OESO ziet olieprijs verder stijgen Maasvlakte krijgt toch grote chemische fabriek Economie Eerste taxipas uitgereikt Veel goedopgeleide mensen zonder baan Justitie sleept misbruikers voorkennis voor rechter Energiebedrijven vrezen tekort aan groene stroom <T (lacht tegen KPN en Libertel iusselHet Amerikaanse telecombedrijf MCI Worldcom heeft >n klacht ingediend bij de Europese Commissie. MCI vindt dat je tarieven die een aantal Europese aanbieders berekenen voor et bellen van een vast naar een mobiel toestel, veel te hoog jjn. KPN en Libertel bedienen zich volgens de Amerikanen van ergelijke praktijken. De Amerikanen klagen ook over de Duitse anbieders Dl en D2 en het Zweedse Comviq. Volgens MCI Worldcom betalen de Europese consumenten per jaar bijna cht miljard gulden te veel wanneer ze van een vaste naar een lobiele telefoon bellen. MCI zegt dat de tarieven die de aanbie- ers berekenen soms 66 procent te hoog zijn. KPN en Libertel rijzen de kritiek van de hand. „Tarieven komen tot stand in sa- o nenvverking met de mobiele aanbieder waar naar toe wordt ge- eld", aldus KPN. \rbodiensten uit de rode cijfers :nhaag« De arbodiensten hebben vorig jaar een omzetstijging an veertien procent tot ruim 1,3 miljard gulden geboekt. Met en bedrijfsresultaat van 46 miljoen bleven ze voor het eerst inds 1995 uit de rode cijfers, zo blijkt uit cijfers van het Cen- raal Bureau voor de Statistiek. Door fusies en overnames nam et aantal arbodiensten vorig jaar met vijftig bedrijven af en leven er 148 over. De tien grootste halen de helft van de totale mzet van de sector binnen. Vorig jaar waren er 6,5 miljoen ferknemers via hun bedrijf aangesloten bij de arbodiensten. Bij e arbodiensten zelf werkten eind vorig jaar ongeveer 9.300 iensen. Een kwart is bedrijfsarts/ n Japanse telecom 21.000 banen weg dkyo Bij het Japanse telecomconcern Nippon Telegraph and elephone verdwijnen tot 2003 ongeveer 21.000 banen. Het Dncefn verlaagt ook zijn investeringsplannen met achttien mil- ird gulden. NTT, een van de grootste telecomconcerns ter we id, zit midden in een omvangrijke reorganisatie. Het concern ad tot voor kort vrijwel een monopoliepositie bij de binnen- ndse verbindingen, In juli kreeg het toestemming ook interna- onaal actief te worden, maar daarbij heeft het te maken met ote concurrentie. Het banenverlies komt neer op circa zestien rocent van het totale aantal arbeidsplaatsen. nternetservice voor wetenschappers ;n haag Twaalf wetenschappelijke internationale uitgeverijen, aaronder Wolters Kluwer en Elsevier, gaan artikelen via inter- it aan elkaar koppelen. Wetenschappers kunnen zo makkelijk in de ene publicatie naar een ander aanverwant artikel surfen, de service, die begin volgend jaar van start gaat, worden loralsnog drie miljoen artikelen uit duizenden tijdschriften et elkaar verbonden. Jaarlijks komen er een half miljoen nieu- e publicaties bij. De twaalf uitgevers proberen de hele be- ijfstak bij het project te betrekken. 'roductie Smart ligt plat door staking mbach De productie van het modieuze stadsautootje Smart de Duitse stad Hambach ligt compleet plat. Omdat werkne- ers bij de toeleverende bedrijven staken sinds vorige week eeft de fabriek nu geen onderdelen meer, aldus producent CC gisteren. Het personeel van de Oostenrijks-Canadese toe- 'erancier Magna eist meer loon. oca Cola verhoogt prijs frisdranken vork» Amerikaanse frisdrankproducent Coca-Cola heeft mnen om de prijzen van zijn belangrijkste frisdranken (waar der Coca-Cola, Fanta en Sprite) te verhogen. Dat meldt The ill Street Journal vandaag. Dat zou volgend jaar stapsgewijs leten gebeuren met in totaal vijf procent. Coca-Cola wil zo de