V ierambachts weg is schijn veilig Alphen huiverig voor verkoop van kabelnet 'We stoppen voor het echt een rommeltje wordt' Alphens woningbedrj heet Wonen Centraa li DONDERDAG 25 NOVEMBER 1999 Alberto Tomba in Hazerswoude hazsrswoude-rundukAlberto Tomba komt naar de Rijneke- boulevard. Bewonderaars van de gelouterde skikampioen (ar- chiefoto AP) uit Italië kunnen zaterdag tussen 9 en 10 uur bij de Hazerswoudse sportzaak Ton van Bemmelen met hem op de foto. De voormalige skivedette bezoekt de zaak een week na de heropening. Sinds Tomba is gestopt met wedstrijdsport, pro moot hij de skisport. Zo geeft hij zaterdag na zijn bezoek aan Hazerswoude een demonstratie voor de jeugd op de Zoeter- meerse indoorskibaan Snowworld. Aanhoudingen na mishandeling bodegraven De politie van Hollands Midden heeft vier jonge ren uit Bodegraven aangehouden op verdenking van zware mis handeling van een 62-jarige plaatsgenoot. Dat gebeurde in de nacht van maandag op dinsdag op een parkeerplaats bij McDo nald's nabij de NI 1 in Bodegraven. Het slachtoffer is met ern stig letsel in het Groene Hart Ziekenhuis in Gouda opgenomen. Zijn toestand is nog altijd kritiek. De man meldde zich net na middernacht in een zwaar bescha digde auto en zwaargewond bij het loket van het plaatselijke drive-in restaurant. Hij stamelde tegen de medewerkers van het restaurant door een groep jongeren te zijn mishandeld en ver zocht om een ambulance. De man raakte daarop buiten be wustzijn. Gelet op zijn arm en hoofdwonden moet de man volgens de po litie met een zwaar voorwerp zijn geslagen. Ook zijn auto was flink toegetakeld. Uit die gegevens maalcte de politie op dat de man niet ver had gereden en de mishandeling op de parkeer plaats moet hebben plaatsgehad. Een passantenonderzoek leid de tot arrestatie van vier jongeren van 17, 19, 20 en 21 jaar oud. Scholieren en ouders jouwen wethouder uit Tientallen Woubrugse scholieren en hun ouders voelen zich afgescheept door de gemeente Jacobswoude. Zij jouwden wethouder Vink gisteravond tijdens een com missievergadering in het gemeentehuis in Rijnsaterwou- de uit toen hij de problemen rond de Vierambachtsweg voor zich uitschoof. De wethouder had weggebruikers, bewoners en ondernemers slechts een uitnodiging te bieden voor een gesprek over de gevaarlijke binnenweg, waarover de Woubrugse schooljeugd dagelijks naar Al phen aan den Rijn rijdt. woubrugge ewout van der dussen Woordvoerder J. Gast hekelde vooral de onduidelijke ver keerssituatie op de weg die dit jaar voor ruim een miljoen gul den is opgeknapt. „De sugges tiestroken voor fietsers wekken ten onrechte de indruk dat je er veilig bent", zei de bezorgde ouder. „Fietsers zijn bij elke vierde verkeersgeleider vogel vrij. Het lijkt mij gewenst dat de gemeente haar verantwoorde lijkheid neemt." Gast pleitte voor een afzonderlijke veilige fietsstrook. Ook bewoner C. Wijhenke van de Vierambachtsweg had kritiek op het resultaat van de opknapbeurt. „Er is geen recht gedaan aan de afspraken die bewoners en weggebruikers destijds hébben gemaakt. Zo rijden automobilisten er veel te hard." Volgens Vink moeten de be trokkenen gezamenlijk een op lossing vinden voor de proble men. De CDA-wethouder stelde nadrukkelijk dat de gemeente niet is afgeweken van de oor spronkelijke plannen, die na in spraak en overleg zijn vastge steld. Luid hoongelach en boe geroep vielen de wethouder ten deel toen hij voorstelde om de situatie nog een tijdje aan te zien. Aan het einde van de avond gingen de bewoners, de ongeruste ouders en de onder nemers morrend akkoord met het voorstel van Vink om verder te praten. De Jacobswoudse politici wa ren verrast door de grote op komst en de felle reacties. „We zullen het ter harte nemen dat hier zo veel mensen en zoveel jongeren