Paddestoel doet zijn werk Rijp en Groen Groen is mode 'Te laat voor maatregelen' Sterrengids toont hemel in 2000 VRIJDAG 19 NOVEMBER 1999 REDACTIE MARCOT N SASKIA STOELINGA Niet alleen de kle ding, ook tuin ter rassen en balkons doen mee met modewisselingen. Zij het dat tuin en terras niet zo snel aan het verande ren gaan. Een jurk is sneller gekocht dan een tuin op nieuw beplant. In de kleding blijkt grijs in alle tinten nieuw te zijn, in 3002 PA1 tuinen en op bal kons wordt dat groen in al lerlei tinten en daar kunnen we blij mee zijn want groen is mooi. Na jarenlang getob met borders precies op kleur en bakken in met zorg op el kaar afgestemde tinten is groen niet alleen mooi maar ook makkelijk. Dus gaan we ons balkon nu beplanten met veel groen. Het is er immers kaal en leeg nu de eenjarigen weg zijn en de exoten naar warmer plaatsen verhuisd.We maken een deel van de bakken extra zorgvuldig schoon en con troleren vooral of de afvoer gaten groot genoeg zijn. Er gaan meer planten dood door een teveel aan water dan door te weinig. Daarom gaat onderin ook steeds een laag gebakken kleikorrels, brokjes piepschuim of pot scherven. Ook worden pot ten en bakken op een kleine verhoging gezet om eventu eel teveel water weg te laten vloeien.Als dat gebeurd is komt er aarde in, zuinigerds mengen een deel oude pot aarde met nieuwe, anderen vullen helemaal met nieuwe aarde op. En nu op zoek naar de goede beplanting. Een suc ces is klimop, He- derain het La tijn. GREET BUCHNER Een plant die mo menteel in ontel baar veel variaties wat betreft kleur en bladvorm in de handel is. De mees te soorten zijn win terhard, er zijn te genwoordig ook be paalde variëteiten bestemd voor de ka mer en dus niet he lemaal winterhard. Daarom altijd infor meren voor de aan schaf. Plant de klim op een beetje aan de rand van bak en pot, kunnen er nog vrolijke voorjaarsbollen bij en na de ijsheiligen een jarigen. Dergelijk beplante bakken schenken een heel jaar plezier en afwisseling. Vooral diegenen die liever wat flinke groene planten willen hebben is er ook nog volop keuze, zij het dat deze eigenlijk in de pot moeten blijven en weinig ruimte la ten voor andere beplanting. Hier dan een paar namen van planten cfie het goed doen in potten: Buxus, Pieris, Skimmia, Juniperis.T- huya, Aucuba en nog veel meer. Erica carnea brengt bovendien nog kleur op het balkon. Dat bij strenge vorst alle potten beschermd moe ten worden met noppenfo lie, rieten matten of wat dan ook, mag als bekend worden verondersteld. Gelukkig is dat in onze huidige winters doorgaans maar een korte periode en dan is het niet zo erg als we even tegen een rommeltje aankijken. Het eindresultaat is en blijft de moeite waard. Aan de slag dus om ook gedurende de wintermaanden te kunnen genieten van een mooi Mens en broeikaseffect De mens is de afgelopen 150 jaar verantwoordelijk geweest voor een gemiddelde stijging van de temperatuur op aarde van 0,4 graad. Het grootste deel daarvan is opgetreden sinds ongeveer 1980. Maar tot een onomstotelijk bewijs dat de mens via het broeikaseffect het klimaat aan het veranderen is, leidt ook deze constatering nog steeds niet. Aan de Universiteit Utrecht promoveerde afgelo pen maandag Rob van Dorland, klimaatonderzoeker bij het KNMI, op een proefschrift waarin hij de invloed op het kli maat van de uitstoot van kool dioxide (C02onderscheidt van natuurlijke schommelingen in het klimaat. Vier jaar geleden deed het In ternational Panel on Climate Change (IPCC), een door de VN bij elkaar gezette groep van deskundigen, de voorzichtige uitspraak dat de menselijke in vloed op een verandering in het klimaat niet langer uit te sluiten is. Van Dorland gaat niet verder dan te zeggen dat zijn