'Eén hoofdmanager voor basisscholen Staatssecretaris op bezoek bij unieke basisscholen 'Meer artsen nodig in millenniumnacht' 'Operatie schone grond' Millenniumkrant bij Alphenaren op de mat Gewapend drietal overva on supermarkten Herenhof Jacobswoude bereid 'offers' voor Hoogma Nieuw betaalsysteem vo parkeerdak boven Aart 1 DINSDAG 23 NOVEMBER 1999 Gewond na botsing rupwetering Twee auto's zijn gisterochtend op de N445 op el kaar gebotst. Een 58-jarige vrouw uit Hoogmade raakte daarbij gewond aan haar nek doordat ze van het talud afreed. De vrouw reed over de invoegstrook in de richting van Roelofarendsveen. Bij het invoegen liet ze een automobilist uit Bunschoten niet voorgaan. Daardoor kwam ze in botsing met deze 29-jarige man. De Hoogmadese is naar het Rijnland Ziekenhuis in Lei derdorp gebracht. Brand in hooischuur hazerswoude-dorp Een hooischuur aan de Rubenslaan in Ha- zerswoude-Dorp heeft gisteravond in brand gestaan. De voer tuigen in de schuur konden op tijd naar buiten worden gere den. De brandweer bluste het vuur snel, waardoor de schade beperkt bleef. Bestuurder onder invloed rijdt door alphen aan den run Een 43-jarige man heeft zondagnacht om streeks twee uur op de Binldiorst een auto aangereden en is er vervolgens vandoor gegaan. Hij liet met zijn beschadigde auto een spoor achter, waardoor de politie hem in zijn woning in Al phen kon aanhouden. De man bleek onder invloed van alcohol. Twee gewonden bij aanrijding alphen aan den run Een 36-jarige automobilist uit Leiden en zijn 35-jarige passagier zijn zondagnacht gewond geraakt op de Leidse Schouw in Alphen. De man reed tegen een wegwijzer. Hij verloor de controle over het voertuig in een bocht en botste op de paal. Ambulance en brandweer bevrijdden de inzittenden uit de auto. Beiden zijn met onbekend letsel naar het zieken huis gebracht. De man verkeerde onder invloed van alcohol. Schoolbestuur wil nauwere samenwerking in Alkemade Ui De basisscholen in Alkemade gaan nog nauwer samen werken. Binnen afeienbare tijd wil het schoolbestuur een bovenschools-managementteam samenstellen, waarin één hoofdmanager en drie directeuren zitting ne men. De acht scholen worden dan niet meer geleid door acht directeuren, maar door vermoedelijk vier locatielei ders. Zij nemen ieder twee scholen voor hun rekening. Dat meldt F. Stad, directeur van De Regenboog en voor zitter van het directeurenberaad (DBA). de Basisscholen Alkemade (SS- BA) heeft erover gesproken met Stad. Met de andere directeu ren volgt begin december een gesprek. De intensievere sa menwerking is een logisch ver volg op de stap die de .basis- janneke de jonge De plannen verkeren nog in een pril stadium. Slechts een afvaardiging van het bestuur van de Stichting Samenwerken- scholen in juli dit jaar zetten. Toen verenigden het openbaar, rooms-katholiek en protes tants-christelijk basisonderwijs zich in de SSBA. De scholen braken met de landelijke tradi tie zich per zuil te verenigen en zochten de contacten op regio naal gebied. Werkdruk De instelling van 'bovenschools management' kan de werkdruk onder de schooldirecteuren verlichten. Evenals veel colle ga's in de rest van Nederland zijn zij op dit moment tegelijk leerkracht, conciërge en secre taresse. Daarnaast moeten ze doen waarvoor ze zich werkelijk aangesteld voelen: het uitstip pelen van beleid en het begelei den van de leerkrachten. Die zware combinatie was er onlangs de oorzaak van dat di recteur H. Hoek van basis school Gerardus in Oude Wete ring een baan accepteerde als gewone leerkracht in Nootdorp. Zijn collega A. Bijman van De Schakel geeft