Shell gaat twee Iraanse olievelden exploiteren Klant loopt 'millenniumschap' voorbij Pokerspel rond hogesnelheidstreinen Economie 7 lil j ardenbod ING Franse bank CCF' Bedrijven bij jaarwisseling op zichzelf aangewezen ANDAG 15 NOVEMBER 1999 m- S en China vandaag eens over WTO ING. De Verenigde Staten en China zijn het eens geworden »r het Chinese lidmaatschap van de WTO, de Wereldhandels- nrj anisatie. President Clinton maakte het akkoord vandaag offi- él bekend. Hij sprak van een belangrijke stap voor China. Het atische land heeft dertien jaar geprobeerd lid te worden, de waren echter tegen omdat China met zijn 1,2 miljard inwo- s de status van ontwikkelingsland wil hebben om zijn markt unnen beschermen tegen al te grote concurrentie uit het tenland. De VS wilden daar tot nu toe niets van weten. De- waren vanmorgen nog niet bekend. rootse plannen MCI in Amsterdam rrfRDAM Het toonaangevende Amerikaanse telecomconcern ;i Worldcom gaat de Europese dienstverlening concentreren Amsterdam. In de hoofdstad heeft het snelgroeiende concern ats voor vierhonderd werknemers extra. Hoeveel daarmee cies is gemoeid, wil het bedrijf niet kwijt. De Amerikanen len al hun activiteiten in Nederland uitbreiden en dat vergt i paar honderd miljoen, aldus een woordvoerder zaterdag, rldcom is eigenaar van onder meer de providers America line, UUNet en Compuserve. irgin Group verkoopt 300 bioscopen den» Het Britse concern Virgin Group verkoopt zijn drie- ïderd bioscopen in Groot-Brittannië en Ierland voor 727 mil- n gulden aan het Franse UGC. Virgin wil de opbrengst ge- liken voor uitbreiding van zijn 'megastores' in de VS en Azië, voor de ontwikkeling van e-commerce-activiteiten. opman centrale bank Israël treedt af Directeur Y. Frenkel van Israëls centrale bank heeft eravond plotseling zijn aftreden aangekondigd. In de afgelo- i negen jaar is hij vooral bekend geworden als een koppig en ifhankelijk bestrijder van inflatie. Hij heeft zich steeds verzet :n pogingen hem het exclusieve recht te ontnemen de rente even vast te stellen. Dat beleid is hem niet steeds in dank af- omen. Frenkel ontkent dat zijn vertrek een politieke achter- nd heeft. Volgens bronnen heeft de bankpresident inder- d strikt persoonlijke redenen voor zijn aftreden, dat op 2 ja- ri van kracht wordt. De officiële termijn loopt tot 2001. annesmann wijst bod Vodafone af 5eldqrfHet Duitse machinebouw- en telecomconcern nnesmann heeft een bod van 103 miljard euro (227 miljard len) van het Britse mobiele telecomconcern Vodafone Air- ch afgewezen. Dat heeft Mannesmann-topman K. Esser gis- vond bekend laten maken. Esser had die dag een ontmoe- met zijn collega van Vodafone, C. Gent. Die kwam met de ledeling dat hij in aandelen 202,65 euro per aandeel voor inesmann over heeft. Dat is ruim negen procent meer dan ilotkoers van Mannesmann afgelopen vrijdag in Frankfurt. W-prijs voor Wit-Russische Alieva ille» De Wit-Russische Maria Alieva heeft zaterdag de twee- lijkse vakbondsrechtenprijs van de FNV ontvangen. Zij is in rland, waar president Loekasjenko weinig oppositie duldt, ichter en voorzitter van een onafhankelijke vrouwenbond, de prijs is een bedrag van 10.000 gulden verbonden. Alievea dt zich bezig met de verbetering van de vrouwenrechten in -Rusland. Ze verzorgt onder meer juridische steun zowel werkende als werkloze vrouwen en scholing over vrouwen- inderrechten. Verder is ze bezig met het opzetten van een •van-mijn-lijfhuis en is ze vice-voorzitter van de eerste vrije )ond in Wit-Rusland. reedse premier: Euro onvermijdelijk >en Voor de Zweedse premier Persson is het onvermijdelijk zijn land zich binnen afzienbare tijd aansluit bij de euro. Hij daarde dit vandaag in de Britse