Ed de Goey voelt zich fitter dan ooit Sport Konterman wil weg 'Bestuur Quick Boys moet actie ondernemen' Een vrouw 'Het is nog in een pril stadium' IANDAG 22 NOVEMBER 1999 oting Amstel Cup 5EN^ WSB, de houder van de districtsbeker (Amstel Cup), eft in de zestiende finales een wedstrijd tegen Noordwijk ge lt. WSB speelt thuis. Hoofdklasser Katwijk gaat op bezoek bij irnardus. UVS (zo) moet proberen om bij Velo de volgende inde te bereiken. De wedstrijden worden gespeeld in het eekeinde van 8 en 9 januari, iting Amstel Cup: Kickers'69 - AJphense Boys, Ter Leede - RKSVM. Full eea - ARC, Teylingen - Lugdunum (za), VUC - RKDeo, Concordia Wilhel- Iis, Bernardus - Katwijk, BMT (za) - DWO (zo), Quick - WM, WSB - Noord- Velo - UVS (zo), Tonegido - KRV, Winnaar ADO Den Haag/Vios - Rijns- igse Boys. FC Lisse (za) - Westlandia, HMC - Nootdorp. Scheveningen (za) laase meldt zich af voor EK cross ;ningen Kamiel Maase heeft zich afgemeld voor de Euro pe crosskampioenschappen die op 12 december in het Slo- ense Velenje worden gehouden. De Wageninger van Leiden letiek kampt met een blessure aan de rechterknie. De natio- ile EK-ploeg wordt na de Warandecross in Tilburg samenge- eld. Maandag werd het kniegewricht van Maase bij sportarts ;ier Vergouwen in Utrecht geïnjecteerd met een pijnstiller en ii kleine dosis ontstekingsremmer. Als de behandeling aan- k iat, hoopt Maase begin december de training weer op te kun- 1 npakken. [riesekoop debuteert als coach •erdam Bettine Vriesekoop debuteert volgende maand als ich in het tafeltennis, nadat ze al enige tijd geleden haar ac- le loopbaan heeft afgesloten. Vriesekoop wordt interim- ich van het mannenteam van Lelystad United, dat in de fina- staat van het herfstkampioenschap tegen 't Zand uit Middel- irg. De eerste wedstrijd van die serie is op 5 december in Am- »rdam. De huidige coach van Lelystad, Co Clausen, is in die node op vakantie in Brazilië. ssistent weg bij De Graafschap ietinchem Assistent-trainer Massimo Morales vertrekt met iniiddellijke ingang bij De Graafschap. De Italiaan overlegde et algemeen directeur Jacco Swart, waarna beide partijen tot conclusie kwamen dat een onwerkbare situatie was ont- lan. Morales kwam in het kader van het samenwerkingsver- nd tussen De Graafschap en Udinese naar De Vijverberg. Be- ïdit seizoen lag hij overhoop met trainer Frans Thijssen, die fde als gevolg van de problemen na twee maanden opstapte, irales fungeerde even als interim-coach en maakte daarna lats voor de huidige hoofdtrainer Rob MacDonald. De Itali- i maakte er geen geheim van dat hij als eerste man bij De iafschap wilde terugkeren, zodra hij de vereiste papieren in jnden had. Zijn verhouding met MacDonald was mede daar- [i stroef. langers kampt met keepersprobleem üscow Glasgow Rangers kampt voor de ontmoeting met russia Dortmund in de UEFA Beker met een enorm keepers- öbleem. De club van trainer Dick Advocaat heeft zelfs de hulp jeroepen van de Europese voetbalunie UEFA. Eerste doelman ifan Klos heeft een handblessure. Als hij niet fit is voor het ffën van donderdag in Glasgow, moeten de Schotten het mo- ijk zonder doelman stellen. Tweede keuze, de Franse inter- ional Lionel Charbonnier, is ook gekwetst en de derde man, Fin Antti Niemi, is uitgeleend aan de Engelse club Charlton, ngers beschikt over een vierde doelman, tiener Mark Brown, iar die staat niet ingeschreven bij de UEFA. De club hoopt dat bond voor één keer de regels