sinds oktober lei ding aan beide rooms-katholie- ke basisscholen. Er is bewust geen nieuwe directeur aange trokken, zodat de SSBA de mo gelijkheid heeft desgewenst een hoofdmanager van buiten aan te trekken. Burgemeester schrijft brandbrief runwoude marieta kroft Burgemeester Boelen van Rijn- woude maakt zich grote zorgen over de beschikbaarheid van huisartsen in zijn gemeente tij dens de millenniumnacht. Er heeft maar één arts dienst. „Dat is veel te weinig voor een ge meente met bijna twintigdui zend inwoners." Hij heeft de huisartsen gisteren een brief gestuurd waarin hij een klem mend beroep doet op Kun ver antwoordelijkheidsgevoel. Hij wil dat er in alle vier de kernen een arts beschikbaar is die zich bij het uitvallen van de elektri citeit en de telefoon meldt bij het rampencentrum in het dorp. Bovendien moeten er art sen beschikbaar zijn die hun collega's de volgende dag kun nen vervangen. Van de zeven huisartsen in Rijnwoude wil alleen E. Ooster- hoff reageren. Volgens hem is er sprake van een misverstand. „We hebben vorige week beslo ten om twee artsen achter de hand te houden." Boelen, die gistermiddag nog contact had met Oosterhoff, neemt daar mee geen genoegen. „Drie is nog te weinig. Ik verwacht voor 1 december een antwoord op mijn brief. Die wacht ik af." Hoe groot de kans is dat er van alles misgaat tijdens de millenniumnacht, weet Boelen niet. „Wij gaan uit van het erg ste", zegt hij. De burgemeester is vooral bang dat in het jaar 2000 de elektriciteit of de tele foon uitvalt als gevolg van com puterstoringen. Bij problemen kunnen ingezetenen terecht bij .een rampencentrum dat is aan gesloten op een noodnet. Hier voor worden de drie brand weerkazernes in Koudekerk, Benthuizen en Hazerswoude- Dorp ingericht. Voor de men sen uit Hazerswoude-Rijndijk is het gemeentehuis open. In de centra is een rampen team aanwezig dat in elk geval uit een ambtenaar en de onder commandant van de brand weer bestaat. Burgemeester Boelen vindt dat een huisarts dit team moet aanvullen. „Stel: iemand in Benthuizen krijgt een hartaanval, de telefoon doet het niet en de hulp van de huisarts moet uit Koudekerk komen. Dat soort risico's loop ik liever niet." Als de elektriciteit niet uitvalt, hoeven de artsen niet in actie te komen. Boelen: „Dan is de jaar wisseling vergelijkbaar met die in andere jaren. In dat geval is de bereikbaarheid van één huisarts voldoende." Zelf brengt hij de jaarwisseling door op het gemeentehuis. Daar ver blijven vanaf elf uur 's avonds ook ambtenaren 'rampenbe strijding', het management team, de ondercommandant van de brandweer en de ge meentevoorlichtster. Als de stroom even na twaalven zou uitvallen, verdelen ze zich on middellijk over één van de vier calamiteitencentra. Als alles rustig blijft, stuurt de burge meester zijn mensen vanaf half twee langzaamaan weer naar huis. Boelen trekt met een ambte naar tot een uur of zes door de gemeente. De ambtenaren krij gen een flinke vergoeding voor hun werk: een overwerkvergoe ding van 300 procent en een netto bedrag van 200 gulden. De brandweerlieden krijgen ook een netto vergoeding van 200 gulden. alphen aan den run De grond in schone grond'. Na twintig jaar Alphen aan den Rijn is op diverse beginnen de morgen de sane- plaatsen vervuild. Het NAF-ter- ringswerkzaamheden rond een rein aan de Prins Hendrikstraat is teerput officieel. Tot mei volgend bijna klaar voor de 'operatie jaar voeren werklieden grond af en aan, maken zij een damwand en dekken zij vervuilde grond af. De gemeente is blij dat de pro vincie eindelijk een begin maakt met de sanering