eniFiBi PvdA wil onderzoek zich nog nooit allochtoon gevoeld nieuwbouwlocaties Amsterdamse diender opereerde te lang als pitbull Bill Binnenland Kasbeheerder provincie misbruikte faxpapier chef Debat als afscheid van afgetreden bestuurders Onderzoek Rotterdams 'gesjoemel' breidt zich uit Eerste sneeuw Ruim dertig jaar politieoptreden in hoofdstad [uchtpleger eist straf Sbz Een van ontucht met zijn stiefdochter verdachte man jcrade heeft zijn raadsman verboden gebruik te maken iten bij justitie om een veroordeling te ontlopen. „Ik wil deeld worden om met mezelf en met het meisje en haar >r in het reine te komen. Het is voor iedereen belangrijk", |e man gisteren voor de rechtbank. De 42-jarige gaf toe in zij. u man gisteren voor de rechtbank. De 42-jarige gaf toe in 1992 ontucht te hebben gepleegd met zijn stiefdochter, ichtoffer deed in 1997 aangifte, maar door een fout van bleef het dossier lang liggen. Dat betekende dat zijn ad at om ontslag van rechtsvervolging had kunnen vragen. De van Justitie gaf toe dat het incestdossier slechts bij toe- >r boven water was gekomen en dat pas na overleg met hte en slachtoffer ïs besloten strafvervolging door te zet- j eiste een straf van tien maanden, waarvan vijf voor dijk, omdat de man zo lang op zijn veroordeling heeft wachten. ies: Minder opereren bij hernia ci Opererén is bij hernia lang niet altijd wenselijk en be- 12 iaat niet. Bij de behandeling van een patiënt moeten ge- Ding en pijnbestrijding voorop staan. Vaak verdwijnen de in binnen enkele maanden vanzelf. Dat staat in een ad- bö it de Gezondheidsraad gisteren aan minister Borst (volks- 2o Iheid) heeft uitgebracht. Ieder jaar zijn er 60.000 nieuwe en, aldus de raad. De directe en indirecte kosten van bedragen jaarlijks ongeveer 2,5 miljard gulden. Wanneer »disch wordt ingegrepen, hebben zeven van de tien pati- enkele maanden tot een jaar geen klachten meer. «jaar geëist voor afpersing NS i Bij de Utrechtse rechtbank is gisteren twee jaar cel ge en een 23-jarige Dordtenaar die wordt beschuldigd van Jl ging de Nederlandse Spoorwegen een bedrag van 15.000 if te persen. De man stuurde in juli twee brieven naar de arin hij dreigde treinen te laten ontsporen of reizigers op te beschieten. In de brieven deed hij het voorkomen een ex-werknemer was, die samen met enkele anderen op wraak. Behalve een schuld van tweeduizend gulden, geen reden geven voor zijn gedrag. De rechtbank doet ak op 30 november. miljard in Rotterdamse woningen ami Het Woningbedrijf Rotterdam (WBR) gaat in en .000 van zijn woningen de woonkwaliteit aanzienlijk ren. De komende vijfjaar steekt het WBR ruim een half gulden in 450 zogenoemde straatplannen. Het woning- rervangt onder meer keukens en sanitair en zorgt voor efstalbeveiliging. Binnenterreinen en tuinen worden op- ngericht en portieken krijgen een nieuwe uitstraling, sommige straten meer speelruimte of extra groen. rver overlijdt op politiebureau ftM» Een 57-jarige zwerver is gistermorgen overleden op tiebureau van district Oost in Rotterdam. De doodsoor- ïog onbekend. Agenten troffen de man 's morgens om aan op het Oostplein. Omdat het zo koud was, boden ze i slaapplaats aan in het arrestantenvetblijf op het bu- dakloze kreeg volgens een politiewoordvoerder ook en drinken aangeboden. Toen agenten om negen uur bij de man gingen nemen, bleek hij te zijn overleden. bij schietpartij in Dordrecht HL! Een schietpartij in Dordrecht heeft gisteren kort idernacht aan een 31-jarige inwoner van die plaats het kost. De toedracht van het incident in de wijk Oud-Kris- og onduidelijk. De politie wil in eerste instantie niet fijt dan dat er meerdere schoten zijn afgevuurd. Op bij- fde plek kwam in de zomer eveneens een man om het een schietpartij. Bij dat incident ging het om een afre- 5ij de strafzaak tegen de verdachte van die aanslag werd voor de rechtbank in Dordrecht vijftien jaar geëist. ek op reisservice Traxx lie De