eiden Regio Connexxion wil afsluiten Rijnsburgerbrug uitstellen Een korte bierstang voor de somma van ƒ6,40 ferkstraf na slaan arkeeper met glas Gelukkig spelen wij in de 5 Meihal' Molen De Valk kan ondanks nieuwbouw blijven draaien Leidsch ^Dagblad jjSDAG 17 NOVEMBER 1999 jorgereden na aanrijding Een 19-jarige Leidse is gistermiddag met haar snorfiets n in de Oranjeboomstraat. Zij reed daar in de richting g acht langs een rij stilstaande auto's. Plotseling kwam er auto uit de file en kon zij een botsing niet meer voorkomen, automobilist reed door. breker actief in Merenwijk m. Een van de Klimroos in de Merenwijk ontdekte gister dag bij thuiskomst dat de ruit naast de voordeur was inge- en. Er zijn sieraden en een computer gestolen. Dezelfde dag ok geprobeerd in te breken in een woning aan de Boeier- Het slot van de achterdeur was de inbreker te machtig. lilden speld preses Oxford-Leiden gij De gemeente Leiden heeft de terugtredend voorzitter dé Oxford-Leiden Link Don Rouse de gouden gedenkspeld jekend. Rouse kreeg de speld afgelopen zaterdag tijdens het oekvan B en W van Leiden aan de zusterstad. De Brit krijgt inderscheiding omdat hij zich 37 jaar 'zeer verdienstelijk [tgemaakt voor het uitbouwen van de vriendschappelijke ifkkingen' tussen de inwoners van de twee universiteitsste- Rouse was zes jaar vice-voorzitter en acht jaar voorzitter het comité. In maart neemt hij afscheid. politierechter heeft en een 21-jarige Alphense rdeeld die op 29 augustus iden een barkeeper met |as zijn gezicht sloeg. duw was met haar vrien- in het stappen in het COC dacht bier en drie wod- ip. Ze werd agressief toen [verschil van mening over lening kreeg met de bar ons de barkeeper sloeg toen keihard met een is op zijn neus. De man moest naar het ziekenhuis om gehecht te worden. De vrouw dacht zelf dat ze alleen met haar vuist had geslagen. Ook anderen .zagen echter bebloed glas op de grond liggen. De be heerder van het COC had ge zien dat de vrouw letterlijk schuimbekte van woede. De rechter veroordeelde de vrouw overeenkomstig de eis van de officier van justitie tot zestig uur werkstraf en een maand voorwaardelijke gevan genisstraf. Ook moet ze ruim achthonderd gulden schadever goeding aan hét slachtoffer be talen. FOTO WIM DIJKMAN Het werk aan de brug heeft verstrekkende gevolgen voor busmaatschappij Connexxion. ïipkaart Zorg en Zekerheid tkroond met internationale prijs erzekeraar Zorg en Ze- d heeft gisteravond in de gerenommeerde in- tionale Sesame Award gewonnen met haar aart voor Parkinsonpati- De Parkinsonpas van en Zekerheid is een pasje ootte van een creditcard op in een microchip de igrijkste gegevens van de nt zijn opgeslagen. De ialist kan op de pas aan- welke medicijnen de nodig heeft, de apothe- egistreert dat de medica menten zijn verstrekt, en de patiënt kan via een bijbeho rende kaartlezer precies zien wanneer hij welk medicijn moet slikken. Daarnaast fun geert de pas als een water dicht identificatiebewijs door de ingebouwde 'fingertip'- sensor die de vingerafdruk van de kaarthouder kan lezen. Zorg en Zekerheid gebruikt de pas momenteel op proef bij ruim zeshonderd vrijwillig meewerkende Parkinsonpati- enten. Op termijn wil de zorg verzekeraar soortgelijke kaar ten invoeren voor alle chro nisch zieken. Busmaatschappij Connexxion wil dat de Rijnsburger brug pas eind mei volgend jaar wordt afgesloten. Dan kan de vervoerder de omleidingsroute goed in de nieuwe dienstregeling inpassen. Connexxion zal de gemeente Leiden vragen om het vervangen van de