I; PvdA heeft haast met basisverzekering Netelenbos speelt hoog spel met HSL en NS Binnenland Forse huur verlaging bij achterstallig onderhoud 'Studielast verminderen om tweede fase te redden' Vissen naar wrakken erplichte aids-test voor zwerfster icterdam Een zwerfster die een snackbarmedewerkster in UT arm heeft gebeten moet een aids-test laten uitvoeren. Dat *eft de rechtbank in Amsterdam beslist. De zwerfster stond te K jdelen bij een snackbar op het Centraal Station in Amsterdam. 9 mdat zij niet wilde verdwijnen, hield de medewerkster haar ut tot de spoorwegpolitie kwam. Hierbij werd zij tot bloedens 9 gebeten door de vrouw. De zwerfster staat bekend als drugs- slaafde en prostituee en hoort daarom tot de risicogroep lor HIV-besmetting. Ze weigerde vrijwillig een aidstest te laten >en. De snackbarmedewerkster zelf kan zich pas een half jaar ide beet laten testen in verband met de incubatietijd. n 16-jarige op motor De minimumleeftijd voor motorrijden in Nederland iat niet omlaag van 18 naar 16 jaar. Het ministerie van verkeer niet van plan gevolg te geven aan een richtlijn van de Europe- Commissie. Volgens die richtlijn kan de minimumleeftijd ior motorrijden in alle lidstaten naar 16 jaar voor lichte moto- n met een cilinderinhoud tot 125 cc en een maximaal vermo- n van 11 kilowatt. Nederland kent hiervoor geen aparte rijbe- jscategorie. De Europese Commissie wil deze extra categorie irplicht stellen. Maar volgens het ministerie van verkeer is ■en sprake van een dwingende maatregel. m- leer legkippen in volières n haag Kippenhouders, Dierenbescherming en de stichting atuur en Milieu hebben afgesproken dat in het jaar 2012 meer in de helft van legkippen in volières of scharrelruimtes moet ■jÉen. Voorwaarde is wel dat de overheid de kippenhouders 91 iljoen gulden subsidie geeft. Dat heeft voorzitter H. Alders van Leiö'stuurgroep heroriëntatie pluimveehouderij' bekendge- aakt. De andere helft van de kippen moet in 2012 in ruimere ti gbatterijen zitten. Het kabinet moet nog reageren. ongen verzint mishandeling merend Een 15-jarige jongen uit Purmerend die eind okto- ernstige verwondingen aan zijn gezicht en ogen opliep, is raan zelf schuldig. Hij vertelde dat een voorbijganger hem ravelzuur in het gezicht had gegooid. Nu blijkt dat de jongen verhaal heeft verzonnen. Hij spoot een fles gootsteenont- pper over een auto en kreeg daarbij spatten zwavelzuur in i gezicht. Daarbij liep hij ernstige blaren en pijnlijke ogen op. ik vrat het spul zijn kleding weg. De auto had lakschade. [art- en vaatziekten onderschat sterdam Veel Nederlanders onderschatten de gevolgen van rt- en vaatziekten. Eenderde weet niet dat meer mensen aan ze ziekten overlijden dan aan kanker. Dit blijkt uit onderzoek n de Nederlandse Hartstichting. De Hartstichting vindt het iultaat zorgelijk. Met ruim 50.000 doden per jaar vormen rt- en vaatziekten de voornaamste oorzaak van vroegtijdig erlijden in Nederland. Het aantal chronische patiënten neemt en wordt nu geschat op 630.000. Opvallend is dat volwasse- n de ziekten meer lijken te onderschapen dan jongeren, ter- 1 zij meer kans lopen om ze te krijgen. [ulp voor slachtoffers cycloon India De Samenwerkende Hulporganisaties (SHO) begin- n een landelijke actie voor de slachtoffers van de cycloon die 29 oktober de Indiase deelstaat Orissa trof. Er is een giro- mmer (800800) geopend. De hulporganisaties hebben zelf al n drie miljoen gulden uitgetrokken. De regering stelt vijf mil- n gulden beschikbaar, zo maakte premier Kok, die op bezoek n India, gisteren bekend. Dat geld wordt aan Unicef gegeven, het onder meer zal besteden aan medische hulp, voedsel en nkwater. Volgens de laatste officiële schattingen heeft de tro che storm bijna tienduizend slachtoffers geëist, en zijn zeker derhalf miljoen mensen dakloos geworden. eer controle op ouderenzorg ihaag» Verpleeghuizen, verzorgingshuizen en instellingen •r verstandelijk gehandicapten worden in de toekomst