Rechter schrapt voorkeursrecht 'Geduld leidt tot goud geld, gretigheid tot geen geld' Werkstraf, boete en rijbewijs kwijt oekje over Huize Duinzicht bij afscheid van Oegstgeest 'De kaartjes zullen nu wel de deur uitvliegen' t i S GOEDHART 'BOUWHUIS Regio ynaecoloog Rijnland zorgd over grote ntal keizersneden Verzoek om ligplaats in Leede terecht afgewezen 2 decemberactie' van Amnesty tscHOTENDe werkgroep Voorschoten van Amnesty Inter- [ional houdt de komende weken haar jaarlijkse '12 decem- ractie'. In de kerken van Voorschoten verkoopt de werkgroep komende weken Amnesty-artikelen als kaarsen en kaarten. k kunnen bezoekers kaarten sturen naar gevangenen. Op 28 rember is Amnesty in Het Kruispunt, op 5 december in De tmoeting en bij de oecumenische basisgroep in de Groene ker. op 12 december in de Laurentiuskerk en op 19 decem- in de Dorpskerk. Vrijdag 26 november staan de leden van de kgroep in het winkelcentrum in Noord-Hofland. pparatuur weg bij inbraak ierdorp Bij een inbraak in een huis aan de Winterkade in derdorp zijn gisteravond een laptop, een computer en zilve- i bestek gestolen. De inbreker brak een keukenraam open, arna het huis werd doorzocht. voorschoten nienke ledegang „Mijn zoon heeft een assurantiekan toor en wil ik een beetje begrijpen waar hij het over heeft, dan moet ik wel zo'n cursus doen. Sjonge, het is soms echt niet te volgen." Terwijl ze nog een sigaret opsteekt, stoot ze haar buurvrouw aan. „Waarom zit jij hier eigenlijk?" Beleggen. Het zijn niet alleen de mensen met dollartekentjes in de ogen die zich daaraan wagen. Dat bleek gis teravond tijdens een cursus 'beleggen voor beginners' in hotel De Gouden Leeuw in Voorschoten. Jong, oud, man, vrouw: ze waren allen ruim schoots vertegenwoordigd. Maar liefst tachtig belangstellenden lieten zich in formeren over het hoe en waarom. Geld maakt niet gelukkig. Het is een wijsheid die menigeen ooit van groot moeder meekreeg. Met die wijsheid worden in De Gouden Leeuw onmid dellijk korte metten gemaakt. Want de in pak gestoken mannen van de Groei- belegger, het adviesbureau dat de spoedcursus organiseert, hanteren het omgekeerde uitgangspunt: geld maakt gelukkig. Leunend op die gedachte zullen ze de zelfstandige belegger in twee uur tips en trucs aanreiken. Dat daarbij het eigenbelang van de Groei- beleggers nauwelijks uit het oog wordt verloren, neemt het publiek op de koop toe. De informatie over aande len, opties en obligaties wordt opge slorpt. „Wij zitten hier om te kijken of we meer rendement uit ons geld kunnen halen" zeggen C. Montagne en partner D. de Jager. „Een gewone spaarreke ning zet geen zoden aan de dijk. Maar- re... we vinden dat ze wel erg snel gaan. Als we alles willen begrijpen, mogen we wel een tweede keer ko men. We doen nog niets met beleggen, dit zijn echt de eerste schreden" De cursusleider houdt van stellin gen, zoveel is duidelijk. Deel één van de cursus, het deel voor de pauze, ein digt hij met de drie G's. „Geduld leidt tot Goud Geld," beweert hij, „Maar, wat mij betreft mag je ook zeggen; „Gretigheid leidt tot Geen Geld." Na de pauze steekt hij de beleggers in spe een hart onder de riem met de mede deling, dat beleggen ook voor de ge vorderde nog vaak minder aangename verrassingen in petto heeft. „Was dat niet zo, dan had ik hier vanavond niet gestaan," merkt hij op. Voor degene die zichzelf zo goed mo gelijk staande wil houden in de wereld