Beenhakker voelt zich verraden Sport Koeman laat Barcelona treurend achter Ajax door elkaar geschud voor duel tegen Mallorca Agassi snel klaar met Sampras Lazio Roma wint alweer in Europa Bellen tegen vandalisme bij voetbal Akkoord Rotterdam met ISL (basketballers beginnen met verlies aviv De Nederlandse basketballers zijn de kwalificatieronde 7| Dor het EK 2001 met een nederlaag begonnen. De ploeg van de ieuwe bondscoach Bob Gonnen verloor gisteren in Tel Aviv ansloos met 90-61 van Israël. Bij rust was de stand 40-27. Elson as aan Nederlandse zijde topscorer met twintig punten. Voor 0.000 toeschouwers buitte Israël na rust het klasseverschil uit. oen bleek dat Nederland een veel minder ingespeeld team eeft. Israël bereidde zich weken voor. Nederland slechts een aar dagen. Oranje miste bovendien Zwikker en Franke. lughes nieuwe bondscoach van Wales |jp >nden Mark Hughes wordt de nieuwe bondscoach van Wales. aa at meldt BBC Radio Wales. Hughes vervulde de functie al ad le iterim sinds juni. Hij tekent volgende maand een contract voor 3 jaar. Hughes is van plan daarnaast zijn nog achttien maan- ict en doorlopende verbintenis als speler bij de Engelse club Sou- et ïampton uit te dienen. De spits speelde in het verleden onder j leer bij Barcelona, Manchester United en Chelsea. p dieet Doug Walker klaagt IAAF aan inden Doug Walker heeft de internationale atletiekfederatie i\AF) aangeldaagd bij het hooggerechtshof in Londen. De Brit- ejsprinter, Europees kampioen op de 200 meter, heeft deze op- l0| diende juridische stap gezet omdat de IAAF niet accepteert dat b Britse atletiekbond (UK Athletics) zijn schorsing wegens do ing heeft teruggedraaid. Walker is betrapt op het gebruik van et spierversterkende middel nandrolon. Sporen van deze 'po- ulaire' anabole steroïde zijn dit jaar in de urine van een groot intal aüeten aangetroffen, onder wie Linford Christie, Merlene ttey en de Nederlander Troy Douglas. raf en Schmeling sporters van eeuw uttgart Tennisster Steffi Graf en bokser Max Schmeling zijn Duitsland uitgeroepen tot de sporters van de eeuw. De on- ngs gestopte Graf, die ook internationaal in de categorie bal- lorten als beste werd gehuldigd, was jarenlang de nummer in van de wereld. Graf versloeg bij de uitverkiezing in eigen nd hoogspringster Ulrike Nasse-Meyfarth met groot verschil: He iO tegen 18 stemmen. De puntenzege van bokslegende Sch- g eling was minder overtuigend. 101 Sportjournalisten gaven in hem de voorkeur. Voetbalkeizer Franz Beckenbauer (83) en nnisser Boris Becker (61) waren ook populair. iille komt niet opdagen bij verhoor le Alex Zülle is gisteren niet komen opdagen in Lille, waar j door onderzoeksrechter Keil zou worden verhoord in ver- ind met de Festina-affaire. Zülle maakte deel uit van de Fran- wielerploeg Festina die in 1998 op verdenking van dopingge- uik uit de Ronde van Frankrijk werd gezet. Het onderzoek lar de affaire loopt nog steeds. De Zwitserse wielerkampioen eft al toegegeven destijds het bloeddopingmiddel EPO te •nebben gebruikt. Daarvoor werd hij zes maanden geschorst. A isteren zou hij geconfronteerd worden met de Spaanse arts icolas Terrados, met wie Zülle werkte in zijn ONCE-tijd. elgische competitie ingekrompen ussel In de Belgische eerste klasse komen vanaf juli 2001 nog aar zestien clubs uit. Daarover heeft een meerderheid van de lgische profclubs voorlopige overeenstemming bereikt. Nu elen nog achttien clubs in de hoogste voetbaldivisie. Van de clubs die lid zijn van de