reisservice van Traxx voor mensen met een handi- uderen werkt nog niet goed. Dat zegt de Gehandicap- na een evaluatie van de speciale vervoersservice, die in bedrijf is. Volgens voorzitter Troost van de Gehan- iraad komt Traxx afspraken over verbeteringen van het niet na. Op papier lijkt het een goed systeem, maar in ijk worden de Traxx-reizigers geconfronteerd met aller- emen. Traxx is een project van het voormalige busbe- ïnexxion, met een overheidssubsidie van 57 miljoen >er jaar. De gehandicapte reist per openbaar vervoer, service houdt in dat de reiziger wordt geassisteerd op of van deur tot deur wordt vervoerd, bijvoorbeeld per project loopt tot medio 2002. Daarna is het de bedoe.- he: het gewone openbaar vervoer toegankelijk genoeg is irn ider validen. ikt Arnhemse rechter op vingers Het gerechtshof in Arnhem heeft gisteren rechter Ver- v: die stad op de vingers getikt'in de zaak van de taartgooi- hof zegt het niet uitgesloten te achten dat de rechter deel in deze zaak al had gevormd voor het vonnis werd iy oken. „Door de wijze van uitspreken kan de schijn zijn lat de rechter van tevoren zijn oordeel had gevormd", esident van het hof, Van Ditshuijzen. Het hof heeft het an de politierechter vernietigd en de zaak terugverwe- de rechtbank. Dat betekent dat het proces tegen twee se taartengooiers moet worden overgedaan. De advo- de twee gooiers had om terugverwijzing gevraagd. Vol- n was de rechter vooringenomen en partijdig omdat overwegingen tijdens het vonnis van een papiertje las, tspraak deed en voor de media het vonnis al in kopie honderd mensen tegelijk. Als ik daar nu op terugkijk is die houding volstrekt idi oot." Sommige agenten, die al jaren in dienst zijn van de Amsterdamse politie, heb ben tijdens de roerige jaren zestig en ze ventig doodsangsten uitgestaan. Hans van Schaardenburg: „Ik was ME-com- mandant tijdens de Bijenkorfrellen in 1970. Ik moest een slaapverbod afkondi gen voor hippies op de Dam. Op mijn mededeling in drie talen brak een ge weldige agressie uit. Onze voertuigen werden omgegooid, banden lek gesto ken en ramen eruit geslagen. Mensen met ogen vol haat, het schuim op de mond. Het was de enige keer in mijn lange loopbaan bij de politie dat ik ge voelens van doodsangst heb gehad." Uit het boek blijkt dat de politie voort durend achter maatschappelijke ontwik kelingen aanloopt. Toen de georgani seerde misdaad in de jaren zeventig op kwam, was de Amsterdamse recherche nog niet uitgerust deze vorm van crimi naliteit te bestrijden. Ook de handel in harddrugs, waar Chinezen een belang rijke rol in hadden, was compleet nieuw. „Rechercheurs lieten zich door oude Chinezen in een opiumkit wijsmaken dat die bruingrijze korreltjes daar op het aanrecht werden gebruikt voor een Chi nese maaltijd", schrijft Zwart waarmee hij de onbekendheid met heroïne illu streert. Ook het type dader was veran derd. Geen bekende penose uit de buurt, maar leden van professionele .bendes, vaak buitenlanders. In de jaren zeventig werd grootscheeps normafwijkend gedrag van rechercheurs zichtbaar. „Het dondert niet hoe je aan informatie komt als je maar boeven pakt en kilo's", aldus een rechercheur van bureau Warmoesstraat. De toenmalige hoofdinspecteurs Joop van Riessen en Jelle Kuiper ontdekten op Nederlands' bekendste politiebureau een omvangrij ke corruptiezaak. Acht dienders werden gearresteerd, een schok voor het Am sterdamse korps. Ontoelaatbare opspo ringsmethodes van het Interregionale Recherche Team (IRT) Noord-Holland- /Utrecht, die samen de georganiseerde misdaad te lijf gingen, leidden in 1995 tot een parlementaire enquête. 'Diender in Amsterdam' eindigt helaas niet met een uitgebalanceerde conclusie wie verantwoordelijk zijn voor de fouten die het korps in de loop der jaren heeft gemaakt. Het is jammer dat namen en rugnummers ontbreken in een 'biogra fie over de politie'. (Cees Zwart, 'Diender in Amsterdam. De beproevingen van een politiekorps 1966- 1999.Uitgeverij Balans. 