'Wij zijn geen echte publieks-pleasei Slater in LVC: huiveringwekkend koud en opwindend Klucht en ernst op eenakterfestival theater Imperium Cultuur Kunst Bachkoor Holland vormt indrukwekkende eenheid Fototentoonstelling Carel Willink 'Oh moeder, i wil bij de revu MAANDAG 15 NOVEMBER 1999 MI ID 'De Poolse bruid' wint publieksprijs braünschweig De Nederlandse film 'De Poolse bruid' van regis seur Karim Traïda heeft in Duitsland de Eerste Braunschweigse Filmprijs gewonnen. Zondag werden de prijs van 20.000 mark en het bijbehorende beeldje uitgereikt. 'De Poolse bruid' gaat over de relatie tussen een Groningse boer en een Poolse vrouw. De film won eerder de publieksprijs van het Filmfestival Rotter dam in 1998. Ook de 2100 bezoekers van het Duitse festival die hun stem uitbrachten vonden 'Die polnische Braut', de beste. Filmsterren van de eeuw los angeles James Stewart en Katharine Hepburn zijn de film sterren van de eeuw. Dat vinden althans ruim 115.000 Amerika nen die hun mening gaven aan het Amerikaanse tv-station ABC. De beste tv-persoonlijkheid is 'The Fonz' uit de serie 'Happy Days', gespeeld door Henry Winkler. In de categorie acteurs ko men Cary Grant en Humphrey Bogart op de tweede en derde plaats. Bij de actrices komt Audrey Hepburn als tweede uit de bus, gevold door Ingrid Bergman. Ook bij de tv-persoonlijkhe- den scoort 'oud' beter dan nieuw. Lucille Ball en Captain Kirk (William Shatner) komen in deze categorie op de plaatsen twee en drie. Cartoonfiguur Bart Simpson en Cosmo Kramer (Mi- cheal Richards) uit 'Seinfeld' maken hier de top-5 compleet. De Jager leidt Nationale Toneel den haag Zakelijk directeur van Het Nationale Toneel Evert de Jager neemt met onmiddellijke ingang de algehele leiding van het Haagse toneelgezelschap op zich. De Jager is daarmee eind verantwoordelijk voor het artistieke en zakelijke beleid. Concerten Doe Maar bijna uitverkocht delft» Ook de kaarten voor de extra concerten van Doe Maar zijn zaterdag als warme broodjes over de toonbank gegaan. Al leen voor het 'allerlaatste' concert zijn volgens concertorganisa tor Mojo nog enkele kaarten verkrijgbaar. In totaal geeft de le gendarische nederpopgroep volgend jaar dertien concerten. In totaal zijn volgens een woordvoerster van Mojo zo'n 130.000 kaarten voor de Doe Maar-concerten verkocht. Nieuwe galerie in Burgsteeg leiden Aan de Burgsteeg 2 is gistermiddag de nieuwe galerie Art Above All geopend. De eerste expositie bestaat uit werk van Jeroen van Valkenburg, één van de eigenaars van de galerie. De ze Leidse schilder put inspiratie uit oude mythen en sagen, ge combineerd met zijn eigen droombeelden. De expositie duurt tot 31 december. Een deel van de werk is permanent te zien. Daarnaast komen er wisselende tentoonstellingen. Sjoerd Kuyper schrijver van geschenk Kinderboekenweek Sjoerd Kuyper schrijft het geschenk voor de Kinderboekenweek 2000. Het gebruikelijke prentenboekje wordt gemaakt door Dick Bruna die volgend jaar zijn 100ste boek publiceert. De kinder boekenweek is van 4 tot en met 14 oktober, zo heeft de organi satie, de stichting Collectieve Propaganda van het Nederlandse de Boek (CPNB), laten weten. Het motto voor de week is 'Drift kikkers en Feestvarkens - Over de aard van het beestje'. Het motto is gekozen met een knipoog naar Werelddierendag die samenvalt met de eerste dag van de boekenweek. Ingegaan wordt op de karakters