,eiden Regio Wellicht hotel in museum de stadsgrenzen' Hooglandsekerkgracht Peter Jan Rens verschoont luiers in LUMC 'Leiden hoeft niet te bouwen buiten eidse restaurateur Is vermist opgegeven WO en Hogeschool bben elkaar gevonden Opknapbeurt Natuurlijke Historie Precisiemagneet primeur voor Universiteit Leiden Officieel afscheid Kruijt DAG 23 NOVEMBER 1999 an de weg gehaald De politie heeft vannacht een 40-jarige automobilist van weg gehaald die duidelijk onder invloed van alcohol verkeer- de Hoge Rijndijk trok de Leidenaar de aandacht door i opvallende rijstijl. Bij controle bleek hij inderdaad te veel te Waf iben gedronken. Het rijbewijs van de man is ingenomen, oren rituurpan in brand [Nj De brandweer heeft gisteren een beginnend brandje in keuken van een woning aan de Julianastraat geblust. De "T Iding kwam rond 21.15 uur. De oorzaak van de brand was Cll ioverhitte frituurpan. ad van kaam politie heeft een officieel loringsverzoek laten uit- naar Hans Westerbeke, de iter van het bekende res ult James More aan de 25 nnarkt. De restaurateur (jfgjJt al sinds 15 november list. Over de oorzaak van verdwijning is niets be- I. De politie houdt alle mo- m'n lieden open: privé en/of n p iciële problemen. De poli- s luit ook een misdrijf niet n politievoorlichter beves- liat familieleden van Wes- ;ke hem vorige week maan- 15 dis vermist hebben opgege- De Leidse politie heeft in- lels een eerste onderzoek in de zaak gedaan, maar wil daar om privacyreden nog niets over kwijt. In elk geval sluit men niet uit dat Westerbeke het slachtoffer is geworden van een misdrijf. „We houden alles open. We zoeken in heel Ne derland naar mensen die hem of zijn auto hebben gesigna leerd." Het restaurant aan de Boter markt is overigens gewoon open en draaide afgelopen za terdag nog op volle toeren. Vo rig jaar onderging de zaak een ingrijpende verbouwing. De ca paciteit van de populaire gele genheid aan de Botermarkt werd daarmee aanzienlijk ver groot. Met veel toeters en bel len werd het etablissement in het voorjaar heropend. leiden Het voormalige Museum voor Natuurlijke Historie staat mo menteel in de steigers. De gevel aan de kant van de Doezastraat krijgt een opknapbeurt. Sinds de collectie vorig jaar is verhuisd naar het nieuwe museum Naturalis aan de Einsteinweg doet het gebouw aan de Raamsteeg vooral dienst als depot voor de Leidse musea. Ook zitten er een apotheek en een artsenlab in. foto wim dijkman de membraaneiwitten. Tot dusver worden medicij nen gemaakt door middel van de trial and error-methode: een nieuw medicijn moet worden getest om te kijken of het werkt. Door meer kennis te vergaren over de eigenschappen van membraaneiwitten zal het in de toekomst mogelijk zijn doelge richt medicijnen te ontwikke len. Over de membraaneiwitten is tot nu toe nog maar weinig bekend. Het nieuwe apparaat analy seert eiwitmonsters door ze met meer dan een miljoen toe ren per minuut te laten rond draaien. De precisiemagneet kan daarnaast ook worden ge bruikt als NMR (nuclear mag netic resonance) microscoop bij preklinisch onderzoek naar gentherapie. Met name voor die toepassing zal het LIC samen werken met het academisch ziekenhuis in Leiden. De precisiemagneet is ont worpen met financiële steun van de Europese Unie. De aan loopkosten bedroegen elf mil joen gulden. Een volgend appa raat kost vijf miljoen. Daarvoor zijn al bestellingen gedaan van uit Florida en Frankrijk. onno havermans De Universiteit Leiden haalt morgen een wereldprimeur in huis. De grootste ultrahoogveld supergeleidende precisiemag neet ter wereld, die morgen ochtend het Gorlaeuslaborato- rium wordt