Meer dure woningen in Poelgeest 'Terug naar het dorp van kan niet' >eterwoude voelt :h tekortgedaan 'Uitvoering sociaal plan rammelt' Regio Incognito Tijdelijk personeel jaagt Oegstgeest op kosten 13 de Bijenkorf (2^) ichten over Xileigong blijven rjiest* Ondanks diverse maatregelen blijven omwonenden Y i over overlast van restaurant Xileigong aan de Gevers- I in Oegstgeest. De bewoners schrijven in een brief aan de ente hinder te hebben van de geur uit de keuken. Boven- 20U er sprake zijn van parkeeroverlast. De gemeente zegt ran de eigenaar te kunnen verlangen, dat hij nog meer Zi regelen treft. „Hij heeft alles gedaan om de overlast te be- n. Hij heeft zelfs meer gedaan dan wettelijk vereist. Wij ?n niets meer doen," aldus een woordvoerder. a rsussen weidevogelbescherming jjj iwouDE/AARLANDERVEENDe stichting Natuur- en Land- 'W( isbeheer Zuid-Holland geeft in Zoeterwoude-Dorp en Aar- rveen in januari en februari cursussen weidevogelbescher- i De cursussen bestaan uit vier avonden en een excursie en dvvel bedoeld voor vrijwilligers als voor veehouders die J(j, eïnteresseerd in weidevogels. De cursus wordt in Aarlan- ieej en gegeven op de dinsdagen 4 en 18 januari en 1 februari Zoeterwoude op 12 en 26 januari en 9 februari. Opgave is ijk bij de Stichting Natuur- en Landschapsbeheer, Ble- igel 56 in Gouda. De kosten bedragen 45 gulden. b j-staartbotsing op de A4 >orp Een 27-jarige Engelsman heeft gistermiddag op de hoogte van Leiderdorp een kop-staartbotsing veroor- waarbij hij en zijn passagiere lichtgewond raakten. Bij het val waren drie auto's betrokken. De man bracht zijn auto ttot stilstand toen voor hem het verkeer remde. Twee in den van andere auto's liepen nekklachten op. omobilist rijdt door na aanrijding choten Een 68-jarige vrouw uit Leidschendam is gister- in tijdens het oversteken van de Rouboslaan in Voorscho- lor een automobilist aangereden. Zij liep daarbij verwon- aan de voet op. De automobilist reed na het ongeval Een passerende automobiliste ontfermde zich over de ek: en bracht haar naar het ziekenhuis. ceel chloor in water Lgj;EEST Het kleine en het recreatiebad in zwembad Poel- ;L in Oegstgeest waren vanmorgen enkele uren niet toegan- Het water in de baden bevatte een te hoge concentratie De rest van het zwembad kon gewoon worden gebruikt. M :hoonmaakbedrijf heeft het euvel in de loop van de och- j erholpen. Hoe het teveel aan chloor in het water terecht urnen is onbekend. viaatsruilbeurs in Warmond dnd De Warmondse IJsclub houdt aanstaande zaterdag ek aarlijkse schaatsruilbeurs. Tussen 10.00 en 12.00 uur 's d ins kunnen schaatsen bij het clubhuis in de Veerpolder >rd n gebracht. In overleg met een deskundige wordt een nfc iepaald waarvoor de schaatsen 's middags te koop worden op boden. De verkoop is tussen 13.00 en 15.00 uur 's mid- 'an de opbrengst gaat tien procent naar de ijselub. 3r( OUDE JAN PREENEN neemt een veel te pro plaats in op de zoge- egiofoto' die het organi- 'stl viesbureau De Beuk gemaakt van Leiden, de neenten en de Duin- en treek. Het rapport moet ijk worden veranderd volgende week woens- Motel Sassenheim het 1 ondetafelgesprek plaats et de Stuurgroep Krach- meenten over samen- en eventuele herinde- leze regio. Dat is de me- n Zoeterwoude, dat zich chts 8600 inwoners nog 'e( edreigd voelt en bang is Grote Polder wordt be- 3t *fcen goed inzicht te krij- de kracht en de zwakte gemeenten heeft minis- er van binnenlandse za- stuurgroep een over- sl° de 'regiofoto'- laten ma- )e( t als uitgangspunt dient t rondetafelgesprek. On- 1 er op basis van dat over- lSlt lt de minister volgend sta Vijfde