n Hameren op het belang van kunst en antiek WEER Duitse post verstuurt brieven door het heelal 43 VRIJDAG 19 NOVEMBER 1999 COMMENTAAR Euro 2000 Grenscontroles, een massale inzet van politie en leger en crisis teams die klaar staan om ieder moment uit te rukken. Het lijkt wel oorlog, maar het gaat slechts om het Europees kampioen schap voetbal. Een reünie van de beruchte Duitse supporters en Engelse hooligans en de aanwezigheid van Ajax- en Feyen- oord-fans volgend jaar juni heeft het land in opperste staat van paraatheid gebracht. Nederland verandert tijdens Euro 2000 in een vesting. Dat is nodig om te voorkomen dat er een dode valt zoals bij de rellen in Beverwijk of dat er mensen ernstig gewond raken zo als de Franse politieman die twee jaar geleden tijdens het WK door Duitse supporters in elkaar werd getrapt en nog steeds niet hersteld is van de verwondingen. Dat is ook nodig om een herhaling van de Heizelramp in Brussel voor te zijn en om het plaatsen van bommen uit te sluiten. In de stadions heeft de voetbalwereld in West-Europa de zaak jes de laatste jaren aardig voor elkaar. Nieuwe stadions zonder staanplaatsen leiden daar nog slechts zelden tot onlusten. Maar daarbuiten kan de politie maar geen greep krijgen op voetbalsupporters. Dat lukte niet tijdens het WK in Frankrijk en als de voortekenen niet bedriegen slagen Nederland en België daar evenmin in, ondanks de veiligheidsmaatregelen die zijn aangekondigd. Het in goede banen leiden van Euro 2000 in Nederland en Bel gië is veel moeilijker dan in landen als Frankrijk of Spanje. Daar zijn de afstanden tussen de steden waar wordt gespeeld groter, waardoor het gemakkelijker is de supportersbendes te contro leren. Volgend jaar tijdens het EK zullen de relschoppers van wege hun mobiliteit moeilijker in toom te houden zijn. Wie 's middags de boel op stelten zet in Amsterdam, stapt in de trein en kan 's avonds nog aanwezig zijn bij onlusten in Antwerpen. Euro 2000 slokt de inzet op van het complete politiekorps. Toch gaat het slechts om het spelen van een aantal voetbal wedstrijden. De vraag rijst of dit de prijs is die we hiervoor wil len betalen. Geen novemberwinter Er komt geen novemberwinter- tje. Bewolking gaat de komende nacht het warmteverlies tegen en op de wat langere termijn (na het weekeinde) verzwakt de verbinding tussen een 'warm bloedig' Atlantisch hogedrukge- bied en een met zeer koude lucht gevuld luchtdrukmaxi mum boven het noorden van Rusland. Daardoor gaat de wind na het weekeinde weer uit richtingen tussen west en noord waaien. Deze ontwikke ling heeft de aanvoer van min der koude luchtmassa's tot ge volg. Bovendien dringen fron ten met bewolking en waar schijnlijk ook enige neerslag tot onze s.treken door. In de loop van volgende week trekt het ho- gedrukgebied op de Oceaan naar de Alpen. Tegelijkertijd wordt ten zuiden van IJsland een actieve stormdepressie ver wacht. Tussen beide systemen gaat de wind uit het zuidwesten waaien hetgeen een versterkte aanvoer van zachte luchtmas sa's tot gevolg heeft. Morgen is het overwegend be wolkt weer met kans op wat neerslag. Dat zal hoofdzakelijk regen en of wat smeltende sneeuw zijn. Later op zaterdag worden de neerslagkansen klei ner, en veel neerslag lijkt er niet zullen vallen. De temperaturen komen uit op maximaal 5-6 graden. De wind is aan de kust eerst nog krachtig uit het noordoosten. In de loop van de dag neemt de wind af. Over land is de wind zwak tot matig. Onder invloed van een zone van hogedruk is het zondag rustig en droog met nu en dan zonneschijn. Storingen, gekoppeld