'Planschade' kost Voorhout miljoen 'We moeten jongeren leren om leuk uit te gaan' Voetgangersbruggen gaan open voor fietsers )ecembercadeau voor Jassenheimse minima Misschien was ik in een vorig leven wel monnik' Duin Bollenstreek Vaterschap vangt bot in echtszaak waterschade 'Maak producten lokaal herkenbaar' Bollenbedrijven krijgen boete voor lozen bestrijdingsmiddelen Neem een proefabonnement BEL 071-5128030 WEKEN VOOR/ 39,95 ONDERDAG 25 NOVEMBER 1999 ANNETTE VAN DER ELST de drie voetgangersbruggetjes tussen Hoogh Teijlingen (4a/4b) en Oosthout worden toegankelijk voor fietsers. Op de bruggen staan nu nog hek ken die de doorgang van fiet sen bemoeilijken. Die sluizen zijn geplaatst om de verschil lende verkeersstromen, voet gangers en (brom) fietsers, van elkaar te scheiden. Bewoners uit de wijk Hoogh Teijlingen klagen over deze belemmering. Zij moe ten vanwege de hindernis een eindje omrijden om via een verderop gelegen fietsersbrug in het centrum van het dorp te komen. Overigens kunnen ook wandelaars met kinder wagens moeilijk door de slui zen heen. Wethouder L. van Steijn (Voorhouts Belang) van ruim telijke ordening zei in een ver gadering van gisteravond be grip te hebben voor de argu menten van de klagers en zal daarom de hekken iets ver plaatsen, zodat fietsers en kinderwagens er makkelijker door kunnen. De wethouder overweegt ook een nieuwe fietsersbrug aan te leggen. In dat geval zullen de voetgan gersbruggetjes weer naar hun oude staat terugkeren. ISSENHEIM MARGRIT TIBBOEL gemeente Sassenheim grijpt decembermaand aan om de inima iets extra's te geven, oe dat extraatje voor 1500 ssenheimse huishoudens er ecies uit gaat zien is nog niet 'kend. „Een kerstpakket of n eenmalig bedrag, dat maakt :t uit. Het gaat erom dat die •nsen iets extra's krijgen in n tijd waarin de meesten van is het meer dan goed heb- in", stelt PvdA'er A. Vink. Vink kwam gisteravond tij- ins de vergadering van de idscommissie voor welzijns- iken met het voorstel de lage- inkomens een steuntje in de g te geven. In de maand de- mber, redeneerde Vink, moet ze groep met lede ogen toe- in hoe half Nederland zich te ïiten gaat aan de aanschaf allerlei luxueuze artikelen, nk kon met zijn voorstel re- n op ruime steun van de ove- ;e partijen. Wel merkte C. van der Ploeg (WD) in eerste instantie schamper op: „Ik dacht dat het uitdelen van kerstpakketten af geschaft was. Dat willen de mensen toch niet meer, zo'n cadeautje van de grote baas?" C. van Steensel (D66) zei het een prima idee te vinden. Ook het CDA liet bij monde van C. Dirven weten er alles voor te voelen de minima in Sassen heim rond de feestdagen te wil len verrassen. Vink wil het douceurtje halen uit de post welzijnsbeleid waar nog een ton over is. „Ik bedacht bij het zien van deze financiële meevaller, dat we daar rond de kerstdagen en het millennium wel eens iets leuks mee zouden kunnen do$n." Als het bedrag niet wordt uitgegeven aan het extraatje, gaat het naar de alge mene reserves. Wethouder A. Olthof heeft beloofd zo gauw mogelijk te be kijken hoe de het plan gestalte moet krijgen. aterschap de Oude Rijnstro- n heeft een nederlaag gele- n in haar juridische gevecht et de Lissese kweker P. van :rg. Het waterschap pro- erde vorige week in een. kort iding een vordering van .000 gulden ongedaan te ma- n. Van den Berg had dit be- ag als schadevergoeding ge- st. Ook wilde het waterschap i de kweker 62.000 aan eer- er betaalde schadevergoeding De landkaart van Coby Hoexum isschien moet je er wel een '1 beetje getikt voor zijn. De 'einig vleiende opmerking oept eruit voordat de fotograaf r erg in heeft. Maar Coby Ho- rum kan er wel een beetje om ichen. Wie zich tweeëneenhalf iar bezighoudt met één bor- uurwerk, moet engelengeduld ebben. „En dat heb ik. Mis- 'hien ben ik in een vorig leven 'el monnik geweest", zegt de atwijkse van Leidse origine, engelengeduld was nodig om en landkaart van Nederland n België uit 1664 te borduren, n