Extra geld voor belastingherziening Koningin Beatrix nu belangrijk als symbool Voetbalsupporters boycotten regeling Binnenland Bonden krijgen rekening voor eigen falen in sociale zekerheid n Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Diens |erkeerde nier verwijderd iven Door een menselijke fout is bij een patiënt in het Joseph Ziekenhuis in Veldhoven een verkeerde, gezonde verwijderd. Dat is tijdens de operatie ontdekt. Het bleek mogelijk om het orgaan terug te plaatsen. Het ziekenhuis •ft de regionaal Inspecteur voor de Volksgezondheid op de Dgte gesteld. De bejaarde man was vorige maand opgeno- n om een nier te laten verwijderen waarin een tumor was dekt. Na de operatie kreeg de patiënt ook nog een infectie, kwam daardoor in kritieke toestand te verkeren. Sindsdien rdt hij kunstmatig in slaap gehouden om de noodzakelijke iandeling zo goed mogelijk te laten plaatsvinden. Zijn toe- nd is ernstig, maar stabiel. larmfluitjes voor bejaarden >am Het gebrek aan noodaggregaten voor de millenni- isseling leidt tot creatieve oplossingen voor alarmsystemen verpleeg- en verzorgingssector. Krijgen ouderen in Weert de bewoners van vier van de vijf tehuizen van Stichting Weeren in Amsterdam-Noord krijgen fluitjes om alarm te in de millenniumnacht, als de stroom is uitgevallen. Afge- en weekend werd bekend dat de stichting Ouderenzorg in irt carnavalsratels aan haar bewoners uitdeelt, omdat er i noodaggregaten meer te krijgen zijn. Ratels zijn te zwaar r de bewoners van de tehuizen van De Weeren, die gemid- d ouder dan 85 jaar zijn. Daarom is gekozen voor fluitjes, ir bewoners met te weinig adem worden belletjes aange- aft, vertelt directeur H. de Graaf van het Edouard Douwes 'nikkerhuis. n irse groei kinderopvang haag» Het aantal plaatsen in de kinderopvang is in een jaar met vijftien procent gestegen. In 1998 nam het aantal toe iruim 89.000 tot ruim 103.000, zo blijkt uit cijfers die staats- retaris Vliegenthart heeft bekendgemaakt. Het aantal kinde dat ervan gebruik maakt is 182.000. Tien jaar geleden maak- og slechts vier procent van de Nederlandse kinderen ge- ik van een vorm van kinderopvang. Nu is dat ruim zeventien cent. ei per niet in Publieke Tribune ersum Minister Peper van Binnenlandse Zaken heeft zijn dewerking aan het AVRO-televisieprogramma Publieke Tri- afgezegd. Dit programma wordt morgen uitgezonden en als thema de toekomst van de democratie. Peper trekt zich ïg omdat hij niet wil ingaan op zijn tijd als burgemeester van terdam. Een commissie onderzoekt momenteel beschuldi gen dat Peper misbruik van gemeenschapsgeld zou hebben !iaakt. hietpartij op schoolplein Velp Op een schoolplein aan de Gruttostraat in Velp hebben mannen elkaar gistermiddag beschoten. Op het school- juj n stonden op dat momenten tientallen kinderen, hun ou- en een aantal leerkrachten. Niemand raakte gewond. De zijn aangehouden. De mannen, 29 en 47 jaar, uit Velp, ;a tervolgden elkaar in een auto. Een van beiden reed de Grut- raat in en sprong ter hoogte van het Tituscollege uit zijn au- i >e man vluchtte het schoolplein op. De ander rende achter ieei i aan en trok een vuurwapen. De mannen sommeerden alle leren en volwassenen om plat op de grond te gaan liggen, rijl ze elkaar beschoten. Daarna gingen ze er weer vandoor. ,j 47-jarige man meldde zichzelf korte tijd later op het politie el eau in Velp. De 29-jarige man stapte een klein halfuur later Arnhemse politiebureau binnen. De mannen zijn direct in ;ekering gesteld. sei chaam toerist gevonden win/canberra De Australische politie heeft vandaag het lelijk overschot gevonden van de 24-jarige Dimitri Laheij uit Limburgse Simpelveld. De man was zondag dertig meter r beneden gestort van een waterval in Kakadu National Park, dieveer 250 kilometer