Regio Basisscholen komen klaslokalen tekort Van Meizen - Een café is geen kerk We willen graag laten zien wat we Pompeblêden aan het Galgewater 'Een middel tegen psoriasis dat helpt' Waar een wil is is een weg. <3 Bromfietscontrole Zweilandlaan Bij een bromfietsencontrole op de Zweilandlaan heeft jé politie gisteren veertien berijders bekeurd. De overtredingen aren veelal terug te voeren op het ontbreken van een gele lat en het rijden zonder verzekering of certificaat. In totaal jntroleerde de politie dertig bromfietsen. De politie is van plan n in het Houtkwartier, waar een aantal scholen is geconcen- >qrd, dit soort controles de komende tijd vaker uit te voeren. ,opend naar huis 1 hden Twee agenten namen vannacht op de Lammermarkt de utosleutels van een 24-jarige Engelsman in beslag. De man ras met een maat op stap geweest, verkeerde zwaar onder in- toed van drank maar wilde desondanks met de auto naar huis. en omstander tipte de politie over de bedoelingen van de man. lie is naar huis gaan lopen en heeft de andere dag de sleutels 1,0 an zijn wagen opgehaald. -"<) Vijkgroepen vieren feest iden De wijkgroepen Slaaghwijk, Leiden Noord en Oostelijke innenstad vieren morgenmiddag feest in het Stadsbouwhuis an de Langegracht 72. Met informatiekraampjes willen zij ie- ereen laten weten wat zij doen om de woon- en werksituatie in un wijken te verbeteren. Daarnaast zijn de mooiste foto's van e fotowedstrijd 'Samenleven in 2000' te zien. De feestmiddag klaa uurt van 15.45 tot 18.30 uur. Er zijn optredens van het cabaret- uo Turkse Troel en de multiculturele band Sobry. Vanaf 14.00 ir kunnen leden van de wijkgroepen met elkaar praten over n aanfal stellingen. 'eiligheidsmarkt in De Slaagh iden Veiligheid in en om het huis, op het werk en tijdens lorten en spelen. Dat staat zaterdag van 11.00 tot 15.00 uur entraal op een veiligheid§fnarkt in boerderij De Slaagh, aan de age Morsweg 102 in Leiden. Ook kinderen zijn welkom. Zij l innen een ritje maken op een pony en onder begeleiding te il een klimwand klauteren. De Leidse basisscholen zitten dringend verlegen om lo kalen. De gemeente overlegt op dit moment met de be sturen van de scholen om na te gaan hoe groot die be hoefte precies is. Naar verwachting is de inventarisatie begin komend jaar afgerond. ,,Maar dat er veel extra lo kalen nodig zijn is al wel duidelijk", zegt J. de Kwaaste- niet van de gemeentelijke werkgroep die de huisves tingsproblemen onderzoekt. leiden herman joustra Volgens L. de Nobel, bestuurlijk coördinator primair onderwijs van de Stichting Katholiek On derwijs Leiden, bestaat op dit moment al een groot tekort aan leslokalen. „De scholen zijn nu al allemaal overvol. Daarom zal het geen gemakkelijke klus wor den." Zij schat dat het komen de jaar alleen al per katholieke basisschool gemiddeld één lo kaal extra nodig is. De Protes tants Christelijke Schoolvereni ging kampt eveneens met een groot tekort aan lesruimten. Hoe groot precies, wil een woordvoerder van de vereni ging op dit moment nog niet „Wij kunnen nu wel wat gaan roepen, maar we wachten liever tot de hele in ventarisatie is afgerond. Van al le basisscholen bij elkaar." Het Bureau Openbaar Onderwijs was vanochtend nog niet in de gelegenheid te reageren. Een paar getallen vertellen hoe dan ook niet het hele ver haal, zegt De Kwaasteniet. Een deel van het tekort kunnen de scholen zelf wegwerken. „Som mige scholen zitten krap in hun ruimte, andere scholen zitten juist wat ruimer. Daar moet je ook naar kijken. Mogelijk dat sommige scholen lokalen van andere scholen kunnen gebrui ken." Toch neemt dat volgens hem niet weg dat nieuwbouw hier en daar nodig zal blijken te zijn. Het tekort van de scholen is een direct gevolg van het rijks- besluit in de eerste vier school jaren van het basisonderwijs het aantal leerlingen per klas de komende jaren te verminderen. Het is de bedoeling dat de klas sen in het schooljaar 2002-2003 twintig leerlingen tellen. Voor Leiden betekent dit, dat het aantal