van de hoofdpersonen uit de kinderboe ken: waarom hebben de lezers een hekel aan de ene figuur, en houden zij van de ander? maarten baanders Concert: 'Motetten' door Bachkoor Hol land. Gehoord: 13/11, Pieterskerk, Lei- Alsof het één groot instrument was, zo klonk zaterdag het Bachkoor Holland in de Pie terskerk. De hechte eenheid van het koor werd moeiteloos uitgebuit door dirigent Daniel Reuss. Het programma van mo tetten uit de Romantische pe riode bevatte een rijkdom aan schakeringen die mooi tot hun recht kwamen. Het was prach tig te horen hoe Reuss precies die stemgroepen uit de eenheid naar voren fiet komen die de lijn van de muziek onderstreep ten. Dit gold nog eens extra voor de drie psalmen van Mendels sohn, die passages bevatten voor solisten verspreid over alle stemgroepen. In het algemeen waren waren de solisten trefze ker en helder en speelden de persoonlijke timbres fraai op el kaar in. Prachtig trof het koor de afwisseling van lichte reso luutheid, warme lyriek en ver- vuldheid die zo kenmerkend is voor Mendelssohn. Twee van de 'Acht geistliche Gesange' op. 138 van Reger kre gen een ingetogen vertolking die paste bij het ietwat bedruk te karakter van deze muziek. Veelzijdiger klonk Brahms. 'Warum ist das Licht...' opende met een stralend accoord, waarna de muziek zich al in de eerste maat terugtrok in een zachte bezonkenheid. Deze spanning tussen extravert en introvert vormde een indruk wekkende kracht in alle vier de motetten van Brahms. De mu ziek van deze componist kent een breed scala aan stemmin gen, van heftig tot lieflijk, van beweeglijk tot rustig. Het zijn stemmingen die nooit luchtig opgeroepen worden, maar iets van een verovering veronder stellen. De uitgebalanceerde vertolking door het Bachkooi gaf deze diversiteit alle ruimte Alle schakeringen waren aan wezig. Climaxen werden niet al leen door verhoging van het vo lume bereikt, maar ook doordat er naar een helderder en ope ner timbre werd toegewerkt. Op zulke momenten was het koor op zijn sterkst. Zeer breekbaar zetten de ho ge stemmen 'Ave Maria' van Bruckner in. Bruckners serene stijl met zijn machtige dynami sche opbouw tot weidse forte- accoorden werd zeer beheerst uitgevoerd, in alle drie de mo tetten. Indrukwekkend was het als de muziek na een luide pas sage langzaam afdaalde naar een heel zacht 'Amen', zonder dat er ook maar iets van de in tensiteit verloren ging. Verrassend was 'Abendlied' van de niet zo bekende Josef Rheinberger. Het was een goe de keus dit aangrijpende werk nog eens als toegift te laten ho- Een benige kale kop in het duister. Iets anders is er niet te zien achter de opgestapelde zwarte do zen elektronica op het podium. En toch kijken gedurende bijna heel het concert de eerste rijen in het LVC steeds richting podium naar de mage re jongen die naar men beweert de redder ik van de Britse techno. En Luke Slater krijgt waarempei zelfs na elk 'nummer' applaus. Het typeert de veranderde houding die het poppubliek de afge lopen tien jaar heeft ingenomen tegenover de voorheen anonieme disc jockey. Wat dat betreft spreken de astronomische gages die worden neergeteld voor de grootmeesters boekdelen. Sla- ter ligt nog ver onder de nu al legendarische tachtig mille van het New Yorkse gezelschap Masters at Work afgelopen vrijdag in het Rotter damse Nightown, maar een kaartje a 27,50 is ook niet mis. Teveel zegt u? Nou, daar verschilt