Agathakerk kriU zestig graven erb Landbouw en natuurbeheer slaan de handen inee Regiofoto knullig verhaal' Duin Bollenstreek 'Als het ijzelt, trek ik 'Rustige woonhof als hart va nieuwbouw achter Spinozalaa mijn oude VOOR/39,95 Neem een proefabonnement "7 WEKEN BEL 071-5128030 spikes aan' DINSDAG 23 NOVEMBER 1999 Vrouw raakt met auto van de weg noordwük Een 32-jarige vrouw uit Voorhout is gistermorgen met haar auto op de Duinweg in Noordwijk van de weg geraakt. Vervolgens ramde zij een aantal paaltjes, de stadsplattegrond van Noordwijk, een lantaarnpaal en het bord 'Bebouwde kom Noordwijk', waarna de auto op zijn zij kwam te liggen. De Voor- houtse is door de brandweer uit haar auto bevrijd en overge bracht naar het LUMC. De politie onderzoekt of de vrouw on der invloed van alcohol was. Haar rijbewijs is ingevorderd. Vogelclub Katwijk houdt dialezing katwuk» Vogelclub Katwijk houdt vrijdag in zalencentrum Tri podia aan de Hoomeslaan een dialezing over Afrikaanse vogels en zoogdieren. Ed Opperman uit Den Haag doet verslag van zijn rondreis door Namibië. Zuid-Afrika, Zimbabwe en Botswa na. De lezing begint om 20.00 uur. De toegang is gratis. Bejaarden en bezoekers wagen gokje sassenheim Bejaardencentrum Bernardus aan de Hoofdstraat in Sassenheim wordt donderdag tussen 16.00 en 20.00 uur omge toverd tot een casino. Bewoners en bezoekers kunnen een gokje wagen met Blackjack, de Roulette en het Rad van Fortuin. Bijeenkomst over Egypte noordwijk De vereniging voor natuur- en vogelbescherming Noordwijk houdt vrijdag in het Jan Verwey Natuurcentrum aan de Weteringkade 27 in Noordwijk een bijeenkomst over de vo gels en het landschap in Egypte. Het samenzijn begint om 20.00 uur. RPF Katwijk organiseert discussieavond Zeejachthaven katwuk peter blok Moet Katwijk een zeejacht haven krijgen? Die vraag staat vanavond centraal tij dens een discussieavond die de RPF in het hervormd-ker- kelijk centrum aan de Voor straat houdt. Voor- en tegen standers gaan daarbij over het nut en de noodzaak van de kostbare aanleg van een zeejachthaven in debat. P. de Haas. voorzitter van de stichting Zeejachthaven, geeft een historische schets van al de zeehavenplannen die deze eeuw zijn gepresen teerd. Dominee W. Gorissen vertelt waarom hij in de zee jachthaven een bedreiging van de Katwijkse identiteit ziet. RPF-fractievoorzitter H. ten Hove weegt daarna alle voors en tegens tegen elkaar af. Na de pauze kan het pu bliek zich in de discussie mengen. De discussiebijeen komst begint om 20.00 uur. Oprichting Agrarische Natuur- en Landschapsvereniging 'Geestgrond' Begraafplaats in Lisse mag uitbreiden Het parochiebestuur van de Agathakerk in Lisse mag zijn begraafplaats met zestig graven uitbreiden. Dat heeft de president van de rechtbank in Den Haag besloten. De uitbreiding van de begraafplaats rondom de Agathakerk is noodzakelijk omdat er in Lisse weinig tot geen ruimte meer is om te begraven. iets aan de ruimtenood te doen, was een uitbreiding met zestig graven aan de oostzijde van de huidige begraafplaats. Ook te gen dit plan werden bezwaren ingediend, maar de president van de rechtbank heeft met zijn uitspraak die bezwaren de kop ingedrukt. De rechter is - anders dan de bezwaarmakers - van mening dat het voorbereidingsbesluit dat door de raad van Lisse werd goedgekeurd kan worden aan gemerkt als een aanwijzingsbe sluit. Ook is het de rechter niet gebleken dat het uitbreidings- den haag/lisse arie int veld Het kerkbestuur heeft in de loop der jaren een flink aantal plannen ingediend om de be graafplaats uit te breiden, maar elk plan stuitte op bezwaren. Zo kwamen onder meer omwo