Dilemma's bij bestraling Gezondheid Rug Revalideren in een virtuele wereld MAANDAG 15 NOVEMBER 1999 REDACTIE: MARGOT KLOMPMAKER EN SASKIA STOELINGA' „Ik ben in mei ook al langs geweest met rugklachten", zegt Inez op het spreekuur. „Het zat midden in mijn mg u raadde me aan te zwemmen om mijn spieren beter te ontspannen. Dat heeft aanvankelijk ook aardig geholpen, maar langzaam werd het minder. Nu heb ik me ziek gemeld op mijn werk, daarom wil ik graag dat u kijkt wat er aan de hand is. Inez is een jonge consultant in de informatietechnologie; ze werkt veel achter de computer. Een lange, rank gebouwde, jonge vrouw, vriendelijk en conscentieus. „Je meldt je niet ge makkelijk ziek", zeg ik. „Laten we eens kijken waarde klach ten zitten. Bij onderzoek zie ik een beperking in de lage mg, ze is duide lijk stijver dan gewoonlijk. Ze wijst zelf op de tivee kuiltjes in haar mg, die net boven de bilspleet zichtbaar zijn. „Daar zit de pijn, vooral ab ik lang zit. En zoals u weet bestaat mijn werk voor een belangrijk deel uit zitten.Ik vraag of er een aanwijsbaar moment b, waarop de klachten verergerd zijn. Ze aarzelt even. „Ik weet niet of het er iets mee te maken heeft, maar ik heb nogal wat meegemaakt, de laatste tijd. Ik woon in een huis, met vijf medebewoners. We zien elkaar wel bij het koken, en op de trap, maar gaan gewoonlijk ieder onze eigen gang. On langs b er plotseling een huisgenoot opgenomen met een psy chose. Dat heeft me helemaal van mijn stuk gebracht. Ik zag al wat langer dat hij zich temgtrok, hij werd ook wat mager der, leek niet meer toegankelijk voor een gesprek. En toen plotseling werd hij opgenomen, in een psychiatrisch zieken huis. Dat heeft me zeer aangegrepen, hij b net zo oud als ik. Dat zoiets zo maar met je kan gebeuren!" „Bovendien hoorde ik dat mijn vader weer ziek was, hij is al langer wat aan het sukkelen, maar dat leek onder controle. Hij heeft voor de zoveebte keer bloed verloren uit zijn blaas. De dokter heeft wel goede hoop, het hoeft niet ernstig te zijn, maar toch: plotseling is het niet meer de gezonde vader die ik altijd had. Ook daar pieker ik over, mijn ouders wonen ver weg. Ik bel wel regelmatig maar dat is niet hetzelfde. Inez maakt een verdrietige indruk. Dankbaar merk ik op, dat het heel goed is dat ze me dit vertelt. Daardoor krijg ik meer inzicht in de aard van haar rugklachten. Het b duidelijk dat de gespannen spieren kenmerkend zijn voor de innerlijke spanning, die ze opbouwt onder invloed van de recente ge beurtenissen in haar leven. Nu blijkt dat ze zelf het verband aanvoelt, kan ik haar uitleggen dat haar klachten duidelijk gerelateerd zijn aan de gebeurtenbsen. „Hoe kun je je het beste ontspannen?", vraag ik. „Helpt het je om er met vrienden of je partner over te praten?" Inez heeft momenteel geen partner, haar werk vraagt zo veel van haar inzet, dat ze daar niet aan toekomt. Ze is lange dagen op haar werk, gunt zich weinig onderbrekingen. Afgezien van de rug pijn is ze over de inhoud van haar werk wel tevreden. „Ik heb mijn buurman opgezocht in het ziekenhuis", zegt ze. „Dat kostte me wel moeite, want ik vond het behoorlijk eng. De afdeling, waar hij is opgenomen, was afgesloten. Een ver pleger liet me binnen, en sloot de deur weer achter me af. Wonderlijk genoeg vindt hij het zelf een rustig idee dat hij be schermd wordt tegen de buitenwereld. Toen we samen in een rustig hoekje van de afdeling aan de praat kwamen, was het bijna ab vanouds. Dat heeft me wel goed gedaan. Ik vergat mijn rugpijn bijna." Ze lacht even, abof ze zichzelf haar klacht hoort oplossen. „Ja, er viel wat van je af, de last die je torst b het zwaarst ab je die niet delen kan zeg ik. Het mooiste b dat, tenvijl ik tracht te zoeken naar een lichamelijke oorzaak van de klachten, de patiënt me met haar verhaal over de achtergronden en leef omstandigheden beter laat begrijpen waarom de klachten zijn ontstaan. „Zodra je deelt wat je moeilijk vindt, b het be gin van de oplossing gevonden. Daarnaast kan ik de lage rug pijn wel laten behandelen met therapie.