Belgische profliga stemden er zeven- n voor een afslanking van de competitie. Door een verminde- ïg van het aantal wedstrijden hopen zij de kwaliteit van de j' impetitie op te voeren. De afslanking kan volgens bondsvoor- *ter D'Hooge ook verlopen door fusie van clubs. rbiter Dick Jol naar WK clubs ist» De FIFA heeft Dick Jol aangewezen als scheidsrechter lor het officieuze WK voor clubs in Brazilië. Het toernooi ïurt van 5 tot en met 14 januari. De speelsteden zijn Sao Paulo Rio de Janeiro. Er zijn geen Nederlandse assistent-scheids- :hters uitgenodigd. Trainer van Feyenoord verbolgen na kansloze nederlaag tegen Chelsea Leo Beenhakker wond er gisteravond geen doekjes om. „Feyenoord is finaal ondersteboven gespeeld", luidde het keiharde oor deel van de coach na de slachtpartij (3-1) in Lon den. Van de eerste wed strijd in de tweede ronde van de Champions League hadden de Rotterdammers zich wel iets anders voor gesteld. „Geen kans gehad, Chelsea was geweldig en Feyenoord heeft geen mo ment kunnen laten zien wat het werkelijk kan." londen marcel van der kraan gpd-verslaggever Op drie spelers na, Dudek, Konterman en Van Wonderen, zag Beenhakker in Londen al zijn spelers falen. „Ja, twee of drie haalden hun normale ni veau. De rest speelde ver onder z'n kunnen. Dudek was er een die goed was. Hij hield ons heel lang op de been. Hij is en blijft fantastisch. Het was een mira kel dat we pas halverwege een doelpunt tegen hadden gekre gen." Beenhakker wenste aanvan kelijk geen woord vuil te maken aan de interne strubbelingen en ellende waarmee zijn ploeg de voorbije dagen te maken had. In de aanloop naar de loodzwa re klus in Engeland was hij graag verschoond gebleven van onrust in zijn selectie. Een kind kon zien dat het de trainer van de Rotterdammers heel hoog zat en voorlopig blijft zitten, dat al zijn plannen in de war zijn geschopt door de harde kritiek van de belangrijkste spelers. De klasse van Chelsea was één reden waarom Feyenoord verloor, het gebrek aan kwaliteit een tweede. Daarmee was de koek nog niet op. „Er waren verschillende oorzaken voor deze nederlaag en dit optre den", vulde Beenhakker nijdig aan. Op de vraag of hij nader wilde ingaan op die oorzaken, schudde hij het hoofd. „Nee, daar heb ik geen zin in. Hier laat ik het lekker bij. Maar het is precies zoals ik het zeg. Er wa ren diverse redenen voor." Later, in de catacomben van het Chelsea-stadion, liet de coach zich toch nog even gaan. Hij zei dat hij zich 'verraden voelde' door zijn eigen spelers. Een dergelijke ontboezeming kan verregaande consequenties hebben. Als het vertrouwen tussen de trainer en de kern van zijn selectie is geschaad, zijn er harde maatregelen nodig om de zaken recht te zetten. De grote vraag is hoe de trai ner en de leiding van Feyen oord de problemen in de club gaan aanpakken. Het zal moei lijk zijn om spelers te schorsen of op een zijspoor te zetten, omdat eigenlijk alleen op het veld kan worden voorkomen dat Feyenoord verder wegglijdt. Beenhakker heeft als coach het een en ander meegemaakt, heeft langdurig in de keuken gekeken bij Real Madrid en weet hoe het er in de top van Europa aan toe gaat. Om goede resultaten te behalen, moet elk onderdeel, elk detail in orde zijn. Vanaf de voorbereiding tot aan het laatste fluitsignaal. Beenhakker: „Chelsea had z'n zaken helemaal voor elkaar. Op elk onderdeel en elk detail was bla celona henk van den boom rdt Ronald Koeman de trainer van Vi- 5 se die gaat zitten wachten op een vaca- e bij Barcelona? Hij heeft zelf zo vaak ge- d dat hij 'droomt van het leiderschap bij Catalaanse club' dat iedereen hem nu vraag stelt. Ruim een maand geleden hij nog zonder omhaal: „Ik heb het hier 3o' id naar mijn zin. Ik heb net een jaar bij- ekend. Ik wil nog veel leren om daarna iner van Barcelona te worden." 