Financial Times. „We heb- slechts twee opties. Ja, we stappen er nu in of ja, we willen meedoen", aldus de premier. Zweden behoort tot het :pje EU-landen (Griekenland, Groot-Brittannië en Dene ken) dat de eenheidsmunt nog niet heeft ingevoerd. Opinie- pr lerzoeken hebben de laatste tijd uitgewezen, dat de meeste den willen meedoen. Acht van de tien Zweden willen dat de :ring snel positie kiest. udere werknemer inzet SER-conflict haag Binnen de Sociaal Economische Raad (SER) staan kgevers en bonden lijnrecht tegenover elkaar ten aanzien de vrijstelling van de sollicitatieplicht voor oudere werkne- s. Werkgevers willen gezien de krapte op de arbeidsmarkt werklozen ouder dan 57,5 laten solliciteren; bonden zijn r mordicus tegen. Dat bevestigen betrouwbare bronnen dom het overleg. Als werkgevers zo graag ouderen willen, i moeten ze hen maar meteen in dienst nemen in plaats van Iwingen te solliciteren, vinden de bonden. Gespreksonder- pen zijn onder meer de fiscale maatregelen die de overheid moeten nemen. Daarmee moeten senioren voor werkge- aantrekkelijk worden via bijvoorbeeld lagere belasting op oonkosten. inton akkoord met nieuwe bankwet ihingtonDe Amerikaanse president Clinton heeft zijn ïdtekening gezet onder een nieuwe bankwet. Die maakt in .oekomst fusies tussen banken, verzekeraars en effectenhui- mogelijk. Oude wetten, de Glass-Steagall-wet uit 1933 en bankwet uit 1956, sloten deze mogelijkheden uit. Begin no- nber ging het Amerikaanse congres akkoord na 25 jaar lang batten. ASA schrapt achthonderd banen DASA, de ruimtevaart-, vliegtuigbouw- en defensiedoch- van het Duits-Amerikaanse concern DaimlerChrysler, gaat i achthonderd banen schrappen. De reductie treft vooral de ensiedivisie, die kampt met minder orders. DASA gaat bin- ikort op in het Europese consortium EADS. Om hoeveel ont- ;en het gaat, is niet bekendgemaakt. i thulling Britse krant Sunday Telegraph 0,1 :rdam»a ING Groep brengt deze I een bod uit op de Franse CCF. Dat meldde gisteren cv ritse krant The Sunday Te- L Ph Het zou gaan om een ■li niet een totale waarde van •O ïiljard gulden. ING heeft al belang van 18,6 procent in ING wil op het bericht commentaar geven. Een dvoerder van de bank-ver- raar zei dat er al langer ulaties gaande zijn. Sunday Telegraph jft zonder bronnen te noe- dat het overnamebod eind week al gelanceerd had ten worden, maar de invul- van enkele details vertraag- !:pt. ING zou al een akkoord >en gesloten met twee an- grootaandeelhouders van de Belgische bank KBC en Concern maakt zich niet druk over dreigende Amerikaanse sancties Het Brits-Nederlandse concern Shell heeft met de Iraan se staatsoliemaatschappij NIOC een contract gesloten voor herontwikkeling en exploitatie van twee olievelden, in Sorush en Nowruz. De velden bevinden zich in on diep water, zo'n 80 kilometer ten westen van het eiland Kharg. Met het contract is een bedrag van ruim 1,6 mil jard gulden gemoeid. ontvangt. Volgens Shell zijn dat 500 tot 550 miljoen vaten zware ruwe olie. In Sorush zal de pro ductie - die begint in de herfst van 2001 - uiteindelijk uitko men op 100.000 vaten per dag en in Nowruz 90.000 vaten per TEHERAN ANP-AFP-Rtr. Oliereus Shell maakte gisteren bekend dat het contract een 'buy-back agreement' is. Dat betekent dat Shell als aannemer optreedt voor NIOC en dat het concern het geïnvesteerde kapi taal terugkrijgt en een beloning De twee velden zijn in 1967 en 1970 in productie genomen. De productie in Sorush werd in 1983 gestaakt. In Nowruz wor den nu zo'n 5.000 vaten per dag geproduceerd. De Iraanse olie maatschappij wil nu de nog resterende reserves gaan win nen. De stap van Shell kan bij de Verenigde Staten een felle reac tie ontlokken, omdat de