Extra miljoenen voor filmsector belangstelling r is geen muziekstuk dat we niet aandurven' Cultuur Kunst bijzondere combinatie blijft wat kleurloos Nieuw landschap voor Lakenhal Van Dik Hout overtuigt vooral met nieuw werk Spectaculaire opbrengst veiling Leidse bibliotheek i omack Womack in Leeuwenhorst «DWLiKERHOUT» Womack en Womack, het echtpaar dat in de o tachtig enkele grote hits scoorde, treedt aanstaande zater- op tijdens 'The Greatest Funparty' in congrescentrum jwenhorst in Noordwijkerhout. Cecil en Linda Womacks hit irdrops' was in 1988 de best verkopende single van Neder - 1. Nhast het soulechtpaar treedt zaterdag ook Mike Petersen bekend als de Nederlandse Tom Jones uit de Soundmix- iv. De 3fm discjockey Corné Klijn draait muziek uit de jaren 25- intig en tachtig. In een andere zaal komen salsa en genres ie jaren negentig aan bod. 'The Greatest Funparty' begint 21.00 uur. Entree vanaf 21 jaar. Kaartjes zijn aan de zaal en e voorverkoop (tel. 071- 5767333). nefietconcert voor Antillen iRDAMRotterdam gaat een benefietconcert houden voor lachtoffers van orkaan Lenny. Het concert, een initiatief van i intillaanse en Arubaanse gemeenschap in de stad, wordt in 1 weede week van december gehouden. De opbrengst gaat de getroffen gebieden op de Nederlandse Antillen. De be- ;norganisatie Stichting Welzijnsbevordering Antillianen en ianen (SWA), die het concert organiseert, zal Nederlandse, ïaamse en Antilliaanse artiesten uitnodigen om kosteloos treden. Ook zal het Rotterdams Philharmonisch Orkest den benaderd om mee te doen. De organisatie heeft de ge- ■nte gevraagd een bijdrage te leveren aan de hulpactie 'Rot- am helpt Antillen'. a *1 a Tegenvallende immage aan Jimi Hendrix irdwük Ter gelegenheid van de geboortedag van Jimi -m idrix wordt zaterdag in Join, aan de Weteringkade 2 in -3 irdwijk een avondvullende hommage gebracht aan de le- darische gitarist. Uiteraard is er muziek van Hendrix zelf te ;n, maar hoogtepunten zijn ook live optredens van de ds Stone Free en Slight Return, verlevendigd met filmbeel- van Hendrix. Behalve eigen werk spelen de bands bekende rfinder bekende nummers van Hendrix. Het International Documentary Festival Amsterdam (ID- FA) is gisteravond van start gegaan met een cadeau van staatssecretaris Van der Ploeg (Cultuur). Hij maakte in zijn openingsrede bekend dat de filmsector volgend jaar 3,5 miljoen gulden extra subsidie tegemoet kan zien. Amsterdam ANPpen jaar liep de extra subsidie op tot 12,5 miljoen gulden. De bewindsman brak in zijn rede een lans voor meer inves teringen in kwaliteitsfilms voor een breed publiek. Als voor beeld wees hij naar de ope ningsfilm van het festival, 'An dre Hazes/ Zij gelooft in mij', van John Appel. De intrigeren de documentaire komt begin volgend jaar in roulatie, tegelijk met de lancering van de nieuwe cd van de volkszanger. „Een ge durfd partnerschap tussen kunst en commercie", aldus Van der Ploeg. Lies Niezen kreeg gisteravond de stimuleringsfondsprijs docu mentaire 1999 uitgereikt voor haar scenario 'De Mentale Kwestie'. Zij ontvangt ook een bedrag van 275.000 gulden, waarmee het script moet wor den verfilmd. Van dat geld gaat 2 miljoen naar het Fonds voor de Film dat daarmee onder andere zijn imago mag verbeteren. Verder is het geld bedoeld om Neder landse films in het buitenland te promoten en onafhankelijke producenten en projecten te steunen. Het Nederlands Filmmuseum krijgt een extra miljoen gulden voor het conserveren van de collectie. Van der Ploeg heeft 250.000 gulden uitgetrokken voor de animatiefilm (Neder lands Instituut voor Animatie film en het Holland Animation Filmfestival) en voor