Aardbeving eist zeker 452 levens csa GOED KOOP 99 99 Spanje 'herovert' Latijns-Amerika via de vrije markt Buitenland Crash vliegtuig EgyptAir mogelijk door zelfmoord Russen lijken Grozny 'uit te willen roken' ROODMERK KOFFIE Koetsjma kan nog vijfjaar verder als president Oekraïne Israël: Overdracht meer land aan Palestijnen gaat deze week door iG 15 NOVEMBER 1999 I anen betogen tegen VN-sancties )uizenden woedende Afghanen hebben gisteren in de id Kabul gedemonstreerd tegen de VN-sancties tegen i. Die sancties zijn gisteren van kracht geworden omdat janse machthebbers, de Taliban, weigeren de Saudi- oristen Osama bin Laden uit te leveren aan de Verenig- De VS stellen dat Bin Laden het brein is achter de ïslagen van vorig jaar op Amerikaanse ambassades in )e sancties behelzen onder meer bevriezing van alle Af- banktegoeden in het buitenland en een vliegverbod, lende betogers bekogelden de al jaren gesloten Ameri- mbassade met stenen. Ook VN-kantoren moesten het ITA i mogelijk terug naar Italië Justitie in Milaan heeft geheel onverwacht twee arres- elen tegen de Italiaanse oud-premier Bettino Craxi in- ;n. Volgens La Repubblica maakt deze maatregel het :dat Craxi uit zijn ballingsoord in Tunesië terugkeert ië om daar een hartoperatie te ondergaan. Over twee lanhoudingsbevelen wordt nog overlegd. De voormali- [istische leider Craxi verblijft sinds vijf jaar in de Tunesi- Iplaats Hammamet om uit handen van de Italiaanse e blijven. Hij is tijdens zijn verblijf in ballingschap bij reroordeeld tot meer dan twintig jaar cel, onder meer twee corruptiezaken. De gezondheidstoestand van de Craxi gaat volgens zijn zoon steeds verder achteruit. :operatie en een ingreep aan de nieren zijn nodig. Craxi kele weken met hartklachten in het militaire hospitaal is. I tand Tudjman na operatie stabiel De toestand van de ernstig zieke Kroatische president udjman is na een gisteren uitgevoerde operatie stabiel, irj greep zijn volgens de artsen problemen met de inge- van Tudjman opgelost. De behandeling van de presi- pli gens buikvliesontsteking wordt voortgezet. Tudjman, j r weken geleden ook al aan zijn buik werd geopereerd, lins ">8e week getroffen door inwendige bloedingen. Vrij- t overleed hij bijna aan een bloedvergiftiging. De 77-ja- ident werd begin deze maand met spoed opgenomen maagklachten. Nadat was vastgesteld dat hij een geper- dikke darm had, werd hij geopereerd. De president, andaat loopt tot 2002, heeft naar verluidt maagkanker, in 1996 behandeld in het Walter Reed-ziekenhuis in ton. Destijds werd gezegd dat het om een maagzweer ital instorting flat gestegen tot 61 Het dodental van de instorting van een flatgebouw in janse Foggia is afgelopen weekeinde opgelopen tot 61. sen worden nog vermist. Veel lichamen werden gevon- et trappenhuis, wat erop duidt dat veel mensen nog geprobeerd te vluchten. Zestien mensen slaagden er in dig te verlaten of werden levend onder het puin van- laald. Reddingswerkers vonden onder het puin ook een lamster, in de buurt van het lichaam van zijn baasje, v ar oude, vijf verdiepingen tellende flat stortte donder- ;en in alle vroegte in als gevolg van bouwkundige ge- D iburger-holdups' treffen België Een nieuwe criminele bende heeft het in België voor- Tiamburgerketens van Quick en McDonald's. In één iren er liefst vier overvallen op fastfood-restaurants. Bij pende overvallen werden de kassa's leeg gegrist en de 'HU leroofd van hun portefeuilles. De buit was bij geen van allen echt groot: maximaal zo'n vierduizend gulden, meen van 'hamburger-holdups' betekent een nieuwe ib Ier voor McDonald's en Quick. Het afgelopen jaar had- e ketens in België al te maken met tientallen vernielin- randstichtingen door het Animal Liberation Front :n actiegroep die de strijd heeft aangebonden