armoedebeleid in .eiden uitgebreid 'Bèta biedt meer dan een witte laboratoriumjas' [n Bedrijf aiacreme Garagebedrijf )udshoorn klaar oor de toekomst Leiden Regio Supermagneet dl /ut it /Loii<tr\,. 95 ^sintratuin DERDAC 25 NOVEMBER 1999 Rijker studieprogramma lokaas voor studenten leiden De nieuwe wetenschap van life science poogt de functies en mechanismen in kaart te brengen van de tienduizenden eiwitten die deel uitmaken van elke cel in het menselijk lichaam. Hoogleraar chemie Huub de Groot maakt het liefst een vergelijking met het periodiek systeem, waarin de elementen der chemie wetmatig zijn onderge bracht. Veel weten we nog niet van de werking van die eiwitten, maar wel dat ze van groot belang zijn bij de opname van (werkzame) stoffen in medicij nen. Meer inzicht betekent dus onder meer een fer me stap in de ontwikkeling van nieuwe genees middelen. De Universiteit Leiden beschikt sinds deze week over de grootste ultrahoogveld super geleidende precisiemagneet ter wereld, waarmee de structuur van membraaneiwitten kan worden onderzocht. Het gevaarte werd gisteren het Gorlae- uslab ingetakeld. De Groot is een van de onderzoe kers die ermee gaat werken. FOTO HIELCO KUIPERS onno havermans Demonstraties waarmee lera ren wis-, schei- en natuurkunde het enthousiasme voor hun vak kunnen aanwakkeren en uiüeg over hoe het er in het bedrijfsle ven toegaat. De Universiteit Leiden verrijkt het studiepro gramma voor de exacte vakken om meer bèta-studenten te lok ken. De nieuwe lichting eerste jaars (zo'n 250, verdeeld over zeven vakken) kan straks kiezen uit drie afstudeerrichtingen in plaats van een. Naast, onder zoek kan de student in het toe gevoegde vijfde jaar ook kiezen voor onderzoek management of communicatie en educatie. ,,Er is veel meer dan de witte jas in het laboratorium", zegt de plaatsvervangend decaan van de faculteit der wiskunde en natuurwetenschappen J. Hermans. „Met die witte on- derzoeksjas is niks verkeerd. Maar leerlingen die exacte vak ken leuk vinden, moeten weten dat er ook andere mogelijkhe den zijn. Laat ze hun talenten ontplooien en die vakken hier komen studeren in plaats van te kiezen voor een andere stu die waarvan ze meer kansen op werk verwachten. We willen la ten zien dat je met bètavakken ook terecht kunt in het bedrijfs leven of in de wetenschapsjour- nalistiek. Daarvoor moet je je net even breder ontwikkelen dan een vakspecialist." De faculteit werkt aan nieuwe studieprogramma's, die over drie jaar klaar moeten zijn. Daarmee voldoet de universi teit aan de eis die minister Her mans van onderwijs en weten schappen heeft gesteld aan de verlenging van de studieduur. Net als de technische universi teiten mogen de zes algemene universiteiten in Nederland hun exacte studies voortaan vijf jaar laten duren; dat geldt dan ook voor de studiefinanciering. Als tegenprestatie vroeg de mi nister de algemene universitei ten hun programma's te veran deren om de uitstroom van stu denten te vergroten. Deze week werd bekend dat de minister drie miljoen gulden voor die reorganisatie heeft uit getrokken. Leiden kan dus aan spraak maken op een half mil joen en dat geld is volgens de caan Hermans 'ontzettend wel kom'. „Het kost een hoop in spanning. Zo vragen we in een enquête aan managers van be drijven wat we moeten veran deren om onze studenten ge schikt te maken voor het be drijfsleven. Niet dat we echte managers gaan opleiden. Wel zijn eigenschappen als syste matisch denken, problemen op een natuurkundige manier op lossen en terugbrengen tot een formule, uitstekend bruikbaar in het bedrijfsleven. Maar om de overstap naar het manage ment te maken moet je ook een gevoel meekrijgen van hoe het er in het bedrijfsleven aan toe gaat." Om het studenten weer aan trekkelijk te maken om leraar te worden, werkt de universiteit aan spelletjes en demonstraties die laten zien hoe leuk het vak is. „Mensen kiezen voor na- tuur: of wiskunde omdat ze lol hebben in het kraken van een probleem. Wij moeten het vak weer aantrekkelijk maken. Dat kan door demonstraties die het voor een klas of zaal goed doen, waarmee een leraar het inzicht en het enthousiasme