Joop Sierat ging terug naar de steentijd op Irian Ja; God op het Web Geloof Samenleving a DINSDAG 23 NOVEMBER 1999 VANDAAG 23 Paus Clemens zou, volgens een legende, nog door Petrus zelf tot priester zijn gewijd. Hij leid de zijn gemeente in Rome tussen 91 en 101 na Christus. Dus wat betreft de tijd kan het, maar verder is er geen bewijsmateriaal voor een wijding door Pe trus. Geheel onbelangrijk is dat niet, want de pausen, die pas eeuwen later op het toppunt van hun macht kwamen, beroepen zich erop de plaatsvervanger van de apostel Pe trus te zijn. En Clemens werd geacht één van de eersten te zijn die dit verhaal historisch gewicht heeft gegeven. In de tijd van Clemens had de bisschop van Rome nog geen bij zondere status. Zijn vermeende connectie met Petrus en zijn martelaarsdood hebben Clemens in ieder geval de hei- ligenstatus bezorgd, en als feestdag 23 november. Mars voor Jezus houdt ermee op driebergen De landelijke Mars voor Jezus behoort tot het verle den. Het bestuur van de gelijknamige stichting heeft besloten in 2000 geen mars te organiseren. Dit heeft organisator Peter Vlug sr. bevestigd. In het jaar 2000 zijn er volgens hem zoveel activi teiten, dat het de vraag is of de Mars voor Jezus genoeg mensen zou trekken. Bovendien blijven de mensen liever in hun eigen gebied dan naar een van de grote steden in het westen te reizen, waar steeds marsen werden gehouden. Het verkeer is ook te druk geworden, aldus Vlug. De eerste Mars voor Jezus werd in 1992 in Amsterdam gehouden met 10.000 deelnemers. Het erop volgende jaar namen 20.000 mensen deel, in 1994 in Utrecht zelfs 25.000 mensen. Dat liep terug tot 8000 vorig jaar in Am sterdam. In 1997 werden er onder de noemer Actie Stratenplan plaatselijke 'gebedswandelingen' gehouden. Beukman over Chagall leiden De emeritus predikant C. Beukman spreekt vanavond in de Lokhorstkerk aan de Pieterskerkstraat 1 in Leiden over de schilderijen van Chagall, en dan met name die schilderijen die zijn gemaakt naar aanleiding van het bijbelboek Hooglied. De dia-lezing van de dominee begint om acht uur en de toegang is gratis. De bijeenkomst is georganiseerd door de vereniging van Vrijzinnige Hervormden Leiden/Oegstgeest, de Nederlandse Protestantenbond en de Doopsgezind-Remonstrantse Gemeen te te Leiden. Duitse katholieken trotseren de paus würzburg/bonn De tweespalt in de Duitse Rooms-Katholieke Kerk over de abortuskwestie is compleet. Vandaag vergaderen de 27 bisschoppen achter gesloten deuren in Würzburg over het bevel van paus Johannes Paulus II om de 270 abortusadviesbu reaus geen abortusverklaringen meer te laten verstrekken. De najaarsvergadering van het ZdK (koepel van rooms-katholieke lekenorganisaties) besloot afgelopen weekeinde steun te geven aan de pas opgerichte vereniging Donum Vitae (geschenk van het leven). Het doel van deze vereniging is de plaats in te ne men van de rooms-katholieke abortusadviesbureaus. Tegen standers noemen dat een daad van ongehoorzaamheid aan de paus. Raad voor het gereformeerd belijden utrecht Het dagelijks bestuur van de Nederlandse Hervormde Kerk wil de gemeenten die bezwaren tegen het Samen-op-Weg- proces hebben, tegemoet komen. Het moderamen stelt de her vormde synode voor een 'raad voor het gereformeerd belijden' in te stellen. Deze raad kan de synoden van de drie SoW-kerken adviseren bij de voorbereiding van synodale geschriften of ver klaringen. Ook leden uit de huidige Gereformeerde Kerken zou den lid van de raad kunnen worden. Het voorstel is een uit vloeisel van een motie die de triosynode vorig jaar maart aan nam. Volgens de motie moeten behoudende hervormden de kans krijgen zelf aan te geven, hoe ze in de toekomstige SoW- kerk hun eigen identiteit willen bewaren. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Ingen, W. Kaljauw, kandidaat te Ochten, die dit be roep heeft aangenomen. Aangenomen: naar Loenen a/d Vecht. D. Meijvogel, kandidaat te De Bilt; naar Meppel (wijk Zuid), S.J. Dingemanse te Odijk; naar Oosternijkerk, mw. M.H. van de Graaf, kandidate te Utrecht; naar Oudshoorn-Ridderveld (Alphen a/d Rijn Noord, wijkgemeente Bronwijk-Noord, SoW), K.W. de Jong, geref. pred. te Haarlem mermeer Oostzij (SoW). Bedankt: voor Benschop, G. Lus tig te Noordeloos. Toegelaten tot de evangeliebe diening en beroepbaar: J Joppe, Oude Rijksweg 290, 7954 DS Rouveen; G. Martens: Reigerlaan 16. 