aan een depressie boven Kopenhagen, hebben gisteren veel buien ver oorzaakt. Deze gingen verge zeld van onweer, hagel en sneeuw. In het oosten bouwc zich zowaar een sneeuwdek op van 5 tot 8 centimeter. Bij ons was er alleen spra ke van behoorlijk wat neerslag. Santpoort- -Noord kwam uit op 13 mm, Hoofd dorp 10, Wad- dinxveen 9 en Hotelkamer per kilo gewicht Gasten van hotel Bellevue in het Duitse Boppard be talen de kamerprijs naar hun lichaamsgewicht. Per kilo berekent de directie een mark per nacht. ,,U be taalt wat U weegt," aldus manager Jan Gawel. Bij de ontvangst nodigt de recep tioniste de gasten uit op een geijkte weegschaal plaats te nemen. Gawel constateerde dat sommige klanten het niet op prijs stellen zich openlijk te la ten wegen: „Dan schatten we het gewicht. We zijn ge nereus en zorgen ervoor dat de dames zich geflat teerd voelen." Niet-zwaar- lijvige personen besparen heel wat geld. Normaal be rekent het viersterrenhotel Bellevue 380 mark per nacht. Gasten die een paar dagen blijven, kunnen hun verblijf per etmaal goedko per maken. Het hotel aan de Rijn biedt een speciaal dieet- en afslankingspro gramma aan. De bedrijfs leider beweert dat hij met zijn actie de „saaie prijsvor ming in het hotelwezen wil doorbreken". De aanbie ding eindigt op 21 decem ber, kort voor de lucratieve kerstdagen. Jan Pieter Glerum nu ook op internet: 'Het klassieke veilingwezen zal nooit verdwijnen' Veilingmeester Jan Pieter Glerum wil een groot publiek interesseren voor het open en verkopen van kunst en antiek. Hij was al te zien op televisie, vanaf zondag hamert Glerum ook af op internet. „Er is een alternatief voor de spullen van Ikea en de Hema." Aaibaar Ik heb in de buik van Anne-Rose gekeken. De doorgesneden huid lag opengeslagen als een zorgzaam opgemaakt bedje. Daarbinnen was het vooral erg roze. En waar het rood dreigde te worden was er een deppende doktershand. Anne-Rose moest geopereerd aan een shunt. Nee, ik wist ook niet wat dat was, en de makers van de on dertiteling ook niet, dus die lieten dat 'shunt' gewoon staan. Terwijl Van Dale er toch een goed Nederlandse vertaling voorgeeft: by- -pass. Een hond meteen by-pass. Da's toch even slikken. Tweeduizend dollar kost de operatie maar liefst, maar natuurlijk hebben haar baasjes dat ervoor over. Niet eens omdat de aanschafkosten van An ne-Rose - zo'n rasbeestje waarvan ze eerst de poten chirurgisch hebben ingekort - al torenhoog zijn geweest. Maar omdat ze hart stikke veel van hun hondje houden. We hebben geen kinderen en zij is eigenlijk ons kind, legt haar baasje uit terwijl haar bazinnetje in stemmend knikt. Wie op zoek is naar een programma met een hoge aaibaarheidsfac tor zit, kortom, goed bij de real life-serie Animal E.R. Ook al omdat het niet louter de huisdieren zelf zijn die die factor omhoogjagen. Waren er intelligente wezens groter en machtiger dan wij, ze zou den vechten om een huisdierenpaartje als het baasje en bazinnetje van Anne-Rose. Die stootvaste teletubbie-contouren. Die zielsglan- zende hondenblik die ze elkaar schenken als ze horen dat de opera tie is gelukt. Om te zoenen. Maar niet alle baasjes zijn even trouw. Die van N'Guy, die zijn slecht, dat zie je zo. Hij heefteen ijdele paardenstaarten zij een trendy bril. Ze zijn koud en hard en gemeen. N'Guy is een herders hond met een hele lieve immens zachte zwartfluwelen snuit, en toch willen zijn baasjes hem dood. Ik vind het maar niks. En de dokter, die vindt het ook maar niks. Ze werpt een treurige blik in de camera en zegt: Ik zie zelf niet genoeg reden om die hond