met de strie. Afgelopen zomer kreeg de de 'omzet van de fast- tor bovendien een gevoelige tik als gevolg van de dioxi- l ontdekt bij Ford-dealer Athene De politie van Athene heeft gisteravond een zelfge- )om tot ontploffing gebracht, die was ontdekt voor de een Ford-dealer in het centrum van de stad. Een ob- ganisatie heeft de afgelopen dagen meerdere aanslagen ndbommen gepleegd op buitenlandse doelen, onder verkooppunten van buitenlandse auto's. De aanslagen volgens anonieme opbellers een protest tegen het be de Amerikaanse president Bill Clinton op 19 en 20 no- aan Griekenland brengt. De politie vond de bom zon- ia :en telefonische waarschuwing. Bij de gecontroleerde 2rk ing raakte de ingang van het bedrijf beschadigd, maar ;en gewonden. Zaterdag demonstreerden zo'n 10.000 tegen het bezoek van Clinton. Veel Grieken sympathi- oAet de eveneens orthodox-christelijke Serviërs, en zijn d over de leidende rol die de VS speelden in de Kosovo- elke dag Britse treinen door rood' Elke dag rijden gemiddeld twee treinen op het Britse :gnet door rood licht. Dat meldt het Britse dagblad The Deze nog vertrouwelijke gegevens laten volgens de krant afj de veiligheid ook na het grote treinongeval in Londen ctober niet is verbeterd. Het ongeluk nabij Paddington in Londen gebeurde waarschijnlijk nadat de treinbe- r een stopteken had genegeerd of niet had gezien. Door ;val vielen 31 doden. Veel Britse treinen rijden ook nog 'einig punctueel. Zeker een op de acht is te laat. Volgens iV{ fwegautoriteiten is dat deels te wijten aan 'nerveus rij- vooral vijfhonderd recent aangenomen machinisten, ie Times. Ook de onervarenheid van veel bestuurders •n ezien als een bedreiging van de kwaliteit en veiligheid treinvervoer. kovski wordt president Macedonië k Boris Trajkovski (links op de foto) van de regeringspartij DPMNE heeft de presidentsverkiezingen in Macedonië en. Hij liet in de noodzakelijke tweede ronde de kandi- i oppositionele sociaal-democratische SDSM, Tito »ki, achter zich. De verkiezingen waren nodig omdat de ermijn van de huidige president, Kiro Gligorov (82), vrij- 'opt. De opvolger van Gligorov wordt de tweede presi- n Macedonië, sinds het land zich in 1991 van Joegoslavië 57 dde. Trajkovski heeft zijn overwinning volgens waarne- 3°ral te danken aan de etnische Albanezen in zijn land. fin ongeveer 30 procent van de Macedonische bevolking itt ikovski haalde de internationale pers tijdens de oorlog in h Hij beschuldigde het westen ervan Macedonië onvol te helpen de opvang van honderdduizenden gevluchte Albanezen uit Kosovo. foto epa georgi licovski WASHINGTON ANP Er ontstaat steeds meer onduidelijk heid over de oorzaak van het ongeluk met het toestel van EgyptAir voor de Amerikaanse oostkust, twee weken ge leden. Het ongeluk kostte 217 mensen het leven. Uit gegevens van een van de zwarte dozen, de flight-datarecorder die de technische gegevens vastlegt, zou volgens specialisten van de FBI kunnen blijken dat de ramp het gevolg was van een zelfmoordpoging van een van de vliegers. Mogelijk zou er ook in de cockpit zijn gevochten. Uit de andere zwarte doos, waarop de gesprekken uit de cockpit te horen zijn, blijkt echter niets van iets derge lijks. De beide piloten zouden 'als vrienden' met elkaar hebben zitten praten, tot er plotseling iets ernstig mis ging. Daarna zouden zij zich met de redding van het toestel hebben bezig gehouden. Volgens de gegevens van de flight- datarecorder begon het toestel een half uur na vertrek uit New York, kort nadat zonder reden de automatische piloot was uitgeschakeld, aan een ware duik vlucht. Die was zo steil dat de passa giers twintig seconden gewichtloos moeten zijn geweest. Vervolgens wer den beide motoren uitgezet. Daarna trok het toestel even op om vervolgens zijn