nstgevendheid verbeteren, aldus de Amerikaanse krant. plappen pc's kost banken vermogen da» Banken en verzekeraars geven hun IT-budget vooral uit n onderhoud van hun computers. De huidige systemen gaan ak langer mee dan verwacht, waardoor ruim de helft (51 pro nt) opgaat aan het beheer van computernetwerken. De aan- ïaf van nieuwe apparaten beslaat 'slechts' een kwart van het Zestien procent gaat op aan software, meldt bureau He- iew. In totaal zullen de externe bestedingen van de financiële :reld dit jaar 4,6 miljard gulden bedragen. lutchtone haalt zendmast Texel weg ük! Dutchtone heeft zijn zendmast op een hijskraan op Texel rwijderd, omdat de antenne op hevig verzet van de Wadden- meente stuitte. Texel sommeerde de telefoonmaatschappij rige maand de antenne weg te halen op straffe van een 3*40 rangsom van 5.000 gulden per dag. De boete was inmiddels (gelopen tot 55.000 gulden. De gemeente legde Dutchtone de rangsom op, omdat de maatschappij geen vergunning voor zendmast heeft. De mobiele dienstverlener zegt niet van m te zijn het verschuldigde bedrag te betalen omdat voor een lelijke mast alleen toestemming van de landeigenaar nodig is. edrijf gaat busdienst subsidiëren ■DHovENASM Lithography in Veldhoven gaat een buslijn bsidiëren. Het gaat om een spitsurendienst tussen het Cen tal Station in Eindhoven en het bedrijf. De lijndienst maakt jderdeel uit van het gewone openbaar vervoer. Dat betekent t ook niet-werknemers er tegen het normale tarief gebruik n kunnen maken. ASM Lithography betaalt gedurende een ar veertig procent van de exploitatiekosten. De nieuwe verbin- die wordt onderhouden door het openbaarvervoerbedrijf irmes, begint volgend jaar. x-manager Credit Suisse gearresteerd kvoDe politie in Japan heeft een ex-manager van'de Zwit- rse financiële instelling Credit Suisse Financial Products (CS- gearresteerd. De man zou medewerkers hebben opdragen itroles te verhinderen van het Japanse banktoezicht. Hij zou ider meer opdracht hebben gegeven papieren in de versnip- raar te stoppen. Ook andere medewerkers van Credit Suisse Japan zijn aangeklaagd wegens overtreding van de Japanse inkwetten. Het Japanse instituut voor het bankentoezicht FSA ^rpt CSFP ook voor de voeten betrokken te zijn geweest bij il- 'ale financiële transacties. De olieprijs blijft ook volgend jaar stijgen. De duurdere grondstof zal in de industrielanden opnieuw een deel van de economische groei teniet doen. Maar eenzelfde verwoestende uitwerking op de wereldeconomie als de prijsschokken uit de jaren zeventig en tachtig is niet aan de orde. parus anpDit jaar ligt de gemiddelde prijs per yat rond 17,3 dollar. Vol gend jaar zal dat 22,1 dollar worden, een stijging van bijna 28 procent. Dit jaar trok de olie prijs ruim 37 procent aan, voor al door nieuwe afspraken over de productie van de belangrijk ste olielanden. Dat zegt de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling, de OESO. De denktank van 29 industrielan den publiceerde gisteren de voorlopige versie van de half jaarlijkse Economie Outlook. De huidige prijs op de we reldmarkt ligt nu bijna op 25 dollar. De gestaag kimmende koersen op de internationale termijnmarkten, gecombineerd met de vrij dollarkoers, heeft de benzineprijs inmiddels naar re cordhoogte getild. Vandaag wordt die aan de pompstations aan de Nederlandse automobi list worden doorberekend. Het effect van de verder aan trekkende prijs op de interna tionale economie is evenwel beperkt. De afgelopen twintig jaar hebben de industrielanden hun afhankelijkheid van olie als belangrijke energiebron sterk verminderd. Toch jaagt een gemiddelde hogere prijs volgend jaar de ontwikkelde landen op