brug, dat onge veer vier maanden gaat duren, uit te stellen. LEIDEN ROBBERT MINKHORST De brug tussen de Stationsweg en de Steenstraat is er slecht aan toe. De oeververbinding moet daarom vervangen wor den. Hij wordt tegelijk breder en hoger: beter voor de bussen en voor de toeristische scheep vaart. In februari gaat Leiden bovendien zoeken naar een vliegtuigbom uit de Tweede Wereldoorlog, die daar mogelijk nog ligt. Volgens de laatste planning sluit de gemeente de brug vanaf 1 april af. Het werk aan de brug heeft verstrekkende gevolgen voor Connexxion. Dat zei W. Terra, accountmanager bij de bus maatschappij, gisteravond op een avond van reizigersvereni ging Rover in Leiden. Terra is verantwoordelijk voor de dienstregeling in de Leidse re gio, de Bollenstreek en de Rijn streek. „Er rijden 25 lijnen over de brug. Dat zijn duizend bus sen per dag. Het is de halsslag ader van het openbaar vervoer in de Leidse regio." Terra heeft de dienstregeling moeten aanpassen. Hij kon niet uitsluiten dat reizigers hun aan sluitende bus straks missen als gevolg van de omleiding. „Het kan consequenties hebben. We hebben dat nog niet in kaart ge bracht." Toch streeft Connex xion ernaar dat reizigers elders in Zuid-Holland nauwelijks last ondervinden van de omleiding. Het aanpassen van de dienst regeling is een heel bewuste keus geweest, aldus Terra. Con nexxion had het ook niet kun nen doen. „Maar bij de Ples- manlaan, dit voorjaar in Leider dorp en op de Rijnsburgerweg hebben de chauffeurs door de wegwerkzaamheden een hoop ellende over zich uit gestort ge kregen." Dus bereidt de ver voerder zijn klanten voor op een extra reistijd en op mogelij ke vertragingen. Alle bussen moeten straks omrijden. Ze gaan aan de ande re kant langs molen de Valk en komen via de Valkbrug, Schut tersveld, de Rijnsburgerweg en de Joop Walenkamp-tunnel aan op het busstation. Bij vertrek rijden de bussen via de Sta tionsweg en de Rijnsburgersin- gel naar de Valkbrug. Een dure grap, vertelde Terra: „Naar Lei den toe kost het drie minuten extra, het vertrek twee minuten. Op duizend bussen is dat heel veel." Connexxion moet extra bussen en extra personeel in zetten. De vervoerder legt de reke ning van zo'n 350.000 tot 400.000 gulden neer bij de ge meente. Leiden dacht aanvan kelijk dat Connexxion die extra kosten wel zou betalen. Gere geld doet de busmaatschappij dat ook. „Maar de Rijnsburger brug is voor ons buitengewoon belangrijk. We hebben een daad gesteld." Overigens was aanvankelijk nog sprake van een afsluiting van een jaar. Dat zou een miljoen gulden hebben gekost. en toe lees je het nog wel in de krant. Dat iemand, ïn stoffige zolder drie hoog ?r, een verloren gewaande teen of een tot dan toe on- nde ets van Rembrandt uit [ammele dekenkist opdui- Het veilinghuis Sotheby t de waarde van het kunst vervolgens op enkele mil- guldens - kijk, dat heet nog eens een meevaller te f bij het stuiten op een oud Idzaam stuk is het niet ai odat de waarde per defi- in geld uitgedrukt kan of t worden. Een voorwerp ook emotionele waarde igenwoordigen. Of het is )el\veg gewoon leuk dat zo- boven water komt. Kijk - 'die laatste categorie yal- 'e papieren die Hans Seis de afgelopen week kreeg Held. ;e van die paperassen dateren uit 1924, zijn 75 jaar oud, bijna antiek, maar op zich geen stuiver waard. Althans niet voor de buitenstaander. Maar als je eigenaar bent van café In den Vergulden Kruik en iemand komt op de proppen met de originele corresponden tie die je grootvader driekwart eeuw geleden voerde