een uitverkocht LVC danig met u van mening. In het circuit heeft Luke Slater dan ook als sinds zijn projecten met Planetary Assault Sys tems een reputatie opgebouwd. Met zijn debuut- cd 'Freekfunk' liet hij een indrukwekkende staal kaart horen van angtsaanjagende geluidsland schappen tot jazzy triphop. Met het dit jaar uit gekomen 'Wireless' vervolgde hij zijn eigen uitge stippelde route naar een nog abstractere vorm van techno en vermeed daarbij de gemeenplaat sen. Slater is vroeger drummer in een punkband geweest en dat kim je horen. Vanaf het eerste ho ge ruis, dat het publiek eerder uitzinnig maakt dan ineen doet krimpen van pijn (denk aan 1000 krijtjes en een schoolbord), maakt de blitzkrieg van Slater één ding duidelijk. Hier gaat niemand naar huis voordat liij/zij een gaatje in het trom melvlies heeft. De jonge dj 'speelt' bijna integraal 'Wireless' op het podium met dat verschil dat alles net iets harder, scherper en gemener klinkt. Dat is goed beschouwd ook de enige meerwaarde van het li ve concert. De bassen zijn ultrasoon, de hoge to nen beslaan het hele ruisspectrum, van onst- snappende stoom tot een slecht afgestelde tran sistorradio, en daartussen zit niks dat de associa tie oproept met enig conventioneel muziekin strument. De muziek is eerder een soundtrack voor een nerveus gemonteerde film vol branden de autowrakken en exploderende vlieg ren dan voor een gezellig avondje stapp p| voegt aan die ritmische kakofonie vervi diostemmen toe en zijn eigen stem di vocoder eerder vervreemding oproept n, kenning. Het heeft de vereiste uitwerking op h el dat elke aanslag op zijn zintuigen in'j er met gretigheid onthaalt. Live is de nj Slater net zo indrukwekkend in al zijn geraffineerd in ritme en reduceert all] Chemical Brothers hebben gemaakt ta herkenningstunetje voor de Teletubbie kertijd agressief en afstandelijk, huiv jc kend koud en opwindend, veel beats en een nieuwe mijlpaal in de da n vers voor de nieuwe eeuw. Techno 2O0f in >rJ Première Erik van Muiswinkel en Diederik van Vleuten in Leidse Schouwburg Komen we na onze dood terug als Lord Nelson of is het gewoon over en uit? Bonzen we na ons verscheiden als 'Poltergeisten' op de slaapkamerdeur van onze chef of vervliegt onze geest als een scheet in een storm? Dit soort elementaire vragen komen, verstopt onder veel ge lach, aan de orde in 'Mannen op de maan', het nieuwe cabaretprogramma van Erik van Muiswinkel en Diederik van Vleuten. Zij verkennen in dat programma, dat op 16 november in de Leidse schouwburg in première gaat, de Wereld van het Onzienlijke, waar zij de strijd aanbinden met wichelroedelopers, illusionisten, astrologen en, zo als Gerard Reve het eens kernachtig heeft omschreven, 'soortgelijke ruitentikkers en andere branchevreemde gedrochten. leiden cees van hoore Diederik van Vleuten heeft er zin in, al kruipt hij niet meer in de huid van de weerwolf „Ik heb die om stemtechnische re denen moeten laten vallen. Als je dat zo'n keer of tachtig achter elkaar moet doen, kun je met een naar de keel-, neus- en oor- arts. En met behulp van ge luidseffecten kreeg het iets in- geblikts. En dat kun je zo'n wolf nu ook weer niet aan doen." Van Muiswinkel en Van Vleu ten maken nog cabaret met een boodschap. „Maar ik zou bij God niet weten wat die bood schap is", zegt Van Vleuten. „Toch zit er een lijn in ons pro gramma. Erik is de man die vindt dat het