onder zoek dit signaal nog wat ver sterkt heeft. Samen met zijn collega dr. Aad van Ulden onderzocht Van Dorland de invloed, die de zon necyclus zou kunnen hebben op het verloop van de gemid delde temperatuur. De zonne- activiteit doorloopt een cyclus van elf jaar. Dat leidt tot een pe riodieke verhoging van de kos mische straling, maar niet tot waarneembare variaties in de temperatuur, concluderen Van Ulden en Van Dorland in het onderzoek dat zij verrichtten in opdracht van het NOP, het Na tionaal Onderzoekprogramma Mondiale Luchtverontreiniging en Klimaatverandering. In het NOP wordt het onderzoek van dertig onderzoeksinstellingen en universiteiten gecoördi neerd. De stijging van de gemiddelde temperatuur met 0,7 graden in de laatste eeuw, is niet gestaag verlopen. De eerste duidelijke opwarming voltrok zich tussen 1908 en 1944. In hun rapport, dat volgende week wordt gepu bliceerd, schrijven de beide KNMI-onderzoekers dat toe aan een tweede zonnecyclus die een periode van tachtig jaar bestrijkt. Dezelfde cyclus zou voor een deel ook verantwoordelijk kun nen zijn voor de lichte afkoeling die zich daarna tot 1975 voor deed. Voor het eerst zou zich toen de menselijke invloed (via de uitstoot van C02 en andere broeikasgassen) hebben gema nifesteerd; de afkoeling als ge volg van de verminderde zon- neactiviteit werd er gedeeltelijk door teniet gedaan. Over de vraag hoeveel bewijs materiaal er nodig is om de menselijke invloed op het kli maat aan te tonen, is de pro movendus overduidelijk. „Te gen de tijd dat hierop antwoord mogelijk is het te laat voor maatregelen." Bomen laten hun bladeren val len, paddestoelen schieten uit de grond. Het is herfst, de na tuur maakt zich op voor de ko mende winter en kijkt alvast vooruit naar het voorjaar. Het systeem zit knap in elkaar, zoals dat met eigenlijk alles zo is in de natuur. Een blad aan een boom is voor tijdelijk gebruik. Dat heeft die boom knap be dacht, want het zou een hele kunst zijn om zo'n blad in de winter gaaf te houden. Er bestaan heel ingewikkelde beschrijvingen van het proces van bladval, maar het is eigen lijk eenvoudig te herleiden. De boom voelt aan, door het kor ten van de dagen, dat de winter in aantocht is. Alle stoffen die hij zelf kan gebruiken om vitaal te blijven, zoals suiker en prote- inen, worden uit het blad opge zogen. Zo verdwijnt ook het bladgroen, het chlorofyl, waar na de oorspronkelijke kleuren resten die tot dan verborgen bleven door het overheersende bladgroen. Het bladerdek wordt geel, rood of bruin. Om die herfsttooi definitief kwijt te raken, maakt de boom een kurkachtige stof aan, die zich tussen bladsteel en tak vastzet. Het hoeft maar even te waaien, of het blad valt. Dat kurklaagje heeft nog een andere functie. Het is tegelijk een soort pleister, die vochtverlies uit het wondje voorkomt. Op de bo dem zet de verrotting in en daarmee direct de bemesting van het bos. Daar hoeft geen mens aan te pas te komen. Hier Fossiele resten Canadese wetenschappers heb ben op het Axel Heiberg-eiland in het noorden van Canada de fossiele resten gevonden van een gigantisch neushoomach- tig dier. Ook werden restanten ontdekt van krokodillen en van drie soorten schildpadden. Vol gens de onderzoekers moeten deze dieren in een subtropisch klimaat hebben geleefd. Het Axel Heiberg-eiland is een van de Koningin Elizabeth-ei- landen in de Baffin-regio van Nunavut. Het ligt ongeveer op de tachtigste breedtegraad. Vol gens de Canadese omroep CBC, die de vondst bekendmaakte, bevindt zich op het eiland een van de grootste, oudste en meest voortreffelijk geconser veerde versteende wouden van de wereld. Tegenwoordig groeit er geen enkele boomsoort; het eiland ligt ver boven de boom grens. De