het Mau- rits Binger Filminstituut. De staatssecretaris heeft voor 2000 al 7 miljoen gulden extra uitgetrokken voor de filmsector en de publieke omroep. Afgelo- foto anp/ marcel antonisse 'Do Not Disturb' amsterdam anp De belangstelling voor de film 'Do Not Disturb' van Dick Maas valt tegen. Sinds 4 november, toen de rolprent in première ging, hebben slechts 61.000 mensen de gang naar de bio scoop gemaakt om de verrich tingen van hoofdrolspelers Wil liam Hurt en Jennifer Tilly te zien. De miljoenenproductie is inmiddels verkocht aan een aantal Europese landen en de Verenigde Staten. Het budget van zo'n 12 miljoen gulden is al terugverdiend. Volgens produ cent L. Geels heeft de verkoop al 18 miljoen opgeleverd. Van de tachtig zalen waar 'Do Not Disturb' drie weken geleden draaide, zijn er nog zestig over. „Ik ontken niet dat de bezoe kersaantallen tegenvallen. Ik had erop gerekend dat we de 100.000 al gepasseerd zouden zijn", aldus Geels, die 200.000 bezoekers verwachtte. Die hoop heeft hij nog niet laten varen: „Laten we maar even afwach ten tot Kerstmis." muziek recensie Isusanne lammers Bart Schneemann, Alfredo Ber- Frans Robert Berkhout en Menno ft met werk van Purcell, Vivaldi, n e.a. Gehoord: gisteravond, De Waag. Leiden. ongebruikelijke bezetting: Schneemann en Alfredo irdini spelen barokhobo, irokfagot van Frans Robert ïout en het clavecimbel Vlenno van Delft vormen I so continuo. Het concert gisteren in De Waag ga- oemden ze 'een samen- ig' van de muziek die voor combinatie van instru- en geschreven werd. Een eenzijdig is het wel: twee 's als melodie-instrumen- eperken het palet, de cla- libel legt een solide, maar kg uitgesproken basis en kei de fagot geregeld een fessant timbre toevoegt, I de muziek overwegend en iets te vrijzwevend. Het adi «n repertoire is niet altijd opniveau, al doet het een beroep op de virtuositeit. is er een uitstapje, als de I hoboïsten het podium :en en clavecimbei en fa- ien geestig curiosum van au veftolken. Jazzy klan- 3°ciheel apart, maar de fagot is idelijk toch niet wendbaar eg om alle loopjes vlekke- te laten horen en Berk- toon is vaak ongelijkma- is kamerkoor Het Zingend Hart zingt poëzie op eerste cd Het begon allemaal met een sonate van Purcell, uiterst knap en beheerst gespeeld. Ijle, doorzichtige muziek met ver bluffende stemmingswisselin gen, hoewel je soms iets meer kleur zou wensen. Dat geldt ook voor de sonate van J.F. Fasch, een tijdgenoot van J.S. Bach, die ook het cantor-schap in de Leipziger Thomaskirche ambieerde. Zijn Sonata in g kenmerkt zich door braafheid. Interessant wordt het pas in het tweede Largo, waarin de fagot net iets meer te doen heeft, waardoor het meerstemmiger, veelkleuriger en dus origineler wordt. In de Sonata in g van Vi valdi kampt men in eerste in stantie met intonatieproble men. Maar het Largo is mooi. Inventieve muziek, die opbloeit door het beheerste samenspel. De hoboïsten gaan een intiem gesprek aan, waarin de frasen, telkens net even anders her haald, mooi oplichten. Erg geslaagd is ook het laatste deel van het Pièce en Trio in c van Marin Marais. De Prélude en de dansvormen die eraan vooraf gaan, vallen in het niet bij La désolée ou passacaille lente, waarin voortdurend van sfeer en stijl veranderd wordt. Het stuk wisselt telkens en on verwacht van perspectief, alle instrumenten nemen zeer over tuigend om beurten de hoofd rol op zich. Hier valt de bijzon dere combinatie van instru menten op zijn plaats. leiden Stedelijk Museum De Lakenhal Leiden heeft van Instituut Collectie Nederland het schilderij 'Landschap bij Elburg met valke nier', van de Amsterdamse kunstenaar Aert van der