na de dood is af gelopen, heel nuchter. Ik heb allerlei fantasieën over wat er nog na dit leven zou kunnen komen. Kijk, ik vind het best aardig om te fantaseren over re- incarnatie, al geloof ik daar zelf niet in. We plaatsen er natuur lijk wel een paar kanttekenin gen bij. De meeste mensen zien zichzelf terugkomen als Koning Arthur of Cleopatra. Een beetje lachwekkend. Niemand die zichzelf als werkster ziet terug komen of als lintworm. Nee. We gaan in ons programma wel degelijk in op allerlei bijgeloof en hypocrisie. Het geloof is maar al te vaak een zoethou dertje." „De huidige generatie caba retiers, en dan heb ik het niet over Hans Teeuwen of Theo Maassen, maakt zap-cabaret. Snelle grappen, snelle wisseling van onderwerpen, vaak slap- stick-achtige, komische tafere len, zoals bij Plien en Bianca en De Vliegende Panters, maar geen echte uitwerking van de gedachte. Ik ben niet vies van een morele onderstroom al heb ik een bloedhekel aan het opge heven domineesvingertje. Maar enige kritiek wordt toch wel ge formuleerd, al is het dan ver huld en ingebed in de scènes. Er zit wel een boodschap in. Wij zijn niet wat je noemt pu- blieks-pleasers. In die zin staan we wel in de traditie. Youp van 't Hek heeft het er al jarenlang over dat we ons niet monddood Erik van Muiswinkel (links) en Diederik van Vleuten verkennen de Wereld van het Onzienlijke. foto katinka krijgsman moeten laten maken en tot in onze vingertoppen moeten le ven. Freek de Jonge heeft de waarheid in pacht. En wij wil len ook wel wat zeggen." „Het gaat allemaal wel erg snel, ja. Je kunt niet meer, zoals Paul van Vliet, komen aanzet ten met een anderhalf uur du rende conférence of lange uitwerking van tje. Dat duurt het pii )i te lang. Ik denk dat daarvoor toch groten antwoordelijk is. Di ig hebben moeite om zii één onderwerp te b hebt natuurlijk van c tiers die daar een r zijn. Mijn grote held bied is toch Toon Hei |f kan als enige anderha doorgaan over zijn jei tard en dan verveelt moment. Maar dat de manier waarop hij Door zijn mimiek, lent." „Ook in ons prograi nen we niet heen o zaken als Big Brothe intellectuelen in Vrij en de Haagse Post I het begin van dat pi de makers ervan nee Het was helemaal n L nu er tweeënhalf milj sen naar kijken, draa Dan moet er toch wf*e de hand zijn. Kijk, ook liever naar een mentaire op de B raakt toch gefascint zo'n vreemde fom boeit toch, net zoals boeit. Maar je moet heilig gaan maken, meer heilig. Gelukkig fantaseer in ons pi wel over een hiernam maar ik geloof eigen dat het vlees beter is nen. Ik zie God meer' nier zoals hij in Moe wordt gezien. Een gro cj die uit de hemel kon als we uit het graf staan, snel weer de trapt." Amstelveen Sylvia Willink (de vierde echtgenote van schilder Carel Willink) kijkt naar de zelfportretten van haar overleden man. De niet eerder aan het publiek getoonde foto's gebruikte Carel Willink (1900- 1983) als voorstudies voor zijn schilderijen. De tentoonstelling van ruim vijftig foto's van schilder Willink zijn tot en met 16 januari te zien in het Cobra Museum in Amstelveen. foto anp susanne lammers en wijnand zeilstra St. Pancratius uit Roelofarendsveen; Radijs uit Al phen aan den Rijn, Zolderkolder uit Hoogmade; Pl- oef uit Leiden; Vios uit Oude Ade en Onder Ons uit Hazerswoude. Gezien: 13 en 14/11, theater Im perium Leiden. Eenakterfestival nog te zien: 19/11, 20/11 en 21/11, aldaar