Voorschoten veegt plan voor Krimwijk van tafel iUJDETIJD Smitsloo stoot deel portefeuille af Oegstgeest trekt meer geld uit voor minima Regio 'Videobewaking bij beeld Wolkers werkt preventief ibliotheek moet hét M ormatiecentrum h Voorschoten zijn lA) Leiderdorpers houden voordeur 's avonds dicht Boete geëist voor slaan ex- echtgenote de Bijenkorf BAG 17 NOVEMBER 1999 te water na botsing V aar; Bij een aanrijding op de Landscheidingsweg in laar is gisteravond een auto te water geraakt. De 54-jari- nj uurder uit Wassenaar botste op een 59-jarige plaatsge- aardoor hij met zijn wagen in de sloot terechtkwam. Een je passagier raakte met zijn benen bekneld onder het ird en is naar het ziekenhuis vervoerd. De 54-jarige Was- der kon bij de kruising van de Buurtweg en de Land- Ivèe ngswe8 n*et meer stoppen voor het rode licht, bloi ld parkeren troef in Oegstgeest sdag est; Vijftien automobilisten hebben gisterochtend in erab eest een bekeuring gekregen omdat ze hun auto verkeerd tail i geparkeerd. Dat gebeurde bij een controle van de poli- laai le Lange Voort en de Irislaan. De opvallendste bekeuring is Ie automobilist, die zijn wagen midden op de rijbaan van h ge Voort had neergezet. Voorts hadden negen mensen in li arkeerschijf gebruikt, twee hadden hun auto bij een bus- bloe eergezet, en drie op een hoek. ;uw, t over veiligheid in Oegstgeest est; De CDA-afdeling in Oegstgeest houdt maandag 29 nienke ledegang ,^1 ber een openbare ledenvergadering over het thema vei- 1111 In het Gemeentecentrum aan de Lijtweg geVen burge- r E. Timmers, districtschef van de politie N. van Ooik en 'e 11 actievoorzitter L. Poell een korte uiteenzetting over het r rerp. Daarna is er gelegenheid voor discussie. De bijeen- jen legint om 20.00 uur. Het plan van projectontwikkelaar Provastgoed voor circa duizend huizen in de Zuid-Hoflandse polder in de Voor- schotense Krimwijk kan bij de gemeente niet door de beugel. „De indruk is gewekt dat er met het plan van Provastgoed een definitief besluit lag. Niets is minder waar. Dat plan voldoet niet aan de voorwaarden en is terzijde geschoven", zei wethouder P. Verschoor gister avond bij een bezoek van het gemeentebestuur aan de Krimwijk. plan willen we opstellen in overleg met alle betrokkenen, dus ook met de bewoners." Volgens M. Spiekman van de bewonersvereniging Krimwijk is er in de buurt geen sprake van onrust, wel van een 'gezon de bezorgdheid'. „Mensen heb ben vragen over de ontsluiting voorschoten De wethouder trachtte de zor gen onder de bewoners over de op handen zijnde bouwplan nen weg te nemen. Er komt een plan, zei hij, dat wel aan de randvoorwaarden voldoet. „Dat van de wijk. Waar moeten al die auto's naartoe? Hoe groot wordt de overlast?" Volgens Verschoor valt over al die zaken niet zoveel te zeg gen. Spiekman: „Wat dat betreft hebben we geen bevredigende antwoorden gekregen. Maar ik denk dat de meeste mensen toch met een gerust hart naar huis gaan. Wie serieus geno men wordt, is bereid mee te denken en te werken." Provastgoed kondigde deze zomer aan duizend huizen te willen bouwen in het gebied tussen de Krimwijk en de Vliet, ongeveer 350 meer dan waar aan aanvankelijk werd gedacht. De projectontwikkelaar bezit het grootste gedeelte van het gebied, waar nu nog tuinders zitten. Dat er in de polder woningen komen staat wel vast. Het is aangewezen als zogeheten Vi- nex-locatie. Dat houdt in dat er huizen komen voor inwoners van de hele regio Leiden. Verschoor betreurt het dat er een 'mooi stuk natuur' verloren gaat. „Dat is altijd jammer. Vandaar dat we het gebied op de 'minst beroerde' manier