'itesse is voor de 36-jarige ex-intematio- de opstap naar de Europese trainer- p. Daarover liet hij ook gisteren, na de Idagtraining van Bar^a, weer weinig jfel bestaan. „Ik hoop het", zei hij toen toegestroomde Spaanse pers hem vroeg hij zal terugkomen als Van Gaal weg en paar maanden geleden ging Koeman t in op een aanbieding van AZ om rfdtrainer te worden. Ook een contract Feyenoord en Ajax, die hem benader- met het uitzicht op het hoofdtrainer- lap, wees hij van de hand. Koeman: ver zulke dingen denk je natuurlijk con- ut na. Nu Vitesse op mijn weg kwam, iaj k het mij het geschikte moment om ja te p gen. Ik heb de laatste anderhalf jaar veel 2 eerd bij Van Gaal en ook eerder bij Hid- ijv ik. Vitesse is een club met goede moge heden. Anders was ik het gesprek niet Natuurlijk heeft de stap naar de Arnhem club te maken met de beslissing van uis van Gaal om zijn contract met Bar<;a twee jaar te verlengen. Het contract Koeman met Vitesse loopt tegelijk af t dat van Van Gaal. lonald Koeman reist morgen naar Arn- m om met zijn zaakwaarnemer Ger La- ïdijk het contract rond te maken. Waar- ijnlijk wordt hij zaterdag officieel gepre- iteerd door Vitesse. Met name over de ïr van de verbintenis zouden de partijen nog niet eens kunnen worden. „Maar ziet er allemaal heel positief uit," aldus ïman. „Ik denk dat we er wel uit komen, ang ik echter geen handtekening heb tet, wil ik over bepaalde dingen niet pra- i" fe wil Koeman ook niet zeggen of er met rcelona bepaalde afspraken over een te- (keer zijn gemaakt. „Ik heb met voorzit- j|a Nunez en met Van Gaal gepraat voordat deze stap nam. Zij laten mij helemaal feeman stelt wel heel nadrukkelijk dat i vertrek absoluut niets heeft te maken ït een mogelijke slechte relatie met Van nifl al, zoals een Spaanse krant beweerde. Is iemand mij ooit heeft geholpen, dan is )ka tVan Gaal. Ik heb zeer veel respect voor nGaal. En hij weet precies hoe ik denk. Tijdens de korte middagtraining had eman zijn plannen bekend gemaakt aan spelers. Aan het eind trapte hij nog even het sterker en beter dan Feyen oord." Gianluca Vialli probeerde Beenhakker nog te troosten met de uitspraak dat Feyenoord te gen een van de sterkste ploegen van Europa had gespeeld. „Ons niveau ligt ontzettend hoog", zei de Italiaanse trainer van Chelsea na afloop. „Tegen AC Milan, tegen Hertha BSC, tegen Galatasaray en tegen Manches ter United, in de Engelse com- petiüe, hebben we ook zo goed gespeeld. Dan weet ik dat dit geen uitschieter was. Ik heb best respect voor Feyenoord, verdedigend blijft de ploeg heel taai. Maar als je 37 keer op doel mag schieten, weet je dat er vroeg of laat wel een paar bal len ingaan." Voor het oog van bijna 30.000 Britten en een handjevol Hol landers kwam Feyenoord geen minuut aan voetballen toe. „Het was echt een wereld van verschil", constateerde Been hakker. „Feyenoord heeft ken- Volendam claimt ruim miljoen van oud-bestuurder volendam gpd De schade die FC Volendam verhaalt op voormalig vice- voorzitter Peter van de Rijt be draagt meer dan een miljoen gulden. Dat zegt de advocaat van het (demissionaire) be stuur van de voetbalclub. Het bedrag is opgebouwd uit onbe taalde