in te laten slapen. Ze slikt iets weg en vervolgt: Maar ik kan mijn mening niet opdringen. Ook ik slik iets weg. Zoveel goed-en-kwaad in een notendop, het wordt me bijna te veel. Klimmen voor feest in Borger Zo'n 160 klimmers gaan morgen vanaf 7.00 uur 's ochtends zeven denkbeel dige bergtoppen in Borger bedwingen. Gedurende 18 uur moeten de klimmers in totaal 43 kilometer afleggen op de klimwand van activi teitencentrum Dunedain in Borger. Het aantal kilome ters is even groot als de to tale lengte van de zogehe ten 'Seven Summits', de ze ven hoogste bergen ter we reld. De klimmarathon is een sponsoractie en wordt ge houden onder de vlag van de stichting Millennium 2000 Borger. De opbrengst komt ten goede aan de gra tis millenniumfeesten die begin januari in Borger worden gehouden. Van de benodigde ton is inmiddels 60.000 gulden binnen. Eerder dit jaar organiseerde de stichting in Borger een autopedmarathon van 2000 minuten, die goed was voor een officieel wereldrecord. De klimmarathon is geen officiële recordpoging, om dat volgens de organisato ren de aanmelding bij het Guinness Book of Records te laat binnen was. Glunderend loopt Jan Pieter Glerum door de veilingzaal van de oude synagoge in Amster dam-Zuid, waar zijn veilinghuis sinds vorig jaar is gevestigd. Te midden van de enorme hoe veelheid fraai uitgestalde antie ke tafels, stoelen, klokken, por seleinen borden en tafelzilver wijst hij op het 'bordenwipper tje'. Een raadselachtig attribuut, in de negentiende eeuw ge bruikt om een soepbord schuin te zetten. En een 'overigens bij zonder fraai Louis XVI maho niehouten klapbuffet', zegt hij één adem. Zondag gaan de voorwerpen 'voor op en rond om de tafel' onder de hamer in een rechtsstreekse uitzending via RTL5. Het is niet de eerste keer dat Glerum met zijn hamer op tele visie verschijnt. Hij verwierf landelijke bekendheid met twee programma's, die inmiddels beide zijn stopgezet: het TROS- programma 'Eenmaal ander maal' en 'dell' Arte', uitgezon den op NET5. Wel nieuw voor hem is dat het een rechtsstreek se veiling betreft waarbij kopers ook 'live' via internet met het publiek in de zaal mee kunnen bieden. Glerum, het schmink van het televisieprogramma Koffietijd nog op de wangen, wil kunst en antiek bij een groot en breed publiek onder de aandacht brengen. „Vooral om te laten zien hoeveel ontzettend leuke dingen er te koop zijn, die vaak helemaal niet duur zijn. Het veilen van kunst en antiek is te veel omgeven met zacht ge fluister en muziek van Satie. Terwijl een veiling iets is waar je huppelend uit moet komen. Het is gewoon leuk, fijn. Daar wil ik de mensen op wijzen." Dat doet hij met een aansteke lijk enthousiasme en een vloei ende, enigszins bekakte tenor stem - 'kan ik ook niet helpen'- die gemaakt lijkt te zijn om te vertellen. Dat er rond kunstvei lingen een elitair imago hangt, is Glerum bekend, maar hij probeert het wel tegen te gaan. „In de media lees en hoor je al leen maar dat er weer een Rem brandt voor twintig miljoen of een Van Gogh voor het dubbele is verkocht. Door al die verha len vergeten mensen wel eens dat je gewoon in de Grote Houtstraat heel leuke dingen voor ver onder de duizend gul den kunt kopen. Elk voorwerp met zijn eigen leven, geschiede nis en verhaal. Dèt wil ik vertel len." Die kunst keek hij af van zijn vader. „Op de leeftijd dat we liever voetballen, nam hij mij en mijn broer altijd mee naar musea en tentoonstellingen. Door er veel over te vertellen, wist hij het voor ons ontzettend leuk te maken. Dan vergatje snel dat je onder dwang mee moest. Ik