uren probleem in ieuw parkeerbeleid ïen wondertruc met hogere wiskunde Leiden Regio [dkTWest Provincie blij met besluit Pronk over bebouwen vliegkamp Valkenburg iks VOi Lte ag rrassend iichtbij ÏSËRZOElfc OZH3GNO Kruip door sluip door NSDAG 17 NOVEMBER 1999 972 Rijnland stelt boezempeil ter discussie leiden ruud sep Het Hoogheemraadschap van Rijnland gaat de komende tijd met alle betrokken partijen overleggen over het gewenste waterpeil in de Oude Rijn, de Ringvaart, de Haarlemmertrek vaart, het plassengebied en alle wateren die daarmee in directe verbinding staan. Het peilbe- sluit voor het zogeheten boe zemstelsel loopt eind volgend jaar af. Voordat Rijnland voor tien jaar een nieuw peil vast stelt, wil het schap zo veel mo gelijk meningen over het ge wenste waterpeil inventarise ren. Uitgesproken meningen over het boezempeil zijn te verwach ten van een groot aantal bollen- telers uit de Duin- en Bollen streek. Zij claimen dat een te hoog waterpeil in de afgelopen jaren verschillende malen hun oogst heeft vernietigd. Aan de andere kant vallen uit de hoek van het natuurbeheer en de re creatie pleidooien voor juist een hoger peil te verwachten. Over het algemeen geldt dat een hoger waterpeil de natuur ten goede komt. De speelruimte voor verho ging of verlaging van het boe zempeil is overigens beperkt. Momenteel varieert het water van een minimum winterpeil van 65 centimeter onder NAP tot een maximum zomerpeil van 57 centimeter onder NAP. Een peil dat daar te veel van af wijkt, zorgt voor problemen. Zo heeft een te radicale verlaging gevolgen voor het watertrans port, de vaardiepte en de uitwa tering. Een te hoog peil levert niet alleen problemen op voor de bollentelers, maar ook voor de hoogte van de dijken en de doorvaarthoogte van bruggen. Open huis Zuidwester leiden Dagcentrum 'Zuidwester', een centrum voor mensen met een verstandelijke handicap, houdt vrijdag open huis aan de Ken- nedylaan 116. Tussen 11 en 15 uur zijn allerlei artikelen te koop, zoals wenskaarten, kaar sen of bedrukte T-shirts. uit de Leidsch Dagblad ANNO 1899 Vrijdag 17 November LEIDEN - Het hoofdbestuur der schippersvereni ging 'Schuttevaer' heeft een verzoek gericht tot den Raad dezer gemeente, om, ter vergemakkelijking van de invaart van de Zijl bij de Spanjaardsbrug, den Rijn aan de oostzijde te verbreeden. Dit verzoek wordt ondersteund door de 'Vereeniging tot beharti ging der Stoomvaartbelangen in Nederland' en 16 andere directies van scheepvaartondernemingen. De bezwaren, door 'Schuttevaer' aangevoerd, ach ten B. en Ws. inderdaad gegrond, daar herhaaldelijk is gebleken, dat de scheepvaart, vooral bij onstuimig weer, groote moeilijkheden bij de invaart van de Zijl ondervindt. Door verruiming van de bocht van in vaart aan de stadszijde zou dan ook afdoende aan de bezwaren kunnen worden te gemoet gekomen. Intusschen achten B. en Ws. de vrijheid en veilig heid der scheepvaart vóór alles een provinciaal be lang, gelijk de provincie dit zelve bij meer dan ééne gelegenheid heeft staande gehouden. Mocht eventueel de provincie bereid worden be vonden de gewenschte verbetering van bedoeld vaar water te doen aanbrengen, dan stellen B. en Ws. voor, toe te zeggen den kosteloozen afstand aan de provincie, ten behoeve van de vereischte afgraving, van een der gemeente Leiden toebehoorend stuk gronds, thans kosteloos in gebruik bij Gebrs. Van Lil den. ANNO 1974 'je is betalen of niet meer zeuren' „Dit is goed nieuws." De Zuid-Hollandse gede puteerde Dekker (CDA) reageerde gisteren ver heugd op de mededeling dat minister Pronk (ruimtelijke ordening) kiest voor bebouwing van het marinevliegkamp Valkenburg. Dekker ver wacht overigens wel dat Defensie zich nog wel tot het uiterste zal verzetten tegen sluiting van de basis. Mogelijk dat er vanuit Huis ten Bosch ook nog verzet komt, maar dat neemt niet weg dat de provincie Zuid-Holland blij is met de stellingna- me van de minister tijdens een debat met de Tweede Kamer. „Pronk heeft gezegd dat hij de grondspeculatie tegen wil gaan. Dan is dit een goede keuze. Het alternatief, de Grote Polder in Zoeterwoude, is in handen van projectontwikkelaars. Daarmee is het veel moeilijker onderhandelen