I Klagen over rokende buschauffeur Trends De 'broodclip' Een elegante klapstoel Plooibare kunst in huiselijk sfeer REDACTIE: MARGOT KLOMPMAKER EN SASKIA STOELINGA 023-5150265 iha Huges is met haar jdclip' de winnaar van de Designers Award 1999 ge- den. De jury vond haar ont- als concept 'het meest jnend en afwijkend van de broodtrommel'. De ont- I pster wint met haar inzen- 1 7500 gulden. Haar 'brood- is volgend voorjaar bij alle lachtelijke bakkers en de re detailhandel te koop. p intwerpwedstrijd was be- 'to |d voor studerende en afge- leerde industrieel ontwer- M ien werd uitgeschreven op atief van de Stichting Archi- de ambachtelijke brood- I anketbakkers en DMD, dis- iteur van onder andere L Dgdesign. Voor de wedstrijd Jden zich 129 ontwerpers. J es' 'broodclip' is een van de m ontwerpen die werden lu lecteerd. mei Wijffels, student aan de ign Academy Eindhoven, :ht J een jaar lang gratis brood ro ambachtelijke bakkers op Ie lank. Hij won met zijn 'ba- jf. iread' namelijk de door de nensen beschikbaar gestel- anmoedigingsprijs. Zij ken- het ontwerp 'een hoog idgehalte' toe. Wijffels' ont- werp bestaat uit een speciale katoenen zak die wordt afgeslo ten met een houten plank, waarop het brood ook ge smeerd kan worden. Het te ontwerpen brood-be- waarproduct diende volgens de jury praktisch, duurzaam, be taalbaar en aantrekkelijk te zijn. De negen uitverkorenen werd gevraagd een prototype van hun ontwerp in te zenden. Na de tweede juryronde kwam de 'broodclip' als winnaar op de bus. Huges constateerde dat haar vrienden geen broodtrommel hebben, of deze als opslag plaats voor allerlei andere din gen gebruiken. Met haar clip zijn alle maten plastic en papie ren broodzakken af te sluiten. Het systeem werkt ruimtebe- sparend. Bovendien is het ook leuk de broodzak op tafel te presenteren, zo is de ontwerp ster van mening. Volgens de jury gaat Huges' ontwerp terug naar de essentie van het bewaren van brood: 'De clip hoort thuis in iedere mo derne keuken, aan de muur of als broodzak op tafel'. JEANETTE STUUROP Ontwerpster Talitha Huges met haar 'broodclip'. De clip is volgend jaar te koop. foto gpd stoel die op je afkomt en je diensten aanbiedt, die vai> r verschiet of van vorm ver- :rt zodra men zich erop laat of die reageert op ge- n - de Italiaanse ontwerper is Santachiara (49) tekent or. Zijn nieuwste is de San- air. Het is een vouwstoel, dat is een te geringe beti- ig van het elegante en com- ibele zitmeubeltje dat zich 1 en uiterst plak pakje laat wen. bijzondere schuilt in de dvvielen' waarmee achter en rug aan elkaar worden ikt. De Santachair, met alu- ium frame en zitting en rug kunststof, is horizontaal en aal stapelbaar. Een stapel vanaf de grond kan worden tbouwd, waardoor er veel ;n krappe ruimte passen, tachiara begon bij een auto- ikant. Tegelijkertijd maakte ogeheten 'analytische ob- :n' die hij ook tentoonstel- te 1978 concentreerde hij op technologisch onder- maakte beelden en objec- op geavanceerde technologie, waarbij de kunst matige dichtheid van materia len steeds een rol speelde. Hij schiep werk dat zich ergens tus sen kunst, design en architec tuur bewoog. Diverse onderne mingen raakten in zijn research geïnteresseerd en trokken hem aan als adviseur. Hij ontwierp voor bedrijven als B&B, Tele matica, Fiat Design Centre, Lu- ceplan en Vitra. Zijn Santachair is onlangs door Vitra in produc tie is genomen. Vitra in Weil am Rhein is, be halve een museum, een bedrijf dat designmeubelen fabriceert waarbij innovatie hoog staat aangeschreven. Al sinds 1987 wordt met Denis Santachiara samengewerkt. In dit kader ont wierp hij eerst de op hun bezit ter en geluid reagerende stoe len (Three Sisters) en vervol