buitenspel zet, zodat Brown of mi opgesteld kan worden. onaldo twee maanden uitgeschakeld aan Ronaldo is voor twee maanden uitgeschakeld. De aan- ler van de Italiaanse club Inter Milan blesseerde afgelopen ekeinde zijn rechterknie in de competitiewedstrijd tegen Lec- ;6-0). Hij viel na een uur uit, vlak nadat hij de vijfde goal voor ïclub had gescoord. Een echo in het ziekenhuis wees uit dat zijn knie heeft verdraaid. Ronaldo tobt al twee jaar met knie- k( ssures. Afgelopen seizoen speelde hij slechts elf volledige r dstrijden voor Inter, dit seizoen nog maar twee. ecordaantal aanmeldingen WK 2002 ich Een recordaantal landen heeft zich aangemeld voor de ;e alificatiewedstrijden voor het wereldkampioenschap voetbal 'ff 2002. Van de 203 leden van de wereldvoetbalbond FIFA ireven zich er 191 in. In de aanloop naar het vorige WK in I inkrijk (1998) probeerden 174 landen zich te plaatsen. Alleen ord-Korea meldde zich af voor het toernooi, dat door lapan Zuid-Korea wordt georganiseerd. Vrijdag kwam uit Seoul het bericht dat de Noord-Koreanen in principe wel tijdens eindronde enkele keren als gastheer wilden optreden. Elf iden hebben nog niet gereageerd op de invitatie van de FIFA Dr de WK-kwalificatie. De bond stelt op 7 december via loting kwalificatiepoules samen. een Europese tourkaart Derksen 1roque/sotogrande bert-Jan Derksen is er niet in geslaagd als derde Nederlander licentie voor de Europese golftour te bemachtigen. De 25- ige Nijmegenaar eindigde in de finale van het kwalificatie- mooi in Spanje als 47ste. Alleen de eerste 35 kregen een ut voor het jaar 2000. Derksen kwam de zesde en laatste ron- door met 74 slagen, evenveel als hij voor de vijfde ronde no- had. Met een slotscore van 72 zou hij zeker zijn geweest van tourkaart, die wel in het bezit is van Rolf Muntz en Maarten feber. Derksen had de afgelopen twee seizoen een lidmaat - ïap van de Europese tour, maar werd beide keren door on tdoende prestaties verwezen naar het kwalificatietoernooi. rajicek positief over rentree 13 hnqver Richard Krajicek staat positief tegenover een rentree het Nederlands Davis Cupteam, dat in februari de eerste ron- van de wereldgroep in Leipzig tegen Duitsland speelt. Aan de j oravond van het ATP WK in Hannover zei Nederlands beste - misser: ,,Er zijn al wat besprekingen geweest. Met bonds- öch Michiel Schapers en met de spelers. Er zal begin decem- 19) mog een gespreksronde zijn en dan verwacht ik dat er half cember of zo een officiële verklaring zal komen." De Davis ipontmoeting tussen Duitsland en Nederland heeft plaats in - Messehalle in Leipzig, van 4 tot en met 6 februari. De Duitse avis Cupaanvoerder Carl-Uwe Steeb heeft als speelvloer geko- |i n voor Taraflex, dat is een langzame ondergrond. Fonkelende bolides, variërend van Ferrari's tot Porsches markeren de entree van Feyenoords tegenstander in Londen. Glitter en glamour bepalen het leven van de jet set in de metropool, maar ook dat van de spelers bij Chelsea. Op Fulham Road, kloppend hart van het extra vagante deel van Londen, rijdt Ed de Goey als enige ve dette in een eenvoudige middenklasser weg. hij de macht had gekregen. „De enige reden dat ik vorig jaar de Rus Kharin een paar wedstrij den heb laten keepen, is dat ik inzicht wilde krijgen in diens kwaliteiten. Kharin was heel lang geblesseerd geweest en zijn contract liep af. Ik moest weten of hij zou kunnen blij ven. Maar Ed is hier onomstre den. He's simply the best, on