-Inzicht in je houding kan door een bewegingstherapeut bevorderd worden. Ik kan hem vragen je instructies te geven kleine pauzes in je werk in te leren lassen, waarin je je spieren actief kan ontspannen. Aanpassing van de werkplek, met een bureau en stoel op juis te hoogte, kan de rest doen. Ab je behoefte hebt toch verder met iemand te praten op een professioneel niveau, kan ik je verwijzen naar een psy chologe. Voorlopig spreek ik met Inez af dat ze een dagboek bijhoudt, waarin ze zelf 1 een verband tracht te leggen tussen de LCX klachten en de dagelijkse gebeurtenbsen. Gesterkt door nieuwe inzichten gaat ze weer aan het werk. MARIEKE VAN SCHIE, huisarts Borstonderzoek in Rotterdam. FOTO ARCHIEF Invloed op lange termijn onduidelijk ONNO HAVERMANS Je loopt elke ochtend een paar kilometer hard, in de veronder stelling dat dat goed voor je is. Zo houd je je conditie op peil. Je voelt je fit, gezond. Maar te- gelijktertijd tart je het gevaar. Met het beentempo voer je ook het ritme van je hart onnatuur lijk hoog op. Je neemt bewust risico met je gezondheid om je vervolgens beter te kunnen voelen. Het joggersdilemma. Daarmee vergelijkt de Leidse onderzoeker Koos Geleijns de afweging van vrouwen die wor den geconfronteerd met borst kanker. „Die onbevangenheid past hier ook." Straling heeft negatieve kanten. Behalve kankercellen worden ook gezonde cellen gedood. Huidcellen bijvoorbeeld, waar door na behandeling een schrij nende, rode huid achterblijft. Bovendien is nog altijd niet he lemaal duidelijk hoe groot de invloed van straling op de lan gere termijn is. Daar staat te genover dat straling een be langrijke rol speelt bij zowel een vroege opsporing van borstkan ker als het herstel na een opera tie waarbij een tumor wordt weggehaald. „Ik durf te stellen dat je beter wordt van straling", aldus hoogleraar moleculaire tumor- pathologie Cees Comelisse vo rige week donderdag op het symposium Beter door straling? in Wassenaar. „Natuurlijk is het niet helemaal onschuldig. Het bekendste voorbeeld is dat van vrouwen die de atoombom hadden overleefd en 25 jaar la ter ziek werden. Bij jonge vrou wen is het weefsel zeer kwets baar. Maar bij de huidige be handeling is het risico heel klein. In Nederland draagt stra ling amper bij aan het borst- kankerrisico. Het zit 'm vooral in hormonale factoren en zo'n tien tót vijftien procent in erfe lijkheid. Daar moet nog veel meer onderzoek naar worden verricht." Met behulp van straling kan in een vroeg stadium borstkanker worden ontdekt. „We kunnen de risico's op borstkanker ver minderen en zo de sterfte te rugdringen", aldus Comelisse. „Straling speelt een belangrijke rol bij de vroege opsporing van tumoren. Door middel van een mammografie is de ontwikke ling van het borstweefsel goed te zien." Daarom ondergaan vrouwen tussen 50 en 70 elke twee jaar een onderzoek. Bij jonge vrouwen heeft een mammografie (nog) niet zoveel zin. „Bij jongere vrouwen is het borstweefsel veel moeilijker te typeren." Andere manieren om kanker tijdig op te sporen, wor den wel onderzocht, maar zijn volgens Geleijns toch vooral aanvullend. Ook wanneer de kanker zich heeft geopenbaard, heeft stra ling nut. „Na een operatie, waarbij een borst wordt wegge haald of alleen de tumor wordt verwijderd, blijven er meestal toch wat kankercellen zitten", legt Comelisse uit. „Uit studies blijkt dat de tumor weer gaat groeien als je niets doet. Door