Ziekte Tudjman leidt tot uitstel verkiezingen Harde protesten tegen bouw moskee in Nazareth 0909 - 123HOTEL Buitenland Schandalen beheerst politiek in Duitsland Clinton zegt Bulgarije steun toe bij wederopbouw EU-rapport: Roken has inmiddels normale zaakgf 'Palestijnse terrorist krijgt schuld Lockerbie' Blair looft Thatcher en zichzelf: DINSDAG 23 NOVEMBER 1999 Verkoop abortuspil uitgesteld münchen De verkoop van de abortuspil in Duitsland, die na een jarenlange controverse gisteren had moeten beginnen, is op de valreep uitgesteld. De autoriteiten van het district Ober- bayem, waar de distributeur zetelt, staken er op het laatste mo ment een stokje voor. De pil zorgt ervoor dat de baarmoeder de vrucht afstoot. Tegenstanders waarschuwen ervoor de nadelen van de abortuspil niet te bagatelliseren. De psychische belasting voor vrouwen die met behulp van de abortuspil hun zwanger schap afbreken, zou erg groot zijn. Afgelopen zomer werd de abortuspil in Nederland toegestaan. Hij mag uitsluitend worden voorgeschreven door abortusklinieken en ziekenhuizen met een vergunning voor het afbreken van zwangerschappen. Vader valt zoon aan voor 'foute' stem sebastopolEen 70-jarige aanhanger van de Oekraïense com munist Petro Symonenko is zijn zoon met een bijl te lijf gegaan toen hij hoorde dat deze bij de tweede ronde van de presidents verkiezingen op 14 november op zittend president Leonid Koetsjma heeft gestemd. Het 32-jarige slachtoffer raakte ge wond, maar verkeert niet in levensgevaar. De vader, die het kennelijk niet kon verkroppen dat Symonenko de verkiezingen van Koetsjma verloren heeft, zal zich voor de rechter moeten verantwoorden. FIS-leider doodgeschoten in Algiers algiers In hartje Algiers is gisteren Abdelkader Hachani dood geschoten, de voormalige nummer drie van het verboden, fun damentalistische Islamitische Heilsfront (FIS). De moord is de zoveelste klap voor de verzoeningspolitiek van de Algerijnse president Bouteflika. Onbekenden schoten Hachani kogels in hoofd en buik, terwijl hij in de wachtkamer van zijn tandarts zat. Het was de eerste aanslag op een belangrijke FIS-leider sinds de radicaal-islamitische organisatie in 1989 werd opge richt. Hachani had steun verleend aan de amnestiemaatregelen van Bouteflika. De president geeft guerrillastrijders die geen bloed aan hun handen hebben, tot 13 januari de tijd om zich over te geven; daarna worden zij hard aangepakt. Irak staakt export olie via Turkije new york Irak heeft gisteren de export van ruwe olie via de Turkse haven Ceyhan gestaakt. Vandaag gaat ook de kraan in de Iraakse haven Mina el-Bakr dicht. Volgens een woordvoerder van de Verenigde Naties protesteert het regime in Bagdad hier mee tegen de verlenging van het olie-voor-voedselprogramma. De VN-Veiligheidsraad besloot vrijdag tot de verlenging met slechts twee weken om zo tijd te kunnen winnen voor beraad over Russische bezwaren. Moskou wil dat alle VN-sancties te gen Irak worden opgeheven. Om die reden zou ook het olie- voor-voedselprogramma niet meer nodig zijn. Dit VN-program- ma werd in 1996 in het leven geroepen. Na elk halfjaar werd het verlengd. In het kader van het programma kon Irak steeds een beperkte hoeveelheid olie uitvoeren. Met de opbrengst kon het voedsel en medicijnen kopen. Zuid-Afrikaanse media racistisch Johannesburg De Zuid-Afrikaanse wettelijk erkende 'waak hond' voor de mensenrechten heeft gisteren de nationale me dia beschuldigd van racisme en stereotiepe en bevooroordeelde verslaggeving. De beschuldiging staat in een tussentijds rapport van de Zuid-Afrikaanse Commissie