wil len aanpakken. Er is een heel pakket van eisen waarmee we rekening moeten en willen houden. Dat gebeurt in overleg met de bewoners. Voor we aan besluitvorming toe zijn, zijn we een half jaar, driekwart jaar ver der", aldus Verschoor. oegstgeest suzanne barbier Het installeren van videobe waking bij het beeld "Vrouwen in verzet' van kunstenaar Jan Wolkers kost de gemeente 15.000 tot 20.000 gulden. Daar bovenop komt jaarlijks een bedrag van 500 gulden om de camera's te onderhouden. Dit werd gisteravond duidelijk in de Oegstgeestse commissie welzijn. Het voorstel van de WD om het kunstwerk, dat binnenkort een plek krijgt in de tuin van het raadhuis, per manent via een camera in de gaten te houden, kreeg eerder deze week veel bijval van de andere fracties. Volgens wethouder H. Steens schendt de gemeente met de camera niet de priva cy. Volgens haar ambtenaren mag Oegstgeest mensen op beeld vastleggen, zolang de Eolitie er maar vanaf weet en et doel van de bewaking heeft goedgekeurd. Wethouder Steens zelf heeft er een hard hoofd in dat ca mera's de vernieling van het beeld kunnen uitbannen. „We moeten niet denken dat de ca mera alles registreert wat hij zou moeten zien. Ik kijk wel eens naar 'Opsporing Ver zocht': vaak genoeg blijkt het moeilijk om de dader te trace ren ondanks de videobeelden. De waarde moet komen van de preventieve werking." Verdwenen meterstanden terecht .vin teur droomt van uitbreiding ii f ■m, terck-Calis dagdroomt dop over 'haar' biblio- n de Wijngaardenlaan r va choten. „Het zou mooi ;ate, e hier nog verder kun- ons reiden. Het gebouw is 1S n irkel die voor driekwart 1V0r i ruimte om de cirkel /OOI ïaken is er. Dan krijg je i plein in het midden je van de bibliotheek matiecentrum maken, je hier bijvoorbeeld de telling kunnen houden uettes van de plannen Van der Hoevenpark. iel wat mensen bij ons die dachten dat die elling hier was in in het Cultureel Cen- weet dat het de. ge- inancieel gezien niet ivind gaat. „Zet, alsje- boven het stuk dat liding willen. Dan valt lolitiek over me heen. dat het over een paar komt. Maar nu niet. en vorig jaar al mogen n. Daar waren we erg Maar toch, met nog ï'rs'tt nte kan ik al m'n idea- zenlijken." nbare bibliotheek had l0 DOO gulden extra willen oor nieuw beleid, zo- lia-educatie en een opening op zaterdag- gmiddag. Burgemees- 'v wethouders maakten s leen een uitzondering de reenWl 'O inliti rg' <ge ndc voor de looncompensatie. De bibliotheek krijgt er de komen de jaren twee procent bij. En eventueel wordt voor media- educatie 6500 gulden onttrok ken aan het budget voor vol wasseneneducatie. Meer zit er bij de behandeling van het Sub sidieplan volgende week in de commissie welzijn niet in. Sterck legt zich daar 'voorlo pig' bij neer. Zij voelt er niets voor het boek 'Openbare bi bliotheek Voorschoten', dat zij in 1968 als eerste directeur heeft opengeslagen, nu dicht te slaan. „Natuurlijk krijgen we voldoende geld om redelijk te kunnen draaien, maar we wil len meer. De klant trouwens ook." Ruim dertig jaar geleden was elf procent van de Voorschote naren lid, nu 33. „En die 33 procent sfaat in werkelijkheid voor 55 procent, omdat meer- dere mepsen.in eer^ gezin lezen. Dat is een heel hoog percenta ge." Volgens Sterck is het 'heel moeilijk'- die score vast te hou den, laat staan te verbeteren. „De klant stelt steeds meer ei sen. Het is niet voldoende om een juffrouw aan de balie te hebben die vriendelijk is en zegt: ik zoek wel een boek voor u uit. De klant verlangt van de bibliotheek, dat die een be trouwbare wegwijzer is in deze informatiesamenleving. Je bent er