radiotherapie maak je ook die overgebleven cellen onschade lijk." De dosis straling die daar bij nodig is, is wel honderddui zend keer hoger dan bij een mammografie. Borstkanker is de meest voor komende vorm van kanker bij vrouwen. Met jaarlijks tiendui zend nieuwe patiënten staat Nederland in Europa aan kop. Veertig procent van die patiën ten sterft binnen tien jaar. Al leen de Verenigde Staten scoren een hoger gemiddelde. Dat komt door de hoge welvaart en de manier van leven die daar mee samenhangt. De geboorte van het eerste kind op steeds latere leeftijd (in Nederland rond het dertigste jaar) vergroot het risico op borstkanker, net als kort of geen borstvoeding geven, het gebruik van de pil, jong beginnen met menstrue ren en een late overgang. Ook overgewicht, alcohol, vette voe ding en een gebrek aan li chaamsbeweging lijken van in vloed op de ontwikkeling van kankercellen. In het Leids Universitair Me disch Centrum wordt op diver se fronten gezocht naar manie ren om borstkanker op te spo ren. De biochemicus Harry Vrieling kijkt bijvoorbeeld naar het ontstaan van genetische foutjes door beschadiging van het DNA, waardoor erfelijke vormen van kanker ontstaan. Amerikaans onderzoek liet zien dat de kanker minder kans krijgt om de kop op te steken als stoffen worden toegediend die hormonen onderdrukken. „Dit resultaat is in vergelijkbaar Brits onderzoek nog niet aange toond. Maar ik verwacht dat we hier de komende vijfjaar veel meer van horen." Gemiddeld krijgt een op de tien Nederlandse wouwen vóór het 70ste jaar borstkanker, aldus Comelisse. Bij sommigen is dat risico echter veel hoger, omdat het genetisch is bepaald. Hij richt zich in zijn onderzoek dan ook in het bijzonder op de erfe lijkheid. „Vooralsnog is preven tief een borst amputeren het enige'alternatief voor afwach ten." Acupunctuur kan incontinentie oplossen Een simpele acupunctuur naald in de buurt van de beenzenuw net boven de enkel kan honderdduizen den mensen van inconti nentieproblemen afhelpen. Het prikkelen van de been zenuw, die in contact staat met de zenuwen in het bek- kengebied, blijkt voldoende om de blaas zijn werk weer gewoon te laten doen. In Nederland kampen onge- veer een miljoen mensen met blaasproblemen. De helft van deze mensen zou geholpen kunnen worden met SANS (Stoller Afferent, Nerve Stimulation) volgens de Nijmeegse uroloog dr. B. Bemelmans, die de in de Verenigde Staten verzon nen methode nu in Neder land uitprobeert. Bemelmans verwacht dat 60 procent van de mensen met incontinentieklachten of pijn in het bekkengebied met SANS geneest. Twintig procent zal in elk geval minder klachten hebben, denkt de uroloog. De eerste wetenschappelijke resulta ten van het Nederlandse onderzoek onder ruim tweehonderd patiënten zijn pas begin volgend jaar be kend, maar Bemelmans noemt de effecten nu al „fantastisch". SANS is een vorm van neu- romodulatie, die in de pijn bestrijding al langer bekend is. Het vermoeden bestaat dat een groot deel van de incontinentie- en bekken- pijnproblemen wordt ver oorzaakt door een foute schakeling tussen de herse nen en de blaas. Door de beenzenuw te prikkelen wordt de foute schakeling als het ware overstemd, zo dat de blaas weer gewoon gaat werken. „We weten nog niet waarom het werkt, maar het is onmiskenbaar dat het werkt", aldus Be melmans. Patiënten die geholpen zijn met SANS moeten zich nu wekeüjks een half uur in het ziekenhuis laten behande len. Bemelmans heeft ech ter met de producent van de methode al een manier bedacht om mensen de be handeling thuis te laten uit voeren. Patiënten krijgen dan een ontvangertje in het been. Een speciale sok stuurt stroom haar het ont vangertje, dat de beenze nuw vervolgens prikkelt. Volgens de Nijmeegse