van het beleggen behandelt hij in snel treinvaart een tiental 'gouden regels'. Tijd voor vragen en discussie is er niet, want om tien uur moet de cursus afge lopen zijn. Het lijkt erop dat het prin cipe 'tijd is geld' probleemloos aan de gouden regels kan worden toegevoegd. En daarmee hebben de cursisten in ie der geval hun eerste ervaring met het 'snelle wereldje' van beleggen aan den lijve ondervonden. greep brengt gevaren met zich mee rdorp nienke ledegang is een landelijke trend. Gy- :oloog J. de Leeuw van het and Ziekenhuis in Leider- i spreekt van een 'opmerke- stijging' van het aantal be- ïgen met de keizersnede, i zorgelijke ontwikkeling, uitvoeren van een keizër- le is niet zonder gevaren." ivond wordt tijdens het )osium 'Verloskunde: st of Kunde?' in het Rijn- Ziekenhuis over onder dit onderwerp gepraat. ilgens De Leeuw zijn er al- i redenen voor de toename het aantal keizersneden, inen die onderling samen- ol;en. „Vrouwen zijn ouder :e kinderen krijgen, het is gynaecologen makkelijker keizersnede uit te voeren, orden meer meerlingen ge- in. [J i trend was voor De Leeuw eiding om het symposium irganiseren. „Maar het is de enige reden", zegt de „Het is ook een aardig- je voor het personeel. We de laatste jaren van 1400 per jaar naar 1500 idan. Let wel: met hetzelfde al verloskundigen. De indruk is enorm toegeno- Ik merk dat de verpleeg- digen het gevoel hebben ie niet meer optimaal kun- presteren. Dat vind ik zor- alk. Door een symposium te ai den hoop ik de banden te tevigen. Of laat ik het zo eiten: aanhalen, want niets nadele van de sfeer hier, die is fantastisch." Niet alleen het eigen perso neel, ook huisartsen en kinder artsen uit de regio worden van avond tijdens het symposium verwelkomd. „We hebben toch een gezamenlijk belang. Er zijn veel ontwilckelingen in de ver loskunde en kwaliteit bereik je door samenwerking, is mijn mening. De toename van het aantal keizersneden is één van die ontwikkelingen." De Leeuw wil de hoeveelheid bevallingen met keizersnede graag binnen de perken hou den. „Ik hanteer in het Rijnland Ziekenhuis toch een soort ont moedigingsbeleid. Dat werpt zijn vruchten af. Al mijn colle ga's staan achter dat beieid. Maar ja, mensen willen het bes te voor hun kind en denken dat een keizersnee daartoe bij draagt. Er zijn helaas maar wei nig mensen die beseffen dat een keizersnee ook veel nade len met zich meebrengt: infec ties, bloedingen en gevolgen voor een volgende zwanger schap." Volgens De Leeuw, die gespe cialiseerd is in stuitliggingen, is het zelfs bij een gecompliceerde zwangerschap niet vanzelfspre kend dat het kind via een kei zersnede ter wereld komt. „Nee, je kan het beter eerst op de natuurlijke manier probe ren. Dat gaat heel vaak goed. Mocht dat nou niet lukken, dan kan je altijd nog een keizersne de doen. Maar als je ziet wat aanstaande ouders soms van je verlangen...het wordt steeds gekker. Ze willen een keizer- Leiderdorp moet noodzaak bedrijventerrein aantonen De rechter heeft gezorgd voor een kink in de kabel in het W4-project. De gemeente Leiderdorp heeft ten onrechte op eigen houtje het voorkeursrecht - recht van eerste koop - gevestigd op een gebied nabij A4-afslag Hoogma- de. Daar moet een bedrijventerrein komen om een bete re inpassing van de A4 te financieren. Het bewijs ont breekt, stelt de rechter, dat de bouw van een bedrijven terrein daar echt nodig is. Verantwoordelijk