Leidsch Dagblad Bejaarden aan virus overleden mr Cadeau idee! Drijvend droomhuis EU-akkoord visserij tegen zin Nederland FOX biedt miljoenen voor tv-rechten Ajax o Test verkeersdoden op alcohol en drugs Miles LEIDSCH DAGBLAD TWEE WEKEN GRATIS SDAC 23 NOVEMBER 1999 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,85 ZATERDAG ƒ2,40 iden hoeft buiten Isgrenzen louwen' 14 Adelmund op bezoek bij 'unieke' basisscholen 15 Inzet tijdelijk personeel jaagt Oegstgeest op kosten 16 Veteraan Joop Strik al25jaar K krantenbezorger 17 Voorschotenaar debuteert met roman 'De Vergelding' 19 'Bestuur Quick Boys moet actie ondernemen' inald Koeman liner bij Vitesse aid Koeman wordt per 1 mber de nieuwe trainer Vitesse. Koeman is mo- leel bezig aan zijn tweede als assistent-trainer van s van Gaal bij FC Barcelo- De 36-jarige oud-interna al wordt in Arnhem de op- er van de op 30 oktober lagen Herbert Neumann. ggerschip mag ristan verlaten Nederlandse baggerschip Queen mag vertrekken e haven van Port Quasim akistan. Het schip ligt al I mei aan de ketting van een belastingconflict. De ler bepaalde gisteren voor erde keer dat het schip met de kwestie van doen Na de tweede uitspraak november werd de Delta n kort na het wegvaren haven zelfs weer terug- ald door de marine. Daar- erden schoten afgevuurd. ïandalen in itse politiek luitse politiek wordt mo- leel beheerst door een 1 oude schandalen. Er een parlementair onder- naar de vraag of de toen- je regeringspartij, de smeergeld heeft aange- in als 'prövisie' voor de ng van pantserwagens Saoedi-Arabië. De CDU als reactie daarop twee schandalen in de SPD ge en naar boven gehaald. a6 sj wordt steeds er geaccepteerd en marihuana worden in ja steeds meer geaccep- Volgens het drugsagent- i van de Europese Unie" ruim veertig miljoen Eu- inen wel eens een joint stoken. „In veel lidstaten er een tendens te bestaan et gebruik eerder als nor- of alledaags te zien dan afwijkend", concludeert gentschap. ia7 elke beurs 100 :k en 6 kaarten elke Nederlandse porte- nee zitten gemiddeld zes tic pasjes en honderd gul- aan contanten. VQlgens onderzoeksbureau E1M er twee kaarten bij om op te nemen of in winkels etalen. Een of de vijf zeult tien of meer plastic kaar met zich mee. :'!DAAG 22 PAGINA'S Haarlem In de Amerikaanse stad Seattle en het Canadese Vancouver ligt 'hij' al in complete wij ken, voor Nederlanders blijft-ie voorlopig een droom; de luxueus ingerichte WaterWoning. Een showmodel van het drijvende droomhuis werd vanochtend - onderweg van Zaandam naar Rotter dam - door twee sleepboten over het Haarlemse Spaame gesleept. De honderd kilometer lange tocht over het water neemt in totaal vier dagen in beslag. Het Avenhomse bedrijf Ooms Bouwmaat schappij bv. (licentiehouder voor de Canadees/A merikaanse vinding) onderhandelt momenteel met een aantal Nederlandse gemeentebesturen over de aanleg van WaterWoningwijken. De woningen - die drijven op een betonnen bak met piepschuim - zijn volgens de bouwer absoluut onzinkbaar. De WaterWoning is in verschillende varianten ver krijgbaar en kan onder meer worden uitgerust met twee grote badkamers, een werkkamer en drie slaapkamers. De prijzen voor de WaterWoning be ginnen bij 375.000 gulden. Dit 'showmodelletje' moet uiteindelijk zo'n slordige acht ton opleveren. FOTO UNITED PHOTOS DE BOER •CYNTHIA VAN DUKE Ziekte voorlopig beperkt tot Wassenaars verpleeghuis Vijf bejaarde bewoners van verpleeghuis Duinstede in Wassenaar zijn in een week tijd overleden door een nog onbekende bacteriële of virale infectie. Deze infectie leidde tot een fatale aandoening aan de longen. Ver moed wordt dat de slachtoffers besmet zijn geraakt door een griepachtig virus. Door ouderdom had hun lichaam onvoldoende weerstand tegen de ziekte. wassenaar jupv nihoftien bewoners ziek, maar een cpd aantal is inmiddels