Boosheid over Trimbles verzoenende woorden Kaukasus is een onheilspellende wolk boven OVSE-top Buitenland Cherie Blair klaagt over torenhoge kledingkosten FBI-onderzoek naar crash EgyptAir-toestel uitgesteld Overlevende gevonden van aardbeving Turkije Frankrijk voor rechter na weigeren Brits vlees D| tanbod Wahid was eigen mening' i artai De toezegging van de Indonesische president Wahid [erover ongeveer zeven maanden een referendum zou kun- worden gehouden in de opstandige provincie Atjeh, werd laan op persoonlijke titel. Dat is althans de mening van het lonesische leger, zo verklaarde generaal Sudrajat vandaag, jj heeft dat niet als president gezegd. In de functie van presi- ■»|itmoet Gus Dur (de koosnaam van Wahid) namelijk overleg- imet het parlement voordat hij kan beslissen over een on- en werp dat te maken heeft met de souvereiniteit van Indone- citeerde het blad Republika de generaal. De officier ver arde kort geleden al dat een referendum over zelfbeschikking rzi Dr Atjeh onconstitutioneel zou zijn. Het leger zou zich 'zeer 1 zorgen' maken als er een een volksraadpleging zou plaats den in de rijke provincie. tlgië verbiedt bubbelbad op beurzen ii, 101 üüLï De Vlaamse deelregering heeft gisteren besloten het toonstellen van waterinstallaties, zoals bubbelbaden, fontei- en watervallen op handelsbeurzen en exposities te verbie- Aanleiding is de legionellabesmetting die bezoekers van handelsbeurs in Kapellen bij Antwerpen hebben opgelo- i. Vier van hen zijn inmiddels overleden. Minister Vogels van ^gezondheid 'konigde zondag al aan een verbod op waterin- laties op beurzen te overwegen. De legionellabacterie, die de iranenziekte veroorzaakt, gedijt vooral in lauw water. idental Franse overstromingen stijgt is Het dodental als gevolg van de overstromingen die dit ikeinde het zuiden van Frankrijk teisterden, is opgelopen tot or W heeft de Franse premier Jospin gisteren in het parlement egd. Vier mensen worden nog vermist. De schade in de ge len regio loopt in de miljarden. Voordat de parlementszit- np. "begon werd een minuut stilte in acht genomen. Sagrada Familia krijgt dak fe elqna De basiliek La Sagrada Familia in Barcelona, waar- al meer dan honderd jaar wordt gewerkt, krijgt een dak. De jel boven het hoofdkerkschip moet aan het einde van het zijn voltooid, aldus de de leider van het architectenteam de Polytechnische Universiteit van Catalonië. Het dak op 45 er hoogte heefteen oppervlakte van 1.500 vierkante meter. Ie werkzaamheden klaar zijn, kunnen bezoekers de binnen- van de kerk voor het eerst zonder bouwsteigers zien. La Sa- la Familia is één van de belangrijkste bezienswaardigheden Spanje. Het is het onvoltooide levenswerk van de beroemde T" ilaanse architect Antoni Gaudi, die in 1883 de bouw van de titect Francisco Villar had overgenomen. Gaudi werd in door een tram doodgereden. enswachten DDR voor rechter k iNi In Berlijn is .gisteren een proces begonnen tegen twee malige DDR-grenswachten die ervan worden beschuldigd I* ij in 961 bij de Muur een auto met vluchtelingen hebben Op [hoten. De mannen, die nu 57 en 62 jaar zijn, worden be- ildigd van poging tot doodslag. De vluchtelingen bereikten h oenmalige West-Berlijn ongedeerd. Hun auto werd echter drie kogels geraakt. De aangeklaagden voeren aan dat zij oewust zo hebben geschoten dat niemand gewond zou ra- "Poging tot doodslag' zou daarom niet van toepassing zijn. uw proces inzake moord op King en his_ï Met de selectie van een jury is gisteren in Amerika een van start gegaan waarmee de familie van de in 1968 ver- Ie burgerrechtenactivist Martin Luther King eindelijk hel- ïid hoopt te krijgen over de toedracht van de moord. De fa- King heeft de zaak aangespannen tegen Lloyd