ten zuidoosten van de Noord-Australi- e stad Darwin. Duikers hadden een dag nodig om het li- am van de Nederlander, dat door de sterke stroming was igesleurd, te bergen. Woensdag vindt in Darwin autopsie lts. Volgens de Nederlandse ambassade in Canberra zal het j, ïelijk overschot waarschijnlijk eind deze week naar Neder- li' i worden gevlogen. -li w betalingen moeten dit jaar uiterlijk 0 december binnen zijn. Als gevolg van een besluit van de Europese Centrale Bank is er dit |aar op 31 december geen giraal betalingsverkeer mogelijk. Ook spoedopdrachten worden die dag niet verwerkt. Om te voorkomen dat u door deze maatregel uiteindelijk een boete wegens te laat betalen krijgt, willen wij u graag attenderen op het volgende. Girale betalingen aan de Belastingdienst die nog in 1999 binnen moeten zijn, moeten uiterlijk 30 december op de rekening van de Belastingdienst zijn bijgeschreven. Dat geldt ook voor automatische incasso's. Primacheques moet u uiterlijk 29 december aan de Belastingdienst aanbieden. Overleg bij twijfel met uw bank over de uiterste datum waarop uw betalingsopdracht nog verwerkt kan worden. Belastingdienst euker kunnen we 't niet maken. Wel makkelijker. Lastenverlichting voor middeninkomens Minister Zalm van financiën wil een half tot driekwart miljard gulden extra lastenverlichting inzetten bij de be lastingherziening voor de 21ste eeuw. Dat geld is volgens Zalm nodig voor de inkomenspositie van middengroe pen en AOW'ers met een klein aanvullend pensioen. Zij gaan er volgens de huidige plannen minder op vooruit dan lagere en hogere inkomens. den haag-schoorlanp-gpdzo'n 2,5 miljard gulden. De helft daarvan is bestemd voor Zalm heeft het geld beschikbaar de verdere terugdringing van door de meevallers bij de belas- het financieringstekort, de an ting- en premie-inkomsten over dere helft mag volgens afspra- 1999. Die meevallers bedragen ken uit het regeerakkoord wor- DJiJjJUJp den besteed aan lastenverlich ting. Zalm zei gisteren op een WD-bijeenkomst in Schoorl dat andere aanpassingen in de belastingherziening dan wel binnen budget van 5 miljard lastenverlichting moeten wor den gerealiseerd die in het re geerakkoord is afgesproken. PvdA, CDA en D66 vinden bij voorbeeld dat ook mensen met kleine baantjes in aanmerking moeten komen voor de nieuwe arbeidskorting, een plan dat mogelijk een half miljard kost. De WD en het CDA pleiten voor een verzachting van de be perking van de lijfrenteaftrek. Ook PvdA en D66 voelen daar wel voor. De kosten daarvan kunnen oplopen tot zo'n an derhalf miljard gulden. Voor deze wensen is volgens Zalm echter geen extra geld beschik baar. WD-fractieleider Hans Dijk stal noemde in Schoorl de op roep van oppositiepartijen CDA, GroenLinks, SP en RPF om meer tijd te nemen voor de nieuwe belastingplannen 'par lementair gezien merkwaardig, procedureel onjuist en politiek gezien laf.' CDA, GroenLinks, SP en RPF pleitten twee weken geleden in een open brief aan de paarse fracties van PvdA WD en D66 voor een 'accepta bele behandelingstermijn' van het Belastingplan 2001. De op positie is bang dat de tijdsdruk leidt tot onzorgvuldige wetge ving. De Kamer moet het Belas tingplan 2001 eind januari be spreken en de oppositie vindt dat te kort dag. Langer willen de coalitiepartijen echter niet philipsburg gpd „Jullie koningin is een kranige vrouw, echt één van ons", zegt de Amerikaanse hulpverlener Lou Jordan in het ondergelo pen Philipsburg. „Zoals ze door de modder stapte en zelfs het vervaarlijk krakende dak van het ziekenhuis beklom; dat zie ik Clinton nog niet doen." Wat vorige week op Curasao begon als een sober werkbe zoek aan de Nederlandse Antil len is de afgelopen week ver worden tot een koninklijke tournee langs weggeslagen stranden, overstroomde