trainingskampen en uit toezeggingen die door Van de Rijt nooit werden nagekomen. Daarvoor moet de club nu op draaien, op een moment dat Volendam financieel toch al in de problemen zit. Grootste schadepost is het mislopen van een half miljoen gulden uit shirtsponsoring. Van de Rijt liet zijn mede-be stuursleden in de waan een sponsor te hebben geregeld, maar bleek het contract te hebben vervalst. Toen de frau de onlangs aan het licht kwam, stapte hij op. Enkele dagen la ter volgde de rest van het be stuur zijn voorbeeld. Zowel uitgeverij Keesing (de zogenaamde sponsor) als FC Volendam deed aangifte van valsheid in geschriften en van oplichting. De politie heeft in middels de 'zaak Van de Rijt' gesloten. „We hebben alle be trokkenen gehoord, proces verbaal opgemaakt en de zaak overgedragen aan justitie", zegt politiewoordvoerder Klaas WUting. nis gemaakt met het actuele topvoetbal. We weten nu hoe topploegen omschakelen, hoe snel ze de boel omzetten en hoe ze met heel veel kracht al les afjagen en vastzetten. Als we de bal twee keer hadden ge raakt, waren we hem meteen weer kwijt. Dan kwam Chelsea weer met het hele zootje over ons heen." Zondag 'ligt' PSV al weer op het bordje van de Rotterdam mers. Beenhakker zegt daar niet mee te zitten. „Ik heb liever PSV dan een mindere club. Na zo'n wedstrijd als vanavond speel ik liever tegen een club die inspireert. Althans, dat ver wacht ik wel van m'n spelers." chelsea: De Goey, Ferrer, Leboeuf, Desailly en Babayaro; Petrescu, De- schamps (87 Dalla Bona), Wise en Poyet (87. Di Matteo); Zola en Flo. feyenoord: Dudek; Van Gobbel, Van Wonderen, Konterman en De Vis sen Bosvelt, Van Gastel en Tomasson (60. Cruz); Kalou, Somalia en Van Vos sen (62. Samardzic). Champions League groepc Dinamo Kiev (Oek) - Real Madrid (Spa) 1-2 (0-1). 17 Morientes 0-1, 48. Rau! 0-2. 86. Rebrov 1-2 (strafschop). Scheidsrechter: Elleray (Eng). Toe schouwers: 15.000. Gele kaart: Jatsj- kin. Chatskevitsj (Dynamo), Julio Cesar. Ivan Campo, Karembeu (Real) Rosenborg (Noo) - Bayern München (Dui) 1-1 (0-1). 10. Jancker 0-1. 47. Skammelsrud 1-1. Scheidsrechter: Braschi (Ita). Toeschouwers 14.167 (uitverkocht). Gele kaart: Carew (Rosen borg). groepd Chelsea - Feyenoord 3-1 (1-0). 45. Ba bayaro 1-0, 66. Flo 2-0, 86. Flo 3-0, 90. Cruz 3-1. Scheidsrechter: Garcia Aranda (Spa). Toeschouwers: 29.704. Olympique Marseille (Fra) - Lazio Roma (Ita) 0-2 (0-0). 64 Stankovic 0-1, 77. Conceigao 0-2. Scheidsrechter: Diaz Vega (Spa). Toeschouwers: 55.000. Ge le kaart: Berizzo, Maurice (Olympique), Stankovic, Favalli, Marchegiani, Panca- ro, Sensini (Lazio) callantsoog gpd Wouters haalt Winter terug naar defensie zijn plek inleveren aan John O'Brien. De Amerikaan kan volgens Wouters 'meer druk naar voren zetten'. De coach voorziet een zeer afwachtend Mallorca, dat met één diepe spits en een sterk middenveld zal spelen. Daar om is ook de veldbezetting aangepast. O'Brien en Nieu- wenburg zullen meer midden velders dan verdedigers zijn. In de opbouw zijn belangrijke rol len weggelegd voor Witschge en Van Halst, die vaak naast el kaar zullen komen te spelen. In de aanvalslinie verandert niets. Laudrup, gisteren afwezig we gens de begrafenis van zijn grootvader, is er vanavond weer bij. Het elftal van Ajax wordt flink door elkaar geschud voor de UEFA Cup-wedstrijd van van avond tegen Real Mallorca. Dat komt deels door de blessure van mandekker Frank Verlaat, maar ook door de aard van de tegenstander. Coach Jan Wouters haalt Aron