Ameri kanen sancties hebben aange kondigd tegen bedrijven die in deze sector in Iran investeren. Shell heeft begin oktober beves tigd dat het al een eind was ge vorderd in de onderhandelin gen met Iran. Het concern maakt zich volgens een woord voerder niet druk over dreigen de Amerikaanse sancties. De VS willen Iran isoleren omdat het internationale terro risten de ruimte geeft. Het Brits-Nederlandse concern is met zijn dochter Shell Oil op grote schaal actief in de VS. De Amerikaanse regering sprong vorig jaar coulant om met de activiteiten van Total in Iran op het gebied van gasexploitatie. Daardoor voelden Shell en an dere Europese maatschappijen zich bemoedigd in hun strijd de NlOC-opdracht binnen te sle pen. 'Mensen zijn er nog niet mee bezig DEN HAAG MAARTJE STEVENS Het getal 2000 duikt in steeds meer winkels op. Alles lijkt in de ban van de nieuwe eeuw. Maar de klant wil er vooralsnog niet veel van weten. Die laat de feestelijke 'mil lenniumschappen' links liggen. Wie wil, kan het magische getal werkelijk op elk moment van de dag inpassen: slapen on der een dekbedovertrek met een grote 'M' of het woord 'millennium' erop gedrukt, douchen met millenniumbadschuim en voeten vegen op een 2000-deurmat. Voor 'eeuwige' gezelligheid is er het spel van de eeuw. Komt de nood echt aan de man, dan biedt de 'millennium SOS-box' van de He- ma, compleet met zekeringen en aanmaak blokjes uitkomst. Een product waar Jan Timmer, voorzitter van het Millennium platform, niet zo gelukkig mee is, omdat het de onrustgevoelens bij mensen kan aanwakkeren. Wie het echt bont wil ma ken, schaft zich bij Praxis een zingende kerstboom aan. Een sneeuwman in de top van de boom wenst een ieder die hem pas seert een 'Happy Millennium' toe. Reclameborden bij Vroom Dreesmann leren dat een echt goede voorbereiding op het futuristische tijdperk op zijn minst de aanschaf vergt van lingerie of herenonder goed in glitter- en glamourstijl. De kleding is bezaaid met glinsterende stippen. Boven de schappen prijkt een bord met de opdruk 'Millenniumproof Een aparte millenniumafdeling kent het warenhuis niet, hoewel dat een jaar gele den nog wel in de planning zat. „Het mil lennium is uiteindelijk niet zo'n hype als we hadden gedacht. De gelegenheid heeft slechts betrekking op een kort moment. De behoefte valt dan weg om producten met een langere levensduur aan te schaffen", verklaart een V&D-woordvoerder. De millenniumverzamelaar wordt ver zocht zelf een tocht te maken langs de af zonderlijke afdelingen van het warenhuis. Hij treft tafelkleden, dekbedovertrekken, champagneglazen, borden, bekers, schrif ten en agenda's aan, alles voorzien van een millenniumopdiuk. Op de traditionele feestafdeling bereikt het aanbod aan mil lenniumsnufjes het absolute hoogtepunt. Onder meer een box gevuld met 35 ver schillende feestartikelen, uiteenlopend van 2000-toeters, -hoeden en -slingers, ligt klaar voor de meest fanatieke millennium- vierder. De Bijenkorf pronkt met een meterslange millenniumafdeling. Een speciale werk groep van stilisten en inkopers houdt zich al sinds een jaar bezig met de opzet ervan- .„De artikelen zijn nu al uitgestald, omdat ze een aanlooptijd nodig hebben. Mensen zijn nog niet zo bezig met de jaarwisseling. Op deze manier maken wij ze erop attent. De grootse aanpak zorgt ervoor dat er voor ieder wat wils is. Daarmee nemen we een risico", vertelt een woordvoerder van De Bijenkorf. Roze spotlights en discoballen wijzen op de chique ingerichte hoek in de Haagse vestiging. Een champagnebar en etalage poppen gekleed in parelmoerkleurige gala jurken omgeven tafels en vitrines met mil- Velen proberen een graantje mee te pikken van de 'millenniumhype'. Zo brengt