over de inboedel daarvan met de firma Heineken, dan heb je toch op eens iets aardigs in handen. Al thans, zo ervaart de uitbater van de dranklokaliteit aan de Haarlemmerstraat het in elk geval. Een kwestie van histo risch besef, nietwaar. Het was Maarten Collée die hem de nota's, akten, contrac ten en borderellen toespeelde die zijn opa, zijn vader en zijn broer door de tijd heen van hun handtekening voorzagen. De vertegenwoordiger van de Zoeterwoudse biergigant bracht ze boven water bij de sluiting van het Rotterdamse ais,-®: De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad kantoorfiliaal van de firma in Crooswijk. Daar viel in het be stofte archief zijn oog op een oude, vergeelde notaris-enve loppe met een voor hem be kende naam daarop. „Dat drie opeenvolgende generaties een horecabedrijf runnen is uniek in Leiden. En komt zelfs in Ne derland nlaar zelden voor. Ik kon dat papier natuurlijk niet over het hoofd zien." Bij 75 jaar Seisveld in De Kruik kreeg de jongste loot aan de stam derhalve een enveloppe met inhoud overhandigd, al is die inhoud anders dan gebrui kelijk bij zo'n jubileum. „Maar dit is veel mooier natuurlijk", zegt Hans Seisveld. „Ik mag een paar van die stukken laten inlijsten en die komen hier in het café te hangen. Naast het stuk waarin staat dat op deze plek in de stad in 1881 een kof- fiehuishouden met tapvergun- ning werd gevestigd. Ja, want wij zitten er driekwart eeuw in, maar het café is al 118 jaar oud. Nee, het is daarmee niet het oudste nog bestaande café in Leiden. Dat is volgens mij De Beurs. Of misschien De Planta ge wel. We zijn wéj het oudste café aan de Haarlemmerstraat. De andere vier, Tetteroo, Vrouw Link, 't Vosje en De Poort van Cleef, zijn verdwe nen." De oude stukken dan - wat valt op? Met name de dwingende toon waarin sommige overeen komsten zijn opgesteld. Bij voorbeeld deze van 1 septem ber 1931Daar levert Heineken aan G.W Seisveld een bierta pinstallatie compleet met ijs kast voor de somma van 175 gulden. Maar in de kleine let tertjes staat wel dat de brouwer gerechtigd is om zonder eenige schadeloossteling, betaling of vergoeding en zonder eenige vorm van proces het geleende goed onmiddellijk uit het per ceel te halen. Typisch zo'n akte die is overeengekomen op ba sis van wederzijds respect en vertrouwen. Hij komt wél aan de muur. „Deze ook trouwens. Moet je dit horen", haalt Seisveld een handgeschreven contract je naar voren. „Op 20 november 1952 zijn ze overeengekomen het bruikleencontract te verho gen met de somma van f.6,40 wegens de levering van een korte bierstang. Nou, dat is pu re kolder natuurlijk. Zo'n stang om vaten te rollen hadden ze gewoon moeten geven. Dit is niks meer of minder dan een wurgcontract. Zoals ze nog steeds bestaan trouwens. Nee, dat geldt niet meer voor dit ca fé. Wat hier staat is van mij." Dat hij er staat is trouwens een ander verhaal. Berust eigenlijk op puur toeval. Of is het nostal gie? „Beide. Dat geldt ook voor mijn vader. Hij had zijn jubile um al gevierd bij een baas toen hij na de dood van opa in 1954 alsnog in de zaak stapte. Hij vond het blijkbaar toch zonde om het aan een ander over te doen. Ik zat in Frankrijk, werkte als ober-kelner in een sterren restaurant toen mijn moeder belde. Of ik, bij ziekte van mijn broer Rik, het restaurantje ach ter het café niet wilde doen. Mijn broer George was mijn va der opgevolgd in het café. Maar de ene was ongeneeslijk ziek en de ander zag het vak toch niet zitten en opeens stond ik voor de keuze. Het was mijn