heb het ook bij mijn kinderen gedaan. Laatst vertel de mijn dochter dat ze achteraf zo blij is dat ik haar altijd mee sleepte naar kerken en musea. Dat was een van mijn glorieuze momenten als vader." Vertellen, uitleggen, laten zien wat kunst of antiek is, het wordt steeds belangrijker volgens de veilingmeester. „Zaken als bal let, toneel, literatuur en kunst krijgen een steeds beperkter publiek. Wil je bijvoorbeeld aan kinderen laten zien dat er meer is dan een computerspelletje, dan moet je harder roepen hoe Jan Pieter Glerum: „Sta ik eenmaal achter het katheder met de hamer in mijn hand, dan ben ik rustig. In charge. Dat is mijn moment." foto hans van weel ontzettend leuk het is. Want weet je er eenmaal iets van af, dan wordt het alleen maar inte ressanter." Dat er ook mensen op de vei lingen af komen die weinig of geen verstand hebben van kunst, vindt Glerum geen pro bleem. „Verre van dat. De uit daging om hen te interesseren is daarvoor te groot. Natuurlijk wil ik niet iedereen op een Louis XVI-stoel laten zitten. Maar ik wil wel laten zien dat-ie er is. Als alternatief voor de spullen van Ikea en de Hema." Om de toegankelijkheid van de veiling zondag te vergroten, kunnen potentiële kopers over morgen ook rechtstreeks via in ternet en telefoon bieden. Evenals de kopers in de zaal moeten zij zich van te voren aanmelden. Glerum noemt de nieuwe technologie een onont koombare ontwikkeling, maar begrijpt dat niet iedere veiling meester er op zit te wachten. „Veel veilinghuizen worden ge dreven door wat oudere lieden, van wie ik er een ben. Van com puters of handel via internet hebben ze geen verstand. Ze moeten er duidelijk aan wen- nen. Het is een barrière. Het vak wordt minder romantisch, omdat je niet weet wie erachter de cijfertjes zit. Aan de andere kant: bij een telefonische bieder weten we dat vaak ook niet." Glerüm is niet bang dat door de technogische mogelijkheden het bezoek aan veilinghuizen juist zal teruglopen. „Ach, het klassieke veilingwezen zal nooit verdwijnen. Mensen willen graag de uitstraling van het ob ject blijven zien. Ze willen er aan snuffelen, het kunnen aan raken. Dat zal nooit verdwij nen." Met televisie en internet erbij wordt de veiling 'logistiek' een zware klus voor Glerum. „Zon dag rennen hier allerlei mensen met lampen en kabels door de ruimte. Ze roepen constant 'ga daar eens staan, doe eens even dit of dat.' Dan ben ik groen en geel, onbenaderbaar. Maar sta ik eenmaal achter het katheder met de hamer in mijn hand, dan ben ik rustig. In charge. Dat is mijn moment." ARNOUT HEEMSKERK Multimediaveiling 'Kunst en antiek op en fondom de tafel'; zondag 21 november, vanaf 12.30 uur (live op RTL5 vanaf 12 uur). Kijkdagen: zater dag 20 november van 10 tot 16 uur. Adres: Lekstraat 63, Amsterdam, tel: 020-301.29.50. Via internet: klik naar wwvv.glerum.nl (inschrijving sluit za terdag 20 november 16 uur). De Duitse post gaat brieven in het heelal versturen. Het betreft een eenmalige millenniumac tie. Een raket neemt 2000 brief kaarten mee. Een deel van de post keert in een capsule op aarde terug, en wordt dan nor maal bezorgd. De andere brie ven blijven als „ruimtepost in de kosmos zweven." Onder het motto Verstuur Een Stuk Heelal - SpaceMail 2000 Vermeend ontvingen alle Duitse huishou dens de afgelopen weken een voorgedrukte briefkaart. Het Duitse postbedrijf suggereert het kaartje als millenniumsou venir aan een geliefde persoon te sturen. Liefhebbers kunnen de brief ook aan zichzelf adres seren tegen het normale porto van 1,10 mark. De post die te rugkomt krijgt een