gens de stoelrobot die zichzelf aanbiedt. Nu, tien jaar later, komt Santachiara met de ultie me vouw/stapelstoel Santacha ir. Info: Vitra (Nederland), 020 - 646.06.01. THEA WAMELINK Zelfs in een lege bus mogen chauffeurs tegenwoordig niet meer roken. Maar wie zal daar op letten? In een bus met pas sagiers kan het al lastig genoeg zijn trouwens om de chauffeur ervan te weerhouden een saffie op te steken. Berichten over de gevaren van meeroken komen regelmatig terug. Recent meldden onder zoekers in Nieuw-Zeeland dat rokers zes keer meer kans op een herseninfarct hadden dan niet-rokers. En dat de niet-ro- kers de dupe kunnen worden van het ongewild inademen van de rook van anderen. Ze lopen dan bijna twee keer meer kans op een beroerte. Bij een busonderneming kwam een reeks van klachten over ro ken binnen, maar dat haalde weinig uit. Het bedrijf gaf alle klanten gelijk, maar slaagde er niet in zijn personeel van het roken af te krijgen. Daarop eiste een van de klagers bij de Ge schillencommissie Openbaar Vervoer naleving van het rook verbod, vergoeding van zijn on kosten ter grootte van 200 gul den en openbaarmaking van het oordeel van de commissie. Op de zitting van de geschillen commissie scherpte de klager zijn klachten aan. Hij eiste dat het busbedrijf garandeert dat het rookverbod wordt nage leefd, dat er bij overtreding een boete van 250 gulden wordt op gelegd, die direct door hem kan worden opgeëist, en dat het be drijf hem 500 gulden smarten geld zou betalen. Het smarten geld was blijkbaar bedoeld voor de mogelijke schade door het meeroken. De klager vond dat een buschauffeur die toch rookt, dan maar moet worden ontslagen. Maar dat is volgens het open baar vervoerbedrijf een moeilij ke zaak. Er zijn al eens uitspra ken van rechters geweest over een dergelijk ontslag, en daaruit blijkt dat het een onvoldoende ontslaggrond is. Ook als een chauffeur het rookverbod her haaldelijk aan zijn laars lapt, dan nog blijkt dat geen reden te zijn voor ontslag. Wel laat de cao voor buschauffeurs ruimte voor disciplinaire maatregelen. Rokende chauffeurs kunnen bovendien een aantekening op hun dossier krijgen. Het roken heeft wel eens geleid tot ont slag, maar dan altijd in samen hang met andere problemen in het werk. Het busbedrijf was de mening toegedaan dat het rookverbod steeds beter werkte. Het ene jaar waren er nog 38 klachten over roken, het jaar daarna 27. Het bedrijf vond daarom dat de klager niks te klagen had. Een boete uitdelen aan de chauf feur, die dan onmiddellijk door de klant zou kunnen worden geïncasseerd, was niet realis tisch volgens het busbedrijf. Het blijkt namelijk achteraf al tijd moeilijk om te bewijzen dat een chauffeur heeft gerookt. Het is al eens voorgekomen dat er kennelijk iemand anders in de bus aan het roken was. Want bij het uitzoeken van de klacht bleek dan dat de chauffeur niet rookte. De chauffeur kan ook alleen maar worden achter haald als de klager lijnnummer, busnummer en het tijdstip van zijn busritje goed weet. Met het dienstrooster erbij kan men dan uitzoeken wie de bestuur der was. Het busbedrijf vond in ieder ge val dat het zijn zaakjes goed voor elkaar had, en geen enkele reden was om het rookverbod beter te controleren. De geschillencommissie blijkt er echter heel anders over te denken. De klachtenprocedure bij het openbaar vervoerbedrijf mag blijven zoals hij is, maar het bedrijf moet meer doen om te controleren of het rookver bod ook wordt nageleefd. Het bedrijf heeft 1850 chauffeurs in dienst, en naar schatting rookt 35 tot 40 procent van deze groep werknemers. De com missie is niet bepaald vriende lijk voor de busonderneming. Zij vindt dat het zogenaamde aanscherpen van het