2461 BD Ter Aar; J.W. Steenbergen, De Geerkamp 1406, 6545 HL Nijmegen; J.J. Tersmette: Brasemermeer 28, 1509 GG Zaandam; F.J.M. van Veldhuizen: Pieterstraat 39, 2611 CT Delft. Toegelaten tot de evangeliebe diening en niet beroepbaar: G.C Bergshoeff, Buitenlandpoort 1, 4132 XA Vianen. erik huisman Missionaris Joop Sierat uit Oegstgeest spoelt in noodweer met zijn helpers uit de prauw. Op weg naar Pronggo in het voormalige Nederlands Nieuw- Guinea raakt hij zijn bagage kwijt. „Mijn blouse hangt in flarden om me heen. Zeker blij ven hangen aan een stuk van de motor in het water. De lading is natuurlijk verdwenen. Zo af en toe spoelt er wat licht spul aan de gitaar, kapot en op de lijmlaag opengebarsten een klosje garen met een hele lange draad en gelukkig mijn zon nehoed." Lopend en per boot gaan ze terug naar thuisbasis Kokonao. Een groot deel van zijn gees telijke bagage is in de maanden ervoor al weggespoeld bij de jonge franciscaan. Wat hij op deed in zes jaar filosofische en theologische studie bleek niet toegesneden op de missionaire praktijk bij de Mimika aan de zuidkust van wat nu Irian Jaya heet, het vroegere Nederlands Nieuw-Guinea. Joop Sierat kwam zichzelf in 1965 als 28-jarige jonge missio naris nogal tegen. En toen moest hij zijn entree nog ma ken bij de Ekari's, Papoea's die verspreid in het binnenland woonden en op een peniskoker of schaamrokje na naakt rond liepen. Missionaris Sierat heeft zijn ervaringen neergelegd in het boek 'Rapa daba' (doof stomme). Het is het verhaal van hoe de missionaris zich voelde in de prehistorie bij de Wissel meren. En over de Ekari's, die niet werd gevraagd wat ze von den van die blanke snoeshanen met al die kleren aan, die ande re gebruiken, die andere gods dienst en hun volkomen mis plaatste air van superioriteit. Fris en in een vaak originele stijl vertelt Sierat zijn verhaal. In gedachten en letterlijk (in 1995) keert hij telkens terug naar Rapé daba, de grote eik op de heuvel boven zijn huis in het Ekari-dorp, die is genoemd naar een doofstomme jongen. De boom waar hij als missiona ris ontelbare keren met zijn rug tegenaan ging zitten om raad te vragen en na te denken als hij het allemaal niet meer wist. Hij laat tegen dat decor ook voor gangers en geesten van legen darische Ekari en Moni herle ven en hun verhaal vertellen. De missionaris ging in Neder lands Nieuw-Guinea werkelijk kapot. Hij kijkt in dankbaarheid op zijn tijd daar terug. „Ik ben nu 62. Het was de zwaarste en mooiste periode van mijn le ven. Het was de meest intense manier van leven, van mens zijn. Terug naar het Stenen Tijdperk. Dat ik er als een van de weinigen heen mocht en kon werken, de gevoelens van onbegrip, hoop, wanhoop, het heeft me allemaal gevormd. Daardoor ben ik een gelukkig mens, sta overal voor open. Ik vind niks gek." KI Zn idel iarst Missionaris Joop Sierat: „Ik was niet zo kerks. Ik zocht avontuur, een uitdaging." „Ik was niet zo kerks. Ik zocht avontuur, uitdaging, een ande re cultuur. Ik wilde in de derde wereld, waar ook, helpen hen op te trekken." Wat zo lastig was, was zijn wereld en hun wereld te verenigen. „Ze wor den je vrienden, ze willen wor den gedoopt, je zegt ze dat ze maar met één vrouw mogen trouwen, je neemt ze op in je kerk. En dan hebben ze meer schelpen en kopen ze toch een tweede vrouw. Vervloek je ze dan? Ik hield van die mensen en zij hielden van mij. Het wa ren knoeperts, sjacheraars." De opbouw van de kerk was niet het belangrijkste. „Ge doopt en niet gedoopt, ieder een kwam naar mijn dienst. Het was er gezellig. Aan die kerk waren deze mensen nog lang niet toe, ze leefden nog in een oud-testamentische tijd. In mijn preek zei ik wel: zo en zo kan het misschien ook. Je bouwde eigenlijk aan een ge meenschap." Dat bleek ook bij de opstand toen Irian Jaya na een ferendum bij Indonesië Sierat kreeg de weggaan (waarvoor de