Jowers, de malige eigenaar van een restaurant in een gebouw tegen- het hotel in Meipphis waar King op een balkon werd dood- loten. Volgens de autoriteiten heeft de voor de moord ver belde Earl Ray de schoten gelost vanaf de eerste verdieping ;t gebouw. Earl bekende aanvankelijk, maar kwam daar al op terug. Zijn pogingen een herziening van zijn levenslan- rangenisstraf te bereiken werden achtmaal verworpen en ril 1998 overleed hij. Jowers vertelde in 1993 voor de televi- ap it hij 100.000 dollar had gekregen om de moordenaar in te en dat het niet Ray was. Wie het wel was geweest wilde k® et zeggen. K er massaslachting in Algerije •rome In de Algerijnse stad Ouled Djilali-Benyahia zijn nacht van maandag op dinsdag negentien mensen ver- :d. Volgens inwoners van een naburig dorp zijn de doden van drie gezinnen, die pas drie maanden geleden waren gekeerd naar Ouled Djilali-Benyahia. Zij hadden, wegens £i evaar dat van fundamentalistische terroristen uitgaat, ja- y ng bij familie in andere dorpen gewoond. De overvallers en de negentien slachtoffers, onder wie zes a acht vrouwen w. ht kinderen, de keel af en verbrijzelden vervolgens hun pels met bijlen en ijzeren staven. Het gaat om één van de :e massaslachtingen in Algerije sinds op 13 juli de Wet op I irgerlijke eendracht is aangenomen, die voorziet in terug- van fundamentalistische terroristen in de maatschappij. - llem-Alexander bij Charles op thee U Kroonprins Willem Alexander is gisteren een driedaags eel bezoek begonnen aan Groot-Brittannië, waarbij hij alle de zonen van koningin Elizabeth ontmoet. Zo ging hij gis- $01 '^a§ een uurtje op theevisite bij zijn Britse lotgenoot prins es in het Londense Sint James Palace. In de luxe Neder- erl e residentie in Londen ontving prins Willem Alexander avond Elizabeth's tweede zoon, prins Andrew, graaf van Vandaag luncht hij buiten de stad met de jongste van de iroers, Prins Edward, graaf van Wessex. Die trad eerder dit nhet huwelijk met Sophie Rhys-Jones. Voor dat huwelijk n verschillende overzeese koningskinderen uitgenodigd, jnj niet die van Oranje Nassau. Waaruit al bleek dat onze iprins geen echte vriendschappen onderhoudt in Bucking- 77|Palace en omgeving. fort aan personeel in skigebieden i De doorgaans druk bezochte Oostenrijkse skigebieden feen deze winter met een flink personeelstekort. Hotels en kants kunnen door strengere wetgeving moeilijk aan bui- Indse werknemers komen. Tijdens een bijeenkomst in Bre- jzeiden burgemeesters uit de skigebieden in Voralberg dat [uatie 'onhoudbaar' is geworden. ,,Er zijn hotels die niet phoe ze straks hun deuren open kunnen houden als het jen goed op gang komt", legde burgemeester Ludwig |1 van het populaire Lech am Arlberg verontwaardigd uit. P dorp staan 355 vacatures bij hotels en cateringbedrijven I De overheid heeft de skibranche diep in het hart geraakt lieuwe regels, waardoor er flink wat minder werkvergun- m aan seizoenarbeiders worden afgegeven. Burgemeesters diten op termijn een negatief effect van de maatregel, lt toeristen niet de service knijgen die ze verwachten. folutie Tsjechoslowakije herdacht Tsjechië herdenkt vandaag de 'fluwelen revolutie', die 'at geleden een einde maakte aan het Tsjechoslowaakse lisme. President Vaclav Havel heeft de (oud)staatslei- 'batsjov, Bush, Walesa, Kohl en Thatcher uitgenodigd, len enkele popconcerten gehouden, maar echte grote 'ksfeesten zijn dit jaar niet georganiseerd. Mogelijk heeft ntaken met de stemming in het land. Een meerderheid 6 Tsjechen (53 procent) is ontevreden over de hervormin- d eenderde is zelfs van mening dat het onder het commu- 'beter was. Op 17 november 1989 begonnen de eerste ^demonstraties tegen het regime, dat al na tien dagen ca- erde