Samen op Weg-kerkei laten VU definitief val God op het Web 13 Geloof Samenleving Grootste beiaard in Dordrecht Jehovah's: 2000 een jaar als alle am: No one can escape technology. DINSDAG 16 NOVEMBER 1999 VANDAAG 16 De meeste christelijke mystici moesten door diepe dalen gaan, voordat ze de zoete smaak van de goddelijke ervaring mochten proeven. Dat het ook anders kan, bewijst de Duitse non Gertrudis van Helfta (1256-1302), ook wel Gertrudis de Grote genoemd. Ze leefde vanaf haar vijfde jaar in een klooster te Helfta in Saksen, kwam nauwelijks buiten de beschermende kloostermuren, en stierf op 46-jarige leef tijd. Zowel haar abdis als andere nonnen maakten gewag van mystieke ervaringen, voordat Gertrudis die zelf kreeg. Dat gebeurde rond haar 26-ste jaar. Ze beschrijft, dat van af die tijd Jezus voortdurend bij haar was. Ze werd niet overweldigd door de ervaring. Jezus was haar nabij, en daar hoefde ze geen hoge prijs voor te betalen. Het 'hart van Jezus' speelde in haar mystieke belevenissen een be langrijke rol, waardoor ze gezien wordt als één van de mystieke vrouwen die invloed hebben gehad op de later ontstane Heilig Hart-devotie. Wethouder over de tien geboden voorschoten Wethouder Aad Draijer spreekt donderdagavond 18 november op een bijeenkomst van de werkgroep Missionaire Gemeente in Voorschoten over de tien geboden en normen en waarden in onze maatschappij. Hij doet dat in de Ds. Fortgens- school aan de Oude Adegeesterlaan 3. De bijeenkomst begint om acht uur. Op donderdag 25 november is er opnieuw een bij eenkomst van de Missionaire Gemeente over de tien geboden. Dan spreekt ethica en WD-Eerste Kamerlid Heieen Dupuis in het gebouw van het Rode Kruis aan de Einsteinlaan 3. Jiddische liederen in synagoge leiden Zangeres/gitariste Mirjam Laulaa zingt woensdagavond Israëlische, jiddische en Spaans-Joodse liederen in de synagoge aan het Levendaal 14 in Leiden. Tussendoor legt zij de liedjes uit en vertelt zij over haar reizen door Israël en Oost-Europa. Het optreden, georganiseerd door de afdeling Leiden van het Genootschap Nederiand-Israel, begint om acht uur. Leden van het genootschap hebben gTatis toegang, niet-leden betalen vijf gulden entree. Celstraf voor ex-leider Scientology Marseille Een rechtbank in Marseille heeft de ex-leider van de Scientology Kerk in Zuidoost-Frankrijk wegens fraude tot twee jaar cel veroordeeld, waarvan anderhalfjaar voorwaardelijk. Xa- vier Delamare kreeg verder een boete van 33.000 gulden. Tegen hem was drie jaar cel en een boete van 66.000 gulden geëist. Vier andere leden van de religieuze organisatie kregen voor waardelijke straffen van zes maanden tot een jaar. Ttwee ver dachten werden vrijgesproken. De zeven (ex-)leden van Scien tology werden beschuldigd van oplichting bij het verkopen van cursussen tussen 1987 en 1990. De Scientology Kerk heeft in september bij de VN-commissie voor de mensenrechten een klacht ingediend over de gang van zaken tijdens de rechtszaak. Kok niet naar Bethlehem bethlehem Premier Kok is evenals tientallen andere wereldlei ders uitgenodigd om Kerstmis in Bethlehem te vieren. De rijks voorlichtingsdienst heeft echter laten weten dat Kok niet gaat. De minister-president zal Kerstmis in huiselijke kring vieren. De Nederlandse premier ontving een persoonlijke invitatie van de Palestijnse leider Yasser Arafat, omdat hij lid is van het erecomi- té van Bethlehem 2000, een project dat Jezus' geboortestad lo gistiek en infrastructureel moet klaarstomen voor het volgende millennium. Kok heeft volgens de RVD vanaf het begin aange geven dat hij naast de zitting in het erecomité geen andere 'ta ken' op zich zal nemen. Behalve Kok