gelooflijk belangrijk voor Chel sea en iemand voor wie alle spelers enorm respect heb ben." De Goey meent op zijn beurt dat hij niet slechter is geworden van de trainerswissel, al be treurde hij destijds het vertrek van Gullit. „Ruud was de man die mij heeft gehaald. Dank zij hem zit ik hier en, als ik eerlijk ben, kwam ik ook vooral voor hem naar Chelsea." Het had geen zin, vond De Goey, om lang stil te staan bij het afscheid van zijn landgenoot. „Als speler weet je dat trainers komen en gaan. Wim Jansen en Wim van Hanegem waren voor mij ook fantastische trainers, die ik nog steeds heel hoog heb zitten. Maar ook zij stapten na een tijdje op bij Feyenoord." Met ViaJQi ging er op Stam ford Bridge een nieuwe wind waaien. De trainingen werden afgewerkt naar Italiaans model. Dat betekent dagelijks twee tot tweeënhalf uur op het veld staan en de aanwezigheid van een keur aan specialisten. De Goey: „Als je ziet wat we hier nu hebben, daar schrik je van. Onder Vialli staan Graham Rix en Ray Wilkins, de trainers. We hebben een speciale keepers- coach en twee conditietrainers. Voor elke speler worden specia le programma's opgesteld. Ik ben daardoor fitter dan ooit. Ik ben 32 maar voel me als keeper weer 22." Vialli was die werkwijze bij Juventus gewend. „Daar zijn er grote successen mee geboekt, veel prijzen gewonnen. De Itali aanse stijl heeft hij overge bracht op de spelersgroep van Chelsea en het is door iedereen geaccepteerd. Afgelopen week londen marcel van der kraan Ver buiten de stad, op weg naar het landelijke Windsor waar hij op een steenworp van Windsor Castle een schitterend huis be zit, draait de doelman van Chelsea de parkeerplaats van een country-pub op. Binnen brandt de haard en moet De Goey bukken om z'n hoofd niet te stoten tegen de balken van het plafond. Hier voelt de voet balmiljonair en held van de Chelsea-aanhang zich meer op z'n gemak dan tussen het showbiz-publiek van Fulham Road. Ed de Goey is na 2,5 jaar En geland dus weinig veranderd. „Het is een beetje een trend bij de spelers van de topclubs in Engeland om drie of vier auto's te hebben," zegt De Goey. „Bij Manchester United hebben maar liefst zes spelers een Fer rari. Enkele jongens bij ons ook. Dat vinden ze mooi, ze willen graag laten zien dat ze status hebben. Voor mij hoeft dat niet. Doe maar lekker gewoon, vind ik. Doe je werk naar behoren en blijf met je benen op de grond staan. Dat maakt het makkelij ker om je in de top te handha ven." Hij is daarvan het levende be wijs. Na jarenlang topprestaties te hebben geleverd in de Kuip, trok De Goey in de zomer van 1997 naar Engeland. Jorien van den Herik gunde de Gouwenaar een uiterst lucratieve transfer, waarvoor Dc Goey hem nog al tijd dankbaar is. In Londen ging hij een kapitaal salaris verdie nen en kreeg hij een nieuw po dium om zijn kwaliteiten als topkeeper ten toon te spreiden. Vreemde eend De nuchtere Nederlander leek aanvankelijk een vreemde eend in de bijt van de Britten. Maar al gauw kreeg men door hoe professioneel en constant De Goey als keeper is. Gianluca Vi alli, opvolger van Ruud Gullit, zegt geen moment te hebben overwogen met een andere doelman verder te gaan nadat londen marcel van der kraan Feyenoord-verdediger Bert Konterman kondigt in het van daag verschenen nummer van Sportweek aan dat hij Feyen oord wil verlaten. Ook Jean- Paul van Gastel denkt aan een vertrek bij de Rotterdamse club. Kees van Wonderen zegt te wil len