en plaats maakte voor een nieuw bestuur. Deze flu- revolutie gaf de macht aan ex-dissident Havel, onder leiding in 1993 de vreedzame scheiding tussen Tsjechie itvakije werd voltrokken. moskou hans hoogenduk correspondent De oorlog in Tsjetsjenië zal voor een belangrijk deel de topconferentie be palen van de Organisatie voor Vrede en Veiligheid in Europa (OVSE) die vanaf vandaag in de Turkse stad Istan bul wordt gehouden. Analisten hou den het zelfs voor mogelijk dat de Rus sische generaals precies tijdens de OV SE-top een grootscheepse, finale aan val op de Tsjetsjeense hoofdstad Groz ny beginnen om de hele wereld te la ten zien dat Rusland nog wel degelijk meetelt. De westerse leden van de OVSE probe ren al langer Rusland wegens de oor log in Tsjetsjenië in de beklaagden bank te zetten, vooral omdat er zo veel burgerslachtoffers vallen. Ze zullen de OVSE-top aangrijpen om een nieuwe poging te doen, maar de Russen zullen dat nooit aanvaarden. De kwakkelende Russische president Boris Jeltsin zal het zijn westerse colle ga's persoonlijk meedelen in Istanbul. „Het Westen kan geen beschuldigin gen tegen Rusland uiten, omdat Rus land op eigen grondgebied tegen ban dieten en terroristen vecht. En we zul len niet stoppen voordat we met de laatste terrorist hebben afgerekend", aldus Jeltsin maandag. De bedoeling van de top was dat de 54 staats- en regeringsleiders een ver nieuwd verdrag over wapencontrole zouden tekenen en ambitieuze doel einden voor de 21ste eeuw zouden for muleren. Hoog op de agenda staat ver der een regeling van het al jaren sle pende conflict tussen Armenië en Azerbeidzjan over Nagorno-Karabach, de Armeense enclave die geheel door Azerbeidzjaans gebied wordt omslo ten. Een vredesregeling in dit gebied is es sentieel voor de exploitatie van de rijke olie- en gasvelden rond de Kaspische Zee. Maar na de moord op vooraan staande politici in Armenië, de oorlog in Tsjetsjenië en de daaruit voortvloei ende spanningen tussen Georgië, Azerbeidzjan en Rusland zijn de teke nen voor een doorbraak ongunstig. Daar komt bij dat de Russen als gevolg van hun opmars in de Noord-Kauka- sus daar nu veel meer tanks en artille rie hebben dan het OVSE-akkoord toe staat. En ze peinzen er niet over om nu oorlogstuig terug te trekken. De Russen zijn trouwens helemaal niet meer zo weg van de OVSE. Pogingen van het Kremlin om na de val van 'de Muur' de organisatie om te vormen tot het belangrijkste Europese veiligheids forum, waaraan de NAVO onderge schikt zou zijn, zijn op een fiasco uit gelopen. Het NAVO-ingrijpen in Koso vo was daar het laatste bewijs van. En dat zit de Russen buitengewoon dwars. Terwijl het Westen nu een vreedzame regeling bepleit van het conflict in Tsjetsjenië, stelt Moskou dat het om een strijd tegen terroristen gaat die niet alleen een bedreiging voor Rus land vormen maar voor de hele we reld. Een strijd, die volgens premier Poetin de steun en het begrip van de westerse en islamitische staten ver dient. In een open brief in de New York Times zette Poetin het Russische standpunt nog eens uitvoerig uiteen. Hij verwees naar de serie aanslagen in Rusland, waarbij meer dan driehon derd doden vielen en stelde dat de Amerikanen ook geen seconde aarzel den met ingrijpen, toen hun ambassa des in Afrika werden opgeblazen. In zijn open brief wees Poetin resoluut Amerikaanse beschuldigingen van de hand dat de Tsjetsjeense burgers lij den. „Het gaat om een verbitterde strijd tegen internationale terroristen die Moskou koste wat kost wil vernieti gen, opdat rust en orde terugkeren", aldus Poetin. De secetaris-generaal van de Verenigde Naties, Kofi Annan, kreeg te horen: „Nooit zullen wij rond de tafel gaan zitten met bandieten." Bij deze