zijn onder anderen Tony Blair, Boris Jeltsin, Nelson Mandela, en de paus gevraagd op 24 december de laatste kerstviering van het millennium in de Ge- Boete voor Duitse predikant chemnitz De Duitse studentenpredikant Hans-Jochen Vogel uit Chemnitz, (het vroegere Karl Marxstadt) dreigt veroordeeld te worden wegens een oproep tot desertie. Hij riep Duitse solda ten op het leger te verlaten wegens de NAVO-aanvallen op Joe goslavië. De rechtbank in Berlijn is van mening dat Vogel (56) zich schuldig heeft gemaakt aan aanzetten tot een strafbare handeling. Hem hangt een boete van ruim 5000 gulden boven het hoofd. Vogel is van plan in hoger beroep te gaan. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Oudshoorn-Ridder- veld (Wijkgemeente Bronwijk- Noord, SoW), K.W. de Jong, ge- ref. pred. te Haarlemmermeer Oostzij (SoW). Aangenomen: naar Meppel (wijk Noord), C. Huisman te Steenwij- kerwold. Bedankt: voor Sirjansland, P. de GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Leiderdorp, J.J. Ta mste Middelburg-Centrum; te Scherpenisse, AJ. Gunst te Benthuizen. Bedankt: voor Goudswaard, Me- liskerkeen Rijssen-Zuid, M. Ka rens te Werkendam. utrecht anp Het bestuur van de drie Samen-op-Wegkerken weigert de onderhandelingen met de Vrije Uni versiteit over handhaving van de predikantsop leiding aan de VU te heropenen. De ledenvan de VU-vereniging hadden daarom gevraagd. Het bestuur stelt aan de gezamenlijke synode vergadering, die begin december wordt gehou den, voor de overeenkomst met de Vereniging voor Christelijk Wetenschappelijk Onderwijs aan de Vrije Universiteit op te zeggen. Ook de con tracten met de Universiteit van Amsterdam en de Rijksuniversiteit Groningen worden opgezegd, als de synode het voorstel goedkeurt. Eind september concludeerde het modera- men, dat de fusie tussen de theologische faculteit van de VU en de Theologische Univeis q] pen van de baan was. De synode had ber besloten dat de twee gereformei kantsopleidingen moesten opgaan in opleiding aan de universiteit in Amste der kerkelijk bestuur. Uiteindelijk VU akkoord te gaan, omdat het prot nieuwe opleiding 'eenzijdig kerkelijk' a Het moderamen stelt de synode nu toekomstige predikanten voortaan Leiden en Kampen worden opgeleid.] van de weigering van de VU blijft opleiding in Leiden behouden en Groningen gesloten. Wellicht zal opleiding moet inpassen in een ui bedding, samenwerking zoeken met sche faculteit in Groningen. 5WI, i?D ;n- D Kamffcestr. t de p en; d. RG I verse •rkla£ emmen anp De Jehovah's Getuigen ver wachten niet dat de millenni umwisseling het einde der tij den inluidt. Het genootschap, dat deze eeuw al een paar keer de ondergang van de wereld voorspelde, kent geen speciale betekenis toe aan 2000. ,,Het is een jaar als alle andere", zegt woordvoerder J. Crans. Jehovah's Getuigen vieren geen jaarwisselingen en de overgang naar het nieuwe mil lennium vormt geen uitzonde ring op die regel. Ze verwachten op grond van bijbelse gegevens een spoedig ingrijpen van God in de geschiedenis. „Maar het is niet mogelijk om daar een jaar tal aan te verbinden", aldus Crans. De Jehovah's Getuigen heb ben ingrijpende gebeurtenissen voorspeld in bijvoorbeeld 1914, 1925 en 1975. Die voorspellin gen zijn volgens Crans ten on rechte verstaan als aankondi gingen van de eindtijd. Zo be stempelden de Jehovah's Getui gen 1914 als keerpunt in de ge schiedenis, dat de in de bijbel beschreven 'laatste dagen' in luidde. Aan die interpretatie houden zij nog steeds vast. In )orh an 1' 8 gul het jaar 1975 was h aar k berekeningen van de ïrvoc op grond van de bijl nologie 6000 jaar gi Adam werd geschap migen zijn toen veri en hebben het einde voorspeld", aldus Cn Het kerkgenoot» klaarde in 1997, in het verleden tec hebben geprobeerd b ken van 'de dag van voorspellen. „Ze he! acht geslagen op van Jezus in het Mac lie: Maar van die d ure weet niemand. 