opgeknapt. Vanmorgen telde Groen nog tien zieken. „We schatten in dat het virus op zijn retour is. Je ziet dat de ziekteduur korter is, de koorts minder is." De zieken worden goed in de gaten ge houden. „Ze krijgen extra vocht en proberen hen wat te laten eten, zodat hun weerstand niet verder afneemt." Groen verwacht 'in de loop van de week' meer duidelijk heid te hebben over het virus. Het Westeinde Ziekenhuis in Den Haag doet onderzoek aan de hand van bloed-, urine-, en speekselmonsters. „We krijgen steeds deeluitslagen binnen. Volgens directeur J. Groen van Duinstede zijn sinds 11 novem ber acht ouderen overleden. „Dat zijn meer mensen dan ge woonlijk. Bij vijf van hen leggen we de relatie met het griepvirus. Daarop hebben we onmiddel lijk contact gezocht met de GGD", aldus de directeur. De vijf slachtoffers hadden allen koorts en andere griepsympto- men voordat zij overleden. De ziekte concentreerde zich aanvankelijk op een afdeling, maar heeft zich inmiddels ver der in het tehuis verspreid. En kele dagen geleden waren vijf- Voorlopig weten we alleen ze ker wat het niet is." Zo is er geen sprake van een besmet ting met de legionella-bacterie. Ook een salmonella-besmetting is uitgesloten. Het Westeinde Ziekenhuis verwacht aan het eind van deze week over de re sultaten van het onderzoek te beschikken. Familieleden en kennissen kunnen Duinstede gewoon blij ven bezoeken, stelt de directeur met klem. „Medisch gezien is er geen enkele reden om niet op bezoek te komen. Wie gezond is en het virus toch te pakken krijgt, loopt hoogstens een ver koudheid op." Groen heeft nog geen signa len gekregen dat het virus ook rondwaart in andere verpleeg- en verzorgingshuizen in de re gio. Volgens de GGD West-Hol land zijn er in de I Iaagse regio geen andere gevallen bekend. „Het gaat voorlopig alleen nog om deze locatie", aldus een medewerkster van de GGD. HET WOORD IS AAN Jan Greshoff Het zijn sterke schouders die de stilte kunnen torsen. <\- vrij zacht r en B^wólkt SP-vragen over nota adviseur Leemhuis-Stout den haag anp De statenfractie van de Socialis tische Partij in Zuid-Holland wil opheldering over de declaratie die de externe media-adviseur van voormalig commissaris van de koningin, Leemhuis-Stout heeft ingediend bij de provin cie. Volgens de SP wil de advi seur, K. Mijnten, 16.273 gulden ontvangen voor zijn werk. Leemhuis-Stout schoof op de dag van haar aftreden, woens dag 6 oktober, de provincie- voorlichters terzijde en schakel de Mijnten in. Het rapport van de commisie Van Dijk over het bankieren van de provincie was de aanleiding voor haar vertrek. De SP wil van het college van Gedeputeerde Staten weten of er criteria zijn voor het aan spraak maken van een bestuur der op een extern media-advi seur op kosten van de gemeen schap. Ook vraagt de SP om een specificatie van de declaratie en wil de fractie dat Leemhuis de kosten zelf betaalt. Tientallen miljoenen subsidie gaan verloren BRUSSEL ANP De Europese ministers voor vis serijzaken zijn het de afgelopen nacht na maandenlang praten eindelijk eens geworden over de voorwaarden voor een steunregeling in de visserijsec tor. Samen met haar Britse col lega verzette staatssecretaris Faber zich vergeefs tegen de af spraken. Voor de periode 2000-2006 zou Nederland ruim 68 miljoen gulden steun voor vlootaanpas- sing in combinatie met capaci teitsreductie omwille van de visstand kunnen krijgen, maar Nederland voldoet niet aan de door Brussel gestelde voor waarden. Hierdoor gaan tien tallen miljoenen guldens Euro pese subsidie voorlopig aan de neus van Nederland voorbij. De staatssecretaris gaf dat toe. Fa ber zei voorts dat ze wil gaan praten met de Nederlandse vis sers om te kijken hoe de voor waarden voor de steun toch nog kunnen worden gehaald. Na drie ministerraden met volgens Faber 'eindeloze dis cussies' waren