Leidsch Dagblad Snelweg maakt kind vaak ziek Lego YD NS doen geen nieuw HSL-bod 'Kans op luchthaven in Noordzee slinkt' Air Holland stopt laatste vluchten vanwege risico's Mazelenepidemie breidt zich verder uit Verrast door een golf water Korthals bereid tot langere TBS-proeftijd Air Miles J Meevaller van twee miljard voor schatkist LEIDSCH DAGBLAD TWEE WEKEN GRATIS - N5DAG 17 NOVEMBER 1999 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,85 ZATERDAG ƒ2,40 Hans Seisveld duikt in geschiedenis De Kruik 18 Voetbalwedstrijd tussen politie en hangjeugd Koudekerk 19 Oegstgeest trekt meer geld uit voor minima 20 21 't Vierkant Beeldenen wordt kloppend fonteinen als hart van de sieraden in Bollenstreek de stad 23 Luc Nilis maakt rentree bij Rode Duivels ting stopt met Lisiespelletjes bi,. Wilting, voorlichter van isterdamse politie, zal - an niet meer meedoen -4 elletjes of een quiz op e, Wilting besloot daar- een 'goed gesprek' met Kuiper. Aanleiding is unotie over een boek- J tatie vorige week. Hij oen het boek '100.000 ntielen' van fietsendief an Zeist in ontvangst en daarmee The New York 2 en 3 ïer staat achter ie Waddengas ten de stemmen van de ^en heeft de Tweede 1 gis ter en ingestemd met itie van de PvdA tegen men van gas onder de Het kabinet wilde i standpunt over de wen, omdat het nog Sekt of de gaswinning k is zonder schade aan sbare Waddengebied. (erzoek grote vbouwwijken in de grote nieuw- "cen, de vinexlocaties, lodig duur doordat fpfj intwikkelaars en idernemingen onder i edje spelen, vreest de £1 Ie partij wil daarom de ilitie onderzoek laten if de ondernemingen Hboden monopolie vor- B e PvdA-er Duivesteijn sa gisteren bij het begro- lat over volkshuisves- imtelijke ordening en eheer. 'AAG 26 PAGINA'S ac and jö' ind en Kunst afl ie Spoorwegen gooien handdoek in de ring utrecht cpd De NS gaan niet in op het ultimatum voor het uitbrengen van een nieuw bod op de exploitatie van de hogesnelheidslijn tus sen Amsterdam en België (HSL-Zuid). De eisen die minister Netelenbos van verkeer en waterstaat daaraan stelde, zijn voor de spoorwegen 'onuitvoerbaar'. De door de minister voorgelegde opties zijn voor de NS financieel en organisato risch onhaalbaar. Volgens de NS moet de minister het nu zelf maar uitzoeken. De NS hebben het besluit vandaag in een brief aan Netelenbos toegelicht. Afgelopen vrijdag verwierp het kabinet het NS-voor- stel voor exploitatie van de HSL-lijnen Zuid en Oost. Netelenbos legde vervolgens het bedrijf drie opties voor, waaruit NS voor morgenmiddag vijf uur een keuze moest maken. De eerste optie - NS krijgen uitsluitend het binnenlands vervoer over de HSL, met zeer beperkende voorwaarden - is voor NS financieel niet haalbaar, gezien de hoge investeringen in het nieuwe materieel en de aard van de voorwaarden. De tweede optie is onaanvaardbaar zeg gen de NS, omdat ze daarin gekoppeld worden aan een door de overheid gekozen partner en bovendien niets te zeggen krij gen in de nieuwe onderneming. Zelfstan dige marktpartijen behoren zelfstandig over een dergelijke samenwerking en de vorm daarvan te kunnen beslissen, vinden NS. De derde optie - openbare aanbesteding van al het vervoer op de HSL - was al geen werkelijke optie voor NS omdat deze auto matisch zou volgen bij afwijzen van de beide andere opties. Feitelijk is er daarom volgens NS geen sprake van keuzes. NS vinden dat het niet op haar weg ligt een keuze te maken voor openbare aanbesteding, waarbij ook bui tenlandse ondernemingen mogen mee bieden. Wanneer hiertoe mocht worden besloten, verwachten NS dat de minister ook regelt dat de NS in het buitenland mogen rijden. Nu is het ondenkbaar dat NS in bijvoorbeeld Duitsland of Frankrijk met hogesnelheidstreinen kunnen