Winter na een uitstapje van één wedstrijd tegen Utrecht weer terug naar de de fensie. Hij durft het niet aan om in dit Europese duel oner varen krachten als Mokoena of Lanzaat op die sleutelpositie te zetten. Eén van beiden zal Win ter wél assisteren in de defen sie. Op links moet Tim de Cler luzern anp Rotterdam heeft als eerste Ne derlandse speelstad van het Eu ropees kampioenschap voetbal een principe-akkoord bereikt met het Zwitserse marketing bureau ISL. Carl Williams heeft dit vanochtend namens het be drijf bevestigd. De contracten moeten echter nog wel worden ondertekend. De vier Nederlandse steden weigerden het door ISL voorge legde contract te ondertekenen. Ronald Koeman, gisteren na de training van Barcelona. foto reuters een balletje met Mario Rosas, een jonge een krant gisteren, waarmee de gevoelens speler uit de eigen school. „Het is jammer van de achterban van Barcelona aardig dat Ronald weggaat", zei hij. wordt geschetst. De socios van Barca kunnen wel huilen. Ronald Koeman glimlachte zelf wat om Hun 'tintin' - kuifje, zoals de blonde Gro- deze liefdesverklaringen. Zijn nieuwe huis ninger vaak wordt genoemd - neemt voor dat hij in Barcelona laat bouwen wordt in de tweede keer afscheid van de Catalaanse mei opgeleverd. Maar voorlopig zal hij er club. „We blijven alleen achter", schreef nog niet gaan wonen. hannover rtr-dpa Het was aangekondigd als de 'Battle of the Giants', maar het reuzengevecht tussen Andre Agassi en Pete Sampras werd gisteren op de tweede dag van het WK tennis in Hannover een eenzijdig duel. Agassi verloor de eerste zes punten, maar was daarna duidelijk te sterk voor zijn landgenoot: 6-2 6-2. De Amerikanen hadden dit jaar al drie keer eerder tegen over elkaar gestaan. Telkens was Sampras de sterkste, onder meer in de finale van Wimble don. Maar de voormalige num mer één van de wereld kampte de afgelopen maanden met een rugblessure. Voordat hij dinsdag in Hannover aan het WK begon had hij in drie maanden welgeteld een partij „Onder normale omstandig heden zou ik hem niet met twee keer 6-2 hebben versla gen. Normaal heb je met Sampras altijd het idee dat hij bij elk punt de wedstrijd op zijn kop kan zetten. Vandaag kreeg ik die indruk niet", aldus Agassi. Sampras, de enige ten nisser die dit decennium aan alle WK's meedeed, is nog niet uitgeschakeld in de rode groep, die verder bestaat uit Kuerten en de Ecuadoraan Lapentti. Het debuut van Nicolas Kie- fer op het WK was geen succes. De Duitser verloor zijn eerste partij tegen de Zweed Thomas Enqvist in twee sets: 6-4 7-5. Kiefer is net hersteld van een enkelblessure, die hem enkele weken geleden uit het toernooi van Stuttgart hield. „Ik had moeite met mijn service en Thomas speelde erg goed", zei Kiefer na afloop. Hij treft in de witte groep de komende dagen de Rus Kafelnikov en de Ameri kaan Martin. marseille anp De forse nederlaag tegen stadgenoot AS Roma heeft Lazio in Europees verband geen parten gespeeld. De koploper in de Italiaanse Se rie A versloeg gisteren in poule D, de groep van Feyenoord, het Franse Olympique Marseille met 2- 0. De zege in de Zuid-Franse stad betekende dat Lazio Ro ma een knappe reeks in stand hield. Sinds de verlo ren finale in de UEFA Cup van 1998 tegen Inter verloren de Romeinen geen Europese wedstrijd meer. Het leverde ze dit jaar de Europa Cup 2 op. Het volgende doel, na in middels zestien duels zonder verlies, is winst in de Cham pions League. Olympique, in de Franse competitie slechts een mid