55 gulden) Pwjectonnv^ke^ars zouden monopolie vormen Burgemeester HO-Tdl-Soeng heeft De voormalige kasgeldbeheer der van de provincie Zuid-Hol land, K. Baarspul, heeft faxpa pier van zijn voormalige chef K. Bloemendaal gebruikt om uit naam van de provincie een ge heime handel in aandelen op te zetten. Daarmee zit 'een kern van waarheid' in de beschuldi ging van Bloemendaal, dat die handel buiten zijn medeweten via valse handtekeningen werd georganiseerd. Die voorlopige conclusie trekt waarnemend commissaris der koningin D. Luteijn, in het nog steeds lo pende onderzoek naar de jong ste affaire. Volgens Luteijn heeft Baarspul de bewuste aandelen- rekening, die vorige maand in eens aan het licht kwam, zowel geopend als gesloten op papier met Bloemendaals naam eron der. Het sluiten gebeurde in mei van dit jaar. Maar toen was Bloemendaal inmiddels al chef geworden van een heel andere provincie-afdeling. De commissaris acht het mo gelijk dat Bloemendaal niets heeft geweten van de aandelen handel bij Dellta Lloyd. Baarspul liet de aan- en verko pen daar verrichten door een bevriende makelaar van het Noord-Hollandse geldbedrijf NLTA. Kasgeld-beheerder Baarspul en zijn chef Bloemendaal zijn nog steeds geschorst. Baarspul is dat al sinds 8 september. Zijn schorsing werd vorige week of ficieel voor twee maanden ver lengd. Beide ambtenaren hangt vermoedelijk ontslag boven het hoofd, voor hun aandeel in het geheime bankieren dat afgelo pen zomer naar aanleiding van de Ceteco-strop aan het licht kwam. Voor Baarspul komt daar nu nog de tot vorige maand verborgen handel in aandelen bij. Met twee debatten over een ac tueel thema, en minister Peper op het spreekgestoelte. Zo wordt het afscheid ingekleed van de drie Zuid-Hollandse provinciebestuurders, die in oktober zijn afgetreden vanwe ge hun aandeel in het geheime bankieren. De gedeputeerden Heijkoop (CDA), Wolf (PvdA) en commis saris der koningin Leemhuis- Stout (WD) krijgen van de hui dige provincieleiding binnen kort de gelegenheid tot een offi cieel uitzwaaien als beroeps krachten bij dit bestuur. Ze mo gen daarvoor de vergaderzaal van het Provinciehuis gebrui ken. Wolf opent wijdag de rij. Hij wil geen toespraken meer over het bankieren, maar een debat van een uur over de ruimtelijke toekomst van de 'Zuidvleugel' van Nederland. Aansluitend is er een receptie. Beide onderde len zijn alleen voor genodigden. Volgende week donderdag 25 november is het de beurt aan Heijkoop. Ook hij heeft geen behoefte meer aan terugblikken op de geldaffaire. Heijkoop wil wel nog een keer aan de weg timmeren met een voor iedereen toegankelijk debat over de grondpolitiek. Daarna een receptie voor geno digden. Overigens blijven zowel Wolf als Heijkoop voorlopig nog 'gewoon lid' in Provinciale Staten, tot ze een andere baan hebben. De voormalig commissaris der koningin pakt het weer an ders aan. Leemhuis keert woensdag 1 december nog een keer terug achter het spreekge stoelte van het Provinciehuis, waar speciaal voor haar een 'buitengewone vergadering' van Provinciale Staten begint. Minister Peper zal het woord voeren. Daarna volgt een open bare receptie. „Ze probeerden altijd onze petten af te slaan. Dat maakte ons razend. We von den dat veel erger dan een stomp of een schop. Onze waardigheid werd aange tast. Provo wilde blindengeleidehonden van ons maken. Dat kon moeilijk met af gerichte pitbullterriërs. Want zo moet je de politie zien tijdens de roerige jaren zestig en zeventig", aldus agent Joop Querido in 'Diender in Amsterdam', het bijna vijfhonderd pagina's dikke boek werk over het politieoptreden in de be wogen periode van 1966 tot 1999. In opdracht van voormalig hoofdcom missaris Eric Nordholt hield econoom en organisatieadviseur Cees Zwart (64) het Amsterdamse politieapparaat van de afgelopen 33 jaar tegen het licht. Van middag is het eerste exemplaar aange boden