Smaak snoep, sint en dieet Chocolade: creatief met cacao Lange speurtocht naar geheimen van voeding 3»° DONDERDAG 25 NOVEMBER 1999 REDACTIE MARGOT KLOMPMAKER EN SASKIA STOELINGA 023-5» Chocoladebrood De traditie wil dat Sinterklaas voor iedereen wat lekkers heeft, maar doe je als je last hebt van voedselallergie? Gaan al die pe pernoten, speculaas, marsepein en ander snoepgoed waar de winkels mee vol liggen je neus voorbij? Mensen met een voedselaller gie kunnen helaas niet zomaar alles eten. Als er maar een spoortje inzit van de stof waar ze overgevoelig voor zijn, kan dat al een allergische reactie veroorzaken. Speciaal voor hen bereid voedsel mag zelfs niet worden aangesneden met het zelfde mes waarmee tevoren de 'gewone' variant mee is gesne den. Toch hoeven zij niet alles aan hun neus voorbij te laten gaan: ze kunnen een beperkt assortiment allergeenvrije arti kelen kopen, maar ze kunnen veel traditionele lekkernijen ook zelf bakken. Het Voedingscentrum heeft speciaal voor de december maand een folder ontwikkeld voor mensen met voedselover- gevoeligheid. Hierin staan be halve sinterklaastraktaties ook andere lekkernijen die horen bij de decembermaand. De folder is verkrijgbaar bij het Voedings centrum en de informatie is ook te vinden op het internet: www.voedingscentrum.nl Wie zelf Sinterklaassnoepgoed bereidt voor mensen met een voedselovergevoeligheid, moet rekening houden met een aan tal zaken. Bewaar verschillende ingrediënten niet bij elkaar. Door het opstuiven van ver schillende meelsoorten kan 'verontreiniging' van de ene foto archief meelsoort met de andere optre den. Begin met de bereiding van de gerechten voor patiënten met voedselovergevoeligheid om te voorkomen dat 'verontreinigin gen' (niet gewenste bestandde len) die nog aanwezig zijn, op de gerechten voor de patiënt te rechtkomen. Werk met schone apparatuur en schoon keukengerei zoals, aanrecht, weegschaal en be stek. Bewaar bereide gerechten apart en dek ze zorgvuldig af. (Voor meer informatie over voedselallergie op werkdagen tussen 10 en 13 uur de Allergie telefoon: 070 - 3068890) PATRICIA SCHUTTE Dieet kruidnotenl Gewone kruidnoten zijn niet geschikt voor mensen die overgevoelig zijn voor gluten, koemelk, noten, pinda, soja en tarwe. Het volgende recept is wel geschikt: Bereiding: Vermeng de bloem en het meel, de boter of mar garine, de suiker, de koekkrui- den, het ei en een snufje zout in een kom. Snijd de boter of margarine in kleine stukjes. Kneed een samenhangend deeg tot dit van de kom los laat. Laat het deeg in de koel kast ongeveer 30 minuten op stijven. Verwarm intussen de oven voor op 140 graden C en vet de bakplaat in met boter of margarine. Vorm van het deeg balletjes en bak ze in 15 minu ten bruin en knapperig. Benodigdheden: 100 g rijstebloem, 100 g boekweitmeel, 120 g boter of margarine, 80 g basterdsuiker, 2 eetle pels koekkruiden, 1 ei, zout, boter of margarine om in te vetten, (neem margarine en koekkrui den die u volgens uw di eet mag gebruiken) De Zwitsers hebben de naam de beste chocolade van de we reld te maken. Maar ook Italia nen zijn heel creatief met cho colade. Italiaanse chocolatiers staan er om bekend de beste van chocolade afgeleide pro ducten te maken. Hun creaties kom je in de gehele wereld te gen. De Zwitsers maken niet alleen de beste chocolade, zij consu meren zelf meer chocolade dan in welk ander land ook. Maar ook Nederland speelt op het ge bied van de chocolade een be langrijke rol. De handel in ca caobonen staat daarbij voorop: de verwerking tot halffabrikaten eveneens. Ook op het gebied van de ver werking van cacaobonen tot chocolade heeft ons land een naam hoog te houden. Vooral in de eerste helft van deze eeuw werd de kwaliteit van onze cho colade bijzonder hoog gewaar deerd. Dat had vooral te maken met het zogenoemde conche- ren van