rijden. NS blijven van mening een aantrekkelijk bod te hebben uitgebracht om de HSL te integreren met het bestaande intercitynet werk. Dit model leidt volgens NS tot een forse groei van het aantal reizigers. inisten boos 4ider Trimble ndwenende woorden van Trimble, de leider van er Unionist Party, heb- grote boosheid binnen rtij geleid. Een groot a de leden wil Trimble partij gooien. Nobel- inaar Trimble liet gis- le langgekoesterde eis dat de IRA eerst haar moet inleveren, voor met de politieke arm IRA, Sinn Fein, in een erse regering wil 2n. ■pa brengt Ben voor Hof «ppese Commissie heeft ondernomen om jk voor het Europese n Justitie te brengen, rnf jk weigert nog steeds se iportverbod op Brits gO 8es op te heffen. Europa Evenwel op zeer korte alsnog een akkoord te n zodat een langdurige lak voorkomen wordt. regio rob onderwater Katwijk, Den Haag, Gouda en Goes zijn momenteel de brand haarden van de mazelenepide mie. Dat blijkt uit cijfers van het ministerie van volksgezond heid, welzijn en sport (vws). Op 15 april werd mazelen voor het eerst waargenomen in de regio Overijssel/Gelderland. Daarna is de ziekte via Flevoland- Utrecht overgeslagen naar Zuid-Holland en Zeeland. Eén kind is inmiddels overleden aan mazelen. Veel van de zieke kinderen zijn vanwege de geloofsovertui ging van hun ouders niet inge ënt. In de omgeving van Gouda heeft de GGD Midden-Holland tot vandaag 55 gevallen van de ziekte geregistreerd, maar vol gens K. Kok van de GGD is dat beeld verre van compleet. „Lang niet alle ziektegevallen kunnen door ons worden gere gistreerd, omdat ze simpelweg niet worden doorgegeven." Ook in Bodegraven en Wad- dinxveen is de ziekte waargeno men. In Gouda gaan veel kinde ren uit Katwijk naar school. Da gelijks vertrekken drie bussen naar de reformatorische scho lengemeenschap De Driestar. GGD Midden-Holland kon van morgen niet zeggen of er geval len van mazelen op deze school zijn waargenomen. In Leiden is een dependance van deze school. Directeur G. Snoep maakte vanmorgen melding van vijf gevallen van mazelen. HET WOORD IS AAN Phyllis Diller Sommige vrouwen kunnen niet eens water koken. Ik wel. Ik noem het dan soep. i-/5° 075. -175. 60% 30% 20% 20% 30% 30% Willemstad Koningin Beatrix is gisteravond tijdens haar bezoek aan Curasao verrast door een golf water die over de ommuring van de Sint Michielsbaai sloeg. Het stormachtige weer was nog een staartje van de orkaan Lenny, die de afgelopen dagen nogal wat schade heeft aangericht op de Antillen. Aan de Sint Michielsbaai waaiden daken van huizen en raakten boten zoek. De bevolking van het gebied liep massaal uit voor het koninklijk bezoek en juichte de doorweekte vor stin toe. De koningin was zelf in eerste instantie aangedaan door het incident, maar herstelde zich snel. De aanhoudende storm is reden om van dag tot dag te bekijken of het reisprogramma door kan gaan. Vandaag is het koninklijk paar naar Bonaire afgereisd. Een bezoek aan Sint Maarten is echter afgezegd. Daar trekt vandaag het 'oog' van de orkaan voorbij. Naar verwachting wordt het eiland daarna zeker 24 uur geteisterd door hevige regen. foto anp Raymond rutting Vooral gezondheidsklachten door vrachtverkeer Kinderen die dichtbij een snelweg wonen, krijgen vaker aandoeningen aan de luchtwegen dan leeftijdsgenoten elders. De kans op klachten groeit naarmate het verkeer en de vervuiling toenemen, concludeert de Universiteit van Wageningen na een onderzoek in opdracht van twee ministeries en de provincie Zuid-Holland. ben vaker last van bronchitis, ophoesten van slijm, piepen op de borst en een verstopte of prikkelende neus naarmate er meer vrachtwagens langsrijden. Zij ontwikkelen vaker een aller gie voor huisdieren of stof. Het