voor de Mensenrechten (SAHRC) over haar onderzoek naar racisme in de media. On derzoeker Jody Kollapen zei dat er sprake is van racisme in de media en dat er aanwijzingen zijn dat er vijandige gevoelens be staan tegenover zwarten. „Journalisten zijn zeker geen racisten, maar ze hebben een onbewust negatieve houding. We hebben heel wat raciale stereotypen gevonden zoals zwarten die misda digers zijn en positieve discriminatie die beschouwd werd als omgekeerd racisme", aldus de commissie. Garzón mag ex-premier niet vervolgen madrid De Spaanse onderzoeksrechter Baltasar Garzón mag ex-premier Felipe Gonzélez niet strafrechtelijk vervolgen. Dit heeft het Spaanse hooggerechtshof in Madrid gisteren besloten. Garzón wil een onderzoek instellen naar de betrokkenheid van Gonzéles bij de 'vuile oorlog' in de jaren tachtig tegen de Baski- sche afscheidingsbeweging ETA. Garzón, wereldbekend door zijn juridisch gevecht tegen de Chileense ex-dictator Pinochet, verzocht het hof vrijdag nieuwe stukken te bekijken waaruit zou blijken dat de Staat achter de anti-terreurorganisatie GAL zat en dat Gonzalez dat wist. De GAL wilde de terrein van de Baski- sche beweging ETA met contra-terreurdaden bestrijden. Tussen 1983 en 1987 zouden GAL-leden, veelal huurmoordenaars, ver antwoordelijk zijn geweest voor de dood van zeker 28 mensen. Pinochet erkent gelogen te hebben Santiago De Chileense ex-dictator Augusto Pinochet, die sinds meer dan een jaar in Londen in huisarrest zit, erkent dat hij 'tal rijke malen' gelogen heeft nadat hij de macht had gegrepen. Hij zei dat tegen de journaliste Maria Eugenia Oyarzun. Vandaag verschijnt in Chüi haar boek Augiisto Pinochet, dialogen met zijn geschiedenis. Tijdens één van die interviews vroeg Oyarzun, zelf oud-medewerkster van de generaal, aan Pinochet waarom hij altijd in het openbaar een donkere bril droeg. „Dat is een manier om dingen te zeggen. Leugens zijn af te lezen in de be wegingen van de ogen, en ik heb zelf vele malen gelogen." Ver der onthulde hij ook dat hij de staatsgreep van 11 september 1973 tegen de socialistische regering van president Allende al meer dan een jaar tevoren aan het voorbereiden was. Britten vrezen Noord-Ierse terroristen londen De Britse politie vreest aanslagen van radicale Noord- Ierse splintergroeperingen die ontevreden zijn over het Noord- Ierse vredesproces. Verscheidene Britse kranten halen vandaag hoge politiefunctionarissen aan die zeggen in toenemende ma te verontrust te zijn over mogelijke aanslagen in Noord-Ierland en op het Britse vasteland rond de feestdagen in december. De krant The Guardian stelt dat de angst bij politie gebaseerd is op de jongste informatie over katholieke splintergroeperingen die het vredesproces willen verstoren. Het gaat om groeperingen als de Real IRA en het Iers Nationaal Bevrijdings Leger die de wapenstilstand zoals die door de IRA wordt nageleefd, niet er kennen. Archer uit fractie Hogerhuis gezet londen De Britse conservatieven hebben Lord Jeffrey Archer uit hun fractie in het Hogerhuis gezet. De omstreden politicus trok zich afgelopen weekeinde terug als de conservatieve kandi daat voor het burgemeesterschap van Londen. Aanleiding was het opduiken van een twaalf jaar oud schandaal. Archer zou in 1987 een vriend hebben gevraagd hem te dekken in een ge ruchtmakende rechtszaak. Een Britse krant had de voormalig onderwijzer en zakenman ervan beschuldigd met een prostitu- ée te hebben geslapen, waarop Archer de man vroeg te beweren dat hij de bewuste avond met hem had gedineerd. De vriend heeft het verhaal nu verkocht aan een