D66 wil openheid over problemen in onderwijs Peuter krijgt televisie van Sint ie feorstel van PvdA: )ete voor dure dokter Binnenland Werken in Willemstad E VOLGENDE EEUW 'Verlengen moratorium gasboringen is zinloos' Actie bij balies KLM tegen hulp bij uitzetting Melkert: Nederland moet meepraten over defensie EU 'Hulpverleners pedoseksuelen werken langs elkaar heen' an dood in ventilatierooster iimgen Een 61-jarige inwoner van Groningen is om het le- gekomen nadat hij bekneld was geraakt in een ventilatie- ter van de vloerverwarming. De politie heeft trof de levenlo- ian aan in zijn huis. Het lichaam zat vast in een ventilatie- ter in de vloer. Alleen het onderste gedeelte van het lichaam er boven uit. De politie vermoedt dat de man een filter had jn plaatsen, waarbij hij voorover in het gat is gezakt. Daarbij m hij vast te zitten. Het slachtoffer heeft nog geprobeerd uit de kleine opening los te maken, dat lukte niet, waarna nogelijk ook door de ongelukkige positie met het hoofd beneden, is overleden. Vermoedelijk heeft hij er enkele da- vastgezeten. el» Een 32-jarige man uit Meppel heeft gisterochtend na nachtje stappen een bijzonder hapje genuttigd: een stukje een 29-jarige plaatsgenoot. Op weg naar huis kregen de Jinfc ruzie in het Slotplantsoen in Meppel. Volgens de politie een derde persoon de twee kemphanen uit elkaar te halen. 9-jarige Meppeler was toen al flink gewond aan zijn ge- Hij werd meteen overgebracht naar het ziekenhuis in 11e voor een spoedoperatie. p' :er daken voor Kosovo po of, IAACDe vereniging van woningcorporaties Aedes kan _<Jczij extra giften doorgaan met het leveren van materiaal daken van vernielde huizen in Kosovo. De organisatie ver- 5jefht nog eens 200 huizen in de Kosovaarse stad Peja van een kunnen voorzien. Aedes begon dit voorjaar met een pro- ujj ima voor 180 woningen. Door een bijdrage van de stichting i-, isen in Nood van ruim 2 miljoen gulden en een bijdrage van ton van zowel het ministerie van volkshuisvesting als Aedes, II materiaal worden aangeschaft voor nog eens 200 wonin- Van de ongeveer 30.000 woningen van Peja is eenderde dig verwoest en zijn 7000 woningen zwaar beschadigd. Ae- ;oopt met het geld hout en dakpannen in de regio. ormalige Filmacademie bezet •rdam Circa honderd kunstenaars en sympathisanten ien zondag een voormalig gebouw van de Filmacademie de Overtoom in Amsterdam gekraakt. De groep wil voorko- dat het pand, dat sinds een maand leeg staat, wordt ge- >t. De krakers willen er ateliers en werkruimtes maken, al ien woordvoerder van de kunstenaarsgroep EHBK. De ;te leden van de groep zaten eerst in een gebouw van het inhuis het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis dat onlangs door olitie werd ontruimd. Met de kraakactie willen de kunste- druk uitoefenen op de gemeente om betaalbare werk- ites te zoeken. In Amsterdam wordt het tekort aan betaal- ateliers voor kunstenaars steeds nijpender. De gemeente et pand echter slopen om er onder meer een fietspad aan jen, aldus de krakers. Het is nu aan het Openbaar Ministe- fat er verder met het gebouw moet gebeuren, aldus een dvoerder van de politie. er overlijdt door val in gièrput ngen Een 37-jarige boer uit het Gelderse Beuningen is za- igavond overleden na een val in de gierput van zijn boerde- e man had tijdens werkzaamheden in de koeienstal een ter weggeschoven, mogelijk omdat hij iets in de gierput had vallen. Door onbekende oorzaak is hij ook zelf in de put c^jt :htgekomen. aldus de politie. Vermoedelijk is hij daarbij *ammoniakdampen bedwelmd geraakt en