wethouder V. Molkenboer (PvdA) noemt de uitspraak een 'juridi sche dwaling', en is niet bang voor negatieve gevolgen. leiderdorp afke van der toolen Op verzoek van G. Nagtegaal van pannenkoekenrestaurant De Hooiberg heeft de arrondis sementsrechtbank het voor keursrecht op zijn grond ge schorst. Nagtegaal behoort tot de felste tegenstanders van het W4-plan. Zijn restaurant moet wellicht verdwijnen of verhui zen om plaats te maken voor een bedrijventerrein. De rechter vindt dat de ge meente eerst toestemming had moeten vragen aan de provin cie Zuid-Holland. Een gemeen te mag die stap alleen overslaan als de grond waar het om gaat al is bestempeld tot bouwloca tie, en dat is hier niet het geval. „Eerst moet uit nadere studie de noodzaak van het bedrijven terrein blijken", stelt president A. Kalk van de rechtbank. Leiderdorp moet van de rechter alsnog voor toestem ming naar de provincie. Wet houder Molkenboer noemt dit 'volslagen onjuist'. De provin cie doet overigens zelf mee aan het W4-project. Daarin werken Leiden, Leiderdorp, Zoeterwou- de, de provincie en het rijk sa men aan een betere inpassing van de A4. Het is pas begin vol gend jaar bekend of het plan doorgaat, maar de gemeente heeft het voorkeursrecht al in september gevestigd. Daarmee wil Leiderdorp voorkomen dat de huidige eigenaren hun grond aan projectontwikkelaars verkopen, zodat de gemeente haar greep op het gebied ver liest. Wethouder Molkenboer meldt dat het bureau dat de ge meente heeft ingehuurd voor het W4-project de uitspraak nog onderzoekt. „We hebben het idee dat er sprake is van een juridische dwaling. Jammer ge noeg kunnen we hier niet tegen in beroep. Maar deze uitspraak hoeft de verdere W4-procedure niet te belemmeren. Er loopt nog een procedure bij de com missie voor beroep- en bezwaa- schriften. In dat juridische tra ject zullen de partijen elkaar nog treffen. Wij hebben de stel lige overtuiging dat dat voor ons goed afloopt." Volgens de wethouder bestaat er jurispru dentie van een soortgelijk con flict in Harderwijk, die zijn overtuiging ondersteunt. snee, ze willen dit, ze willen dat. worden mondiger en dat is pri- En als het dan een keer fout ma. Maar je ziet ook dat ze alles gaat heb je meteen een proces op hun manier willen. En dan aan je broek." neemt het respect af. Steeds va- Gebrek aan respect. Het is ker krijgen specialisten klach- iets waar De Leeuw steeds va- ten en vorderingen op hun ker tegenaan loopt. „Mensen bord als een operatie niet hele maal vlekkeloos is verlopen. Gynaecologen staan daarbij op de derde pljaats", zegt de speci alist. De Leeuw wil gewoon zijn werk blijven doen. „En dat het liefst in goed overleg met de ouders." RPF-STATENLID - A. van Dijk spreekt maandag 29 november in Leiderdorp over 'de verloving en het huwelijk met de GPV'. De bijeenkomst over de aan staande fusie'in de Muzenhof aan de Cor Gordijnsingel begint om 20.00 uur. tgeest suzanne barbier i :tor Sondaal was een grote kerel en best ijdel. droeg een hele grote toog met wel honderd ne knoopjes. En dan had hij nog een wijde die tot aan de grond kwam. De zusters deins de gang in als ze hem zagen, zo breed was hij Zomaar een herinnering aan Huize Duin- t uit de jaren vijftig van Koos de Groot, die ja- ang chauffeur was van Cebemo, het latere Bi- :e. Het is een van de vele herinneringen in het kje "Van hemelpoort tot werkplek, sociale be- [enheid als een rode draad in de