dat allemaal om haar zoon jkl ko te behagen. Elzo heeft het jr b erzamelen van oude landkaar- 'n als hobby. Moeder zei op en dag: 'Dat is leuk om te bor- uren'. Zoon zei: 'Wat let je!' oordat de eerste steek werd \J\f\ ezet, vloeide er heel wat water oor de Rijn. Het patroon, be staande uit dertig velletjes, kostte bij een borduurwinkel aan de Nieuwe Rijn in Leiden het lieve sommetje van 475 gul den. Ik houd van mijn kind, maar er zijn grenzen in het le ven, dacht Hoexum. Radio West bracht uitkomst. Een oproep tijdens de zogeheten thuis markt, bracht haar bij iemand in Delft, die het patroon gratis en voor niks wilde kopiëren. Op de eerste dag van februari 1997 zette Hoexum (61) de eer ste steek; 23 oktober 1999 de laatste. Ze borduurde de land kaart vanaf de (in kleine vakjes verdeelde) kopieën op een stuk kaaslinnen. „Dat betekende voortdurend vakjes tellen. Als je verkeerd uitkwam, moest je al les weer uithalen. Daar heb ik niks van. Anderen zeiden: 'zon de van al dat werk'. Maar als je verkeerd begint, kom je op een Horeca, gemeenten en politie denken samen over veilig stappen HiLLECOM nog zes andere voorschrift JOB DE KRUIFF Uitgaan moet weer gezellig en veilig worden. Met dat doel, en met eikaars petten op, kwamen horeca, gemeentebesturen en politie uit de Duin- en Bollen streek gisteren bijeen. De Pro- minentendag van de afdeling Bollenstreek van Horeca Neder land ging over uitgaan, geweld en overlast. De horeca liet zich van zijn beste kant zien en pre senteerde de campagne 'Er zijn regels'. Nu zijn de gemeenten aan zet, vinden de cafébazen. Meer dan de helft, van het uit- gaansgeweld komt voor reke ning van jongeren tussen de 16 en de 20 jaar. Maar voor politie chef N. van Ooik van het dis trict Duin- en Bollenstreek Zuid is dat geen reden voor al te veel bezorgdheid. „In de horeca vin den jongeren gezelligheid, ze bestrijden er de verveling en ze gebruiken alcohol. En als dat overmatig gebeurt, leidt het tot ongewenst gedrag. Maar ge weld in de horeca is op zich niets bijzonders. Het is ook niet uit te roeien." Het gaat erom, vindt Van Ooik, dat in zo'n ge val een adequate straf volgt. En dat hoeft geen straf in de letter lijke zin te zijn. Hij geeft het voorbeeld van iemand die een kroeg uit wordt gezet, vervol gens een spiegel van een auto trapt en dan van de eigenaar een knal krijgt. „Je kunt zeggen: dat is drie keer geweld. Maar zulke dingen horen, binnen be paalde grenzen, bij het leven." Van Ooik zei niet op pad te zijn om de horeca op zijn ver antwoordelijkheid te wijzen. „Je Aan de Grent in Noordwijk is veel horeca gevestigd. moet niet in verantwoordelijk heden denken, maar in belan gen." Iedereen heeft hetzelfde belang, denkt hij. „Een parel van een tent in een verloederde buurt, dat is niks. Als in bepaal de tenten vervelende mensen lopen, weten jongeren dat ook. En een Duin- en Bollenstreek zonder horeca is een saaie zooi." Noordwijk bijvoorbeeld lééft volgens hem van het toe risme en uitgaan. „Dat betekent niet dat ze er veroordeeld zijn tot geweld. Maar wel dat men sen er plezier maken, tot een bepaalde grens." Wel vindt de politiechef dat het toegangsbeleid van de ho reca meer zou moeten inhou den dan mensen wel of niet toelaten. Warmonds burge meester G. van der Wel hamer de daar ook op. „Mensen niet binnenlaten is niet goed", zei zij zelfs. „Je moet ze binnenla ten en opvoeden." De doel groep leren om leuk uit te gaan, terug hebben. De rechtbank heeft gisteren uitspraak gedaan, en daarin de beide eisen afge wezen. De beide bedragen zijn een vergoeding voor de schade die het inmiddels failliete bedrijf van Van den Berg had geleden door een te hoge waterstand. De oogst zou hierdoor meer malen 'verzopen' zijn. Van den Berg kan zijn halve ton nu als nog opeisen. Hij heeft het geld hard nodig om schulden van zijn ter ziele gegane bedrijf af te lossen. Kwekers uit de streek voelen zich te klein voor Europa RIJNSBURG MONIQUE WITTEMAN Agrarisch