kosten. Komt de prijs van een vat in derdaad op het niveau dat de rekenmeesters in Parijs voor spellen, en blijft het volume op de wereldmarkt nagenoeg ge lijk, dan zijn de OESO-landen ongeveer een kwart tot een half procent van hun totale econo mische productie daaraan kwijt. De Golf-oorlog leidde nog geen tien jaar geleden tot een vermindering van een half pro cent. De oliecrisis in de jaren zeventig had een veel ingrijpen der gevolg. De OESO becijfert ook dat de economie in Nederland de ko mende twee jaar ongeveer 2,75 procent groeit, na een expansie van circa drie procent dit jaar en bijna vier procent in 1998. Daarmee loopt Nederland keu rig in de pas met de grote eco nomische machten van Europa. Volgens de OESO hebben for se beurswinsten en grote prijs stijgingen van woningen de uit gaven van Nederlanders om hoog gestuwd. Maar dat effect zal verminderen. De klimmen de rente brengt de huizenmarkt tot bedaren. De spanningen op de arbeidsmarkt houden nog wel even aan. Dat zou de lonen kunnen opdrijven. Ook blijft de inflatie betreldcelijk hoog, aldus de OESO. Gemeten aan de werkgelegenheid scoort Neder land nog steeds beduidend be ter dan toonaangevende Euro pese landen. De OESO voor spelt dat de werkloosheid in Europa daalt van 10,2 procent in 1999 tot 9,1 procent in 2001. CHAUFFEURS voi IA 11 2004 Vooral vrouwen zitten thuis maastricht anp Ruim 900.000 niet-werkenden hebben toch goede kans op een baan. Ze hebben allemaal een opleiding op middelbaar of hoger niveau. Het meren deel van hen is vrouw: 650.000. Dat blijkt uit cijfers van het Researchcentrum voor Onderwijs en Arbeids markt (ROA) in Maastricht. Dat is juist de groep waar werkgevers graag uit zouden putten. ROA-onderzoeker P. van Eijs zegt dat die honderddui zenden vrouwen zo aan het werk kunnen. „Mits de werk gever maatwerk levert. Er zijn vrouwen bij met kennisach terstand of voor wie het werk aangepast moet worden, om dat ze gehandicapt zijn. Het kan ook zijn dat er kinderop vang moet komen of meer deeltijdwerk. Maar de moge lijkheden zijn groot en ze wor den veel te weinig aange boord." Van Eijs gelooft niet in be weringen dat de arbeidsmarkt de komende jaren krap zal blijven, omdat maar zo weinig van al die werklozen op korte termijn beschikbaar zijn. fnaar „het vraagt van de werkgever een flinke inspanning". Het ROA verwacht de ko mende vijf jaar knelpunten in de handel, het bankwezen, de zakelijke dienstverlening, de gezondheidszorg, het onder wijs en de overheid. Het zal vooral moeilijk zijn om aan hoger opgeleiden te komen en ook aan mensen op MBO-ni- veau in economische richtin gen. ROA verwacht dat werkge vers de komende jaren alleen maar zwaardere eisen zullen stellen aan personeel. Dat komt door de snelle technolo gische ontwikkelingen, waar door functies complexer wor den. Bovendien maakt massa productie steeds meer plaats voor op de consument afge stemd maatwerk, waarbij kwaliteit meer belang krijgt. den haag De Amsterdamse taxichauffreur Henk Ontijt kreeg gisteren van minister Nete- lenbos(verkeer) de eerste 'kwaliteitspas'. De pas maakt deel uit van de liberalisering van het taxivervoer in de komende jaren, ledereen met een vergunning en zo'n taxipas kan met ingang van 1 januari 2000 een eigen taxibe drijf beginnen. Om te voorkomen dat de markt wordt overspoeld met taxiondememers eist het ministerie dat het bedrijf minimaal vijftig mille omzet maakt. De minister ver wacht dat de service verbetert en de prijzen omlaag gaan. De taxipas die 85 gulden kost moet zichtbaar achter de voorruit worden op hangen. „Zo kan de klant zien dat het om een betrouwbare chauffeur gaat, en niet om een snorder", aldus Netelenbos. Alleen