stren- gecontroleerd. Dat heeft staatssecretaris Vliegenthart (volks- :ondheid) toegezegd aan de Tweede Kamer. PvdA-Kamerlid had daarom gevraagd naar aanleiding van de jarenlange shandeling van dementerende ouderen door personeelsle- i in een verpleeghuis in Leeuwarden. Volgens Arib zijn dit :n eenmalige incidenten. Een Kamermeerderheid steunt het ïrstel om de inspectie minimaal één keer per jaar alle instel- gen te laten controleren. verleden bij burenruzie [)ijn van gent Een man uit het Zeeuws-Vlaamse Philippine is sch, teren omgekomen bij een burenruzie. Aanleiding voor de ru- ewas onenigheid over een erfafscheiding. De politie heeft een m uit Philippine en een vrouw uit Roelofarendsveen aange- uden. Hoe het slachtoffer is overleden, is volgens de politie g niet bekend. AO voor stadswachten i haag Twee politievakbonden willen een CAO voor stads- ca(j, ichten. De circa vierduizend stadswachten werken voor een ,r<jet Mt aantal verschillende stichtingen en gemeenten, waardoor nag geen uniforme arbeidsvoorwaarden zijn. Dat leidt onder •n k eer tot grote inkomensverschillen. Morgen houden de vak- tc inden (de ACP en de CFO) de eerste besprekingen met werk- jj vers en werknemers. Sommige stadswachten vallen nu onder [v Melkert-regeling, anderen onder de Wet Instroom Werkzoe ker nden en weer anderen onder de Wet Sociale Voorzieningen. ANP Algemeen Nederlanc GPD Geassocieerde Pers Diensten Minister Borst wil zich niet laten opjagen De PvdA wil nog voor de zomer van het kabinet horen of er in de (gezondheids)zorg een basisverzekering komt voor iedereen. Het kabinet moet daarover een visie ont vouwen in een 'contourennota'. Het PvdA-Kamerlid Oudkerk vroeg daar gisteren om in een motie tijdens het vervolg van de behandeling van de Zorgnota 2000. den haag anp Oudkerk borduurt voort op de uitspraken die minister Borst van volksgezondheid vorige week deed in de Tweede Ka mer. Zij zei toen, op persoonlij ke titel, voor een basisverzeke ring te zijn, waarbij iedereen premie betaalt naar draag kracht. Borst zal de komende tijd de bouwstenen aandragen voor een nieuw stelsel. Het ka binet zal daarna uitgangspun ten formuleren, waarmee een volgende regering dan aan de slag kan. Dat gaat Oudkerk niet snel genoeg. ,,Ik kan niets met bouwstenen. Wat mij betreft komt er snel een kabinetsstand punt over de richting: wel of geen basisverzekering." Het huidige kabinet moet volgens hem deze nieuwe uitdaging volop aangaan. De PvdA wil het ijzer smeden nu het nog heet is, zei Oudkerk na afloop, wetend dat een ruime Kamermeerder heid voor een basisverzekering is. Alleen de WD is tegenstan der. De Kamer was verbaasd over de PvdA-wens. Coalitiepartner WD vroeg zich af waar de haast vandaan kwam. D66 en CDA vinden de motie overbodig. Dankers (CDA) wilde weten of de PvdA wilde voorbijgaan aan nog komende adviezen, zoals van de SER. Maar volgens Oud kerk liggen er na vijftien jaar praten genoeg rapporten en heeft de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid (WRR) in 1997 nog een helder rapport uitgebracht. „Natuur lijk moet het worden doorbere kend, vooral de premies." Hij is bang dat als nu weer wordt ge wacht, de kwestie wordt uitge steld en zal verzanden in een ideologische discussie. Ook Groenlinks was verrast „over de enorme spurt van de PvdA. Wil de PvdA inhalen dat verzuimd is het WRR-advies in het regeerakkoord in 1998 op te nemen?", vroeg Hermann (GL). De motie ging de SP nog niet ver genoeg. „Waarom geeft de PvdA niet in de motie alvast aan wat zijzelf wil?" vroeg Kant (SP) zich af. Zij diende zelf wel een motie in met die strekking. Aan de motie van Oudkerk had Borst geen behoefte. „De notitie komt zo snel als moge lijk is. Maar we kunnen ons niet laten opjagen. We moeten de wijziging goed onderbouwen en daarvoor is het SER-advies zeer belangrijk. Een vlucht naar voren is onverstandig", zei Borst. Ze acht het niet haalbaar om voor juli 2000 met een nota te komen. Wel beloofde ze ie dere