Britse zondagskrant. De voor 22 december geplande Kroatische parlements verkiezingen moeten worden uitgesteld vanwege de ziekte van president Franjo Tudjman. De 77-jarige Tudj man, die al vanaf 1 november in het ziekenhuis ligt, had de verkiezingen uiterlijk afgelopen zondag formeel moe ten uitschrijven. boedapest hans gertsen correspondent Uit het feit dat dat niet gebeurd is, concluderen waarnemers in Zagreb dat Tudjman niet of slechts gedeeltelijk bij kennis is. De parlementsverkiezingen moeten volgens de wet uiterlijk 27 januari gehouden worden, maar Tudjman zelf had een sterke voorkeur voor de 22ste december. Waarschijnlijk zal Tudjman nog deze week 'tijdelijk rege- ringsonbekwaam' worden ver klaard zodat zijn taken kunnen worden waargenomen door parlementsvoorzitter Vlatko Pa- vletic. De regering en de oppo sitie zijn het in principe eens geworden over een daartoe strekkende wijziging van de grondwet. Over de ernst van de ziekte van Tudjman wordt in Kroatië al weken volop gespeculeerd. Tudjman werd op 1 november met spoed opgenomen in het ziekenhuis vanwege een darm perforatie. Hij heeft sindsdien tenminste drie spoedoperaties ondergaan vanwege diverse ernstige complicaties. Volgens hardnekkige geruchten lijdt Tudjman als sinds 1996 aan maagkanker. Tudjman heeft dat zelf echter altijd ontkend. De speculaties over Tudj- man's gezondheid worden ge voed door de zeer summiere en weinig zeggende medische communiqués die zijn artsen regelmatig uitgeven. Daarin werd tot gisteren steevast ge meld dat de toestand van de president 'stabiel' was of zelfs 'licht verbeterd'. Gistermorgen maakten de behandelende artsen van het eerst gewag van een verslechte ring van Tudjman's gezond heid. Afgelopen vrijdag gaf Tudjman's eigen partij, de HDZ, voor het eerst toe dat Tudjman ernstig ziek is en zijn taken als president nietmeer kan waarnemen. Slechts weinigen geloven dat Tudjman ooit nog in staat zal zijn weer te regeren. De HDZ wil hem echter niet definitief onbekwaam laten verklaren omdat dat van gebrek aan res pect voor de 'vader des vader lands' zou getuigen. Sofia Een Bulgaars jongetje zwaait met de Amerikaanse vlag. De Amerikaanse president Clinton heeft Bulgarije gisteren steun beloofd in het streven naar politieke en economische hervormingen. Tijdens het eerste Amerikaanse staatsbezoek aan het voormalige Oostblokland prees Clinton de staat voor zijn etnisch tolerante geschiedenis en politiek. foto epa mladen antonov berlun peter van nuusenburg correspondent De Duitse politiek wordt mo menteel beheerst door een mo gelijk omkoopschandaal dat ruim acht jaar geleden plaats gevonden. Een parlementaire onderzoekscommissie zal op initiatief van de regeringspartij en SPD en Groenen licht moe ten werpen op de vraag of de toenmalige regeringspartij, de CDU van oud-bondskanselier Helmut Kohl, smeergeld heeft aangenomen als 'provisie' voor de levering van pantserwagens aan Saoedi-Arabië. Als in een slechte thriller had de wapenhandelaar Karlheinz Schreiber in augustus '91 op een parkeerplaats in het Zwitse- re Sankt Margrethe een koffer met één miljoen mark overhan digd aan drie mannen, onder wie de toenmalige penning meester van de CDU, Wal dier Leisier Kiep. Het was bestemd voor de CDU. De CDU beweert dat ze het nooit heeft ontvan gen. Oud-Kanselier Kohl zegt te weten waarom het lijk nu uit de kelder wordt gehaald en weer tot leven wordt gewekt. De af faire moet afleiden van het be roerde beleid van rood-groen. De christen-democraten weige ren echter de handdoek in de ring te gooien. En zie, het te genoffensief begon afgelopt