groepen, zoals het er nu naar uit ziet, met 46 zal toene men. Dat betekent ook dat meer leerkrachten nodig zijn. Scholen krijgen stapsgewijs ex tra formatieplaatsen toegekend: één leerkracht per 102 leerlin gen. De gemeente Leiden ont vangt extra geld uit het ge meentefonds om de gevolgen van genoemde maatregelen voor een deel te kunnen onder vangen. Het gaat hier om een jaarlijkse bijdrage van 1,1 mil joen gulden. rcheologisch Centrum aan Aalmarkt geopend )en connie van uffelen itoonstellingen over de ertijd, de Romeinse tijd of bij 5^5 irbeeld kinderspeelgoed in den. Stadsarcheoloog Maar- 11 Dolmans straalt alleen al bij de gedachte. Vandaag is zijn uwe werkplek, het Archeolo- ch Centrum aan de Aalmarkt officieel geopend en die mte biedt mooie kansen om publiek kennis te laten rpa- i met de archeologische R* isten in Leiden. Te begin- op aanstaande zaterdag 10 tot 16 uur met een over- tstentoonstelling van vond- van de afgelopen tien jaar. Jolmans zit nog een beetje ivennig tussen tientallen ro- milieuboxjes met archeolo- che vondsten. Op zijn oude rkplek aan de Garenmarkt hij de duizenden voorwer- nog blindelings vinden. Nu is verhuisd en de spulletjes JDAfe niet op hun plek liggen, zit niets anders op dan alle do- maar ta openen en te kijken er in zit. Zo vist hij uit een de boxjes een stapel zakjes kleine metalen voorwerp- „Metaaltjes. Kijk, metalen peninsignes met de Franse e erop. Gevonden in 1995 bij het Kort Galgewater. Zaterdag maakt een tingieter dit insigne hier na en delen we er dertig uit aan bezoekers", verklapt Dol mans. „Dan vertellen we waar het vandaan komt en waarom het werd gedragen." Dolmans snuffelt al weer in een volgende milieubox. „Je vindt de grap pigste dingen. Van poppen- bordjes tot nephorloges." Voortaan gaan al dit soort voorwerpen naar dit voormali ge krakerspand, dat deze zomer met geweld werd ontruimd om voor drie jaar plaats te maken voor het Archeologisch Cen trum. Het duurt echter nog wel even voordat het pand - dat he lemaal was uitgewoond - volle dig is ingericht. „De krakers hadden alle deuren er uit gesla gen en de deuropeningen dichtgeschroefd met bedspira- len. Het puin lag tien centime ter hoog. We hebben twee vli- kobakken nodig gehad om alles te verwijderen", zegt Dolmans. Als alles is opgeknapt en in gericht, maken de archeologen de voorwerpen schoon in een speciale 'natte-werkruimte' om ze vervolgens te documenteren en op te slaan in een van de drie depotkamers. In een speci ale tekenruimte leggen ze de vindplaatsen vast, waarna een deel van de voorwerpen ver huist naar een van de vitrines en de 'etalage' van het Archeo logisch Centrum. Het is de be doeling dat winkelend publiek op 'de rustiger momenten' naar binnen kan lopen om vondsten te bekijken. Iets waar Dolmans erg blij mee is. „We willen laten zien wat we doen. Een beetje verantwoording afleggen. Men sen kunnen ons dan ook vragen stellen als ze iets hebben ge vonden. Het voordeel is dat wij dan de mensen helpen en wij op de hoogte blijven van wat er zoal wordt gevonden. Zo hel pen we elkaar." Volgens Dolmans heeft het pand nog een belangrijk voor deel. Leiden graaft nu wel, maar heeft hiervoor geen eigen bevoegdheid van het Rijk. De Rijksdienst voor Oudheidkun dig Bodemonderzoek moet toe stemming geven voor het werk van de Leidse archeologen. Ge meentes die zelfstandig willen graven, moeten onder meer een fulltime archeoloog in dienst hebben, beleid en een vast budget voor archeologisch on derzoek vaststellen en: een goed depot hebben. „En dat hebben we nu. Met een beetje geluk krijgen we nu die be voegdheid", zegt Dolmans ver guld. Jan Willem Bruins legt de laatste hand aan de Friese vlag. foto wim dijkman De verf wil niet drogen met de hoge luchtvochtigheid van van daag. Daarom kan Jan Willem Bruins van de Stichting Tegen beeld nog niet beginnen aan de letters waarmee hij het gedicht Maaie op it iis van Pieter Jelles Troelstra op de achtergevel van Weddesteeg 4 (hoek Galgewa ter) zal schilderen. De