aanwezig zijn", zei Th. van Wieringen (CDA). „We dachten dat we er na zo veel in zet van gemeenschapsgeld al waren. Maar het is niet gewor den wat we ervan verwacht ten." De raadsfracties zijn het er nog steeds niet over eens of er een camera op de Vieram bachtsweg moet komen om hardrijders en overtreders van het wisselende inrijverbod tij dens de spits te betrappen. Het CDA staat achter het onderzoek van de wethouder. Coalitiepart- Aandachtig volgen Woubrugse scholieren de discussie over de Vierambachtsweg. Zij wachten tevergeefs op een veiliger fietsroute naar Al >lg' FOTO LOEK ZUi ner WD hikt aan tegen de kos ten, die voor de gemeente zijn, terwijl het Rijk de boetes int. Oppositiepartij D66 is voor stander van cameracontrole, maar verwacht niet dat die de weg veiliger maakt voor ent sende Woubrugse school ger Fracties willen meer garanties Gevangenbewaarster stapt op vanwege relatie met gedetineerd! alphen aan den run saskia buitelaar alphen aan den run saskia buitelaar Hoewel er zon vijftig miljoen gulden is geboden voor het kabelnet, zijn de Al- phense politieke partijen niet enthou siast over verkoop van de Centrale An»- tenne Inrichting (CAI). De onderhan delingen daarover met de twee exploi tanten UPC/A2000 en Casema roepen veel vragen op. Dat bleek gisteravond tijdens een speciale commissieverga dering. Alleen de RPF/GPV-fractie is nu al voor verkoop. „De CAI beheren is geen gemeentelijke taak. Dus als je er een goede prijs voor kunt krijgen, zeggen wij: verkopen." De overige partijen hadden meer moeite met het voorstel dat wethouder S. Lyczak eerder deze maand stralend presenteerde. Een jaar geleden besloot de gemeenteraad dat het beter was om het kabelnet in be heer te houden. Veel fracties zijn hui verig om te verkopen. Ze willen dat het college eerst verder onderhandelt om te zien op welk bod en welke aanvul lende voorwaarden de gemeente uit komt. Lyczak beloofde aan die wens gehoor te geven. De vragen die de fracties stelden, waren steeds dezelfde: wat gebeurt er in de toekomst met de tarieven en de programmering als we de zeggenschap kwijtraken? De wethouder gaf toe dat onzekerheid daarover een risico is. D66 en PvdA willen harde garanties uit de onderhandelingen slepen: de tarie ven voor de inwoners moeten ook op de lange termijn op het huidige niveau van rond de 15 gulden per maand blij ven. Sommige fracties maken zich zorgen om de müjoenenverliezen die UPC in Nederland lijdt. Wat gebeurt er met onze verkoopafspraken als een derde partij de exploitant opkoopt, vroegen zij zich af. De wethouder denkt dat het zo'n vaart niet loopt. Volgens hem zijn de verliezen onderdeel van de koop strategie van de Amerikaanse kabelgi gant. Maar ook zijn eigen WD wil eerst zien wat er op tafel ligt en nog niet 'in principe' akkoord gaan. Flauwekul De Socialistische Partij vindt het flau wekul dat de gemeente het kabelnet niet in eigen beheer kan houden. Ook Groenlinks vindt het argument dat de gemeente de technologische ontwik kelingen van het kabelnet niet kan bij benen, ongeldig. „Je kunt het ook als een uitdaging zien om het net te on derhouden. De jaarlijkse winst uit het CAI-bedrijf is voldoende om te inves teren in betere infrastructuur van het net. De gemeente moet de nieuwe ontwikkelingen niet schuwen." Volgens Lyczak is het technisch on doenlijk om derden op het net toe te laten, zoals de wet voorschrijft. „De ri sico's dat de ontwikkelingen je inha len, moetje als overheid niet lopen." ie De gevangenbewaarster uit de Alphense Geniepoort die e latie onderhield met een gedetineerde, heeft ontslag gent De vrouw werd begin november geschorst toen de verho an bekend werd. Relaties tussen gevangenen en hun bewake verboden, omdat het personeel informatie over beveiligir kunnen