straten en verwoeste huizen. De tegendraadse orkaan Len ny heeft vanaf woensdag strak de regie gevoerd over de visite van koningin Beatrix en prins Claus. Beatrix heeft deze dagen op en top koningin moeten zijn. Voor de slachtoffers is haar symboolfunctie nu het belang rijkst en in die rol is ze erg goed, zo klonk het in haar gevolg. Op Sint Maarten laegen Bea trix en Claus een complete puinhoop onder ogen. Het ko ninklijk gezelschap trok gerui me tijd uit om het eiland per bus te doorkruisen langs de zwaarst vernielde wijken. De in woners van Sint Maarten hoop ten dat de koningin een toe spraak zou houden voor de ra dio, maar nog meer dat zij hen namens de Nederlandse rege ring financieel de helpende hand zou kunnen toesteken. „Bij een ramp als deze moeten we in ons koninkrijk solidair zijn", zei de meegereisde Koningin Beatrix bekijkt op Saba een restaurant dat is verwoest door de orkaan Lenny. staatssecretaris De Vries van Koninkrijksrelaties toen hij de eerste 15 miljoen aan noodhulp beschikbaar stelde. Zodra er enige informatie doorsijpelde over de verwoes tende kracht van Lenny, be sloot de koningin haar pro gramma om te gooien om zo snel mogelijk ter plaatste te zijn als de storm zou luwen. Sint Maarten, dat nog maar nauwe lijks was bekomen van Lenny's voorganger Luis, kreeg priori teit. Gisteren kwamen het klei ne Saba, dat ook zwaar te lijden heeft gehad van het noodweer, en Sint Eustatius aan de beurt. De meeste Antillianen stel den het erg op prijs dat Beatrix -die morgen de thuisreis weer FOTO ANP RAYMOND RUTTING aanvaardt- zich in allerijl van rampplek naar rampplek spoedde. „Het is een geluk bij een ongeluk dat koningin Bea trix juist nu op onze eilanden verblijft," zei de Antilliaanse premier Miguel Pourier. Verplichte combiregeling openbaar vervoer amsterdam anp Ontevreden Ajax- en Feye- noordfans willen zondag 12 de cember de verplichte combire geling voor openbaar vervoer en stadionkaart boycotten. Op internet roepen de supporters medestanders op om per auto naar de wedstrijden Heeren- veen-Feyenoord en FC Twente- Ajax te reizen. De Ajaxfans vertrekken om half tien 's ochtends 'al dan niet met stadionkaart' vanaf het Sta dionplein in colonne naar En schede. Onderweg wordt op twee verzamelplekken gestopt voor supporters die zich nog willen aansluiten. De actie is volgens een fan in samenwer king met medestanders van FC Twente tot stand gekomen. Vrijdag volgt overleg met de po litiekorpsen van Amsterdam en Deventer. Boze Feyenoordfans verza melen zich om één uur 's mid dags op het plein voor De Kuip om naar Heerenveen te rijden. Om het doel van de actie kracht bij te zetten willen ze daarbij een 'combisnelheid' van 70 tot 80 kilometer per uur aanhou den. Het is de bedoeling om de protesttochten vreedzaam te la ten verlopen. De actievoerders roepen deelnemers op om ge weld achterwege te laten en hun auto's buiten de steden te parkeren. Vandaar willen ze naar de stadions lopen. De fans ageren al een tijd te gen de verplichte combirege ling die volgens hen ook bij minder risicovolle wedstrijden wordt opgelegd. Verder vinden ze de capaciteit van de bezoe kersvakken te klein. Met name Feyenoordfans vinden de toe gangskaarten voor uitwedstrij den te duur, balen van de vreemde tijden van de wedstrij den en stellen dat er te weinig kaarten voor uitwedstrijden be schikbaar zijn. Afgelopen weekend kwamen verscheidene supportersgroe- pen in Utrecht tot de conclusie dat veranderingen in het KNVB-beleid te lang op zich laat wachten. Alleen als de KNVB of de overheid met spijkerharde toe zeggingen komt worden de ac ties alsnog afgeblazen. CANDA Pullover met V-hals of ronde hals Diverse kleuren S-XXL van 49.