Europese Com missie noch de andere lidstaten bereid in te schikken om een uitzondering te maken voor Nederland. Volgens de staatssecretaris, sprekend na de vierde slepende vergadering, is er alleen steun voor klassieke sanering via uit koop van capaciteit. De moder ne en rendabel opererende Ne derlandse visserijsector heeft daar weinig oren naar. De regering geeft de voorkeur aan omschakeling naar andere, meer duurzame of selectieve visserijtechnieken. Gelijktijdig zou capaciteit moeten worden ingeleverd. „Maar de andere lidstaten vonden dat een onei genlijk gebruik van gelden", al dus Faber. 5710° 6710° 50% 20% 20% SSSSdS? 30% 20% 20% Helft scholieren vindt studiehuis een verbetering DEN HAAG ANP Bijna de helft van de scholieren in de hoogste klassen van havo en vwo vindt het studiehuis een verbetering van het onder wijs. Dat blijkt uit het Nationaal Jongerenrefërendum van de Stichting Codename Future. Die onderzoeksstichting on dervroeg met de hulp van de Universiteit Utrecht 11.000 jon geren in de leeftijd van twaalf tot achttien jaar op 134 middel bare scholen. Codename-directeur A. Ha- geman noemt de uitslag van de vraag over het studiehuis -op merkelijk. „Je zou door de sta king van 6 december tegen de zware programma's denken dat alle scholieren tegen het studiehuis zijn. Maar er zijn dus ook veel leerlingen voor stander van deze vernieuwing." Het enthousiasme van leer lingen in 5 en 6 vwo is overi- gens veel minder. Van deze groep vindt maar 28 procent het studiehuis een verbetering. Maar aan de meesten van hen gaat het studiehuis voorbij: zij doen straks examen 'oude stijl'. Volgens Hageman worden jongeren graag geraadpleegd door de politiek. „Jongeren vragen om praktische oplossin gen voor dagelijkse proble men", staat in het Nationaal Jongerenadvies dat hij vandaag aan minister Jorritsma van eco nomische zaken aanbiedt. Pagina 2: Commentaar Pagina 5: 'Studielast vermin deren om tweede fase te red den' Deel voetbalwedstrijden achter decoder op apart sportkanaal DEN HAAG GPD enland tnland uur en Kunst, lomie wfen Samenleving, irek van de Dag 11,13,14,15,16 '/programma's9 ids/Strips -3,5 6 Televisiezender FOX heeft tientallen mil joenen over voor de tv-rechten van Ajax. Het bedrijf heeft ook interesse in de uit zendrechten van de hele eredivisie. Een deel van de wedstrijden zou dan achter de decoder verdwijnen op een apart sportka naal. Kijkers zouden zich daarop kunnen abonneren voor 15 tot 20 gulden per maand. Dit blijkt uit een documentaire die het tv-programma Zembla vanavond uitzendt op Nederland 3 en uit mededelingen van FOX-woordvoerder Roel Mostert. Ajax-di- recteur Frank Kales zegt in de documen taire dat hij een briefje bezit, waarop di recteur Robert Bland van FOX Nederland het aanbod heeft geschreven. "„Ik heb een briefje met vele nullen voor vele jaren", al dus Kales. Vorig jaar toucheerde Ajax vijf miljoen gulden voor zijn tv-rechten. FOX-woordvoerder Mostert benadrukte gisteravond dat geen sprake is van een of ficieel bod en dat er momenteel ook niet officieel wordt onderhandeld. „Een paar weken geleden ontmoetten Bland en Kales elkaar op een omroepbijeenkomst. In een wat lacherige sfeer heeft Bland toen iets op een briefje geschreven", aldus Mostert. Wel bevestigt hij dat het is op te vatten als een officieus bod, bij voorkeur voor een meerjaren-overeenkomst. Dat FOX tegen de 50 miljoen gulden per jaar wil betalen, klopt volgens Mostert niet. „Per jaar zit het overigens een aardig stuk onder de 50 mil joen gulden." Volgens de woordvoerder heeft FOX geen initiatieven genomen rich ting Feyenoord en PSV. Het speciale bewaarblik voor de laatste krant van dit millennium. Verderop in deze krant over deze aanbieding Wegblokkade Orahovac voorbij PRISTINA Rtr-ANP De Kosovaarse Albanezen heb ben gisteren de wegblokkade bij Orahovac