overleden. féhouder komt om bij steekpartij kki in neemt hap uit kin Een steekpartij in de Arnhemse wijk Plattenburg heeft dag het leven gekost aan een 50-jarige caféhouder uit Arn- De man kreeg in zijn zaak ruzie met een 35-jarige Am- lier over een openstaande drankrekening. De steekpartij zich zaterdagochtend vroeg voor na sluitingstijd. De 35-ja- nan, een vaste klant in het café, had niet genoeg geld bij om zijn drankrekening te betalen. In de ruzie die daarop le, greep hij een keukenmes en stak de caféhouder in het Q, n van diens vrouw neer. De uitbater zakte in elkaar, waar- /aj e dader de straat op vluchtte. De gealarmeerde politie kon in de buurt van het café aanhouden. ijllen in centrum Breda Ongeveer tweehonderd mensen hebben in de nacht van ;dag op zondag voor ernstige ongeregeldheden in de Breda- nnenstad gezorgd. In het uitgaanscentrum keerden zij zich J* iaal tegen de politie. De groep bekogelde agenten met fiets- in, glazen, flessen, blikjes, stenen en fietsen. De raddraaiers leerden een barricade op te werpen door diverse gestalde en op een hoop te gooien. De politie kon dit door een char- lorkomen. De problemen ontstonden nadat de politie na ingstijd van de cafés een aantal kleinere vechtpartijen had 1st. Iemand sloeg bij die gelegenheid een brigadier in de Toen de politie deze vechtersbaas probeerde aan te hou- A keerde al het aanwezige publiek zich tegen haar. Vijf perso- werden aangehouden op verdenking van betrokkenheid bij sj ellen. uinigingen op medicijnuitgaven pi iag anp stt °eten richtlijnen komen middel artsen bij welke voorschrijven. Houden h daar niet aan, dan moe- v< e een boete krijgen in de van een lagere vergoeding de zorgverzekeraars. Zo'n /o ïm kan binnen.een paar .ei Ee'i half tot een heel mil- 3iïi 'pbrengen, meent PvdA'er BI erk. Hij heeft het voorstel ek la8 ingebracht bij de be- ch e''ng van de begroting van o ter Borst van volksge- heid. soort bonus-malussys- voor artsen is volgens Kamerlid Oudkerk de stok achter de deur om ;uinig en zinnig recepten en voorschrijven. „In de et collen staat dan wat voor ïw bjn bij een bepaalde 'gs t hoort. Schrijven ze dan cc iets anders voor bij die en 3ening, dan krijgen ze er uitbetaald. Ik denk niet di risen dat dan nog blijven jes meent Oudkerk. on htlijnen voor medicijnen »ni tan al in sommige regio.'s, die zijn vrijwillig en er volgens hem veel te wei- n) 'ee gedaan. „Als je er een ite °P zet als artsen zich er n aan houden, dan zal dat of direct lukken. We willen e positief doen, maar een miljard moet zeker luk- aldus Oudkerk. Hij wijst oede ervaringen met dit m in Groot-Brittannië. 'Grote problemen met studiehuis en vmbo den haag anp Het gaat niet goed met het voortgezet onderwijs. Maar in Den Haag durft bijna niemand dat hardop te zeggen. D66 wil af van de 'maffia-achtige zwijgplicht', zegt Ka merlid Lambrechts. „Met een goed-nieuwsshow is nie mand geholpen." brechts vindt dat staatssecreta ris Adelmund geen oog heeft voor deze ongunstige berich ten. Lambrechts: „Zij voert het liefst een goed-nieuws-show op. Dat is te begrijpen, maar niemand is daarmee geholpen. Zo verdwijnen de problemen onder het tapijt." Adelmund beschikt wel over een speciale groep ambtenaren die verslag moeten doen van de ontwikkeling van het studie huis. Volgens Lambrechts ver toont dit pmvo (procesmanage ment voortgezet onderwijs) In het studiehuis werken leer lingen nu zoveel mogelijk zelf standig. De vakkenpakketten in de hogere klassen van havo en vwo tellen bijna twee keer zo veel vakken als vroeger. Resul taat: veel leraren klagen