nenden in het geweer toen de graven te dicht bij him wonin gen dreigden te komen. Een plan waarbij de monumentale beuken in de kerktuin in de ver drukking zouden komen, werd eveneens afgeschoten. Het enige nog overgebleven alternatief om op korte termijn plan in strijd is met hei mingsplan. De president van bank merkte tevens oj afstand tussen de niei ven en de gevels van d gen van de bezwaarma doende is. De privac volgens hem niet op vaardbare wijze aanget Een woordvoerder kerkbestuur zei gistere zijn met deze uitspra begon erom te spann in februari zouden we het einde van onze bej gelijkheden toe zijn slissing van de rechter in staat om op korte te werkzaamheden te en de uitbreiding te re Die uitbreiding zal wa lijk volstaan om de vier jaar in de behoefte zien", aldus de woon' Terrein Electra Brandt gaat op de schop Joop Strik bezorgt al 25 jaar de krant Hij heeft een kunstheup en sinds dit jaar is zijn knie ook al van kunststof. Daarbij heeft Joop Strik de eerbiedwaardige leeftijd van 74 jaar. Allemaal re denen om het rustig aan te doen. Maar wie denkt dat de in woner van Valkenburg zit te morren achter de geraniums, slaat de plank faliekant mis. Goed, het voortbewegen gaat niet meer zoals vroeger, toen Strik nog marathons liep bij de loopclub Veteranen Nederland en toen hij in zijn jonge jaren bokste. „Ik ben zelfs nog jeugd kampioen geweest", meldt hij niet zonder trots. Ondanks de lichamelijke onge makken is Strik een spring in 't veld. Elke morgen stapt hij in alle vroegte op de fiets om in zijn dorp de ochtendkrant (Al gemeen Dagblad, Trouw, De Volkstrant en het Refomato- risch Dagblad) te bezorgen. Dat laatste doet hij al vijfen twintig jaar. „En als het aan mij ligt ga ik er nog vijfentwintig Het gebied tussen de Langevaart/Katwijkerweg, de Spinozalaan en de Vliet krijgt wat de gemeen te Rijnsburg betreft een heel ander gezicht. Nu is er nog een samenraapsel van functies te vinden: bedrijven, een kerk met zalencentrum en wo ningbouw. De verschillende grote en kleine be drijven kunnen wat de gemeente betreft vertrek ken naar de randen van het dorp. In plaats daar van moet nieuwbouw verrijzen, met in het hart van het gebied een 'rustige woonhof. Langs de Spinozalaan en de Langevaart komt een continue strook bebouwing. Om het 'binnengebied' om te vormen tot rusti ge woonhof, moet er het één en ander aan be bouwing verdwijnen. Voor de huizenblokken aan de noordwestkant van de Spinozalaan, schuin te genover het Spinozahuisje, is op termijn geen plaats meer. Voor de bedrijven - technisch cen trum Electra Brandt, dierenartspraktijk Brandt en Duyn, automatiseringsbedrijf Van Ommen en bloemenhandel Van Egmond - evenmin. Ook Langevaart 54, het karakteristieke maar leeg staande pand uit 1910 dat tussen Electra Brandt en de dierenarts staat ingeklemd, verdwijnt. Voor de verplaatsing van Electra Brandt, een groot complex met werk- en opslagloodsen in het hart van het gebied, bestaan al enige tijd con crete plannen. Doel is te verhuizen naar het nieuwe bedrijventerrein Klei-Oost. Projectont wikkelaar Van Rhijn Bouw wil de hoek inrichten met dertig nieuwbouwwoningen. Het indienen van een schets was voor de gemeente aanleiding om voor het hele gebied een visie op te stellen. De 'rustige woonhof moet verstokec van doorgaand verkeer, zo blijkt uit ea over het gebied. De gemeente heeft diel „ej stellen door stedenbouwkundig advie |e BRO. De ontsluiting van de woonhof gel stj twee toegangswegen vanaf de Spinozal 1(j tegenover het Spinozahuis, één tegen huidige Renault-dealer. Ook het voetgan lrjj| fietsverkeer gaat via diezelfde inritten dl en kan via de