speciale stempel. „We ontvingen al zeker 300.000 kaarten. Wij rekenen op een miljoen inzendingen", aldus een woordvoerster van de Deutsche Post AG gisteren. Het bedrijf zag zich al genoodzaakt een nieuwe versie van de brief kaart te laten drukken. Door de overweldigende belangstelling kan niet meer gekozen worden voor verspreiding in het heelal. De lancering van de raket met de 2000 uitgelote brieven is voor januari volgend jaar ge pland. Vijf winnaars kunnen bij de start in het Braziliaanse Al- cantara aanwezig zijn. De 2000 briefschrijvers ontvangen elk een vluchtcertificaat en een vi deo van de lancering en van de terugkeer van de capsule op aarde. Tot de troostprijzen be horen tien astronautentrainin gen in België en honderd vluch ten in een heteluchtballon. De raket wordt in de gele kleur van de Deutsche Post geschil derd. De hele vlucht duurt vijf tien minuten. De raket komt van de Duitse luchtvaartonder neming DASA, die tijdens de vlucht onderzoek verricht. Over de kosten van de campagne wil de post niets kwijt. In de Tweede Kamer wordt het nieuwe belastingstel sel voor het volgende millennium besproken. Mij past het eigenlijk niet me daarmee te bemoeien, maar in al wat ik over die nieuwe belastingwetgeving hoor en lees wordt één simpel feitje over het hoofd gezien. Blijkbaar moet ik mijn landgenoten daarop attent maken. p Wa t gaat er gebeuren We gaan minder betalen. ijf Vooral de zeer rijken gaan er enorm op vooruit. Tot nu toe is het zo: heb je vermogen dan wordt datgene watje daarmee verdient - bijvoor- i beeld de rente - gewoon bij je inkomen opge- jjf teld en betaal je daar belasting over. Dat be- tekent dat je, als je goed'verdient, al gauw zestig procent belasting betaalt over je geno- ten rente. In het nieuwe stelsel wordt datgene wat je met je vermogen verdient apart belast. De staat gaat er vanuit dat je met je vermogen elk jaar op de een of andere manier vier procent binnenhaalt. Aanvankelijk wilde vadertje staat je dan van die vier procent weer een kwart (dus 25%) afpakken. Inmiddels is, ofschoon die nieuwe belasting nog moet worden ingevoerd, dat kwart al opgetrokken MAARTEN 'T HART tot 30%. Om het in ronde cijfers uit te drukken: heb je een ton, dan gaat vadertje staat ervan uit dat je daar elk jaar op de bank vierduizend gulden rente van trekt en van die vierduizend moet je dan twaalfhon derd gulden inleveren. Voor de echte rijkaards onder ons is dat een bijkans ongelofelijke verbetering, want die levert nu zestig procent in van die vierduizend gulden, ofivel 2400 gulden. Kortom, dit is geweldig! Staatssecretaris Vermeend van de Partij van de Arbeid, die 't geloof ik allemaal zo'n beetje op z'n eentje bedacht heeft, werkt eraan mee om de rijken liefelijk in de watten te leggen, Hoe komt dat nou? En hoe valt nou te verklaren dat je be lasting moet gaan betalen over een veronderstelde, een fictieve winst van vier procent op je hele vermo gen? Nergens ter wereld kennen ze zo'n raadselachti ge vorm van belastinginning. Ja, zult u zeggen, maar nergens ter wereld is het rij-examen strenger, in Ne derlandzijn ze nou eenmaal geschift. Akkoordmaar toch is het buitengewoon vreemd. Stel: je hebt je ton belegd in antidelen, en die aandelen stijgen en stijgen en je haalt bijvoorbeeld in een jaar, ik noem maar wat, twintig procent winst binnen, dus twintigdui zend gulden. Dan betaal je toch twaalfhonderd gul den. En je buurman die geen aandelen heeft, maar toevallig een stukje grond bezit dat een ton waard is, en waarover hij polderlasten en milieuheffingen moet betalen, en waar dus