doorgeven. Intern onderzoek ■1 In afwachting van een intern onderzoek moest de bewa pr haar werkzaamheden staken. De gedetineerde was toen alk. geplaatst naar een andere gevangenis. De relatie kwam a< dei licht toen de gevangenbewaarster hem daar bezocht. Eeitev soneeislid herkende haar als een Alphense collega. Volgei jen woordvoerder van justitie is de vrouw vrijwillig opgestapt, nat Jubileum eindigt met opheffing De rubriek De Boer Op belicht opvallende kenmerken van het leven op het platteland. In deze aflevering blikt de harde kern van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen in Hazerswoude- Dorp terug op de afgelopen vijftig jaar. Ze voelden eigenlijk niets voor een interview. De Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen in Hazerswoude-Dorp mag dan wel vijftig jaar bestaan, maar daar blijft het bij. „We heffen onze club op", zegt voorzitter Annemarie Ooms (65) ter verklaring van haar schroom om naar buiten te tre den. „Er is geen bestuurslid meer te vinden." Toch liet ze zich overhalen om met Henka van Klaveren (62) en het al 42 jaar trouwe lid Map den Haan (71) de afgelopen halve eeuw de revue te laten passeren. Want het waren vijftig goede jaren. „Vooral vroeger was het maandelijkse avondje platte landsvrouwen een uitje", zegt Den Haan. „Je had verder niets. Geen televisie, geen auto om ergens naar toe te gaan. De hele week zat je thuis." Een grote groep vrouwen uit Hazerswoude-Dorp kwam de afgelopen halve eeuw bij elkaar om iets cultureels, creatiefs of educatiefs te doen. Soms was er een spreker. Namen als Yvonne Keuls, Marjan Berk en Toon Kortooms komen bij de drie boomkwekersvrouwen on middellijk naar boven. Ook brachten ze een bezoek aan de boerderij van Annewil Blankers in Linschoten. Soms was er een voorlichtingsbureau dat de vrouwen iets over voeding ver telde. Een jaarlijks hoogtepunt was het uitje. Alle hoeken van Nederland hebben ze inmid dels gezien. Voor het eerst heeft het bestuur dit jaar een reisje moeten afblazen. „We hadden wel een programma, maar we kregen geen bus vol", legt Ooms uit. Van Klaveren had jarenlang het beheer over de 'lief- en leed- pot'. „Elke bijeenkomst was er een inzameling en het geld ge bruikten we voor een bloeme tje voor een zieke, bij een ge boorte, een begrafenis of een huwelijksjubileum." Eén djng deden ze beslist niet: breien. „O, nee", zegt Van Kla veren. „Dat is nooit zo geweest. Mijn moeder ging vroeger naar de dameskrans van de kerk met een breiwerk. Daar breiden ze voor de zending. Maar als ze naar de plattelandsvrouwen ging, ging ze met tas. Als me vrouw." De 'plattelandsvrouwen', zo noemen ze hun vereniging tij dens het gesprek. Een groep boerinnen richtte de club een halve eeuw geleden op. Hun mannen waren lid van de be langenorganisatie Hollandsche Maatschappij van de Land bouw. De vrouwen wilden hun eigen verzetjes. Zonder man nen. „Dat is toch veel gezelli ger, zo eens in de maand", zegt Den Haan glimlachend. Ook elders in het dorp ontston den vrouwenverenigingen: de katholieke, de protestants- christelijke en de neutrale Ne derlandse Bond van Platte landsvrouwen. Van deze laatst - Map den Haan, Annemarie Ooms en Henka van Klaveren vierden gisteravond het vijftigjarig bestaan van de Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen in Hazerswoude-Dorp. Een volgend jubileum komt er niet meer, want de vereniging heft zich binnenkort op. FOTO LOEK ZUYDERDUIN genoemde werden Ooms en Van Klaveren zo'n dertig jaar geleden lid. Ooms verhuisde van Koudekerk naar Hazers woude en wilde mensen leren kennen. „De neutrale bond trok mij het meest. Ik hoef niet zonodig in een keurslijf." Een boerinnenclub is de NBvP inmiddels helemaal niet meer. „Integendeel. Vrouwen overal vandaan zijn lid", zegt Ooms