de chocolademassa. Dat procédé werd destijds door Jacob Lindt in Zwitserland ont wikkeld. Al voor die tijd had de Nederlandse fabrikant C.J. van Houten in 1828 de cacaopers uitgevonden, waardoor de ca caoboter uit de cacaobonen kon worden gehaald. De over blijvende cacaomassa bleek ge makkelijker oplosbaar in vloei stoffen dan daarvoor. Door de vinding van Van Houten werd het drinken van chocolademelk en andere met chocolade sa mengestelde dranken uitermate populair. Het waren voornamelijk Zwit sers die zich op grote schaal be zig hielden met het zoeken naar mogelijkheden om chocolade in vaste vormen (repen) te pro duceren. De Engelse gebroe ders Cadbury waren hen echter voor: zij presenteerden in Enge land de eerste echt eetbare pu re chocolade in vaste vorm (1849). De latere vinding van Lindt (1879) droeg er toe bij dat de kwaliteit van de chocolade in vaste vorm aanmerkelijk werd verbeterd. Ook al omdat men er achter was gekomen dat door het toevoegen van bepaal- Door de uitvinding van de cacaopers werd cacao gemakkelijk oplosbaar in vloeistoffen. Het drinken van chocolademelk en andere met chocolade samengestelde dranken werd daardoor uitermate populair. foto hans van weel de hoeveelheden vanille en sui ker de smaak van de chocolade in vaste vorm heel aantrekkelijk kon worden gemaakt. In de tijd van Lindt liet Daniel Peter in het Zwitserse Vevey weten dat hij het recept voor het produceren van melkcho colade had ontwikkeld. Dat re cept bracht hij onder bij een reeds bestaande chocoladefa brikant: Nestlé. Mede door die vinding kon het bedrijf uitgroei en tot de grootste chocolade producent van de wereld. De daarmee behaalde winsten stel den Nestlé in staat zich te ont wikkelen tot een van 's werelds belangrijkste concerns op het gebied van voedingsmiddelen en dranken. Door een deel van de cacaobo ter opnieuw aan de uitgeperste chocolade toe te voegen, het te verhitten en vervolgens te roe ren en langdurig te walsen be reikte men dat de chocolade op de tong kan smelten. Dat pro ces, het concheren, staat op naam de al eerder genoemde Lindt. Concheerders, die dat procédé begeleidden, stonden in ons land en met name in de Zaan streek, waar de meeste chocola de van ons land werd geprodu ceerd, hoog in aanzien. Zij wis ten door langjarige ervaring precies op welk tijdstip (na zo'n drie d&gen) de chocolade het hoogste smeltpunt had bereikt. Dat was dan ook het moment waarop het concheren gestopt moest worden. Door een steeds verdergaande automatisering van het fabrica geproces kwamen, vooral nadat de computer de besturing van de concheermachines had overgenomen, de eens zo hoog gewaardeerde vakmensen in de kou te staan. In het begin maakte men nog van hun ken nis gebruik, omdat de overgang van het ambachtelijk gecontro leerde fabricageproces naar de nieuwe productiemethoden lang niet overal gladjes verliep. Daardoor gingen banen verlo ren, omdat veel chocoladefa brieken werden gesloten of door anderen werden overge nomen. Tegenwoordig heeft men, ook in ons land, het volautomatisch produceren van chocolade van hoge kwaliteit wel onder de knie. Op dat gebied speelt Ne derland een beduidend minde re rol dan veertig, vijftig jaar ge leden. De grote namen, zoals die van Van Houten, zijn in middels verbleekt. Het past echter om hier een andere naam te noemen en wel die van Grootes uit Westzaan. Zij pro duceerden chocolade die over de gehele wereld bekend was (merknaam: De Valk). Een van de specialiteiten van het bedrijf was de zogenoemde couvertu re, dat vooral door patissiers wordt gebruikt. Chocolade van een dergelijke kwaliteit wordt in ons land niet meer gemaakt. Het Belgische bedrijf Callebaut voorziet tegenwoordig de meeste patissiers in ons land van die bijzondere chocolade. In de Nederlandse keuken heeft de chocolade geen grote rol van betekenis