fietsbrug bij De Schans over naar de Akkerwinde. De herinrichting van het gebied beni voor wat betreft Electra Brandt op een i f| plan. Pas na deze eerste fase volgt, zodra j genheid zich voordoet en projectontwild brood in zien, de herinrichting van het I lu|. terliggende gebied tot rustige woonhof. en wü de gemeente die ontwikkeling hand nemen. In totaal omvat de visie vijftien apparti aan de Langevaart, nog eens vijftien in ite nengebied en aan de Spinozalaan, neg! woningen en 26 eengezinswoningen. D' rekte woonhof loopt van de Vliet in hel eer (met aan het eind een grote dubbele i naar de Langevaart/Katwijkerweg in hel ,en (met een fors appartementencomplex op ja, van Electra Brandt). Met de notitie wil Rijnsburg aangeven" in de toekomst naar toe moet met hel Het bouwplan van Van Rhijn, dat de lo< Electra Brandt heeft gekocht, gaat tege Ur(j deze toekomstvisie de procedures in.f,0o week dinsdag bespreekt de raadscomniii e, Z| ruimte en economische zaken het plan. ,Dii 'ere hillegom/bollenstreek irene nieuwenhuijse Agrariërs en natuurbescher mers gaan samenwerken. In het verleden stonden - vooral in de Bollenstreek - deze twee groe pen vaak lijnrecht tegenover el kaar. Vanavond is er een onbe twist keerpunt als de oprich tingsvergadering van de Agrari sche Natuur- en Landschaps vereniging 'Geestgrond' plaats vindt. Voorzitter van de nieuwe ver eniging is Jan Hoogeveen. Deze Hillegomse teler heeft aan de lste Loosterweg een ecologisch teeltbedrijf. „Dit gebied is te mooi en te waardevol om door tegenstellingen verscheurd te worden. Ik kan lyrisch worden als ik over de toekomstmoge lijkheden voor deze prachtige streek denk. We willen niet al leen de agrariër en de natuur beschermer in ons werk betrek ken. Ook de burger, de bewo ner van de Bollenstreek, is bij ons meer dan welkom." „Ik ben een ondernemer in de bollensector, maar weet bij voorbeeld niks van planten en vogels. Onder de bewoners van de Bollenstreek zijn vast men sen met veel kennis over die za ken. Daar willen we als vereni ging graag gebruik van maken", vertelt hij. De doelstelling van de vereni ging is duidelijk: een duurzame combinatie van landbouw en natuurbeheer. En dan niet zoals dat bij het Pact van Teylingen is gebeurd. „Dat kwam gewoon door de overheid van bovenaf, bats, boem op het bordje van de teler. Zo'n beslissing roept alleen maar weerstand op. Neen, we willen een aanpak ontwikkelen die gedragen wordt door de mensen die hier wonen, werken en recreëren. Als alle bewoners datzelfde ge- Jan Hoogeveen wijst op zijn eigen terrein de sloot aan, waarvan hij de walkanten wil laten begroeien met fleurige kruiden. „De Bollenstreek is wel erg kaal en leeg." foto dick hogewoninc voel krijgen, heb je ook recht van spreken tegenover de poli tiek. En als je als politicus niet luistert naar die geluiden, ben je redelijk arrogant bezig. Mis schien is de verborgen agenda wel dat we de oprukkende wo ningbouw willen tegenhou den..." Kortom, het bollengebied moet volgens de vereniging vooral open blijven, er moeten fleurige en kleurige slootkanten komen, bestaande heggen en hagen moeten worden opge knapt en waar mogelijk nieuwe aangeplant. „Iedere teler heeft wel een braak stukje land. Waarom zouden we daar niet een paar mooie bomen en struiken neerzetten?" Lopend langs de beuken- en wilgenhaag van zijn eigen ter rein, een snerpende kou trotse rend, vertelt hij verder. „Dit ge bied is vol met sloten. Niet zo maar slootjes van een meter breed, maar vaarten van tien meter breed. Waarom zouden we die onbeheerd en onge bruikt laten? Een functie voor de bollenteelt hebben ze niet meer. Ze zijn