blijven, maar uit wel zijn onvrede over de ontwikkelin gen bij Feyenoord. Van Wonde ren: „Je moet eerlijk zijn, hier voetballen is niet de top. Nog steeds kijk ik wel eens naar wat er om me heen loopt en denk ik: tjonge, tjonge...Er zit geen progressie in." Konterman zegt teleurgesteld te zijn dat zijn contract nog steeds niet is opengebroken, terwijl zijn manager en hij al maanden geleden hadden aan gegeven dat ze'daar eens over wilden praten. Ook zit het Kon terman dwars dat Feyenoord hem nooit heeft bijgepraat over de interesse van Real Madrid afgelopen zomer. Het is hem ook gebleken dat de financiële situatie bij Feyenoord ontoerei kend is om op korte termijn successen te behalen. Konterman zegt in het sport blad: „Ik ga er nu niet meer vanuit dat het contract nog wordt opengebroken en ik ben Bert Konterman. Ed de Goey: „Ze zeggen dat, als je ouder wordt, je roestiger wordt. Bij mij is dat niet zo." nog moest de hele selectie an derhalf uur in het krachthonk een circuit afwerken, daarna gingen we pas met een bal het trainingsveld op. Iedereen doet mee, niemand klaagt of levert commentaar." Toppers Die houding, zo zegt De Goey, typeert ook de professionaliteit van de spelers. Chelsea heeft een selectie, inclusief trainers, die goed is voor een salarispost van om en nabij de tachtig mil joen gulden. Dat wil zeggen dat het gemiddelde jaarsalaris dicht in de buurt van de twee miljoen gulden komt. De Goey: „Het zijn allemaal toppers, profs die gewend zijn om op een heel hoog niveau te presteren." In die omgeving voelt hij zich heerlijk thuis. „Ik leer nog elke dag, geniet van sterren als De- schamps, Zola of Poyet." De bewondering en het res pect van al die sterren voor hemzelf is even groot. De spe lers willen niet meer dat er ge schipperd wordt met keepers, zoals vorig jaar. De spelers heb ben een blind vertrouwen in De Goey en weten dat hij belangrij ke punten pakt voor de ploeg. Met de ex-Feyenoorder onder de lat veroverde Chelsea vorig jaar ook de beker en de Europa Cup II. De Goey voelt de waar dering uit de groep. „Hier doe ik het voor. De positieve bena dering naar mij toe is een extra stimulans. Ik keep nog steeds op topniveau. Ze zeggen dat, als je ouder wordt, je roestiger wordt. Bij mij is dat niet zo. Ik heb nog twee jaar te gaan na dit seizoen en ik heb de intentie om in die twee jaar ook net zo te blijven presteren." Op Stamford Bridge hebben de fans inmiddels hun eigen lied voor De Goey. „Bij Feyen oord hadden de supporters ook zo'n song voor mij, dat zal ik nooit vergeten. Elke keer als ik het stadion betreed geniet ik er van." De thuiswedstrijden van Chelsea zijn stijf uitverkocht. De Goey moet zelfs vechten om voor vrienden en familie tickets te krijgen voor het duel met Feyenoord. „Straks wordt eindelijk het laatste deel van het stadion af gebouwd. De club heeft juist deze week toestemming gekre gen om de ring en het dak op de lange zijde te bouwen. Dan kunnen er weer meer mensen in het stadion. Da s maar goed ook, want deze club is zo gigan tisch groot geworden." Status Had hij ooit kunnen denken dat Chelsea zo'n status zou krijgen? De Goey, eerlijk: „Nee, nooit. Ik hoopte het wel. Ik had met Ruud Gullit gepraat en gehoord wat de plannen waren. Chelsea wilde een aanval doen op de top, op Manchester United en Arsenal. De club wilde Europa in en z'n gezicht laten zien in de Champions League. Ik ben hier naar toe gekomen en heb nooit meer omgekeken. Wat ik hier meemaak is uniek. Als ik straks stop, weet ik dat ik alles uit mijn loopbaan heb gehaald. Sparta, Feyenoord, Chelsea en het Nederlands elftal. Geen gekke carrière voor een gewone jongen uit Gouda, hè?" In de pub gaat de bel voor de laatste ronde. Die is aan De Goey niet besteed. Vanaf de parkeerplaats rijdt een eenvou dige middenklasser richting Windsor. 