vervuld. In Italië wel en daaraan hebben we tal van recepturen voor vele honder den gerechten te danken. In Spanje en ook in veel Latijns- Amerikaanse landen wordt chocolade ook verwerkt in har tige gerechten. Men behoort dergelijke toevoegingen niet te proeven. Het is de smaak van het gerecht die er echter wel aanmerkelijk voller door wordt. HANS BELTERMAN Een creatie met chocolade uit de Italiaanse keuken. Het is een brood waarin echte Itali aanse bitterkoekjes, amaretti morbidi cantuccini (Sapori) niet mogen ontbreken. Het brood wordt 'bekroond' met grote slagroomwolken. Laat de boter in een reeds hete pan met dikke bodem smel ten. Roer de bloem er door en blijf roeren tot een volkomen gladde massa is verkregen. Schenk 5 deciliter koude melk erbij en blijf roeren tot alles aan de kook is gekomen en een dikke gebonden en volko men gladde saus is verkregen. Temper de warmtebron. Klop in een kom 1 deciliter melk, cacaopoeder en 4 eetle pels suiker tot een glad meng sel. Roer het mengsel door de nog pruttelende saus. Neem 1 minuut daarna de pan van de warmtebron. Strooi 1 eetlepel suiker over de saus en laat de ze koud worden. Beboter een gewone cake- of broodvorm. Gebruik de keu kenmachine om de cantuccini te verkruimelen. Klop in een kom de eieren los en voeg si naasappelsap en het bitter- koekjeskruim toe. Roer het mengsel door de koud gewor den saus. Stort alles in de beboterde vorm. Strijk het oppervlak met de bolle kant van een lepel glad af. Plaats de vorm in een passend ovensleetje. Schenk zoveel kokend water in het sleetje tot de vorm er voor tweederde deel in staat. Plaats het ovensleetje op het rooster in het midden van de tot 200 graden voorverwarmde oven. Reken op een oventijd van 2 uur. Leg na 35 - 40 minuten een velletje aluminiumfolie het brood. Neem de taart na de aangeven tijd uit de oven en laat hem volkomen koud worden. Neem het brood daarna uit de vorm en snijd het horizontaal 8 in drie gelijke plakken. Bestrijd de onderste twee plakken met jam. Leg de plakken, in het oorspronkelijke model, op el kaar. Klop in een kom slagroom, crème fraiche en de resterende suiker net niet helemaal stijf. Presentatie: leg het in 8 of meer plakken gesneden bro< in het oorspronkelijke model op een rechthoekige schaal. Schep de room er als wolken op en rondom. Bestrooi de room met chocoladesnippers 2 of geschaafde amandelen. Benodigdheden voor ongeveer 8 personen: 100 gram boter; 125 gram bloem, gezeefd; 6 dl melk; 4 eetl. cacao poeder; 75 gram Itali aanse bitterkoekjes (can tuccini); 4 eieren; 75 gram suiker; 4 eetl. si naasappelsap, gezeefd; 3 - 4 eetl. sinaasappel jam of -marmelade; 2,5 dl slagroom; 2,5 dl crè me fraiche; 2 eetl. cho coladesnippers (Choco- Mondo - De Ruijter) of licht geroosterde ge schaafde amandelen. Iedereen verbaast zich erover dat de natuurkundigen Velt- man en 't Hooft dertig jaar heb ben moeten wachten op hun Nobelprijs. Hetzelfde over kwam rond 1900 de legerarts Christiaan Eijkman, die in Indië de allereerste vitamine ontdek te, BI. Daardoor kon de tropen- ziekte beri beri worden over wonnen. Ook Eijkman kreeg daarvoor dertig jaar later een Nobelprijs, in 1929. Nog net op tijd, want een jaar later overleed hij. Eijkman was een hoofdrolspe ler in voedingsonderzoek. De Nederlandse Vereniging voor Voedingsleer en Levensmidde lentechnologie vierde onlangs haar vijftigjarig bestaan en maakte, aan het eind van deze eeuw. de balans op van hon derd jaar werken aan voeding en gezondheid in Nederland. De ontdekker van de vitaminen had bij het Nederlandse leger in Indië te maken met gevange nen die voornamelijk gepelde rijst aten en ziek werden. Sa men met zijn collega Grijns ver baasde hij zich over kippen die verlammingsverschijnselen kre gen van voer van witte rijst, maar die verdwenen als ze on gepelde rijst aten. ,,Het opmer kelijke