vrouw Coxy die me over de streep trok. Nu sta ik er ook alweer 26 jaar." Of nog een vierde generatie Seisveld het bruine café - met zijn clientèle die uiteenloopt van chirurgen tot timmerlui - op weg naar de 100 zal bestie ren, is twijfelachtig. „We heb ben twee zoons, Hans en Gui- do, maar die zie ik hier hun le ven niet achter de tap slijten. Het is een mooi vak. Je bent zelfstandig en je hebt de vrij heid om het in te vullen zoals jij het wilt. Maar het is ook zwaar. Je moet een beetje lu diek zijn, zoals mijn grootva der. Die richtte al in 1929 reis- vereniging De Zwaluw op. Gin gen ze met de klanten een dag- gie uit. Ik heb de club nieuw le ven ingeblazen. We gaan nu vier dagen fietsen. Of bezoeken een brouwerij. Je moet er im mers zelf steeds wat leuks van maken." AD VAN KAAM Sporters herkennen deel kritiek op De Zijl LEIPEN ERIC-JAN BERENDSEN WIM WEGMAN Sporters die van sporthal De Zijl gebruikmaken, hekennen een deel van de kritiek van sportkoepel NOC*NSF op de hal. Ze houden echter bijna al lemaal een slag om de arm, zo blijkt uit een ronde langs ver schillende verenigingen die er spelen. Sporthal De Zijl is im mers nog maar net open en de sporters hebben er ook dus nog slechts enkele keren gespeeld. Het instituut voor Sportac commodaties van NOC*NSF stelde na een onderzoek een lange lijst met grotere en klei nere gebreken vast. Onvoldoen de ventilatie, verkeerd opge hangen verlichting die boven dien niet sterk genoeg is, een spekgladde tegelvloer in de douches en slecht zicht op nooduitgangen en vluchtrou tes. De sportkoepel kwam tot de conclusie dat de op 22 sep tember geopende sportzaal niet aan de NOC*NSF-eisen voldoet. Aad Siera is organisator van de voorcompetie zaalvoetbal die op dinsdag- en donderdag avond gebruikmaakt van sport hal De Zijl. Hij speelt bij Simeko '82 en is ook actief als scheids rechter. „De belijning is bela chelijk slecht en deugt niet voor zaalvoetbal. Van de ene kant van het veld kunnen spelers en scheidsrechter niet zien of de bal aan de andere kant over de lijn is. Daarnaast is het bijzon der irritant dat het gordijn tus sen de twee speelvelden is afge sloten. Als de bal over dat gor dijn wordt geschoten, moet de beheerder worden ingescha keld om 'm terug te halen. Wat mij verder opvalt is dat er in één van de kleedkamers aan het veel te lage plafond verwar mingsbuizen hangen. Een beet je basketballer moet bukken anders stoot hij zijn hoofd. Tenslotte zijn de wasruimtes gevaarlijk glad door de tegel vloer en het slecht weglopende water. Dat water is trouwens veel te heet. Als je onder de douche stapt, heb je meteen ro de striemen op je lijf." Competitieleider zaal en jeugd van de KNVB in dit dis trict, J. van der Vooren zegt daarentegen nog weinig klach ten over de nieuwe hal te heb ben gehoord. „Maar ik kom er zelf niet echt wekelijks. Mis schien kunt u beter bij een van de verenigingen informeren die er spelen." R. van der Weeren, secretaris van zaalvoetbalver eniging EBR, meldt dat hij er nog maar vier keer heeft ge speeld. „Te weinig om nou echt kritische oordelen te geven." Wel is hem het 'rare' licht opge vallen. „Over de belichting heb ik me verbaasd. Het is van dat vreemde, blauwige licht. Je ogen moeten er in het begin echt aan wennen." Verder vindt hij de uitloopruimte te klein en meent hij dat daar inderdaad te veel obstakels als prullenbak ken staan. Ook de gladde dou- chevloeren zijn hem opgeval len. „Al is daar gelukkig nog niemand op uitgegleden." De andere kritiekpunten van NOC*NSF zeggen