'Iemand die de technische kant op wil, heeft niets aan Duits.' Verbijsterend. Duits land is onze grote oosterbuur en belang rijkste handelspartner. Of 'Cultuur pikken we wel op via de televisie'. Nou, echt niet. Het ergste is dat Kamerleden zich zo snel laten strikken. Zoals die mevrouw van D66 die roept dat geschrapt moet worden in het aantal vakken. Waanzin! Ze hebben er bij de invoering van het studiehuis met hun neus bovenop gezeten. De Kamer moet zich nu even gedeisd houden. - Wat is er dan wel mis met de tweede fase? „De onevenredig grote nadruk op zelfstan dig werken. Veel scholieren kunnen dat niet aan. Het heeft te maken met de achter grond van een leerling. Kinderen van hoger opgeleide ouders zullen sneller hun eigen weg vinden en faciliteiten tot hun beschik king hebben dan kinderen uit minder be deelde gezinnen. Zo werkje mee aan een grotere ongelijkheid via het onderwijs." „Er wordt beweerd dat door zelfstandig te leren werken de aansluiting op hbo of uni versiteit beter zou zijn, maar dat is nooit onderzocht. Er zijn hele andere oorzaken voor het afhaken op hbo of universiteit. De belangrijkste is dat studenten een verkeer de studie kiezen. Ten tweede, en daar heb je het weer, studenten eisen een bepaalde levensstijl waar geld voor nodig is. Dus wordt er veel gewerkt en dat gaat ten koste van de studie. Wat mij betreft blijft de tweede fase bestaan maar hoeven de leer lingen niet talloze werkstukken te maken. Dat zou al heel wat werkdruk schelen."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5