9 dfSKW deb dus 50-j; line Is er nog plaats voor het christendom in een tijd waarin digitale beelden ons onder sneeuwen, waarin het geblaf van robothon den weerklinkt, de ene waarheid probleem loos de andere tegenspreekt, waar we virtu eel surfen over de aarde en afstanden ver dwijnen? Christenen moeten wakker worden en zich realiseren dat de moderne tijd voor bij is. Het postmoderne tijdperk staat voor de deur. Voor oude instituties als de kerk zijn nieuwe techniek en communicatie als een vloedgolf, een tsunami. Tsunami's ontstaan na een aardbeving op de oceaanbodem. De vloedgolf die zich met honderden kilometers per uur voortplant kan dertig meter hoog zijn en talloze levens kosten. De website Soultsunami.com richt zich op christenen in het algemeen en op dominees in het bijzon der die niet kopje onder willen gaan in deze golf van verandering die onverbiddelijk over ons heen spoelt. De christelijke kerk moet de toekomst in eigen handen nemen, stelt de website. De mens heeft volgens Soultsuna- mi.com te maken met zoveel nieuwe tech nieken en ethische vragen dat het slikken of stikken is voor christenen. Want het postmo dernisme haalt de. neus op voor exclusieve waarheidsclaims. Een religie die zegt de eni ge weg en waarheid te zijn is gedoemd te verdwijnen. „Je kan de laatste zijn van een uitstervend ras van dominees die niet willen wijken terwijl de grond onder hun voeten wegzakt. Je kan de dinosaurus zijn in de teer- put. Of je kan bij de voorhoede horen van een nieuw soort christenen. Zeg het maar." De kerk verliest terrein. Angst en vragen rond leven en dood verdwijnen niet, maar antwoorden komen nu in medische termen, niet meer in godsdienstige. Bijbelse namen en begrippen kent niemand meer, maar me disch jargon zijn overbekend bij elke kijker van ER. De enige priesters die nog iets te zeg gen hebben over leven en dood dragen witte jassen. „De tijd van het christendom is voor bij. Sterker nog: de postmoderne cultuur is 'God' is een van de meest voorkomende woorden op het y internet. Het zoekprogramma Altavista geeft zes en een ,__J half miljoen verwijzingen naar pagina's waar je je licht kan opsteken over religieuze zaken. Zowel kerkelijke organisa ties als obscure religieuze groeperingen hebben pagina's waar ze ach presenteren. Van de Evangelische beweging tot de Taliban, van voodoo tot vaticaan. Deze aflevering: de christelijke kerk zal moeten zwemmen om niet te verzuipen in de postmoderne tijd. http://www.soul tsunami.com - - /Cr 4*7 anti-christelijk." Iedereen is zijn eigen God. Iedereen kan een designer life leiden en zijn leefstijl naar eigen voorkeuren aanpassen, in plaats van zich te schikken in een door God leuk lijkt, zonder je ergens toe te verplichten en zonder bang te zijn dat het ene artikel misschien het andere uitsluit. En toch, volgens Tsunami, is het is juist in niet dat religie zal verdwijnen. De 2ls zal gonzen van de spiritualiteit. De ke een voorbeeld nemen aan Noach, moest bouwen en improviseren toen kerheden werden weggespoeld. En o de. Voordat het christendom zover is op de golf meegaat moet er nog veel ren. De kerk, zo is te lezen op SoultI .com, heeft zich door de geschieden tegen nieuwe media verzet. Ten tijde boekrol heerste er angst voor de coi gebonden boek. Nu klinkt er verzet t nieuwe boekrollen: de over het schen lende hypertekst op miljoenen me:'6 verbonden PC's over de hele wereli die angst staat de kerk nu aan de on van de