- voor fashion for Living wachten. Aanvankelijk zou het belastingplan zelfs voor de kerst moeten zijn besproken. Dijkstal meent dat de vier partijen de procedure traineren en niet serieus met de belas tinghervorming omgaan. De hoofdlijnen van het nieuwe be lastingplan zijn volgens hem al ruim een jaar bekend. Boven dien, zo stelt hij, als het Belas tingplan 2001 niet tijdig wordt besproken gaat ook de geplan de lastenverlichting van vijf miljard gulden niet door. Sint Maarten hoopt op grote inzamelingsactie philipsburg anp Het bestuurscollege op Sint Maarten hoopt dat in Neder land een landelijke inzame lingsactie op televisie komt om de slachtoffers van de orkaan Lenny te helpen. Dat heeft de gezaghebber van het getroffen eiland, D. Richardson, gisteren gezegd. De bestuurders hopen dat er een televisieactie in de steigers wordt gezet nu blijkt dat het noodhulpbedrag vanuit diverse overheden voorlopig is blijven steken op vijftien miljoen gul den. Het Antillenhuis in Den Haag weigert tot dusver te vra gen om zo'n actie met als argu ment dat Sint Maarten 'geen Turkije of Rwanda is'. Richard son is daar erg boos over. „De mensen in de krottenwijken hier hebben de luxe niet om zo te redeneren. Die zullen blij zijn met elke cent die Nederlanders vanuit een warm hart geven. En zo'n tv-actie zal de band bin nen het Koninkrijk alleen maar versterken." Ministerie haalt radioactieve container weg rotterdam» anp Het ministerie van volkshuis vesting, ruimtelijke ordening en milieubeheer heeft gisteren een container met radioactief schroot laten verwijderen van het terrein van het Rotterdamse schrootbedrijf Helvert Zonen. Volgens het ministerie heeft het bedrijf herhaaldelijk geweigerd dit zelf te doen. Het gaat om een container met 25 ton schroot, waarschijn lijk afkomstig van de Elf-raffina derijen in Gabon. Eigenaar H. van Helvert kreeg de partij in 1997 binnen en handelde deze door naar een Duits bedrijf. Maar bij binnenkomst daar bleek er straling af te komen. De partij werd teruggestuurd naar Rotterdam. Volgens Van Helvert heeft hij dit toen onmiddellijk gemeld bij het ministerie. De toeleve rancier uit Gabon wilde de par tij terugnemen. Maar volgens Van Helvert stelde het ministe rie daarbij zulke strenge eisen, dat d^t bijna onuitvoerbaar werd. Het ministerie stelt zich op het standpunt dat het bedrijf al le kans heeft gekregen om zich van het schroot te ontdoen, maar dat daarvan nooit gebruik is gemaakt. Nu blijft het feit over dat het bedrijf radioactief afval op het terrein heeft staan, en dat het daar geen vergun ning voor bezit. Daarmee is de Kernenergiewet overtreden. De kosten voor afvoer, ver werking en opslag zullen een half miljoen bedragen, schat het ministerie. Helvert Zonen draait daarvoor op. „Dan ben ik dus absoluut, dubbel en dwars failliet", aldus Van Helvert. Nederlandse Rode Kruis, Oranje Kruis, i 'ensen in Nood/Cordaid, Stichting Oecumenische Hulp haarlem sjaak smakman Alle bobo's uit sociale-verzekeringsland zijn tegen, fel tegen zelfs. Maar als vandaag minis ter De Vries en zijn staatssecretaris Hooger- vorst op het ministerie van sociale zaken hun plannen voor de nieuwe organisatie van socia le zekerheid nog eens toelichten, zal het al die criticasters toch niet gemakkelijk vallen om het uiteindelijke model af te schieten. Daar voor zit het te helder, logisch en consequent in elkaar. Het duo op Sociale Zaken heeft duidelijk ge leerd van de tik die de Tweede Kamer eerder dit jaar uitdeelde. De Vries en Hoogervorst werden zonder pardon van tafel geveegd toen ze met een model kwamen aanzetten dat van de com promissen en zoenoffers aan elkaar hing, maar waarvan ze nu zelf toegeven dat het feitelijk nauwelijks werkbaar was. Deze keer maken ze wel een heldere keuze. Het weer aan de slag krijgen van uitgevallen werknemers is een