paleontologen Jaelyn Eberie en John Storer stootten op de resten van de rinocerosachtige toen zij op het eiland aan het werk waren. Volgens hen on dersteunt hun vondst de theo rie dat de poolgebieden zo'n 38 tot 45 miljoen jaar geleden een subtropisch klimaat hadden. Overigens zeggen andere we tenschappers dat Canada inclu sief de eilanden in de huidige poolstreken in de tijd dat alle continenten één geheel waren, dicht bij de evenaar heeft gele gen. Daar zouden de tropische vondsten en versteende wou den hun oorsprong vinden. Mens ruikt stereo De mens ruikt met zijn beide neusgaten niet precies hetzelf de. Het verschil, dat ontstaat door uiteenlopende luchtstro men, bepaalt in zekere mate het vermogen om geuren te on derscheiden. Het principe van stereo ruiken is ontdekt door Noam Sobel van de Amerikaan se Stanford Universiteit. „Net als bij beide ogen en oren is er verschil in zintuiglijke waarneming tussen de neusga ten", aldus neuroloog Sobel. Het is volgens Sobel daarom aannemelijk dat enig verschil in ruiken een fundamentele basis is voor een optimale geurwaar- neming. „Maar dit verschil is erg subtiel. Het is niet zo dat we met het ene neusgat sinaasap pels ruiken en met het andere appels", zegt Sobel. begint het verhaal van de pad destoel. Die speelt een hoofdrol in de herfst, bij het opruimen en het omzetten van de oude bladeren in voedselrijke aarde. Het leven van een paddestoel begint met een spore, een mi nuscuul zaadje. Uit zo'n spore groeit een klein schimmel - draadje, dat snel behoorlijk weet uit te dijen door voedsel uit dood materiaal op te ne men. Er ontstaat een ronde schijf van heel fijne zwam- draadjes, met centraal daarin de oorspronkelijke spore. Dat is het stadium van de zwamvlok. Als die goed groeit, vormen de draden een of meer knobbel tjes. Dan is het wachten op goe de omstandigheden: vochtige bodem, vochtige lucht en een niet al te lage temperatuur. Kortom: herfst, het jaargetijde i de paddestoelen boven de grond schieten. Eigenlijk is zo'n paddestoel ge woon de vrucht van een zwam vlok. Verborgen in buisjes of plaatjes zitten tienduizenden nieuwe sporen, waarvan een klein deel zulke gunstige om standigheden vindt dat het hele proces opnieuw kan beginnen. Het is een prachtig voorbeeld van de kringloop. Een netwerk van schimmels verteert de dode organismen op de grond. Als de zwam op zijn beurt vergaat, komt er voeding vrij voor de bomen, struiken en planten die in het voorjaar weer opleven. De paddestoel is een opruimer, die alles wat doodgaat omzet in vruchtbare grond. Het is dus een uiterst nuttige bosbewoner, die het verdient met rust gela ten te worden. Dat een padde stoel een gigantische hoeveel heid sporen aanmaakt, geeft al aan dat de reproductie onder natuurlijke omstandigheden niet zomaar gaat. Als hij dan ook nog geplukt wordt, maakt dat de strijd om het voortbe staan nog veel moeilijker. Er is nog een reden om er af te blijven. Een bos in de herfsttooi is op zijn mooist als het com pleet is. Met gekleurd loof aan de bomen, met een laag afge storven bladeren op de grond en met paddestoelen in allerlei kleuren en maten die trots hun hoed boven de grond uitsteken. Dat is zo mooi, daar mag geen mens aankomen. HALBE HETTEMA De sterrengids voor volgend jaar, de Sterrengids- 2000, is uit. Deze gids, samengesteld door de Utrechtse stichting De Koepel in opdracht van de Nederlandse Vereniging voor Weer- en Sterren kunde (NVWS), is vooral bestemd voor amateur sterrenkundigen, maar ook de geïnteresseerde leek kan er goed mee uit de voeten. Een beetje bladeren maakt al duidelijk dat de sterrenhemel eigenlijk geen nacht hetzelfde is. Elk seizoen heeft door de loop van de aarde om de zon, zo zijn eigen specifieke