denmoter, leek uit te zijn op een gelijkspel. De ploeg van trainer Courbis probeerde het tempo na rust laag te houden, maar kwam steeds meer onder druk te staan. Pas in de 64ste minuut viel de verdiende Italiaanse tref fer. Pancaro zette voor vanaf rechts, de Joegoslaaf Stanko vic torende uit boven bewa ker Perez en kopte raak. De Portugees Conceipao scoor de in de 78ste minuut de tweede treffer. Bayern München is de tweede ronde van de Cham pions League in groep C goed begonnen. De Duitsers speelden in Trondheim met 1-1 gelijk tegen Rosenborg. De ploeg van trainer Hitzfeld zag als een berg op tegen het duel, maar domineerde de eerste helft en pakte ver diend een punt. Bayern, vorig jaar verlie zend finalist in de Cham pions League, miste de ba siskrachten Matthaus, Liza- razu, Eiber, Jeremies en Strunz. Bayem nam echter al na tien minuten een voor sprong via aanvaller Jancker. Bayern kreeg veel kansen, maar verzuimde de voor sprong uit te bouwen. Ro senborg profiteerde meteen na rust van die nonchalance. Regisseur Skammelsrud strafte een slippertje van Fink af: 1-1. Real Madrid beleefde in dezelfde groep als de Duit sers een succesvolle avond in Kiev, waar Dinamo bij min elf graden met 2-1 werd verslagen. Met Seedorf in de basis kwam de 'Koninklijke' na zevenüen minuten op voorsprong via Morientes. Goaltjesdief Raul maakte vlak na rust de tweede met een schot van afstand in de kruising. Sergi Rebrov redde voor Kiev, dat een wanorde lijke indruk maakte, in de 86ste minuut de eer uit een strafschop. den haag gpd Rotterdam, Amsterdam, Eind hoven en Arnhem vonden dat ze binnen de verbintenis te weinig ruimte kregen om zelf activiteiten te ontplooien. Dat Rotterdam nu toch met ISL gaat samenwerken, kan volgens Wil liams positieve gevolgen heb ben voor de andere plaatsen. In België heeft alleen Charleroi een akkoord bereikt. Hier praat ISL nog met Brugge, Brussel en Luik. Het bedrijf heeft 200 mil joen gulden geïnvesteerd in Eu ro 2000. Onder het motto 'Bellen tegen rellen' is een speciaal telefoon nummer en e-mail adres inge- steld, waar voetbalvandalisme kan worden gemeld. Minister Peper (binnenlandse zaken) heeft gisteren in een mailing al le amateurclubs en supporters verenigingen opgeroepen een succes te maken van dit nieuwe 'Meldpunt voetbalvandalisme'. Peper noemt de instelling van het telefoonnummer en e-mail adres een nieuwe stap in de strijd tegen voetbalvandalisme Met de formatie van bellers, die anoniem kunnen blijven, kan in een vroeg stadium worden in grepen of kunnen, achteraf, als nog de daders worden opge pakt. De bewindsman roept de voetbalclubs en supporters- groepen op het initiatief ruim bekend te maken. De minister meent dat van dalen het vergallen voor de echte supporters. „Voetbal zou een uitje voor het hele gezin moeten zijn, maar is dat door deze 'sfeerverziekers' niet meer," aldus Peper. Met de in formatie wordt in eerste instan tie getracht het voetbalvanda lisme beter in kaart te brengen. Dat kan door veel meldingen en gedetailleerde gegevens. Peper: „Bellen tegen rellen is een van de middelen om het voetbal weer gezellig te maken. En sportief. Zodat het voor ie dereen weer leuk is om naar wedstrijden te gaan". Het telefoonnummer is: 0900- 1433 (22 cent per minuut). Het e-mailadres is: meldpunt0900- 1433@planet.nl. Feyenoord-aanvaller Somalia bezwijkt onder de druk van Dennis Wise en Marcel Desailly van Chelsea. foto anp ed oudenaarden

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 23