binnengetakeld, moet de kennis van mem braaneiwitten flink helpen ver groten. De analyse van deze ei witten is weer van groot belang voor het gericht ontwikkelen van medicijnen. Het Leids In stituut voor Chemisch onder zoek (LIC) gaat samen met het LUMC onderzoek doen met het nieuwe apparaat. Elke menselijke cel bevat on geveer honderdvijftigduizend eiwitten. Eenderde daarvan zijn membraaneiwitten, die zich be vinden in het vliesje dat de cel afsluit. In het hedendaagse ge netische wetenschap, die feite lijk gaat om de kennis van het leven, spelen deze eiwitten een grote rol. Om een cel te beïnvloeden moeten deze eiwitten worden aangepakt. Dat betekent dat ook de werking van medicijnen afhangt van of ze aanslaan op Gemeente in gesprek met Golden Tulip robbert minkhorst leidse Welzijnsorganisatie en de Hogeschool Lei- b0 gaan intensief samenwer- Zo gaan welzijnswerkers ges geven op de school en studenten stage lopen bij VO. jor een beroepsopleiding van heel groot belang dat issen theorie en praktijk itensieve band is", zegt A. :emans, directeur van de r Gedrag en Maatschappij de Hogeschool Leiden. „Óp ïanier is er een permanen- laloog tussen opleiding en HÉvcld." ^Ristaande donderdag on- H kent Hoozemans samen I interim-directeur Schipper de LWO een convenant p de samenwerking is elegd. Afgesproken is dat iVO zich beschikbaar stelt lage- en leerwerkplek voor ?nten culturele en maat- )pelijke vorming. In elk van hun opleiding kunnen ten een periode door- lijfê st. js! brengen bij de welzijnsinstel- ling. De Hogeschool Leiden biedt haar kennis en docenten aan bij de LWO. Zo levert de school een bijdrage aan de interne scholingscursussen van de wel zijnsorganisatie. De LWO zal weer op haar beurt gastcolleges geven op de hogeschool. De samenwerking ligt wat Hoozemans betreft voor de hand. Dat het ervan is geko men, stemt de directeur geluk kig. „Pas vrij kort geleden zijn de gesprekken tussen ons be gonnen. Tot voor kort zaten we in Den Haag. In september zijn we naar Leiden getrokken. Daar zijn we naar onze buren gaan kijken, en zo in gesprek ge raakt." De sector Gedrag en Maat schappij werkte overigens in Den Haag niet samen met een welzijnsinstelling. „Ik ben pas onlangs als directeur aangetre den", zegt Hoozemans. „Ik vind het ontzettend belangrijk om een goed netwerk op te bouwen." De gemeente Leiden is in overleg met Golden Tulip over de vestiging van een hotel aan de Hooglandsekerkgracht. De hotelketen heeft zijn oog laten vallen op het voorma lige museum voor Geologie en Mineralogie. Golden Tu lip werkt op dit moment een plan uit. zich af of de komst van een ho tel wel te rijmen valt met een autoluwe binnenstad. „Een ho tel trekt veel verkeer aan", schrijft voorzitter J. van Meij- gaarden van Pancras-West in zijn brief aan Van Rij. „En hoe spoort dit met de wensen van de Stichting Stadsimpuls om gedurende de zomer wekelijks een markt op de Hooglandse kerkgracht te organiseren, waardoor zo'n hotel slecht be reikbaar wordt. En waar kan leiden robbert minkhorst De wijkvereniging Pancras- West is verontrust over de plan nen. Volgens de vereniging zijn er 'vergevorderde gesprekken' tussen de gemeente en de ho telketen, maar wethouder T. van Rij (ruimtelijke ordening) bestrijdt dat. In een brief aan de bestuur der maakt Pancras-West haar onrust kenbaar. Omwonenden vrezen voor overlast. Ze vragen voor de auto's van de hotelgas ten parkeergelegenheid worden geboden? De parkeerruimte schiet nu al tekort." Een oplossing is de aanleg van een parkeergarage onder het hotel. Maar zover zijn de plannen nog niet, zegt Van Rij. Sloop van het voormalige mu seum is in elk