sterrenbeelden. Maan en planeten wandelen daar als het ware tussendoor. Onvoorspelbare verschijnselen, zo als kometen, sterrenregens, vuurbollen en super novae (ontploffende sterren) kunnen het uit spansel voor korte of lange tijd extra verfraaien. In de maandoverzichten worden de verschijnse len met symbolen aangeduid en daarna nader toegelicht. Zo zien we bij 3/4 januari een groot stylistisch oog getekend om aan te geven dat de meteorenzwerm Boötiden met het blote oog te zien is. Bij 7 januari is een telescoop gezet, zodat je tussen 18.01 en 20.11 uur toch echt een (flinke) telescoop nodig hebt om de schaduw van de maan Io over de Jupiterbol te zien trekken. En zowaar hebben we diezelfde maand, op 21 janu ari, ook nog een totale maansverduistering. Min der spectaculair als een totale zonsverduistering, zoals op 11 augustus van dit jaar, maar bij helder weer toch altijd interessant genoeg om naar te kijken. De maandoverzichten, die het belangrijk ste deel van de sterrengids vormen, worden voorafgegaan door een inleiding waarin de lezer wordt uitgelegd hoe de gids te hanteren. Aparte hoofdstukken behandelen zon, maan, planeten (en hun manen), planetoïden, kometen, meteo ren, sterbedekkingen en veranderlijke sterren. Astrofotografie krijgt ook aandacht. Een doodge woon fototoestel kan al prachtige sterrenfoto's opleveren. Pc's en toebehoren zijn ook al jaren niet meer weg te denken uit de keuken van de sterrenamateur. Met behulp van specifieke soft ware kan bij voorbeeld de sterrenhemel worden opgeroepen van 25 december van het jaar 7.775, naar keuze vóór of na Christus. De sterrengids besluit met hoofdstukken over tijd en oriëntatie, de reuzenster Deneb, de toekomst van de wetenschap sterrenkunde en een groot aantal appendices. De millenniumgekte valt na tuurlijk niet te keren, maar in deze gids wordt toch nog eens glashelder uitgelegd dat zij een jaar te vroeg losbarst. Historisch gezien begint het derde millennium toch echt pas op 1 januari 2001 om 00.00 uur. •Sterrengids-2000, Stichting De Koepel Utrecht (tel 030-2311360), 45 gulden. BEN APELDOORN De kern van de bolvormige sterrenhoop Messier-80, gefotografeerd door de Hubble ruimtetele scoop, siert de omslag van de Sterrengids-2000. foto gpd/hubble heritage team Vroege vissen Er zwemmen al veel langer vissen rond in de wereld zeeën dan tot nu werd aan genomen. Dat blijkt uit de vondst van twee fossiele vis sen in zuidelijk China die deze week in Nature wordt gemeld. De fossielen zijn 530 miljoen jaar oud, terwijl altijd werd gedacht dat vis sen pas 500 miljoen jaar ge leden zijn ontstaan. „Dit is een belangrijke we tenschappelijke ontdek king", zegt Conway Morris van de universiteit van Cambridge. „Mensen stam men net als konijnen, ade laars en kikkers van vissen af. Tot nu toe was de infor matie over vissen zeer spo radisch en vaak moeilijk te interpreteren. Deze ontdek king bewijst dat vissen veel eerder ontstonden dan al tijd gedacht." De snelheid waarmee de evolutie in de oceanen tij- Eigen benen De inmiddels eenjarige giraffe Naomi, gehuisvest in Sal Beekse Bergen, is na twee zware operaties volledig hen De giraffe werd geboren met twee achterpoten die sche groeide. In maart werd ze voor de eerste maal hieraan g opereerd. Zonder deze ingreep had het jonge dier een g kans om haar poten te breken, omdat deze scheef groei Een breuk aan één van de poten is voor een giraffe levei bedreigend. De linkerpoot genas voorspoedig, de rechti poot moest nog een keer onder het mes. Na deze ingret die in september plaatshad, ging zij het leven door met steunbeugel. Inmiddels is deze steunbeugel verwijderd kan de giraffe na een bewogen eerste levensjaar op eige benen staan. m NG 5 NL dens het Cambrium verlf Re