oorspronkelijk ge graven voor de grondstof voor de kalkzandsteenfabricage. La ter werden er op boten bollen en mest over vervoerd. Als we het natuurlijke leven er weer in terughalen, krijgen ze een nieu we functie. Misschien komt de neushoorntor er wel weer te rug. En waarom kunnen we de walkanten niet laten begroeien met fleurige kruiden in plaats mi *11! van het onkruid maar gaan?" Kruiden die volgens ten van de natuur wee ten aantrekken, die beurt weer verantwi j zijn voor een boeiend geschakeerd vogelleve draagt allemaal bij aan logisch evenwicht in de „Want laten we eerlijk bollenstreek is wel erg 'eeg." Hoewel de verenigi opgericht moet worden ^Y1 al bogen op enige wap ^1 Bewoners van de 3de weg hebben al bosschages en struiken 'Csfc Ook aan de Delfweg burgers actief. Dit i een ecologische verbini |eHit sen De Keukenhof en nen worden. Een groei dor voor vogels, egeltjes en eekhoorntj 1 ten er weer welkom zijn|N, De nieuwe verenig -jr— volgens Hoogeveen e J. slaan tussen 'oude' terl ders. „Iedereen lijkt zi e't in een doemscenario tt f vastgebeten. Zo van, w nj delen hen en zij ons. moeten verder en moet zich realiseren d lemaal bestaansrecht Als we allemaal een st lijk' inleveren, wordei 1 T uiteindelijk allemaal bei aT( De oprichtingsverja heeft vanavond plaZ 20.00 tot 22.30 uur in I Tol aan de Hoofdstraae Sassenheim. Behalve ter Jan Hoogeveen, Wim ter Keurs, hoofd v biologie Universiteit Ook Jan Heykoop, ag voormalig gedeputee Zuid-Holland zal he p< voeren, evenals Leen w a ni „Ik heb het nu vijf keer gelezen en ik blijf het een knullig ver haal vinden." Aldus Noordwijks burgemeester J. van der Sluijs over de 'regiofoto', een rapport over de Leidse regio en de Duin- en Bollenstreek. Het is geschreven door een organisa tie-adviesbureau dat alle ge meenten heeft bezocht, in op dracht van de Stuurgroep Krachtige Gemeenten. Die stuurgroep is ingesteld door minister Peper om de proble men te analyseren van gemeen ten in gebieden waar al lange tijd geen gemeentelijke herin deling heeft plaatsgevonden. Het rapport zou de aanzet kunnen zijn tot herindeling van (kleine) gemeenten of tot de vorming van grotere samen werkingsorganen, maar op Lei den na is er geen gemeente in de regio die dat wil. De kritiek van de gemeenten in de Duin en Bollenstreek op de eerste versie van het rapport is niet misselijk, meldde Van der Sluijs de Noordwijkse raadscommis sie voor algemene bestuursaan gelegenheden gisteren. In het rapport worden de Leidse regio en de Duin- en Bollenstreek wel als aparte re gio's gezien. Ze zouden echter, zeker in de toekomst, min of meer dezelfde problemen te genkomen, voortkomend uit ruimtegebrek. Gebrek aan woonruimte en bedrijventer rein en moeilijke bereikbaar heid zijn de voornaamste pro blemen. Fractieleider van De Combi natie J. van Holst vond dat het rapport met die problemen de spijker op de kop slaat. Ook de moeite die gemeenten hebben om hun ambtelijk apparaat op peil te houden, herkende hij. „Maar dat probleem hebben Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en het bedrijfsleven ook", zei Van der Sluijs. Van Holst had ook bezwaar tegen het 'regiogevoel' waarvan in het rapport sprake is. „Dat is er gewoon niet." Hij stelde voor in de verdere gesprekken - óp 2 december praten vertegen woordigers van alle gemeenten met de ministeriële stuurgroep - het wel over de bovenge- meentelijke problemen te heb ben, maar zonder aan herinde ling te denken. Van der Sluijs wees erop dat dat misschien juist de agenda is van binnenlandse zaken: 'sa menwerken, anders gaan we samenvoegen'. Hij vindt dat Tips voor deze rubriek. 