rookbe leid te weinig heeft opgeleverd. Want de chauffeurs zijn blijven roken. Uiteindelijk zou dat vol gens de commissie toch wel de gelijk tot het ontslag van die chauffeurs moeten kunnen lei den. Daarom krijgt het bedrijf tot een bepaalde datum de tijd om het roken echt uit te ban nen. En als het daarna niet in orde is, dan krijgt de klant opnieuw de gelegenheid een klacht in te dienen. Met andere woorden: dan zwaait er wat. Voor het overige kreeg de klager maar gedeeltelijk zijn zin. Hij kreeg een schadevergoeding van 200 gulden voor zijn onkos ten, maar het smartengeld ging niet door. Uit het jaarverslag van de ge schillencommissie valt op te maken dat er wel eens vaker dingen gebeuren waarin de buschauffeurs naar eigen in zicht bepalen wat de gang van' zaken in de bus zal zijn. Een Ella Koopman maakt exclusieve stoffen. Voor kleding van be kende ontwerpers of gewoon als kunst, maar vooral voor meubels en ander woontextiel van de Zwitserse firma Christi an Fischbacher. Ze gebruikt een bijzondere techniek van vou wen, stikken en spuiten. Veel inspiratie deecf ze op in het Friese Stavoren waar ze tijd heeft gewoond. 'Melodieën van ritmes' - zo noemt Ella Koopman haar 'Changing views': woontextiel dat ze ontwerpt voor de Zwit serse firma Christian Fischba cher. Wotex in Tzummarum heeft een exclusieve collectie van haar in het assortiment. Koopman werkt met katoen linnen en met brandvertragend trevira. Van 'een Koopman' kunnen (vouw)gordijnen wor den gemaakt, of kan een paneel worden aangeschaft. Met 'een Koopman' kunnen ook meu bels worden bekleed, een pla fond of wanden worden be spannen. Kortom: mogelijkhe den te over. Koopman volgde een opleiding schilderen en beeldhouwen aan de Kunstacademie Rotterdam en aan de Universiteit in Am sterdam. Ze woont in Hoorn, maar hèrinnert zich nog heel goed de periode die ze in de ja ren zeventig in Stavoren door bracht. „Ik heb wat aan de dijk gezeten. Kleuren en sferen gaan in de natuur in elkaar over. On grijpbaar", aldus de kunstena res, die de schilder Gerrit Ben- ner als haar grote voorbeeld ziet. Veertien jaar geleden exposeer de ze voor het eerst haar textiel in het West-Fries Museum te Hoorn, twee jaar daarna won ze de Design Award for Linen Tex tiles in Milaan. Koopman richt te zich in eerste instantie op de mode. Ze beschilderde stoffen voor de couturiers Kansai Ya- mamoto, Louis Feraud, Jean- Charles de Castelbajac en Clau- Van de stof die Ella Koopman ontwerpt kunnen (vouw)gordijnen worden gemaakt, meubels worden bekleed en een plafond of wand worden bespannen. foto gpd de Montana, maar ook voor de Nederlandse ontwerpers Frans Molenaar en Frank Govers. Door Marielle Bolier ontwor pen badpakken voorzag ze eveneens van haar 'hand schrift'. Daarna is ze zich gaan interes seren voor het aankleden van interieurs. Doordat ze met Fischbacher in zee is gegaan, hoeft de kunstenares alleen maar te doen wat ze het liefste doet, namelijk creatief bezig zijn. Voor de distributie van haar werk wordt gezorgd. conservatoriumstudent onder vond dat aan den lijve toen hij met zijn bastuba de bus in wil de om 'naar school' te gaan. Drie keer per week moest hij zijn tuba meenemen, de bus in. Tot zijn zeer grote ergernis werd hem dat regelmatig ge weigerd. De chauffeur van de bus vertikte het dan om hem mee te nemen. 