bouwsteen toe te sturen, zodat „de Kamer het hele pro ces mee kan maken". Waarschijnlijk wordt volgen de week gestemd over de in to taal negentien moties die wer den ingediend. Amsterdam anp der dan een huurverlaging van 45 procent. Daarnaast konden bewoners een keer per jaar be zwaar aantekenen tegen de huurverhoging. Op de nieuwe regeling kunnen zij het hele jaar door een beroep doen. De huur kan met 45, 60 of 75 procent worden verlaagd. Naar schatting komen in de grote steden enkele duizenden huurders voor een huurverla ging in aanmerking komen. Het gaat daarbij vooral om wonin gen van particuliere eigenaren. Medio januari komen naar ver wachting zo'n duizend verzoe ken binnen. Een andere wijziging in de huurprijzenwet heeft betrek king op de huur van mensen die voor het eerst subsidie aan vragen. Als bij zo'n aanvraag blijkt dat de huur te hoog is, be gint de huurcommissie auto matisch een procedure om de ze te verlagen. Op dit moment wordt dat aan huurders overge laten, maar die maken weinig van die mogelijkheid gebruik. Huurders in woningen met ern stig achterstallig onderhoud ko men vanaf 30 november in aan merking voor een forse huur verlaging. Die kan oplopen van 45 tot 75 procent. Sommige huurders betalen na de verla ging nog maar een kwart van de maximale huurprijs. Het minis terie van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieu beheer wil hiermee eigenaren stimuleren zich beter te kwijten van htm onderhoudstaak. Na een klacht krijgen ver huurders zes weken de tijd om de gebreken aan de woning op te lossen. Gebeurt dit niet, dan kan een huurder via de huur commissie een beroep doen op het nieuwe artikel 18 in de huurprijzenwet. De daarin om schreven gronden voor een huurprijsverlaging variëren van slecht sanitair tot ernstige lek kage, stank of vochtoverlast. Er bestond al een dergelijke regeling, maar die ging niet ver- Advies aan staatssecretaris den haag gpd utrecht Een op het eerste gezicht nog gave bestelwagen hing gisteren op het Amsterdam-Rijnkanaal bij de wrakkenvissers van Rijkswater staat aan de haak. Rijkswaterstaat is begonnen aan een grondige schoonmaakbeurt van de vaanweg van Amsterdam naar de Rijn. Op de modderige bodem van het kanaal zijn met behulp van sonarapparatuur ruim honderd 'objecten' opgespoord, waaronder veel autowrakken. Rijkswaterstaat werkt samen met de politie om de eigenaars van de gezonken wrakken en roeiboten terug te vinden. De kosten van de ber ging wil Rijkswaterstaat zoveel mogelijk op de eigenaars verhalen. De indruk bestaat namelijk dat sommigen, om verwijderingskosten voor een autowrak te ontduiken, hun eigendom domweg in de plomp hebben gedumpt. foto anp hans steinmeier Staatssecretaris van onderwijs Karin Adelmund laat maatrege len voorbereiden om de studie last in de tweede fase van het voortgezet onderwijs te vermin deren. Mogelijk wordt een deel van het centraal schriftelijk eindexamen voor de havo dit jaar geschrapt en vervangen door makkelijker schoolonder- zoekeii. De kans is groot dat ook het aantal verplichte werk stukken zal worden vermin derd. Daarmee reageert het mi nisterie op de aangekondigde landelijke leerlingenstaking op 6 december. De initiatiefne mers van het Tweede Fase Sta king Comité duizenden scholie ren voor een demonstratie in Den Haag tegen de te zware tweede fase. In de tweede fase van de on derwijsvernieuwing hebben de leerlingen meer vakken en moeten vaker praktische op drachten en werkstukken ma ken. De bedoeling daarvan is dat zij zo een bredere algemene ontwikkeling opdoen en zelf standig leren werken opdat havo en vwo beter aansluiten op hbo en universiteit. „De leerlingen hebben gelijk als ze stellen dat de studielast zwaarder is geworden", stelt R. Zunderdorp van het Procesma nagement Voortgezet Onder wijs (PMVO), dat namens het ministerie de invoering van de tweede fase begeleidt. „Dat was ook de bedoeling. De vraag is nu of zij té zwaar worden be last. Vier keer per jaar