dat ze hun klassen nog maar hooguit twee uur per week zien. Tijd om iets uit te leggen is er niet meer. Sommige leraren zoeken daar om ander werk. Gezien het te kort aan leraren kunnen scho len dat slecht hebben. Lam- sekte-achtige trekken. „Ze zijn wel deskundig, maar hebben een rotsvast geloof in het stu diehuisconcept. In hun rappor ten hebben ze het dus alleen over aanloopproblemen." Tijdens de behandeling van de onderwijsbegroting vorige week lanceerde Lambrechts een noodplan voor het studie huis. Zij wil een kwart van het programma schrappen om le raren en leerlingen meer tijd te geven. Dat plan haalt het echter niet. Het nieuwe voorbereidend middelbaar beroepsonderijs (vmbo), de samenvoeging van het vbo en mavo, krijgt te ma ken met dezelfde problemen als het studiehuis, voorspelt Lam brechts. De Onderwijsraad kraakte de examenprogram- Willemstad Het welkomstritueel afwerken en daarna op naar het hotel om bij te komen. Dat was gisteren het programma van de eerste dag van het werkbezoek aan de Antillen, dat vandaag officieel is begonnen. Koningin Bea trix heeft daarbij onder meer gesproken met het vorige week aangetreden kabinet van pre mier Pourier. Zij heeft beloofd ernst te maken met de sanering van de Antilliaanse begro ting, die een gapend gat vertoont. De situatie is zodanig uit de hand gelopen dat er sprake van is dat de Antillen onder financiële curatele komen van Nederland als ze niet zelf orde op zaken stellen. Verder gaf de koningin vandaag het startsein voor het Caribisch journaal, dat wordt gemaakt door de Wereldomroep en vijf Antilliaanse omroepen. De eerste uitzending bevatte een reportage over het cruise-toerisme op Aruba, de renovatie van de Cura^aose wijk Otrabanda, een portret van een visser op Bo naire en een interview met Corine Hernandez, een Antilliaanse zakenvrouw die in Nederland succesvol een make up-lijn voor donkere mensen heeft gelanceerd. FOTO ANP RAYMOND RUTTING Sinterklaascadeaus steeds duurder De PvdA is verder tegen het plan van de commissie-De Vries van een paar weken gele den om de zorgverzekeraars het medicijnpakket te laten samen stellen. Oudkerk wil dat artsen en apothekers dat samen doen. Zorgverzekeraars beperken zich dan tot de inkoop van medicij nen en onderhandelen recht streeks met de farmaceutische industrie over een zo gunstig mogelijke geneesmiddelenprijs. De PvdA wil van Borst weten wat zij met het plan van de .commissie gaat doen. De be windsvrouw zei zich in grote lij nen in het plan te kunnen vin den. Oudkerk vindt dat het voorstel het beleid „volkomen onderuit schopt." Het CDA kwam vandaag met het voorstel om aan de ziekte kostenverzekering een verplich te verzekering vast te plakken voor juridische bijstand bij me dische missers. CDA'er Buijs verwijst daarbij naar een recent onderzoek waarin staat dat jaarlijks in Nederland naar schatting 2500 doden en 25.000 gewonden vallen door foutieve medische handelingen. Volgens Buijs, evenals Oudkerk zelf ook huisarts, wijst erop dat mensen de zaak vaak maar laten zitten omdat een procedure voor schadvergoeding nu vaak borg staat voor jarenlange procedu res die uiteindelijk weinig ople veren. Pagina 2: Commentaar Sinterklaas is weer in het land! Terwijl de komst van de Goed heiligman kinderharten snel ler doet kloppen, is onder ou ders een concurrentiestrijd losgebarsten om het grootste en duurste cadeau voor hun kind. Voordat Sint-Nicolaas af gelopen weekeinde in het Gel derse Hattem voet aan wal zet te, was het in de meeste speel goedzaken al een waar gek kenhuis. amsterdam gpd