voor zijn vak kan aanwakkeren. Als ze dan eenmaal voor de klas staan, moet de politiek ervoor zorgen dat dat aantrekkelijk blijft. De samenleving heeft de leraar te veel als voetveeg gebruikt, ter wijl hij toch een verlengstuk van de opvoeding is. De salaris sen zijn de afgelopen jaren ge lukkig al verbeterd, al zijn ze nog niet op het niveau van het bedrijfsleven." Zestien maanden cel na verkrachting Een 27-jarige Amsterdammer is gisteren veroordeeld tot zestien maanden cel voor de verkrach ting van zijn Leidse ex-vriendin. De man kreeg bovendien acht maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf. De officier van justitie eiste eerder 2,5 jaar te gen de Amsterdammer. De rechter achtte bewezen dat de man op 10 mei van dit jaar zijn voormalige vriendin had opgewacht in de hal van haar flat, haar in elkaar had ge slagen en haar vervolgens op brute wijze in haar woning had verkracht. Bovendien had hij die dag een man die in het ge zelschap van zijn ex verkeerde zwaar mishandeld. De officier van justitie noem de de Amsterdammer twee we ken geleden tijdens de rechtzit ting een 'narcistische man met een beperkt inlevingsvermo gen'. uit de Leidsch Dagblad ANNO 1899 Zaterdag 25 November STAATSBEGROTING VOOR 1900 - De Minister zegt in zijn Memorie van Antwoord zooveel mogelijk zui nigheid betracht te hebben. Zucht naar zuinigheid mag echter nooit leiden tot een verwaarloozing van urgente belangen. Bij de bewerking van de wetsvoor- dracht betreffende het kiesrecht zal op de verschil lende wenken en opmerkingen, welke gemaakt en gegeven werden, gelet worden. De Minister is eveneens van gevoelen, dat het noodig is de grenzen der grootere stedelijke gemeen ten tijdig uit te breiden. De Minister vereenigt zich met het gevoelen van hen, die verhooging van de bezoldiging van leden van Ged. Staten voorloopig onnnoodig achten. De Minister stelt een nieuwen post voor: 'Kosten van verpleging van krankzinnigen, wier onderhoud komt ten laste van het Rijk, bij particulieren', ten bedrage van 3000. LEIDEN - Evenals ten vorigen jare zal ook dit jaar, en wel van 4 tot en met 7 december a.s., een 25-tal militairen ter beschikking van den directeur van het postkantoor worden gesteld, ten einde gedurende de St.-Nicolaasdrukte de behulpzame hand te bieden. ANNO 1974 Maandag 25 november ALPHEN AAN DEN RIJN - Jonge mensen rond de 21 jaar die in Alphen een huis willen huren, moeten hun spaarbankboekje meenemen om aan te tonen dat zij 8.000 tot 10.000 voor de eerste inrich ting beschikbaar hebben. Deze bevestiging gaf wet houder mevrouw H. Donker (huisvesting) in de Al- hense raad aan fractievoorzitter Van Steenis van rogressief Alphen, die wel eens iets over dat spaar bankboekje had opgevangen en er van was geschrok ken. Dat was mevrouw Donker zelf ook, erkende zij, toen ze er voor het eerst van hoorde. Zij vindt het er gens nog steeds een inbreuk op de privacy, maar ze heeft ook wel begrip voor deze gang van zaken gekre gen. De regeling dient om te voorkomen dat sociale zaken achteraf de rekening(en) gepresenteerd krijgt van de inrichting en met huurschulden wordt gecon fronteerd. De raadsleden Vis (WD) en Kortmann (KVP) hadden er toch moeite mee. Kortmann merkte op dat je met 2000 en het napluizen van de adver tenties op tweedehands goederen, heel wat kunt doen. De wethouder steld§ hen gerust met de op merking dat de huisvestingscommissie (het daarin zitting hebbende raadslid Van der Lee onderstreepte dat) die nuances ook al lang heeft aangebracht. Er wordt van geval tot geval beoordeeld: als iemand van grootmoeder het hele meubilair heeft geërfd, wordt daar echt rekening mee gehouden." ALPHEN AAN DEN RIJN - Het Alphense bedrijf Isogo BV, dat isolatiemateriaal maakt, zal volgende week de ontslagaanvrage indienen voor de 48 werk nemers van het bedrijf. Ongeveer 30 daarvan komen uit Alphen of omgeving, terwijl de overigen werken voor het filiaal in Sittard, dat ook opgedoekt moet worden. Isogo heeft steun aangevraagd bij de over heid, maar lag net onder de grens van minimaal vijf tig werknemers. Voor een overheidssubsidie kwam men dus niet in aanmerking. OEGSTGEEST - Sint