peilen we bij docenten en directies hoe het gaat. Zij hebben nooit laten weten dat de studielast buiten sporig zou zijn." Volgens Zunderdorp zal Adelmund geen vakken schrap pen. Wel zal waarschijnlijk de totale lesstof bij sommige vak ken minder worden, en kan voor sommige vakken op de havo het centraal schriftelijk eindexamen worden vervangen door schoolonderzoeken. Kwart patiënten intensive care loopt ziekenhuisinfectie op bilthoven anp Een kwart van de patiënten op een afdeling voor intensieve zorg (IC) loopt een of meer zie kenhuisinfecties op. Oorzaken zijn de slechte conditie van de meeste patiënten en het lang durige gebruik van medische hulpmiddelen. Dat blijkt uit het eerste jaarrapport over zieken huisinfecties. Er zijn gegevens van 990 pati ënten op tien IC-afdelingen on derzocht. Van hen liep vijftien procent een longontsteking op tijdens hun verpleging, negen Binnenkort bij Telfort: Landelijke dekking met Pak&Bel Pre-Paid. EVENHAGEN Vanaf begin december WEBmÉ Pak&Bel Pre-Paid - net als met Telfort Pak&Bel Abonnement - in vrijwel heel Nederland bellen en gebeld worden. Bellen met Pre-Paid kan al vanaf 25 cent per minuut. verkooppunten op w\ informatie w.telfort.nl Telfort procent kreeg een infectie aan de bloedbaan en tien procent liep een infectie aan de urine weg op. Eenderde had te kam pen met meerdere ziekenhuis infecties. In totaal kreeg 26 pro cent een of meerdere infecties. Bij opname waren de meeste patiënten in een slechte tot zeer slechte conditie, waardoor ze zeer vatbaar zijn voor infecties. Eenderde van de patiënten had bij opname al een infectie. „Sommige patiënten zijn zo ernstig ziek dat ze hoe dan ook een infectie krijgen, vaak door hun eigen bacteriën. Als infec ties vaak voorkomen, betekent dat dus niet automatisch dat de voorzieningen in dat ziekenhuis slecht zijn", zegt projectleidster J. Mintjes. Het gebruik van kunstmatige beademing, infusen en cathe ters verhoogt de kans om geïn fecteerd te raken. „De hulpmid delen zijn nodig voor de behan deling, maar het blijft een li chaamsvreemd element. Daar om is het belangrijk dat deze middelen goed en zo kort mo gelijk worden gebruikt", aldus Mintjes. Daarvoor bestaan al landelijke richtlijnen. Antibioti ca kunnen volgens haar het risi co op infecties verminderen maar „in Nederland streven we naar een minimaal antibiotica- gebruik, onder meer wegens ongewenste neveneffecten." IN NOOD NEDERLANDSE RODE KRUIS NOVIB TEAR FUND TERRE DES Leeftijdsgrenzen ter discussie utrecht *anp Gebruik leeftijd niet langer als criterium bij bijvoorbeeld het afsluiten van verzekeringen, maar kijk naar het individu. Dat is de boodschap uit het rapport Grenzen aan de leeftijd, dat gistermiddag in Utrecht is gepresenteerd. In opdracht van het Landelijk Bureau Leeftijds discriminatie is geïnventari seerd welke knelpunten leef tijdsgrenzen opleveren in de particuliere sector. Het rapport is gemaakt op verzoek van het ministerie van volksgezond heid, welzijn en sport. Het telt 44 knelpunten. In een reactie stellen diverse organisaties niet zonder leeftijd als criterium te kunnen. „Leeftijd is een objectiever criterium dan leefstijl." den haag hans jacobs haags redacteur Minister Netelenbos van verkeer en waterstaat heeft de afgelopen dagen in het conflict met de Nederland se Spoorwegen over de exploitatie van de hogesnel heidslijn dapper voet bij stuk gehouden. De komende tijd moet blijken of de bewindsvrouw haar ferme taal richting NS en de machtige lobby van het spoorweg bedrijf in de Kamer ook gestand kan doen. Voorlopig lijkt de minister gelijk te hebben met haar harde op stelling nu openbaar vervoerbedrijven als Arriva en Connexxion belangstelling tonen voor de HSL. Netelenbos heeft het niet gemakkelijk met het HSL- dossier. In minder dan een maand moet de eerste schop de grond in voor de aanleg van het flitsspoor tussen Amsterdam en de Belgische grens. De potenti ële bouwers vragen echter veel meer geld dan Verkeer en