Chocolademunten of een stukje marsepein voor in de schoen, is in veel gezinnen al lang verle den tijd. Complete gezelschaps- pellen als domino, lotto of me morie bedekken 's morgens vroeg het kinderlaarsje, vertelt een medewerkster van speel goedparadijs Intertoys. „Wat kinderen vroeger tijdens pak jesavond kregen, zit nu al in de schoen." De strijd onder volwassenen om kinderen tijdens het Sinter klaasfeest te paaien met dure cadeaus, begint al op de peu terspeelzaal. „Dreumessen van nog geen drie jaar krijgen een mini-stereotoren, een compu ter of zelfs een televisie voor op de kinderkamer. Volstrekt over dreven. Die kleintjes zien de waarde er niet van in. Het gaat om het krijgen, de grootte doet er niet toe", vertelt Tiny Dul- mus (38), peuterleidster in Am sterdam die het Sinterklaasfeest bescheiden viert. „Met cadeau tjes voor zeven gulden voelen mijn peuters zich de koning te rijk." De 'cadeau-terreur' tijdens die zo gezellige Sinterklaastijd is sommige ouders een doorn in het oog. Vooral door de over vloed aan folders van speel goedwinkels, die al begin okto ber in de bus vallen, raken kin deren door het dolle heen. „En thousiast gaan ze Star Wars-ge- vechtsspullen of het populaire knuffelbeest Furby aankruisen, maar dan is het nog heel veel nachtjes slapen voordat het vijf december is. Die spanning duurt te lang, kleintjes die zin delijk waren plassen van op winding 's nachts weer in hun broek", vertelt mevrouw Van der Heijden uit Gouda, moeder van drie 'gelovige' kinderen. Zelf vindt ze twee weken voor pret voldoende. Hoewel Sinter klaas al in het land is, mag haar kroost pas volgend weekend schoentje zetten, „dan komt Sint in in de stad zelf aan". Dat de 'hulpsint' een niet meer weg te denken fenomeen is, blijkt uit het toenemende aantal sinterklaasfeesten dat wordt ge vierd. De jaren dat 'het heerlijk avondje van sinterklaas' alleen thuis plaats vond, liggen ver in het verleden. Als het even kan vieren kinderen tegenwoordig sinterklaas bij twee paar oma's en opa's, op school en bij papa en mama's werk. „Soms is er ook nog een voetbalvereniging die zo nodig moet. Je moet se lecteren, anders wordt het echt te gek", aldus Ingrid Peskens uit Utrecht, moeder van twee kinderen. Vorig jaar voerde Pes kens actie tegen Albert Heijn omdat het sinterklaassnoep al in september in de schappen lag. Ónder druk van 3000 hand tekeningen is 's lands grootste kruidenier de verontruste ou ders enigszins tegemoet geko men door het strooigoed wat later te verkopen. Alleen het Friese plaatsje Grouw onttrekt zich volledig aan de Sinterklaasgekte. Hier komt de Sint helemaal niet, de inwoners vieren op 21 februari het St. Pietersfeest. De legende gaat dat sinterklaas eeuwen ge leden zijn pakjes voor de bewo ners van Grouw was vergeten en zijn Piet terugstuurde naar Spanje. Die kwam pas in febru ari met de cadeaus weer in Grouw aan en sindsdien vieren ze hier het St. Pietersfeest. 1957 Het kleinste kamertje, Edel introduceert crêpetoilet- pupier voor op het kleinste kamertje. Toiletpapier was toen nog grijs. 