arts kost die methode vrijwel niets. De producent komt echter pas met de sok op de markt als wetenschappelijk aangetoond is dat SANS werkt. Onderzoek psoriasis Het AMC zoekt mensen die lijden aan psoriasis voor eet zoek naar de werking van twee medicijnen tegen deze h te: cyclosporine, dat de afweer onderdrukt, en het ontsti remmende medicijn methotrexaat. Doel van het onden de effectiviteit van beide middelen te vergelijken. Deelrii aan het onderzoek weten niet welk middel ze krijgen. D< handeling duurt zestien weken en deelnemers worden lang gevolgd. De eerste maand moet men om de twee w naar het AMC, daarna eeos per maand. Deelnemers nio |(U ouder zijn dan 18 jaar en een lichamelijk goede gezondl hebben. Informatie: mevr. Langenhuijsen van de afdelit pH matologie, tel. 020 - 566 2581. Vezels en hartklachten Een maaltijd die rijk is aan voedingsvezels, met volkoren granen, groenten en fruit, ver betert de insulinespiegel in het bloed en vermindert daar door het risico op hart- en vaatziekten. Dat schrijven Amerikaanse onderzoekers in JAMA, het vakblad van de Amerikaanse overkoepelende artsenorganisatie. Uit een on derzoek onder bijna 3000 blanke en gekleurde, gezonde. Amerikaanse jongvolwasse nen bleek de consumptie van voedingsvezel omgekeerd evenredig met een optimale insulinespiegel: hoe lager deze consumptie hoe hoger ën on gunstiger de concent! insuline in het bloed, gekeerd. Van een chro )50 (te) hoge insulinespi» het bloed is bekend, i het risico op hart- en\ ge ten kan verhogen. Ooi tag gewicht, leeftijd en we >dei chaamsbeweging kuni m een (te) hoge spiegel v line leiden. Volgens de Tv zoekers oefenen de vo ha] vezels hun gunstige ef oi door de opname van bestanddelen in de da zw vertragen. Daardoor u $te afgifte van insuline - regulatie van de suiker het bloed - lager. 6v Transplantatie thymus Door na operatie overtollig geworden thymusweefsel te planteren naar kinderen die dit orgaan missen, hebben kaanse artsen het leven van twee jonge kinderen met he orge syndroom gered. Dat blijkt uit een artikel in de Ne r land Journal of Medicine. Het DiGeorge syndroom is eei trekkelijk zeldzame, erfelijke aandoening, waarbij thymi zerik) en bijschildkieren niet of onvoldoende zijn aange i waarbij ook het hart vaak ernstige afwijkingen vertoont^ ren met dit syndroom hebben karakteristieke gelaatstn een gespleten gehemelte. Is de thymus geheel afwezig, de behandelde kinderen, dan overlijden déze meestal al in hun nog jonge leven aan een infectie. De Amerikaans hebben bij vijf jonge kinderen, in de leeftijd van 1 tot 4i den, stukjes thymusweefsel getransplanteerd die na har ties bij andere kinderen overbleven en anders weggegoc den worden. Door deze transplantaties zijn twee kinder anderhalf en zes jaar oud, in leven gebleven. Het getran S teerde klierweefsel functioneert als een normale thymu drie andere kinderen zijn overleden. Het thymusweefse dunne plakjes diep in de dijbeenspieren van de baby's bracht. erpl iï Erectiestoomis Erectiestoornissen zetten niet alleen een rem op het seksue le leven van een man, ze kun nen ook de voorbode van een latere hartziekte zijn. In een voordracht voor de American Heart Association noemde de Amerikaanse onderzoeker Mare Pritzker de erectie de 'inspanningstest voor het mannelijk geslacht', zoals de 'fiets' dat (in het ziekenhuis) voor het hart is. Maar het ver schil zit hem niet alleen in het orgaan, ook in het moment waarop zich haperingen voor doen. Problemen met het om hoog krijgen van de penis als gevolg van aderverkalking komt eerder voor dan pijn op de borst of een hartinfarct. lee Aderverkalking is niet een probleem voor de vaten van het hart, ma zich in feite in heel vei vaten in het lichaam doen. Ook in de vaten