Neer, in bruikleen gekregen. Van Der Neer (1603-1677) was één van de toonaangeven de landschapsschilders in de Gouden Eeuw. Vooral zijn landschappen bij nacht, met mysterieus maanlicht, waren zeer gewild. Het land schap dat nu deel uitmaakt van de collectie van De Lakenhal is een vroeg werk, naar voorbeeld van de Leidse landschapsschilder Jan van Goyen, waarop in de verte de stad Elberg te zien is. Het werk is nooit eerder tentoongesteld en onlangs gerestaureerd. foto pr caroline van overbeeke irdwijnt, steeds heel licht, weet niet wat ik denk, ook geen moeite het te en lage stemmen dra- de poëzie van de Portugese ter Fernando Pessoa. Niet ii Portugees, maar ook Ita- is zijn de Leidse kelen htig. Daar klinkt Portami il ole...' (breng mij de zon- iloem, die dronken is van van De Italiaan Eugenio tale. En, als toegift, heeft kamerkoor Het Zingend de oudste (10e eeuw) tuit de Nederlandse taal op iek gezet: Hebban olla vog- nestas hagnnnan, Hinase nda thu, war unbiddan we Wie vogels hebben nestjes luwd behalve ik en jij, wat ten we nu beginnen...) idse Kamerkoor Het Zin- Hart heeft op haar eerste iet ongrijpbare en het on- lare dat dichters in woor- proberen te vangen, op dek gezet. Het resultaat is originele cd getiteld 'Steeds zwaait de lelie' naar een ge- van Lucebert, met op heel wijze geïnterpreteerde tren. De muziek is geba- 1 op het werk van de 20ste rce dichters Pessoa, Mon- Lucebert en Paul Valéry. endaagse componist Wal- Stuhlmacher die sinds '93 het koor samenwerkt, eef de muziek en de Leidse Looyestijn nam het diri- stokje ter hand. Behalve di- it is Looyestijn ook mezzo- taan, musicologe, docent (techniek, initiatiefnemer ouzikaal leider van verschil- Leids kamerkoor Het Zingend Hart lende operaprojecten. Looyestijn heeft het kamer koor in 1983 geboren zien wor den uit haar cursus stemvor- ming in het LAKtheater. Negen tien van haar leerlingen - so pranen, alten, tenoren en bas sen - gingen na de cursus zo enthousiast door met zingen, dat Looyestijn niet kon achter blijven. „Het was van meet af aan een hele hechte en uitzon derlijke groep. Er waren men sen bij die niks met klassieke houdt vantheater. muziek hadden, maar die toch ineens gegrepen en gefasci neerd raakten. Dat werkte heel inspirerend. Toen ze mij erbij vroegen, kon ik dan niet weige ren, hoewel ik geen dirigent ben en weinig zag in wéér een Leids kamerkoor. Er zijn er al zoveel." Maar Het Zingend Hart - de titel van de enige dichtbundel van Gerard Reve - is dan ook geen gewoon koor. De leden, veel dertigers, staan tijdens het zingen niet stokstijf op hun plaats, maar geven hun liede ren een dramatisch effect door theatrale armbewegingen, op vallende kostuums, maskers, rookeffecten en abstracte de cors. Zingen wordt meer en meer theater. Looyestijn: „Aan dat theatrale element heb ik steeds gewerkt. Ik heb een he kel aan die serieuze gezichten tijdens het zingen, ik wil de tekst uitgebeeld zien." Het Zingend Hart trad eerder op tijdens het jaarlijkse Oerol- festival op Terscherlling, in de kathedraal van Santiago de Compostella, de Beurs van Ber- lage en in de Bodleian Library in Oxford, schatbewaarder van de tekst 'Hebban olla vogala'. In deze oude, eerbiedwaardige bi bliotheek zong een van de koorleden zijn bas-partij op rol lerskates, tot grote verrassing van de Engelsen. Daarnaast le verde het koor bijdragen aan de opera Socrates van Wamer van Es en theaterproductie Orestes met Gerardjan Rijnders. Sopraan Laetitia Smit zingt met haar partner Jaap de Jong vanaf de oprichting bij het koor: „Voor mij is de tekstge richtheid van het Zingend Hart belangrijk. Misschien komt dat doordat er veel Neerlandici