chauffeurs die gekwalificeerd en gezond zijn komen in aanmerking voor de pas. foto gpd cees zorn Vijf verdachten in drie zaken amsterdam anp Foute etiketten op apparaten den haag anp Veel huishoudelijke apparaten in winkels hebben niet het juis te wettelijk verplichte energie etiket. Ze hebben vaak een ho ger energieverbruik dan het eti ket aangeeft. Bovéndien zijn er bedrijven die in plaats van de verplichte eigen etiketten aan brengen. Onderzoek van de Economi sche Controle Dienst (ECD) bij 303 winkels, verspreid over het land, heeft dit uitgewezen. Van de koel/vriesapparaten had 87 procent het juiste etiket, van de wasmachines 89 procent, van de drtiogtrommels 94 procent en van de was/droogcombina- ties 72 procent. De apparaten worden naar mate van het energiegebruik in gedeeld in de klassen A tot en met G. De ECD heeft koel/vries apparaten met de etiketten A en B, de meest energiezuinige klassen, laten testen door TNO. Uit dat onderzoek bleek dat een kwart van de apparaten een ho ger energiegebruik had dan vol gens de normen was toege staan. De winkeliers die in overtreding waren kregen geld boetes of troffen een schikking met de officier van justitie. leverkusen dpa/anp De plannen voor de bouw van een grote chemi sche fabriek op de Maasvlakte zijn weer uit de ijs kast gehaald. Het Amerikaanse concern Lyondell stopte ze daar enkele jaren geleden in na het uit breken van de Azië-crisis. Nu gaat het concern de fabriek, kosten ruim drie miljard gulden, alsnog bouwen, samen met de Duitse chemiereus Bay- De nieuwe plannen maken deel uit van een grote overeenkomst tussen Bayer en de Amerika nen. Daarbij koopt Bayer voor bijna 5,25 miljard gulden een deel van de activiteiten van Lyondell van fotoproducten. Dat werd eerder dit jaar door De grondstoffen waarom het gaat dienen voor de vervaardiging van een breed scala aan kunst stoffen, zoals kunstschuim, lijmsoorten en hard plaatmateriaal. De fabrieken staan in de VS, Bel gië, Frankrijk, Indonesië en Taiwan. Bayer maakte de transactie met Lyondell be kend tegelijk met de cijfers over de eerste negen maanden. In deze periode nam de omzet met 4,5 procent toe tot 42 miljard. De concernwinst steeg zelfs met tachtig procent naar 4,85 miljard. De sterke stijging van de kwartaalcijfers heeft voor een fors deel te maken met de beursgang van onderdeel Agfa-Gevaert, onder meer bekend op het gebied van grondstoffen voor de kunst- stoffabricage. De betrokken onderdelen hebben een capaciteit van 700.000 ton en geven aan dui zend mensen werk. Bayer naar de beurs gebracht en is niet meer de cijfers verwerkt. Die beursgang leverde 3,75 miljard op. Justitie sleept volgende maand vijf verdachten voor de rechter in Amsterdam wegens misbruik van voorkennis. Het gaat om drie strafzaken over misbruik van voorkennis bij de aande lenhandel van medische appa- ratenbouwer Pie Medical, slijpschijvenfabrikarit Flexovit en kantoorartikelenleverancier Van Dorp Despec. Bij de zaak- Pie Medical, die op 2 december dient, is één verdachte gedag vaard. Op 9 december komen vier verdachten voor. In 1995 liep de koers van Pie Medical plotseling op, voordat bekend werd dat Philips het in Limburg gevestigde bedrijfje wilde overnemen. In 1997 wer den drie mensen gearresteerd, onder wie twee directeuren van Pie Medical. Het openbaar ministerie heeft dit jaar tot nu toe acht verdachten gedagvaard wegens misbruik van voorkennis. Slechts twee personen die be trokken waren bij de handel in Nedlloyd-stukken werden ver oordeeld. In de omvangrijke BolsWessanen-zaak leed justitie een smadelijke nederlaag toen de hoofdverdachte werd vrijge sproken. Drie verdachte optie handelaren werden daarna niet