Nota Ruimtelijke vot ng vast. irwoude voelt zich op dit duidelijk tekortge- Het Leidse verhaal klinkt regiofoto zeer sterk, zo Pn sterk door", concluderen leester en wethouders, voorzitter M. Ates van A zei het gisteravond tij- een commissievergade- veel krachtiger: „Lei- Heimachines, bouwputten en opgebroken wegen. Voor wie een gesprek aanknoopt met PvdA-wethouder Molkenboer is het bouwstof bijna tastbaar. Het W4- project Driegatenbrug. Boterhuispolder. De Schan sen. En als klap op de vuurpijl: het centrumplan dat, als het aan Molkenboer ligt, veel meer omvat dan al leen de 'as' Santhorst/Winkelhof. Leiderdorp gaat mee in de vaart der volkeren. Molkenboer legt uit waarom. „Ik wil niet bouwen om het bouwen." Leiderdorp veilig voor Molken- boers ijver. Van het nieuwe centrum van Leiderdorp schetst hij een charmant beeld. De gro te aantallen ouderen die de ge meente over vijftien jaar rijk is, wonen lekker dicht bij het cen trum. Daar bevinden zich op loopafstand welzijnsvoorzie ningen, een theater, een terras je aan de rand van het park, en nuttige én leuke winkels. De Houtkamp, deel van de 'groene as' die van de Boterhuis- naar de Achthovenerpolder loopt, wordt 'ontsloten': de inwoners kunnen er niet alleen wande len, maar ook een rondje water fietsen. Of, 's winters, schaat sen. Parkeren gebeurt onder gronds: onder de Heinsiuslaan, bij de Rabobank, of de Schep- pingskerk. „Nu zou ik er niet willen wonen", zegt Molken boer. „Als het wordt zoals ik het voor ogen heb, als ik oud ben, wél." AFKE VAN DER TOOLEN Eén absolute grens staat vast: de polder Achthoven blijft groen. De polder waarvoor me nigeen het hart vasthoudt, ze ker nu de Munnikenpolder wel licht bebouwd wordt, krijgt een beschermde status: „We zoeken voor deze polder aansluiting bij het Land van Wijk en Wouden, het beschermde gebied tussen Benthuizen en Zoeterwoude." De enige bulldozer die zich hier zal laten zien, doet dat om meer fietspaden aan te leggen. En Molkenboer trekt nog een grens: de Boterhuispolder wordt niet bebouwd. Nou ja, er komt hier en daar een huis, als kostendrager voor de transfor matie tot waterrijk recreatiege bied. „Maar ook die herinrich ting gebeurt kleinschaliger dan we van plan waren." Voor de rest lijkt geen stukje Victor Molkenboer wil niet 'bouwen om het bouwen'. Maar temidden van dat alles staan wel vijf torenflats. Niet eens alleen om al dat moois te bekostigen: „We kunnen niet terug naar het dorp van Swie bertje. We zitten hier midden in de Randstad. Hoogbouw wil niet zeggen dat je Rotterdam aan het imiteren bent. Het punt is: Leiderdorp kan niet meer groeien. Waar hoogbouw ver antwoord is, moet je dat doen." Er is geen sprake van, zegt hij, dat hij de belangen van de hui dige bewoners van de Laan van Ouderzorg verkwanselt voor goed betalende import. „Het woongenot van de huidige be woners wordt niet aangetast. Waar die mensen in feite over klagen is: onze woningen zijn aan renovatie toe, en onze ver huurder Vesteda doet daar wei nig aan. Maar dat gaat nog ge beuren." Bovendien: de huren van die nieuwe flats zullen de 1100 gulden niet te boven gaan. Inderdaad, de torenflat die de gemeente zelf neerzet is voor de koopsector. Maar: „Ook de be- foto's dick hogewoning ter gesitueerde oudere moet ge huisvest." De BV Leiderdorp lijkt ook el ders op zoek naar nieuwkomers die veel te besteden hebben. De Munnikenpolder, de Schansen, Driegatenbrug: allemaal dure bouw. Kan PvdA'er Molkenboer dat wel verantwoorden? Ja, vindt hij. Zolang de sociale sec tor niet wordt veronachtzaamd. En, met zijn hand op zijn hart: dat gebeurt niet. Dat een deel van de