niet door te zeggen: ga uw gang maar op internet." Vaak vraagt Trude Sterck zich af of politici wel weten wat er in de bibliotheek allemaal ge- Energiebedrijf Nuon heeft het raadsel van de 'verdwenen me terstanden' bij een bewoner in Oegstgeest opgelost. In augus tus van dit jaar kreeg EWR een telefoontje van de Oegstgeestse N. Kok, die zich afvroeg waar haar jaarrekening bleef. EWR ging op zoek en kwam tot de conclusie, dat Kok niet meer in het bestand stond. De oorzaak van de 'verdwijning' bleek gele gen in het feit, dat er begin dit jaar iets was fout gegaan toen de Oegstgeestse een nieuwe meter kreeg. Angst groter dan in buurdorpen Trude Sterck-Calis: „Mensen moeten hier constant binnen kunnen lopen." beurt. „We zijn toch geen gei- tenfokvereniging? Ik hoop dat ik daarmee de geitenfokkers niet beledig. Ik wil er alleen mee zeggen dat we ons niet met één onderwerp bezig houden maar, net als een supermarkt, veel meer in de schappen heb ben. We kunnen' ook niet zo maar de prijzen opdrijven. Er is geroepen dat we de contributie moeten verhogen. Leiden heeft dat gedaan, maar is daar op te ruggekomen, omdat het aantal leden terugliep. Als je die weg jaagt krijg je ook minder in komsten. We willen zoveel mo gelijk mensen blijven trekken." Om die reden wil de biblio theek ook in het weekeinde een middag open zijn. „Maar dan niet op zaterdag-, zoals door B en W is voorgesteld, maar op zondagmiddag. Zaterdagmor gen zijn we al open. De zondag middag zorgt voor meerwaarde. Er is vraag naar. Dat blijkt uit een steekproef in de regio en uit de goede ervaringen in Lei den. We willen er volgend jaar oktober mee beginnen. In janu ari heeft het geen zin. Dan draai je een paar maanden proef en is het weer voorbij. Dat is te kort. We willen juist in de win ter deze test houden, omdat mensen dan eerder aan lezen toe komen." Pas na het proef jaar wordt bekeken of voor de ruimere openstelling subsidie wordt vrijgemaakt. „We moeten eerst zelf de zaken zien op te lossen. Er is bijvoorbeeld geroe pen dat we sponsors moeten zoeken. Die hebben we al, maar je moet oppassen dat je je niet te zeer afhankelijk van hen maakt. We moeten voorkomen dat de boel instort als een sponsor zich terugtrekt. Er is ook gesuggereerd om op ande re momenten dan maar te slui ten. Volgende week hangen we een teller op om te weten te ko- DICK HOGEWONING men wat de stille uren zijn. Maar het liefst zou ik constant open willen zijn. Het is voor de klanten erg onoverzichtelijk als je de ene dag zo laat opent en de volgende dag weer zo laat. „Mensen moeten hier con stant binnen kunnen lopen. Ui teraard voor boeken, maar ook voor allerlei andere zaken. Voor internet, voor tentoonstellin gen, om een overzicht te krijgen van wat er op cultureel gebied in de regio gebeurt, enzovoort. Meer dan de helft van Voor schoten komt hier. Het kan hét informatiepunt van de gemeen te worden." afke van der toolen Veel Leiderdorpers houden 's avonds hun voordeur stijf dicht. Twintig procent van de inwoners reageert zodra het donker is niet meer op de deur bel, omdat ze bang zijn voor onraad. Dat zijn er drie keer zo veel als in de andere gemeenten in het politiedistrict Rijn en Braassem. Dit blijkt uit de zoge heten politiemonitor voor dat gebied, een tweejaarlijks onder zoek naar gevoelens van onvei ligheid van burgers. Volgens burgemeester M. Zonnevylle heeft de angst van de Leiderdorpers te maken met het feit dat 'de mensen hier el kaar minder kennen dan elders in het district'. „Het zegt iets over het stedelijk karakter van Leiderdorp", aldus Zonnevylle. Ook in andere opzichten voelen