opgeheven die al maanden de aflossing van de Nederlandse Gele Rijders door Russische KFOR-militairen on mogelijk maakt. Dit heeft een woordvoerder van de door de NAVO geleide vredesmacht voor Kosovo bekendgemaakt. Het is nog niet duidelijk wan neer de Russische KFOR-mili tairen het gebied overnemen. De opheffing van de blokkade is volgens de woordvoerder het resultaat van succesvolle on derhandelingen door KFOR. Hij wilde niet zeggen wat de Alba nese burgers heeft doen beslui ten de anti-Russische blokkade op te heffen en ook niet of zij nog problemen hebben met de komst van de Russen. den haag anp Minister Netelenbos van ver keer wil alle verkeersdoden la ten onderzoeken op mogelijke aanwezigheid van alcohol, drugs of medicijnen in hun bloed. Zij wil preciezer in kaart brengen hoe vaak die rijgevaar- lijke middelen een rol spelen tijdens dodelijke ongevallen. Het onderzoek moet wat haar betreft anoniem gebeuren. Netelenbos schrijft dat in een brief aan de Tweede Kamer. Volgens de minister is de huidi ge registratie door de politie van het aantal dodelijke onge lukken waarbij drank, drugs of geneesmiddelen in het spel zijn, niet compleet. Vorig jaar vielen 1066 doden in het ver keer. Daarvan waren volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek 83 gevallen te wijten aan drank. De Stichting Weten schappelijk Onderzoek Ver keersveiligheid (SWOV) ver moedt dat circa 200 slachtoffers alcohol hadden gebruikt. Netelenbos erkent dat aan de verplichte test vele juridische haken en ogen zitten. Het afne men van een bloedproef is nu alleen mogelijk met toestem ming van de betrokkene, tenzij er een vermoeden is van een overtreding. De minister wil dat omzeilen door de test anoniem uit te voeren. Veilig Verkeer Nederland (WN) noemt het voorstel van Netelenbos 'opvallend, maar niet echt nodig'. Duitse bouwreus Holzmann failliet FRANKFURT DPA De laatste poging om het Duit se bouwconcern Phillip Holz mann voor een faillissement te behoeden is mislukt. De schuldeisers en financiers kon den het vannacht niet eens worden over een saneringsplan voor het bedrijf. Gisterochtend mislukte al een eerste reddingspoging van de bouwgigant. Holzmann zou daarop faillissement moeten aanvragen, maar minister-pre- sident Koch van de Duitse deel staat Hessen nodigde gister avond de belangrijkste schuld eisende banken voor nieuw overleg uit. De banken bleken niet bereid het gat van 400 miljoen mark te dichten. Gisteren -had Bonds kanselier Schroder de bankwe reld nog opgeroepen arbeids plaatsen te behouden. De koers van het aandeel Holzmann stortte vanochtend volledig in elkaar. De notering van 12 euro was maar liefst 90,5 procent lager dan de 114,40 eu ro waarop het aandeel vorige week uit de handel werd geno men. Protesterende werkne mers blokkeerden de toegang bij de Commerzbank die als hoofdschuldige wordt gezien, in Duitsland telt Holzmann 17.000 arbeiders. Daarbuiten heeft het concern nog eens 11.000 werknemers. Duitse bonden zeiden te vrezen dat ook onderaannemers en leve ranciers worden meegesleept. Het totale assortiment van Playmobil nu gratis tegen inlevering van Air Miles. Vanaf 49 Air Miles. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Naam: Voorlettors: m/v Adres: Postcode: Plaats: Telefoonnummer: (l.v.m. controle beiorgjng) Na de eerate twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch 33,70) Per kwartaal automatisch (ƒ96,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ97,90) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch tËk Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur doze bon In eon envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnoo service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bollen kan ook: 071-5128030 of abonneren vla: www.leidechdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1