sociale huurders van de Schansen hun flat onder zich vandaan gesloopt zien worden voor duurdere appartementen, noemt hij pijnlijk, maar nood zakelijk. Zo kondigt hij alvast meer van dit pijnlijks aan, zon der daar verder meer over kwijt te willen: de sloophamer dreigt ook voor andere jaren zestig- bouw, zoals bij de Splinterlaan. Het is nu of nooit. Zo simpel is het voor Molkenboer. „Dus niet van: we gaan eens lekker bouwen en de bouwheer spe len. Als we niks doen gaat het fout met Leiderdorp." Andere woonwensen. Andere zorgvra gen. „We beschikken nu over mogelijkheden om sturing te geven. Anders gaan er proces sen plaatsvinden waar wij geen grip meer op hebben." De vraag dringt zich op of een leef baar dorpshart wel te plannen is: de charme van oude dorps- en stadscentra is toch juist dat ze 'organisch' zijn gegroeid? Molkenboer benadrukt dat het centrumplan geen volledig vastliggende blauwdruk wordt. Als je naar het oude dorp kijkt, dat heeft z'n charme, maar als je kijkt naar het nieuwe deel, dan zie je dat er niet in samen hang gepland is. Je ziet in iede re wijk de tijdgeest." Zou je dat ook niet kunnen zeggen van dit centrumplan? „Nee. Ja, als je over veertig jaar kijkt heeft 't natuurlijk z'n tijd gehad." 'en kind dat zijn zin niet krijgt' den komt over als een kind dat zijn zin niet krijgt. Die gemeen te wil alleen maar bouwen en groter worden. Het liefst wil zij alle randgemeenten erbij ne men." Leiden maakt daar zelf overigens geen geheim van. In het rapport staat letterlijk: „De Leidse opvatting is dat de regio één gemeente onder Leidse vlag moet worden." Met de WD en Progressief Zoeterwoude drong Ates er bij B en W op aan zich krachtiger op te stellen. Eerder dit jaar heeft Zoeterwoude in brieven aan de ministers Peper en Pronk (volkshuisvesting, ruim telijke ordening en milieube heer) al duidelijk te kennen ge geven dat zij zelfstandig wil blij ven en dat de Grote Polder als belangrijk onderdeel van het Groene Hart niet aangetast moet worden. „Groen is een schaars goed in deze regio. Die natuur moeten we houden", al dus W. Ooijendijk (PZ). Hij pleit voor een regionale visie in de hoop dat Zoeterwoude steun krijgt in de strijd voor het be houd van het groen. „Vooral Leiden moet die omslag ma ken." Burgemeester A. Koopman schap benadrukte dat Zoeter woude zichzelf kan redden, maar dat samenwerking onont beerlijk is: „Die samenwerking is er, maar wordt in het stuk onderbelicht. Het gaat er verder om dat anderen respecteren dat wij een beheersgemeente zijn en geen bouwgemeente." wassenaar Ze liggen alweer klaar. Rijendik, maar onherkenbaar ingepakt. Kerstbomen. De Wassenaarse kwekerij De Bosrand aan de Rijks straatweg heeft er op dit moment zo'n tienduizend in huis; in totaal worden er de komende tijd bij elkaar zo'n dertigduizend verhandeld. „We kweken ze niet zelf hoor, kerstbomen doen het niet goed in Nederland", legt Koos van Haaster van De Bosrand uit. „De blauwsparren komen uit Duitsland, de gewone uit de Ardennen en Denemarken. Die gisteren aankwamen zaten helemaal onder de sneeuw en het ijs." De kerstbo men gaan naar tuincentra, particulieren, en de hele grote, zoals die op de foto - tussen de vijf en de negen meter hoog - naar gemeentehuizen en kerken. foto loek zuyderduin Smitsloo trekt raad over de streep Oegstgeest mag in Poelgeest meer huizen bouwen in de duurste categorie, vanaf 450.000 gulden. CDA, Progres sief Oegstgeest (PrO) en D66 stemmen in met dit voor stel voor de tweede fase van de nieuwbouwwijk, op voorwaarde dat ze daar op een andere plaats sociale wo ningbouw voor terugkrijgen. Wethouder van