Waterstaat verwachtte. De minister heeft zelfs om nieuwe offertes gevraagd voor het stuk tussen Haar lemmermeer en de 'gekke-koeientunnel' bij Hazers- woude. De spoorlijn moet in 2005 klaar zijn, maar het is nog maar de vraag of die datum gezien de huidige problemen wordt gehaald. In dat licht bezien doet de commotie die is ontstaan over de bepaling wie in de toekomst op de spoorlijn mag rijden nogal overdreven aan. Toch is er niet alle tijd. Hogesnelheidstreinen haal je niet uit het schap in de supermarkt. De uitverkorenen moeten treinstel len bestellen, kopen en uitproberen. Daar gaat veel tijd overheen en daarmee is ook veel geld gemoeid. Vandaar dat Netelenbos nu al bezig is uit te zoeken wie het beste voor de treindienst kan zorgen. Het kabinet heeft bedacht dat de HSL voor twee doel einden kan worden gebruikt. Allereerst voor reizen naar Brussel en Parijs, naar het buitenland dus, maar ook voor binnenlands vervoer tussen Rotterdam, Schiphol en Amsterdam. Misschien kan er zelfs nog wel een stop bij Den Haag bij. Op die manier kan het spoor serieus concurreren met het autovervoer. Juist in de corridor Amsterdam-Leiden-Rotterdam loopt het verkeer dagelijks vast in kilometers file. De trein is dan een uitstekend alternatief. Het spoor wordt binnenkort opgesplitst in een kern net en in regionale onderdelen. NS mogen de eerste jaren als enige het vervoer op het hoofdnet verzorgen. Andere maatschappijen kunnen, zoals in Friesland nu al gebeurt met Noordned, bet regionale vervoer overnemen. Op die manier hoopt het kabinet dat het openbaar vervoer verbetert. Het binnenlands vervoer op de hogesnelheidslijn kan wat Netelenbos betreft tot het kernnet behoren, maar NS moeten er wel apart op inschrijven. Het kabinet heeft daarvoor spel regels opgesteld om er voor te zorgen dat de reiziger straks de beste vervoerder en de beste service krijgt. NS vinden de regels niet 'realistisch' en hebben ge weigerd zich er aan te houden. Voorman Den Besten wil niet alleen het binnenlands vervoer ('het hart van ons intercitynetwerk'), maar ook de treindienst naar Parijs die het kabinet openbaar wil aanbesteden. NS kwamen vervolgens met een bod en met eisen die de minister, gezien de eerdere afspraken en voorne mens, wel moest afwijzen. Ze ging daarbij niet over één nacht ijs, maar liet een onafhankelijke commissie van wijze er eerst naar kijken. De wijzen delen de vi sie van de minister. NS bestrijden het oordeel. De emoties laaiden vorige week hoog op. NS reken den op steun uit de Kamer. De minister zou gedwon gen kunnen worden het als slecht en ongewenst be stempelde bod te slikken. De Kamer vindt weliswaar ook dat 'het beste bod' moet winnen, maar aarzelt daaraan de consequenties te verbinden. Even leek het erop dat de NS goed hadden gegokt en de minister naar de onderhandelingstafel moest, waardoor NS in een riante uitgangspositie zouden komen. Netelen bos zette zich schrap, kreeg steun van het kabinet en mag haar koers vervolgen. Voor de consument is dat een goede zaak. Die heeft niets aan een ondermaatse NS, die geen concurrentie duldt en alleen op zijn ei- - gen voorwaarden zaken wil doen met Verkeer en Wa terstaat. Het gaat er immers om de tegen de beste voorwaar den de beste treinservice te krijgen. Wie wel eens met de trein reist weet dat service de Spoorwegen niet makkelijk afgaat. NS mogen het binnenlands vervoer over de HSL krijgen, maar dan moeten ze er wel hun stinkende best voor doen. De houding van vorige week wijst echter op het tegendeel. Netelenbos heeft dus gelijk als ze de lat hoog legt. En ze heeft ook gelijk dat ze over de grenzen kijkt om de beste vervoerder te krijgen. Maar ze zal met een goed resultaat voor de dag moeten komen. Netelenbos moet de Kamer en het publiek daarvan ook kunnen overtuigen. Anders is zij al haar gezag kwijt en kan NS alsnog de voor waarden voor het vervoer dicteren. Dan is iedereen slechter af.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5