weekeinde gestalte te krijge De CDU welgezinde pers hulde' een mogelijk nieuw SPD-schandaal en warmde oude kwestie op. De nieuwe affaire betreft nu ter-president Glogowski van E Nedersaksen. Zijn huwelijks zou door een reisbureau en m bruiloft door twee brouwen betaald zijn. De reis was hij 'vergeten' te betalen, maan hij later alsnog hebben void j- De brouwerijen hadden in<k1 Jrj daad voor het bruiloftsbier 1 zorgd. Maar het feest zelf ha hij uit eigen zak betaald, aid zijn woordvoerder. Het is al maal wat slordig en premier BHi Glogowski verdient een schi bering, maar er valt geen we - reldschokkende affaire vani maken. Niettemin krijgt een parlementair onderzoel aan zijn broek. De oude affaire draait om handel en wandel van de vc malige rechterhand van kan lier Schroder, Bodo Hombai Hombach moest deze zome Ui j het veld ruimen, omdat er\J penetrante luchtjes hingen rond de bouw van zijn huis de aankoop van een stuk gn in Canada. De CDU wil dezi kwesties afstoffen en opniei als wapen tegen de SPD in ling brengen. fus Mk findi brussel marc peeperkorn correspondent Het roken van marihuana en hasj wordt in Europa steeds va ker als een normale zaak be schouwd. Zeker veertig miljoen Europeanen hebben wel een joint opgestoken. Dat blijkt uit gisteren gepresenteerde cijfers van het drugsagentschap van de Europese Unie (EU). Van de Nederlandse school gaande jeugd heeft ruim dertig procent wel eens cannabis ge bruikt. De 15- en 16-jarigen in eigen land nemen daarmee de derde plaats in op de EU-lad- der. Alleen de Britse (41 pro cent) en de Ierse (37 procent) schoolkinderen scoren hoger als het om het roken van can nabis gaat. Bij het snuiven van cocaïne staat de Hollandse schooljeugd op de eerste plaats: 4,3 procent zegt het witte poe der van méér dan de film of tv jongvolwassenen wel eens te kennen. Het drugsagent- schap merkt op dat de cijfers Jan een enigszins vertekend kunnen geven. Onbetwistbaar is evenwetcen wijdverbreide cannabisgel ik v< (hasjiesj, marihuana, wiet) i i al EU. „In veel lidstaten lijk een tendens te bestaan om qqj gebruik eerder als norma alledaags te zien dan als a £IEi kend", concludeert het schap. De meest dodelijke drug heroine. Dit verdovende mi is bijna exclusief verantwoo A' k lijk voor de zes- tot zevei ebla zend drugsdoden die de jaarlijks telt. Naar schatting erve tot vijf miljoen Europeanei een totale bevolking van miljoen) hebben wel eens heroine geëxperimenteerc aantal problematische g< ÜJaa kers blijft stabiel op één to er he derhalf miljoen verslaafden Ecstasy, de 'dansdrug orm door één tot vijf procent va er he slikt. De drug is wel op zijl den tour. FBI in Egypte voor onderzoek ramp EgyptAir new york ap De FBI, de Amerikaanse federa le recherche, heeft agenten naar Egypte gestuurd om deel te nemen aan het onderzoek naar het neerstorten van de Boeing 767 van EgyptAir op 31 oktober. Een Amerikaanse di plomaat verklaarde gisteren dat er nog steeds geen crimineel onderzoek is gestart naar de toedracht van de ramp, maar dat de FBI onder leiding van de Nationale Raad voor de Ver keersveiligheid (NTSB) al wel deelneemt aan het onderzoek. De Egyptische autoriteiten, die zich eerder verzetten tegen de betrokkenheid van de FBI, zou den volledig op de hoogte zijn van de rol van de criminele on- derzoeksdienst. De Egyptische minister van vervoer Ibrahim el-Dumeiri verklaarde gisteren in het Egyp tische parlement dat het nog wel een jaar kan duren voor 'de gehele waarheid' omtrent de toedracht van de ramp is ach terhaald. De bewindsman zei dat hij dagelijks op de hoogte wordt gehouden van