1 «1 b A 1 ifll T CO i ül lil i LKL1 UN FOTO REUTERS er intussen achter gekomen dat ik toe ben aan iets anders. Ik wil wel eens in een andere compe titie spelen. Misschien dat Feyenoord op langere termijn voor alle prijzen kan gaan, maar daar kan ik niet op wachten. Want dan ben ik te oud." De Feyenoord-leiding nam gisteravond in Londen, waar de ploeg amper was gearriveerd, kennis van de onvrede bij z'n belangrijkste spelers. Voorzitter Jorien van den Herik besprak de uitspraken van Konterman en Van Gastel met trainer Leo Beenhakker, toen het elftal was aangekomen in het luxe Lan caster Hotel in de metropool. Daarna ontbood hij ook de spe lers. katwijk willem spierdijk De voorzitter van de business club van Quick Boys, Marcel Hengst, verwacht dat het be stuur actie onderneemt nu het eerste elftal van de club onder aan de ranglijst staat. Welke maatregelen genomen moeten worden, laat Hengst in het mid den. Wel zegt hij niet in de eer ste plaats aan het wegzenden van trainer Cees Tempelaar te denken. „Veel clubs doen dat, maar ik vraag me af of dat de juiste oplossing is. Bovendien is dat geen zaak van de business club." De Katwijkse advocaat be speurt binnen de club een stemming dat het allemaal van zelf wel weer goed komt. „Maar het is natuurlijk niet zo dat Quick Boys niet kan degrade ren. In dat geval ben ik bang dat sponsors weglopen. We hebben een aantal sponsors ge worven buiten de club, dat zijn niet mensen met per definitie een blauwwit hart. Ze vinden het niveau waarop wordt ge speeld interessant, en de con tacten die ze bij de club op doen. Die sponsors spreken mij erop aan wanneer de resultaten achterblijven." Hengst zegt overigens ver trouwen te hebben in het be stuur van de club. „Ik denk dat het bestuur prima in staat is de juiste maatregelen te nemen." Vorig jaar ventileerde de bu sinessclub scherpe kritiek aan het adres van het bestuur. Dat leidde tot het aftreden van voorzitter Arie Guyt. „Wij heb ben toen aangedrongen op het aanstellen van een technisch manager en het inpassen van de eigen jeugd. Die dingen zijn toen ook geëffectueerd", aldus Hengst, die zegt 'niet op oor logspad te zijn'. Het is een publiek geheim dat de businessclub toen helemaal schoon schip wilde maken door de oud-spelers Freek Rienks en Richard Hoogervorst als trai ners aan te stellen. Het bestuur ging daar echter niet mee ak koord en handhaafde Cees Tempelaar. Voorzitter Kees de Best van Quick Boys zegt dat het bestuur het voorlopig bij het toevoegen van assistent-trainer Arie van Duyn aan de trainersstaf laat. ,»Als ultieme beslissing kan je de trainer eruit gooien, maar ik vraag me af of dat de beste op lossing is. Iedereen vindt dat wij een goed voetballend elftal hebben; deze malaise kan toch niet door blijven gaan." OREBORD PRIJSVRAGEN n maandag 22 november: - - 23 - 25 - 41 - 43 - 44 - 46 - 50 - 52 - 57 - 58 - 59 - 65 - 66 - 71 - n winaar; 2e prijs. 1 v [1100.000.00: 3e prijs: 45 wi 1000,00; 4e prijs; 87 winna •00; 5e prijs 2.083 winna; «pel: 6 cijfers goed: geen winnaar; 5 goed: 3 winnaars, elk bruto 100,00; 4 cijfers goed: 34 winnaars, 000,00; 3 cijfers goed: 297 win- elk f100,00; 2 cijfers goed 3.070 »s, elk f10,00. VOETBAL - Excelsior 1-4(1-1) 10 Connol- 9. 