inademen van dieseldampen verhoogt ook de kans op bij voorbeeld hooikoorts. Het uitgebreide onderzoek onder 2.500 kinderen uit 19 ge meenten in Zuid- en Noord- Holland, Utrecht en Noord- Brabant bevestigt de vermoe dens na een eerder onderzoek den haag robbert minkhorst Wonen binnen een straal van een kilometer van een snelweg met veel vrachtverkeer is voor kinderen net zo ongezond als passief roken. Datzelfde geldt voor het dagelijks bezoeken van een school binnen een straal van 400 meter van de snelweg. De kans dat een kind op deze plaatsen een luchtwegaandoe ning krijgt, is twee keer groter dan elders. Boosdoener is met name het vrachtverkeer. Kinderen heb- Grieperig of verkouden? Gebruik Echinaforce van Vogel den haag anp riand telt zes Jen mobieltjes ind telde op 1 novem- miljoen mobiele hel st leeuwendeel van de -| omers belt prepaid. De - eintjes op de markt, elfort en Dutchtone, c in hun marktaandeel ix uit ten koste van KPN. ipl: rktleider zakte van 61 je j begin april naar 54 begin oktober. Liber- minder dan een en heeft nu nog een de markt. Kamer dit wel te doen. De Ka mer wil de proeftijd opschroe ven tot zo'n vijftien jaar. In die tijd kan justitie de ontuchtple- ger in de gaten blijven houden. Zo kan zoveel mogelijk worden voorkomen dat de zedendelin quent opnieuw de fout in gaat. Korthals verklaarde begin no vember nog 'voorzichtig' te wil len zijn met het wijzigen van wetgeving. „Wij moeten geen overhaaste beslissingen nemen, waarvan wij later spijt krijgen." De fracties in de Kamer verwe ten hem niet kordaat genoeg op te treden. Volgens luchtvaartspecialisten in Tweede Kamer Minister Korthals van justitie is bereid de TBS-proeftijd voor zedendelinquenten langer te maken dan de huidige drie jaar. Hoe lang die termijn moet wor den, wil hij nog onderzoeken. Korthals verwacht dit onder zoek begin volgend jaar af te ronden. De WD-bewindsman gaf eer der aan er voorlopig weinig voor te voelen de proeftijd voor vrijgekomen TBS'ers te verlen gen. Hij komt nu echter tege moet aan de eis van de Tweede den haag hans jacobs haags redacteur De kans dat het kabinet volgende maand besluit tot de bouw van een vliegveld op een eiland in de Noordzee wordt steeds kleiner. Dat melden de luchtvaartspecialis ten in de Tweede Kamer. De regering maakt op 17 december be kend welke richting het de komende jaren met de luchtvaart uit moet gaan. Lange tijd zag het er naar uit dat een eiland in Noord zee een serieuze mogelijkheid was. Inmid dels lijken de torenhoge kosten voor zo'n ongewisse onderneming -veertig tot tachtig miljard gulden- de discussie in een andere richting te sturen. „Ik begrijp dat het eiland van de baan is", meldt Groen Links-woordvoerder Van der Steenhoven. CDA'er Reitsma heeft in de wandelgangen van de Kamer hetzelfde vernomen. „Het gaat een andere kant uit." Ook het PvdA-Kamerlid Van Gijzel zegt dat de kansen zijn verkleind, mede omdat D66 en WD faliekant tegen zijn. Minister Netelenbos (verkeer) hikt aan tegen de hoge kosten. Haar milieucollega -3.5 in Samenleving16 van de Dag2 a/Strips24 25 15,17,18,19,20 'gramma's11 _22,23 16 Het totale assortiment van LEGO® nu gratis tegen inlevering van Air Miles. Vanaf 39 Air Miles. SCHIPHOL» RICHARD MOOYMAN siiek Hpf liikt prnn dat 7P hp- ppn wnnrHvnprsfpr Air Hnll: Pronk ziet wel iets in de aanleg van een nieuwe stad op de huidige plaats van Schiphol, maar is huiverig voor de gevolgen van het vliegeiland voor de kust. In op dracht van het kabinet worden momenteel onderzoeken uitgevoerd naar de haalbaar heid van het plan. Het alternatief voor een vliegveld in zee is een aanpassing van het banenstelsel op Schiphol. De keuze daarbij is tussen een re latief kleine aanpassing en een vrijwel vol