1999 Edet Soft toiletpapier, nog nooit was toiletpapier zo zacht, mooi en sterk, pak 8 rollen van voor O J NAM voelt niets voor voorstel Pronk assen/hilversum anp ma's voor het vmbo die de aan sluiting met het middelbaar be roepsonderwijs (mbo) moeten verbeteren. Ze zouden te vol en te theoretisch zijn. Maar de kans dat hier nog iets aan ver andert, is klein. „De program ma's zijn versneld vastgesteld, zodat de schoolboekenuitge vers op tijd hun boeken klaar hebben. Maar juist deze leerlin gen moet je niet opzadelen met te veel theorie." Lambrechts drong vorige week aan op een jaar uitstel van de ingewikkelde vmbo-opera- tie. De eerste leerlingen zouden dan in 2002 in plaats van 2001 aan hun leerweg beginnen. Ook de WD denkt daarover na. De Nederlandse Aardoliemaat schappij, NAM, verwacht niets van een verlenging van het mo ratorium, een overeenkomst met de regering om ook de ko mende jaren niet naar gas te boren in de Waddenzee. „Wat een langer moratorium moet opleveren, ontgaat ons", aldus NAM-woordvoerder F. Duut gisteren. Volgens hem heeft de maatschappij meer dan vol doende informatie om nu gas winning toe te staan. Nog meer denktijd noemt de zegsman overbodig, verwijzend naar de Milieu Effect Raportage en de studie naar bodemdaling die op tafel liggen. Daarmee reageert de NAM op het voorstel dat minister Pronk (milieu) gisteren in het tv-pro- gramma Buitenhof deed. Een verlenging zou in zijn ogen tijd winst kunnen opleveren. Die zou kunnen worden gebruikt om uit de huidige politieke pro blemen te geraken. De be windsman stelde verder dat de NAM over een aantal jaren wel licht over nieuwe technieken beschikt. Maar volgens de NAM zijn die helemaal niet nodig. „We zijn nu volledig in staat de Waddenzee volledig te ontzien. Woordvoerder Duut voegt daaraan toe dat de NAM in de tweede helft van de jaren tach tig vanaf haar installatie op Ameland-Oost de techniek van het horizontaal boren heeft toe gepast. Deze is inmiddels ver fijnd, waardoor grotere afstan den zijn te overbruggen. De bewindsman zei gisteren verder in het tv-programma dat de NAM eerder zijn voorstel af wees om na het winnen van gas onder de Waddenzee, het lege gasveld te vullen met het broei kasgas C02. De Tweede Kamer zal zich morgen hoogstwaarschijnlijk, met alleen de stemmen van re geringspartij WD tegen, uit spreken voor een PvdA-motie, waarin staat dat geen nieuwe mijnbouwactiviteiten mogen plaatsvinden in de Waddenzee. Het kabinet wil de knoop pas uiterlijk 8 december doorhak ken, wanneer eerst in samen spraak met de NAM is onder zocht of gaswinning mogelijk is zonder blijvende schade aan te richten in het natuurgebied. De Kamer zal dat accepteren, aldus Pronk. De minister sprak afgelopen donderdag over een ernstige politieke situatie, maar relati veerde gisteren dat hij gezin speeld had op een 'crisis' in het kabinet. Hij pleit voor bedenk tijd van het kabinet. Bovendien dacht hij dat de NAM, 'gehoord de Tweede Kamer', ook zou kunnen voelen voor een 'adem pauze'. Autonomen voeren toneelstukjes op legaal op een brancard bij een KLM-balie wilden inchecken. Het Autonoom Centrum zei echter dat het niet de bedoeling was om de werkzaamheden te verhinderen. Wel wilden ze de vliegtuigmaatschappij aanspre ken op haar eigen verantwoor delijkheid. De autonomen vin den dat het bedrijf en de passa giers ook een eigen verantwoor delijkheid hebben en er voor moeten zorgen dat er niet wordt gesold met mensen in nood. Volgens de actievoerders worden per jaar 2000 mensen uitgezet, van wie 150 onder dwang. Hierbij wordt volgens de betogers soms gebruikt ge maakt van handboeien, dwang buizen en injecties met kalme rende middelen. Ook zouden zwangere vrouwen uit China die wegens de geboortebeper kende maatregelen in dat land naar Nederland vluchten direct worden teruggezet, omdat er geen politieke reden is voor een asielaanvraag. schiphol* anp Ongeveer honderd leden van het 'Autonoom Centrum' heb ben gistermiddag bij de KLM- balies op Schiphol actie ge voerd tegen de betrokkenheid van deze luchtvaartmaatschap pij bij het uitzetten