informatie-voedselketen. „W tenen leven in de digitale Middeleeuv /o Wat staat het christendom dan tt j|<e Daarvoor staan op Soultsunami hoi tips. Vergeet het arbeidsethos: spele00' postmoderne deugd. Neem als kerk pen van de nieuwe media ter hand. moet, net als het bedrijfsleven, 24 dag draaien, zeven dagen per week. I ken als hyperlinks verwijzen naar makende internetsites. De kerk meer bang zijn voor techniek. En voi pisch postmoderne ethische problei daaruit voortkomen. Genetische mi tie, geslachtsverandering, kunstmati allemaal zaken die realiteit zijn of deur staan en die je niet moet prol beantwoorden met een tweeduize oud boek. Techniek is in de posüi maatschappij niet langer iets dat loss al het andere. Probeer maar een te bedenken dat niets met techniek te heeft. Tenslotte moeten christenen zich ren dat postmodernen verveling hate a dus ervaringen. Infotainment. voorbestemd lot. Eén waarheid bestaat niet deze tijd waarin mensen de bijbel niet meer meer. In de religieuze supermarkt kan je je met de paplepel krijgen ingegoten dat er winkelwagentje volgooien met alles wat je kansen liggen voor evangelisme. Want denk silvan schoonhoven 'gs| WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met woensdag. Noorwegen: In het westen bewolkt en enkele regen- of sneeuwbuien. In het oosten droger en kans op opkla ringen. Maxima uiteenlopend van -6 graden in het noorden tot +6 langs de kust in het zuiden, woensdag kouder. Zweden: Half tot zwaar bewolkt en af en toe sneeuw, in het zuiden ook re gen. Middagtemperatuur van -5 graden in het noorden tot rond +4 in het zuiden. Denemarken: Wolkenvelden en af en toe regen, motregen of natte sneeuw. Vooral woensdag ook wat zon. Maxima uiteenlopend van rond het vries punt in het oosten tot 5 graden in het westen. Engeland, Schotland, Wales en Ier land: Wolkenvelden en af en toe regen, in bergen ook sneeuw. Vooral woensdag later op de dag flink wisselvallig. Middagtemperatuur uiteenlopend van een graad of 6 in het noorden van Schotland tot 10 graden in Ierland. België en Luxemburg: Wolkenvelden en af en toe regen, in de Ardennen natte sneeuw. Woensdag ook wat zon. Maxima van 3 graden in het oosten tot 7 graden aan de kust. Noord- en Midden-Frankrijk: Afwisselend zon en wolkenvelden met zowel dinsdag als woensdag kans op wat lichte regen. In de Vogezen en de Jura vanaf 1000 meter sneeuw. Maxima van iets boven het vriespunt in het de oos telijke departementen tot 10 gra den in het westen van Bretagne. Portugal: Zonnige perioden en droog. Mid dagtemperatuur tussen 12 en 17 graden. Madeira: Perioden met zon en waarschijn lijk droog. Wel veel wind. Maxima ongeveer 18 graden. Spanje: Perioden met zon, met in het noorden en oosten kans op een bui. Maxima uiteenlopend van 10 graden in het noorden tot 18 in het zuiden. Canarische Eilanden: Perioden met zon en droog. Maxi ma tussen 20 en 24 graden. Marokko: Westkust: perioden met zon en op de meeste plaatsen droog. Maxima ongeveer 18 graden. Tunesië: Perioden met zon en ook een en kele bui. Middagtemperatuur on geveer 20 graden. Zuid-Frankrijk: Afwisselend zon en wolken en vooral langs de Riviera enkele buien. In de loop van woensdag een harde Mistral. Maxima van 5 graden bij Lyon tot 13 dicht bij de Pyreneeen. Mallorca en Ibiza: Wisselend bewolkt en enkele re gen- of onweersbuien. Maxima rond 17 graden. Op Mallorca op de hoogste berg kans op sneeuw. Italië: Zeer wisselvallig met plaatselijk veel neerslag. In het noorden woensdag kans op mist. Maxima van 6 graden in het noorden tot 20 in het zuiden. Malta: Wisselvallig en maxima rond 23 graden. Griekenland en Kreta: Dinsdag vanuit het westen be wolkt en veel