benadering geniet Poetin niet alleen de steun van Jeltsin maar ook van het grootste deel van de bevolking en van het militaire apparaat. „De druk die het Westen, speciaal de Ver enigde Staten, op Rusland probeert uit te oefenen, is totaal contra-productief, kortzichtig en, om het grof te zeggen, stom", stelde de vooraanstaande Rus sische analist Kremenjoek. „De gene raals zullen daardoor nog eerder be reid zijn heel Tsjetsjenië plat te gooien om de overwinning te behalen die het volk wenst", aldus Kremenjoek. „Als Poetin volgend jaar tot president zou worden gekozen, zal dat zijn op de sterkste pro-militaire en anti-westerse golf in tientallen jaren", stelt Kremen joek. Ook andere waarnemers waar schuwen voor een snel groeiend Rus sisch nationalisme, gebaseerd op, wat ze noemen, westerse pogingen om Rusland verder te kleineren. De generaals, die de overwinning in Tsjetsjenië al proeven, zeggen het hardop: het gaat om de geschonden eer van Moedertje Rusland. Ze hante ren in toenemende mate Koude-Oor- logstaal: „De Westerse krachten pro beren Ruslands positie in Eurazië te vernietigen." Maar: „Rusland is niet langer een oude, lamme beer die zich door iedereen laat schoppen", aldus de woordvoerder van premier Poetin. Om dat te onderstrepen worden ook de laatste reserves gemobiliseerd, schieten de Russen strategische Topol- raketten af die volgens de militairen onkwetsbaar zijn en lanceren ze be richten over het sturen van lange-af- standsbommenwerpers naar Noord- Korea en Cuba. Dat is het Rusland waar de andere OVSE-leden op de top mee te maken krijgen. Cherie, de vrouw van de Britse premier Tony Blair, klaagt dat ze een fortuin moet uitgeven voor de kleding die ze draagt als ze met haar man mee moet naar officiële gelegenhe den. De Britse belastingbeta lers vergoeden wel de reis- en verblijfskosten, maar de kle ding van - meestal - dure ont werpers moet ze zelf betalen. Tegen vrienden heeft Cherie verteld dat deze kosten een flink gat slaan in het huis houdbudget, schreef de krant The Guardian gisteren. Het gaat om tienduizenden pon den. „Het is niet zo dat ze voortdurende de blits wil ma ken, maar ze weet dat ze er goed uit moet zien. Anders wordt ze neergesabeld door modejournalisten", zei een vriendin van de Blairs. Cherie doet er alles aan om te voorkomen dat zij door de pers wordt bekritiseerd over haar uiterlijk. Een onfortuinlij ke start uit de periode dat haar man net premier was gewor den, draagt daar aan bij. Che rie Blair werd in die tijd gefo tografeerd terwijl ze in haar nachthemd de voordeur van Downing Street 10 open deed. Critici zeggen dat Cherie Blair het zich allemaal best kan per mitteren omdat ze als advo caat bijna 700.000 gulden per jaar in de wacht sleept. Maar anderen vinden het belache lijk dat de Blairs bijna alle kos ten zelf moeten dragen als ze Groot-Brittannië vertegen woordigen. Dat kan er volgens The Guardian toe leiden dat Blair - zoals onlangs gebeurd zou zijn - 'na afloop van een officieel banket vraagt om een 'doggy bag' voor de Wiekjes'. Een jongen kust zijn vriendin terwijl ze tegen een muurschilderding van het Ierse Republikeinse Leger aanstaan. De 'murals' verdwijnen in de toe komst misschien uit het Noord-Ierse straatbeeld, want de strijdende partijen in Noord-lerland spraken gisteren beide verzoenende taal. FOTO REUTERS PAUL McERLANE Een flink deel van de aanhang van de protestantse Ulster Unionist Party (UUP) is zo boos op hun leider David Trimble dat ze zullen pogen hem te wippen uit de partij als hij niet inbindt. Dat meldt het Britse dagblad The Ti mes vandaag. De unionisten vinden dat Trimble, beoogd premier van de Noord-Ierse regering, te veel concessies doet aan de terreurorganisatie, het Ierse