'U mag er niet in met dat grote ding'. De student moest onderweg overstappen, en het overkwam hem zelfs dat hij de ene bus wel in mocht en de volgende niet. Druk of niet druk in de bus, dat had er niets mee te maken. Ook in stille bussen, met weinig pas sagiers werd hem regelmatig de toegang geweigerd. Hij had het idee dat hij werd gediscrimi neerd, want vrouwen met kin derwagens mochten altijd de bus in. Ook als de bus vol was. Klagen bij de busonderneming leverde alweer niets op. Het be drijf beriep zich op de voor waarden van vervoer. Daarin staat dat de chauffeur inder daad 'u mag er niet in' mag roe pen, als hij vindt dat de hand bagage van een passagier hin der oplevert voor anderen, een gevaar is voor anderen, of als er kans is op verontreiniging. De geschillencommissie had al le begrip voor dergelijke regels, die in de bus kunnen gelden. Maar in het geval van de stu dent was er toch sprake van on gelijke behandeling. Want als kinderwagens wel worden toe gelaten, waarom dan een tuba niet? En dat hij met zijn tuba een bijna lege bus niet in zou mogen, dat was ook wel heel erg vreemd. Bovendien ver baasde het de commissie dat de ene chauffeur geen probleem had met het vervoeren van de tuba, terwijl de andere er heel moeilijk over deed. De uitspraak luidde: deze klant moet van de busonderneming een vergunning krijgen waarin staat dat hij altijd de bus in mag, tenzij de bus vol zou zijn. Zacht en warm Een knus kussentje of een plaid op de bank voelen lekker aan. Bovendien schep je snel een ander beeld door de trendy ac cessoires af en toe te verwisse len. Inmiddels rukt ook op dit onderdeel de luxe op. Het weg- werpkussenovertrekje van een tientje en de eenvoudige plaid hebben hun tijd gehad. De des sins worden exclusiever, de stoffen (katoen, wol, baby-alpa ca, rayon en chenille) natuurlij ker en de tinten chiquer. Beige- bruine tinten en grijsblauwe nuances zijn favoriet, maar rood, antraciet en vanille vallen ook in de smaak. In de slaapka mer is de sprei, sinds de komst van het dekbed al veel minder gangbaar, volledig verdrongen door de plaid, 's Nachts een voetenwarmertje, overdag non chalant op het bed of over het voeteneind gedrapeerd. Aan kussenovertrekken en plaids veel, vooral lange franjes. De zachtheid heeft ook de badka mer veroverd. In de vorm van knuffelzachte badjassen, hand doeken en badlakens, liefst in kleuren die aansluiten op het bedtextiel en andere accessoi res. Katoenen velours is mo menteel je van het. Wie veel te makken heeft kan zich een zo genaamde 'coordinated collec tion' aanschaffen, waarin alles voor woon-, slaapkamer en badkamer op elkaar is afge stemd. Katoenen velours is je van het in de badkamer op dit moment. foto gpd Interieurinrichters hebben de Hoornse kunstenares al ont dekt. Zo werd de regentessen- kamer van het Maagdenhuis te Amsterdam met haar stoffen bekleed, kregen de vip-restau rants van de Amsterdamse Are na vouwgordijnen van haar hand en werd ze gevraagd di verse cruiseschepen met haar textiel aan te kleden. Onlangs kwam Koopman naar het Friese Tzummarum om ge- interesseerde klanten van Wotex te vertellen over 'mijn ei gen compositie die ik steeds speel'. In de katoen-linnen stof fen worden plooien gestikt, waarna de kunstenares met het beschilderen begint. Het effect wordt verkregen door de stof naar haar zeggen 'artistiek te strijken'. Dat betekent dat ze in een bepaald patroon delen laat 'omklappen'. Naar haar zeggen kan geduren de het proces elke fout onge daan worden gemaakt: „Het is een vergevingsgezinde stof'. Op de dunne, doorzichtige tre- vira-stoffen wordt de verf ge spoten. Het leuke is dat nu ook een particulier gemakkelijk kunst van Koopman voor het raam, aan de muur of op het meubilair kan aanschaffen. Aangezien volgens de kunste nares alles afhangt van de pre sentatie, zal de koper van gor dijnen het bekende haakjessys teem direct moeten vergeten. Een KoopmEm wordt voorzien van een tunneltje, van lussen of ingeslagen ringen en moet zo strak mogelijk worden opge hangen. Aangezien de stoffen al zijn in- geplooid, hoeft