financiën, Smitsloo, haalde de partijen hiermee gisteravond, achter gesloten deuren, over de streep. Wethouder Smitsloo belooft 'hard ingrijpen' OEGSTGEEST SUZANNE BARBIER Wethouder Smitsloo van finan ciën (WD) wil een einde maken aan de torenhoge bedragen die de gemeente Oegstgeest uit geeft aan salarissen van tijdelijk personeel. Oegstgeest is dit jaar twee miljoen kwijt aan interim bestuurders, externe adviseurs en 'gewone' uitzendkrachten. Dat is een gevolg van het grote aantal vacatures. Smitsloo be loofde de commissie financiën en economische zaken gisteren op korte termijn 'hard in te grij pen'. „Ik zal voor de schatkist gaan liggen. Neem maar van mij aan dat dit wordt opgelost", aldus de wethouder. Het invullen van de vele open plekken moet van de wethou der prioriteit van het college krijgen. Hoe hij dit gaat aan palen, wilde hij niet vertellen. „Ik heb mijn ideeën over hoe we hiermee om moeten gaan, maar die leg ik eerst aan het college voor." De wethouder maakte duidelijk de kosten niet langer te kunnen verantwoor den. „Waar we op alle beleids velden tot op de gulden nauw keurig calculeren om scheve gezichten te voorkomen, gaat hier echt te veel geld de deur uit." Smitsloo wil zich met de rest van het college over een oplossing buigen, omdat de on derbezetting niet het probleem van één afdeling is, benadrukte hij. „Het loopt dwars door alle portefeuilles heen, en varieert van de manager tot het onder houdspersoneel." De fracties van CDA en Leef baar Oegstgeest trokken een paar maanden geleden al aan de bel vanwege het grote ver loop onder het gemeenteperso- neel cn de moeite die Oegst geest had om in vijftien vacatu res te voorzien. Het grote ver loop werd toen in verband ge bracht met de op handen zijn de reorganisatie. OEGSTGEEST SUZANNE BARBIER Eerder op de avond gaven de partijen aan 'moeite' te hebben met het plan van burgemeester en wethouders, waarin het aan bod in de duurste categorie met ruim tweehonderd huizen wordt uitgebreid ten koste van de goedkopere woningen. De gemeente wil in Poelgeest die woningen bouwen bovenop de al geplande 247 huizen van meer dan 4500.000 gulden. Met de extra grondopbrengsten wil de gemeente een deel van het exploitatietekort van 40 miljoen gulden wegwerken. Het CDA verzette zich vorige week nog fel tegen het plan, omdat het starters op de wo ningmarkt zou duperen. Woordvoerder E. van den Bosch pleitte onlangs voor de variant waarin dertig 'goedko pere' woningen van tussen de 350.000 en 450.000 gulden zijn opgenomen. Dat zou volgens de CDA'er 'meer kansen bieden aan mensen die net een gezin starten'. Oegstgeest heeft al te veel dure huizen en te weinig startersaanbod, liet zij toen we ten. Gisteren bleek het CDA toch bereid om met wethouder Smitsloo mee te gaan, mits compensatie elders volgt. Van den Bosch: „Ik heb toch het idee dat ik mijn punt heb bin nengehaald. Het gaat me om het aanbod voor de starters in Oegstgeest. Dat hoeft niet per se in Poelgeest gerealiseerd te worden." D66'er A. Koningsveld kan ook leven met het plan, als Oegstgeest meer goedkope wo ningen op een andere plek mo gelijk maakt. Dat de gemeente van plan is om 'marktconform' meer duurdere huizen neer te zetten, vormt voor D66 geen bezwaar. Smitsloo's 'ruil' kwam ook aan de wens van PrO tege moet om meer woningen te bouwen voor mensen met lage re inkomens. Burgemeester en wethouders willen meer huizen in de duur ste categorie neerzetten om du re projecten in de wijk, zoals een geluidsscherm langs het spoor, de spoorwegtunnel en de brug naar de Lange Voort te betalen. Zij zien geen probleem in de verschuiving, omdat