meedoen. Voor mij is dat be langrijk, ik wil geen la la la-lied jes zingen." Het kamerkoor zingt behalve werk van Stuhl- macher ook barbershops en co median harmonies, bij voor keur liederen met een zekere spanningsboog. De groep repe teert een keer per week en twee keer per jaar een heel weekein de. Smit: „We kiezen ons reper toire zelf en dat gaat in goede harmonie. Soms word je er wel 's gek van, al die democratie bij ons." Toen enkele mannelijke koorleden niet wisten wat ze zouden doen met de opbrengst van hun deelname aan de mu sical Socrates in het LAKthea ter, ontstond het idee een eigen cd te maken. Looyestijn: „Wal- ther Stuhlmacher die we uit de kroeg kennen en die al langer voor ons componeert, was daarbij een enorme stimulans. Hij heeft de gedichten op mu ziek gezet. Het is ook heerlijk om een eigen 'hofcomponist' te hebben die ik zo kan bellen en muziek recensie hans keuzers Concert: Van Dik Hout, met Martin Bui tenhuis/zang, Sandro Assorgiay gitaar/pia no, Benjamin Kribben/bas, Louis de Wit- /drums. Dave Rensmaag. Gezien: 24/11, Stadsgehoorzaal, Leiden. Martin Buitenhuis, zanger van Van Dik Hout, gooit er halver wege het concert maar een psy chologische praatsessie tegen aan. De huiskamervraag voor de Stadsgehoorzaal luidt: waar kan de beroemde popmuzikant maar niet aan wennen? Nee, niet het makkelijke antwoord 'succes', maar het voorspelbare beeld dat de Nederlandse pop muzikant omringd wordt door losgeslagen groupies en zich ie dere avond een slag in de rond te neukt. Allemaal gelogen vol gens Buitenhuis en in stand ge houden door de bandjes zelf. Vijf jaar is de formatie Van Dik Hout bezig en na de zoveel ste serie concerten in jeugd honken werd het tijd voor een theatersetting. Dat betekent dat er naast de nummers ook een wat uitgebreider babbeltje met het publiek moet komen. Bui tenhuis toont zich een inne mend gastheer. Uitermate grappig is het verhaal over het meisje dat-ie ontmoet heeft en waarvan het telefoonnummer op een bierviltje staat. Buiten huis komt tijdens de repitities met een nummer over het meisje, maar tot zijn verbazing vinden de bandleden er geen fuck aan. „Met heel veel pus hen heb ik het nog op een B-kantje kunnen krijgen," al dus de iele blonde zanger. De cd 'Kopstoot van een vlin der' dateert al weer van '97 en dit rustige uitgebalanceerde werk staat centraal voor de pauZe. Het mooie 'Dromen- dief, met een lekkere drive, is een ode aan zijn eigen lief en ook een van de drie nieuwe nummers van Van Dik Hout. Samen met 'De stilte valt zo hard' en 'Met je breken' ver volgt Van Dik Hout de ingesla gen weg van 'Kopstoot van een vlinder'. Het nieuwe werk bezit zonder meer dezelfde kwaliteit. Heeft frontman Buitenhuis de afgelopen tijd zangles geno men? In vroeger tijden klonk de zanger meermalen niet stern- vast en behoorlijk schraal. Voor de pauze was band en stem perfect in balans.Het tweede gedeelte is gebouwd rond de hitsingles van de eerste twee platen. 'Alles of Niets', 'Laat het los' en 'Stil in mij' is kat-in-het-bakkie voor het laaiend enthousiast publiek. 'Teer en asfalt', van de laatste plaat valt nog in positieve zin op maar veel van het andere up-tempo werk krijgt een stan daardbegeleiding zonder voor de volle honderd procent te overtuigen. In het voorjaar wordt de nieuwe cd verwacht. Titel nog onbekend maar met dit materi aal hoeft de band zich niet on gerust te maken. Het wordt vast een prachtige lente voor Van Dik Hout. leiden pablo cabenda kan vragen: 'Joh, wat bedoel je daarmee?' Het is ontzettend leuk samenwerken." De cd is opgenomen in de Leidse Lokhorstkerk. Looyes tijn: „We zijn een koor dat een publiek nodig