van Eijkman is dat hij die kippen als diermodel ge bruikte om onderzoek te doen", vertelt prof.dr.ir. R.J.J. Hermus, voorzitter van de NV- VL, en jarenlang directeur van het TNO-instituut Toxicologie en Voeding in Zeist. Hermus legt uit hoe bijzonder en moeilijk het onderzoek van Eijkman was. „Eerst werd ge dacht dat er een gif of bacterie in de geslepen rijst zat. Bacteri ën waren toen net ontdekt door Pasteur in 1880, en daar was men heel erg mee bezig. Het knappe van Eijkman was dat hij ontdekte dat het niet ging om de aanwezigheid van een ziek teverwekker, maar om het ont breken van iets, een tekort. Een stofje, dat in het zilvervlies van rijst zit. Hij slaagde er zelfs in om dat stofje te isoleren, en dat werd thiamine, of aneurine, la ter vitamine BI genoemd." De ontdekking van Eijkman kwam natuurlijk niet uit de lucht vallen. Zelfs in de Griekse oudheid werd verondersteld dat er een relatie was tussen voeding en gezondheid. 'Voe ding is uw medicijn, en uw me dicijn zij u tot voeding', sprak Aristoteles. Er waren al voedsel- en hygiënewetten proefonder vindelijk opgesteld. „Soms trok men de juiste conclusie, maar dat was meer toevallig, een kwestie van geluk", aldus Her- mus. In de achttiende eeuw kwam het eigen denken, de ratio, op. „Men mocht toen in lichamen gaan snijden en ontdekte hoe het hart werkte en het bloed werd rondgepompt. Aan het eind van die eeuw kwam La voisier in Frankrijk, de grond legger van de chemie, die ont dekte dat voedsel wordt ver brand tot C02, kooldioxide, en dat dat energie levert." Verderop in de negentiende eeuw ontdekte Liebig meststof fen voor de landbouw: minera len zoals natrium, kalium, cal cium. Hij bedacht dat ook de mens dergelijk 'meststoffen' nodig zou hebben. Nog een naam: de Nederlandse hoogle raar fysiologie Mulder, rond 1850, die als eerste het belang van eiwitten onderkende, en het eiwit zijn naam gaf. Proteï ne, eerste stof voor het leven. Langzamerhand kreeg zo het hoe en waarom bij het functio neren van het menselijk li chaam vorm. Er werden voort durend waarnemingen gedaan. De VOC ontdekte bijvoorbeeld dat je scheurbuik kon voorko men met groenten en fruit. Om schepen te bevoorraden met vers voedsel werd Kaap de Goe de Hoop opgericht. Hermus: „In feite zijn tussen 1900 en 1950 alle vitaminen ontdekt. Er bestond alleen nog geen voedingswetenschap. Men was bezig met fysiologie (het functioneren van het menselijk lichaam), met chemie, met ge neeskunde. Voeding is natuur lijk altijd een gebied geweest waarbij je heel veel invalshoe ken nodig hebt." De naam vitamine is afkomstig van de Pool Funk en betekent 'voor het leven belangrijk'. Een stof, die in piepkleine hoeveel heden onmisbaar is, en die een mens zelf niet of onvoldoende aanmaakt. Maar dat is een defi nitie die pas later werd opge steld. Aanvankelijk stuitte men op stoffen die iets deden. Maar wat en hoe? Men vond ook vita minen, zoals taurine en choli ne, die later weer van de lijst zijn afgevoerd. In 1950 werd de laatste vitamine ontdekt, BI2. Pas later, toen de biochemie opkwam, werd duidelijk wat de rol is van vitaminen: vaak een co-factor bij enzymen, een ka talysator, die iets op gang brengt. Het bleek dat ook mine ralen en spoorelementen der gelijke functies vervullen. Her mus noemt een paar voorbeel den: zink, selenium, kobalt. Ko balt is een bestanddeel van vi tamine BI2, dat zorgt voor de aanmaak van bloed. De Tweede Wereldoorlog was een breekpunt. Het waren de jaren waarin in ieder geval de overheid zich realiseerde dat bij de optredende schaarste de voedselvoorziening van groot belang zou zijn. Alle opge bouwde kennis kon worden toegepast bij het opstellen van richtlijnen voor eenvoudige, uitgebalanceerde maaltijden, en voor het distributiesysteem voor voedsel, dat er moest ko men. Het nieuwe inzicht in verbran- dingswaarde