begrip zouden hebben) ven (wat ze liever wild was een van hen. En hi het ook ging, we hebben bereikt." Sierat had naast alle heid nog een persoonl bleem. Het celibaat vi erg zwaar. „Iedereen [HUI worstelen. Je bent rijk,) je, al gehuwd, je blijft van hu wen af en ook van de zusters. Mijn hormone ten heel normaal. Je pot." Het werd zo erg, oude buurman op een moment tegen Sierat zet RBUI dan toch maar een vrot je kopen?" Dat was een van de zetjes die hij nodig had leven een andere wen n'ed; geven. Hij trad uit, t werd personeelsmana Stork en ging na twa werken voor Bilance, het ontwikkelingswerk hoofd van de Azië-afdi ITKV) later als landenverantw ;en ke. In die functie keen Lei' 1995 terug naar 'zijn' dc lerfs' Mede door dat bezot evai te hij dat er wel bar we kend is over wat het Irian Jaya deed met di narissen en de Ekari's sloot het op te schrijv was géén worsteling. G tergreep van die moot jaren was hij vergeten. De moed zal onheilsprofeten, die zich ooit nog aan één voorspelling willen wagen, in de schoenen zinken na het bekijken van The Doomsday List. Deze internetpagina geeft een lange lijst met élle eindtijdvoorspellin gen die door de eeuwen heen zijn gedaan. Het krioelt er van de wederkerende Christus sen, sinistere kometen, ruimteschepen vol interstellaire ambassadeurs, ontploffende zonnen en apocalyptische ruiters. Een deel van deze ellende héd ons al moeten lastig vallen, op andere profetieën kunnen we ons nog verheugen: de exacte data staan erbij. Doemvoorspellingen zijn van alle tijden. As trologen op 1 februari 1524 wisten 20.000 Londenaren in paniek te brengen. Een vloedgolf zou die dag het einde der tijden in luiden. Op de bewuste dag regende het niet eens. Winston Churchill heeft eens gezegd: „Ik- vermijd het om op voorhand voorspellingen te doen: het is beter een profetie te geven als die gebeurtenis al heeft plaatsgehad." In het Oude Testament was dit al een beproefde techniek. Vooral in het boek Daniël maken de auteurs dankbaar gebruik van deze vatici- nia ex eventn (voorspellingen van wat ge beurd is). Men legde dingen die al gebeurd waren in de mond van een vroegere profeet, ook om andere voorspellingen die wél over de toekomst gingen geloofwaardiger te ma ken. Het behoedt je in elk geval voor de mis sers die die echte voorspellers riskeren. Zoals de sekteleider van Heaven's Gate. Leden van deze groep pleegden zelfmoord op 26 maart 1997. Een UFO in de staart van komeet Hale- Bopp zou zorg dragen voor hun zielen en hen behoeden voor de apocalyps. Nog steeds circuleren er foto's over het internet van het bewuste ruimteschip, dat in de staart van de komeet te zien is als een verdacht lichtpuntje. Eigenlijk is de onzekerheid over de eindtijd begonnen met Jezus zelf. In Mattheus 16:28 zegt hij dat 'sommigen van jullie de dood 'God' is een van de meest voorkomende woorden op het X| internet. Het zoekprogramma Altavista geeft zes en een half milfoen verwijzingen naar pagina's waar je je licht kan op steken over religieuze zaken. Zowel kerkelijke organisaties als obscure religieuze groeperingen hebben pagina's waar ze zich presenteren. Van de Evangelische beweging tot de Taliban, van voodoo tot vaticaan. Deze aflevering: onheilsprofeten in heden en verleden. EN\A jent albe CRA! ïeid i W tmc niet zullen smaken voor zij de Mensenzoon hebben zien komen in zijn Goddelijke waar digheid.' Jezus' discipelen verwachtten daar om de wederkomst nog tijdens hun genera tie mee te maken. Voor het uitblijven ervan hebben de vroege Christenen ingewikkelde verklaringen geformuleerd. Ook de profeet Nostradamus levert uitleg gers veel werk op. Volgens hen heeft deze middeleeuwse ziener het al vaak bij het rech te eind gehad. Het begint er echter op te lij ken dat de enige voorspelling waar Nostra damus een concrete datum aan hangt in ge breke blijft. In Quatrain X.72 spreekt hij over tCC een 'Koning van Angst' die zal neerdalei v, de hemel 'in het jaar 1999 en zeven mi den'. Eeuwenlang vervulde dit vooruiti de mensen met huiver. Toen er zich eind dit jaar nog geen koning van angst had meld stelden aanhangers de datum bij 13 