afgelo pen dagen voltooide hij al wel de Friese vlag, compleet met felrode pompeblêden (waterle lies), die als ondergrond zal die nen. De tekst van Troelstra is al het 72ste gedicht dat Tegen beeld aanbrengt op een leidse muur; tot tevredenheid van Bruins eindelijk eentje in het Fries. Dit komt er te staan: Joech de maitijd folie wille Ek de winter is my djoer As 'k by sjoch, sa moai en krige Déagenfol fan heger fjoer Mei de foam der oer te waaien Wat in wille foar in Fries! Binn'de beammen keal en nea- ken Dat is: maitijd op it iis Als het weer een beetje mee werkt kan Bruins de klus nog dit weekeinde klaren. De stich ting zorgt ook voor een Neder landse vertaling. om naar onze Open Dagen in kerstsfeer Vrijdag 26 nov. van 09.00 - 21.00 uur Zaterdag 27 nov. van 09.00 - 17.00 uur q Zondag 28 nov. van 10.00 - 17.00 uur A Greenhouse Herenweg 366 2211 VH Noordwijfterfiout Telefoon 0252 - 371134 Tussen Noordwijkerhout en De Ruitje Hoek n< fc et had weinig gescheeld of 'illem Visscher had het 80-ja- g bestaan van zijn zaak in een ilstoel moeten meemaken, ven leek het er op dat de reu- ia hem had klein gekregen, laar dankzij twee nieuwe heu len, twee schouderoperaties in vijf ingrepen aan een knie taat hij nog steeds achter de van café 't Centrum aan de lieuwe Beestenmarkt. In de rolksmond beter bekend als Kan Meizen, genoemd naar de Eerste eigenaar: Dikke Jan van l0i felzen. Die begon in 1919 met nu de oudste volkskroeg ran de stad is. „Er is geen Leid se familie die hier niet is ge weest." 57-jarige Visscher nam 35 geleden de zaak over van jlen zijn schoonvader. Het de tijd dat sportverenigin- er hun clubhuis hadden en ijkers en Rijnsburgers de 'markt' regelmatig onveilig maakten. „Er wordt wel eens gezegd dat Leiden geen uit gaanscentrum heeft", aldus Visscher. „Niks is minder waar. Dat uitgaanscentrum is name lijk hier. Rond de Beestenmarkt zitten zo'n veertig horëcagele- genheden. Logisch dat er dan wel eens wat gebeurt. Maar éls er dan wat gebeurt, wordt dat meteen negatief belicht. Baas in eigen bar. Onder dat motto hebben Visscher, zijn vrouw Greet en barkeeper An ton de zaak altijd gedraaid. „Natuurlijk zijn er wel eens problemen. Een café is geen kerk. Maar je moet die proble men ook weer niet overdrijven. De klanten moeten wél weten wat ze aan je hebben. En ja, ik heb me wel eens moeten waar maken." Nierpand kon Visscher er ech- 'ter onder krijgen. Iets dat twee ieding 56 21 Willem en Greet Visscher van café Van Meizen. „We zijn echte horecamensen." foto loek zuyderduin De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad jaar geleden bijna wel gebeurde door een combinatie van ziekte en andere ellende. Het jaar 1997 noemt hij dan ook een rampjaar. „Een absoluut diep tepunt. In mei overleed onze dochter in Haaksbergen. Ze was 30 en had kanker. Ik lag in het ziekenhuis en moest in de rolstoel naar haar begrafenis. Tot overmaat van ramp deed de politie in die periode een in val in de zaak. Er zou cocaïne zijn verhandeld maar er is nooit wat gevonden. De recher che kwam zelfs bij mij in het ziekenhuis en wilde van alles weten over cocaïne. Terwijl ik daar aan de morfine lag tegen de pijn." Visscher moest op last van de politie negen maanden dicht. Dat werd door de réchter te ruggedraaid naar drie maan den. „Maar eigenlijk maakte me dat niks meer uit. Ik was murw gebeukt. Gelukkig steun den de vaste klanten en twee collega's me. Laat je niet kisten Willem. Je moet doorgaan. Dit verdien je niet, zeiden ze. Op 1 oktober 1997 gingen we weer open. De reacties waren hart verwarmend en het werd een grandioze 3 oktober." Drie generaties klanten komen er inmiddels in het café. Zoon- vader-opa. En vrouwen, in te genstelling tot vroeger. „Het is er beslist gezelliger op gewor den", aldus Visscher. „Vrou wen stappen nu gewoon naar binnen en geven makkelijker een rondje omdat ze een baan en dus geld hebben. Dat was vroeger ondenkbaar. Toen moesten ze thuis zitten." Hij is dus niet het type van 'vroeger was alles