30. Driessen 1-1. 77. Den Ouden ^83. Connolly 1-3. 89 Simr 1-4 fferechter: Van der Pas. Toeschou- 158. Gele kaart: Connolly (Excelsi- RANGLIJSTEN TENNIS K 1, Hingis (Zwi) 6074. 2. Daven port (VSt) 4841, 3. Venus Williams (VSt) 4378, 4. Serena Williams (VSt) 3021, 5 Pierce (VSt) 2636, 6. Seles (VSt) 2310, 7. Tauziat (Fra) 2213, 8. Schett (Oos) 2188, 9. Halard-Decugis (Fra) 1977, 10. Mau- resmo (Fra) 1906, 76. Hopmans 389,5 (80). 84 Noorlander 346,5 (88). 88. Boo- gert 337 (91). 100 Oremans 303 (102) Mannen: 1Agassi (VSt) 4649 punten, 2 Kafelnikov (Rus) 3338, 3. Kuerten (Bra) 2563, 4. Enqvist (Zwe) 2537, 5. Sampras (VSt) 2384, 6. Kiefer (Dui) 2322. 7 Mar tin (VSt) 2319. 8. Lapentti (Ecu) 2284. 9. Rios (Chl) 2245, 10 Krajicek (Ned) 2095, 46. Schalken 950 (44), 71. Van Lottum 677 (70), 87. Siemerink 531 (88), 96 Wessels 495 (92). Dubbel, teams: 1. Bhupathi/Paes (Ina) 4019, 2. Lareau/O'Brien (Can/VSt) 3007 (4), 3 Woodbridge/Woodforde (Aus) 2837 (2), 8. Haarhuis/Palmer (Ned/VSt) 2072 Dubbel, individueel: 1. Paes 4339, 2. Bhupathi 3581, 3. Björkman (Zwe) 3623. 5. Haarhuis 2990. ZAALVOETBAL EREDIVISIE: Bax- Hilversum 3-3, Drift B.- KW./P L. 2-4, Den Haag- de- Hommel 8-1, BungaM- AORC 3-3, HV/SCN- Succes 8-1, KrasB.- Leekste- r E 5-5, JSB- ADL3-6 Den Haag 10-30 Hilversum 10-13 de Hommel 10-22 KrasB. 10-13 HV/SCN 10-17 AORC 10-11 Bunga M. 10-16 Succes 10-10 ADL 10-15 Drift B 10- 7 Bax 10-15 K.W./P.L. 10- 7 Leekster E 9-14 JSB 9- 6 EERSTE DIVISIE: Maasstad- Sparta 67 5-3. Volendam- Den Helder 7-4, Paal 29- Hovocubo 3-3, Musschen- Ve dette 8-1, Mariene- Koudek. 3-3 Maasstad 8-21 Sparta 67 8-16 Koudek. 9-14 Mariene 9-14 Musschen 8-13 K.Alberts 8-11 Vedette Met aanbieding FOX is strijd om tv-rechten losgebarsten den haag gpd Scagha 66 Den Helder Hovocubo Paal 29 Volendam 7- 9 HOOFDKLASSE: Lisse- SOA 5-4, ZVVL- No Spang 6-2, Wippolder- ZWZ 0-4, N8HW B.- Zwarte W 4-5, Simeko-West landia 3-3. ZVLN- JaiSwad. 6-8. PEC Haag- Bombers 3-3. Simeko 10-27 PEC Haag 11-15 Westlandia 11-24 NBHW B 10-14 Bombers 11—22 Zwarte W. 11-11 11-18 ZWZ 11-10 9-18 ZVLN 11- 7 11-17 Wippolder 11- 6 9-17 SOA 11- 4 ZWL No Spang Jai Swad vervolg voorpagina In NRC Handelsblad bevestigde directeur van FOX, Robert Bland, dat het station bij voor keur het hele eredivisie-voetbal wil inlijven. '.Natuurlijk zouden we, naast de rechten op de eer ste divisie die we al hebben, het liefste de tv-rechten van de hele eredivisie verwerven als die over 2,5 jaar vrij komen", aldus Mostert. Over een prijskaartje is volgens hem nog geen zinnig woord te zeggen. „Het draait al lemaal om de vraag wat je als tv-zender precies krijgt." Eerder dit jaar schatte de NV Eredivisie dat nieuwe tv-con- tracten voor de hoogste Neder landse voetbalcompetitie onge veer 80 miljoen gulden per jaar kunnen opbrengen. Mostert relativeert de mede deling in een persbericht van Zembla dat FOX rond het voet bal een apart sportkanaal wil opzetten. „Het is allemaal nog in een zeer pril stadium. Als we de rechten van de hele eredivi sie verwerven, dan denkt Ro bert Bland eraan een deel van de wedstrijden achter de deco der te stoppen en een deel via een open kanaal uit te zenden. Met de aanbieding van FOX is de strijd om de tv-rechten van de Nederlandse clubs los gebarsten. Onlangs besliste de rechter in een