niet '100 pro cent plooi' te worden bijge- kocht. Voor de transparanten ligt het ietsje anders: daarvan is voor iedere meter breedte 1,50 meter nodig. Omdat de stoffen zo zuinig verwerken, is de aan schaf in verhouding ook weer voordeliger. JEANETTE STUUROP Millenniumlol Ook hond en kat moeten delen in de millenniumvreugde. Een Belgische firma denkt de dieren een lol te doen met een mil- lenniumbom, een champagnefles en een kassa waaruit de gil lende kop van een koe te voorschijn springt. Bom en kassa verwijzen naar computers die om klokslag middernacht op hol zouden slaan. De speeltjes zijn gemaakt van een soort kunststof om in te bijten: zodra het dier er zijn tanden in zet, steekt een piepend geluid te kop op en dat moet volop kauw- plezier veroorzaken. Voor de champagnefles moet baasje een tientje neertellen, bom en kassa kosten ieder zes gulden. Info: Flamingo, Grobbendonk (België), 0032 - 142 584 80. Rijdend gereedschap Ook als je straks met de auto de binnenstad niet meer in mag, moeten allerlei klusman- nen met hun gereedschap je huis nog kunnen bereiken. Met die gedachte ontwierp Michel Zillig, student aan de Eindhovense Design Acade my, als afstudeerproject een fietsaanhangwagen. Niet al leen vaklieden kunnen hun gereedschap erin kwijt, ook doe-het-zelvers. Klussers en vaklui moeten alleen nog even geduld hebben, want de ge reedschapskist op wielen is nog niet in productie. Liefheb bers van de wagen kunnen zich bij Zillig melden voor de wachtlijst. Ze krijgen bericht als de eerste rolt. Een richt prijs is nog niet bekend. Info: M. Zillig Vormgeving, Amster dam, 020 - 627.88.65. Bijzonder klokje Horlogemaker IWC uit Schaffhausen zou graag zien dat men sen zich zorgen maken over de millenniumbestendigheid van hun polsklokje. Niet dat het nodig is, want geen horloge zal last hebben van de eeuwwisseling, maar de chique firma hoopt haar 'Millennium Watch Da Vinei' te kunnen slijten. Dat klokje heeft niet alleen een automatische chronograaf en een maanstandaanduiding, maar ook een mechanisch voorge programmeerde kalender die de komende 500 jaar de juiste datum aangeeft. Zelfs schrikkeljaren brengen de horlogeher- sentjes niet van de wijs. En het is ook nog waterdicht tot een diepte van dertig meter! Wie nu gretig naar de winkel wil, moet wel minimaal 23.150 gulden meenemen voor de roestvrij stalen versie of f 35.950 voor goud. PUZZEL gram elke verticale regel dient een woord van vier een van vijf en van zes letters te worden ingevuld. Het woord van vijf bestaat uit de letters van het voorgaande woord plus 1 woord van zes letters bestaat uit de vijf letters van het 'gaande woord plus 1. Als de hele puzzel juist is ingevuld, hen de letters in de vet omlijnde kolom een woord, weetal - houtafval - vreemde taal; ichtige plant - bergspleet - slaapvertrek; bt zonder prijs - tussen - actief koolpoeder; plezier - plaat - roofdier; 'ikomeling - platte steen - hiaat; 'agenvracht - grondvlak - lofwaardig; Wing - strijdmacht - baai; 'boerenplaats - stel van bijeenhorende zaken - een weinig; |°ngevuld - jam - dooier; l erg - abonnee - bladvet. 123456789 10 Oplossing van maandag: Horizontaal: 1Zeer; 4. erts; 7. geste; 9. va; 10. kas; 11. we; 13. moe; 14. nors; 17. zeen; 18. ooi; 19. zeep; 21. node; 24. wel; 26. en; 27. kot; 29. in; 30. zager; 32. door; 33. lade. Verticaal: 1. Zeven; 2. eg; 3. rek; 4. ets; 5. re; 6. steen; 8. sap; 11. woerd; 12. ar; 13. me; 15. opeen; 16. sop; 17. zin; 19. zweed; 20retr - 22. of; 23. einde; 25. oog; 27. kar; 28. tel; 30. zo; 31. ra. Sommige busreizigers hebben geen zin in ongevraagd meeroken met de chauffeur. foto archief foto gpd

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 21