bloed naar de penis vo Cfl relatief smal zijn. Vani in deze vaten eerder d gen van het dichtslibb itei de vorming van plaqui 8ei baar zullen zijn, dan kransslagaders rond „Erectiestoornissen 1 zich wel een jaar eerdi doen dan hartklachtei stateert Pritzker. De Ai kaanse onderzoeker to zijn conclusie door eei zoek bij 50 mannen m tiestoornissen. )rc ich GERARD AKKERMAN Revalideren wordt leuk. Niet meer eindeloos rondjes draaien op de hometrainer in een klein zaaltje, maar bewegen op een platform in een werkelijkheid die met een druk op de knop elkeiedere denkbare vorm kan aannemen. Een trap op lopen, zigzaggen tussen het drukke verkeer of wandelen aan de rand van de afgrond. In de vir tuele wereld van CAREN is alles mogelijk. Dit speciaal voor me dische doeleinden ontwikkelde simulatieprogramma, maakt het voor artsen makkelijker fou ten op te sporen bij het bewe gen of de oorzaak van bijvoor beeld lage rugklachten te ach terhalen. Geestelijk vader van CAREN, de uit Israël afkomstige Oshri Even-Zohar, houdt zich vooral bezig met het ontwikkelen van computerspelletjes. Binnen de spellëtjesindustrie is een schat aan kennis opgebouwd over menselijke beweging. Kennis die nodig is om de poppetjes als echte mensen over het scherm te laten bewegen: springend, rennend en duikend over allerlei obstakels. Die ken nis blijkt nu ook goed bruikbaar in de medische wereld. Samen met enkele whizzkids, neurologen en revalidatieartsen werkt Even-Zohar in een loods in het Westelijk Havengebied van Amsterdam aan de vervol making van het systeem. Mid den in de ruimte staat een rond platform dat kan bewegen met daarvoor een groot licht gebo gen scherm en aan het plafond zes camera's. Die registeren de bewegingen van de patiënt op net platform en leggen dit vast. In een hoekje van de loods, van waaruit Even-Zohar alles kan overzien, staat een batterij computers. Dit is het digitale hart van CAREN. CAREN maakt het volgens Even-Zohar mogelijk een stan daard te ontwikkelen voor de menselijke beweging. Dat ge beurt aan de hand van metin gen bij zo'n driehonderd ge zonde proefpersonen die op het platform stilstaan of enkele bewegingen uitvoeren. Ze krij gen speciale balletjes op onder meer schouders, armen, knieën of voeten. De camera's reage ren op die balletjes en leggen zo de beweging van iedere proef persoon vast. Alle op deze ma nier verzamelde gegevens wor den verwerkt en omgerekend tot een standaard voor de men selijke beweging. Die standaard maakt het moge lijk afwijkingen in loopgedrag bij patiënten op te sporen. Zo kan iemand te veel naar binnen of naar buiten lopen, of een be paald gewricht ontzien waar door gewrichten en spieren el ders in het lichaam weer te zwaar worden belast. Het kan de oorzaak zijn voor hardnekki ge rugklachten. De arts hoeft dit niet langer vooral op eigen ge voel en waarneming te doen, maar kan dit nu met behulp van het programma ook werke lijk meten. Het is maar een van de vele mogelijkheden die het systeem biedt, aldus revalidatiearts Imelda de Groot van het Acade misch Medisch Centrum in Amsterdam. Zij is vanaf het be gin nauw betrokken geweest bij de ontwikkeling van het pro gramma. CAREN blijkt ook een waarde vol programma te zijn om reva- lidanten te trainen. Daarbij wordt gebruik gemaakt van vir tuele werelden. Met behulp van het scherm of een helm met een speciale bril wordt een niet bestaande wereld gecreëerd, waarin de patiënt zich kan be wegen. De geluiden om hem of haar heen zijn geheel in over eenstemming met die 'werke lijkheid'. Als revalidatiearts zou je iede re patiënt het liefst trainen in zijn eigen situatie thuis of op zijn werk. Maar dat is veel te kostbaar. Met CAREN kun je die situaties uit de dagelijkse prak tijk ook