Tijdens het eenakterfestival van het Centrum Amateurtoneel Rijn en Veenstreken (CARV) kunnen amateur toneelverenigingen in de regio gedu rende twee weekeinden met eikaars werk kennismaken in het theater van Imperium. Een vakjury en een pu blieksjury zullen een oordeel uitspre ken over het aanbod van dit festival dat inmiddels zijn zesde aflevering be leeft. Misschien wordt toneelgroep Zol derkolder uit Hoogmade 'gediskwalifi ceerd'. Als je de spelregels serieus neemt, hoort 'Rouwkost' van Bert Ede- lenbos niet thuis op een eenakterfesti val. In feite bestaat dit stuk namelijk uit drie bedrijven die ieder afzonderlijk als eenakter te beschouwen zou zijn. Maar misschien is men niet zo streng in de leer. De groep acteert op het randje van kluchtigheid - met alle pruiken en overdrijving die dat met zich mee brengt. De zwarte humor van bepaalde begrafenisrituelen komt uit gebreid aan bod. Met een echte doodskist op het dressoir pakt de ver eniging stevig uit, waarbij de koddig heid van het spel meestal nog net bin nen de perken blijft. Dat is vooral te danken aan het feit dat sommige spe lers op natuurlijke wijze een lach we ten te scoren. Tussen alle flauwekul door speelt op de achtergrond de thematiek van een incestueuze vader-dochterrelatie, het geen hoofdbestanddeel is van de mo noloog 'Hutspot' van Theo de With die wordt gespeeld door An tje Hooijenga van gelegenheidsgroep Radijs uit Al phen aan den Rijn. Hooijenga bouwt in haar verhaal een fraaie spannings boog op en doseert haar emoties als moeder en echtgenote op overtuigen de wijze. Het geheel is alleen iets te traag van ontwikkeling. Terwijl Hooijenga in haar verhaal di rect de bezoekers toespreekt, doet Yvon Noltes van St. Theodulfus in haar bijna-monoloog alsof we er niet zijn. De tekst vereist dat, maar het geeft iets gekunstelds en maakt het voor haar niet gemakkelijk. Niemand zegt in zichzelf: ik lag in het ziekenhuis, ik had mijn been gebroken. Bovendien houdt haar verhaal het midden tussen een monoloog en een dialoog met haar overleden moeder die af en toe het woord neemt. Het is vis noch vlees. Beiden blijken niet in staat om het sta tische karakter van de tekst te doorbre ken. Zondagavond draait het allemaal om illusie. Ploef begint met een mild filosofisch en absurdistisch stuk. In 'Een wonderbaarlijke nacht' van de Pool Mrozek overnachten twee colle ga's in één hotelkamer, waarbij hun dromen zich verstrengelen met de werkelijkheid. Ineens staat daar name lijk een vrouw, die niet echt kan zijn, maar als zij niet echt is, zijn de twee heren zelf ook niet echt. Helemaal uit de verf komt het stuk niet, een lichte houterigheid hangt over het spel, maar het is een mooi gegeven. 'De eenentwintigste vertelling' door Vios op basis van Boccaccio's Deca- merone begint prachtig. Vijf monniken dragen, luid 'Dood en pest' roepend, een kist rond, die later omgebouwd wordt tot biechtstoel en nog weer later tot bed. Geniale eenvoud kenmerkt het decor, en de verteller weet prachtig sfeer op te bouwen, maar de inzet en het vernuft waarmee het gebracht wordt, wekt verbijstering omdat het stuk zelf zich ontpopt tot niet meer dan een nogal schuin niemendalletje op rijm. Vios laat weinig aan de ver beelding over. Voor 'De onoverwinnelijke kuisheid van A. Bielowski, waarmee Ha- zerwsoude afsluit, is flink in de ver kleedkist gegraaid. Een kleurrijk kijk spel, waarvan je niet te diep