beter'? „Nee, als ik nu kijk hoe de jeugd met elkaar omgaat dan denk ik: het gaat zo slecht nog niét." Redeij genoeg voor Visscher en zijn \touw om nog een jaartje of vijf door te gaan. „Na mijn operaties ben ik aardig opge knapt. De restauratie is ge slaagd, zeg ik altijd maar. Ik sta zelfs weer achter de bar. Ach, Greet en ik zijn echte horeca mensen. Als ik 's avonds in de zaak ben en het hele circus komt binnen, geniet ik. Er is geen avond hetzelfde, alles loopt hier door elkaar heen. Stel je toch eens voor dat alle avonden hetzelfde zouden zijn. Dat is toch verschrikkelijk." Morgenavond en zaterdag avond wordt het 80-jarig be staan van Van Meizen gevierd met een optreden van artiesten en dj's met muziek uit de tach tiger jaren. Consuminderen Bij de Wereldwinkel aan de Burgsteeg en de Weggeefwinkel aan de Hooglandsekerkgracht wordt zaterdag tussen 12.00 en 16.00 uur aandacht gevraagd voor Niet Winkeldag. Op deze 'bevrijdingsdag van het consu mentisme' wordt zo'n vier we ken voor Kerstmis aandacht ge vraagd voor de gevolgen van de (Westerse) overconsumptie voor mens en milieu, voor de ongelijke verdeling van wel vaart en welzijn wereldwijd en voor de invloed van reclame op ons dagelijks leven. De activiteiten worden georga niseerd door leden of samen werkingsverbanden van ver schillende maatschappelijke organisaties. In Leiden zijn le den van die organisaties aan wezig om met het winkelend publiek in discussie te gaan over consuminderen. Daar naast mag iedereen in de We- •reldwinkel de chocoladeletters van Max Havelaar komen proe ven en bij de Weggeefwinkel js gratis een kop pompoensoep verkrijgbaar. De Niet Winkeldag heeft vooral een symbolische betekenis en richt zich nadrukkelijk niet te gen winkeliers, laat de organi satie weten. eric-jan berendsen leiden onno havermans In Leiden is een middel ontwik keld dat helpt tegen psoriasis. Door gebruik verdwijnen jeuk en pijnlijke, rode plekken op de huid. Na een paar weken komt op de behandelde plekken weer schone huid tevoorschijn, zegt biochemicus Henk Meijerink van het jonge bedrijfje Dia mond White. De Psoriasis Ver eniging reageert terughoudend. „We hebben nog onvoldoende informatie, maar ik ben een beetje sceptisch", aldus woord voerder Monique ten Bruggen- cate. Volgens Meijerink is het mid del inmiddels door enkele dui zenden mensen uitgeprobeerd. Negatieve reacties heeft hij nog niet gehad. Ten .Bruggencate heeft van diverse patiënten po sitieve verhalen gehóórd, maar ze wil meer weten over de on derzoeken die naar Prevenol zijn verricht. Ze heeft de weten schapswinkel gevraagd de werkzame stoffen in het pro duct na te gaan. „Het is een cosmetisch product en dat is wat anders dan een geneesmid del. Er komen zoveel middelen in omloop waarbij een paar pa tiënten baat hebben, maar het is niet gezegd dat het dan ook gunstig is voor grote groepen. Prevenol is ook geen wonder middel, zegt Meijerink. De pati ent raakt zijn klachten niet kwijt. „Maar ze komen steeds minder snel en steeds minder heftig terug." Het middel bestaat uit een mengsel van zout, water en zuurstof. De precieze samen stelling houdt Diamond White geheim. Het middel is voorlo pig alleen als 'shampoo' ver krijgbaar bij drogist en apo theek. Drie weken geleden is het Academisch Medisch Cen trum (AMC) in Amsterdam be gonnen met een klinische test. Die kan op zijn vroegst over twee jaar leiden tot erkenning als medicijn. Onderdeel van dat onderzoek is een zogeheten dubbel-blindtest waarin het middel wordt vergeleken met een placebo, een nepmiddel. „Door dit middel zit de psori- asispatiënt letterlijk weer lekker in zijn vel", zegt Meijerink. „Het heeft een heilzame wer king op de huid. Het is zacht aardig, waardoor weinig irrita tie ontstaat. In tegenstelling tot het gebruik van vaseline, kan de huid bij gebruik van Prevenol blijven ademen. Daardoor be houdt de huid haar eigen be schermlaag." Schoner rijden fin Leiden met Shell Pura.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13