augustus, het eind van de juliaanse der die in Nostradamus' dagen van toe sing was. Maar afgezien van een wat beu te zonsverduistering op de elfde kwaii niets uit de lucht. Er waren nog meer I sen. Tien oktober was het eind van de jcx zevende maand. Geen koning. Tweeënt tig oktober (einde zevende Zodiac-maa een dag als alle andere. Zelfs de doorge terde Nostradamus-exegeten op de nieii groep alt.prophecies.nostradamus begi nu wat onrustig te worden. Toch is het is een heerlijke tijd voori hebbers van onheil en bloederige kruisa de lucht. Nauwelijks bekomen van de f pen die de zonsverduistering moest brei staat nu dan de ultieme einddatum vcxf deur. Al in 1297 waarschuwde Petrus f zijn tijdgenoten voor 1 januari 2000. Mal staat niet alleen. Martin Luther, Sir r Newton, Madam Blavatsky, Bhagwan, Myong Moon en nog ontelbaar veel and vreesden deze dag. En ook als we na 1 ja ri nog overeind staan is het leed niet gele Voor vijf mei staan vulkanen en versti' gassen op het programma. Tot overmaatE*' ramp is het ook op die dag dat volgen cheoloog Richard Noone de aarde door opeenstapeling van poolijs op Antarctic onbalans raakt en zal kapseizen. En de i aanse ziener White Buffalo Calf Woman wacht dat op 17 mei Jezus aan boord een ruimteschip op aarde zal terugkeren. Mocht het jaar 2000 dan nóg zonder blemen op z'n eind lopen, dan hebben s me millenniumprofeten nog een troef ac de hand. Want het nieuwe millennium gint eigenlijk pas op 1 januari 2001. silvan schoonhoven iet rr 3 digin WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met woensdag. Finland: Overwegend bewolkt en af en toe sneeuw. In de middaguren meest lichte vorst. Noorwegen: Veel bewolking en perioden met re gen, in het binnenland sneeuw. Langs de kust de meeste neerslag en soms ook veel wind. Maxima bij zee ongeveer 7 graden, in het binnen land rond -2 graden. Zweden: Wolkenvelden en hier en daar nog wat lichte sneeuw, in het zuiden ook regen. In het noorden 's middags lichte vorst, in het zuiden maxima oplopend tot ongeveer 3 graden. Denemarken: In het algemeen veel bewolking en plaatselijk wat lichte regen of motre gen, eerst ook kans op sneeuw. Tem peratuur geleidelijk oplopend tot on geveer 6 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ier land: Dinsdag vooral in Engeland hier en daar wat zon. Verder veel bewolking en vooral in het noorden en westen nu en dan regen. Maxima rond 10 graden. België en Luxemburg: Wolkenvelden, ook hier en daar wat zon en overwegend droog. In de Ar dennen dinsdag kans op wat regen, ijzel of sneeuw en op veel 'plaatsen mist. Maxima oplopend naar 2 gra den in de Ardennen en 10 langs de kust. Noord- en Midden-Frankrijk: Dinsdag in het oosten nog enige re gen of sneeuw en kans op ijzel. Ver der af en toe zon en vrijwel overal droog. Met name in het oosten kans op mist. Middagtemperatuur oplo pend tot iets boven nul in het oosten en 12 graden in Bretagne. Portugal: Veel zon bij maxima van 11 graden in het binnenland en 15 aan zee Madeira: Af en toe wat zon en kans op een bui. Maxima ongeveer 18 graden. Spanje: Droog en vrij zonnig, hier en daar ook wolkenvelden. Maxima rond 10 gra den, aan zee van 12 in het noorden tot 16 in het zuiden. Canarische Eilanden: Geregeld zon en vooral in de bergen kans op een bui. Maxima tussen 19 en 23 graden. Marokko: Westkust: flinke perioden met zon en droog. Maxima ongeveer 17 graden. Tunesië: Dinsdag vooral in het noorden nog winderig en kans op een bui. Verder droog en geleidelijk meer zon. Maxi ma ongeveer 15 graden, woensdag iets hoger. Zuid-Frankrijk: Droog en geleidelijk meer zon. In het zuidoosten ronduit zonnig en een af nemende Mistral. Maxima oplopend naar 5 tot 10 graden, langs de Mid dellandse Zee lokaal 13 graden. Mallorca en Ibiza: Perioden met zon en waarschijnlijk droog. Maxima ongeveer 15 graden. Italië: Eerst nog kans op een bui en plaat selijk veel wind. Verder rustig en droog met zonnige perioden. Maxima oplopend tot 8 graden in het noor den en 13 tot 17 elders. Corsica en Sardinië: Dinsdag plaastselijk nog veel wind. Verder zonnige perioden en vrijwel overal droog. Maxima rond 