ledig nieuw stelsel van start- en landings banen. in zes Zuid-Hollandse woonwij ken. De relatie tussen het weg verkeer en luchtwegklachten werd onlangs ook al voorzichtig gelegd in een studie naar de ge zondheid van kinderen rond Schiphol. Een negatieve invloed door vervuiling van het vlieg verkeer kon daarin niet worden aangetoond. De rijksoverheid en de pro vincie Zuid-Holland zinnen volgens gedeputeerde L. Huizer op maatregelen om de lucht verontreiniging bij snelwegen terug te dringen. Ook volgens minister Pronk van milieu zijn maatregelen nodig, zoals het inbouwen van roetfilters in die selmotoren of het tanken van schonere diesel. Gedeputeerde Huizer sluit niet uit dat vracht verkeer op bepaalde wegen moet worden geweerd. DEN HAAG ANP Het tekort van de schatkist komt dit jaar uit op nog maar 0,2 procent. Dat komt doordat zowel de inkomsten ais de uit gaven van de overheid meeval len. Het gaat om een meevaller van circa twee miljard gulden. Dat staat volgens betrouw bare bronnen in de nog gehei me Najaarsnota die minister Zalm (Financiën) vandaag naar het kabinet stuurt. Door de gunstige economische ontwik keling vallen de inkomsten uit belastingen en premies mee, terwijl de uitgaven voor sociale zekerheid lager liggen dan be groot. Op prinsjesdag ging het ka binet nog uit van een financie ringstekort van 0,6 procent van het bruto binnenlands pro duct. Door de meevaller ko men de financiën van de over heid voor het eerst in 25 jaar bijna in evenwicht. Air Holland heeft uit veilig heidsoverwegingen de laatste vluchten gestaakt. De noodlij dende luchtvaartmaatschappij heeft hiertoe besloten in over leg met de Rijksluchtvaart dienst. Aanleiding is de grote onrust onder piloten. Bewindvoerder M. Pannevis zegt dat de onrust wordt ver oorzaakt door Martinair en Transavia die 'met man en macht' proberen piloten van Air Holland te werven. Hij noemt de handelwijze van Martinair en Transavia niet sjiek. „Het lijkt erop dat ze be zig zijn om een concurrent om zeep te helpen." In opdracht van het Spaanse Pan Air voerde Air Holland met twee toestellen vluchten uit tussen de Canarische Eilanden en Scandinavië. Wegens de on rust onder de piloten en de mogelijke effecten daarvan op de veiligheid is Air Holland daarmee nu gestopt, aldus Pannevis. Volgens de Rijksluchtvaart dienst (RLD) is het besluit ge nomen in gezamenlijk overleg. „Er wordt niet meer gevlogen om de veiligheid niet in het ge ding te laten komen", aldus een woordvoerster. Air Holland mag pas weer de lucht in als de rust onder de piloten is terug gekeerd. De luchtvaartmaat schappij moet daarvoor dan toestemming vragen aan de RLD. Volgens Pannevis zijn er nog steeds gësprekken gaande over de voortzetting van Air Holland, dat twee weken geleden uitstel van betaling moest aanvragen. Onder de belangstellenden be vinden zich twee buitenlandse luchtvaartmaatschappijen. De bewindvoerder wil niet zeggen wie dat zijn. Een van de gega digden zou de Britse prijsbreker Easyjet zijn. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad, j Voorletters: m/v I Naam: Voorli Adres: Postcode: Plaats: Telefoonnummer: (l.v. Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: G Per maand automatisch (ƒ33,70) I. controle bezorging) Per kwartaal automatisch (ƒ96,90) Per kwartaal acceptgiro 97,90) Bank/giro nr: Handtekening I Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u j bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. 1 Leidsch Dagblad j BI WERELD OM JE HEEN. naar: Leidsch Dagblad, abonnee service. Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071-5128 030 of abonneren vla: www.leidschdagblad.nl 712141 maandag t/i 400114 rrljdag

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1