meer vervolgd. De beurswaakhond, de STE, uitte onlangs forse.kritiek op de geringe capaciteit bij justitie om voorkenniszaken te vervolgen. Wanneer de verdachten van de grote beursfraudezaak Operatie Clickfonds zich voor de rechter moet verantwoorden, is onbe kend. Concreet worden vier personen verdacht van deelne ming aan een criminele organi satie, niet-ambtelijke omko ping, valsheid in geschrifte en belastingfraude. Het gerechtelijk vooronder zoek tegen andere 41 verdach ten duurt zeker nog een aantal maanden. Pas daarna neemt justitie een besluit over eventu ele vervolging. den haag gpd 's Nachts en in het weekend belt u binnen uw eigen regio voor 2 cent per minuut. Starttarief: 10 cent per gesprek. Energiebedrijven zijn bang voor een tekort aan 'groene stroom' door de steeds toenemende vraag. De afgelopen jaren ver dubbelde het aantal huishou dens en kleinverbruiker van mi lieuvriendelijke energie elk jaar. Dit jaar zal tien procent van de huishoudens geheel of gedeel telijk op groene stroom draaien. Als de groei aanhoudt is de ca paciteit binnenkort te klein om aan de vraag te voldoen. De energiebedrijven hebben inmiddels voor één miljard ki lowattuur aan productiecapaci teit voor groene energie staan, voornamelijk wind- en zonne- energie. Van die hoeveelheid wordt 160 miljoen kilowattuur (kwh) als groene stroom ver kocht, de rest gaat als gewone stroom de kabel in. Daarmee lijkt het dreigende tekort aan groene stroóm een beetje voor barig, maar dat is schijn vol gens een woordvoerder van Energiened, de vereniging van energiebedrijven. „De meeste huishoudens die groene stroom afnemen, heb ben daarnaast ook gewone stroom. In totaal gebruilden de huishoudens, waaronder ook kleinverbruikers als winkeliers en dergelijke, het afgelopen jaar 31 miljard kwh stroom." Uit een onderzoek van het ministe rie van economische zaken blijkt dat veertig procent van de huishoudens positief staat te genover het gebruik van groene stroom. „Zelfs als maar een kwart van dat aantal overstapt zitten we met een capaciteitstekort. Het aantal huishoudens dat over stapt op groene stroom verdub belt jaarlijks. De ecotax, de be lasting op energie, gaat ook weer omhoog en daarmee wordt het prijsverschil tussen groene en gewone stroom weer kleiner. De overstap is dan snel ler gemaakt", aldus de woord voerder. Energiened staat dan ook vierkant achter minister Jorrits- ma van economische zaken die vindt dat provincies en ge meenten gedwongen moeten worden om de bouw van wind molens toe te laten. „De af spraak is dat we eind volgend jaar 1,7 miljard kwh groene stroom opwekken. Zonder de medewerking van de overheden halen we dat niet", aldus de woordvoerder. De energiebedrijven kwamen gisteren ook met een plan om de kwaliteit van de dienstverle ning te verbeteren. Samen met de Consumentenbond is een Kwaliteitsmeter opgesteld. De klant mag er op rekenen dat er binnen twee uur na een sto ringsmelding een monteur op de stoep staat. Een brief aan het energiebedrijf zal voortaan bin nen twee weken worden beant woord. Shell heeft gisteren in Gelsenkirchen een volledig geautomatiseerde zonnecelfabriek in gebruik genomen. De fabriek die jaarlijks dertien miljoen cellen kan maken, heeft bijna 35 miljoen gulden gekost. Daarbij zit een een subsidie van de Duitse overheid. Shell zegt dat de fabriek, met een productiecapaciteit van 10 meg- watt de grootste in de wereld is. Zonnecellen zijn nog steeds erg duur. Alleen door schaalvergroting kan het goedkoper worden. Bij een jaarproductie van 500 megawatt kan de prijs van zonne-energie tot een concur rerend niveau zakken. foto pr

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9