het bedrijf Sunwatch een speciaal millenniumbrilletje op de markt dat een spectaculair zicht op het vuurwerk moet geven. foto gpd ron nagtzaam lenniumaccesoires. Horloges ingegraveerd met het nieuwe jaartal en bretels met 2000- opdruk worden exclusief gepresenteerd. Millenniumkoek, -koffie en -thee staan rij en dik opgesteld. Een handjevol mensen schuift onwennig door de ruimte met luide muziek. „Ik vind het zo'n gegraai en een opgefok te bedoening. Ik ben een nuchtere Friezin en aan al die tamtam doe ik niet mee", zegt een bezoekster. „Het is erg overdreven, tenslotte blijft het een doodeenvoudige jaarwisseling. „Zo'n beer van 69 gulden met een millenniumtruitje zou ik zelfs mijn kleinzoon niet cadeau doen", vindt een an der. Over een aantal weken verlevendigt een discjockey de afdeling met futuristi sche muziek en ook wordt er een demon stratie tafeldekken gegeven. „Tegen die tijd moet de verkoop op gang komen", zegt de woordvoerder. Blokker beperkt het assortiment tot een opblaasbare champagnefles en een kaars. „Een koppeling van de producten aan de feestdagen maakt het gemakkelijker om ze te verkopen", aldus een medewerker. Wie de millenniumproducten niet zelf aanschaft, loopt de kans ze via zijn kerst pakket alsnog in huis te krijgen. Leveran ciers worden overvraagd naar millennium - wijn, -vruchten, -servetten en -kaarsen, weet leverancier Terbrugge in Zenderen te melden. Standaard kerstkleuren als rood en groen moeten dit jaar wijken voor het futu ristische zwart, blauw, zilver en crème, ver telt Trendz Relatiegeschenken uit Goes. „En het loopt als een trein." Naam: Theo Meijer Leeftijd: 52 Beroep: lid Tweede Kamer voor CDA Burgerlijke staat: gehuwd Kinderen: 2 Auto: Volkswagen Passat Hobby's: de natuur Theo Meijer kreeg dit jaar de status van bekende Nederlan der door zijn voorzitterschap tijdens de Bijlmerenquête. Min of meer daardoor heeft Meijer sinds kort ook een woning aan de statige Haagse Prinsegracht, zijn laatste grote uitgave. Als Brabander heeft ook hij zich uiteindelijk gewonnen gegeven. Doordeweeks elke dag op en neer rijden tussen het Oost- Brabantse Nistelrode en Den Haag werd hem iets te veel van het goede. „De eerste 2,5 jaar in de Kamer vond ik het vervelend, maar ac cepteerde het gewoon als on derdeel van mijn werk", zegt Meijer. „Maar nu weet ik beter. Tijdens mijn voorzitterschap van de parlementaire enquête moest ik min of meer gedwon gen tijdelijk in Den Haag gaan wonen. In september, na het zomerreces, werd ik weer ge woon Kamerlid en moest ik dus ook weer gewoon op en neer gaan reizen. Nou dat beviel he lemaal niet. Het lijkt steeds er ger te worden met die files. Niet alleen in de spits staat alles stil, maar de hele dag." Om van die ellende af te komen huurt Meijer sinds oktober een appartement in Den Haag. In de weekeinden trekt hij zich te rug in Noord-Brabant. „Het be valt me wel. Mijn vrouw gaat el ke week mee. Dat is fijn want zo kunnen we toch alles samen doornemen, ze steunt me heel erg. Voor de kinderen hoeven we niet thuis te blijven, want die zijn het huis toch al uit. Mijn Bourgondische houding kan ik ook in Den Haag in de avonduren prima uitleven. Ik mag graag lekker eten of in de kroeg een Trappist drinken." In het weekeinde bivakkeert de woordvoerder landbouw van het CDA het liefst op zijn eigen kleine stukje land van 1.500 vierkante meter. Zijn beste aan koop, vindt Meijer. Hij heeft maar 45 gulden per vierkante meter betaald en het is aan de foto gpd cees zorn rand van het dorp vlakbij het bos. „Ik ben de zoon van een boswachter, snap je." De spaarzame écht vrije uren die Meijer heeft, spendeert hij daarom vooral in het bos of in de tuin. Zijn dure aankopen van een jaar of