naar de betekenis moet graven. Een bonte warreling van rare vogels, idiote buur- bewoners, hoofdloze recensenten en topless kelnerinnen wervelt om de centrale figuur, een onweerstaanbare man die zich als brandspuit voordoet. Zijn vriend vraagt hem om op zijn veel jongere vrouw te passen als hij de stad uit moet en terwijl hij voor de deur op wacht staat, trekt het grotestadsleven, compleet met duiven, plassende hon den en een losgebroken ijsbeer, langs hem heen. Voor Onder Ons een reden om feestelijk uit hun dak te gaan en - het moet gezegd - hun vrolijkheid werkt aanstekelijk. Meezingconcert in Leidse Schouw „Altijd kaviaar en nooit meer aardappels met sju Oh moe der, ik wil bij de revue". Het liedje van Wim Sonneveld werd uit volle borst meege zongen afgelopen zaterdag avond in de schouwburg. Want daarvoor was de zaal immers gekomen. Meezingen en meedeinen op wijsjes die de tand des tijds doorstonden. Iedereen ging er tegenaan. Jong en oud. „O Foxie Foxtrot met je elastieken benen/ Die wil elke avond naar een dancing toe." Ze kunnen er geen genoeg van krijgen. Een dankbaar koor ze telt op het rode pluche. En dat heb je als artiest nodig tijdens zo'n sing-in. Geeft je vleugels. Ze stellen zichzelf voor als de twee muzikale masters of ce remonies van de avond, de gebroeders Grevelink. Midden dertig, deze Bas en Ralf. Wil len ook kwijt dat ze beiden ge studeerd hebben. Maar zeven jaar geleden begon het arties- tenbloed te kriebelen dat zij goten in dit concept: verzamel alle ijzersterke Nederlandstali ge liedjes uit je jeugd die in het geheugen staan gegrift, neem een stevig driemans combo (toetsen, drums, bas gitaar) die deze liedjes zo uit de mouw schudt en zet als achtergrond een informeel koor van, pak 'm beet, twintig leden neer. Maar schitter zelf. Want geen koorlid treedt op de voorgrond. Sterren van de avond blijven de twee broers. En er komt geen enkele be kende gast over de vloer, ter wijl je dat min of meer ver wacht op een avond als deze: dat er nog een schim die huis de in dat glansrijke verleden uit de oude doos wordt geto verd. Maar dat is niet het ge val. Mag de pret niet drukken. De gebroeders Grevelink zijn begiftigd met een krachtige stem. Bovendien di hun tekst duidelijk dat is heel belangrijl interactieve voorste! deze. „Bladzijde 31, Blader, blader, in de del die bij aanvang reikt. Oh, 't is die Johnny Lion. „Ik zag in Parijs en in Turijn sinki, in Londen en De ranja gaat erin i n koek. Twee lijnen m it lampjes versieren he n Op het achterdoek t ning vol vrolijk zingi zichten. Voor de pauze kc drankliederen naar glaasjes madeira, Rita vertrouwde bakkie I a voor de alcoholvrij! 'Ach vaderlief, toe d ii meer'. We gaan kris! ir de liedbundel, en ei !l ook nmnmers gezong i niet in staan. Na n n twintig voorstelling! In zo'n show nu eenmai gen leven leiden. Het podiumkoor uit het hoofd, en haE beetje bij. Achtergi en decoratie. Hun rol een aan te moedigei zingen. Maar eigenli aanvuring overbodig, bliek blijkt vanaf hi liedje razend enthou als er dan ook nog ee jes worden uitgedeel kelen te smeren, wort lemaal een dolle b meezingconcert: 'Ik dat ik je niet verge kent een succesforfl twee gastheren wilde lijk altijd al bij de re als de bezoekers. Zijn men toch nog in 'Ik ben blij dat ik je geten ben' is nog ziel december (middi avond), Diligentia, D

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 8