de vorde ringen in het onderzoek. Be richten dat de ramp het gevolg was van menselijk falen noem de hij ongegrond. In Egypte is boos gereageerd op de speculaties dat een van de copiloten het vliegtuig op zettelijk zou hebben laten neer storten. Het ongeluk kostte alle 217 inzittenden het leven. edinburgh anp De advocaten van de twee Libi sche verdachten van de aanslag op het Amerikaanse vliegtuig boven de Schotse plaats Loc kerbie willen een Palestijnse terrorist aanwijzen als de hoofdverantwoordelijke voor de bomaanslag. Dit meldt de Britse krant The Times. De Palestijn Mohammed Abu Talb dient nu in Denemarken een levenslange gevangenisstraf uit wegens een bomaanslag op het vliegveld van Kopenhagen. Hij geldt als getuige in de rechtszaak tegen de twee Li- biërs, die volgend jaar onder Schots recht in Nederland moet beginnen. Uit documenten die de advocaten van de Libische verdachten gisteren aan een Schotse rechter hebben over handigd, zou blijken dat de Pa lestijn lid is geweest van het ra dicale Volksfront voor de Be vrijding van Palestina, terwijl in zijn huis een kalender zou zijn gevonden waarop de datum van de bomaanslag boven Loc kerbie, 21 december 1988, om cirkeld was. Bij de aanslag kwa men 270 mensen om het leven. londen harm harkëma correspondent Zonder haar naam te noemen heeft de Britse premier Tony Blair gisteravond eer betoond aan een door velen van zijn partijgenoten intens gehate voorgangster: Margaret That cher. In een toespraak in Lon den zei Blair dat de huidige de gelijke en voorspoedig marche rende economie 'voor een deel te danken is aan de herstructu rering van onze economie in de jaren tachtig'. Duidelijker kon Blair bijna niet zijn. Het waren de jaren dat de Iron Lady' met harde len, aldus Blair. En eiga irjy bleek uit de woorden vai 1 hand de machtige vakbonden en Labour-gemeentebesturen succesvol onder de duim kreeg, de vrije markt ruim baan gaf en de rol van de overheid danig te rugdrong. Gelukkig weet Labour, onder weekeind, waarin hij de si Blairs visionaire leiderschap, nu liberale politiek van de 'de ook hoe het zit met de wereld en hoe het er verder moet, zo bleek uit zijn speech. Ooit was Londen het centrum van een imperium, daarna kwam de af kickperiode en daarna de er kenning dat dat allemaal voor bij was. Maar nu, nu is Groot- Brittannië weer zover dat het een 'toonaangevende en cen trale rol' in de wereld kan spe- chte premier, is Blair al één vai belangrijkste politici ter we J Refererend aan een bij ,c komst in Florence afgeli uueidif punucR. van uc uc weg' besprak met onder a:61 ren de Amerikaanse presi Clinton, de Duitse bondska lier Schroder en de Franse mier Jospin, zei hij, geen hebbend van valse beschek heid: „Zoals duidelijk ws Florence: Groot-Brittanniës helemaal vooraan in hetd over nieuwe ideeën in mod<f;f!' progressieve politiek." 199' laalv tel aviv ad bloemendaal AUTOMATISCH IN CONTACT MET EEN PRIMA HOTEL. (99 ct/min) (MM imiMH» NAAMBELLEN EEN INITIATIEF VAN KPN TELECOM correspondent Heb je één keer in je leven de kans de Geboortekerk in Bethlehem te bezichti gen, vind je de deur op slot. Ettelijke pel grims die gisteren vergeefs aanklopten, stonden het huilen nader dan het la chen, maar de beheerders van de kerken in het Heilig Land toonden zich onver biddelijk. Gisteren en vandaag zijn de kerken in het Heilig Land hermetisch gesloten, uit protest tegen de bouw van een moskee in Nazareth, op nauwelijks honderd meter van de Basiliek van Ma ria Boodschap in Nazareth. De Geboor tekerk in Bethlehem heeft haar deuren gesloten, net als de Heilig Grafkerk in