Nicolaas was zaterdag in de omgeving. Onder andere bezocht hij Oegstgeest. Daar onderhield hij zich met de kinderen en maakte zelfs met hen een rondedansje. FOTO FOTO ARCHIEF LEIDSCH DAGBLAD Foto's In dew? rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een Ingevulde cheque (geen •verschrijving» kaartter waarde van vijf gulden (vooreen exemplaar van 13 Bij 18 ln zwart wit) op te sturen naar het leidsch )ugblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54,2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken. ots van A. Oudshoorn óti) It vandaag heropend. Die is het gelijknamige auto- ielbedrijf aan de Touw- 5 in Leiderdorp. Ouds- n is de Mitsubishidealer ledrijfs- en personenwa- voor de regio Leiden. er5t ihoorn vertelt tijdens een _h leiding in het pand en- siast over het resultaat van Tbouwing. „De showroom inna groot tot 1500 vierkante 9 F, er is een nieuwe ingang klanten die voor reparaties len en we hebben een nieu- ilecf fachtruimte met een busi-- ^nï unit." Volgens Oudshoorn, Leid nde nabije toekomst wordt lgd door zijn zoons Don is zijn bedrijf klaar voor r'6 «komst. Garage Oudshoorn is een echt familiebedrijf dat in 1936 werd opgericht. In 1959 nam de hui dige eigenaar de firma over van zijn vader. Snel daarna begon hij met een dealerschap van het merk Saab. Later maakte Saab plaats voor Mitsubishi. In 1980 verhuisde Oudshoom zijn be drijf naar De Baanderij in Lei derdorp. „We hadden in Leiden geen ruimte meer om uit te breiden. Ik heb in Leiderdorp meteen achtduizend vierkante meter grond gekocht." Oudshoom had een vooruit ziende blik en kocht meer grond in Leiderdorp. De aanko pen bleken een goede keus want het gaf het bedrijf de ruimte op eigen terrein door te groeien. „De locatie waar we KORT EN ZAKELIJK akendoen met Japan, dat an Nederlanders al eeuwen, gelegenheid van het 400- ig bestaan van deze han sbetrekkingen houdt de Ka- ïvan Koophandel samen met het ministerie van econo mische zaken de bijeenkomst Zakendoen met Japan. Het uit gangspunt van de bijeenkomst op 14 december is exporteurs wijzen op de afzetmogelijkhe den in Japan. Bovendien is er informatie over de handels missie van de Kamer van Koophandel naar het land van de rijzende zon. Er is dit keer voor een passende locatie ge zorgd. De bijeenkomst vindt plaats-in het Natuurhistorisch FOTO MARK LAMERS ook geleased kunnen worden. Oudshoom beschikt ook nog over een noviteit. Wie 's avonds langs de showroom rijdt, ziet een lichtshow. Op verschillende plekken in de showroom han gen speciale lampen die op ge zette tijden aan en uit gaan. „We hebben nu een plafond met computergestuurde ver lichting. Ze kunnen de aan dacht van de klant op verschil lende modellen vestigen en zo valt er 's avonds ook nog wat te zien." Vandaag is de feestelijke ope ning van de showroom. Ouds hoom wil er vooraf niet te veel over kwijt. „Behalve dat het een groot spektakel wordt." Het is voor de president van Mitsubi shi Motor Sales Nederland in elk geval genoeg aanleiding om Oudshoorn persoonlijk te ko men feliciteren. Vanaf 18.00 uur is iedereen welkom om de nieuwe showroom te bewonde ren. Tot en met 4 december houdt Oudshoorn open huis en in die periode zijn er openings aanbiedingen. lesley grieten Museum Naturalis waar de tentoonstelling Museum Deji- ma is te zien. De expositie toont Leidse collecties van Ja pans cultureel erfgoed. Deel nemers aan de bijeenkomst Zakendoen met Japan betalen 175 gulden per persoon, hier bij is een rondleiding over de tentoonstelling inbegrepen. Voor informatie en aanmel ding, telefoonnummer 071 525 05 33. Wie op zoek is naar een sin terklaascadeau of een een pak je voor onder de kerstboom heeft daar zaterdag 27 novem ber iets langer de tijd voor. Vroom Dreesmann sluit de winkels die dag pas om 21.00 uur. De eerste 250 klanten die hun inkopen bij V&D doen worden vanaf 18.00 uur be loond met een gratis roombo- teramandelletter. Bovendien krijgen kopers die avond tien maal zoveel Air Miles. mÊÊt* Een rubriek voor zakelijk nieuws uit de regio. zitten is uniek. Op de kruising van de woonboulevard en de autoboulevard. Bovendien kun nen we de klanten goed