dan met het Rijk, al is de dienst Domeinen ook niet makke lijk", aldus Dekker gisteren. De minister heeft zelfs met premier Kok en minister Zalm (financi en) een werkgroep gevormd die zich buigt over de grondpolitiek. Pronk wil daar eerst duidelijk heid over alvorens zijn kaarten op tafel te leggen over de verdere ruimtelijke ordening van Neder land. Over Valkenburg kan hij echter al duidelijk zijn omdat de grond in handen is van het Rijk. Vol gens de minister gaat de discussie nu vooral over de aantallen huizen die moeten worden ge bouwd en hoe de natuur ook ruimte kan krijgen op de vliegbasis. Leiden bijvoorbeeld wil zo'n 10.000 woningen neerzetten, de direct betrokken gemeenten Valkenburg en Wassenaar iets meer dan de helft. Zaterdag 16 november LEIDEN - British Leyland, dat dankzij een onge woon agressieve verkooppolitiek in Nederland tot een marktaandeel van meer dan vijf procent is geko men, timmert nu ook met de wat duurdere merken aan de weg. Daarvoor is de fabriek met een twintig tal auto's en een grote tent de Nederlandse boer op gegaan. Dezer dagen heeft men zijn bivak opgesla gen naast Holiday Inn in Leiden. Eén van de vijf plaatsen, die British Leyland op deze tournee aan doet. Alle mogelijke klanten voor een wat duurdere wagen zijn geïnformeerd. Maar ook anderen zijn na tuurlijk welkom in deze gisteren in de wind stevig klepperende tent, waarin een flink kapitaaltje is bij eengebracht. De duurste wagen is een kolossale Daimler („dat mag u gerust het zusje van de Jaguar noemen"), waar voor men een bedrag van om en na bij de 85.000 moet neertellen. De gunstigst ge prijsde op deze mobiele tentoonstelling is een Triumph Dolomite, die dichtbij de dertien mille komt. Daartussen ligt een uitgebreide keus in de modellen van Jaguar, Rover, MG en Triumph. Hoe uitgebreid kan men tot vanavond tien uur en morgen tussen 10 en 18 uur nog zien. ARNHEM - Op het Velperplein in de Arnhemse bin nenstad liggen sinds enige dagen 21 'drollen', ge legd op tegels. De hondenuitwerpselen zijn gemaakt van beton met een bruine kleurstof. De maker van de stevige faecaliën is de Arnhemse student P. van den Hoek van de Academie voor Beeldende Kunst in de Gelderse hoofdstad. Hij wil het publiek laten we ten dat men niet zo moeilijk moet doen over de hier en daar gedeponeerde uitwerpselen. Het Arnhemse gemeentebestuur heeft voor het leggen van de tegels toestemming gegeven en het laten uitvoeren door gemeentelijke stratenmakers. Deze 'tentoonstelling' is een onderdeel van een tot 18 november durende expositie in het Huis der Provincie. LEIDEN - Wethouder Verboom heeft gistermiddag de opening verricht van een modelwoning aan de Bosrode in de Merenwijk. En zoals altijd bij openingen regende het een beetje. Vandaar dat de bescher ming met een regenscherm door collega-wethouder Waal wel nodig was. foto archief leidsch dagblad ove een addertje onder het nieuwe Leidse parkeerbe- ip papier is het allemaal prachtig geregeld. Wijken |n de singels kunnen straks kiezen voor de invoering letaald parkeren. Het systeem wordt aangepast aan jjk of zelfs maar een paar aaneengesloten straten, werk dus. Maar wat gebeurt er in de aangrenzende »n? Hebben de buren inspraak? Een beetje wel en Jeetje niet, zo bleek gisteravond tijdens een korte gvan de Inspraakcommissie. het ijk ging het niet om de in- maar louter om de vorm. jkvereniging Professoren- irgemeesterswijk, Wijkco- Tuinstad-Staal wijk en •reniging Plan Noord zich bij de gemeente I over de inspraak bij ststelling van de Parkeer- ening 1999. Uiteindelijk onvermijdelijk toch Ie inhoud. De gevolgen nieuwe beleid zijn ver- 1, menen vertegenwoor- van de wijken, keuze is straks of betalen meer zeuren", aldus Versteegen van de werk- jarkeren uit de Professo- Ze betoogde dat de in- procedure afgelopen zo- iede door de vakantiepe- te kort is geweest om in een te laten doordringen gevolgen de parkeerver- heeft. „In de oor- eïijke nota stond nog it het beleid uitwerking heeft tot aan de gemeentegren zen. Dat stond wel in de veror dening zoals die in juni uit kwam, maar veel mensen heb ben dat niet eens gezien. Die dachten: 'Als wij het niet willen, dan komt het niet.' Maar wat gebeurt er als