fatale duik richting zee te vervol gen. Op dit moment blijken het rechter en linker hoogteroer in verschillende stan den te zijn gezet, een zeer ongebruike lijk handeling. Sommige deskundigen denken daarom dat er in de cockpit is gevochten, mogelijk tussen de persoon die het toestel wilde laten neerstorten en anderen die dat wilden voorkomen. Uit de volgens experts goed bruikbare opnamen van de cockpit-voicerecorder zou echter niets van dat alles blijken. Seismologen waarschuwen voor nog meer schokken in Turkije ISTANBUL JESSICA LUTZ Gisteravond concentreerden reddingswerkzaamheden zich in de de zwaar getroffen stad Duzce rond een gebouw waar van de acht verdiepingen als pannenkoeken op elkaar gesta peld lagen. Op het moment van de aardbeving bevonden zich Opnieuw aardbevingsleed in Tur kije. Een man in Duzce huilt om het verlies van zijn 4-jarige doch tertje. In het stadje Kaynasli is de moskee als gevolg van de schok grotendeels ingestort. foto's reuters en ap yannis behrakis en murad sezer De aardbeving die vrijdag het noordwesten van Turkije trof, heeft zeker 452 mensen het leven gekost. Bijna 2.400 anderen raakten gewond. De schok met een kracht van 7,2 op de schaal van Richter spleet de aarde op di verse plaatsen open. Een deel van de snelweg tussen Is tanbul en het getroffen gebied verdween in de diepte door een aardverschuiving. Geologen vrezen dat de vol gende aardbeving de miljoenenstad Istanbul zal treffen. zes tot acht mensen in een win kel op de begane grond. Na een hele dag zoeken was de hoop opgegeven hen nog levend te vinden, tot een van hen met zijn mobiele telefoon de politie wist te bereiken. Hij meldde dat iedereen in leven was en dat ze koekjes aten. Via een tunnel ho pen reddingsploegen het groepje te bereiken. Griekenland en Israël waren de eerste van 11 landen die vliegtuigen stuurden met red dingsploegen en speciale speurhonden, medische teams, ambulances, tenten en dekens. Een Nederlandse speurhon- denploeg kwam gisteravond aan in het gebied. De hulporga nisaties Mensen in Nood en Memisa leverden zaterdag avond bij het ziekenhuis van Guzce een lading medicijnen af. Andere buitenlandse organi saties, zoals het Nederlandse Rode Kruis, waren al vlakbij, in het gebied waar in augustus een schok van 7,4 het leven kostte aan 17.000 mensen. Afgelopen weekeinde volgden meer dan dertig naschokken met een kracht van meer dan 5 op de schaal van Richter. Seis mologen waarschuwen dat het nog niet afgelopen is. De dag voor de laatste schok had het hoofd van het seismologisch in stituut van de Bosporus Univer siteit aangekondigd een zware schok in Duzce te verwachten. Het instituut meet de spanning op de breuklijnen die Turkije doorkruisen. Na de beving in augustus bouwde de spanning zich op in de aardkorst ten oos ten van Izmit, waar destijds het epicentrum lag. De aardbeving in Duzce van afgelopen vrijdag was geen naschok, maar een nieuwe breuk op het raakvlak van de aardplaten. Aan de hand van naschokken kunnen ex perts voorspellen of de volgen de beving ten oosten of ten westen van de laatste zal zijn. Over het tijdstip valt echter niets te zeggen. Vroeg of laat zakt ook de aardplaat waarvan de breuklijn op 20 kilometer onder Istanbul langs loopt, naar een stabielere positie. MOSKOU HANS HOOGENDUK CORRESPONDENT De Russische strijdkrachten in de opstandige deelrepubliek Tsjetsjenië hergroeperen zich voor een masscile aanval op de hoofdstad Grozny. Dat viel gis teren op te maken uit diverse meldingen van de Russische persbureaus. De generaals sloten een be storming van de stad echter op nieuw uit. Het streven lijkt erop gericht Grozny in puin te schie ten en zo de 'terroristen' te dwingen de stad te verlaten, waarna ze zullen stuiten op een Russische overmacht. De verhevigde