geschiedenis Duinzicht'. Het werk, waar de Vereniging Oegstgeest een belangrijke hand in had, is afscheidscadeau van Bilance aan Oegstgeest. let de verhuizing van de ontwikkelingsorgani- volgende maand naar Den Haag komt een aan de katholieke identiteit die het com- aan de Rhijngeesterstraatweg 150 jaar gele- aa den kreeg van zijn stichter bisschop L.C. De Wij- kerslooth, en altijd heeft behouden. De Wijker- slooth maakte de opening in 1853 zelf niet meer mee. Hij overleed twee jaar voordat het klooster, of zoals de benaming destijds luidde, het 'Wees en Oudeliedenhuis' klaar was. Het gebouw bood in het begin onderdak aan vijf zusters Francisca nessen, zeven weeskinderen en acht 'onvermo gende' vrouwen. De Wijkerslooth bleef ook na zijn dood populair, omdat hij in zijn testament bepaalde dat armen uit Oegstgeest elk jaar voor 300 gulden turf en rijst zouden krijgen. Duinzicht groeide uit van een kleine bewaar school tot een bloeiend katholiek bolwerk in het protestantse dorp. Rond de eeuwwisseling bleek de behuizing veel te klein'geworden voor alle in woners. Behalve klooster en kleuterschool, ves tigden zich in het pand ook een internaat voor meisjes en een damespension. Om de toeloop op te vangen bouwde architect Jos Cuypers er aan de noordzijde een vleugel bij, die in 1904 werd geopend. Daar bleef het niet bij: tussen 1920 en 1925 kwamen er een zuidelijke vleugel en een compleet schoolgebouw aan de voorkant bij. Tijdens de oorlogsjaren zagen de hondertach tig bewoners het naastgelegen park langzaam verdwijnen door de behoefte aan brandstof van de Oegstgeestenaren. Zo goed en zo kwaad als het ging hielpen de nonnen, vooral in de honger winter, de mensen die voor hulp bij hen aan klopten. Moeder overste Felicienne wist te voor komen dat Duitse soldaten het complex opeis ten. Na de oorlog kwam het pand aan de Rhijn geesterstraatweg hóofdzakelijk in' het teken van het onderwijs te staan. Het gebouwencomplex werd een bekende streekschool voor ivo en mavo, die in de jaren zeventig maar liefst dui zend leerlingen telde. Al die tijd bleven er bejaar de dames uit het Oegstgeestse wonen, die letter lijk tot aan de hemelpoort verzorging kregen van de zusters. Pas begin jaren tachtig verhuisden zij naar moderne verzorgingshuizen. Plotseling was er ruimte voor nieuw initiatief. De nieuwe bestemming van het complex was helemaal in overeenstemming met een andere laatste wens van De Wijkerslooth, dat het pand een uitvalsbasis voor sociale zorg zou zijn. Al reikte die zorg verder dan de stichter in 1850 had kunnen vermoeden. Verschillende ontwikke lingsorganisaties, waaronder het katholieke Bi lance, werken in alle werelddelen aan de opbouw van gezondheidszorg, armoedebestrijding en noodhulp. Die organisaties zetten vanaf 1 januari hun activiteiten voort vanuit Den Haag. Oegstgeestenaren kunnen het boekje tot 10 de cember bestellen bij Bilance. De organisatie vraagt er geen vaste prijs voor, maar verzoekt be langstellenden een bedrag over te maken aan een scholingsproject in Bolivia. den haag/voorschoten Voor zijn aandeel in een fataal ongeval op 24 mei vorig jaar in Voorschoten heeft de Haagse rechtbank een 22-jarige inwo ner van Voorschoten veroor deeld tot zestig uur dienstver lening en vier weken voor waardelijke celstraf. Daarnaast moet de man 1000 gulden boete betalen en zijn rijbewijs voor zes maanden inleveren. De rechtbank acht bewezen