geval uit den bo ze. .Absoluut niet. Het is een momument." Hij merkt op dat Golden Tulip wel ervaring heeft met het verbouwen van monu menten. In het oude stadhuis van Amsterdam is inmiddels een Golden Tulip gevestigd, zegt hij. Pancras-West doet een drin gend beroep op de gemeente om 'op zo kort mogelijke ter mijn een informatiebijeen komst' te beleggen. Het steekt de wijkvereniging dat slechts de huurders van het museum te horen hebben gekregen dat er mogelijk een hotel komt en dat andere bewoners en de wijkver eniging 'op geen enkele wijze bij de discussie zijn betrokken'. „Overleg is uiterst voorba rig", reageert Van Rij. „Daar is het plan van Golden Tulip nog lang niet serieus genoeg voor. Het idee voor een luxe hotel met congres- en vergaderruim te op die plek willen we verken nen. Leiden heeft een groot te kort aan vergaderruimte en ho telaccommodaties. 3lf er Jan Rens is de presentator 0 i het populaire kinderpro- mma 'Geef nooit op' en was 1st in het Leids Universitair disch Centrum. Niet bij fa- ie op bezoek of voor een be- ideling, nee voor iets héél Iers. Hij werd onlangs door lex-leukemiepatiëntje van Svflkinder- en jeugdcentrum C) van het LUMC naar Lei- •qc i gelokt. Rens was een 'blind e' in het vooruitzicht gesteld - ar in plaats van een ont- )9!pting met een wonderscho- dame in het ziekenhuis >t de presentator luiers ichonen. Daar begon de 'te- rgestelde' Rens niet aan. De meer praktiserend fysio- rapeut weigerde, maar een ïdleiding en uitleg over de 3 onderafdeling van het zieken- s wilde hij wél. Zo kreeg lis een steeds beter beeld van het wel en wee op het KJC. Uiteindelijk ging hij overstag en verschoonde toch luiers. Het is allemaal écht gebeurd. Weliswaar in scène gezet voor het goede doel maar toch. Het 'optreden' van Rens in het LUMC is door een camera vast gelegd. Uiteindelijk werd twee uur filmmateriaal gemonteerd tot een videoband van twintig minuten. En die band wordt weer gebruikt door de Stichting Kinderfondsen LUMC ter pro motie op scholen, bij vereni gingen en in bedrijven zodat de sponsors goed weten waarvoor ze actie voeren. „De video kan bij ons worden besteld", aldus Sabien Bentveld, samen met Marion Israëls de drijvende kracht achter de stichting. „Want we willen net zo bekend worden als het Ronald McDo- naldhuis. Veel scholen en be- De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad Onder redactie van Ad van Kaam en Ene-Jan Berendsen drijven zetten zich al in voor het goede doel. Prima natuur lijk maar wij zien graag dat ze eens wat dichterbij kijken. Om de hoek bijvoorbeeld waar wij zitten en geld en donateurs heel goed kunnen gebruiken." Stichting Kinderfondsen LUMC? Ja, dat is de organisatie die zich op diverse manieren inzet voor kinderen van 0 tot 18 die verblijven in het kinder- en jeugdcentrum van het Leids Universitair Medisch Centrum en daar worden behandeld. Daarbij moet worden gedacht aan kinderen met ernstige (aangeboren) ziekten en handi caps. Er wordt geprobeerd om hun verblijf zo plezierig moge lijk te maken. Daarnaast wordt er ook gewerkt om geld bijeen te krijgen om onderzoek te fi nancieren naar een betere be strijding van bepaalde ziektes. Bentveld en Israëls hebben al diverse acties gevoerd voor geld voor Kinderfondsen. Het geld gaat onder meer naar de Daktuin waar kinderen in het LUMC kunnen spelen in een minder ziekenhuisachtige om geving en naar Kidflits. Dat programma wordt wekelijks door de eigen omroep gemaakt vanuit de studio in de Daktuin maar ook op locatie in de zalen van de jeugdafdeling van het ziekenhuis. De kinderen pre senteren zelf, worden geïnter viewd en staan achter