moet uitzonderlijk hoog geweest, concludeert Mc ris. „We zien niet alleeni opkomst van vissen, maj ook van verscheidene an re diersoorten." Wellicht was deze snelle verandei ne het gevolg van een veran rend ecosysteem. „Diere An bewogen sneller, jaagdet rie efficiënter en ontwikkeld da beschermende skeletten Tegelijk traden er belang voc ke veranderingen op ine genen opbouw." De twee gevonden fossilg Ma tonen duidelijke overeei komsten met eerder ge\i gre den primitieve vissen zo (zn der kieuwen. De pas geci lite den exemplaren hebben echter wel kieuwen en voorzien van een zigzag rangschikking van de spi vra ren of myotomen. Die tj ser sche structuur komt alle Gel bij vissen voor. All He Steun kamerplanten De meeste planten schieten zonder hulp keurig de lucl maar sommige hebben een steuntje in de rug nodig. Oi de naam 'mini-pinnups' is een uitgekiend assortiment len grondpinnen, steunringen en koppelstukjes op de markt verschenen. Gecombineerd vormen de drie one len een set om kamerplanten recht te houden. Het syst is eenvoudig, maar doeltreffend: aan een koppelstuk o| grondpin wordt de steunring vastgeklikt die de stengels houvast moet geven. Deze steun kan verticaal verschuil De grondpin is er in diverse lengten vanaf veertig centii ter, vanaf zo'n 3,50 gulden. Ook de steunringen en kop| stukjes komen op enkele guldens per stuk. Info: Peacoi Garden Supports BV, Oirschot: 0499 - 574080. di:enc Lesbisch gedrag Vrouwtjes van de snuitkever vertonen lesbisch gedrag om mannetjes aan te trek ken. Mannetjes hebben na melijk moeite om het ande re geslacht te onderschei den. Dat melden Ameri kaanse onderzoekers van de universiteit van Florida in Nature. De biologen beke ken de opvallende neiging van de vrouwelijke suiker riet snuitkevers (Diaprepes abbreviatus) tot het beklim men van andere vrouwtjes. Beide geslachten van deze snuitkever lijken sprekend op elkaar. Het enige verschil is dat vrouwtjes iets groter zijn dan mannetjes. Manne tjes worden weliswaar aan getrokken door een bepaal de geur die het vrouwtje verspreidt, maar eenmaal in de buurt heeft hij moeite om haar te vinden. Daa bestijgt een hitsig mani bij vergissing vaak eeni der mannetje of een ree copulerend paar. Hij kij kennelijk naar de grote exemplaren, die meeste vrouwtjes zijn, of naar rende insecten, waarvaj elk geval een van de ti\ een vrouwtje is. Dat hee volgens de onderzoeker de evolutie geleid tot sd baar lesbisch gedrag var snuitkevers. Vrouwtjesi Ni op eikaars rug gaan vergroten de kans dat er mannetje een van henl vrucht. Deze verklaring volgens de onderzoekei niet alleen op voor ii maar ook voor soorten gedissen, vogels en zoc iroug e, was i ■Mi: Cryptogram Horizontaal: 1Het hele zootje is van de kaart (4); 4. In de olie van de kou (5); 7. Naar boven wandelen en te pakken krijgen (7); 8. Wordt rustig verdubbeld tot veel ophef (3); 9. Paard dat z'n streken niet verliest (3); 10. Het wordt stil tijdens zijn passage (7); 12. Die brombeer hoort bij het ei van een luis (7). Verticaal: 2. Prins der dieren (4); 3. Je moet erbij blijven om het te maken (6); 4. Geld uitgeven voor een uitstekende boom (8); 5. Her en der reeds tegen de vlakte (4); 6. Vooruit, niet uit! (6); 9. Lichtgewicht schokbreker (4); 11Als ouder is ze uitgeput (3). Oplossing van donderdag: HORIZONTAAL: 1. Aleer; 5. und; 6. lil; 8. these; 11. ave; 13. kor; 15. ra; 16. Ate; 18. me; 19. ut; 20. tv; 21. on; 23. ons; 25. eb; 26. sus; 28. eta; 29. tegen; 32. moe; 33. rek; 34. aller. VERTICAAL: 1. Ante; 2. Idh; 3. els; 4 riek; 7. narcose; 9. emt; 10. trekbal; 12. va; 14. om; 16. ato; 17. ets; 22. nu; 24. nog; 25. et; 27. stoa; 28. ener; 30. eel; 31. ere. >o :o(

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 10