dat de 22-jarige te hard reed gezien de omstandigheden: het regende en zijn zicht op de kruising werd belemmerd door een bestelbusje. De Voorschotenaar raakte met zijn auto een 53-jarige plaats- genote, die met haar fiets de Admiraal de Ruytersingel overstak. Zij overleed aan haar verwondingen. Dat de Voor schotenaar op een voorrangs- weg reed vindt de rechtbank onvoldoende excuus voor zijn snelheid. De straf die de rechtbank heeft opgelegd komt overeen met de eis van de officier van justitie. stgeest nienke ledegang Feest café De Gouwe eindelijk 'millenniumproof Volgens de eigenaren van café De Gouwe kan er nu echt niets meer misgaan. gingen wij dus vanuit. Maar het lezen dat het enige millennium merendeel van de mensen feest in Oegstgeest bij hen om moest op de aanplakbiljetten de hoek werd gevierd. Ja, lo gisch dat je dan schrikt." De bezwaarschriften stroom den binnen bij de gemeente FOTO HIELCO KUIPERS Oegstgeest. Er waren klachten over beveiliging, parkeergele genheid, aansprakelijkheid, vuurwerk en geluidsoverlast. In overleg met de gemeente werd besloten een draaiboek op te stellen. Verver en Schollaardt presenteerden daarin een over zicht van maatregelen op het gebied van parkeergelegenheid en beveiliging. Bewoners krij gen nu de gelegenheid hun be zwaarschriften in te trekken. Volgens buurtbewoner E. Krens zal het merendeel van de mensen dat ook doen. Hij is te vreden over het draaiboek. „Het zit nu veel beter in elkaar. De organisatie heeft bewezen alles te willen doen om het feest probleemloos te laten verlopen. Dat schept vertrouwen." Schollaardt denkt dat er echt niets meer mis kan gaan. „Op de avond van het feest komt de burgemeester kijken, samen met politie en brandweer. Zij hebben gezegd dat als wij ons huiswerk doen, zij weinig pro blemen voorzien. En daar zijn wij nu dus mee bezig, met dat huiswerk." Zijn collega Verver: „Tja, de politie en brandweer zijn al lang blij dat er één groot feest is, op één locatie. Is voor hun natuurlijk ook veel makkelijker. Nu de kaartverkoop nog. We hebben er al 500 verkocht, maar er liggen er nog 700. Maar nu alles op zijn pootjes terecht lijkt te komen, zullen die ook wel de deur uitvliegen." den haag/warmond cerberus De provincie Zuid-Holland heeft een Haagse familie te recht geen ligplaatsvergunning gegeven voor een woonboot in de Warmonderleede. Dat heeft de Raad van State bepaald. Op de beoogde plek mogen vol gens de Raad van State geen woonboten meer liggen. Dat heeft te maken met het provin ciaal 'uitsterfbeleid' voor woon boten in de Leede. De Haagse familie meende vanwege bijzondere omstan digheden toch recht op een lig plaats te hebben. In 1982 moest de familie een ligplaats bij Kou- denhoorn opgeven, omdat er een natuurgebied bij 't Joppe werd aangelegd. Het kwam tot een grondruil met de gemeente Warmond en de familie kreeg een perceel aan de Warmon derleede. In het aangrenzende water hadden de Hagenaars een woonboot willen leggen. Er werden 58 complete keukens voor gebouwd. Ontworpen door bekroonde designers en stylisten, gefotografeerd door de beste interieurfotografen. Met informatieve teksten, praktische tips en ideeën. Totaal 144 pagina's. Het mooiste SieMatic keukenideeënboek ooit gemaakt. Haal het in onze show room. Gratis. 'f Liefst een SieMatic Hoorn 126a (t o. Avifauna) Alphen a/d Rijn, tel. (0172) 42 21 00

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17