van uitge procedeerde vluchtelingen en illegalen. Tijdens de actie werden en kele toneelstukjes opgevoerd. Actievoerders verkleed als poli tiemensen en marechaussees probeerden zogenaamde illega len op een zelfgemaakt vlieg tuig te zetten. Ook renden als agenten verklede autonomen door de vertrekhal achter 'ille galen' aan die aan uitzetting probeerden te ontsnappen. Sommige passagiers hadden niet direct in de gaten dat de zaak in scène was gezet en dachten dat het echt was. Even dreigde de zaak uit de hand te lopen toen twee zoge naamde marechaussees met een zogenaamd platgespoten il- krijgsmacht. Hij vindt dat de tijd dringt om nog invloed te kunnen uitoefenen op een Eu ropese veiligheidsbeleid. „Ne derland is tot nu toe te veel pas sief volger, pal voor de bezem wagen/' De PvdA vindt, net als CDA en D66, dat kleinschalige Euro pese operaties eventueel ook buiten Navo-verband moeten kunnen plaatsvinden. De WD- fractie blijft vasthouden aan handelen binnen Navo-ver band. De Britse ministers tijdens het overleg vandaag in Brussel een plan op tafel voor een zui ver Europese, snelle interven tiemacht die uiterlijk eind 2003 gereed moet zijn. De Europese macht moet zonder steun van de Verenigde Staten of Canada de meest veeleisende vredesta ken aankunnen. Gedacht wordt aan ongeveer 40.000 man para te troepen. amsterdam/den haag gpd PvdA-fractievoorzitter Melkert vindt dat Nederland snel en ac tief moet meedoen met de dis cussie over Europese samen werking op het gebied van de fensie. Zo niet, dan mist Neder land de boot. „Wie in de ko mende maanden aarzelt mee te doen, telt in de komende jaren niet meer mee", aldus Melkert. Vandaag krijgen de ministers de Grave (defensie) en Van Aartsen (buitenlandse zaken) al de kans hun enthousiasme te tonen. De Europese ministers van buitenlandse zaken zitten in Brussel voor het eerst offici eel aan één tafel met hun colle ga's van defensie om te praten over een gezamenlijk defensie beleid. Melkert deed zijn aansporing richting kabinet zaterdag tij dens een partijbijeenkomst over het PvdA-plan voor de hilversum anp Van der Valk ziet het liefst dat het college van burgemeester en wethouders van een ge meente de eindverantwoorde lijkheid krijgt voor de hulp aan een zedendelinquent. „Het col lege moet een werkbaar en con troleerbaar plan maken waar aan de verschillende hulpverle nende instanties gezamenlijk hun bijdrage leveren. Een in stantie die niet meewerkt of faalt, moet daar in het budget op worden afgerekend." De directeur van de reclasse ring steekt de hand in eigen boezem. Hij vindt dat in de hui dige discussie over pedoseksue len te veel wordt gekeken naar de landelijke politiek als oplos ser van de problemen. „We za delen de politiek op met een probleem dat het onze is. En als wij falen moeten we het daar maar eens over hebben met el kaar." Hulpverlenende instanties zijn medeschuldig aan de proble men met pedoseksuelen. De Riagg, verslavingszorg, reclasse ring, psychiatrische opvang en maatschappelijke opvang wer ken langs elkaar heen. Nie mand neemt de eindverant woordelijkheid. Zedendelin quenten worden niet gestuurd en komen vaak in een hulpelo ze positie. Dat zegt directeur T. van der Valk van Reclassering Neder land in het Radio-1 journaal. Lokale overheden moeten vol gens de directeur een leidende rol krijgen bij de hulp aan ze dendelinquenten die terugke ren in de samenleving. Zij kun nen hulpverlenende instanties ter verantwoording roepen als een zedendelinquent in de fout gaat.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3