Leiderdorpers zich beduidend onveiliger dan de inwoners van de andere gemeenten van Rijn en Braassem. Die andere ge meenten zijn Alkemade, Ja- cobswoude, Rijnwoude en Zoe- terwoude. Zonnevylle vindt naast het bestrijden van de daadwerkelij ke onveiligheid ook het bestrij den van de onveiligheidsgevoe lens een taak van de overheid, al is tussen die twee grootheden geen verband aan te wijzen. „De gemeente doet haar best door bijvoorbeeld iets aan de oegstgeest suzanne barbier M. Smitsloo, WD-wethouder (financiën, economische zaken) wil een deel van zijn portefeuil le kwijt. Hij heeft in het Oegst geestse college te kennen gege ven, dat hij de taken volkshuis vesting, monumentenzorg en de ruimtelijke ordening-tak van het Rijnfrontproject wil overhe velen naar zijn collega's. Als re den geeft Smitsloo aan dat hij is overbelast. „Ik kan niet alles te gelijkertijd. Ik heb met mijn portefeuille een kerstboom op gebouwd van projecten, die al lemaal door de voorbereidende fase heen zijn en nu op uitwer king wachten. Dan is het goed om wat dingen over te heve len." De uitdunning van het taken pakket geeft Smitsloo de moge lijkheid om zich te concentre ren op de economische aspec ten van het project Lange Voort en geplande bedrijventerrein Rijnfront. De taken die Smitsloo afstoot worden verdeeld over de ande re wethouders. Volkshuisves ting wordt ondergebracht bij de Wethouder M. Smitsloo. nieuwe CDA-wethouder D. de Ruijter. De ruimtelijke ordening van het geplande bedrijfsterrein Rijnfront komt hoogstwaar schijnlijk terecht bij ruimte en FOTO MARK LAMERS groenwethouder G. van Eisen. Voor monumentenzorg wordt nog een kandidaat gezocht. Smitsloo: „Monumentenzorg past veel beter bij kunst en cul tuur. Misschien dat dat naar de burgemeester moet, of naar Van Eisen. Het lijkt mij een goe de zaak als Van Eisen Rijnfront er gedeeltelijk bijneemt; daar staat hij ook positief tegenover. Volkshuisvesting is een onder deel dat steeds dichter bij wel zijn is komen te liggen, met de opvang van asielzoekers bij voorbeeld." De wethouder benadrukt dat de verdeling nog niet 'officieel' is: het college moet de nieuwe opzet nog bekrachtigen. Hij verwacht dat dat deze week ge beurt. Inmiddels is het drie we ken geleden dat CDA-wethou- der G. Kempen vertrok. „We willen zorgvuldig te werk gaan, de zaken goed regelen", aldus Smitsloo. „Dit is het moment om te kijken hoe de dingen lo gischer kunnen, zoals bij de sa menvoeging van jeugd- en jon gerenbeleid." De wethouder ontkent dat gezondheidsproblemen ten grondslag liggen aan zijn beslis sing om taken over te hevelen. „Ik heb geen problemen met mijn gezondheid, maar ik wil ze niet krijgen ook." verkeersproblemen te doen en nauwer te overleggen met de inwoners over de leefbaarheid van hun buurt." A. Gravekamp van de politie Leiderdorp is geschrokke van de angst onder de inwoners. Hij ziet de oplossing in een nauwe re relatie van de politie met de burger. Sinds kort lopen in het dorp twee wijkagenten rond. Voor het district als geheel geldt dat vier procent van de in woners zich onveilig voelt. In de regio Hollands Midden is dat zes procent. den haag cerberus Een 41-jarige Voorschotenaar sloeg op 11 december 1996 zijn vrouw bont en blauw, zoals la ter door een dokter werd ge constateerd, maar vond giste ren bij het Haagse gerechtshof dat er geen sprake was van mis handeling. Wat is mishande ling, als je naar haar kijkt, heeft ze al blauwe plekken", verde digde hij zich. Aanklager M. ter Hart eiste een geheel voorwaar delijke boete van duizend gul den met een proeftijd van twee jaar. De man was in hoger