de buren wel be taald parkeren willen?" Wethouder Van Rij erkende dat dit een probleem is. Als de ene wijk kiest voor betaald par keren, krijgt een aangrenzende wijk waarschijnlijk overlast. De buren krijgen wel gelegenheid om bezwaar te maken, maar hun mening wordt niet ge vraagd bij de peiling of het ge bied van betaald parkeren groot genoeg is. „Ze hebben passieve inspraak, als ik het zo zeggen mag." In de nota die in 1997 de in spraak inging, werden enkele buurten buiten de singels, zoals de Boerhaavewijk en Vreewijk, met name genoemd. De nieuwe verordening maakt betaald par keren in principe in de hele stad mogelijk, maar het wordt pas ingevoerd na overleg met bewoners en belanghebben den. Dat maakt maatwerk mo gelijk. „Als we een verzoek uit een wijk krijgen, gaan we met de bewoners, instellingen en bedrijven overleggen over het systeem dat voor die wijk het beste is", aldus Van Rij. „Als dat leidt tot een voorstel voor in voering, dan volgt raadpleging van alle betrokkenen plus pu blicatie. We hebben nog niet bedacht of we dan ook in aan grenzende wijken huis-aan- huis gaan enquêteren. Dat is een probleem De wethouder gaf toe dat het wel erg lang heeft geduurd voor de inspraak uit najaar '97 was verwerkt in de definitieve nota, die net voor de zomer ter dis cussie lag. „Als het anders had gekund, dan graag, maar het is geen eenvoudig beleidsterrein en de capaciteit was niet vol doende." Pas begin dit jaar kreeg de gemeentelijke afdeling verkeer en vervoer versterking van een nieuwe ambtenaar, die de klus klaarde. Maar volgens Van Rij was daarmee uiteinde lijk ook de inspraak gebaat, want de verordening kwam pas in september in de gemeente raad. „We hebben overwogen om hem al in juli in de raad te behandelen, maar als we zelf zo lang nodig hebben, moeten we anderen ook wat tijd gunnen." Hij bestreed dan ook dat de in spraak te kort was geweest. ar het front der wetenschap, dat is het streven, van de niversiteit Leiden. En met succes. Niet zelden brengen onderzoekers opmerkelijke resultaten onder de icht. Maar ook onderzoeken die minder opvallen dragen aan een inzichtelijker samenleving. In Onderzoek houdt dwarsdoorsnede van de Leidse wetenschap tegen het Elke week vertelt een andere onderzoeker over zijn of haar werk. Vandaag Jacqueline Meulman. &Ü9 n Lett 1 Jacqueline-Meulman brengt als bijzonder hoogleraar datatheorie haar eigen onderzoeksgeld binnen is haar studie psycholo- »am ze er achter dat ze geen psycholoog wil- )rden. Ze ontdekte dat ze ikenen hield en een voor had voor exacte vakken. ze niet over naar ulteit der wiskunde en ^wetenschappen. Ze stu- e af in de mathematische ie en maakte carrière wetenschap. In 1994 ze een zogeheten Pio- ubsidie van 1,8 miljoen n van de Nederlandse Or- tie voor Wetenschappe- nderzoek (NWO), waar de aan de faculteit der so- wetenschappen een on- eksgroep begon. Sinds jaar is Jacqueline Meul- 'ijzonder hoogleraar toe- te datatheorie, in het b ij st de multivariate analyse valitatieve data. w veel data kun je niet zo- gaan rekenen. Neem nou 'gordes uit een publieks- •te: geef aan op een van 1 tot 9 hoe gelukkig t. Daar kun je niet mee ba es'ag volgens de klassie- tistiek want op zo'n 1 betekent een zes niet teer zoveel als een drie. data moet je dus op een tide manier behandelen, de resultaten kunnen rf1 gewaardeerd alsof het itatieve datazijn." leulman dat doet, valt een paar zinnen uit te ..Dat lukt vaak niet. Wetk geeft zoveel voldoe- •k kan er wel mee leven het niet aan iedereen kan gen." Het is een kwestie °gere wiskunde. „Je moet epaalde oplossing vin- doen dat met behulp van algoritmen, waarbij weer veel lineaire algebra om de hoek komt kijken. Het lijkt een soort wondertruc hoe we op grond van kwalitatieve data kwantitatieve resultaten krij gen, maar we kunnen bewijzen dat de oplossing via zo'n itera tief proces optimaal is. Door de analyse vaak te herhalen op grond van een iets andere steekproef, kun je bovendien zien of het resultaat stabiel is." Het werk van haar tien man sterke team wordt gretig ge bruikt. „Ons werk bestaat ener zijds uit technisch onderzoek en anderzijds uit het omzetten van onze technieken in com puterprogramma's. Het blijft