Sinterklaas wordt te gek' Geen betaling, wel hogere onkostenvergoeding Meningen Het succes van de lijstjesjoumalistiek SWAAK (NSDAG 17 NOVEMBER 1999 e pagina 'Meningen' staat open voor alle lezers. Bij uw brief gaarne vermelding van onderwerp en publicatiedatum van het artikel waarop u reageert. De redactie kan brieven bewerken, bekorten of weigeren. Alleen brieven met een volledige adressering komen voor plaatsing in aanmerking. Bijdragen sturen naar: Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden, of faxen naar: 071 - 5321921, of e-mailen naar: redactie.ld@damiate.hdc.nl bevi ivan de aardige kanten van verder zo vervelende mil- Jniumwisseling vind ik de !iik pulariteit onder journalis- iron /An 'liint ngi en lezers van de 'lijst- ournalistiek'. De tijd die ik rhoud door niet naar Big ther te kijken, verdoe ik i het staren naar de vele Vgn i-zoveels' van belangrijkste cj sonen en gebeurtenissen alle kranten en weekbla- p, i dit jaar afdrukken. 't Nf UITGELICHT ommige rangorden wor- vastgesteld na raadple- van de lezers; andere tden door de redactie be- ild. In beide gevallen is er etj stroom van brieven van »[s die de volgorde betwis- tik ^ie keuzes zeo8en veel i r de tijdgeest. Af en toe Schijnt er iemand in een tien van wie je nog nooit gehoord en ook dat is rï ji oi meegenomen. jen zaterdag kwamen in onze bijvoegselserie rters van de eeuw toe aan ts nummer 6. Die serie is acht en ontwikkeld door me Paauw' voormalig ad- ct-hoofdredacteur van de- rant, en Willem Spierdijk, van onze sportredactie, afgelopen weken schreven ele lezers ons het een aar idee te vinden als we een -jzouden verloten onder I enen die de top vijf kun- voorspellen. Die wedstrijd ten we zaterdag aange- ligd en inmiddels stro- de inzendingen binnen, litslag volgt uiteraard pas vijf weken als de top vijf- ampleet is. et één uitgangspunt lijkt jij onze serie wel goed te n en dat is het historisch f van de samenstellers. In de lijstjesjoumalistiek wil dat nog al eens ontbreken. De meeste gelauwerden zijn bij voorbeeld van na de oorlog, alsof er in de eerste helft van deze eeuw geen opmerkelijke prestaties zijn geleverd. De enige uitzondering die ik tot dusver onder ogen heb ge had is de deze week gepubli ceerde lijst van de filmsterren van de eeuw die door de Ame rikaanse televiezender ABC is gemaakt na een enquête on der 115.000 Amerikanen. Daar doen de ouderen het aanzien lijk beter dan de jongeren. Ja mes Stewart, Cary Grant en Humprey Bogart bezetten de eerste drie plaatsen, gevolgd door Harrison Ford en Tom Hanks. Bij de vrouwen gaat het om Katherine Hepburn, Audrey Hepburn, Ingrid Berg man, Jody Foster en Bette Da- vis. Onwillekeurig krijg ik bij dit lijstje het gevoel dat die be ter is dan anderen, maar argu menten heb ik daar niet voor. Ik verklap geen geheim als ik nu al onthul dat Johan Cruijff in onze top vijf van de Sporters van de eeuw voor komt, maar of hij de plaats die hij uiteindelijk krijgt, meer verdient dan de man of vrouw die net onder hem eindigt, weet ik nog niet. Vandaar dat ik uitzie naar de toelichting die de samenstellers bij de laatste aflevering zullen geven. Ik hoop dat we daarna nog veel brieven van lezers kun nen afdrukken die rangorde in onze top vijftig gaan bestrij den. Want het debat erover is minstens zo leuk als de lijstjes zelf. TON VAN BRUSSEL HOOFDREDACTIE Met het meest recente plan van KNVB-voorzitter Sprengers om boven de hoofdklassen een topklasse in te voeren, hebben wij geen