Russische aan vallen komen niet als een ver rassing. Aan de vooravond van de top in Turkije van de Organi satie voor Veiligheid en Samen werking in Europa (OVSE), waarbij Rusland ongetwijfeld in de beklaagdenbank zal worden geplaatst, wil Moskou tonen dat het Tsjetsjenië als een intern probleem ziet en zal blijven zien. Het Westen oefent steeds zwaardere druk uit om een po litieke oplossing te zoeken. De Russische tv-zenders meldden honderden aanvals- vluchten boven Tsjetsjenië en de concentratie van een grote troepenmacht rond Grozny. De zuiveringen van Goeder mes, de door de Russen ver overde tweede stad van Tsje tsjenië, gingen onverminderd voort. De Russen zeggen daar in nauwe samenwerking met de plaatselijke autoriteiten te ope reren. snelfiltermaling RUNDER GEHAKT Hl kilo NU PAGE QUILTED KEUKENPAPIER V pak 2 rollen van 345 J n BV lel 035-5483333 ELKE DAG GOED NIEUWS MOSKOU HANS HOOGENDUK CORRESPONDENT Het oproepen van het spook van het communisme werkt nog altijd in de voormalige Sov jet-Unie. Dat bewees gisteren de uitslag van de Oekraïnse presidentsverkiezingen. De zit tende en bepaald niet populaire president Leonid Koetsjma heeft na het tellen van een flink deel van de stemmen een grote voorsprong op zijn communis tische tegenstander Petro Simo- nenko. De opkomst bedroeg zo'n 75 procent. De stemming onder de 37 miljoen stemgerechtigde Oe- kraïners leek voor de tweede en beslissende stembusgang bui tengewoon apathisch. „Het is een keus tussen cholera en de pest", schreef een commenta tor. De kandidaten van de com munisten en de andere linkse partij hadden twee weken gele den samen meer dan de helft van de stemmen gekregen, maar door hun onderlinge ver deeldheid, zegevierde Koetsjma vorige week zondag redelijk makkelijk. Koetsjma, een zeer terughou dende hervormer, was het land doorgetrokken met de bood schap dat barre, communisti sche tijden zouden terugkeren als Simonenko zou zegevieren. Simonenko beklaagde zich over de pro-Koetsjma-houding van vrijwel alle media. Koetsjma had via de door de staat gecon troleerde media vooral een be roep gedaan op de jeugd om 'links revanchisme' te voorko men. Hij beloofde de hervor mingen voort te zetten. De 45 miljoen Oekraïners hebben bitter weinig vooruit gang gezien sinds de Sovjetunie ten onder ging en ze voor de onafhankelijkheid kozen. De industriële productie loopt nog steeds terug en het land staat voor tientallen miljarden in het krijt bij het Westen. Voor het leeuwendeel van zijn energie is het afhankelijk van Rusland. TEL AVIV AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT Israël wil vandaag of de ko mende dagen meer grondge bied overdragen aan de Pales tijnen, ondanks het nog ont breken van overeenstemming daarover. Premier Barak en de Palestijnse president Arafat hebben gisteravond laat in alle haast een topconferentie be legd, maar ze bleven het on eens over de vraag welke ge bieden deel moeten uitmaken van de landoverdracht. De Palestijnen zeggen recht te hebben op dichter bevolkte delen van de Westelijke Jor- daanoever. De in het Wye-II akkoord voorziene overdracht gaat om in totaal vijf procent, waarvan twee procent onder volledig Palestijns bestuur komt. In de overige drie pro cent blijft Israël verantwoorde lijk voor veiligheidszaken. Een woordvoerder van Ba rak ontkende dat de nachtelij ke ontmoeting, ergens in de buurt van Tel Aviv, alleen te maken had met de problemen die zijn gerezen over de land- overdracht. Volgens hem was het gesprek onderdeel van een 'voortdurende dialoog' tussen de twee leiders. Ze hebben ook gesproken over de onderhan delingen over een permanente regeling van het Israëlisch-Pa- lestijnse conflict. Barak heeft verder recente verklaringen van vooraan staande Palestijnen aan de or de gesteld, 'die