071-5356323 een val waar de gemeenten niet in moeten trappen. Sommige problemen moeten door sa menwerking van buurgemeen ten worden aangepakt, andere in SDB-verband, Maar er zijn problemen, bijvoorbeeld de Schiphol-problematiek, die ook in nog groter gezelschap moe ten worden besproken, vindt Van der Sluijs. „We moeten niet meteen roepen dat we geen herindeling willen, maar een inhoudelijke discussie voeren. Over welke bestuursvormen nodig zijn en hoe de democrati sche controle daarop is." Van der Sluijs zou in zijn kri tiek op het eerste rapport ook vermelden dat hij vooral dis cussie over die controle op re gionale organen had gemist. jaar mee door", klinkt het vast beraden. Natuurlijk, de centjes zijn leuk meegenomen, hij is de laatste om dat te bestrijden. Maar eigenlijk is het bezorgen van de kranten een gewoonte geworden sinds de dag dat de oudste zoon in dienst moest. De jongste Strik nam de wijk over en vader ging hem daarbij helpen. Sindsdien loopt hij zes dagen in de week met de kran ten onder zijn arm. Vanaf het moment dat de jong ste Strik in dienst moest, nam vader Joop de wijk definitief over. Strik: „Daar had ik toch de tijd voor, want ik ben vanaf mijn vijftigste al met pensioen." Door deze mededeling weten we nu dat we met een marine man hebben te maken. „Ja, jongen, ik ben ovetal geweest. Eerst op Java, bij die politionele acties. Maar ik vond het eigen lijk niks, zo lang weg van huis. Daarom heb ik een ander dienstvak gekozen." Strik werd marinefotograaf. Hij fotogra- Joop Strik duwt weer een krant door de brievenbus: „En als het aan mij ligt ga ik er nog vijfentwintig jaar mee door." foto dick hogewoninc feerde onder meer 'vijandelijke' onderzeeërs en kreeg het vlieg kamp Valkenburg als uitvalsba sis. Daarom verhuisde hij van Den Haag eerst naar Katwijk, later streek hij neer in Valken burg. Sinds zijn pensioen houdt Strik absoluut niet van stilzitten. De dag begint om vijf voor vijf in de morgen, het tijdstip dat de wekker in huize Strik aan de Rijnlaan rinkelt. Gelijk met Joop staat vrouw Nel op, want ook zij bezorgt een deel van de kran ten. En er zijn nóg twee familie leden die de ochtendkrant in het Rijndorp bezorgen. Zijn oudste zoon en zijn kleinzoon. De familie Strik bestrijkt heel krantenlezend Valkenburg. Dat gebeurt niet altijd in de meest aangename weersom standigheden. „Ik heb het mee gemaakt dat ik bijna van mijn fiets werd afgeblazen, zo hard waaide het. Maar ik laat nooit verstek gaan. Als het ijzelt, dan trek ik gewoon mijn spikes aan. Die dingen heb ik nog van de periode dat ik aan atletiek deed." Strik is in Valkenburg ook poli tiek actief geweest voor de PvdA. Nu volgt hij voor een plaatselijk advertentieblad de lokale politiek. „Weetje wat nu het gekke is? Iedereen begint me te groeten, ze kennen me. 's Morgens zie ik geen hond als ik de kranten bezorg. Alleen voor- bijrazende vrachtwagens, die aan de verkeerde kant van de Katwijkerweg rijden. Belachelijk vind ik dat!" De plaatselijke politiek volgt hij kritisch. Aanvankelijk had hij moeite om de commissie en raadsvergaderingen te volgen. „Maar dat kwam omdat ik een beetje doof ben. Als ze dan ver gaten om de microfoon aan te zetten, zei ik: Zet dat lulappa- raat aan.' Maar nu heb ik een gehoorapparaat. Daarmee kan ik alles goed volgen." Naast de politiek en zijn 'schrijfwerk' fotografeert Strik en heeft hij ook nog een volks tuin. „Als jij weg bent, ga ik daar naar toe." Zondag is de dag waarop hij met zijn vrouw fietst. „Of ik dan uitslaap? Jaze ker. Tot half zeven. Dan ga ik naar beneden." rob onderwater

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 16