huis eigenaren door de lage rente stand en de gestegen prijzen op de woningmarkt gemakkelijk kunnen doorstromen naar een duurder huis. II,- Deel werknemers Campina Melkunie nog niet onder dak Tapijt, handgeknoopt, uit Nepal, zuiver scheerwol, uit voorraad leverbaar in diverse maten en kleuren, 250x350 cm van 4699,- voor 3699,-, 200x300 cm van 3199,- voor 2499,-, 170x240 cm van 2199,- voor 1699,-, 200x240 cm van 2599,- voor 1999, Of speciale maten op bestelling per m2 in 54 kleuren van 625,- voor 499 Tevens zonder dessin en met of zonder franje verkrijgbaar. De Bijenkorf zet de toon. NIENKE LEDEGANG Zeker dertig werknemers van de Campina Melkunie, de Was senaarse zuivelfabriek die vol gende maand voorgoed zijn deuren sluit, hebben nog geen nieuwe werkplek of zijn niet te vreden met het aanbod van de directie. Dat zegt vakbondsbe stuurder R. Zwijnenburg van CNV Zuivel. Volgens de direc teur van Melkunie Wassenaar, C. van der Kooij, klopt dat beeld niet. „Het proces van herplaat sing is tamelijk soepel verlopen. Het merendeel van de werkne mers is ondergebracht bij ande re vestigingen. Bij mijn weten liggen er nog vier bezwaren. Daarvan hopen we er deze week in elk geval twee op te los sen," aldus Van der Kooij. Om alle werknemers een ver vangende werkplek te bieden, is een half jaar geleden een begin gemaakt met de uitvoering van de sociale regeling van Campi na Melkunie. In die regeling, een overeenkomst tussen de ondernemingsraad, directie en vakorganisaties, is bepaald dat werknemers een baan kunnen krijgen bij andere vestigingen, bijvoorbeeld in Heiloo of Rot terdam. Wil de werknemer dat niet, dan moet hij de mogelijk heid krijgen om buiten het be drijf aan de slag te gaan. Volgens Zwij nenburg geeft de directie niet thuis als werk nemers van die laatste mogelijk heid' gebruik willen maken. „De uitvoering van het sociale plan rammelt aan alle kanten," zegt de vak bondsbestuurder. „Campina ziet geen heil in externe plaat sing en heeft alle mensen een plaatsje binnen het bedrijf ge geven, op de plekken die Cam pina heeft aangewezen. Dat is een groot aantal werknemers in het verkeerde keelgat gescho ten. Het is begrijpelijk dat er mensen zijn die bezwaar ma ken tegen een plaats in Rotter dam, Heiloo of zelfs Eindhoven. Dat is niet naast de deur." Volgens zijn collega T. Wenne- kers van de FNV staan er op de be- zwarenlijst van de be geleidings commissie, waarvan hij en CNV'er Zwijnen burg deel uitmaken, zo'n dertig namen van werkne mers. „De begeleidingscom missie is in het leven geroepen om de hele procedure in goede banen te leiden. Als wij echter aangeven dat een oplossing niet passend of adequaat is, doet de directie alsnog wat zij Directie doet wat zij zelf goedacht' zelf goed acht. Je vraagt je dan af waar zo'n begeleidingscom missie voor dient." Wennekers wil nu spijkers met koppen slaan. „Deze weèk nog gaan we met de directie om tafel zitten. We nemen dan de hele lijst door. Iedere werkne mer op de bezwarenlijst wordt individueel behandeld. Komen we er dan nog niet uit, dan wordt het geval voorgelegd aan de beroepscommissie, waarin directie, ondernemingsraad en vakbonden zitten. Het gaat toch om mensen. We gaan net zo lang door tot we voor iedereen een geschikt plekje hebben ge vonden." Dat is ook wat directeur Van der Kooij wil. „Maar", zegt hij, „als er half december nog steeds die paar mensen zijn die niet willen meewerken en niets willen, dan stappen we naar de rechter en vragen we ontslag aan. Want dan hebben we echt alles geprobeerd om een goede oplossing te vinden."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 15