problemen. Voetbalvereniging Noordwijk is mo menteel ingedeeld in een goede afdeling met clubs als Quick Boys, Katwijk, Rijnsburgse Boys en FC Lisse. Maar we realiseren ons dat er een tijd komt dat er een andere indeling tot stand moet komen. Wij hebben in de kampioenscompetitie vorig seizoen tegen IJsselmeervogels en HPINIF DOVO gespeeld. We Ur/fl/C willen best vaker te gen dit soort clubs Leen Korbee is voorzitter van w Noordwijk, regerend kampioen in de hoofdklasse A van het amateurvoetbal. Op verzoek van deze krant schreef hij een opinie over de recente ontwikkelingen in het amateurvoetbal, zoals de mogelijke invoering van een topklasse boven de bestaande hoofdklassen en het afschaffen van de amateurbepalingen waardoor er een mogelijkheid komt om ook amateurspelers legaal te betalen. uitkomen. Ook tegen een mix van de zaterdag- en zondagcompetitie zullen we ons niet verzetten. Wij willen best eens tegen UVS spelen. Het enige is dat wij pertinent niet op zondag spe len. Dat heeft geen godsdienstige ach tergrond, maar ons hele clubleven is erop afgestemd dat er op zaterdag wordt gevoetbald en dat de vrijwilli gers op zondag vrij zijn. De zondag clubs zullen zich dus moeten aanpas sen. Tegen het oorspronkelijke plan van de KNVB om een overgangsklasse tus sen betaald voetbal en amateurvoet bal te creëren hebben wij grote pro blemen. Je moet aan een aantal voor waarden voldoen die allemaal veel geld kosten. Als voorbeeld noem ik dat je vijf contractspelers in dienst moet nemen en een veiligheidsfunc tionaris dient aan te stellen. Dat is voor ons niet haalbaar. Wij - en de andere topamateurclubs in de regio - kunnen het financieel nu net voor el kaar krijgen, maar we kunnen de be groting niet met tonnen omhoog krik ken. Het zou betekenen dat die over gangsklasse voor Noordwijk niet haal baar zou zijn; we zouden afhaken. Daarbij geloof ik niet dat de over gangsklasse een sportieve aangelege- heid zou worden. Ga maar na: in die klasse moeten clubs die uit het be taald voetbal degraderen, met miljoe nenbegrotingen, het opnemen tegen clubs die net op dat niveau komen'kij ken. Er wordt wel gezegd dat het recente plan van de KNVB (het plan van de topklasse in het amateurvoetbal) al leen maar wordt ingevoerd om straks de overgangsklasse door te drukken. Ik geloof daar niet in. Ik denk dat de overgangsklasse altijd een onhaalbare kaart is. Vergeet daarbij niet dat het betaald voetbal het plan heeft afge schoten omdat de clubs degradatie uit de eerste divisie niet zagen zitten. Lucas ten Brinke (links) van Noordwijk en Jimmy Simons van Rijnsburgse Boys in een kopduel tijdens de wedstrijd tussen de twee hoofdklassers op 12 september van dit jaar. foto kees van hoogdalem Vv Noordwijk is evenmin voorstan der van het afschaffen van de ama teurbepalingen. Bij ons zal het in elk geval niet gebeuren dat er spelers op de loonlijst komen. Al is het alleen maar vanwege de rompslomp, de ad ministratie die je moet gaan bijhou den. Wij zijn een amateurvereniging, dat kan je niet zomaar overboord zet ten. Ons voorstel aan de KNVB zou zijn om de onkostenvergoedingen te ver ruimen. Een speler die komt trainen, kan je nu een tientje geven. Dat zijn toch bedragen van 40 jaar geleden, in het bedrijfsleven zie je toch ook dat er onkostenvergoedingen mogelijk zijn. Nu wordt er gerommeld, spelers, be stuursleden, sponsors nemen soms ri sico's, dat is geen goede zaak. Het zou mij redelijk lijken als een club een speler 7500 gulden per jaar als vergoeding