15 gra den. Malta: Dinsdag nog tamelijk veel wind en kans op enkele buien. Woensdag droog, rustiger en meer zon. Maxima ongeveer 17 graden. Griekenland en Kreta: Dinsdag op veel plaatsen regen of onweer Woensdag droger en wat meer zon. Tamelijk veel wind. Maxi ma dalend naar 10 graden in het WOENSDAG 24 NOVEMBER 1999 Zon- en maanstanden Zon op 08.15 Zon onder 16.37 Maan op 18.04 Maan onder09.15 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 03.55 16.12 03.28 15.45 Laag 11.54 00.00 11.35 «23.41 Weerrapporten 23 november 07 uur: station weer wind temp neersl Istanbul Klagenlurt Kopenhagen Las Palmas Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Malta Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Maastricht Aberdeen Athene Bordeaux Brussel Cyprus Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck 5 4 0.7 Nl« 5 4 8.0 Wo g 4 4 0 Rome Stockholm Warschau Wenen Zurich i Bangkok I Buenos Aires Casablanca l Johannesburg I Los Angeles New Orleans c New York i TelAviv I O L O LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) 1 -5 0.0 Tokyo 0 -1 10 Toronto 17 9 0.0 30 18 0.0 18 11 0.0 22 13 0 0 12 11 0.6 30 15 0.0 19 11 0.0 16 8 0.2 16 9 4.0 Vancouver regenbui mam bewolkt onweer W warmtefront ilüSt regen sneeuw y koufront aÜ, opklaringen JL. hagel lagedruk - mist windrichting H hogedruk zonnig 19 temperatuur luchtdruk in -100°- hect0 pasca| KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071 -5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512, DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE A. Maandag, chef eindredactie algemeen T Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D C van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071-5323 508 Familieberichten: 023- 5317 3|WK 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie. 071-5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30td|eur 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIi Maandag t/m vrijdag van 8.30 tol 071- 5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging vf ®n het automatisch afschrijven van het k dc abonnements- geld, ontvangen 1,- c lei( betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (t< 1 worden verzonden geldt een toeslag de ja aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSF Voor mensen die moeilijk lezen,sk hebben of blind zijn (of eei leeshandicap hebben), is e< van het regionale nieuws uit hetlt Dagblad op geluidscassette bestN informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur, noorden en 16 in het zuiden. Turkije en Cyprus: Dinsdag vanuit het westen regen of onweer. Woensdag vooral in het wes ten droger en wat zon. Dinsdag maxi ma van 16 graden langs de Turkse westkust tot 27 in het zuidoosten en op Cyprus. Woensdag beduidend kouder. Duitsland: Dinsdag overwegend bewolkt en hier en daar sneeuw, in het westen ook regen. Woensdag droog en hier en daar zon. Plaatselijk mist. Middag- temperatuur oplopend naar 6 graden in het westen en 2 in het oosten. Zwitserland: Dinsdag overwegend bewolkt en af en toe sneeuw. Aan de zuidkant van het Alpenmassief droog en zonnig. Woensdag ook in het noorden droog en wat meer zon. Maxima oplopend tot enkele graden boven nul, bij Lo carno middagtemperatuur rond 9 graden. Oostenrijk: Overwegend veel bewolking en vooral in het noorden af en toe sneeuw. Maxima rond het vriespunt. Polen: Overwegend bewolkt en vooral in het oosten kans op wat sneeuw. Middag temperatuur meest iets onder het vriespunt. Tsjechië en Slowakije: In Slowakije veel wind en bewolking en vooral dinsdag perioden met sneeuw. In Tsjechie rustiger, hier en daar wat zon en overwegend droog. Maxima rond het vriespunt. Hongarije: Dinsdag sneeuw en veel wind. Woensdag opklaringen, vrijwel overal droog en geleidelijk aan minder wind. Maxima rond het vriespunt. ongevallendienst Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd er> feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. inlichtingen bezoekuren ziekenhuizen Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111. het tier ïr h estal

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 12