maakte het moge lijk om rantsoenen te bereke nen voor een hele bevolking. Er kwam een Voedingsraad. Bij TNO werd het Voedingsinsti- De ontdekking dat linolzuur remmend werkt op het cholesterolgehalte in het lichaam bracht het Unilever-concern jaren geleden ertoe een speciale margarine op de markt te brengen. tuut opgericht. En de later be kende Wageningse hoogleraar Den Hartog werd gevraagd om een Voorlichtingsbureau voor de Voeding op te zetten. Het moest de bevolking duidelijk maken hoe je met weinig geld en schaars aanbod toch gezond kon eten. De NWL, de Vereni ging van Voedingsdeskundigen en Levensmiddelentechnolo- gen, ontstond net na de oorlog. De kennis van de biochemie kwam in feite pas na 1950 van de grond. Men ontdekte hoe omzettingen in het lichaam zelf werkten, en watje daarmee kon doen. In de jaren dertig werd bijvoorbeeld al wel duidelijk dat essentiële vetzuren zoals linol zuur nodig zijn. Maar pas veel later werd (onder meer uit Uni- lever-onderzoek) duidelijk dat er omzettingen waren naar prostaglandins en andere en dogene stofjes, vaak hormoon achtig, die de functie hebben van 'boodschapper'. Zo ont stond het idee om Becel te ma ken, margarine met veel linol zuur, dat ingrijpt in de aan maak van cholesterol. Hermus benadrukt dat het derzoek naar de rol van vo ook in de jaren na de Twee Wereldoorlog nog vaak de keerde richting koos. „Vaal er te snel of te ver door geïiV£ preteerd. Dat probleem los we even op, zei men, maai"U2 viel dan tegen. Tandcariës genlijk het enige dat goed ittde aangepakt. Aanvankelijk d: ^ot' men dat suiker de schuld v k^k tot iemand heel andere pro f1" ging doen en ontdekte dat! om de frequentie van eten s Als er te vaak iets wordt gejv ten, is er te weinig tijd voor 1 stel, voor remineralisatie v11 tandglazuur. De ontdekkini °°s de schade van een zuuraan kon worden afgeremd met or, was een doorbraak. Tan riës is nu grotendeels verdv1 nen. Een succes van model voedingsonderzoek." j\at Tegenwoordig gaat het voo;dei1 over de vele ziektebeelden, 17 met voeding te maken heb!ronl overgewicht, hart- en vaatz ten, kanker, osteoporose, betes. Dat er ooit nog eens wordt gevonden dat alle pn 11 blemen oplost, is onwaar- 0 schijnlijk. Men verwacht m van betere voedingspatrom zoals het mediterrane dieet het bewuste vegetarisch ete HO Voor de toekomst heeft Het j een zekere verwachting van humane-genoomproject, dt (Hie het complete genenprofieli Lang de erfelijke eigenschappen )g op de mens moet ontrafelen. zal het begin van een nieuv1 tijdperk zijn, waarbij je v( mensen kunt bepalen wat! specifieke behoefte is, watl IThu zwakke plekken zijn. De ind ?eeP strie kan veel zaken in hetv j-ntlrr sel aanpassen en inbrengen voedingsmiddelen." )|Q huw 20.C Kruiswoordraadsel HORIZONTAAL: 1 Oudiers alfabet; 4. Franse schrijver; 8. afstammeling; 10. hij ruste in vrede (Lat.); 11. persoonlijk vnw. (Fr 12. met uitzondering van; 14. nachtspiegel; 15. aanstonds; 17. vreemde; 18. hark; 20. bijbelse stad; 21. bijwoord; 22. plaats in Siberië; 23. rivier in Duitsland; 24. geroosterd brood; 26. achter; 28. stuk hout; 29. getijde; 31. stonde; 33. dochter van Cadmus; 34. bouwmateriaal; 35. lichaam. VERTICAAL: 1. Vrouwelijk dier; 2. kreet; 3. soort slee; 5. ondernemingsraad; 6. deel van de mond; 7. berg op Mindanao, 9 ogenblik; 12. soort vogel; 13. noodzakelijk; 15. vorm van bedrijfsconcentratie; 16. aanvankelijk; 17. rivier (Sp.); 19. mosselnet; 25. oude vochtmaat; 26. gril; 27. papegaai; 29. slot; 30. jongen; 32. oude lengtemaat; 33. geliefde van Zeus. Oplossing van woensdag: Horizontaal: 1. Spit; 4. dames; 7. amazone; 8. bon; 9. kil; 10, luchter; 12. pijlsnel. Verticaal: 2. Pilo; 3. teveel; 4. dubbelop; 5. maan; 6. staart; 9. krul; 11. col. T R I cms£ /s al omk5P- zi a ASSP hij ver li

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 10