van het terrein dat zo'n twintig jaar braak heeft gelegen. foto wim dijkman alphen aan den run saskia buitelaar Alphenaren krijgen deze week een millenniumspecial in de bus met informatie over de mil lenniumnacht. Daarin staat op welke meldpunten zij terecht kunnen bij noodgevallen. Bij de beide politiebureaus in Alphen, de brandweerkazerne in de Ha venstraat en de brandweergara ges in Aarlanderveen en Zwam- merdam zijn meldposten inge richt. Er zijn noodaggregaten voor het geval de stroom uitvalt en een speciale telefoon om de hulpdiensten te waarschuwen als het telefoonverkeer ontre geld raakt. Burgemeester N. Schoof brengt oudejaarsnacht door in het hoofdkwartier aan de Ha venstraat, met de politie, de brandweer en twintig ambtena ren. Ook alle instellingen voor gezondheidszorg, zoals huisart sen, ambulancediensten, ver pleeg- en verzorghuizen, hou den extra personeel paraat. Schoof verwacht niet dat de jaarwisseling onrustiger ver loopt dan in voorgaande jaren. „Er zijn minder mensen op straat en er wordt minder ge dronken omdat veel mensen moeten werken. Dat er meer weekagenda in het Witte Week blad. Voor inwoners die een nee/nee-sticker op hun brie- politie paraat is, wil niet zeggen venbus hebben, ligt een exem- dat we de regels strikter gaan naleven." In Alphen worden drie grote feesten georganiseerd: het tra ditionele gala in de Rijnstreek hal, een feest in jongerencen trum Het Kasteel en één bij Wet 'n Wild. De horecabedrijven hoeven hun deuren niet, zoals gebruikelijk, om 1.30 uur te sluiten. De millenniumspecial is ge voegd bij de gemeentelijke plaar klaar bij de gebruikelijke plekken waar gemeentelijke in formatie is te krijgen, zoals het informatiecentrum van het stadskantoor en de bibliotheek. Op woensdag i5 december komt er nog een special uit met de laatste informatie. In de week vóór kerst krijgen alle Al phenaren een brief van de bur gemeester met daarin tips. De brief wordt ook in het Turks, Arabisch en Engels vertaald. Alkemade is inspiratiebron voor Adelmund alkemade j anneke de jonge De samenwerking tussen de openbare, rooms-katholieke en protestants-christelijke basis scholen in Alkemade is uniek in Nederland. Dat wisten ze in Den Haag natuurlijk allang, maar er bestaat een kans dat de 'in terzuil aire samenscholing' navolging krijgt. Staatssecreta ris Karin Adelmund van onder wijs bracht gisteren een bezoek aan de Alkemadese basisscho len om zich te laten informeren over de geschiedenis en de struikelblokken van de samen werking, die met ingang van 1 juli dit jaar werkelijkheid is ge worden. In openbare basisschool Elc- kerlyc in Roelofarendsveen was een behoorlijke afvaardiging uit het plaatselijke onderwijs en de politiek aanwezig om met Adel mund van gedachten te wisse len over de SSBA, de Stichting Samenwerkende Basisscholen Alkemade. De leerkrachten pro beerden de bewindsvrouw ter loops nog over te halen om de scholen financieel te belonen voor hun aanpak, maar ze liet weten niet daarvoor te komen. Adelmund wilde ervaringen horen van mensen die de sa menwerking tussen openbare en christelijke scholen aan den lijve hebben ondervonden. Be pakt met die kennis wil ze in de Tweede Kamer een debat aan gaan over dit onderwerp. „Ik ben me op dit vlak aan het ori ënteren. Wat in deze gemeente gebeurt, is ontzettend bijzon der", zei Adelmund. Wel ver wacht zij tegenstand in de Ka mer. „Ik laat me hier graag Staatssecretaris Karin Adelmund (links) roemde in De Roelevaer de unieke samenwerking van basisscholen in Alkemade. foto henk bouwman voorlichten zodat ik met frisse sturen in het land zo'n fusie