niet bijdragen aan de voor overleg noodzake lijke goede sfeer'. Dat was een duidelijke verwijzing naar een toespraak van Arafats echtge note Suha, vorige week bij het bezoek aan Ramallah van de Amerikaanse presidentsvrouw Hillary Clinton. Suha Arafat zei toen dat Israël de Palestijnse waterbronnen vergiftigt en gif gas gebruikt tegen Palestijnse vrouwen en kinderen. Arafat had eerder al zijn verontschul digingen aangeboden voor die opmerkingen. HAVANA ERIC NUNEZ Vijf eeuwen nadat de conquistadores de Atlantische Oceaan overstaken, op zoek naar Amerikaans zilver en goud. zijn de Spanjaarden weer terug in hun vroegere kolonies. Bij deze tweede Spaanse verovering van Latijns-Ameri ka maken ze gretig gebruik van het vrije-marktbeleid dat de laatste jaren terrein heeft gewonnen in de regio. De Spaanse leiders die deze week de Ibe- ro-Amerikaanse top in de Cubaanse hoofdstad Havana bijwonen, hebben meer politieke en economische macht in Latijns-Amerika dan ooit sinds het einde van het koloniale tijdperk is voorgekomen. In de privatiseringsgolf die de Latijns- Amerikaanse landen de afgelopen ja ren heeft overspoeld, heeft Spanje een hoofdrol gespeeld. Spaanse bedrijven als de telecom-gigant Telefonica, de oliemaatschappij Repsol, het energie bedrijf Endesa, de bankconglomeraten Banco Santander Central Hispano en Banco Bilbao Vizcaya en de hotelketen Grupo Sol Melia zijn marktleiders ge worden op het continent. De laatste paar jaar hebben Spaanse ondernemingen ongeveer 45 miljard dollar (96 miljard gulden) geïnvesteerd in Latijns-Amerika. Alleen al Telefoni ca, dat actief is in Brazilië, Argentinië, Chili, Venezuela, Peru, El Salvador en Puerto Rico, heeft bijna 11 miljard dol lar in het continent geïnvesteerd. waarvan 6 miljard in Brazilië. Endesa heeft 10 miljard dollar in Latijns-Ame rika geïnvesteerd. Dankzij die investe ring is het Spaanse energiebedrijf nu marktleider in Argentinië, Brazilië, Chili, Colombia en Peru. De Spaanse premier José Maria Aznar - die gisteren samen met kbning Juan Carlos in Havana aankwam - nodigde de leiders van de Latijns-Amerikaanse landen onlangs uit om op de 'trein van de welvaart' te springen. Hij zegde toe dat hij het plan om in Spanje een ef fectenbeurs voor Latijns-Amerikaanse bedrijven op te zetten zal ondersteu nen. „Spanje is gewoon handig en agressief ingesprongen op de privatiseringen", luidt het oordeel van Alvaro Calderon, een medewerker van de Economische Commissie voor Latijns-Amerika en het Caribische Gebied (Cepal), een Chileense denktank. Hij wijst erop dat de Spaanse economie binnen de Euro pese Unie als een van de zwakste wordt gezien, en dat de expansiemo gelijkheden die het geliberaliseerde Latijns-Amerika biedt Madrid daarom prima van pas kwamen. De Ibero-Amerikaanse conferenties worden al bijna tien jaar gehouden, deels op initiatief van Spanje. Voor het prestige van Spanje is het van belang dat de ontmoetingen succesvol zijn en blijven. Ditmaal staat onder meer de oprichting van een in Madrid geves tigd permanent secretariaat op de Aznar is een actief diplomaat. Op Costa Rica na heeft hij alle Spaans sprekende landen van Amerika be zocht. Dit alles betekent echter niet dat er nooit wrijvingen zijn tussen het oude moederland en de Nieuwe Wereld. De Spaanse pogingen om de Chileense oud-dictator Augusto Pinochet uitge leverd te krijgen hebben in Latijns- Amerika tot zekere anti-Spaanse senti menten geleid. Teken daarvan is dat de Chileense president Eduardo Frei en zijn Argentijnse ambtgenoot Carlos Menem het in Havana laten afweten. Ze boycotten de top uit protest tegen de Spaanse houding in de zaak-Pino- chet. Beide landen hebben hun minis ter van buitenlandse zaken naar Cuba afgevaardigd.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5