aan diens opvolger, korpschef Jelle Kuiper. De korte geschiedschrijving begint bij het huwelijk van kroonprinses Beatrix en prins Claus op 10 maart 1966. Op een beroemde foto, die destijds wereldwijd werd verspreid, is te zien dat de bruids stoet grotendeels aan het zicht werd onttrokken door de rook van bommen. De auteur benadrukt dat de bommenre gen ook voor hoge politiefunctionaris sen - die dag statig gekleed in lange jas sen, witte shawls en uiteraard met pet - een complete verrassing was. De confrontatie tussen politie en Provo op de trouwdag van Beatrix en Claus was een voorzet voor een lahge reeks or deverstoringen waar de Amsterdamse politie pas halverwege de jaren tachtig grip op kreeg. Iedere vorm van burger lijk verzet mondde uit in een veldslag met de politie. De Maagdenhuisbezet ting, de Dam- en Vondelparkslapers die slaags raakten met agenten en niet te vergeten de militante acties van krakers. Tijdens de inhuldiging van Beatrix op 30 april 1980 zetten zij onder het mom _'Geen woning, geen kroning' de hoofd stad in lichterlaaie. Amsterdamse dienders beleefden een cultuurschok waar ze te lang in zijn blij ven hangen. Ze waren afgericht als pit bullterriërs, maar blaffen en bijten maakte geen enkele indruk op de 'onge hoorzame burgerij'. Hun autoritaire op treden werkte escalerend. Maar de klas sieke diender kon geen afscheid nemen van die houding. Hij bleef meppen in plaats van praten. Politieagent Querido: „Bij de Prinsen- grachtrellen, ruim een week na het hu welijk van Beatrix en Claus, probeerde ik driehonderd mensen een bepaalde rich ting op te sturen, maar ze weigerden. Dat was in die tijd iets heel nieuws voor een politieman. De enige oplossing die ik zag was vechten, vechten rnet drie De Tweede Kamerfractie van de PvdA wil dat de Neder landse Mededingingsautoriteit (NMA) onderzoekt of projectontwikkelaars een monopoliepositie innemen bij de bouw van huizen in grote nieuwbouwwijken. Zij zal de 'kartelpolitie' zelf vragen dit te onderzoeken als staatssecretaris Remkes (volkshuisvesting) dit niet wil doen. PvdA'er Duivesteijn kondigde dit gisteravond aan bij de begrotingsbehandeling van het ministerie van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieu. Volgens Duivesteijn betalen burgers een te hoge prijs voor hun nieuwbouwwoningen in de zogeheten Vinex-locaties bij grote steden. Dat komt omdat ontwikkelaars vrijwel alle grond in handen hebben, meent hij. Die kunnen dus vragen wat ze willen, aldus het PvdA-Kamer- lid. De PvdA heeft deze vermeen de kartelvorming al eerder aan gekaart. Van het ministerie van economische zaken kreeg zij echter te horen dat er 'niet veel aan de hand was', aldus Dui vesteijn. Terwijl volgens hem bijvoorbeeld op de Vinex-loca- tie Leidsche Rijn, bij Utrecht, tachtig procent van de grond in handen is van één groep van ei genaars. Als je je inkoopt om een po sitie te krijgen en je dwingt zo de gemeenten met jou aan de slag te gaan zodat een individu er niet tussen kan komen dan is dat kartelvorming", zegt Dui vesteijn Alleen kijken naar het grond beleid helpt volgens hem niets. Het kabinet komt volgend jaar met een nota grondpolitiek om speculeren met grond tegen te gaan. Het Rijk slaagt er nu bij voorbeeld slechts zelden in om gronden te verwerven waar na tuur van kan worden gemaakt. Staatssecretaris Remkes ant woordt de PvdA vandaag. De bouwwereld zei eerder een on derzoek naar kartelvorming bij Vinex-locaties niet te vrezen omdat ze niets te verbergen heeft. Volgens een organisatie als de Neprom, de vereniging van projectontwikkelaars, ma ken de bouwbedrijven geen ho ge winsten. De benoeming van Roy Ho- Ten-Soeng tot burgemeester van het Noord-Hollandse Ven huizen trok gisteren veel aan dacht, omdat hij de eerste al lochtone burgemeester van Ne derland wordt. Zelf ervaart hij de aanstelling niet als bijzon der. „Ik moet me als burge meester waarmaken, niet als al lochtoon." De 