zaak voor de werkgevers. Die moeten het loon doorbetalen bij ziekte en krij gen straks een torenhoge rekening als werkne mers blijvend arbeidsongeschikt raken. Daar mee krijgen ze prikkels genoeg om een goede arbodienst in te huren om alle onnodige uitval te voorkomen, denken De Vries en Hoogervorst. Welke arbodienst dat precies moet worden, is een zaak waarover de werkgevers móeten over leggen met hun ondernemingsraden en mógen overleggen met de vakbonden. De WAO-keuring plus de verstrekking van WW- en WAO-uitkerin- gen komt in handen van de overheid. De vijf nu nog door de bonden en de werkgevers bestuur de uitkeringsinstellingen, zoals het GAK en Ca dans, worden samengevoegd tot één hele grote overheidsclub, het Uitvoeringsorgaan Werkne mersverzekeringen (UWV). Verrassend is de commotie natuurlijk niet. Toen Flip Buurmeijer zes jaar geleden na een onthut sende parlementaire enquete vernietigende conclusies trok over het misbruik van de sociale zekerheid, kon niemand zich voorstellen dat het ooit nog eens menens zou worden met zijn ad vies om de sociale zekerheid uit handen van de sociale partners te trekken. Bovendien werden overheid en sociale partners de afgelopen jaren na een wat koelere periode weer dikke vriendjes en werden er als vanouds deals gemaakt waar mee iedereen uit de voeten kon. En had De Vries de afgelopen maanden niet herhaaldelijk gezegd dat hij nog wel een plaatsje zou inrui men voor de vakbonden? Maar uitgerekend de bonden staan met lege handen. Ze mogen her en der nog wel meepra ten, maar meer ook niet. De enige harde beslis singsbevoegdheid is voor de werkgevers: die mogen zelf besluiten welke arbodienst ze in de arm nemen. FNV-voorzitter De Waal en zijn CNV-collega Terpstra mogen daarover boos zijn, ze dienen zich wel in de eerste plaats te realiseren dat dit nooit gebeurd zou zijn als de bonden het vertrouwen van de overheid niet diep hadden beschaamd. Bovendien moeten ze ook nog maar eens gefundeerd aangeven waar De Vries en Hoogervorst miskleunen. Eén grote uitvoerder is het logische vervolg op de samenklontering van uitvoerders die de afge lopen jaren al heeft plaatsgevonden. Eén uit voerder in plaats van de huidige vijf scheelt nóg eens een berg aan dubbel werk. En wat het be stuur daarvan betreft: de overheid stelt al de keuringseisen vast en beslist al over de hoogte en duur van de uitkeringen. Waarom zou ze dan ook niet zelf de uitvoering ter hand nemen? Bij het besluit om de reïntegratie in handen te geven van de werkgever, komen effectiviteit en billijkheid samen. Het is niet meer dan logisch dat degene die alles moet betalen, ook mag be slissen wat hij wil doen om die kosten te beper ken. Werkgevers moeten daarbij wel overleggen met de ondernemingsraad, maar ze hebben al aangeboden dat de bonden ook mogen meepra ten. Dat past helemaal in het poldermodel, maar het zou onzinnig zijn als de overheid dat dwingend oplegt. Tekenend is dat zelfs een FNV-woordvoerder niet duidelijk kan aangeven wat er nu zo fout is aan het model en wat dan wél de plaats van de bonden zou moeten zijn. Dat neemt niet weg dat De Vries en Hoogervorst er nog een harde dobber aan krijgen om de re organisatie rond te krijgen. De uitvoerders voe len niets voor een fusie, bonden en de werkge vers zullen geen mogelijkheid onbenut laten om hun machtsposities zoveel mogelijk te redden en De Vries' eigen PvdA heeft al laten weten dat de belangen van de sociale partners zwaar moe ten wegen. Toch moeten De Vries en Hoogervorst niet te snel opgeven. Het poldermodel mag dan op veel punten zijn nut hebben, op dit punt heeft het volledig gefaald. Het moet de bewindslieden er alles aan gelegen zijn een herhaling daarvan te voorkomen.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3