mag geven. Voor mijn gevoel praat je dan nog over amateur voetbal. Een speler het dubbele netto in zijn hand geven, daar heb ik alweer moeite mee. Iemand die een jaar bij de Hema werkt, verdient dan evenveel als iemand die drie keer in de week komt voetballen, dat vind ik onjuist. Een bedrag van 7500 gulden per spe ler is bovendien een bedrag dat onze club nog kan opbrengen. Het is heel moeilijk voor een voetbalclub als Noordwijk om in een vrij kleine ge meente meer geld te genereren. Daarom verwacht ik ook niet dat Noordwijk ooit via een overgangsklas se (mocht die er onverhoopt toch ko men) in het betaald voetbal zal ko men; ons dorp is te klein, er is te wei nig zakenleven. Natuurlijk is deze regio onderbe deeld wat betreft het betaald voetbal. Als het er in deze streek van moet ko men, zou het bij UVS moeten zijn. Ik geloof dat een zondagclub de meeste kansen maakt. Bovendien komt UVS uit een grote stad met 110.000 inwo ners. Het zou een goede zaak zijn als die club dat sprotief en financieel voor elkaar kreeg. Ik geloof ook dat een goed georganiseerde en goed ge leide betaalde club veel toeschouwers uit de omgeving zal trekken. LEEN KORBEE* ANKBORD eerlijk avondje komt eer aan. Maar volgens en wordt de viering van sinterklaas' aardag steeds minder tuk. De omvang en prijzen van iterklaascadeautjes nemen nus. Idtenproportionele jeit t men aan. Maakt de 5'die ;oedheiligman het 11 °"j jenwoordig te bont? a Dijkhuizen, juf van i3 van de Oranjeschool twijk: ,,Als je de laatste ja- 5011 wat d*e kinderen khj- irti ichrik je wel eens. Cadeaus n tegenwoordig al gauw erd gulden, of nog meer. stand bestuurbare auto's intjes, nu weer die fur- "Eigenlijkis het veel te it is ook wel sneu voor ba<T^e ^nderen'want enkele 8 tin s doen hier om religieuze 1 laiilen n'et aan sinterklaas. Diu|n komen andere kinderen ie dure dingen aan." i, verkoopster bij Inter- "db'i 11 Katwijk: ,,De cadeaus ?rc en inderdaad steeds duur- 'it jaar koopt werkelijk ie- ;nws„ n een furby, dat is zo'n 'V beestje dat kan praten. :J fóten honderd gulden. ze gaan als warme brood- oor onze winkel is dat na- ift nu Pr'ma, maar ik zou zelf [zulke dure dingen kopen, 't een beetje te gek, vind verkoopster bij Etos in naan den Rijn: ,,Wij had- eze week een actie, waar- furby's voor tachtig gul- erkochten. Twintig gulden ij oper dan elders. Ze waren n twee uur uitverkocht, ogelofelijk. Ik vind het ei- belachelijk. Ik heb zelf ónderen, maar ik zou zulk duur speelgoed ko- ac^rïg g^den, da's niet VWt Buscop van de Sint Nico- 'entrale Nederland: ..Wij ieder jaar cadeautjes aan 'en bejaarden. Onze me rkers gaan dan als sinter- naar die mensen toe en ze pakketjes met levens óen. Gewoon, kleine din- Het wordt inderdaad gek. Kinderen krijgen te- )ordig fietsen en compu- idan zeggen ze nog: 'Is les?' Dat is een belachelij- y 'atie. Ik denk wel eens: waar moet dit naar toe? Maar ja, je doet er toch niks aan." Mevrouw A. Sintnicolaas uit Oegstgeest: „Wij doen niet aan sint, maar aan kerst. Vreemd? Ach. Mijn man en ik zijn al in ■de zeventig, ziet u. En onze kleinkinderen vinden kerst leu ker." Mohamed Ozir van de AN Noer Islamitische basisschool in Alphen aan den Rijn: „Wij doen niet'aan sinterklaas, maar aan 'kinderdag'. Dat vieren we elk jaar tijdens het suikerfeest, op 14 januari. We kopen dan geen dure cadeaus, hoor. Ge woon, kleine dingetjes. Dat is toch het leukste?" Ben Leiten van de Vereniging van Speelgoedfabrikanten in de Benelux: „Het klopt, men koopt