ondernemen in Europa na 2000. Dat was het thema van de roadshow', die gister avond door de Westelijke Land- en Tuinbouw Organisatie (WLTO), afdeling Zuid-Holland West, werd georganiseerd in veiling Flora in Rijnsburg. Al snel bleek dat de aanwezige bol len- en bloemenkwekers en veehouders wel be langstelling hebben voor de ontwikkelingen in Europa, maar zichzelf als te klein beschouwen. Teler L. Berbee uit Lisse: „Zeker de tuinbouw is te kleinschalig en bovendien zijn de bedrijven teveel op de eigen productie gericht." Daarom wordt er volgens hem te weinig nagedacht over de gevolgen van Europese regelgeving, subsdies en de gevolgen van bijvoorbeeld de euro. Branche-organisaties, de veiling en de melk- coöperatie zouden volgens veel kwekers en vee houders de taak op zich moeten nemen om de ontwikkelingen in groter verband te volgen. Te ler J. Nederpel uit Noordwijk - die zijn bedrijf behalve in Nederland ook in Afrika voert - was het daar niet mee eens. „Je kunt niet altijd zeg gen 'dat moet de organisatie doen', je moet juist zorgen dat je zelf een goed product hebt waar vraag naar is. Als je steeds maar zegt 'ik ben daar te klein voor', dan ben je inderdaad over een paar jaar weg." Europarlementariër A.J. Maat (CDA/EVP) durfde de stelling aan dat Nederland in Euro pees verband juist heel sterk staat op agrarisch gebied. „De voedselproductie moet over 25 jaar verdubbeld zijn. Daar ligt een belangrijke taak voor de Nederlandse sector. Verder stijgt de welvaart in Azië, waar dus ook de koopkracht toeneemt. Er is bij ons heel veel kennis aanwe zig en ook zijn de bedrijven in de land- en tuin bouw sterk georganiseerd. Toch zijn er ook kanttekeningen te plaatsen. Zo hebben wij heel veel regels en vergunningen op milieugebied en is de grondprijs hoog." Hij raadde de aanwezige ondernemers voor de korte termijn aan om producten lokaal her kenbaar te maken. Voor de langere termijn denkt hij dat de schaalvergroting verder doorzet en dat steeds meer bedrijven hun vleugels zul len uitslaan in het buitenland. „Maar de agrari sche sector is van groot belang in Nederland. Daarom is het ook zo vreemd dat ons huidige kabinet zo weinig oog heeft voor de werkgele genheid die er is. Nooit wordt daarover gespro ken in discussies." De kwekers konden beamen dat de regelge ving hun werk ingewikkelder maakt. Nederpel: „Neem nu het spuiten. Dat was vroeger niet goed. Er werd vaak niet netjes omgegaan met de gewasbeschermingsmiddelen. Natuurbewe- gingen hebben ervoor gezorgd dat dat nu wel gebeurt. Maar ik ben bang dat we doorslaan." gegeven moment verkeerd uit. Dat slaat helemaal nergens op." Zijn er dan geen momenten ge weest, waarop zij dacht: 'Krijg allemaal maar het heen weer, ik stop hiermee'? „Nee", zegt Ho exum resoluut. „Ik heb soms wel eens wat anders opgepakt. Alleen maar bezig zijn met één ding, stompt af." Dan reed ze bijvoorbeeld met haar man naar haar volkstuin in Katwijk en 'speelde' met haar bijen. Beiden zijn toegeweid imker. De landkaart is 146 bij 117 cen timeter en staat bij haar in de huiskamer in Katwijk. Nog wel, want binnenkort verhuist de kaart naar haar zoon in Rotter dam. In die plaats, in het Mari tiem museum om precies te zijn, staat ook het origineel van de landkaart, gemaakt door de Nederlandse schilder Pieter Aartsz. Blaauw. Hoexum is zelfs speciaal in het. museum gaan kijken, maar ze kreeg het schil derij niet te zien omdat het in de kelders ligt opgeslagen. Al leen op een enkele dagen van tevoren ingediend verzoek ha len ze het doek tevoorschijn. Om daar nu speciaal voor naar Rotterdam te gaan- De blijdschap om het resultaat is er niet minder om. „Zie je de duinen daar? Daarvoor heb ik vier kleuren gebruikt. Kijk, daar ligt Catwijck. Dat schreef je toen nog met twee c's en het was niet 'aan zee' maar 'op zee'." Ze neemt zonder weemoed af stand van 'haar' creatie, waar honderden meters borduurzij- de in zijn gaan zitten. „Ik heb het mijn zoon beloofd." Dan, met