Republikeinse Leger (IRA). Na maandenlang overleg over een vredesakkoord legden de katholieke en protestantse par tijen in Noord-lerland gisteren verzoenende verklaringen af en lieten doorschemeren bereid te zijn tot aanzienlijke concessies om uit de impasse te geraken. De UUP weigerde tot dusver een regering tp vormen met Sinn Féin, de politieke tak van de IRA, zolang de IRA zich niet ontwapent. Hard oordeel over financiën 'Brussel' brussel marc peeperkorn correspondent De Europese Commissie is zelf de slechtste beheerder van het Europese belastinggeld. De helft van de uitgaven waarvoor de Commissie direct verant woordelijk is (ruim elf miljard gulden per jaar) vertoont on juistheden. Van de totale begro ting van de Europese Unie (190 miljard per jaar) - merendeels gecontroleerd door de lidstaten - wordt vijf procent verkeerd besteed, zo blijkt uit het giste ren gepresenteerde jaarverslag over 1998 van de Europese Re kenkamer. De Commissie - het dagelijks bestuur van de Euro pese Unie - zegt in een eerste reactie de harde kritiek op het financieel beheer van de Unie te delen en belooft beterschap, maar wijst er tegelijk op dat tachtig procent van de EU-uit gaven via de lidstaten loopt. Trimble verklaarde gisteren evenwel dat een regering wat hem betreft mogelijk is als de IRA een bemiddelaar benoemt. Die moet onderhandelen met de onafhankelijke commissie die toezicht houdt op de ont wapening van de terreurorgani saties. In een gebaar naar de nationalisten erkennen de uni onisten nu ook het recht van nationalisten om te streven naar een verenigd Ierland, mits dat met democratische midde len gebeurt. „Te lang heeft veel van de on rust in onze samenleving kun nen ontstaan door de onmacht om eikaars verschillende cultu rele identiteiten te accepteren. Ons beider tradities hebben hieronder geleden. Diepe spijt daarover is op zijn plaats. Des te belangrijker is het dat we nu het verleden achter ons laten", aldus de unionistische verkla ring. Sinn Féin zei daarop 'ontwa pening te aanvaarden als essen tieel onderdeel van het vredes proces'. „De IRA-wapens zijn stil en de Sinn Féin is er zeker van dat de IRA nog altijd toege wijd is aan het idee van een permanente vrede." Daarbij hoort 'een vrijwillige ontwape ning'. De IRA zal naar verwach ting vandaag een verklaring af leggen. Volgens Sinn Féin-lei- der Adams kan die ontwape ning tot stand komen met hulp van de ontwapeningscommis sie. Hij zei dat zijn partij zich volledig inzet voor vrede en de mocratie. „Om deze reden zijn we totaal tegen elk gebruik van geweld of bedreiging voor welk politiek doel dan ook." De verzoende opstelling van Trimble is bij grote delen van zijn achterban verkeerd geval len. Volgens anonieme UUP-le- den zal het erom hangen of Trimble een meerderheid ach ter zich krijgt in de 850 leden tellende partijraad. „Zonder ze kerheid over ontwapening door de IRA zal het kielekiele worden tijdens de stemming in de raad", aldus een UUP-lid in The Times. Ook een scheuring van de partij wordt niet uitge sloten geacht. De Amerikaanse federale politie FBI zal het onderzoek naar de crash van een toestel van Egyp- tAir vooralsnog niet overne men. Egypte had bezwaar aan getekend tegen de overdracht van het onderzoek. De Amerikaanse autoriteiten willen het onderzoek in handen leggen van de FBI omdat er aanwijzingen zouden zijn voor sabotage. Op de bandopnamen uit de cockpit zou te horen zijn hoe iemand een gebed aanheft, waarin sprake is 'van de dood tegemoet gaan'. Vlak daarna begon het toestel aan zijn fatale duikvlucht. Het uitstel van de overdracht hangt samen met de onduide lijkheid over de juiste interpre tatie van opgenomen gesprek ken tussen leden van de cock pitbemanning. Een