steeds duurder speelgoed in december.Toen tien jaar ge leden Trivial Persuit op de markt kwam voor 125 gulden schrok iedereen zich een hoed je. Inmiddels zijn artikelen van honderd gulden en duurder al lang geen uitzondering meer. We verkopen ook al elektro nisch speelgoed van meer dan 300 gulden, u moet dan denken aan technisch Lego. Of het niet te gek wordt? Ach, het is ge woon de stijgende welvaart. Volgens mij is 't wel logisch dat mensen daardoor voor zoveel geld cadeautjes kopen." Tjitske Kaspers, zit in groep 7 van de Johannes de Doper-ba sisschool in Zevenhoven: „Ik vraag een vulpen aan sinter klaas. En een poppenhuis. En nieuwe poppen. En een baby boy, dat is een pop die kan pra ten. En een furby. Die vind ik leuk want die kan praten. Ande ren hebben ook een furby, daarom weet ik dat-ie leuk is. Nee, ik vind 't niet te duur. Dat kan sinterklaas wel betalen." Bonne Bruins ma van de stich ting Sint Piter in het Friese Grou: „In Grou vieren wij geen sinterklaas. Wij vieren het feest van Sint Piter, op 21 februari. Die heeft een witte tabberd in plaats van een rode. Bovendien heeft hij maar één knecht, Swarte Pyt- Het feest stamt uit de tijd voor de kerstening, toen werd het in heel Friesland ge vierd. Grou is het enige dorpje waar Sint Piter niet is vervan gen door Sint Nicolaas. Ook hier worden de cadeaus steeds duurder. Wat dat betreft is ons feest net als sinterklaas, het wordt steeds gekker. Dat hoort er een beetje bij, hè. Maar of Sint Piter ook zoveel furby's gaat geven, valt nog te bezien: die rage is in februari wellicht allang voorbij. Of misschien zijn ze dan wel veel goedkoper te krijgen!" Linda Rijken uit Leiden, heeft kinderen van 5 en 8 jaar: „Sin terklaas is geen kinderfeest meer. Ik vind het veel minder leuk dan vroeger. Het is zo duur geworden! Mijn zoontje van vijf vraagt rustig een GameBoy- spelletje van tachtig gulden. Mijn dochter gelooft niet meer in de sint, maar ze wil nog wel graag dure dingen. Nou, dan betaalt ze maar de helft zelf. Ik vind het echt jammer wat er met het feest is gebeurd. Ikzelf kreeg vroeger handschoenen of een boek. nou, dat was prach tig. Maar nu... Het is te gek ge worden." Godfried Bomans in Elseviers Weekblad in 1954: „Voor wie is het sinterklaasfeest? Voor de kinderen. Dus niet voor de koe- kebakkers, de caféhouders, de speelgoedbedrijven, de borst plaatwinkeliers of, vreemder nog, de eigenaars van confec- tie-zaken in dames- en heren ondergoed. de paraplu-fabri kanten en de vervaardigers van bretels en onverslijtbare sokop houders. Zij geloven namelijk niet in sinterklaas. Zij geloven in de opbrengst van sinterklaas. Dit soort geloof kan een zekere handenwrijvende verwachting teweegbrengen, bezieling geeft het niet. Bezield zijn alleen de kinderen. Zij geloven waarlijk." PETER GROENENDUK Bang Olufsen nu beter op z'n plaats in Leiderdorp Het assortiment dat Bang Olufsen voert verdient een speciale presentatie. Daarom hebben wij in Leiderdorp een geheel eigen plaats ingeruimd voor deze unieke audio- en videoproducten. Helemaal aangepast aan de stijl van Bang Olufsen. Strak, eigentijds en van bijzondere allure! Kom de sfeer proeven. Geniet van vormgeving, bedieningscomfort en luister en kijkkwaliteit. Vanaf 6 november a.s. bent u van harte welkom, of u nu wel of geen vast omlijnde koopplannen heeft. Ooit kiest u voor mooist. BANG 6. OLUFSEN Beeld Geluid Winkelhof 81, Leiderdorp. Telefoon 071 - 541 24 97

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 25