vijf geleden, een cd- en een videospeler van sa men 5.000 gulden, gebruikt hij daarom niet. „Echt een miskoop", zegt Meijer nu. „Ik was net tot Kamerlid gekozen en kocht daarom, zoals het hoorde, een videospeler. Als een kamerlid een video koopt doet hij dat omdat hij alles bij wil houden op zijn vakgebied. De cd-speler kocht ik erbij. Maar de praktijk leert dat je bij na niet thuis bent. Laat staan tijd hebt om oude programma's te kijken. Zo af en toe wil het nog wel lukken, als de minister van landbouw belangrijke uit spraken doet op de televisie. Maar over het algemeen neem ik wel op, maar zie ik niets." Als tip geeft Meijer mee om toch vooral te blijven kopen in gewone winkels. Hij maakt zich zorgen om te toenemende con sumptie via internet. „Koop boeken nou gewoon in de boe kenwinkel", zegt Meijer. „Daar werken toch mensen die er ver stand van hebben en die vragen kunnen beantwoorden. Het zal toch niet zo zijn dat er straks geen boekwinkels meer zijn. Dat wil toch niemand." RUSWUK ANP Ondernemers wordt geadvi seerd om samen met collega's maatregelen te nemen. Het best kunnen bedrijven tijdens de jaarwisseling ook beperkt door draaien, meent de politie. Ver der krijgen ondernemers de raad om de jaarovergang op hun bedrijf door te brengen. Om het potentiële relschop pers niet te makkelijk te maken, moeten de ondernemers de omgeving van hun bedrijf ont doen van relgevoelig materiaal. Winkeliers doen er volgens de politie tevens goed aan om eta lages tegen plundering te be schermen. MKB-Nederland, koepel van het midden- en kleinbedrijf, is ongerust over het tekort aan mankracht bij de politie. De mededeling van de politie lokt problemen uit, vindt voorzitter H. de Boer. „Kwaadwillenden worden bijna uitgenodigd in de bewuste nacht een winkelstraat of bedrijvenpark te bezoeken." De politie verwacht van bedrij ven en particulieren dat ze in de millenniumnacht zelf hun bezittingen bewaken. Bescher ming van eigendommen heeft een lage prioriteit voor de hulp diensten. Dat zegt de politie op de internetsite van het millen niumplatform. Hoewel de poli tie vrijwel op volle sterkte is, denkt ze hulpverzoeken van particulieren en bedrijven niet te kunnen honoreren. Zelfred zaamheid is het parool. De hoogste prioriteit heeft volgens de politie het voorko men en beperken van verlies van mensenlevens. Daarna komt het handhaven van de openbare orde en de opsporing van strafbare feiten, het voorko men van paniek en het instand houden van het openbaar be stuur en de maatschappelijke en economische hoofdstruc tuur. de Zwitserse verzekeraar Swiss Life. Zij hebben belangen van respectievelijk 18,2 en 14,6 pro cent. CCF (Credit Commercial de France) heeft nu een beurs waarde van 18,7 miljard gulden. ING aast al langere tijd op de bank, maar zag in september met lede ogen aan dat KBC zijn belang in CCF uitbreidde. Daar door leek het een ovemameslag te gaan worden. Volgens The Sunday Tele graph heeft ING met het bod eerst Swiss Life verleid, waarna KBC ook overstag is gegaan. De overname is volgens de krant pikant omdat het twee voorna me investeringsbanken in de City, het financiële hart van Londen, bij elkaar brengt. ING bezit Barings, terwijl CCF eige naar is van Charterhouse. DEN HAAG GPD „De NS zijn niet meer te priva tiseren als iemand anders de hogesnelheidstreinen gaat rij den." Topman R. den Besten is er duidelijk over: de in 2005 operationele HSL-Zuid lijn Am- sterdam-Schiphol-Rotterdam- Breda-Brussel is van levensbe lang voor zijn bedrijf. Nu minis ter Netelenbos een voorstel van de NS afgelopen vrijdag van ta fel heeft geveegd, dreigt een po- kerspel met ongewisse uit komst. Belangstelling is er genoeg voor de circa honderd kilometer