gedegen vertaling van het Arabisch vergt achteraf toch meer tijd. Yusri Hamid, een piloot van EgyptAir die de twee piloten van het verongelukte toestel kende, zei gisteren dat geen van beiden het vliegtuig opzettelijk of onopzettelijk zou laten ver ongelukken. Speculaties dat het gebed er op zou wijzen dat een van de piloten zelfmoord wilde plegen wees hij resoluut van de hand. „Iedere piloot die ziet dat hij de ondergang tegemoet gaat zal gebeden opzeggen, onge acht of hij moslim is of chris ten", zei hij. Bij het ongeluk met de EgyptAir Boeing kwa men alle 217 inzittenden om het leven. brussel marc peeperkorn correspondent De Europese Commissie sleept Frankrijk voor het Europese Hof van Justitie omdat het blijft weigeren het importverbod op Brits rundvlees op te heffen. Duitsland hangt eenzelfde ge rechtelijke procedure boven het hoofd. Europees Commissaris Byrne van volksgezondheid Reddingswerkers hebben 105 uur na de aardbeving van vrij dag in Turkije een overlevende onder de puinhopen vandaan gehaald. Het gaat om een 47-ja- rige vrouw. De vrouw heeft al leen een verwonding aan de ar men en is inmiddels naar een ziekenhuis in Istanbul overge bracht. Gisteravond brak er paniek uit in het getroffen gebied door talrijke sterke nabevingen. Tus sen 20.00 uur en 24.00 uur plaatselijke tijd zijn achttien na schokken geregistreerd. Ver scheidene al beschadigde hui zen zijn alsnog ingestort. Zo'n 80.000 mensen verblij ven sinds de aardbeving op straat in de vrieskou. De aard beving heeft volgens de laatste cijfers aan 549 mensen het le ven gekost. De Wereldbank heeft gisteren twee grote lenin gen toegekend om Turkije er bovenop te helpen na de ver nietigende aardbevingen. Het land werd in augustus al door een beving getroffen waarbij 17.000 mensen om het leven kwamen. De leningen zijn samen 1,6 miljard gulden waard. De eerste lening van de Wereldbank van 530 miljoen is een noodlening om de noodzakelijke importen van brandstoffen, bouwmateri alen en uitrusting om daklozen te beschermen, te betalen. De tweede lening van bijna 1,1 miljard moet Turkije helpen om zekerheden te ontwikkelen tegen rampen als aardbevin gen, zoals het verstevigen van bouwconstructies, en om per manente woningen te bouwen. De Amerikaanse president Clinton bezocht gisteren een tentenkamp om te zien hoe het met de slachtoffers gaat. foto anp Commissie hoopt op voortijdig akkoord hoopt evenwel op zeer korte termijn alsnog een akkoord met Parijs en Berlijn te berei ken zodat een langdurige rechtszaak voorkomen wordt. Frankrijk en Duitsland wei geren tot nog toe Brits rund vlees toe te laten uit vrees voor de 'gekke-koeienziekte'. De Europese Unie heeft het im portverbod evenwel per 1 au gustus opgeheven; een regel waar alle EU-landen zich aan moeten houden. Intensieve onderhandelin gen afgelopen weken tussen de Commissie en Parijs hebben nog niet tot resultaat geleid. Volgens Byrne is een akkoord echter 'zeer nabij'. Om druk op de ketel te hou den, zette de Commissie giste ren toch de eerste stap op weg naar een rechtszaak voor het Hof in Luxemburg. In een aan maningsbrief wordt Frankrijk gevraagd binnen twee weken uiteen te zetten waarom het niet voldoet aan de EU-regel Brits vlees toe te laten. Bevalt dat antwoord niet, dan krijgt Parijs een tweede verzoek om zich te voegen naar de Europese wetgeving. Wordt ook deze oproep gene geerd, dan volgt de stap naar het Hof. De rechtszaak kan ja ren duren. Byrne verklaarde dat ook Duitsland is gesommeerd aan te geven wanneer het zijn im portverbod denkt op te heffen. De toon jegens Berlijn is even wel vriendelijker omdat de bondsregering bereid zou zijn de nodige stappen te nemen.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7