heeft, maar we hebben uiteindelijk zonder pu bliek gezongen. Misschien maar beter ook, zo zonder ge kuch. Maar in plaats daarvan hadden we een koerende hout duif, kwam er een keer een vliegtuig over, en kwam de kos ter steeds langs met rinkelende koffiekopjes." Het Zingend Hart heeft haar hele oplage van 500 cd's inmid dels verkocht en heeft er 250 cd's bij laten maken. Looyes tijn: „Ik ben heel tevreden over de cd. Het is heel muzikaal en geïnspireerd gezongen. Het is zoals ik zelf vind dat het moet klinken: ontspannen, ruimte lijk. de verschilende stemmen zijn goed hoorbaar, het is een kleurrijk geheel. Het enige dat de luisteraars missen, is het beeld bij het geluid." Het Zingend Hart is in janua ri in een tv-uitzending te zien van de NPS over de verkiezing van de 'dichter des vaderlands'. Het Leidse koor zingt dan 'Heb ban olla vogala' in het be stuursgebouw van de Leidse universiteit aan het Rapenburg waar de tekst ook op de muur is aangebracht. Het kamerkoor heeft nog geen concrete data voor een nieuw concert maar hoopt vol gend voorjaar op de planken te staan met nieuwe liederen. Looyestijn: „Er is geen muziek stuk met deze groep dat ik niet zou aandurven. Iedereen heeft veel plezier in steeds beter zin gen." Smit: „We stoppen er veel energie in maar krijgen er ook veel energie voor terug." hebben we sommige dingen te laag getaxeerd. Maar soms is er geen referentiekader om tot een duidelijk taxatie te komen, bij voorbeeld omdat we niet weten hoeveel exemplaren van een bepaald boek of document cir culeren. Het Amsterdams Ge meente Archief was waarschijn lijk bereid een hoge prijs te be talen voor die deeltjes van Ar- chitectura omdat ze toch veel zeldzamer zijn dan wij dach ten." Het Regionaal Opleidings Centrum gaat de opbrengst van de veiling aan een nog niet na der omschreven maatschappe lijk doel besteden. De veiling van de bibliotheek van het Leidse onderwijsge- nootschap Mathesis Scientiari- um Genitrix (MSG), gister avond, heeft meer dan drie maal de geschatte waarde (120.000 gulden) opgeleverd. De gretigheid waarmee belang stellenden in veilinghuis Bur- gersdijk Niermans boden op boeken, tijdschriften en pren ten bracht voor het Leidse Re gionaal Opleidings Centrum, tot gisteren eigenaar van de col lectie, 375.000 gulden in het la tje. Ronduit spectaculair was de opbrengst van zes delen van het architectuurtijdschrift Ar- chitectura dat begin deze eeuw verscheen. De prijs van de tijd schriften, gekocht door het Am sterdams Gemeente Archief, vloog in minder dan een mi nuut omhoog van 400 naar 15.000 gulden. Twee andere highlights van de verzameling gingen ook voor aanzienlijk meer geld dan ver wacht de deur uit. Een comple te 'Paul Decker', een achttiende eeuws overzicht van Duitse ba- rokarchitectuur met veertig pla ten, bracht 32.000 gulden op, 12.000 meer dan verwacht. De eerste drie delen van de zeldza me zeeatlas 'De Nieuwe Groote Lichtende Zeefakkel' van Jo hannes van Keulen verkochten zichzelf voor ruim het dubbele van de schatprijs: 55.000 gul den. Allebei werden ze door anonieme kopers gekocht. De hoge opbrengst van de veiling was een aangename ver rassing voor veilingmeester en mede-eigenaar van het veiling huis Arne Steenkamp. „We ver kochten die 'Paul Decker' voor het hoogste bedrag ooit daar voor in Nederland betaald. Je kunt wat dat betreft gerust van een knaller spreken. Misschien Het mooiste SieMatic keukenideeën- boek ooit gemaakt. Met informatieve teksten, praktische tips en ideeën. Totaal 144 pagina's. Haal het in onze showroom. Gratis. 't Liefst een SieMatic GOEDHART ^^BOUWHUIS

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 21