spoor. Dertien buitenlandse spoorwegmaatschappijen heb ben zich gemeld bij minister Netelenbos. Voor bijna tien miljard gulden legt de staat een traject aan dat voor 25 procent op 'maaiveldhoge' palen is ge bouwd en verder vooral uit tun nels, bruggen, viaducten en aquaducten bestaat. In de vol gende eeuw moeten treinen met een snelheid van 300 kilo meter per uur over de veiligste spoorbaan van Europa rijden. Dan zal Nederland eindelijk zijn aangesloten op een Euro pese 'super-intercity'. De nog onbeantwoorde ham- waag luidt: Wie gaat de treinen besturen? Een blik in het ge zicht van Den Besten liet maar ruimte voor één conclusie: De NS in elk geval niet. Zelden zal een voorstel zo meedogenloos naar de prullenbak zijn verwe zen. Minister Netelenbos noemde het aanbod van de NS financieel en kwalitatief 'onder de maat'. De commissie, die de minister van advies diende, maakte het NS-voorstel letter lijk met de grond gelijk. Alle door de NS geclaimde voorde len werden als onwaar terzijde gelegd. De 2,8 miljard gulden die de NS boden, waren met zo veel 'mitsen en maren' omge ven dat het werkelijke bedrag volgens de commissie slechts op één miljard zou uitkomen. Veel te weinig, aldus de com missie. Er is geen argument te vinden om met de NS te onder handelen, concludeerden de adviseurs van Netelenbos. Het leek op voorhand zo over zichtelijk. Bij een redelijk bod zou de NS het binnenlands ver voer op de HSL-Zuid mogen ex ploiteren. Naast de internatio nale treinen is er op de spoor lijn namelijk ook nog plaats voor puur binnenlandse ritten. Via de H$L-lijn kan een reiziger in 28 minuten van Amsterdam naar Rotterdam rijden, terwijl op het traditionele netwerk de reistijd 65 minuten is. De reis tijden Amsterdam-Breda en Rotterdam-Breda worden even redig ingekort. Het zou om 2 3 treinen per uur gaan. Naast de ze binnenlandse ritten, zouden de NS ook nog een klein min derheidsbelang mogen nemen in het consortium dat de bui tenlandse ritten gaat uitbaten. De NS willen echter geen ge noegen nemen met alleen de binnenlandse ritten, omdat het 'financieel niet haalbaar' is, al dus Den Besten. Het vergt te veel investeringen, terwijl de rendementen pas na tientallen jaren komen. Bovendien moet het bedrijf dan voorgoed afzien van het zeer lucratieve buiten landse verkeer. In het voorstel vroegen de NS behalve het bin nenlands vervoer de licentie voor de lijnen naar Brussel en Parijs. In ruil daarvoor zouden de NS dan ook steden als Eind hoven, Den Bosch en Utrecht een naadloze aansluiting geven op het HSL-traject met treinen die zowel op het huidige net kunnen rijden als op de nog aan te leggen HSL-lijn. Dat voorstel wees Netelenbos kei hard van de hand, waardoor de 13 buitenlandse maatschappij en die zich hebben aangemeld voor exploitatie van de Neder landse FISL-Zuid nu nadrukke lijk in beeld komen. Voor donderdag moeten de NS beslissen of ze alsnog akkoord gaan met een licentie voor en kel en alleen de binnenlandse ritten op de HSL-lijn. „Dat ligt niet voor de hard", liet Den Besten weten, waardoor er twee opties open blijven. De NS kun nen de veilige weg nemen en kiezen voor een belang van maximaal 50 procent in het consortium dat het HSL-traject na de biedingsprocedure volle dig mag uitbaten. Maar topman Den Besten kan ook voor het de gevaarlijkste optie kiezen: Mee bieden voor de exploitatie van al het vervoer op de HSL met het gevaar dat een kapitaal krachtigere buitenlandse on derneming er met de buit van door gaat. Den Besten staat voor één van de moeilijkste be slissingen uit zijn loopbaan die cruciaal is voor de toekomst van zijn bedrijf. „We kunnen onze levensader verliezen."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7