buien. Maxima op lopend naar 20 tot 26 graden. Woensdag ook nat en maxima rond 20 graden. Turkije en Cyprus: Dinsdag perioden met zon. Later vanuit het westen bewolkt en bui en. Middagtemperatuur tussen 20 en 23 graden. Duitsland: Eerst zonnig. Later vanuit het westen bewolkt en met name in het noorden en in de buurt van de Alpen wat regen, motregen of sneeuw (vanaf 800 meter). Maxi ma ongeveer 5 graden. Zwitserland: Wolkenvelden en vooral woens dag perioden met regen of sneeuw (vanaf 800 meter). Maxi ma tussen 4 en 8 graden. Oostenrijk: Wolkenvelden en woensdag aan de noordzijde van tijd tot tijd re gen of sneeuw (vanaf 800 meter). In het zuiden iets droger. Maxima enkele graden boven nul. Polen: Flinke zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog. Vooral woensdag meer wolken en kans op sneeuw of regen. Maxima on geveer 4 graden. Hongarije: Wisselend bewolkt en enkele re gen- of sneeuwbuien. Maxima on geveer 4 graden. WOENSDAG 17 NOVEMBER 1999 Zon- en maanstanden Zon op 08.03 Zon onder 16.46 Maan op 14.37 Maan onder00.02 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 09.40 22.36 09.13 22.09 Laag 05.20 17.34 05.01 17.15 Weerrapporten 16 november 07 uur: Amsterdam half br Den Helder Rotterdam Vlissingen Maastricht Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Boedapest Bordeaux Brussel Cyprus Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Locarno Luxemburg Madrid onbewolkt ver. 1 licht bew. z 3 licht bew. zzo 2 half bew. z 6 onbewolkt z3 onbewolkt licht bew licht bew 5 -6 0.0 7 2 0.0 4 -1 0.0 9 1 0.1 20 18 0.0 15 8 0.1 0 -5 0.0 5 -2 0.1 L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) hall bew. zzw8 onbewolkt nno 3 onbewolkt onbewolkt weerlicht 3 -3 0.0 23 15 5.0 16 10 0.0 17 8 00 16 5 4.0 24 20 0.0 -2 -11 1.0 0 -3 0.3 13 10 00 2 -2 2.0 1 -3 0.0 2 -7 01 16 10 17.0 16 11 3.0 bewolkt S^E. onweer m7tTm warmtefront regen sneeuw V koufront opklaringen #-■ hagel lagedruk mist windrichting hogedruk zonnig 19 temperatuur luchtdruk in 1000 hecto pascal KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/ vr.18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. 8outerse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE A. Maandag, chef eindredactie algemeen T, Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin-en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden her TELEFAX Advertenties: 071- 53235 w Familieberichten: 023-5: 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071-5315 ADVERTENTI! Maandag t/m vrijdag v 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERT Maandag t/m vrijdag van 071-5143 545 ABONNEMEHlf V bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machbjft la het automatisch afschrijven va jsc| abonnements- geld, ontvange betaling. VERZENDING PERI Voor abonnementen die per pï ree worden verzonden geldt et aan portokosten per verschijni LEIDSCH DAGBLAD OP 0 die moeilijk lez: IOC hebben of blind zijn (of eena leeshandicap hebben), is een van het regionale nieuws uit Dagblad op geluidscassette! informatie 0486-486486 pg (Centrum voor Gesproken L« tijc Ihe Bt< ilo dat K N H U I Z Bangkok c Buenos Aires I Casablanca c Johannesburg c Los Angeles I 5 -7 0.0 New Orleans onbewolkt n8 2 0 00 New York hall bew nw9 33 24 0.0 TelAviv licht bew nnwl 29 22 0.0 18 13 0.8 33 19 0.0 20 15 0.0 ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezon 'gf 19 12 00 feestdagen). rijj 7 3 0.0 Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst 25 13 0.0 17 14 27.0 4 -3 0.1 22 14 1.0 12 8 6.0 INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111. ltal !Ct itt jee] e\

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 14