een klein spoortje van emotie op haar gezicht: „Maar hij is wel heel erg mooi." ROB ONDERWATER is volgens haar de missie waar de verschillende partijen voor staan. En jongeren zijn daar best vatbaar voor. „Ze vinden zelf ook dat het agressiever wordt." Van der Wel zegt te weten waar de probelemen vandaan komen. „De horeca ziet er heel anders uit dan toen jongeren nog geen geld hadden. Geld is nu niet meer de rem op het drinken. Dus moet er een ande re norm komen, en daar moet FOTO DICK HOGEWONING de maatschappij jongeren bij helpen. Een happy hour is een uitnodiging om in te slaan, ter wijl je het over een doelgroep hebt die nog geen maat kan houden." De horeca zelf zegt er al alles aan te doen. Zoals met de cam pagne 'Er zijn regels', die be staat uit bierviltjes en posters waarop 'huisregels' staan. Geen wapens, geen ongewenste inti miteiten, geen agressie, glas werk moet binnen blijven, en nog zes andere voorschriften. Maar die posters hangen voor lopig nog niet. Gemeenten wor den geacht ze af te nemen en onder de horeca te verspreiden. Maar daar, in de politiek, gaat het vaak fout, is de ervaring van H. Siebelt, voorzitter van de af deling Bollenstreek van Horeca Nederland. Hij vindt dat vereni gingen en sportclubs ook moe ten worden aangepakt, 'maar daar hebben raadsleden vaak belangen'. „In voetbalkantines zit een knaap van 15 zó aan het bier. Bij ons niet. En het kan niet zo zijn dat de jeugd zich 's middags vol laat lopen, bij ons komt klieren en dat wij dan de zwartepiet krijgen. Wij willen best de verstrekking van alco hol reguleren, maar ze gaan te genwoordig thuis of op de club 'indrinken'. Wij verstrekken als horeca maar 10 procent van de totale alcoholplas." Om het begrip te versterken moesten de diverse partijen in workshops eikaars standpunt verdedigen, en daaruit bleken de dilemma's. Cafébaas J. van Buijtenen uit Noordwijkerhout, met gemeentepet op: „De hou ding van de ondernemer is be langrijk. Maar hoe meer de on dernemer aan de overlast doet, hoe meer die zich verplaatst." Het Voorhoutse raadslid T. Daey Ouwens speelde voor kroegbaas: „In het onderwijs wordt dat ook gezegd, dat scho len een verantwoordelijkheid hebben op de route van huis naar school, maar dat werkt toch niet. Je kunt toch iets dat tien kilometer uit de kroeg ge beurt, de horeca niet aanreke nen?" Huizen minder waard door nieuwe wijk De gemeente Voorhout moet in totaal bijna een miljoen gulden betalen aan enkele bewoners van de wijk Oost hout. Zij hebben door de bouw van huizen in het gebied Hoogh Teijlingen schade geleden. De door 23 bewoners ingediende 'planschade'-claims zijn volgens de Rotter damse Stichting Adviesbureau Onroerende Zaken (SOAZ) terecht. Volgens dit bureau, dat door de gemeen te is ingehuurd, zijn de huizen aan de Peperstraat, Ker- velhof, Munthof en Foeliehof door de komst van een wijk aan de overkant van deze straten ernstig in waarde verminderd. projectontwikkelaar Noorlan- der door de strot geduwd, want die dreigde met een nog grotere claim als hij die huizen niet kon bouwen. Dan ga je als raad door de pomp, en die pomp komt nu terug. Dat is wrang", zei W. Meijles (Voorhouts Be lang). WD' er L. van der Zon wees er op dat planschadevergoe ding bedoeld is voor mensen die er door bouw van een nieu we wijk slechter op worden. Hij vroeg zich af er juridische mo gelijkheden zijn om de schade niet te vergoeden en gaat nog met zijn fractie in beraad over het advies. Hij stelde verder dat door de bouwactiviteiten in VOORHOUT ANNETTE VAN DER ELST De meerderheid van de com missie ruimtelijke ordening stemde gisteravond tanden knarsend in met het voorstel om het advies te volgen en de schade te vergoeden. Het kost Voorhout in totaal 854.000 gul den, plus rente tot aan de dag van uitbetaling. „Ik heb hiervan een slecht weekeinde gehad. Weliswaar kim je met vrijen meer bereiken dan met schoppen, maar ik had zin om te schoppen. Het is veel gemeenschapsgeld dat