Je ruzalem en de basiliek van Nazareth. De harde actie is een gezamenlijk initiatief van de rooms-katholieke, de Grieks-or thodoxe en de Armeens-Orthodoxe ker ken. De kwestie van de moskee-bouw in Nazareth begon als een puur plaatselijke affaire. Twee jaar geleden maakte de christelijke burgemeester, Ramez Jeraizi, bekend dat hij op een braakliggend ter rein naast de Basiliek van Maria Bood schap een plein in Venetiaanse stijl wil de aanleggen, in verband met de te ver wachten stroom pelgrims in het jaar 2000. Het leidde onmiddellijk tot protes ten van moslims, die op dezelfde plaats een moskee hadden gedacht. Ze richtten een protesttent op, waar ze net zo lang hebben gebeden tot een paar maanden geleden de Israëlische overheid toegaf. De moslims kregen toe stemming voor de bouw van een kleine moskee op ongeveer een derde van het braakliggende terrein; de rest zou wor- Een ingenieur maakt alvast metingen voor de moskee die in Nazareth gebouwd gaat wor den. den veranderd in het door de burge meester begeerde plein. Tegen de ach tergrond van de religieuze strijd speelde een politieke. De Islamitische Beweging in Nazareth won vorig jaar bij gemeen teraadsverkiezingen een kleine meerder heid van de zetels in de raad. Vanaf dat moment was het oorlog tussen de mos lims en de burgemeester, die met een krappe meerderheid werd herkozen. Het maakt de stad zo goed als onbestuur baar. De christelijke kerken verwijten de Israëlische regering dat ze heeft toegege- foto epa sven nackstrand ven aan de moslims uit puur politiek opportunisme. De christelijke minder heid in Nazareth blijft immers slinken en de toekomst is aan de Islamitische Beweging. Terwijl de plaatselijke christe nen - met inbegrip van burgemeester Je raizi - zich al hebben neergelegd bij de bouw van de omstreden moskee, weet de hogere kerkleiding van geen wijken. Het Vaticaan heeft zelfs gedreigd dat het besluit van de Israëlische regering gevol gen kan hebben voor het bezoek dat de paus in maart aan het Heilig Land zal brengen. Zijne Heiligheid zou Nazan wel eens links kunnen laten liggen. D ;n aa woede van het Vaticaan is niet onopf tn m merkt gebleven in het Palestijnse be stuur. President Arafat realiseert ziel terdege dat de paus een belangrijke bondgenoot kan zijn als straks in dei s|,jj derhandelingen met Israël de toekom g( van Jeruzalem aan de orde komt. Zij» wari bestuur heeft de Islamitische Bewegi in Nazareth gewaarschuwd dat hetki pig vasthouden aan de bouw van de moskee de Palestijnse zaak ernstige schade kan berokkenen. Deze week kwam ook de Hoge Islamitische Raad Jeruzalem, een lichaam dat sterk oni invloed staat van Arafat, met een uit spraak tegen de moskee-bouw. Ook» Wakf, het instituut dat het islamitisch vastgoed beheert, heeft er bij de mos lims in Nazareth op aangedrongen <k eerste steenlegging, die voor vandaag gepland staat, tot nader order uit te stellen. De inmenging door de leiding van<k christelijke kerken, het Palestijnse be stuur en door de Palestijnen beheers instituten als de Hoge Islamitische fc en de Wakf, maakt de Israëlische ref ring knap nerveus. Per slot van rekel" ligt Nazareth binnen de Israëlische landsgrenzen. Minister Shlomo Ben Ami van openbare veiligheid heeft de Palestijnen gewaarschuwd zich niet" bemoeien met de interne aangelegen heden van Israël. „Wij zullen ervoor» belangen van de christenen waarbor? en ervoor zorgen dat ze vrije toegang behouden tot de basiliek in Nazareth is zijn als geruststellend bedoelde boo schap aan de kerkleiders. Bab Pop San-

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 6