door Feyenoord aangespannen zaak dat de clubs - en niet de KNVB - eige naar zijn van die rechten. Vori ge week kwam accountants- én adviesbureau KPMG nog met een aanbeveling aan de NV Ere divisie om de voetbalrechten niet individueel per club te ver kopen. Coördinatie is volgens KPMG nodig, omdat anders een chaos ontstaat waarvan zowel de clubs als de tv-zenders scha de ondervinden. Door alleen Ajax te benaderen, lijkt FOX een bres te willen schieten in het gezamenlijke front van de clubs. FOX is onderdeel van Newscorp, het mediabedrijf van Rupert Murdoch. De in Au stralië geboren Murdoch heeft al in diverse landen voetrechten verworven. In Engeland is de competitie alleen via de betaal televisie Sky Sports te zien. Vorige week stelde ik op deze plek voor om de wintercom petitie in het voetbal te verande ren in een zomercompetitie. Een eindredacteur zei de volgende dag dat hij het voorstel erg rol- bevestigend vond. Typisch iets voor een vrouw om te klagen over de kou langs de lijn. Die eindredacteur is een man, maar dat begreep u vast al. (En de enige sportwedstrijden die hij bezoekt zijn die van zijn dochtertje, dat basketbalt in een warme sporthal bij Grasshoppers, en daar is echt geen gras te zien.) Een andere collega zei dat het gewoon hoort bij het voetbal om langs de lijn te staan met een druppel aan je neus. Alsof het daardoor leu ker wordt. (Gelukkig ver trouwde een andere man nelijke collega me toe dat hij zaterdagmid dag hoopte dat er geen doelpunten zouden val-, len bij Ter Leede-Rijnsburgse Boys. Dan hoefde hij niks op te schrijven. Kon hij zijn hand schoenen lekker aanhouden.) De moraal van dit verhaal is dat veel mannen vrij conservatief denken en nogal schrikken als ze een voorstel horen om iets te veranderen. En van de schrik geven ze vrij rare tegenargu menten. Voetballen in de kou hoort bij onze cultuur, bijvoor beeld. Of: typisch iets voor een vrouw om dat voor te stellen. Als zulke mannen mijn volgen de voorstel lezen, zullen ze hele maal gaan steigeren. Ik pleit namelijk voor de toetre ding van een vrouw in de bege leiding van het mannenvoetbal. Dat leek mij bij het EK in 1996 al de oplossing voor de proble men in het Nederlands elftal, dat Europees kampioen kon worden maar het niet werd vanwege groepjesvorming en botsende ego's. Het lijkt mij nog steeds de oplossing voor het Ne derlands elftal. En voor Ajax. En voor Feyenoord. En voor Barce lona. En voor Quick Boys. In deze eeuw is in alle geledin gen van de samenleving het be sef doorgedrongen dat een man nenmaatschappij niet heel erg goed is. Een vrouwenmaat schappij ook niet. Maar een mix wel Gelukkig kregen vrou- een verzorgster, de hockeyers van HGC hebben in Sonja Tho- mann een vrouwelijke coach, maar bij mijn weten is er in het Nederlandse voetbal geen enkele vrouw toegetreden tot de trai nersstaf van mannenelftallen. En dat is jammer. Want ieder een weet inmiddels wel dat vrouwen kunnen zorgen voor een andere, beter werkbare sfeer Dat vrouwen behalve oog voor de groep vooral ook oog hebben voor het individu. Dat veel mannen eerder een vrouw in vertrou wen nemen dan een man. Dat vrouwen vaak net even een andere kijk hebben op de zaken dan mannen. Wie beseft dat een teamprestatie meer is dan de optelsom van de individuele kwaliteiten van de spelers, voegt een vrouw toe aan de begeleiding. Jammer dat niemand het durft. JANET VAN DUK

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 19