niet beperkt tot het schrijven van moeilijke artikelen. Dat doen we óók, maar ik zit liever niet alleen in die ivoren toren. De verspreiding van onze pro gramma's loopt als een trein. Ze worden in licensie geprodu ceerd en verkocht door een fir ma in Chicago. Van de royal ty's kan ik weer nieuwe inves teringen doen, bijvoorbeeld in menskracht. De toepassing is behalve in de sociale weten schappen ook geliefd in de marketing. Daarom worden onze programma's waarschijn lijk ook zo goed verkocht." Zelf een bedrijfje beginnen, past haar niet. „Daarvoor ben ik teveel academicus. Ik vind het leuk om zakelijk te onder handelen, dat moet ik natuur lijk wel doen in Chicago. Maar in mijn hart ben ik weten schapper. Ik geef graag college, mensen promoveren bij mij, ik houd ervan om met collega's naar congressen te gaan. In de huidige opzet van de universi teit zou wel ruimte zijn voor Jacqueline Meulman. een eigen BV-tje, dat is goed, het bewijst dat we marktgericht kunnen denken. Maar ik weet niet of onze groep daar groot genoeg voor is." Meulman werkte na haar stu die een jaar bij een groot tele- combedrijf in de Verenigde Staten. Daarna kwam ze terug naar Leiden om te promove ren. „Nu pendel ik op en neer, want ik heb sinds 1993 ook een baan als professor aan de uni versiteit van Illinois. Daar ben ik een keer of vier per jaar, bij voorbeeld voor een intensieve cursus, want ik kan natuurlijk niet te lang weg van alle men- foto hielco kuipers sen waar ik hier mee samen werk." „Ik zit in een mannenvak. Op mijn afdeling in Amerika was ik de enige vrouwelijke professor. Vooral voor vrouwelijke stu denten is het goed om te zien dat een vrouw zo'n exact vak ook kan. Ik heb een heel speci ale band met ze, ook al kom ik er maar vijf keer per jaar. In Nederland doen toch redelijk wat vrouwen statistiek in mijn onderzoeksgroep is het half om half maar dat komt misschien omdat we bij sociale wetenschappen werken. Bij wis- en natuurkunde ligt het nog duidelijk anders. Kijk maar naar mijzelf. Toen ik er achter kwam dat ik geen psycholoog wilde worden, stapte ik toch niet over op wiskunde." Meulman is vaak bezig met on derzoeken van anderen. „Wij vallen onder pedagogiek, maar onze statistische analyses kun je overal toepassen. Ik werk veel samen met andere disci plines, zoals geneeskunde. Het is dan wel niet mijn onderzoek, maar ik weet inmiddels be hoorlijk veel, ik ga mee de diepte in. Bij een onderzoek naar kankercellen, bijvoor beeld, snap ik wel wat er alle maal mis kan zijn." Lastig is soms dat Meulman pas in een later stadium bij een onderzoek wordt betrokken. De gegevens zijn dan meestal al verzameld. „Dan komen ze bij mij en vragen: Wat nu? Maar het gebeurt gelukkig ook dat ze me vooraf bij de vraag stelling betrekken." In haar analyses gebruikt Meulman veel grafieken. „Die visuele weergave is het ken merk van de Leidse data-analy se. Daardoor zie ik soms din gen die je aanvankelijk niet had gezien. Ik kom vaak iets tegen dat je met een andere methode niet boven water krijgt. Met een traditionele statistiek kom je er soms niet." Die typisch Leidse aanpak is vooral mogelijk dankzij de voortschrijdende mogelijkhe den van de computer. Toch ziet Meulman nog allerlei lij nen met vroeger. „Zestig jaar geleden werd al gewerkt aan de analyse van categorische data. Door de computer is wel veel meer mogelijk. Momenteel zijn we met zes of zeven projecten bezig. Een daarvan gebruikt dynamische programmering, waarbij je veel geheugen nodig hebt voor miljoenen oplossin gen. Momenteel is datamining een hype, dat is de analyse van hele grote databestanden, dat explodeert. Eigenlijk moet je daaraan meedoen, al heeft het inhoudelijk niet altijd met soci ale wetenschap te maken." leiden Het blijft voorlopig nog even een 'kruip-door-de-sluip-door* langs borden, afzettingen en omleidingen, maar langzamerhand krijgt de Plesmanlaan weer vorm. Het eerste deel van de busbaan - vanaf A44 en het Transferium - is inmiddels gereed, nu nog het stuk richting station. De overlast voor het verkeer houdt vooralsnog aan omdat ook de Haagsche Schouw- weg onder handen wordt genomen. foto wim

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17