alleen maar geld bij moet, be taalt ook 1200 gulden. Is dat billijk? Is dat rechtvaar dig? Is dat redelijk? Mijns inziens is dat totaal ge schift, is dat helemaal van God los. Gelukkig zit die hele Tweede Kamer vol reuze verstan dige mensen. Ik kan me niet voorstellen dat er ook maar één bij is die zal stemmen voor deze volstrekt maffe vorm van belastinginning. Je gaat toch iemand niet belasten op grond van een vermeende winst op je vermogen. Wacht even, u leest het goed - en hier heb je nu 't feitje dat iedereen over het hoofd ziet - het betreft hier een belasting op vermeend vermogensrendement. Ver meend! Komt dat woord u bekend voor? Heet onze gisse, kalende, ernstig bebrilde staatssecretaris niet toevallig Vermeend? Deze u itgekookte jongen wil z'n eigen naam vereeuwigen via ons nieuwe belasting stelsel Vandaar die doldwaze, idiote, uiterst onrecht vaardige regel dat er 30% afgepakt wordt van een ver meende winst van 4% op je veimogen. Let op, Tweede Kamer, laat je niet kisten! MILLENNI nog dagen i breel ill< Nog 43 dagen en hel| we millennium 1 Reden voor deze 1 in een dagelijkse s rug te kijken op 1 gebeurtenissen dieJ grepen op correspoi rende data in de afgi 1000 jaar. Deze weel ech nov 1917: Bolsjevist «is: overen Moskou; 16i aai1 1532: Inca's uitgemi ntn 17 nov 1869: Openii Suezkanaal; 18 nov Première van Ben II r_* nov 1918: Von Richt!en groep voor laatste n fr®'' bijeen; 20 nov 1932: jti beving in Nederlani mi 19 NOVEMBER 1918 De Fransen noemen he rode duivel, de Engelse TUJ de ridder en de Ameril: rode baron. Manfred \i hofen maakt met zijn k jf.1 geverfde Fokker diepe i 'slll op de partijen die in de 'lte Wereldoorlog voor het stal luchtmacht naar het fti a?ai ren. Von Richthofen hu motto: 'De vijand moei wie ik ben en waar ik zi Engelsen een prijs op z hoofd zetten, glijdt hiji d§r terug in anonimiteit. D zeggen: alle vliegtuigen II1< groep krijgen de rode k al gauw staat het gezet bekend als 'Von ïUchth vliegende circus'. Op 1( vember 1918 ontmoete vliegers uit zijn jachtesl kaar voor de laatste kef dens een bijeenkomsti Aschaffenburg. Die reü voor de Duitsers de ges nis in als een waarop d ste oorlogsvliegers elka laatste hand drukken. I Von Richthofen is er d< meer bij. Nadat hij in a zijn eenentachtigste o\ ning heeft behaald, sch llS Canadese vlieger hemi door het hoofd, juist al beschadigde driedekke grond wil zetten. In he; plaatsje Bertangles krij geëvenaarde vlieger de militaire eer. Op een lii 'Wij eren onze dappers stander'. Zeven jaar lal zijn lichaam naar Berl' dn he do a upf 3ta MENSELI De Australische gehand sprinter NEIL FULLER beenprothese kwijt. Eei ontvreemdde zijn sportt daarin de prothese en kunstvoeten. Fuller is onthand omdat de protl ciaal voor wedstrijden' pen. De sporter won twf goud op de paralymics, pische spelen voor gehê ten. Hij vreest door deil f niet tijdig gereed te kur voor komende wedstrijd Een schaakbord van hoi vierkante meter met een meter hoog. Dat isl van een liefdadigheids; de Lions Club Schiphol november. De presiden: teur van de Schiphol Gi GERLACH CERFONTAI schaakt onder anderen AART VAN BOCHOVE, dent-directeur van Mad Veel velden op het bord sponsord door het I uch! drijfsleven. Met de opbi van het schaaktoernooi een dagje Schiphol bet; ernstig zieke kinderenr Emma kinderziekenhui sterdam. Daarnaast krij! nege zonder Drempels; kom geld om meervoud dicapten te kunnen rijden. Studio Sport-pre Jack van Gelder levertc taar bij het schaaktoerr VI ho; pio llO '1 )le celi lint rt rln 'i

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2