werkelijk creëren. Je kunt iemand een winkel laten binnengaan, de trap op laten lopen of een drukke straat laten oversteken en dan precies zien hoe hij in dergelijke situaties reageert en beweegt." Op deze manier is het mogelijk om pati ënten na een ongeval of met een nieuwe heup goed te trai nen en voor te bereiden op al lerlei dagelijkse situaties, zoals een bezoek aan de bioscoop waar de vloer schuin afloopt en de bezoeker vaak zijn weg moet zoeken in het halfdonker. Het programma blijkt ook een effectief middel tegen bewe gingsangst. Na een ernstige blessure zijn mensen vaak bang en onzeker. Ze durven hun ge troffen voet niet meer volledig te belasten ook al is deze her steld. Doordat ze het andere been daardoor te veel belasten, gaan ze ongelijk lopen en kun nen nieuwe problemen ont staan. Het is mogelijk met behulp van de driedimensionale beelden op het scherm de patiënt op het bewegende platform een weg te laten afleggen met allerlei hob bels en bochten. De obstakels duiken snel en onverwacht op en verrassen de patiënt die schrikt. Zonder dat hij de tijd krijgt om er over na te denken, gebruikt hij z'n beide voeten en belast ze volledig. „De patiënt krijgt hierdoor weer vertrouwen en merkt dat hij z'n voet weer gewoon kan gebruiken. Binnen een jaar hoopt het AMC zelf een versie van het systeem in huis te hebben. Niet alleen als hulpmiddel voor revalidatie. Oshri Even-Zohar, geestelijk vader van CAREN: „De patiënt krijgt er vertrouwen door.' Het zou ook een waardevol in strument kunnen zijn voor on derzoek naar het ontstaan van bepaalde ziekten die met bewe ging te maken hebben, zoals Parkinson of een whiplash. Of bijvoorbeeld onderzoek naar het effect van medicijnen op de beweging. Dat kan zijn om te meten of ze het gewénste effect hebben, maai bijvoorbeeld ook of en hoe ze de beweging en het reactievermogen van gebrui kers beïnvloeden. Motivatie is bij revalidatie altijd een van de grootste struikel end blokken. Veel patiënte er moeite meer de oef vol te houden. De Groi dat het met CAREN ra: wordt om mensen te n ren. „Het is meer een: ze dan een therapie en niets leuker dan spelle en 5 u ■Hl E L I wsm. Kruiswoord-min-een Niet het gevraagde .woord invullen, maar een woord dat bestaat uit de letters van het gevraagde woord in dezelfde volgorde min 1 letter. (B.v. Omschrijving "dierenverblijf" Antwoord zou zijn "stal", maar ingevuld moet worden "sta"of "tal". Welke van die twee het moet worden, moet blijken uit de kruisende woorden.) Horizontaal: 1. Hoofdzakelijk; 4. soort visnet; 7. deel v.e. dier; 9. knaagdier; 10. wandelplaats; 11. echtgenoot; 13. vruchtenpulp; 14. rivier in Frankrijk; 17. arenvis; 18. vis; 19. grap; 21. zoetwatervis; 24. schaamte; 26. naaldboom; 27. nakomeling; 29. staat; 30. niet voorzien van; 32. greppel; 33. schrijflijn. Verticaal: 1 Metselspecie; 2. vrucht; 3. deel v.e. boom; 4. teer; 5. vroeger; 6. medemens; 8. ingewand; 11. familielid; 12. voertuig; 13. snijwerktuig; 15. alarmtoestel; 16. vacht; 17. nevel; 19. roeiriem; 20. ogenblik; 22. grappenmaker; 23 schermbloemige plant; 25. kus; 27. braaf, 28. plag; 30. dwaas; 31. tuinhaag. Oplossing van zaterdag: HORIZONTAAL: 1Tja; 5. etc; 7 enquete; 10. nu; 12. oom; 14. el; 15. bren; 17. anti; 19. re; 20. me, 21. zaag; 23. boog; 25. er; 26. ara; 28. ne; 31. drammen; 33. zog; 34. kwh. VERTICAAL: 2. Je; 3. anp; 4. auto; 5. ets; 6. te; 8. onbezet; 9. vliegen; 11. Ur; 12. Onega; 13. mamba; 14. et; 16. era; 18. neo; 22. ar; 24. on; 27. ramp; 29. erg; 30. dek; 31. do; 32. nw HEINZ SVa/7"6RKLAA S l££Sr/i/£# PAT J/J^£E£L A/££££ ST&trr &&sra&/E£Sr, AY£f/VZ.' S/ATTfiCXZAAS L££ST /y/jE/er £>AT J/J AZL£AiAA£ OiSkV£~ &£*1AAkrr. Z/£lS£# OU»

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 28