ont vangen, want er is genoeg ruimte om te parkeren." Naast een circuitauto van cou reurs Kalff en Coronel, staat er een speciale Mitsubishi in Ajax- stijl prominent in de show room. „Mitsubishi is inderdaad de sponsor van Ajax en de auto heeft veel bekijks. Wij zijn zelf ook Ajax-fan", zegt Oudshoorn. „Maar zo belangrijk is dat niet. Er zijn ook mensen die voor PSV of Feyenoord zijn", voegt hij diplomatiek aan toe. Oudshoorn is verguld met de uitbreiding van zijn showroom. „De ruimte is belangrijk, omdat we simpelweg veel modellen kunnen showen. Als je een trui gaat kopen wil je ook meer keus zien dan alleen één bruine trui." In de showroom staan veel verschillende modellen van luxe auto's, terreinwagens en bedrijfswagens. Auto's die bij Oudshoom gekocht, maar geldt niet langer meer een maximum bedrag per kosten post. Via het declaratiefonds kunnen inwoners bijvoorbeeld de kosten voor het lidmaat schap van een sportclub of voor het kopen van schoolboeken terugkrijgen. Dit jaar werd duidelijk dat minima die hebben gekozen voor een vrij besteedbare uitke ring, het risico lopen dat ze daarover belasting of sociale premies moeten betalen. De gemeente vindt dat verkeerd en kondigt aan daar een oplossing voor te zoeken. De bijdrage voor elk thuiswonend kind gaat omhoog naar 300 gulden per jaar. De gemeente biedt een bij zondere bijstandsregeling aan voor kinderopvang voor alloch tone kinderen en voor Neder landse kinderen met taal- of ontwikkelingsachterstanden. Nieuw is verder dat ook stu denten een beroep mogen doen op het declaratiefonds. Dat kan overigens alleen in en kele gevallen. Ook moeten ze minstens twee jaar alleen een minimuminkomen hebben ge had. Alle huishoudens die al meer dan twee jaar zijn aange wezen op een minimuminko men kunnen in aanmerking ko men voor een speciale uitke ring, waarmee ze de aanschaf van dure en duurzame ge bruiksgoederen als een wasma chine en een koelkast kunnen betalen. Leiden blijft de Koppelings wet, die illegalen uitsluit van onderwijs en medische hulp, negeren. Dc in 1998 ingevoerde eigen regeling voor vluchtelin gen handhaaft de gemeente. Mensen die ook buiten die re geling vallen, hoeven zich ook geen zorgen te maken. „In eventuele schrijnende situaties blijven personen niet verstoken van financiële ondersteuning", staat in het B en W-voorstel aan de gemeenteraad. Er komen vanaf 2000 speciale projecten om allochtonen, al leenstaande ouders en arbeids gehandicapten aan een baan te helpen. Alleenstaande ouders worden bovendien ontslagen van hun sollicitatieplicht als het volgen of voltooien van een HBO- of universitaire opleiding de kortste weg is naar werk. De afdeling sociale zaken en het arbeidsbureau gaan meer samenwerken om mensen die zich voor het eerst inschrijven bij het arbeidsbureau zekerheid op het vinden van een baan te geven. Werkzoekenden moeten een bepaald traject doorlopen, dat uiteindelijk moet leiden tot werk, hetzij regulier, hetzij ge subsidieerd. A. Oudshoom voor zijn vernieuwde en uitgebreide bedrijf in Leiderdorp. is kinderopvang voor sommige groepen Leidenaars, in ere vergoedingen, betere regelingen en betere voor- ing. En ook studenten kunnen voortaan in sommige Hen een beroep doen op bijzondere uitkeringen. De J lente Leiden kleedt het armoedebeleid voor volgend rerder aan. I, meester en wethouders n het Beleidsplan Sociale voor 2000 vastgesteld. Ze een belangrijke uitdaging' terugdringen van langdu- (erkloosheid en van de af- ,e:lijkheid van een uitke- llensen die een geïsoleerd bestaan leiden, moeten weer actief worden in de Leidse sa menleving. Minima kunnen straks blij ven kiezen tussen een uitkering die ze naar eigen inzicht kun nen besteden of een vergoeding uit het declaratiefonds. Leiden wil de regeling voor dat fonds versimpelen: vanaf volgend jaar riosvarentje ella, in een Leuk voor jt van licht, i 9.95 voor er lekker uit, dit mosvarentje oftewel Selaginella, in een crèmekleurige pot. Leuk voor in huis. Houdt van licht, niet van volle zon. compleet van 9.95 v VOORSCHOTEN Leidseweg 518, Tel. 071-5322203 www.intratuin.nl

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 15