de came ra. Naast de uitzendingen zijn er ook speciale projecten. Kinde ren die lang in het ziekenhuis verblijven of van buiten de Leidse regio komen, worden verrast met een speciale video waarin bijvoorbeeld klasgeno ten of familie de hoofdrol spe len. Omgekeerd kan ook. Pati entjes maken zelf een film voor familie of school over hun ver blijf in het ziekenhuis. Peter Jan Rens stelde zich onlangs op de hoogte van het reilen en zei len in het kinder- en jeugdcentrum van het LUMC. foto anp Zo'n band kan dan mooi wor den bekeken in combinatie met de video van Peter Jan Rens. Naast de video bevat het project voor basisscholen ook een lesopzet voor zowel de on der- als bovenbouw, kleurpla ten, versjes, een diaserie en een themadoos met allerlei zieken huisartikelen. Videoband en pakket zijn te be stellen via telefoonnummer 071-5262814. Logeren bij Mary De echte fans, maar zij niet al leen, kunnen binnenkort in Leiden bij de Zangeres Zonder Naam logeren. T. Toussaint, de eigenaresse van hotel Nieuw- Minerva, heeft namelijk tijdens de veiling van spullen van Mary Servaes-Beij in Arcen de lo geerkamer gekocht. „We heb ben een aantal themakamers ingericht in het hotel. En toen we in de krant over de veiling lazen, leek het ons leuk om te kijken of we ook wat met de Zangeres Zonder Naam kon den doen." Toussaint zette aanvankelijk alles op alles voor het bed van Mary Servaes. „Ik heb nog een aardig tijdje mee- geboden. Maar op een gegeven moment hoorde ik achter me fluisteren dat een van de ande re bieders een echte fan was, die speciaal voor de veiling zijn vakantie had onderbroken. Nou ja, toen heb ik het maar la ten gaan." Door een misver stand ging ook de kaptafel van de Zangeres aan haar neus voorbij. „Ik dacht dat ik mee bood, maar later bleek dat de veilingmeester telkens de bie dingen van iemand anders had genoteerd." Bij de veiling van de logeerka mer sloeg ze echter haar slag. En voor 3500 gulden werden een logeerbed in rococostijl, een kast en een rieten stoel haar bezit. Weinig geld, vindt ze zelf. „Het grappige is trou wens dat de bijpassende bank straks is te zien tijdens de ten toonstelling over de zangeres in de Lakenhal." De eigenaresse van Nieuw-Mi- nerva wil de logeerkamer inge richt hebben voordat half de cember de tentoonstelling over Mary Servaes-Beij in de Laken hal begint. Ze hoopt dan menig fan te kunnen verwelkomen. Vooral ook mensen die vroeger ook echt bij Mary hebben gelo geerd. „We willen de kamer na melijk zo 'echt' mogelijk ma ken. Dus ik zou graag van de kenners horen in welke kleuren de kamer was geschilderd, welk behang er op de muren zat en noem maar op." eric-jan berendsen wim wegman leiden herman joustra Leiden hoeft zijn nieuwe wo ningen en voorzieningen de ko mende decennia niet buiten de huidige stadsgrenzen te bou wen. Binnen de stad is nog vol op ruimte om aan de vraag naar nieuwe huisvesting te kunnen voldoen. De stroken grond rondom zware infra structuur als snelwegen en spoorlijnen bieden voldoende gelegenheid voor het bouwen van duizenden woningen. Dat stellen Luc Veeger en Jan Wil lem van Kuilenburg van het Rotterdamse architectenbureau MONO LAB. De filosofie van het duo be helst onder meer het bouwen in verschillen de lagen, het geen ruimte- besparend werkt. Daarbij gaat het niet alleen om wo ningbouw. Ook gebouwen met een ande re functie - zoals kantoren, par keergarages en bioscopen - en nieuwe stukken groen krijgen hun plek in het geheel. De reeds aanwezige infrastructuur zorgt er bovendien voor, dat de nieuwe plek gemakkelijk te be reiken is. 