met nadruk. „Onder hen ook veel vrouwen die vanuit de stad naar het dorp kwamen en lid werden om mensen te leren kennen." Om haar bewering kracht bij te zetten, pakt ze de door Truus Uljé samengestelde jubileumkrant. Ze leest daarin een artikel recht uit het hart voor: „Plattelandsvrouw is geen synoniem meer voor rondborstige boerinnen, die zich eens per maand in het ver enigingsgebouw bijeenscharen met een breiwerkje. De buiten wacht zal het begrip platte landsvrouw niet combineren met een vlot geklede bewoon ster van een nieuwbouwwijk. Toch ziet het gemiddelde lid er zo uit." Gisteravond vierde de club het jubilieum met als hoogtepunt een optreden van de dubbel ganger van Dorus. In januari volgt nog een toneeluitvoering door de eigen leden. Daarna is het definitief voorbij. Het is triest, vinden Van Klaveren en Den Haan. Voorzitter Ooms is er iets nuchterder onder. Ze heeft genoeg andere hobby's. Drie jaar geleden werd ze voor zitter, omdat er toen al nie mand anders te vinden was. Ook de twee andere bestuurs leden vulden plaatsen die an ders leeg waren gebleven. „Drie jaar lang hebben we naar nieuwe bestuursleden gezocht. Ik had soms slapeloze nachten en dacht: 'wat doe ik verkeerd'. Iedereen vond het toen beter om ermee te stoppen voordat het een rommeltje zou worden en de club als een kaars zou uitgaan. Nu is de sfeer nog hazerswoude-dorp marieta kroft Fusie na jarenlange samenwerking alphen aan den run Wonen Centraal is de nieuwe naam van de Woningstichting Alphen aan den Rijn en Stich ting Woningbouw St. Jozef die op 1 januari 2000 samengaan. Het doel van de samenvoeging is de dienstverlening te verbete ren. Door de fusie is straks meer personeel inzetbaar voor de 9000 klanten die de corporaties samen tellen. De personeelsle den kunnen klachten dan snel ler afhandelen. Op termijn wor den de openingstijden van het kantoor aan de Concertweg verruimd. Wonen Centraal kan met de gezamenlijke spaarreke ningen meer investeren in on derhoud en verbeteringen van de woningen. Daarnaast kan voor de huur ders van St. Jozef het jaarlijkse huurverhogingspercentage om laag, omdat de kosten van de kleine corporatie omlaaggaan. Goedkope huizen Het nieuwe woonbedrijf wil het aantal goedkope woningen ver hogen van 25 procent naar 30 procent van het totale bestand. Maar behalve huur- en koop woningen gaat Wonen Centraal ook meer zorg, veiligheid en service aanbieden. Zo moet eenvijfde van het woningbestand geschikt zijn voor ouderen en gehandicap ten en blijft de woningcorpora tie jaarlijks 10.000 gulden stor ten in het zogenoemde leef baarheidsfonds. Dat geld is be stemd voor de verbetering van de woonkwaliteit van een buurt. Dat kan bijvoorbeeld door stortkokers in flats te ver vangen door ondergrondse vuilcontainers, graffitibestrij ding of extra schoonmaakwerk- zaamheaen. De opknapbeurt in de Edelstenenbuurt is hiervan een voorbeeld. De nieuwe naam is gekozen omdat die duidelijk maakt dat wonen en alles wat daarmee te maken heeft, centraal staat. De fusie ligt volgens beide partners voor de hand, omdat zij al jaren veel samenwerken. ;dr Waarom heeft niemand dit e( der bedacht? Het idee van een wisselaan een aantal cd's is niet nit de BeoSound 9000 zijn ter niet de 6 cd's die bewe< maar is het de cd-speler BANG OLUFSEN KATWIJK Electro World Peursum b. Voorstraat 31b-33. LEIDEN Van Cleef Bang Olufsen Cefl Botermarkt 25. LEIDERDORP Swaak Beeld Geluid, Winkd ^er LISSE Johan van Stijn Bang Olufe Kanaalstraat 32. NOORDWIJK Expert De Lange, Molenstraat OEGSTGEEST G.W. Roest b.v. Bang OlufefiV' Lange Voort 11 e RIJNSBURG G.W. Roest b.v., Anjelierenstrï VOORSCHOTEN W. de Ru en Zn., Voorstraat OOIT KIEST U VOOR f l h enli iwo bui 1 ar I ife 'ga

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 16