beroep gegaan, nadat de politierechter hem had veroordeeld tot 500 gulden boete wegens mishan deling van zijn vrouw en nog eens 500 gulden voorwaardelijk voor de vernieling van haar au to, waar hij een deuk in had ge slagen. De Voorschotenaar lag des tijds in scheiding. Met zijn vrouw had hij ruzie over de kin deren. Hij was 's avonds laat bij haar langsgegaan en trof haar met haar nieuwe vriend. Toen sloegen de stoppen door. Dat hem 'mishandeling' wordt ver weten, vindt hij oneerlijk. Zijn vrouw zou hem zelf ook heb ben geslagen en was 'geen katje om zonder handschoenen aan te pakken' zoals de verdachte het zelf formuleerde. De man zei dat zijn vrouw hem zelf tel kens 'uitlokte'. Ook nadat ze ge scheiden waren. Het hof wees de man erop dat hij zijn handen dient thuis te houden. En dat als een man zijn vrouw of ex-vrouw slaat dit 'mishandeling' heet. „Of wilt u in het Wetboek van Strafrecht soms een apart artikel laten op nemen over het slaan van je echtgenote", vroeg president j. van Schellen van het gerechts hof hem voor. Het hof doet over twee weken uitspraak. oegstgeest suzanne barbier Van 18 t/m 21 november is de speelgoedvierdaagse in de Bijenkorf. Met maar liefst MATTEL, JUMBO en CRAYOLA Op zaterdag 20 november kunnen de kids ook grabbelen bij zwarte piet en is er een kleurwedstrijd met hele mooie prijzen! Üjenkorfzetdetoon. jufi ivvef ;b)' ^otterdam, den t Voor mensen met een minimum inko men willen burgemeester en wethou ders van Oegstgeest meer geld gaan uit trekken. Oegstgeestenaren met kinderen op de middelbare school kunnnen vol gend jaar rekenen op een tegemoetko ming in de schoolkosten van 250 gul den. Het college denkt daarnaast aan een verhoging van de bijdragen voor culturele activiteiten, onderwijs of het lidmaatschap van een club. Met welk bedrag de bijdrage voor de' minima volgend jaar precies omhoog gaat, wilde wethouder H. Steens gister avond in de commissie welzijn niet kwijt. „Er is geld over voor minimabe leid. Ik kan alleen geen bedrag noemen, want dan spreek ik voor mijn beurt. Het is aan de nieuwe wethouder sociale za ken om dat te bepalen", zei Steens. Op dit moment geeft de gemeente de mini ma jaarlijks ten hoogste 250 gulden per gezinslid. Progressief Oegstgeest, dat vorige week al bij monde van fractievoorzitter M. Noort had laten weten dat de ge meente meer geld aan de minimabeleid moet besteden, had door het college voorstel het nakijken. Wethouder Steens 'verontschuldigde' zich bij PrO-woord- voerder, A. Papineau Salm, dat ze haar het gras voor de voeten wegmaaide. „Wij hadden het voorstel eerder klaar." Papineau Salm vroeg de wethouder of het mogelijk is om de groep die in aan merking komt voor bijstand, te vergro ten. „Het is zo zuur dat mensen die net boven dat inkomen van 110 procent van het minimumloon zitten buiten de boot vallen." Steens zei daar geen heil in te zien. „Bij elke scheidslijn die je trekt is er een groep die daar niet aan voldoet. Wanneer u de grens verruimt tot 115 procent, ligt dat probleem bij 116." Steens stond wel open voor een voor stel van het CDA om een collectieve aansprakelijkheidsverzekering af te slui ten voor mensen met een minimumin komen. Afgelopen jaar ging Oegstgeest al een aanvullende collectieve ziektekos tenverzekering aan voor minima. Punt van zorg dat PrO en CDA deel den, is dat met name Oegstgeestse ou deren slecht op de hoogte zijn van de bijstandsregelingen. Beide fracties dron gen er bij de wethouder op aan de voor lichting te verbeteren, zodat ouderen weten waar ze recht op hebben.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 19