moed het debat in de Kamer aangaan, kan aangaan", aldus de staats secretaris. Als meer schoolbe- vergemakkelijkt dit ook de samenwerking in Al kemade. „Het is lastig dat er geen regelgeving is voor wat wij doen", zei Siemon Tuinstra, vooratter van de SSBA. Hoewel Adelmund niet met een zak geld en plechtige belof tes kwam aanzetten, waren de directeuren van de basisscho len toch blij met haar komst. In de nieuwe manier van lei dinggeven ziet Stad veel voor delen. „Ik ben bijvoorbeeld geen ster in financiële zaken. Die taak zou ik aan iemand an ders kunnen overlaten." Ook kunnen de scholen hun personeelsbeleid centraal gaan voeren. Invalkrachten worden dan niet meer door drie scho len tegelijk gebeld. Daarnaast noemt Stad het schrijven van de schoolplannen als een taak die het bovenschools manage mentteam voor zijn rekening zou kunnen nemen. Deze be leidsplannen moesten de scho len aan het begin van het schooljaar voor het eerst bij de Ingrijpend Stad vermoedt dat de venJfSU ringen voor sommige din ren ingrijpend zijn. „Hi voor sommigen best ^el zijn dat ze locatiehoofd den." Het is nog niet bekend i eïnt( directeur van bijvoorbed en8 rooms-katholieke schoo ^!e} een openbare kan leiding P omdat de SSBA niets losi n8( ten over de plannen. Ooki bekend wanneer de njp-S vorm van management bi hoe Daders ontkomen met onbekend bedra de alphen aan den run Drie gemaskerde mannen hebben gisteravond omstreeks fen acht de supermarkt van Albert Heijn in winkelcentrum Df renhof in Alphen aan den Rijn overvallen. Het drietal kwa V6C supermarkt binnnen en dwong twee medewerksters onde ing van een wapen geld af te geven. Om hoeveel gel r^r *"1 de politie niet zeggen. Van de overvallers ontbrak :.D< ochtend nog elk spoor. aanwezig. Niemand raakte gewond. Direct na de overval,e de supermarkt dicht voor het publiek. Het personeel 1ome slachtofferhulp van speciaal hiervoor opgeleide mensen va «r» bert Heijn. Vanochtend ging de winkel weer open voor het publiek aarli het met de medewerksters gaat, is niet bekend. Noch di ins 1 drijfsleider van de winkel in de Herenhof noch de woord n g( der op het hoofdkantoor van Albert Heijn wil daarover info lepa tie geven. De politie roept getuigen op zich te melden op bod foonnummer: 0172-484555. 'Het is nu of nooit' Kn runsaterwoude „Wij zien uw bezoek als een be vestiging dat wij op de goede weg zijn", zei Tuinstra. Volgens hem móet de Alkemadese sa menwerking wel navolging krij gen in de rest van Nederland. „Het verbaast me dat dat nog niet is gebeurd. Dit is een vorm die mijns inziens hoort bij deze tijd." De directeuren kaartten giste ren hindemissen aan die ze on dervinden, maar informeerden Adelmund ook over de voorde len van de samenwerking. „Je kunt zo ook een vuist maken naar de gemeente", zei Hans Witvoet, directeur van Elcker- lyc. „Een recent voorbeeld is ons taaiproject dat er door is in de gemeente. Dat bepleit je niet als acht aparte scholen, maar samen." Bretels Na de bespreking aan de Rem brandt van Rijnsingel toog de groep naar de rooms-katholieke basisschool De Roelevaer aan de Lupinestraat. Daar lieten leerlingen uit groep acht Adel mund zien dat ze met behulp van bretels hun broek kunnen ophouden, maar dat ze toch graag hulp van het ministerie willen. 