54-jarige Ho-Ten-Soeng, nu CDA-wethouder in Alkmaar, is van Chinese afkomst en werd op 16 juni 1945 in Paramaribo geboren. Een groot deel van zijn leven bracht hij door op Aruba. In 1979 vestigde hij zich voorgoed in Nederland. De wethouder (sinds 1994) heeft nooit het gevoel gehad dat hij allochtoon is. „Het allochtone woord is nooit gevallen en nooit gebruikt, ook niet tegen mij." Ho-Ten-Soeng is 'gewoon' van plan om zijn nieuwe werk zaamheden zo goed mogelijk uit te voeren. Volgens burge meester Bandell van Alkmaar De nieuwe burgemeester van Venhuizen, Roy Ho-Ten-Soeng. FOTO ANP HANS STEINMEIER rust er echter een zware last op zijn schouders. „Hij is niet al leen burgemeester van Venhui zen, maar ook de eerste burge meester van allochtone af komst. Daarop zal extra worden gelet.' Ho-Ten-Soeng begint opl januari zijn werkzaamhe den in Venhuizen. De officier van justitie in Rot terdam duikt in de fraude-affai re op het stadhuis. Een voor malig ambtenaar die melding maakte van 'niet integer gedrag binnen de muren van het stad huiscomplex en de aldaar heer sende cultuur' wordt uitgeno digd voor een gesprek. Vorige week meldde Justitie nog dat zij in de fraudezaak op het Rotter damse stadhuis voorlopig geen stappen zou ondernemen. De betrokken ambtenaar is het voormalig hoofd Beveiliging en Veiligheidszaken van de ge meente Rotterdam, H. van In- gen. Hij nam onlangs ontslag uit gemeentedienst omdat, naar zijn zeggen, gemeentesecretaris N. van Eek niets deed met zijn rapportages over 'ambtsmis drijven' in het stadhuis. Boven dien ondervond hij naar zijn zeggen gedurende enkele maanden tegenwerking toen hij probeerde deze misstanden aan de kaak te stellen. Volgens Van Ingen werd de afgelopen jaren driftig gesjoemeld met taxibonnen en het uitbetalen van niet-gewerkte overuren. De dubieuze declaraties werden ondertekend door plaatsver vangers van Van Ingen. De gemeentesecretaris houdt vol dat hij noch de directeur van de directie Bedrijfsvoering door Van Ingen mondeling of schriftelijk op de hoogte zijn gesteld van laakbare handelin gen bij de beveiligingsdienst van het stadhuis. Van Eek nam eerder dit jaar pas maatregelen toen andere ambtenaren klach ten over het reilen en zeilen binnen de beveiligingsdienst indienden bij het gemeentelijke Bureau Integer Handelen. De 'sjoemelcultuur' op het stadhuis vormt op dit moment onderwerp van onderzoek van de Commissie tot Onderzoek van de Rekening. De studie richt zich onder meer op het declaratiegedrag van oud-bur gemeester Peper en zijn wet houders. De huidige minister van binnenlandse zaken wordt onder meer beschuldigd van het plegen van fraude met de gemeentelijke creditcard. Intussen is er in Rotterdam weer deining ontstaan over de zogenoemde 'klikbrief die de onderzoekscommissie heeft rondgestuurd. In die brief wordt ambtenaren gevraagd in lichtingen te geven over het 'ge sjoemel', desnoods anoniem. De boosheid betreft vooral het feit dat de brief ook werd ge adresseerd aan enkele overle den ambtenaren. Bovendien is een fors percentage van de naar schatting 27.000 verzonden brieven naar een verkeerd adres gestuurd. Jroomprtjzenfesrival bij Holland Casino. tijd van 18 jaar, correcte kleding en een geldig ne' 21 november maakt u legitimatiebewijs zijn entreevoor- jS ongelofelijke prijzen in de _i waarden. U bent iedere dag vanaf i dub. Een minimumleef- "HOLLAND 13.30 uur van harte welkom. 'la 'Casïnö" Een mooie gelegenheid om uit te gaan. Amsterdam Breda Eindhoven Groningen Nijmegen Rotterdam Scheveningen Valkenburg Zandvoori www.hollandcastno.nl strijen Terwijl elders in het land gestaag de regen viel, kregen de zuidelijke regio's gisteren de eerste natte sneeuwbuien over zich heen. Met twee kranten probeerde deze fietser in Strijen in de Hoekse Waard zijn handen tegen de plotselinge kille nattigheid te beschermen. FOTO WFA CUIDO BENSCHOP

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5