we moeten betalen omdat we zo'n acht huizen meer hebben ge bouwd. Dat is ons destijds door Voorhout de waarde van huizen juist vermeerderd is. CDA'er D. IJdo ging daarin nog een stapje verder: „Ieder een weet dat ik geen socialist ben. Als we zoveel moeten be talen voor waardeverminde ring, moeten we dan ook geen heffing vragen op waardever meerdering?" Verantwoordelijk wethouder L. van Steijn (Voorhouts Be lang) voelde 'een hoop frustra tie': „Die planschadeclaims lo pen de spuigaten uit en het ein de is nog niet in zicht. Boven dien is het slecht onderhande len met de bouwer, en kunnen we daar ook niet aankloppen voor een bijdrage." Van Steijn zei het bij toekomstige bouw projecten anders te willen rege len. Zo wil hij bij de bouw van bepaalde projecten anticiperen op mogelijke schadeclaims. Overigens hebben de plaatse lijke politici die zijn aangeslo ten bij een landelijke partij hun collega's in de Tweede Kamer op de problemen in Voorhout gewezen. Zij zullen binnenkort kamervragen stellen over de ex plosieve groei van planschade claims. Carbendazim: 750 maal de toegestane hoeveelheid Coby Hoexum bij haar creatie: „Ik heb soms wel eens wat anders opgepakt. Alleen maar bezig zijn met één ding, stompt af." foto dick hogewoning NOORDWU KERHOUT/LEIDEN IRENE NIEUWENHUUSE Het Hoogheemraadschap van Rijnland heeft voor het eerst te gen de eigenaren van twee bol lenbedrijven in de Hogeveense polder in Noordwijkerhout pro ces-verbaal opgemaakt wegens het lozen van bestrijdingsmid delen. De ondernemers krijgen niet alleen een proces-verbaal, ze moeten ook een dwangsom betalen en zich binnenkort voor de rechter verantwoorden. Bij beide bedrijven was al eerder geconstateerd dat zij het schimmeldodende car bendazim, dat wordt gebruikt bij het ontsmetten van bollen, in de poldersloten hadden ge loosd. Uit metingen bleek dat het ene bedrijf honderd keer en het andere bedrijf zelfs 750 keer de aanvaardbare milieunorm had overschreden. Onderzoek wees uit dat bij een van de be drijven de carbendazim via het erf in het oppervlaktewater was gelopen. Bij het andere was een afval hoop van bollen, een zoge naamde porriehoop, de oor zaak. Rijnland deed daarmee een bijzondere ontdekking. Tot nu toe was volgens Rijnland niet eerder gebleken dat porrie- hopen zulke hoge gehalten be strijdingsmiddel kunnen bevat ten. Het schap gaat de bloem bollensector aansporen om on derzoek te doen naar deze lo zingsbron. Zelf gaat het er extra op letten bij controlebezoeken. Rijnland liet eerder dit jaar ook al een brandbrief uitgaan over het gedrag van sommige telers in de Hogeveense polder. Toen ging het om zeven telers die volgens het hoogheemraad schap de milieuregels welbe wust aan hun laars lapten. Het hoogheemraadschap waar schuwde toen de telers dat bij herhaling er boetes zouden worden opgelegd. F. Helsloot reageert namens de kwekersorganisatie: „Ik weet niet om welke kwekers het nu gaat, maar in zijn algemeenheid vinden we dat kwekers die het voor onze sector verpesten, van ons mogen worden aangepakt. Knoeiers zijn knoeiers en moe ten daarvoor worden gestraft, want zij doen de sector geen goed." Helsloot benadrukt daarnaast dat het er nu naar uitziet dat de situatie in de Hogeveens pol der, met uitzondering van de twee incidenten, geheel is op gelost. „Bij twee van de drie punten is in tegenstelling tot eerder dit jaar niets meer ge constateerd. Dat is winst." Over de 'ontdekking' van de porriehoop als lozingsbron is Helsloot verbaasd. „Hier be grijp ik eerlijk gezegd niets van. Op porriehopen komt het orga nisch afval terecht. Over het al gemeen zijn die afvalhopen droog en ik kan me niet voor stellen dat uit die hopen dan bestrijdingsmiddelen kunnen wegstromen. De enige verkla ring is dat de afvalhoop door die ene individuele kweker ver keerd is gebruikt. Zoiets is triest, want alle telers weten dat je hier serieus mee om moet gaan."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 19