hem niet zo veel. „Maar zeg nou eerlijk: wanneer let je als sporter op za ken als .vluchtwegen of een al dan niet te steile tribune? Het is een sporthal als elke andere. Met, dat moet ik wel zeggen, heel ruime kleedkamers." Voorzitter van korfbalvereni ging Sporting Trigon Frans de Haas, tevens secretaris van de Leidse Korfbal Federatie, is één keer in de nieuwe hal geweest. „Dat was tijdens de opening. Ik stond daar met een glas wijn in mijn hand tussen andere gas ten en dacht goh wat is hier veel geld besteed aan uiterlijk schoon en te weinig aan func tioneel schoon. Voor minder geld had er een doelmatiger hal kunnen worden neergezet. Wat mij meteen opviel, was dat de verlichting voor zaalkorfbal niet deugt. Maar eerlijk is eerlijk, ik heb nog geen klachten ge hoord. Dat komt waarschijnlijk omdat de zaalkorfbalcompetitie nog niet is begonnen. Volgens mij is er hooguit door de korf ballers in die nieuwe hal ge traind. Precies weet ik dat niet want wij hebben gelukkig de 5 Meihal als thuisbasis. Qua ui terlijk niet een van de mooiste sporthallen maar wel eentje die perfect geschikt is om in te korfballen. En daar gaat het uit eindelijk om." LEIDEN RUUD SEP Neemt het appartementencom plex dat op de plek van de hui dige 'kraakflat' op de hoek van het Stationsplein en het Schut tersveld moet komen molen De Valk de wind uit de zeilen? Ambtenaren van de gemeente Leiden zagen zich met die vraag geconfronteerd toen zij twee bezwaren binnenkregen tegen het nieuwbouwplan van pro jectontwikkelaar R. van de Put te. Eén bezwaarmaker, 'buur man' Kamer van Koophandel, vreesde voor de toegankelijk heid van haar parkeerdek. De tweede bezwaarmaker, door de vereniging De Hollandsche Mo len aangesteld als 'molenbio- toopwachter', wees erop dat de hoogbouw molen De Valk in de weg staat. Het pand waaraan Van de Putte naar verwachting nog voor de zomer kan beginnen, is met een hoogste punt van 52 meter negen meter hoger dan de kraakflat. Het gebouw staat pal ten westen van de monu mentale molen, die zelf niet ho ger dan 45 meter reikt. Het idee dat het gebouw op zo'n 250 meter afstand van de molen in vloed heeft op de wind, komt dan ook niet helemaal uit de lucht vallen. Om de invloed van de flat op de windvang te onderzoeken, moesten de molen en de nieuwbouw op schaal de wind tunnel in. De uitkomst van het onderzoek is dat de wind in de wieken van molen De Valk niet afneémt als gevolg van het nieuwbouwplan. Wel wordt een toenemende turbulentie voor speld. Voor de 'molenbiotoop- wachter' was de uitkomst reden om zijn bezwaren te handha ven. Burgemeester en wethou ders stellen op grond van het onderzoek aan de commissie ruimtelijke ordening voor om het bezwaar ongegrond te ver klaren. Wanneer het advies van B en W wordt gevolgd, kan de ge meente bij de provincie een verklaring van geen bezwaar aanvragen bij de provincie. Aan de bezwaren van de Kamer van Koophandel is immers al tege moet gekomen. Gaat alles vol gens plan, dan kan Van de Put te in de loop van februari zijn bouwvergunning verwachten. Vervolgens is hij contractueel verplicht om binnen vierenhal ve maand te beginnen met de bouw. Leidsch Dagblad brengt in zes specials de belangrijke voorpagina's van de afgelopen eeuw uit. De volgende special verschijnt op dinsdag 7 december Unieke actie van Leidsch Dagblad, speciaal voor abonnees. Hans Seisveld: „Ik mag een paar van die stukken laten inlijsten en die komen hier in het café te hangen." FOTO HENK BOUWMAN

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 15