'Den Haag help ons, want wij hebben Den Haag im mers geholpen de schoolstrijd te begraven' was de gedachte erachter. Na afloop van het to neelstukje vertrok een touring car naar de protestants-christe lijke Regenboog in Nieuwe We tering. Op deze kleine school met tachtig leerlingen stond het gezelschap stil bij de proble men van een kleine dorps school. tim brouwer de koning Het nieuwe dorpshart van Hoogmade komt met rasse schreden naderbij. De meeste politieke partijen van Ja cobswoude zijn bereid om el ders in de gemeente woningen op te offeren om het ambitieu ze plan voor een nieuwe kom mogelijk te maken. Wel vroegen zij gisteravond wethouder Haasbroek om een nadere on derbouwing van het plan dat twee plaatselijke ondernemers in samenwerking met de ge meente lanceerden. Van die ondernemers toonde aannemer Ben van Dinten zich aan het einde van de vergade ring opgelucht. „Ik heb twee nachten doorgewerkt aan het plan", zei Van Dinten, die de wethouder in een vorige verga dering tot spoed maande. De politici stelden de wethouder vooral vragen over de financiële onderbouwing van zijn plan, dat drijft op 45 huizen rond een dorpsplein tussen de Kerkstraat en de Van Alcmaerlaan. Inwo ners van Hoogmade en de an dere kernen van Jacobswoude moeten zo'n huis kunnen beta len. Het CDA vindt dat de prijs van de goe.dkoopste woningen tussen de 250.000 en 300.000 gulden moet liggen. De stich ting Ontwikkelingsmaatschap pij Hoogmade (OMH), zoals Van Dinten en zijn compaan Thijs van Wieringen zich offici eel noemen, ligt de bodem op dit ogenblik rond 350.000 gul den. Volgens Van Dinten kan die prijs nog zakken, subsidie-aanvragen wort 0UD honoreerd. De kosten van het ce plan zijn aanzienlijk. Zo pj ten de ondernemers uit j - made de saneringskosti de vervuilde grond van werf Colijn aan de Kei n**g op 1,2 miljoen gulden. V< ^ee ten en Van Wieringen dat zij de 45 nieuwe huü dig hebben om het plan j^c kostigen. Jacobswoude i onc| gemeente in het Groen iet niet veel huizen bouwen gemeente meer huiz Hoogmade wil bouwen, alleen maar door min bouwen in de drie ande nen. Het CDA en Gemei ecjn lang verklaarden zich Qrc onder voorwaarden „Voor Hoogmade is het nooit", zei CDA-er Grove die zelf in het dorp aan J woont. Ook de derde colleg WD stelde zich posio maar had nog onvoldoen gehad om het presentati t je van de plannen van d« er 0 te bestuderen. Oppositi jt D66 klaagde over de 'sta yjjj lure' van het plan vch n„v nieuw dorpshart. ;n Wethouder Haasbroek lt toe vaart te maken met t ^et besprekingen. Daartoe re hij in overleg met de pn st( Zuid-Holland. „Dat gaat „e meer over juridische insi w en kost veel tijd", aldus ^Z( broek. De gemeenteraac een zich nog over het plan u Qg ken. alphen aan den run Het parkeerdak van winkelcen trum de Aarhof in Alphen aan den Rijn heeft sinds vandaag een automaat om achteraf de parkeerkosten te betalen. Op 4 januari wordt het systeem in gebruik genomen op het Aar- hofdak en op het Aarplein, ach ter busstation De Vest. De ge meente heeft er bewust voor gekozen om na de drukke de cembermaand te beginnen, om de overlast van eventuele aan loopproblemen te beperken. De tarieven blijven hetzelfde: 1,25 gulden per uur op het Aarhof- dak en 1,50 op het Aarplein. De plaatsing van de automaat past in het beleid van de ge meente om automobilisten achteraf te laten betalen voor hun parkeergenot. Voor het winkelend publiek is dat ge makkelijker dan het systeem met de parkeerbonnetjes, waar bij automobilisten tevoren moeten bedenken hoe lang ze willen parkeren. In de Thorbec- kegarage boven de opi bibliotheek is de nieuw thode dit jaar al ingevoeri In de toekomst is achti N talen ook op de Hoge Zi) U het centrum mogelijk, te bouwen par keer garag - der het stadhuis en het hart worden direct metb teem uitgerust. L Gratis parkeren zondö male verblijfsduur kan parkeerterrein aan de straat.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 14