'Infrabodies' is de term die de architecten voor hun stedebouwkundige ont werpen gebruiken, nieuwe stukken stad, inclusief nieuw landschap, binnen de huidige stadsgrenzen, in de buurt van bestaande infrastructuur. Nieu we kernen waar mensen wo nen, werken en recreëren. De huidige manier van bou wen, het sterk uitbreiden van woonkernen, heeft tot gevolg dat het bebouwde oppervlak vlot uitbreidt. Van echte steden en herkenbare landschappen is steeds minder sprake. Voordeel van het scheppen van 'infrabo dies' is volgens de architecten dat deze nieuwe kernen door de aanwezigheid van infra structuur niet geïsoleerd liggen. Bovendien wordt het landschap rondom de steden niet verder aangetast. In het geval van Lei den betekent dat dat vliegkamp Valkenburg en de Grote Polder niet ten prooi hoeven vallen en volledig intact blijven. In opdracht van de gemeente Delft, die wil dat het gebied rond de Technische Universi teit beter aansluit op het sta tionsgebied, heeft MONO LAB Ambitieus plan Rotterdamse architecten recent een plan ontwikkeld voor het gebied rond station- Zuid. Onderdeel van dat plan is onder meer het creëren van ex tra lagen bovenop het huidige station, en de bouw van ver schillende kernen langs het spoor en een belangrijke ver keersader. Op die manier kan de gemeente de beschikking krijgenover een extra opper vlakte van 700.000 vierkante meter. De gemeente buigt zich binnenkort over de plannen voor het stationsonderdeel. „Niet alleen Delft, maar elke stad heeft wat dat betreft een geweldig potentieel", zegt Van Kuilenburg. „Ook Leiden, ook daar is voldoende ruimte om te bouwen. Langs het spoor bij voorbeeld. Bovenop het spoor en het station had men ook meerdere la gen kunnen bouwen, met bijvoorbeeld kantoren. Dan had men die kantoren tegen over het station, aan de rand van het centrum, niet hoeven bouwen en was daar bijvoor beeld plek geweest voor een openbare ruimte als een park." Doordat de nieuwe kernen vaak kunnen worden uitge smeerd over een enorme leng te, is hoogbouw meestal niet nodig. Al kan dat in principe wel. Zo ontwierpen ze bij wijze van proef een 'infrabody' van 300 meter hoog, 250 meter lang en 180 meter breed. De archi tecten erkennen ook wel dat hun plannen ambitieus zijn. „Zeg maar radicaal." Boven dien maakt de huidige wet- en regelgeving het bouwen vlak op of boven sporen en wegen moeilijk, onder meer in ver band met geluidsoverlast en luchtverontreiniging. Veeger: „Wat wij dan ook onder andere met onze plannen en studies willen bereiken is een discussie over de stedenbouw in de na bije toekomst. De klassieke, ou de stadscentra zijn overbelast. We moeten af van het idee dat een stad maar één centrum heeft. Nieuwe centra zijn wel degelijk te realiseren binnen de bestaande ruimte van de ste den." MONO LAB geeft een toelich ting op de ideeën tijdens het Leids Architektencafé in socië teit De Burcht, op 25 november vanaf 20.00 uur. Oud-wethouder H. Kruijt neemt volgende week officieel afscheid van de gemeente. De wethouder stapte eind augus tus op nadat hij had vastge steld dat hij op onvoldoende steun en vertrouwen van zijn mede-collegeleden kon reke nen. Op 30 november is er voor hem een receptie in het stadhuis, waar belangstellen den de oud-wethouder de hand kunnen drukken. Kruijt meldde aanvankelijk dat hij pas een officieel af scheid wilde op het moment dat de burgemeester terug was. Uiteindelijk heeft hij daar toch niet op gewacht. „Ik had toen ik dat zei, nog het idee dat burgemeester Postma voor 3 oktober terug zou zijn. Later bleek dat zijn terugkeer veel later zou zijn." Offciële sprekers zullen er volgende week niet zijn.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 11